Gemengde Berichten 1 HET HOOFDKANTOOR VAN OE N.V. PROVINCIALE ZEEUWSCHE ELECTRICITEITS MAATSCHAPPIJ. Brunei On'Vl0t- °P h6t vliegrveJd Karen bf Brussel Op zijn solovlucht was v. d Meer LOOP DER BEVOLKING. Het Hoofdkantoor van de N.V. Provincials Zeeuwsehe Electriciteits Maatschappij, in de wandeling de P.Z.E.M. genaamd, is sedert 1927 gevestigd in het van het Rijk gehuurde Commandementsgebouw der Marine aan de Koepoortstraat te Middelburg, een fraai bud heerenhuis met flinke vertrekken, die echter thans meer dan bezet zijn met het op het kan- toor werkzame personeel. Sedert 1927 is dit personeel ongeveer vervijfvoudigd en het was dan ook enkele jaren geled-en noodig, dat naast het Commandementsgebouw gelegen woning, welke eveneens van het Rijk gehuurd werd, bij het kantoor te trekken. De achter het gebouw gelegen tuin zou wel gelegenheid hebben geboden tot verdere uit- breiding van kantoorruimte, maar een gehuurd gebouw kan men zoo maar niet gaan ver- grooten en onderhandelingen over aankoop voerden niet tot resultaat. Aangezien het gabrek aan ruimte zich steeds sterker deed gevoelen en het te voor- zien was, dat aan de uitbreiding van het per soneel in den eersten tijd nog geen eind zou komen, werd uitgezien naar voor de huisves- ting van het kantoor geschikte of geschikt te maken, bestaande gebouwen. Het bestuur van de P.Z.E.M. mocht er ech ter niet in slagen, op een dergelijk gebouw de hand te leggen en dus bleef alleen de mogelijkheid om een nieuw kantoorgebouw te stichten op een daartoe aan te koopen terrein. Over de keuze van dit terrein bestond reeds dadelijk weinig verschil van meening en, dank zij de medewerking van het gemeentebestuur van Middelburg werd de P.Z.E.M. in den loop van het vorige jaar eigenares van ongeveer 11.300 c.A. grond aan den Vlissingschen Sin- gel met de daarop staande oude hofstede Poelendale. Thans wordt deze hofstede gesloopt, terwijl de plannen voor het nieuwe gebouw naar ont- werp van de architecten F. G. C. en Ir. A. Rot- huizen B. N. A. zoover zijn gevorderd, dat men hoopt in Juni a.s. tot uitvoering te kunnen overgaan. Een korte beschrijving van het bouwplan moge hier volgen: Voorts is te zien, dat deze beide kantoor- vleugels weer afgesloten worden door lage partijen, waarvan die aan de zijde van den Blauwendijk wordt gevormd door de concierge- woning en die aan de zijde van de Melkfabriek door de garages en rijwielbergplaats. De toegangen tot het achterterrein zijn ont- worpen onder de voormelde lage partijen. Hiermede is een afgeslotenheid van het com plex over het geheele terrein bereikt, zonder verspreide losliggende gebouwtjes, benevens aan beide uiteinden een zekere pleinwerking, welke een rastpunt bij de beschouwing bieden. J evens ontstaat zoodoen.de een aangename contrastwerking tusschen de hooge en lagere partijen, waarvan de laatsten de inleiding vormen tot de eersten. Gaan wij het gebouw binnen door den hoofd- ingang onder in den toren, dan bereiken we via de vestibule een flinke centrale halruimte. Links daaraan grenzend vindt men een groote toonzaal, waar alle mogelijke electrische appa- raten, welke in de huishouding een rol kunnen spelen, zullen worden geexposeerd. Tevens is daarbij de wachtkamer gelegen, zocdat bezoekers een overzicht hebben over de exposi- tie in de toonzaal. In de centrale halruimte komen voorts uit het trappenhuis naar de verdieping en de gangruimten van de beide kantoorvleugels. V-eel