Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude Sport Feuilleton-vertellingen HULPPOSTEN VAN HET ROODE KRUIS. AXEL. PRO VINCI ALE STATEN VAN ZEELAND. RECHTSZAKEN. drib maanden gevangenisstraf VOOR EEN GEHEIMEN ZENDER. VOETBAL. BRABANTSCHE BRIEVEN. 'i>l NA TWEE JAAR LIJDEN haar hoofdpijnen kwyt en haar rheUmatische pijnen vertlvvenen „Meer dan twee jaar lang wend mijn leven vergald door vreeselijke hoofdipijnen, duizelig- Iheid enz. en mijn rheumatische pijnen waren same niet te dragen. Ieder bekend middel pro- bee rde ik. Op een goeden dag begon ik met Krusehen Salt's, in de hoop, dat mijn hoofd pijnen dan wat minder zouden worden. Denkt U mijn weugde in toen dk bemerlkte, dat al mijn klacihten verdwemen. Ik zou niet meer zonder Krusdhen wilien." Mevr. M. P. A. te W. Krusdhen is een samenstelling van zes ver- sdhiillende natuurlijke zouten, die ieder voor zicth een heiizame werking uitoefenen op Uw inwenidige organen. Begin nog heden met de dagelijksdhe kleine dosis en U zult U gezonder en gelnkkiger voelen. Krusehen Salts is uit- sluitend verkrijgbaar bij apothekers en erken- de dnogisfcen. Adv. te vertellen. Men moet het gaan zien en al zal men af en toe om dat na'iveteit lachen, men zal van de film genieten om de eerlijk- heid en de pretentieloosheid, waarmee ze tot een genoegelijke ontspanning werd gemaakt, een ontspanning die vooral bij de ouderen her- inneringen zal opwekken aan de dagen van voorheen, toen men dergelijke verhalen in hei- ligen ernst beleefde. Daphne en de Diplomaat. iHet is eigenlijk maar een heel eenvoudig verhaaltje: een rneisje, dat danseres wil wor den en dat meent, dat zij daarom de liefde buiten haar leven moet sluiten, krijgt van haar leerares de les dat liefde en leed en haat de levenservaringen zijn, welke juist voor de kunst eigenlijk onontbeerlijk zijn, omdat de kunst een afspiegeling van het werkelijke leven dient te zijn en de scheppende kunste- nares deze zoo prominente factoren mee be- leefd moet hebben, om het groote pubiek in- derdaad iets te kunnen schenken. Het jonge rneisje vat dezen raad wat al te letterlijk op. Als zij op den avond van dien zelfden dag op een romantisch tuinfeest een knappen jongen man leert kennen, die zich bovendien op een gegeven oogenblik heel dapper weet te gedra- gen, dan aarzelt zij niet, om zich met hem in een avontuur te storten, een avontuur, dat voor hem slechts een amusante tijdspassee- ring, maar voor haar in den aanvang de groote liefde voor heel haar leven lijkt. Pas na vele desillusies ervaart zij, dat deze jongeman toch niet de man is, op wien haar verdere leven gebouwd kan zijn en dat voor die rol veel meer de eenvoudige koor-repetitor en pianist, die zich al vroeger over haar ontfermd heeft, geschikt is. Maar Robert A. Stemmle heeft in de film: Daphne en de Diplomaat dit simpele gegeven weten te vertellen, op een boeiende wijze en vooral ook met veel werkelijkheidszin al leek ons de staat, waarin de leerares verkeert, welk een gevierde danseres deze ook mag heeten te zijn, wel wat al te luxueus. De vreugdevolle agitatie onder de leerlingen, als zij mee op de Europeesche toumee mogen, de gejaagdheid, het zenuwsloopende, het altijd weer voort moeten, het zwerven van stad naar stad, van land naar land, of eigenlijk meer nog van hotel naar hotel en van theater naar theater, dat zijn een paar kleine onder- deelen in het verhaal, die het talent van Stemmle als verteller verraden. Van wat de leerlingen van de beroemde danseres presteeren geeft de film o.a. enkele prachtige beelden. Karin Ha:'dt en Gerda Maurus zijn de beide voornaamste vrouwen uit de film; Hans Nielsen en Karl Schobock zijn haar mannelijke partners. De uitstekende ty- peeringen en de voortreffelijke fotografie maken deze film tot een heel goede. SMOKKELAARS BETRAPT. En den avond van een dezer dagen, om- stracks 11 uur, bemerkte een dienstdoende kommies, onder de gemeente Sas van Gent, een viertal personen, die ieder een gevulden zalk op den rug droegen. Op een gegeven moment zagen zij den kom mies, wierpen him vracht weg en vluchtten over een stuk bouwland. Bij onderzoek bleken de achtcrgelaten zakken te bevatten ruim 100 K.G. suiker, ongeveer 26 K.G. margarine en 15 liter slaolie. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. En de week van 5 tot en met 11 Juni kwa- men er in onize provincie 4 gevallen van rood- vonk voor, n.l. twee te Ovezande en een in ieder der gemeenten Driewegen en Schoon- dijke. Door de uitzetting van een zestigtal hulp- posten van het Roode Kruis, in eenige deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen, Noord-Brabant, Noord-Holland en Overijssel, wordt dezer dagen het netwerk van ruim 600 hulpposten langs de hoofdverkeerswegen in Nederland voltooid. De wegen waarlangs in Zeeuwsch-Vlaande ren de laatste hulpposten worden geplaatst zijn: Walsoorden-Hulst-Grens; Terneuzen-Sas van Gent; Sluis-Aardenburg-Grens; Schoon- dijke-Uzendijke-Philippine-Sas van Gent. De brandbommen zijn van veel geringer kaliber en geschikt om bij duizendtallen te worden medegevoerd. Zij wegen n.l. slechts van 1 tot 6 K.G., doch de uitwerking is ten- gevolge van de samenstelling die bij ontplof- fing een warmtetemperatuur van tot 3000 graden Celsius veroorzaakt, niettemin ontzet- tend. Een zeer afdoende maatregel tegen de uitwerking vormt droog zand op de zolders. In dezen moet de bevolking bij oefeningen zoowel als in oorlogstijd doordrongen zijn van de nationale plicht tot zelfbehoud en hij schetste hoe men in dat opzicht lb.v. in Duitsch- land reeds optreedt bij dergelijke oefeningen. Gelukkig zijn voor ons Nederlandsch klimaat tengevolge van de weersomstandigheden de kansem niet zeer gunstig en reduceeren de gevolgen van regen en wind de gevaren voor onze bevolking alzoo in belangrijke mate. Vooral geldt dit ten opzichte van de gasbom- men waartegen men bescherming moet zoe- ken vooral in de hoogte vanwege het feit, dat de ontwikkelde gassen zwaarder zijn dan de lucht. De gassen onderscheidt hij voorts in gif- tige, prikkelende en blaartrekkende. Vooral de uitwerking van mosterdgas is verschrik- kelijk daar dit door kleeren en schoenen heen- trekkende etterende wonden veroorzaakt, die zelfs bij kundige geneeskundige behandeling wekenlang zorgvolle verpleging vereischt voor de slachtoffers. De meest doeltreffende bescherming hiertegen zijn de gasmaskers, waarmede hij enkele demonstratie's ten beste gaf. Spreker schetste voorts uitvoerig op welke wijze de luchtbeschermingsdienst reeds thans is georganiseerd en wees voorts op de buitengewone bouwvergunningen die reeds nu bij bebouwde oppervlakten van meer dan 120 M2 reeds ter beoordeeling in handen van den Minister van Binnenlandsche Zaken moe ten worden gesteld, ten opzichte van den plicht tot het bouwen van schuilkelders. Ook in ons land wordt voorts met kracht gewerkt aan de beschikbaarstelling van volksgasmaskers voor den prijs van pl.m. 3. Tenslotte bindt hij den aanwezigen op het hart om elk in zijn kring propagandist te zijn en ook bij duister- nisoefeningen de grootst mogelijke medewer- king te betoonen, waartoe ieder zijn nationaal plichtsgevoel behoort te doen spreken. De interessante causerie werd door een groote serie lantaarnplaatjes verduidelijkt en voor- zeker is door de afwezigen een heeleboel leerzaams gemist. Het bij de sluiting uitgereikte propaganda- materiaal zal er ongetwijfeld toe bij kunnen dragen de bevolking steeds meer onder het oog te brengen, dat luchtbescherming een aan- gelegenheid is van nationale plicht. Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos50ct. Proefdoos lOct. Luchtbescherming. Ingeleid door den heer P. A. Wondergem als voorzitter van de afdeeling Axel, "ad alhier Woensdagavond in ,,Het Centrum" op het lid van het Algemeen Bestuur van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer H. Bierman uit Middelburg. De opkomst was matig en bedroeg nauwe- lijks een 40-tal personen. Niettegenstaande dat memoreerde de voorzitter in zijn ope- ningswoord, dat de afdeeling Axel thans reeds 250 leden telt. De inleider had als onderwerp gekozen: ..Luchtbescherming nationale plicht". Spreker begon met er op te wijzen, dat wij in Nederland in dit opzicht van geen voort- varendheid blijk hebbben gegeven, al is er thans verbetering te constateeren. Een men- taliteit als gekweekt door de secte: ,,Kerk en Vrede", is blind voor de realiteit, daar het dreigende gevaar rondom ons ten eenenmale nffet te miskennen valt. Ook wij hopen echter, dat de onheilen van een oorlog verre zullen blijven, vooral nu dit onheil weer zooveel grooter en omvangrijker belooft te worden door de luchtmacht die als derde macht naast de strijdkrachten te land en te water, reeds tot het uiterste geperfectioneerd is. In den Ibreede schetste hij de gevolgen van de uitwer king van brisant-, brand- en gasbommen. Eerstgenoemde categorie zijn bommen die tot 1800 K.G. wegen, echter behalve dit nadeel (van de zwaarte) ook buitengewoon duur zijn en er alzoo een spaarzaam gebruik uit voort- vloeit. Meestal worden zij aangewend tegen belangrijke strategische punten als munitie- fabrieken, spoorwegkruisingen, havens of residence's, enz. Terreinen aan veerhavens Kuiningen en Perkpolder. In iverband met den aanleg van veerhavens onder Kruiningen en in den Perkpolder heb ben Ged. iStaten het raadzaam geacht over- leg te plegen met den Rijkswaterstaat, nopens het verkrijgen van terreinen voor den bouw van kantoren c.o., woningen voor het perso- neel en ten behoeve van den ondernemer van den autobusdienst, welke de verbinding tus- schen de veerhaven en het station Kruiningen zal verzorgen. Het kwam Ged. Staten toch aangeweizen voor, dat daarmede reeds reke- ning werd gehouden bij den aankoop of ont- eigening van de voor den havenaanleg benoo- digde gronden. Naar aan Ged. Staten is medegedeeld, kunnen wachtkamers en berg- plaatsen worden gebouwd op verhoogde ter reinen op de havenemplacementen. Omtrent het stichten van deze dienstgebouwen zullen Ged. Staten t.z.t. een voorstel doen. Aan de haven in den Perkpolder zal, behou- dens hoogere goedkeuring, door het Kroon- domein een woonstraat worden aangelegd aan de Zuid-Oostzijde van de haven. In de be- hoefte aan bouwterrein zal dus hier zijn voor- zien. Anders staat het echter aan de veer- haven aan den Zuid-Bevelandschen wal. Ten einde aldaar de beschikking te verkrijgen over bouwterrein zal de Provincie daarin reeds nu moeten voorzien. Hoezeer het voorshands niet in de bedoeling ligt het geheele personeel te verplichten in de onmiddellijke nabijheid van deze veerhaven te wonen, zal dit eener- zijds door leden van dat personeel worden ge- wenscht, terwijl het anderzijds voor de uit- oefening van den dienst gewenscht zoo niet noodzakelijk is, dat althans een deel van het personeel bij de aanlegplaats woonachtig is. Het Rijk heeft zich bereid verklaard ter reinen, grenzende aan de aan te leggen veer haven onder Kruiningen, ten behoeve van de Provincie aan te koopen of te onteigenen. Zoo spoedig mogelijk na den aankoop dient de Provincie deze terreinen over te nemen tegen de bedragen, welke daarvoor door het Rijk zullen worden besteed. Gedurende den tijd, dat het Rijk deze bedragen geheel of gedeeltelijk financiert, zal een rentevergoeding zijn ver- sohuldigd. Ged. Staten stellen voor, hen te machtigen met het Rijk de noodige overeen- komsten aan te gaan. Wijziging algelmeen reglemenl voor de polders en waterschappen. Ged. Staten stellen aan de Provinciale Sta ten voor enkele wijzigingen aan te brengen in het Algemeen (Reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland. In art. 1 staat wordt geen afzonderlijk reglement vastgesteld, dan zorgen Ged. Sta ten, dat over den polder of het waterschap overeenkomstig dit reglement een bestuur be- noemd wordt en verder de bepalingen van het reglement in werking treden. Naar aanleiding van opmerkingen van den Minister van Waterstaat en onderhandelingen met hem, stellen Ged. Staten voor achter wa terschap te lezen„zulks op eene wijze, welke hun, gelet op de omstandigheden, het meest geraden voortkomt" enz. In art. 4 stellen Ged. Staten voor de moge- lijkheid te scheppen om waterschappen van verschillende polders te vormen, die meer of minder belang hebben bij een goede dijkszorg. In art. 41, handelende over het wonen van den dijkgraaf in de gemeente waarin de polder of het waterschap geheel of ten deele gelegen is, of in eene aan die gemeente grenzende ge meente, stellen Ged. Staten de wijziging voor en wel om te lezen „Nederlandsche gemeente". In art. 47 zal moeten worden ingelast, dat een dijkgraaf, zijn plaatsvervangers of de ge- zworenen ook voor ontslag aan de Kroon kun nen worden voorgedragen als zij niet meer de voor de plaatsing op de aanbewelingslijsten voorgeschreven vereischten bezitten. Tenslotte stellen Ged. Staten voor te bepa- len, dat van elk besluit van Ged. Staten naar aanleiding van een beroep tegen een besluit van een vergadering van een polder of een waterschap, beroep openstaat bij de Kroon. Provinciaal wegenfonds. Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten voor de balans en de rekening over 1936 van het Prov. wegenfonds van Zeeland vast te stellen. De rekening geeft een eindcijfer van 1.003.428 met 'n nadeelig saldo van 495.083. De balans wijst een eindcijfer aan van f 1.072,847. Het fonds ontving als aandeel in de op- brengst van de motorrijtuigen en rijwielbe- lasting 382.807, van de Provincie 125.000 en restitutie verbeteringsbijdrage 537. Voor ver betering van wegen werd f 945.674 en voor onderhoud f 24.861 uitgegeven. Subsidie borgstellingsfondsen middenstand. De besturen van de borgstellingsfondsen voor de Zeeuwsche eilanden en voor Zeeuwsch- Vlaanderen hebben zich tot de Prov. Staten gericht met verzoeken voor 1938 een bijdrage te mogen ontvangen iberekend naar 2 cent per inwoner van de bij de fondsen aangesloten ge meenten. Toen in 1936 door deze besturen werd gevraagd een bijdrage te verleenen in het stamkapitaal van 10 cent per inwoner der aan gesloten gemeenten en van 2 cent per inwoner gedurende 5 jaren, is daarop op voorstel van Ged. Staten afwijzend beschikt, doch op voor stel van den heer Adriaanse besloten voor 6en jaar 1000 voor beide fondsen gezamenlijk te verleenen. Deze bijdrage is toen in 1937 ge- leidelijk over beide fondsen verdeeld. Als thans aan het gedane verzoek gevolg zou worden gegeven, dan zou de steun thans reeds ruim /2000 per jaar bedragen en in de toekomst als alle Zeeuwsche gemeenten tot de borg stellingsfondsen zijn toegetreden een jaar- lijksche uitgaaf vorderen van ongeveer f 5000. Met het oog op deze Vermeerdering van lasten meenen Ged. Staten te moeten ontraden aan het verzoek van beide borgstellingsfondsen volledig te voldoen en voor 1938 een gelijk be- drag beschikbaar te stellen als voor 1937. Voor het Kantongerecht te Enschede stond Woensdagmorgen terecht een fabrieksarbei- der uit Glanerbrug, die werd verdacht van het geven van geheime radio-uitzendingen. Het betrof hier den amateur-zender „Het voile profijt", welke op 15 Med j.l. door de Enschedeesche politie werd ontdekt. De ont- dekking geschiedde op heeterdaad, maar toch wenschte verdachte het feit niet toe te geven. Wiel erkende hij den zender te hebben ge bouwd en vroeger uitzendingen te hebben ver- zorgd, doch op den bewusten dag had hij niet uitgezonden. Zoo luidden ten minste zijn ver- klaringen. Uit de getuigenverklaringen