Gemengde Berichten Dam-en Schaakrubriek Pluimvee-Rubriek Burgerlijke Stand WIELRIJDER DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Bij Examens en Openbaar Optreden, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men'de Zenuwstillende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 40 en 75 ct. DAMMEN- m Hi INGEZONDEN STUKKEN. SCHAKEN. LOOP DER BEVOLKING. Men zal dit nooit bereiken. Men zou ook zien dat een groot deel van bet voordeel in anderer zakken tereeht zou komen (verhooging van pachten) Wei verstaat spr. onder een behoorlijke be- looning van den landbouw: het geven van de- zelfde belooning als voor de crisis. Tusscben regeering en landbouw moet overeenstemming zijn over het prijspeil. De aardappelregeling die wel blijvend zal zijn en waarbij het element crisis gebeel is uit- gescbakeld, moet door den landbouw worden overgenomen. Waarom moet men hier leunen op vader Staat? Hiema bield de voorzitter zijn reeds ver- melde jaarrede. Des namiddags werd een autotocht gemaakt door de omgeving. Hieraan werd door meer dan 800 personen deelgenomen. Meer dan 100 auto's en 16 autobuseen waren noodig om alien te kunnen vervoeren. In den Wilhelminapolder werd uitgestapt. Hier werden de gasten door de directie ont- vangen. Des avonds had de gemeenschappelijke maaltijd plaats, terwijl DonderdAg de tentoon- stelling door Ir. Roebroeck, directeur-generaal van den landbouw is geopend. OARBIDVAT ONTPLOFT. Dinsdagavond omstreeks zes uur was een smid met een knecht in zijn werkplaats aan de Botermarkt te Tholen aan het lasschen, toen door onlbekende oorzaak een leeg carbid- vat met een hevigen knal ontplofte. De smid werd izeer emstig aan het hoofd gewond en is bewusteloos naar het algemeen burgergasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Zijn knecht werd niet gewond. Iin de smldse werden de ruiten verbrijzeld. Overigens werd geen schade aangericht. EEN iZELDZAME VANGST. De motorschokker Sch. 291, schipper C. de Jong, heeift Woensdagochtend een zeer zeld- zaam igroote steur aangevoerd van een ge- wicht van circa 125 kilo. De visch leefde nog en door het enorme gewicht moest het beest door middel van een takel op den wal gelost worden. IDeze visschen van zulk gewicht wor den zeer zelden geivangen. De steur is gekocht door den beer M. de Mos Hzn. te Scheve- ningen. Woensdagochtend om kwart over zes is op den Stationsweg te Leiden een wielrjjder aan- gereden door een auto bestuurd door den 27- jarigen L. P. H. V. uit Voorhout, die reed in de riehting van het station. De wielrijder is naar het academisch ziekenhuis overgebracht, waar hij spoedig na aankomst is overleden. De wielrijder bleek te zijn de 57jarige M. Meijer uit Leiden. JONGEN TE ZAANDAM AAN1GEVALLEN. Te Zaandam heeft een 16jarige jongen uit de Bachstraat, toen hij Dinsdagavond elf uur langs een gmal padje achterom zijn woning wilde binnengaan een minder aangename ont- moeting gehad met een man, die daar waar- schijnlijk met minder goede bedoelingen ver- toefde. Toen de jongen vroeg wie daar was, en wat hij kwam doen, ontving de jongen plotseling, naar zijn zeggen met een stuk ijzer een zoodanige klap op het hoofd, dat hij bij een der (bewoners, waar hij; was binnenge- vlucht, bewusteloos neerzonk, zoodat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Hier werd een lichte