aandacht is besteed aan een zoo effi cient mogelijke ligging der verschillende kan- toorafdeelingen. Zoo zijn de ruimten waar veel bezoek plaats vindt, en waarvan het personeel veel in en uit gaat, op den beganen grond gelegen. Men vindt in hoofdzaak den technischen dienst beneden gevestigd en de meer administratieve vertrekken op de verdie ping. Verder zijn uiteraard die afdeelingen, waartusschen geregel'd overleg plaats heeft, naast en boven elkaar gelegen, zoodat geloop van bezoekers en personeel door het geheele gebouw tot een minimum wordt beperkt en daarmede de rust in het gebouw bevorderd. Met het oog daarop zijn tevens enkele expedie- tieliften geprojecteerd, benevens in het cen trale gedeelte een gecombineerde electrische personen- en goederenlift. zoodat metterdaad al deze en dergelijke arti- kelen „in bedrijf" kunnen worden gedemon- streerd. Begeven wij ons via de hoofdtrap naar de verdieping dan vinden wij in den hoofdvleugel boven de hal een flinke vergaderzaal voor den Raad van Bestuur, benevens de secretaris- kamer, een en ander met de noodige dienst- ruimten. Ook hier vindt men, uitkomend op de centrale hal, de toegangen naar de kan toorvleugels, waar wij de groote administra tieve diensten als kas- en hoofdboekhouding, loon- en magazijnboekhouding en stroomver- koop met afzonderlijke zaal voor boekhoud- machines, aantreffen, en de verschilfende chefskamers. Voorts is op deze verdieping ondergebracht de afdeeling stencil- en druk- werk met papiermagazijn, bereikbaar met transportinrichting via de doorrit naast de conciergewoning. Elke administratieve ruimte heeft de be- schikking over een kluis, waarin met behulp van transportwagentjes iederen avond het loopende werk brandvrij wordt opgeborgen. Beide verdiepingen bevatten uiteraard de noodige toiletten en dienstruimten. De zolders boven het geheele gebouw bie den groote bergruirnten. De eerder vermelde lage partij aan de zijde der Melkfabriek biedt plaats aan een 6-tal auto's en een 100-tal rijwielen. Het personeel bereikt vandaar het gebouw door een buiten- ia en Lerecnt geaomen is toegang naar het sousterrain waarin, behalve I oneindige zandmassa, die zich daar de gebruikelijke ruimten voor kolenberging en centrale verwarming, de garderobe is gelegen. Van hieruit bereikt het personeel binnendoor de centrale hal. De garderobe met neven- ruimten zal als schuilkelder bij luchtaanvallen worden ingericht met behulp van enkele gas- sluizen en door het maken van wanden en af- dekking in scherfvrije uitvoering. Wat de algemeene constructieve opzet be- treft diene het volgende: Hot gebouw is ontworpen op een vaste tracdemaat, waarvoor bepalend is geweest, het gemiddelde van de bureau-afstanden in de verschillende afdeelingen. In overeenstemming daarmede is een gewa- worden verhaald, een bevredigend resultaat. De baggerladder is thans op 13 meter onder water gezakt, doch eerst bij 22 meter zal hij de Lutine volkomen in zijn greep hebben. Niemand twijfelt eraan of dit zal gebeuren behalve eenige oude Terschellingers, die fan- tastische verhalen en verdichtselen opdisschen vooi ieder, die naar hen wil komen hooren en het wil gelooven. Menschen, die beweren het te kunnen weten, veitellen op Terschelling, dat de staven niet zoo groot zijn als de baren goud, welke tegen- woordig voor het Internationale betalings- verkeer worden gebruikt. Zij zouden in vorm en afmeting gelijken op een ouderwetsche brilledoos. Hoe het