kwam echter vast te staan, dat verdachte op 15 Mei een uitzending had verzorgd. De hoofdinspec- teur van politie te Enschede, de heer H. Boer- rigter, heeft geconstateerd, dat het geheele apparaat voor uitzending gereed was. Alles was aangesloten aan het electrische net. Bovendien was verdachte voor een microfoon aan het spreken, toen hij werd ontdekt. De ambtenaar van het O. M. wees er in zijn requisitoir op, dat de Twentsche lucht nog steeds door geheime zenders onveilig wordt gemaakt. Hij achtte een flinke straf hier op zijn plaats en eischte zes maanden gevange nisstraf met vernietiging van het apparaat. Het vonnis luidde drie maanden gevangenis straf met vernietiging van het zendapparaat. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. le klasse B. iHoewel wij in ons staatje van de gespeel- de wedstrijden reeds de wedstrijd Tern. Boys- Philippine hebben genoteerd met als uitslag 3i. en de Boys reeds het kampioenschap van deze afdeeling binnen hebben, blijkt dat deze wedstrijd, die destijds een ontijdig einde nam, al waren de resteerende minuten ge- ring, toch overgespeeld te moeten worden. De winnende punten zullen de Boys wel weten te incasseeren, tenminste indien Philippine wederom geen verstek laat gaan 2e klasse B. Axel 3 ontvangt de reserves van BKVV, waarmede zij eertijds de punten hebben ge- deeld. Het krachtsverschil tusschen beide ploegen is gering en dus de uitslag moeilijk te voorspellen. Indien Axel 3 de derde plaats wil houden, dient zij haar laatsten wedstrijd in dit naseiaoen te winnen. Hulst 3 krijgt tegenover zich het tweede elftal van Philip pine. Ook hier komen twee ploegen tegenover elkaar die aan elkaar gewaagd zijn en een gelijk spel het meest voor de hand ligt. Het tweede elftal van Ria besluit de competitie met de ontvangst van het derde elftal der Com Boys. Ria 2 staats iets beter geklasseerd, heeft dus, ook omdat zij thuis speelt, wel betere kansen, doch bij het einde van dit sei- zoen begint het derde elftal van de Com Boys er juist iets beter in te komen, al blijven haar resultaten sobertjes. Ulvenhout, 16 Juni 1938. Amico, Blinkend blanke wolkenklodders ston- den stil in 'n blaauwe locht, waarlangs de Pinksterzon heuren gouwen glorie too- verde. Ons Zondags-pro- pere dorpke spiegel- de in 't witte licht van deuzen kraakhel- dere dag, die van den killen hemel glansde. De velden aan den overkant, beneden van den steenweg, lagen daar in den vollen zonnegloei in den onbewogen rust van den Zondag op den buiten. Mee hier en daar 'nen donkeren slagschaduw van 'nen zoo'nen Imo gen, zilveren wolk. 't Liep naar elf uren omtrent, als ik mee Trui, in onze beste, Zondagsche spullen voorbij de kerk kwam gedempt neuriede den orgel- muziek deur de muren. D'Hoogmis was dus nog nie ten ende. In den koelen schaduw van 't kerkplein stonden trouwens de fietsen nog van de wijdwonende parochianen, daar langs de binnenwegeltjes, diep in 't land. De stoelen in 't versch-gerijfde zand veur 't cafd teugenover de kerk, stonden dus nog ieeg. Den „nuuwen" veldwachter salueerde en Trui zee: ,,'t is toch 'nen netten mensch, 'k snap nie da guilie 'm nie meugt. ,,Daar is gimnensch", antwoordde-n-ik: „die hum 'n strooike in den weg legt. En den Jaan tapten we vroeger al z'n bloed in drupkes af. Me dunkt, dieen nuuwe hee niks te murme- reeren". Maar vrouwen begrijpen dat zoo me, amico. Wijerop, wierd't nog wat stiller, dan om de kerk, 't was den durpelingen te kil om veur de deur te gaan zitten. Ze dronken den Zon- dagschen koffie-mee-koek binnen. ,,Ik vraag m'n eigen af," zoo begon Trui weer: „wa'k toch mot praten, mee die men- schen?" „Allee, dat gaat vaneigens, Toeteloeris". „Jawel, veur jou! Gij zijt zo 'nen ontstran- terik, maar ik hou geren m'n fatsoen bij zulke vreemde menschen." ,,Ik soms nie, ikke". ,,Ge wit wa'k bedoel," snibde ze. Want er veur uitkomen dat ze bij vreemde, stadsche menschen 'n bietje verlegen is, verbergt ze liever onder 'nen ,,grooten mond". We sloegen links den steenweg af, 'n wegel- tje-n-in mee lage huizekes, allemaal mee 'n vrij stukske grond veur eigen gerief. 