hersenschudding gecon- stateerd. iEen onmiddellijk ingesteld politio- neel onderzoek heeft er niet toe mogen lei- den den dader aan te houden. Ook is geen stuk ijzer gevonden, waarmede de slag zou zijn toegeforacht. STEEHPARTU TE GRONINGEN. De 35jarige A. S., een vrouw van ver- dachte zeden te Grcraingen, die langen tijd had samengewoond met een man, die voor een half jaar in de gevangenis zat, ging met een getrouwd man kermis vieren en verbraste met dezen man een bedrag van f 150, dat door haar jongen was opgespaard. Toen de gevan- gene ontslagen was, bleek hem al spoedig dat zijn vrouw hem ontrouw was geiweest en het geld met een ander had opgemaakt. Hij ver- stootte haar en dit berokkende de vrouw zoo- veel verdriet, dat zij in zeer opgewonden toe- stand met een nijptang en een vlijm scherp 528. Oe drie type-standen, welke hier volgen, zijn van grote practische waarde. Voor den aandachtigen waarnemer en den technisch ge- vorderden dammer vertonen deze stellingen een merkwaardig venband. Wij bevelen meer dan oppervlakkige kennisneming ten zeerste aan. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Mag zwart 1217 spelen? Oplossing: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 25—20 40X20 35—30 3329 39X30 27—211 32X5 wint. 12—17 14X34 15X24 24X35 23X34 35X24 16X27 aardappelmes naar de woning van den ge- trouwden man, zekeren S. M. in het School- holm trok. Zij sloeg met de nijptang een ruit kapot en het gevolg was, dat de man naar buiten kwam gewapend met een bijl. Voordat hij daarmede iets kwaads kon doen bracht de vrouw hem een steek toe even be- neden de linkerlong, zoodat hij hevig bloedend in elkaar zakte. Hij wordt thans door zijn wettige echtgenoote verpleegd in eigen wo ning. IHet geval veroorzaakte in de buurt veel be- roering. De vrouw is door de politie gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. DE KARIMATA NOG TOT LEDIGHEID GEDOEMD. Men meldde Woensdagochtend van Terschel- ling aan de N. R. Crt.: De dorpsomroeper van Terschelling heeft Woensdagmorgen overal in West de bel geluid en vervolgens omgeroepen dat een bekende zaak in hdt land Donderdagmiddag onder den Brandaris een show van zomerkleeren zal houden. Het vrouwvolk van het eiland, dat niet geheel onverschillig staat tegenover de mode des tijds, maakt zich nu op om de nou- veaute's te gaan bewonderen maar intus- schen gaan er hier slechts weinigen in zomer- tenue gekleed, en in Hotel Nap snort's avonds de gaskachel gezellig. Het is vrij koud op het land van Terschelling en op zee moet het bij deze windkracht niet aangenaam zijn te verkeeren. De Karimata kan ook heden niet wer- ken en het ziet er naar uit dat andermaal een etmaal van ledigheid voor het bedrjjf verloren zal gaan. Dat is wel wat jammer, want wij zitten thans midden in de allergunstigsto periode, immers in het trjdvak van 1120 Juni is op grond van berekeningen over een lange reeks van achter ons liggende jaren nopens de windfrequentie de kans op min der windkracht dan 4 op 88 pet., de kar.s op wi ackracht boven 4 op slechts 12 pet. bere- kend. Tot dusver is deze berekening stellig niet uitgekomen, doch hoop doet leven en de Karimata houdt zich in dit nogal barre zee- klimaat zoo goed als men het maar kan wen- schen. Toch was de zee er Woensdagavond nogal woelig, zoodat men het niet heeft