zij, tot dusver hebben wij op den molen nog geen kans gezien een stukje Lutine- goud in handen te houden en of wij ooit deze sensatie zullen beleven is de vraag. Niemand twijfelt eraan of de Karimata is in staat, de kostbaarheden boven te brengen, indien zij inderdaad nog liggen zooals de burgers zich dat voorstellen, n.l. op de kleilaag, die zich onder ongeveer 22 meter zand bevindt. Men meent, dat deze klei te taai is dan dat het goud er doorheen gezakt zou zijn. Wij hoorden echter weer vertellen, dat de kleilaag slechts een dikte van den meter zou hebben en dat men vroegere vondsten steeds uit die klei heeft gehaald. Daar goud nu een hoog soortelijk gewic'ht heeft, is het in dat geval mogelijk dat het reeds door de kleilaag heengezakt is en terecht gekomen is in de oneindige zandmassa, die zich daar weer onder bevindt. Als deze lezing juist is, zou noch de Kari mata nog welk ander apparaat ooit weer er bij kunnen komen en dan zou alleen Neptunus er nog iets aan hebben om de huur van zijn paleis me^ te betalen! Afwachteif blijft echter de boodschap. De perspectiefteekeninig geeft weer het aan- zicht van het complex van de zijde van den Blauwendijk. Zooals bij den verkoop van het terrein is bedongen, zal het driehoekige grasveld tus schen de Poelendalesingel en den dij.k langs het jaagpad nimmer worden bebouwd. In verband hiermede, en met de noodzakelijkheid om het hoofdmoment van het nieuwe complex op flinken afstand van de Melkfabriek te leg gen, is in het bijzonder ge3treefd naar een ontwikkeling van de verschillende vleugels voor het oog van hem, die, van den Blauwen dijk komend, het totaal overziet. Daartoe werken op gelukkige wijze mede de afwezig- heid van andere babouwing aan die zijde, benevens de dieptewerking van andere bebou- wing aan die zijde, benevens de dieptewerking die door het eerder genoemde grasveld ont staat, terwijl tenslotte door de plaatsing van de hoofdvleugels op 25 M. afstand van den singel de overzichtelijkheid van het gebouw wordt bevorderd. Zooals verder uit de perspectiefteekening blijkt, omvat het gebouw een hoofdvleugel met toren benevens 2 groote kantoorvleugels, en wel 6dn langs den Singel en den loodrecht daarop achter den hoofdvleugel. Wanneer wij thans de gangen nog even afzonderlijk volgen, vinden wij beganegronas in den Singel-vleugel, eenerzijds de vertrekken voor Directie, ingenieurs, assistenten, opzicli- ters en bouwkundigen, en anderzijds de afdee lingen inkoop, reclame, vastreclht en teeken- zaal. In den dwarsvleugel de typistenkamer in onderling verband met de daarbij gelegen ruimten voor brandvrije centrale archiefber- ging en de expeditiekamer. De laatste heeft door een eigen lift weer rechtstreek3 contact met de typistenkamer van de verdieping. Voorts beganegronds de koffiekamer voor net in den middag overblijvend personeel. Deze kamer, of ibeter gezegd zaal, heeft een meer- voudige functie. Ze wordt n.l. tevens inge richt als bibliotheek en kan voorts worden gebruikt als demonstratiezaal voor bijv. groo- tere kookdemonstraties en vertooning van op het gelbruik van electrische apparaten betrek- king hebbende film, met het oog waarop een afzonderlijke cabine is ontworpen. De keuken welke dagelijks bij de koffie kamer voor het personeel in gebruik zal zijn, wordt ingericht als modelkeuken met inscha- keling van electrische apparaten als fornuis, koelkast, koffiefilter, waschmachine, enz., pend-betonskelet, vastgesteld, dat