't Straa- tje eindigt in korenland weerszijen en die akkers veurbij, stapt ge 't bosch binnen. ,,'t Ons staat hooger," zee Trui. ,,Allicht,"' zee ik kort: ,,'t ons lee vrij. Nie teugen den boschkant." ,,Ze kosten hier beter peeen zetten", vond Trui, die om 'n smoesje verlegen was. Heelegaar ongelijk had ze nie, maar ik stak m'n pijp aan. Zoo geraakten we 't bosch binnen. Schoon als altij. 't Bietje gerucht van den steenweg 'n auto, 'n paar stoeiende kinders bleef achter ons, of we 'n deur hadden toegedaan. Hier was alleen 't licht geruisch van de stilte eigens, die hier thuis is, onder de boomen. Oewen stap hoort ge nog nie, zoo zacht is den bojem. De zonnekringen op de dikke stam- men, op den bojem en in 't loof van 't lage hout dwerlden als witte veugels deur 't bosch. Den roep van de kievieten scheurde* deur de stilte. 't Wolkenwit plekte hel deur de dichte boomkroonen, die ddnen werl waren van licht en schaduw. Trui begost langzamer te gaan. Zij komt nie veul meer in de bosschen. Op haar valt de plechtige schoonheid van 't bosch wat zwaarder dus. ,,Moei, Toeteloeris?" „Waarvan?" ,,'k Docht maar." ,,Dre, blijf daar nou weer nie zitten plakken, ee? As ge tenminste oew eten geren op tijd hebt." ,,Weer? Ik kom er veur 't eerst vandaag, sinds z'n vrouw thuis is." ,,Nouja maar as gij eenmaal zit, witte van. gin opstaan, gij." ,,As gij zegt: 'k mot om m'n eerpels gaan aenken, dan stappen we op, Trui." ,,We zullen zien." Ze was allemaal bitsig van onrust. Zoo officieel op visitie gaan, kennis gaan maken mee 'n grootstadsche dame, die veul gereisd had en zoo..., 't beviel m'n ouwe niks. „Drd?" „Trui?" „'k Maak allemaal zonde van m'n bakske koffie bij ons eigen thuis." „Trui, ge zijt kinderachtig." ,,Kan wel. Nieverans beter dan thuis!" Twintig minuten later stonden we bij den Vic, neee, bij de familie Zonneveld! op den erf. D'n kearel had 'm vol blommen laten zetten! In de koezijnen: blommen! Aan den gevel: potten mee hanggeraniums. Bezijjen stond 'n soortement van wageltje mee 'n tuin- slang daar op gerold. 'k Vergat te kloppen. Wat was hier veul veranderd in veertien dagen tijds. ,,Hij hee jouw blommenhoveke niemeer noo- dig, Trui." „Zou ik ook zoo zeggen," zee Trui: ,,'t ziet er hier gezellig uit." „Veertien dagen gelejen bloeide hier nog niks!" ,,Dd's toch nie waar? „Hee-t-ie allegaar aan laten leggen en 't is goed gelukt ook!" Toen klonk ineens de harde, lachende stem van den Vic: „hoe denken jullie er over? De koffie van Moeder staat kdud te worrden!" „Vic, ge hebt getddverd hier!" ,,Leuk, he? Ja, Moeder en Hanneke houwen van bloemen, dus!" „Ge had ze van den mergen gin water hoe- ven te geven," zee Trui: „daar komt nog ge- nogt vandaag of vannacht." „Ah! Ja, Truike, da's iets van Hanneke, he! Tuinmannetje spelen op eigen erf! En... fluisterde-n-ie toen: Moeder zit dan daar voor 't raam en die twee.. Toen stond Hanneke ineens tusschen ons in. Ze kwam armen tekort om ons alle drie naar binnen te dringen. Wat was die meid veranderd. Sjuust lijk den Vic gezeed had. Ge kende ze nie meer terug. Heur vroeger doffe oogskes ze glansden als gitten. Ook was ze dikker ge- worden, docht me, ronder van vurm en bewe- gingen. De hoekige leerares, mee 't strakke zenuwenmondje in 't witte gezichtje was ver anderd in 'n op-en-top-vrouwelijk wezentje mee de ronde, moederlijke manieren. Ook haar kleeren zaten anders, .losser", natuurlijker aan 't lijf. Den Vic zag mij naar dat alles kijken en trotsch vroeg ie: „en...? Zei ik te- veel, Drd?" ,,Vic, ge zijt 'nen tooeven&er! Oewen voor- hof, Hanneke..., as mevrouw dalijk eigens de koffie inschenkt, dan