aan- gedurfd de nachtploeg aan boord te brengen. De heer Bol heeft toen het werkvolk aan boord laten blijven, zoodat zij er den nacht hebben moeten doorbiengen. Er is aan boord van de Karimata echter maar voor weinig menschen gelegenheid voor nachtlogies. Daar- om heeft de directie besloten met het bouwen van een houten loods op het dek van de Ka rimata, opdat men bij woelige zee de men schen ook s nachts aan boord kan houden. De timmerman van West heeft dus een spoed- bestelling gekregen en is Donderdagmorgen naar den molen vertrokken om de voorbereid- selen te treffen. De loods zal stellig in enkele dagen gereed zijn. Dan zal ook dat inconve nient van het transport van werkvolk zgn opgeheven. De Karimata zal dan ook ten overvloede 's nachts drjjvend hotel-restaurant geworden zijn en de kok zal het op sommige dagen werkelijk druk krijgen. Juni, de gunstigste maand van den zomer zal nog 15 dagen duren. Deze wetenschap stelt eenigszins gerust, ook al staat de vlag van de Brandaris stijf te wapperen. Nieuws- gierige badgasten komen er dagelijks van den vasten wal over en de aanvragen om excursies naar de Lutine-werken nemen steeds toe. Wij vernemen echter, dat daartoe niet dan bij hooge uitzondering verlof zal gegeven worden. DE ONVEILIGHEID IN N. O. BRABANT. Men meldt uit Oss aan de N. R. Crt.: De onveiligheid in N. O. Bralbant begint thans na eenige jaren van rust, opnieuw zien- deroogen toe te nem'en en inlbraken zijn weer aan de orde van den dag. Voomamelijk de laatste nachten hebben de imtorekers groote acti'viteit aan den dag iweten te leggen. Te Berlieum werd ingebroken ten huize van den heer A. van Lith, hoofd der school aldaar, waar een aantal gouden sieraden werd buit- gemaakt. Bij de familie Peters te Berlieum werd evenetns een inbraak gepleegd. Daar wisten de ongewenschte gasten zich meester te maken van een bedrag van honderd gulden aan bankpapier. De politie heeft van de daders -iiMciarjiaio—MT--'in—1,1 ii ilium* gevend. Als volgt kon wit een winnende dam- zet uitvoeren. X. 2—7 2. 34—29 23X34 3. 40X20 15X24 4. 27—22 18X27 5. 32 X 21 26X17 6. 2823 19X28 7. 33X2 wint. Ten slotte de derde stand, waarin wit zijn kans niet liet glippen. Een overeenkomstige siagzet hebben we al eerder in onze rubriek behandeld. ZWART 12 3 4 5 De tweede stand is Ietterlijk ontleend aan een partij, waarin de witspeler de aangeboden kans niet toenutte. IZwart2, 3, 8, 9, 12, 13, 15, 18, 19, 23, 24, 26 Wit: '27, 28, 32, 33, 34, 35, 38, 39, 40, 43 45, 48. Zwart speelde 27 en wit 3430?, hier mee een tamelijk eenvoudige winst prijs- 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Zwart speelde 914. Wit, die blijkbaar de theorie der type-zetten kende, was dankbaar, maar genadeloos. 1. 9—14 2. 2720 18X27 3. 32X21 23X41 meersl. 4. 21—17 11X22 5. 42—37 41X32 6. 38X29 wint een schqf Jaarvergadering Zeeuvrtse Dambond. Zaterdag j.l. werd te Goes de 12e jaarver gadering van de Zeeuwse Dambond gehouden. De aangesloten clubs waren vrijwel alle ver- Vertegeniwoordigd De heer L. Goedbloed te Vlissingen, die 12 y2 jaar lang het voorzitterschap had bekleed, stelde zich niet meer beschikbaar. Tot zijn opvolger werd gekozen de heer H. M. Slabbe- koom te Goes. De vergadering benoemde den heer Goedbloed tot erelid. dezer beide inbraken nog geen spoor ontdekt. Te Geffen wist iemand zich