bekleed zal worden met baksteenwanden. De fundee- ring zal bestaan uit gewapend betonpalen, in verband waarmede door het Laboratorium voor Grondmedhanica te Delft z.g.n. dieps- ondeeringen in het terrein rijn gemaakt ter bepaling van de paallengte en de toelaatbare gronddruk. Hoewel de skeletbouw de mogelijkheid van lieht verplaatsbare scheidingsWanden mede brengt, is de groote van elke afdeeling vast gesteld met inbegrip van een redelijke uit- breid-ingsmogelijkheid, -zoodat later bij te plaatsen personeel in dezelfde ruimte kan worden geborgen, zonder dat door verschui- ving van de scheidingswanden het onderling noodige contact tusschen de verschillende afdeelingen dreigt te worden verstoord. Het gebouw zal een maximale bezettings capaciteit hebben van 150 personen, terwijl er onmiddellijk ongeveer 100 zullen worden ge- plaatst. De bouw van het geheele complex zal 1 y2 jaar duren, zoodat begin 1940 de P.Z.E.M. haar nieuwe huisvesting hoopt te kunnen betrekken. AANVARING TUSSCHEN DE PIET HEIN EN DE K-XVI. Naar Aneta d.d. 13 Juni uit Batavia ver- neemt, heeft de vorige week buitengaats voor Priok een aanvaring plaats gehad tusschen den torpedobootjager Piet Hein en de K-XVI. De aanvaring geschiedde tijdens een lanceer- oefening, waanbij de K-XVI een aanval deed op den kruiser De Ruyter. Hierbij werd de duikboot door de Piet Hein overvaren waar- door de periscoop werd beschadigd. Beide schepen zijn na de aanvaring, naar Soerabaja teruggekeerd, waar zij in het dok zijn nage- zien. De K-XVI arriveerde Maandag te Priok, waar de Piet Hein Dinsdag aankwaim. DE KARIMATA" GRAAFT RUSTELOOS VERDER. Een speciale verslaggever op Terschelling telefoneerde Zondagavond aan de N. R. Crt. Zaterdagmorgen hebben de Minister van Kolonien, de heer Oh. J. I. M. Welter en de oud-minister van Buitenlandsche Zaken en oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indie, Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff, tezamen met mej. Wel ter en Ir. J. van den Broek, directeur van de Gemeenschappelijke Mijnbouw Mij. Billiton en Prof. Grondijs, die eveneens tot het gezel- schap ibehoorde, na een korte wandeling over Terschelling, omstneeks half tien het eiland verlaten. Ajan de haven van Harlingen, waar het ge- zelschap tegen half twaalf per speciale boot arriveerde, was Ir. K. A. F. Houwert, direc teur van de Billiton Mij. aanwezig om de gas- ten -verwelkomen. Spoedig daarna werd de reis naar Den Haag voortgezet. Ir. Houwert stak intusschen over naar Ter schelling. Hij hoopte eenigen tijd op het eiland te verblrjven, omdat thans wellicht interes- sante dagen voor den boeg liggen. (Zondagochtend om zeven uur heeft n.l. de Karimata" zijn eerste weliswaar weinig kost- bare, maar nie'ttemin ibelangrijke vondst ge- daan. Er werd een zilverstuk opgehaald, dat zon der den minsten twijfel -van de Lutine afkom- Stig is. -Het geldstuk is een van de bekende ,,Spaan- sdhe matten". Het muntstuk dat in vrijwel ongeschonden toestand verkeerde droeg aan de eene zijde een beeltenis van Karel IV waar- omheen duidelijk leesbaar Carolus IV Dei Gratia 17S9. De keerzijde vertoonde het ge- kroonde wapen van Spanje, twee leeuwen en twee kasteelen, geflankeerd door twee kolom- men met het opschrift Plus Ultra, omringd door de letters Hispan ed Ind Rex. M. 8 R. F. M. Voor het overige zijn er heden niet veel be- langrijke voorwerpen opgebaggerd, doch dat kon men ook nog niet verwachten. De