zal 't me al niemeer verwonderen!" Den Vic lachte. Ge wit wel, dieen wijzen stillen lach van 'm, dien ie mee uit Amerika brocht...! En toen zee Anneke: ,,Dr5, Moeder brengt zelf al, elken morgen Vaders halfelfje in t atelier! Ee? Vader?"' Toen kuste ze 'm. ,En..." zee Hanneke ondeugend: „wat ze dan uitvoeren daar, weet ik niet, maar 't duurt soms wel 'n half uur voor ze terug is, in de huiskamer!" ,,Malle meid," zee den Vic gelukkig: ,,jij hebt Moeder toch heel den dag voor je! Mag ik ze dan niet 'ns 'n halfuurtje bij me hebben!" Hanneke zweeg efkens naar den grond. Keek dan mij en Trui aan mee 'n vochtig oogske en drong ons dan wijer de stoep op en naar binnen. Nou daar was hier veul veranderd! Li den portiek moest ik al dalijk veul voorzichtig zyn; Den vloer was gladdig en blinkend. Schoone KkeTlagen ealpr.M I. -— wijnkleur. Koperen k.n m. stond1 den Vic maar stillekes te glimlachen en nou en dan 'n oogske naar me te knippen. Daar was hier al dalijk zooveul te vertellen, dat ie maar zweeg. En Hanneke was denen glorie. Ze kost heur vrienden nou ontvangen lijk ze 't zoo geren dee. Bij Vader en Moeder in 'n schoon huizeke! ,Hanneke, Hanneke, wat hebt ge 't toch mooi gemaakt." pluimde-n-ik. ,,Ik zou bekans denken aan 'n verkeerd adres te zijn binnen- gekomen, ik ken 't niemeer!" Verkeerd adres? Dr6 en Trui, jullie zjjn hier aan 'n adres, waar de deur altijd voor je open zal staan!" Ocherm, wat was die Trui bedeesd. Ik keek ze 'ns aan en in m'n oogen mot gestaan heb ben: ,,en thuis altij zooveul praat!" Want ze gaf me ongemerkt 'nen stomp. Zoo gingen we binnen. Drommels! IMevrouw Zonneveld zat op! Gekleed en wel, in 'nen makkelijken stoel, bij de koffietafel. Ze was donker gekleed en heur witte kopke leek 'n teere blom in 't donkere loof van t bosch. Heur veurhoofd wierd rosig van zenuwen als wij binnenkwamen. En in haar zenuw- achtigheid sprak ze veul Engelsch. Ochja na vijftien jaren...! ,,Ah," zee ze: det is nau Deree en Terui" (ze sukkelt veul mee de „r", die daarveur bij den Vic zooveul te beter rolt! Ze zal 't dus weer wel leeren). Deree is soo 'n koed frend of Vic, no... no..."' lachte ze: ,,exkjoes mie, d&n Vic! H6? En van Hanneke. Teruike, waai moest koed frendinnen worden, yes?" Geren, mevrouw Zonneveld," lachte Trui verlegen. ,,Ge mot maar dikkels bij ons komen. En mevrouw, bevalt 't u goed in 't bosch?" zoo begost Trui. „Aih..., t bosch... yes... ja...j 't is verrie schoon, bjoetifoel, prachtig, j...ja! Aai... ik ben... hier... soo... verrie... glukkig. Baai maain koede hus... man en doch ter". Heur blaauwe oogskes liepen vol: ,,aai ik will kwikly gauw sterruk wodden, Teruike, gluk kig levenmet Victor en Hanneke. Men- nie...|... veel yaers, aai hoop!" Zenuwachtig friemelden haar witte handjes aan 'n zakdoekske. Twee rooie vlekskes kleur- den op 't porceleinig gezichtje en ik docht: wat is ze toch mooi gewist. Toen klopte den Vic heur zachtekens op den schouwer, trotsch, gelukkig zat ie naast z'n vrouw, en zee: „Moeder, je zult eens zien hoe gauw dat je hier de ouwe bent. Je komt met 't uur bij, Lien! En weet je, wat je nou 'ns doen moest? Zelf de koffie schenken voor onze vrienden! Den Dr6 zit daarop te wach- ten en-hij gelooft 't nie voor ie 't ziet!" En als wij onze koffie gedronken hadden, dan troonde den Vic me mee naar z'n atelier, waar't wel 'n bietje, maar nie veul veranderd was. Dat dee me toch plazier! Hier zou ik 'm weer veul gaan opzoeken, docht ik dalijk. Er was alleenig 'nen makkelijken stoel mee kussens bijgekomen, mee 'n tafeltje. „Hier zit ze nou 's morgens 'n halfuurtje", zee-t-ie zacht. „Ons beste oogenblik van den heelen gelukkigen dag, Drd! Enman, ze h6ud van de kunst. Heeft er kijk op! Da's plezierig voor me, Dre ,,Gaat 't werken weer 'n bietje Vic?" Heuzdchtig, man!Kijk 'ns hier..." Hij sloeg 'n laken weg: ,,wat vind je!?" „Dat heb ik nog nooit van oe gezien, Vic, da's ddnen bonk licht! Da's muziek! Da's... da's... da's 'nen fanfare aan de Sehepping! Da's schoon..'