toegang te ver- schaffen tot de woning der familie Savel- kouls, waar hij tot de slaapkamer wist door te dringen. De bewoners werden echter wak- ker en stelden een onderzoek in, waama de inbreker, die reeds het geheele huis overhoop had gehaald, ijlings de vlucht nam, zonder iets te kunnen medenemen. De marechaussee in samenwerking met de rijkspolitie van Hees'ch stelden een onderzoek 'in, waarbij' ge- bruik werd gemaakt van een politiehond. Een spoor leidde naar den 26jarigen van B. te Oss, die werd aangehouden en opgesloten in de marechausseekazeme te Geffen. BLOEDIGE WKAAKNKMINii VAN BANDIETEN. De staatspolitie heeft Woensdagavond een net gespannen door het geheele Oostelijke deel van Pennsylvania, op zoek naar een bende onbekende .gunmen", die drie mannen in een verlaten huis nabij Tamaqua hebben gedreven, en hen aldaar met machinegeweren hebben afgemaakt. De politie gelooft, dat het hier een geval van wraakneming betreft tus- schen twee rivaliseerende benden uit de on- derwereld van Philadelphia. ROOFMOORD TE SOLO. In den vroegen Zondagmorgen werd 5 Juni de Chineesche handelsbuurt Tjokronegaran in Solo in beroering gebracht door een moord op een Chineeschen handelaar in papier en aanverwante artikelen, en de achtervolging van den moordenaar, een Javaan, door de omwoners. De moordenaar werd tenslotte gegrepen en aan de politie overgeleverd. Het bleek, aldus het verhaal in het N. v. d. D. v. N. I., een koelie te zijn, die bij het slacht- offer inwoonde. Tegen middemacht is hij met een keukenimes gewapend de slaapkamer van den Chinees binnengeslopen, heeft dezen in den slaap overvallen en hem met twee af- schuwelijke sneden in den hals afgemaakt. Daarop keerde de moordenaar zich tegen de echtgenoote van het slachtoffer, die zich echter zoo goed wist te verdedigen, dat zij slechts enkele onbeteekenende wonden kreeg. De vrouw alarmeerde de gansche buurt, terwijl zij den vluchtenden moordenaar aan- wees. Het motief voor dit gruwelijke misdrijf is waarschijnlijk roof. (Buiten verautwoordelijkheid der Redaetie.l Axel, 15-6-'38. Mijniheer de Redacteur, Beleefd verzoeken ondergeteekenden een plaatsje in uw veel gelezen blad om eenige opmerkingen te maken tegen den Voorzitter der Axelsche Besturenbond, die volgens het verslag der Protestvergadering in uw blad zeer op zijn plaats zullen zijn. Bij voorbaat onzen dank. Geachte Voorzitter A. B. B., het spijt ons dat wij eenige opmerkingen tegen uw gezegde moeten maken. Wij zijn zulks niet gewoon om Politiek, iets tegen elkaar uit te spelen, dat is u wel duidelijk gebleken met uw open brief aan ons adres, en wij vertrouwden, dat wij met elkaar op den goeden weg waren. Maar we hebben ons deerlijk vergist, volgens hetgeen door u op die Protestvergadering is gezegd, en als wij hadden kunnen vermoeden, dat van deze materie een politieke zaak zou gemaakt worden, dan hadden we ons zeer zeker in acht genomen. We waren de over- tuiging toegedaan, dat wij als plaatselijke vakbonden mans genoeg waren om deze zaak te behandelen en er de voile aandacht aan te schenken. Maar genoeg, u mag u vast overtuigd houden, dat er wel zeer groote behoefte of noodzaak zal moeten bestaan, voor wq nog met elkaar zullen confereeren. Op dergelijke manier kan dit ons inziens niet meer. Voorts besprak u wat door uwe organisatie en de A. B. B. in den lande werd en nog wordt gedaan in 't belang der arbeiders. Het is u, mijnheer de Voorzitter, toch wel bekend, dat door uwen afgevaardigde voor de verhooging der loonen in de werkverschaffing in Zeeland geen voet verzet is, en hrj er niets voor heeft gedaan? Dat de vertegenwoordiger van het N.V.V. 