bagger- diepte bedroeg Zaterdag nog slechts tien meter en ofschoon men Zonda'g een iets groo- tere diepte bereikte, is men nog lang niet ver genoeg gevorderd om op de kleilaag te komen op welke vermoedelijk de kostbaarheden moe- ten liggen. Toch is men van oordeel, dat alles geheel naar wensch gaat. In den loop van den Zondag zijn er n.l. be halve een vrij groote hoeveelheid ijzer en materialen, die waarschijnlijk overblijfselen zijn van de poging van den heer Beckers, nog spijkers en wrakstukken gevonden, die als af- komstig van de Lutine beschouwd kunnen worden. In verband hiermede heeft men alle hoop op de goede plek aan het werk te zijn. (Het weer blijft intusschen nog vrij onrus- tig, de wind is naar 't Noordwesten geloopen, doch de Karimata" blijkt er bij de heerschen- de windsterkte niet in het minst last van te hebben. De zee is woelig, maar terwijl de heer Bec kers onder de-ze omstandigheden het bergings- werk reeds lang zou hebben moeten staken, blijft de Karimata" nog steeds rustig door- malen. Nu en dan komen er wat golven over het dek van de ponton, maar deze is daar vol komen op berekend. De molen toont zich zeer zeewaardig en het mechanisme is volstrekt betrouWbaar. Maandagochtend meldde men nog: Wind of geen wind de Karimata" graaft verder dag en nacht. Doch eentonig is het werk geenszins. Integendeel, vol verrassingen De eerste vriendelijke verrassing was, dat er 6 meter water boven het zand ter plaatse stond in plaats van 3, wat vroeger het geval was. De getijstroom bleek veel zand te heb ben weggevoerd. Een tweede verrassing was de groote hoeveelheid schelpen, die wel door de baggeremmers maar door de menschen aan boord haast niet veiwerkt kon worden. Een verklaring ervoor wordt gevonden in de ver- onderstelling, dat de groote gaten van vroe gere bprgingspogingen ter plaatse gegraven zich in de eerste plaats met schelpen hebben gevuld in plaats van met zand. Immers de schelpen zijn als een levend organisme die zich langs den zeebodem voortbewegen en de gaten vullen als kalme dagen het zand met rust laten. Zoo stootte men dus op millioenen van deze schelpdieren, die voor de machine geen bezwaar opleverden. Wel was dat het geval met een volgende verrassing, nl. met een betonblok van 3 meter hoog, breed en lang, dat men bij de bergings- poging van de Lyons in 1913 als ankenblok had laten zakken. Hierop stootten de emmers en de relays van de „Karimata" sloegen uit, zoodat de molen stopte. De ingenieurs wisten raad en door omsc'hakeling van den motor werd ook dit blok gebroken en in groote stuk- ken Zondagmiddag bovengebracht. Ook de zware ijzeren ring waar de Lyons aan ver- ankerd had gelegen kwam mee. Het was een grootsche prestatie, waartoe wellicht geen an dere ibaggermolen in staat is. Zoo moeten nu nog de resten van den Bec- kerstoren verscheurd en opgebaggerd worden, doch men weet reeds dat de .Karimata" het kan. Van de 8 ton ijzer van dezen toren zijn nog slechts 3 ton boven water gebracht, hoofd- zakelijk gedurende -de voorbereidingswerk- zaamheden van Doeksen, de overige 5 ton zal de Karimata" zelf moeten losscheuren, kra- ken en ophalen. Over de wijze van baggeren kan nog worden gem-eld, dat men begonnen is met een geul in zigvorm van 100 meter lengte en dat de eerste 24 uur over die breedte de molen 5 meter kon PACIIT- OF SPEELPENNINKJES GEVONDEN. T 'De h er M- de Smit, timmermansknecht te Koiijnsplaat, heeft bij het verplaatsen van een steen, die