.!" „En dit...?" Hij smeet weer 'n laken open... daar stond Hanneke. In eenen flonker van licht en van kleuren sjuust zooals ik daarstraks dieen zonnewerl in de boomkroonen had gezien. „Vic, ik weet nie, of ik, als boerenmensch t zoo zeggen mag: maar ge hebt oew kunst volmaaktIk geloof, gij schildert nou mee de kleuren uit den hemel en de blommen eigens! Hanneke... 't is 'n blommengodin..., ik geloof, ge schildert meemee gdud! Ge sopt oewen kwast in de zon van oewen voorhof, smellap Lijk 'n kind zoo geukkig stond ie in z'n atelier, waarin 'nen nuuwen, volmaakten geest gevaren scheen. En in al z'n nuuwe geluk, hier op deuze. aan den arbeid gewijde plek, meeden stoel van z'n vrouw, daar naast 't zonne- raam, waarvan de kruishoutjes schaduwden op den bruinen vloer, deuze plek, waarvan den Vic z'n ziel twee maanden gelejen moest los- scheuren, maar waar ie nou al z'n geluk uit schildert, zee-t-ie toen niks anders dan: „we zullen hier 'ns 'n versche pijp aansteken, Drd!" ja we hadden om Moeder Zonneveld nog nie gerookt, ziede. Den Vic gaf me zijnen tabaksbuil aan. Toen kwam Hanneke binnen, zachtekens en h bietje heimelijk. Vader, mag ik even den sleutel van je bureau?" ,,Die zit er op, meiske!" Na 'n minuutje was Hanneke weer bij ons en zee: „Dr5, eindelijk kan ik 'm dan aan je geven. Ze stond daar mee 'n pakske, 'n bietje verlegen te tobben. Toen ineens: ,,Dr6, alsjeblief, je pijp. Uit Amerika." Ik voelde hoe haar aanspraak mislukt was. Ik maakte rap 't pakket open, toen de prachtige etui en daar lag 'n pijp in m'n han den, amico, 'n pijp... van meerschuim blank als melk en van barnsteen, levend als zonne- goud. Licht lijk dons, 'n Prachtstuk als ik nooit bezeten heb. Hanneke, meske, 't is veul te veul, maar... ik ben er kolossaal blij mee, horre! Ik hoop er m'n heele verdere leven van te profiteeren. En ik kneep ze 'ns ferm in d'r knuisteke. Neen Dr<5 niks te veel. Het minste wat ik it.^1. ilp- »n Vmwnfl m op 'n tafeltje en sierde den intree mee kleu- e-lanzings. Op den trap lag ook al Slte\..6M«uS» mee blinkenfl. Mper.n S. Cf de wanden ho»S.n Meejem, Jen aebeeldhouwde kapstok, 'nen spiegel, afijn, fk kan 't nie allegaar pel^cies meer hennnereb maar ook hier was getooverd! Deur Hanneke deVroeger gooide-n-ik m'nen das of zoo maar op den trap zoo dee den Vic 't ook, maar nou moest ik alles prontekes aan Hanneke geven die 't veur me aan den kapstok hong. Trui zweeg maar en keek. Ze vond 't alle maal zoo schoon! En vooral, dat zee ze me later, zoo proper en zoo blinkend! En terwijl wij zoo stonden te scherlen mee de spullen, daar in dieen prachtigen portiek, doen kon. Maar tien weken heb ik ze bewaard. In 't ziekenhuis daar in 't verre Boston. Op de boot. En altijd was ze onder m n bereik. Want ze wist me altijd weer te vertellen: daar ver ver weg, daar in 't groene Ulvenhout, daar woont, zoo'n goeie vriend van ons en dan Dre dan zag ik Vaders atelier, later zag ik t 2 Moeder daarin. Dan zag ik het bosch, iouw huis, je plattebuis, Truike en zoo hielp die niip me door de moeilijke oogenblikken, als Tk soms dacht dat Ulvenhout, Ons Geluk, zoo ver ^8 nog was...! Ik heb gesnakt, weken lang, naar 't oogenblik dat ik ze je geven kon, want, dan zou... alles... goed^zijn- Drd. Het... is... alles... goed. Dank. Ze snikte, 't goeie prulleke. Die was Ae'te zien. Die had 'nrookgordyn geformeerd, waar ie veilig achter zat, den smakker. TT1. Verlejen jaar nazomer, als den Vic op Te^OUo<^^eschreven^ krS kS. i S i WdennVic. 't Is nen witten 'tooveneer. Hij doet alles beter, dan WGe°kent nou z'n geschiedenis. Ik hoop oe er nie mee verveeld te hjben^ &ig Veul groeten van gin horke minder van oewen t. h v. DRE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6