'Blijkens het jaarverslag telt de Zeeuwse Damibond thans 270 led en. Onderhandelingen worden gevoerd met Schouwen, Noord-Beveland en West Zeeuws- Vlaanderen, om tot verdere uitibreiding te komen. Naar de nieuwe voorzitter van de Zeeuwse Dambond ons dezer dagen meedeelde, bestaat het voomemen, ook Oost Zeeuws-Vlaanderen in de propaganda-actie te betrekken. iNadere voorstellen zullen het bestuur van de ZeeuWs-Vlaamse Damibond spoedig berei ken. Wij; twijfelen er niet aan, of deze voor stellen zullen ernstig in studie genomen wor den, te meer, nu de clubs in West Zeeuws- Vlaanderen te zijner tijd ook een competitie- verband gaan vormen. Waar de fimancieele verplichtingen voor de Zeeuws-Vlaamse Dambond met zijn aangeslo ten clubs vermoedelijk doorslaggevend zullen zijn, hebben wij ons ook te dien aanzien laten inliclhten. Wij geloven stellig, dat het de olub- besturen zal meevallen, evenals het ons mee- viel. De contributie bedraagt n.l. slechts 4 cent per maand en per aangesloten lid. Ten einde elk misverstand bij vooibaat te voorkomen, zij er hier op gewezen, dat wij ons met de organisatorische zijde dezer zaak niet zullen beizig houden. Wij laten die geheel aan het bestuur van onze Zeeuws-Vlaamse Dambond over. Wdj stellen ons alleen voor, van tijd tot tijd een korte beschouwing te wijden aan het voor en tegen der aansluiting. En niet onmogelijk vinden we daaribij de gelegenheid, onze lezers ook de stem van anderen te laten horen. De zaak is er belangrijk genoeg voor! Diunegambiet. Tartakower-variant. Wit: J. R. Capablanca. Zwart: Dr. S. G. Tartakower. Londen 1922. 1. d2d4 d7—d5 2. c2c4 e7e6 3. Pblc3 Pg8f6 4. Rclg5 Rf® 5. e2e3 0—0 6. Pgl—f3 Eigenlijk zijn de eerste zetten in andere volgorde geschied. Nu is de gewone voo-t- zetting Pbd7 en daarna ontwikkeling van den dameraadsheer met dc4:; a6 en b5. De Las- ongelimiteerd gebruik van de machine be- pleitte in de Vereeniging van den Bedrijfs- raad, alsof er nog geen werkloosheid ge noeg is? En u kunt u zelf toch wel herinneren wat er door de A. B. B. is gedaan voor de collecte van het kleeding-, schoeisel- en dekkings- fonds hier ter ploatse Is dat die betere waar voor die paar centen meer contributie U weet toch ook wel, als Voorzitter A. B. B., dat alle officieele circulaires voor steun en werkverschaffing gelijktijdig aan alle drie de Vakcentrales worden gezonden, en u zegt, dat het C. N. V. er niets van afwist. Zulks vin den wij droevig; u weet zeer goed, dat op 24 Maart aan de vertegenwoordigers der Vak centrales een overzicht van de gemeenten waar steun en werkverschaffing zou worden stopgezet, is gezonden, als zeer vertrouwe- lijk, met het verzoek zorg te dragen, dat zulks nog niet naar buiten bekend werd, en u weet ook zeer goed, dat de vertegenwoordigers van het C. N. V. daar ook zorg voor dragen, ook dat zulks gebeurd. U weet ook als Voorzitter van de A. B. B., dat de goedkeu- ring pas op 28 April, na een bespreking tus- schen de drie Vakcentrales met den Inspec- teur, aan den Minister is toegezonden. We hadden andere propaganda van u verwacht, of zitten de verlkiezingen '39 er al in. Hoogachtend, De Chr. Besturendbond, HET BESTUUR. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonn6's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. WERKZAAMiHEDEN IN JUNI. We hebben nu een en ander besproken over de werkzaamheden die wij bij het opfokken der kuikens te verrichten hebben. Maar er is veel meer te doen. We moeten onder de oudere hennen opruiming gaan houden. Alles wat niet goed is moet er uit. Bij de hennen, die meer dan twee jaren oud zijn, behoeven we eigenlijk niet lang stil te staan, zoodra ze op- houden met leggen behooren ze op een leg- bedrijf niet meer thuis, ze zijn in volgende jaren als leghennen niet productief meer. lets anders is het als we dergelijke hennen gecon- troleerd hebben op den leg en zij naast een goede leg ook goede afstammelingen geleverd hebben. Dan houdt men zulke dieren voor de fok aan en ik zou haast zeggen: hoe ouder ze dan worden hij goede gezondheid hoe beter. Het komt er bij zulke oude hennen niet meer op aan of ze veel eieren leggen, de weinige eieren echter die ze leggen leveren beste kui kens en dat is veel waard. Op sommige fok- bedrijlven zag ik fokhennen van 6 en 7 jaren oud met prachtige legstaten uit de eerste jaren en met flinke lijsten van uitstekende afstaimimelingen. Met het voer moet er op gelet worden dat oude hennen, die weinig leggen, niet gaan vervetten. Zoodra ze te vet worden kan legnood optreden, windeieren, uitstulping van de cloaka en kannibalisme. Men geve dus zeer matig graan en meer meel- voer en groenvoer. Dat is trouwens voor de warme dagen toch gewenscht. Een dagrant- soen van 35 gram graan per kip is al gauw voldoende. Mocht er broedschheid optreden, dan wordt het graanvoer nog meer beperkt. Broedsche hennen moeten apart gezet worden. Het beste is ze in een kooi van gaas met een bodeim van latten een eindje 'boven den grond in het hok te hangen. Ze hebben dan steeds frissche lucht van onderen en zien hun col lege's steeds druk in de weer. Met een paar dagen is dan de broedschheid over. Broed sche hennen geeft men heelemaal geen graan voer, daarentegen veel groenvoer. Voor de (hanen geldt hetzeLfde als voor de kippen. Fok'hanen die hun waarde getoond helbben in het leveren van goede nakomelin- gen houdt men aan en de andere hanen wor den opgeruimd. Vooral met de warme dagen is dat van belang; want onbevruchte eieren blijtven langer goed in de hitte dan bevruchtte. Bij groote hitte gaat de ontwikkeling van de kiem in het ei door na het leggen en dit is natuurlijk voor cunsumptieeieren zeer onge- kervariant is anders: Pe4. Tartakower heeft iets nieuws om de groote moeilijkheid van Zwart: de ontwikkeling van Rc8, te behan delen. 6h7h6 Deze zet wordt dikwtjls als kenmerkend voor deze variant aanigezien, maar ten on- rechte. Hij komt ook in andere varianten voor, maar wordt door Tartakower nood- zakelijk geacht. De bedoeling is, door Rd3 en Dc2 geen tempo te verliezen voor dekking van h7, wat van belang is wegens het nalaten van Fbd7 (dan is die aanval niet gevaarlijk, want Pf6 blijft h7 dekken en het kan door Rf6: niet buiten gevecht worden gesteld). 7. Rg5h4 b7b6 Dat is de bedoeling. Aangezien door b6 het veld c6 zwak wordt, laat Zwart het paard op b8 staan. 