als stoep heeft dienst gedaan bij den landbouwer A. van de Zande te Koiijns plaat, waar vroeger de heer De Groot heeft gewoond, een zestal geelkoperen voorwerpjdS gevonden, die voor een leek wel wat op mun- ten geleken. Volgens mej. De Man, de munt- en penning- kundige uit Middelburg, bleken het geen mun- ten, doch pacht- of speelpenninkjes te zijn, die oij het kienspel, klok- en hamer e.d. werden gebru-ikt en dus dienst bewezen hebben van aopjes of glaasjes enz. De speelpenninkjes werden in hoofdzaak te Neuremberg vervaardigd. Ze werden vermoe delijk, evenals de Neureriberger rekenpennin- gen per gewicht verkocht, mogelijk ook nu en uan verpaikt in houten gekleurde doozen en zoo m den hand el gebracht. De speelpenninkjes dragen dlkwijls de beel- tenissen van de Fransche koningen Lodewiik XV en XVI. De gevonden speelpenninkjes varieeren in grootte van 4 tot 2 cm in middellijn. De ops-chriften zijn niet erg duidelijk. Ze zijn in slecht Duitsch geschreven. DE AARDSCHOKKEN. De ongerustheid, die de herhaa-lde aard- schokken der laatste dagen in breede kringen der Belg'ische bevolking hebben gewekt en die oij sommige al te geivoelige naturen den vorm van een nerveuize storing schijnt te hebben aangenomen, he-eft het Koninklijk Qbservato- i mm te Ukkel aanleidin-g gegeven een gerust- stellende verklaring te publiceeren waarin wordt gezegd, dat de aardschokken van Zon- dagnamiddag en van Maandagmorgen feite- lijk niet als echte aardschokken kunnen wor den beschouwd. Het zijn veeleer natrillingen van den eer sten aardschok van Zaterdag geweest, die op zijn beurt naar alle waarschijnlijkheid te wij- ten was aan etn instorting op groote diepte, van een geweld'ige rotsmassa, die onder een te sterken druk was bezweken. Daardoor is het evenwicht der aardkost verstoord en dan moet er door verplaatsingen van de belendende aardmassa's een nieuwe evenwichtstoestand word-en geschapen. De daarmede verbonden verschuivingen in htt binnenste van de aard- korst zullen ongetwijfeld nog gedurende ver- scheidene dagen natrillingen van afnemende sterkte veroorzaken en zeer binnenkort zal alles weer tot rust zijn geikomen. Daar de diepe onderlaag van onzen bodem stalbiel is, lijkt het hoogst onwaarschijnlij-k, dat de tegenwoordige aardtril-lingen voor- boden zouden zijn van een catastrophe; iederc ongerustheid, aldus besluit de verklaring, is derhalve ongemotiiveerd. Havas meldt uit Berlijn, dat de aardschok ken van Zaterdag en Zondag de eigenaardige uitwerking hebben gehad, dat zij het richting- govoel van postdu-iven hebben verstoord. Een groot aantal duiven was Zondagochtend aan de Duits-c-h-Nederlandsche grens opgela- ten. Zij -waren ibestemd voor Berlijn, doch ver- dwaalden en kwamen met eenige uren ver- traging aan. VERDRONKEN. Te Vlaardingen was de 13jarige J. van der Mark, van het van Schravendijkplein naar de Vlaardingschevest geloopen. De jongen, die aan toevallen leed, is ongemerkt te water ge- raakt en verdronken. Het lijkje is opgehaald. Bij het spelen langs den Vaartschen Rijn te Jutphaas is de achtjarige B. Veldhuizen te water geraakt en verdronken. 