8. c4 X d5 e6Xd'5 In een matchpartij EliskasesSpielmann werd Pd5: gespeeld. Nu is de diagonaal weer afgesloten, zoodat Rb7 dood komt te staan. Maar, en dat is de tweede bedoeling, nu maakt Zwart gebruik van het feit, dat de diagonaal c8h3 is vrrj gekomen, en ontwikkelt den raadsheer naar e6. De verzwakking van c6 wordt dan wel nog erger, maar Zwart meent, dat dit te overkomen is. 9. Ddl—b3 Dit is niet het sterkste. Met Pe5 zou Wit een sterken druk tegen c6 oefenen. 9. Rc8e6 10. Taldl c7c6 IDe twee laatste zetten van Wit beoogen, c7 c5 met dc5: te beantwoorden, waarna d5 moet valien. Maar Zwart vergenoegt zich nu met c6. 11. Db3—c2 Pf6—e4! Dubbele aanval op Rh4. 12. Rh4 X e7 Dd8Xe7 X'3 Pc3'X®^ Het is de vraag, of deze afwikkeling ster ker is dan een ontwikkelingszet als Rd3, of ook dan Pe5. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. Dc2Xe4 ;Pf3—d2 Rfl—d3 De4f4 h2—h4 Pd2e4 d5Xe4 De7b4f Db4Xb2 g7g6 Kg8—g7 Pb8d7 Db2 X a2 wenscht. Daarom: hanen opruimen en in geen geval bij de leghennen laten. In de hokken moet op luizen en bloedmgten gelet worden. Bloedmijten zitten alleen 's nachts op de kippen en zuigen veel bloed. Olverdag verstoppen zij zich in allerlei donkere reten en spleten van het hok. Men kijke dus zeer nauwkeurig na, vooral onder de zitstok- ken op de plaatsen waar deze gesteund wor den, of daar de bekende roode puntjes ter grootte van een speldeknop zitten. Deze plekken kan men het best met pure creoline of caibolineum bestrijken. Tegen de luizen, die dag en nacht op de kippen verblijvcn, moet men anders te werk gaan. Daartoe worden 's avonds de zitstok- ken met z.g. anti-luis-preparaten bestreken. Deze preparaten berusten er op, dat zij nico tine-dampen afgeven. Deze dampen dringen tusschen de veeren der kippen en daardoor worden de luizen bedwelmd en sterven ten slotte. Ze vallen 's nachts van de kippen af. t beste is 's avonds oude couranten onder de zitstokken te leggen en deze 's mor- gens te verbranden, want de luiizen worden bedwelmd en stertven niet direct. Laat men dus alles onder de zitstokken liggen dan komen verschillende luizen, die niet gedood zijn, weer bij. Ten einde de jonge luizen, die in eitjes aan de veeren zitten te dooden, wordt de behandeling na twee weken herhaald. Ik heb de vorige maal er reeds op gewezen, dat we in dezen tijd niet voorzichtig genoeg kunnen zijn met de coccidiosis. Ik kom op detze zomerziekte uitvoerig terug, maar wil thans aanraden bij verdachte sterfte direct eenige kuikens voor gratis onderzoek naar de Rijksseruminrichting te Rotterdam op te zen- den. Als we er vlug bij zijn is de ziekte heel goed tegen te gaan, als echter de besmetting reeds verder voortgeschreden is, dan wordt het 'zeer tnoeilijk en wat niet sterft wordt vaak chronisch ziek, zoodat we er ook niets aan hebben. Men zij dus gewaarschuwd. Eten andere ziekte, waar we zoo langzaam aan ook op bedacht moeten zijn, is de diph theric. Eigenlijk niet op de ziekte zelf, maar op het voorkomen der ziekte. We moeten tegen einde Juni begin Juli de kuikens, die zoo ongeveer 3 A 4 maanden oud zijn, in laten enten, opdat ze tegen den herfst ongevoelig zijn. Wadhten met inenten tot later is gevaar lijk, de kippen zijn dan gevoeliger en het weer is minder gunstig. De zomermaanden zijn de beste maanden voor het enten. Tenslotte nog een opmerking, die voor de eendenhouders van belang is. Het opfokken van eendenkuikens is niet zoo moeilijk als van kipkuikens, daar de jonge eenden veel minder last hebben van zomerziekten zooals cocci diosis. Bij de jonge eendjes kan echter para- typhus voorkomen, een ziekte die ook voor den mensch gevaarlijk is. Zij wordt meestal door de eieren en we weten alien, dat door het eten van eendeneieren ziektegevallen bij den mensch kunnen voorkomen. In ons land is dat gelukkig zeldzaam, in Dultschland komt het meer voor en daar men geen af- doende maatregelen kent, zijn er zelfs deskun- digen, die het eten van eendeneieren willen verbieden. Als men bij het opfokken der jonge eenden streng op de hygiene let en vooral dat- gene wat ik omtnent voer- en drinkbakken gezegd heb, goed ter harte neemt, zal men al een heel eind komen om deze ziekte te ver- mijden. Dr. B. J. C. TE HENNEJPE. Nadruk verboden. JL VI V Men moet koelbloedigheid hebben om bij een derigelijken aanval rustig een pionnetje te nemen. De bijbedoeling is echter, den konmgs- vleugel met Dd5 te hulp te Snellen. 20. h4h5 g6S5 21. Df4g3 SAS VAN GENT. Geboorten. 9 Juni. Nicolaas Victor Cor- nelis, z. van Marinus Moelker en van Maria Wauters. Roger Edmond, z. van Camiel van Vlaenderen en van Hortensia Maria van de Graeve. Overlijden. 5 Juni. Pieter Eduardus de Cooker, oud 69 j., weduwn. van Maria Femia Pieters. SAS VAN GENT. Van 5 tot en met 11 Juni heeft zich in deze gemeente gevestigd: J. Meijers, kantoorbediende, van Vlissingen. Vertrokken: L. Krujjt en gezin, hulp-sluismeester, naar Terneuzen. L. P. Kruijt, zonder beroep, naar Terneuzen. <Pg5: ware fout wegens Da5f. Nu had Zwart het best terstond f7f5 gespeeld 21. Da2a5f 22. Kele2 Nu heeft Wit zijn torens verfbonden. Da2f gaat niet meer wegens Td2. 22f7f5 Er volgt nu beiderzijds een zeer wild spel. Het volgende offer is Wits eenige voortzet- ting, maar het ziet er ook sterk genoeg uit. 23. Pe4 X g5 h6Xg5 24. Dg3Xg5t Kg7—f7 Stond de dame nog op a2, dan zou Zwart nu niet voor verlies van Re6 hoeven te vree- zen. 25. h5h6 Tf8g8 26. Dg5b5t Kf7—e7 27. h6h7 TgSXg2 Zwart heeft een tegenoffer bedacht, dat den aanval op hem doet overgaan. 28. Ke2f 1 Er dreigde Da2f Td2 Tf2:f Kf2: Dd2:t en Dd3: waardoor Zwart na het offer van zijn toren op h8 nog materiaal voor blijft. 28. Da5d5 29. h7h8D Ta8Xb8 30. Dh5Xh8 Dd5f3 Zwart heeft een pion voor de qualiteit, bijna compensatie dus. Bovendien wordt de aanval op f2 zeer gevaarlijk. Daartegenover staat de gevaarlijke positie van Ke7, waardoor Wit allerlei mogelijkheden tot aanvallen krijgt. 31. Tdld2 Re6d5 32. Kfl—el! Er dreigde Tf2:t Tf2: Ddl mat! Wit ver- dedigt zich uitnemend. 32Tg2g8 33. Dh8—h4f Ke7—d6 34. Thlfl Rd5—e6 Na Wits verdediging gaat Rd3Xf5 dreigen: de aanval is doodgeloopen. Maar met zijn vrije a- en b-pionnen heeft Zwart nog de beste kansen. 35. Td2c2 a7a5 Dh4—h2t Kd6e7 Rd3e2 Df3e4 Keld2 c6 Re2d3 064 Dh2h4+ Off2S5 Dh4Xg5t Tg8Xg5 Tflbl C4 De bedoeling is nu, na ef4: met Td5 dc5. Pc5' dreigend ruil op d3 en Rf5 met qua 1- teitswinst, voort te zetten. Wit moet zich daar lieve- niet op inlaten. Daarom bood Capa blanca zijn tegenstander remise aan, wat deze, overwegende dat er genoeg verlieskansen zijn indien Zwart op winst blijft spelen, aannam. 36. 37. 38. 39. 40. 41. 42.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 8