'Het lijkje is opgehaald. Te Kwintsheul is het vierjarig meisje M. v. d. G. bij het spelen in de Lange Wate ring geraakt en verdronken. Na twintig mi- nuten werd het li-chaam van het kind opge haald, waarna een dokter nog geruimen tijd heeft gepoogd de levensge. sten door kunst- matige ademha-ling op te wekken, hetgeen echter niet mocht baten. - De 19jarige mej. A. de Vet, wonende te Leiden, is bij het zwemmen in de diwarswete- ring te Leiderdorp plotseling in de diepte v£r- dwenen. In de nabijheid zij-nde personen slaag- den er niet in haar te redden. Ongeveer an- derhalf uur na het gebeurde is haar lijk door de politie met dreggen opgehaald. AANRANDER GEGREUEN. -Op verzoek van den inspe-cteur vein politie te -Soest he-eft de politie te Amersfoort een persoon van middelbaren leeftijd in arrest ge steld, die heeft bekend zich de laatste maan- den aan een groot aantal aanrandingen op de boschpaden in de buurt van Soest te hebben sehuldig gemaakt. Reeds eerder was men te Amersfoort tot arrestatie van dezen man over- igegaan, doch men heeft hem toen los-gelaten, omdat al'le begane overtredingen op Soester grondlgeibied bleken te helbtoen plaatsgevonden en bij ondenzoek kwam vast te staan, dat bij de politie aldaar geen aangiften hadd-en plaats gevonden. Daar echter thans tengevolge van een oproeping der politie aldaar, verschillende aangiften zijn geschied, aangiften welke na confrontatie met de aangerande personen iulst hleken te zijn, heeft de politie van Soest om deze aanhouding te Amersfoort verzocht, en inmiddels heeft deze plaatsgevonden. Ook ditmaal heeft de schuldige volledig be kend. MOTORJACHT IN BRAND GERAAKT. Het motorjacht van den heer H. J. v Oost uit Rotterdam is op de Nieuwe Maas ter hoo-gte van de voormalige zalmvisscherij onder de gemeente Pernis, vermoedelijk door het broken van de benzineleiding, in brand ge raakt. Er bovonden zich zeiven personen aan boord die zich-tijdig in het kleine volgbootie m verhgheid wisten te brengen. Het, jacht, dat geheel js uitgebrand, werd door den sterken wind tegen den Zuidwal gedreven en daarna om vender afdrij-ven te voorkomen, met stee- nen gedeeltelij-k volgegooid. PORTIER MISHANDELD tawv» Maatschappelifken Daarna nim' bewustel°os ineenzakte. Laarna nam de man de vlucht. De portier is VAN PENBURG NAAR BRUSSEL PER ZWEEFVLIEGTUIG. heS ZZof2eger X V/n d€r Meer "it Leiden neeir Zondag cen fraaie zweefvlucbt- vHegtui? bracht™-801 gemaakt Een ™otor- hr!^f gu acht ZIJJ1 zweeftoestel op 600 m Mp5rl en YPenburg, vanwaar Van der Meer te ongeveer 11 uur verder op eigen ge legenheid den tocht naar de Belgische hoofd stad ondemam. Te ruim twee uur ramiddag boven den Waterweg tot een hoogte van 200 m afgezakt. Daarna geleidelijk is hij weder ge- ategen, eenmaal zeLfs tot 1400 m hoogte. EEN DOLLEMAN. Zondagavond, omstreeks -kwart over elf kwam een 33-jarige scheepstimmerman, ty! delijk woonachtig te Zandvoort, in het Noor- erbad aldaar. Hij had eenige glazen bier ^edronken en ontmoette in de danszaal zijn vrouw. Deze ontmoeting droeg niet bepaald een aangenaam karakter. De man gaf de vrouw een flinke duw, waarna hij hafr een tafeltje en een bierglas naar het hoofd wierp. De exploitant van de zaak ging daarop naar den zeeman toe en beduidde hem, dat ?af lfak f?,.eSt verlaten. maar de zeeman het feia tPwfant een hevigen vuistslag in gelaat. Dit was voor enkele kellners en verschillende personen uit het publiek het sem om den zeeman beet te pakken en te rachten hem naar buiten te werken. Het bleef de eerste 20 minuten by trachten, want met geen mogelijkheid kon men den zeeman de baas. Tafeltjes, stoelen, bierglazen alles werd in den strijd betrokken en de danszaal kreeg allengs meer den aanblik van een arena Ten langen leste lukte het met tien man den zeeman buiten te krijgen op de Boule vard waar een taxi werd aangeroepen, maar de chauffeur weigerde den dolleman te ver- yoeren. Toen rukte de zeeman zich eensklaps los en wilde wederom de inrichting binnen- dringen. Wijselijk had men echter de deuren op slot gedraaid. Met vuistslagen verbrijzelde hij toen vier groote spiegelruiten en met be- bloede handen en een bebloed gelaat, stapte hij eindelijk door een der verbrijzelde ramen naar binnen om den exploitant te lijf te gaan. Deze traclitte hem met een vooruitgestoken rieten stoel af te weren, d-och de zeeman die inmiddels door het dolle heen was geraakt greep den stoel en sloeg hem op den steenen grond te pl-etter, waarna een tweede volgde Toen kreeg hij het schijnbaar te benauwd en hep naar buiten. Hier zakte hij, tenge volge van het vele bloedverlie-s in elkaar waarna de inmiddels gearriveerde politie hem gemakkelijk overmeesteren kon. De aangerichte schade in de danszaal van het Noorderbad is zeer groot. DE ONEERLIJKE VINDER De recherche van het bureau aan de Mamix- straat te Amsterdam heeft dezer dagen een partij bont weten op te sporen, die in het be gin van de vorige maand door iemand op de Rozengracht of Keizersgracht werd verloren Het waren zestien en een half vel Nertz en vijf vellen Utis bont, die de man op 4 Mei naar een zaak op de Keizersgracht moest terugbrengen. Hij had het bont in consig- natie gekregen en moest het op dezen dag teruggeven. Toen de man mededeelde, dat hij het bont kwijt was, geloofde men hem aan- vankelijk niet. Het was ook wel zeer merk- waardig dat het juist op den laatsten dag was verdwenen. De gedupeerde deed van het ver- lies aangifte bij de politie, die een onderzoek instelde en er dezer dagen in slaagde de ge heele partij terug te vinden by een bontwerker in de Ferdinand Bolbuurt. De bontwerker had de partij van iemand gekocht en die iemand had de partij weer van een ander gekocht. Deze tweede man beweerde de partij van een onbekende te hebben gekocht enz. De politie is thans nog bezig uit te zoeken wie nu eigenlijk het bont in eerste instantie heeft gevonden en dus een oneerlijke vinder moet zijn. Mogelijk zijn er menschen, die zich her- inneren gezien te hebben dat op 4 Mei iemand op de Rozengracht of Keizersgracht een partij bont van den weg heeft opgeraapt. De politie zal daarover gaarne inlichtingen ontvangen. SAS VAN GENT. In de week van 29 Mei tot en met 4 Juni hebben zich in deze gemeente gevestigd: D. IJsselsteijn ,cn gezin, techn. ambtenaar Rijks-W-aterstiaat, van Vreeswijk. Vertirokken T. Huisman en gezin, techn. ambtenaar Rijks-Waterstaat, naar Amihem. WESTDORPE. Gedurende de afgeioopen maand hebben zidh in deze gemeente gevestigd: P. E. Obrie met gezin, van Philippine. J. van Paemel met gezin, van Assenede. B. A. de Ridder met gezin, van Axel. J. M. Doibbelaar, van Axel. (M. M. R. Jansen, van Temeuzen. -A. A. Baggerman met gezin, van Ammer- zc-den. (P. Vlerstraeten met gezin, van Axel. 1M. P. M. de VMegher, van Sas van Gent. E„ A. Waut-ers, van Assenede. VertTokken A. H> M. Govaert, naar Roteendaal. B. A. G. Plasschaert, naar Nijmegen. R. S. van Paemel, naar St. Ghislaine. M. van Wlatersichoot, naar Vogelwaarde. G. M. L. Suij, naar Koewacht. M. C. M. van Hoecke, naar Gent. J. C. H. de Koeijor, naar Sas -van Gent. G. M. Olauiwaert, naar Axel. L. D. L. Vandevijiver met gezin, naar Zelzate C. M. Verh'oeiven, naar Gent.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6