Ter Heuzensche Courant Binnenland Buitenland Landbouwberichten Woensdag 15 Juni 1938 No. 9772 TWEEDE BLAD Arbeidsbemiddeling naar Duitschland. GEBREK AAN OFFICIEREN IN HET ROODE LEGER. SJANSI VERLOREN VOOR DE JAPANNERS. TER NEUZEN, 15 Juni 1938. VAN Daar we in de laatste weken veel hoorden over de bemiddeling van landarbeiders naar Duitschland, meenden we, dat het goed zou zijn hierover eens ter bevoegder plaatse in- lichtingen in te winnen, opdat wij onze lezers, welke hierin belang stellen, zullen kunnen voorlichten. Van den Directeur der Districtsarbeids- beurs alhier vernamen we de volgende bijzon- derheden. Daar de algemeene toestand op de arbeids- markt in Duitschland zich gunstig blijft ont- wikkelen, opembaart zich hoe langer hoe meer een gebrek aan geschoolde arbeidskrachten, het grootst in den landlbouw, de bouwvakken, de steenfabrieken en de veenderijen. (Alleen over de maand Maart verminderde het aantal werkloozen met 440.000. Op 1 April waren er in Duitschland volgens de officieele gege- vens nog 508.000 werkloozen. Dit beteekent, dat de werkloosheid in Duitschland op zich zelf geen probleem meer vormt. Volgens een telling in Duitschland voor den oorlog werd een werkloosheid van 200 a 300.000 in den zomer en 500 tot 600.000 in den winter als normaal ibaschouwd.) Dit tekort aan arbeidskrachten moet dus worden aangevuld met buitenlandsche arbei- ders. Daar de buitenlandsche arbeiders echter hun overgespaard loon naar huis moeten kun nen zeniden, stuit men hier op beziwaren. Bij voorkeur worden arbeiders toegelaten uit landen waarvan de ibetalingsbalans voor Duitschland gunstig is. Zoodoende worden op vrij groote schaal arbeiders aangenomen in Polen, Italie, Hongarije en Joegoe-Slavie, en in mindere mate uit Nederland. Toch is het contingent arbeiders dat Neder land levert niet ombelangrijk, in 1937 werden in Duitschland door bemiddeling der arbeids- beurzen geplaatst 4500 arbeiders, waarvan 1400 seizoenarbeiders. Het zuiden des lands leverde 800 seizoenarbeiders, waarvan in het district 's Hertogenbosch 170, Zeeuwsch- VJaanderen 180, Bergen op Zoom 150 en Roosendaal 100 en het district Breda, Tilburg- Roermond-Nijmegen-Middelburg ieder 20 tot 40. Zeeuwsch-Vlaanderen leverde dus het grootste gedeelte. Ook het aantal mislukte plaiatsingen was het kleinst: 90 van de geplaatste arbeiders uit Zeeuwsch-Vlaanderen kon als geslaagd worden beschouwd. Gedurende de eerste vier maanden van dit jaar werden door de openbare arbeidsbemidde ling in Duitschland 3881 Nederlandsche arbeidskrachten geplaatst, waarvan o.m. 1112 melkknechten en andere boerenknechten, 935 seizoenarbeiders, 1448 veenarbeiders en 238 bouwvakanbeiders. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen werden dit jaar ongeveer 225 landarbeiders geplaatst, waarbij enkele gezirmen. Uit de gemeenten Hulst en Hontenisse werden de meeste landarbeiders bemiddeld, t.w. respectievelijk 55 en 35. Op het oogenblik is het aanbod in Zeeuwsch- Vlaanderen van landarbeiders voor Duitsch land grooter dan de vraag, tenminste wat betreft seizoenarbeiders. Er zijn hier nog ongeveer 100 arbeiders welke zich voor plaat- sing hebben opgegeven. Hiervan zullen nog maar een gedeelte als seizoenarbeider geplaatst kunnen worden. Dit is wel jammer. Het vorig jaar werden de arbeiders geplaatst in het Rijnland, Mecklen burg, Hannover en nog verder. Dit jaar zou- den de arbeiders uit het Zuiden uitsluitend in het Rijnland geplaatst worden, daar dit dicht bij huis is. Het blijkt echter, dat de Arbeitsamter in het Rijnland meer arbeiders hadden opgegeven, dan ze thans kunnen plaatsen. Wel is er nog steeds gelegenheid om als paardenknecht of knecht voor allerlei landbouwwerlozaamheden geplaatst te worden. Deze vertrekken dan ook regelmatig elken Maandag naar de Nederlandsche Arbeidsbeurs in Oberhausen, van waaruit ze verder worden bemiddeld. Hians is ook een begin gemaakt met de bemiddeling van metselaars en timmerlieden naar Duitschland. Vorige week Woensdag is een ploeg van 13 metselaars van hier naar Westfalen vertrokken. De voorwaarden waren als volgt: Minimum 55-urige werkweek. Uurloon 84 Pf. Hier gaat ongeveer 12 of 10 Pf. af voor sociale lasten. Bij 55-urige werklweek wordt dus een loon van RM. 40 verdiend. De arbeiders moeten zelf voor den kost zorgen. Hiervoor moet men wel op 18 h 20 RM. per week rekenen. De rest kan worden overgemaakt over de clearing tegen een waarde van ongeveer 72 cent per Mark. Van metselaars van Axel is reeds bericht gekomen, dat ze iets meer verdienden dan door de anbeidslbeurs was opgegeven. Ver- moedelijk zullen volgende week weer een aan tal metselaars en timmerlieden van hier naar Duitschland vertrekken. Volgens mededeeling van den directeur van de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhausen kunnen in Braunschweig, ten Oosten van Hannover, 700 h 800 Nederlandsche timmer lieden en metselaars worden geplaatst. Van groote beteekenls voor de arbeidsbemid deling naar Duitschland is ook de „nazorg". Bevoegde ambtenaren van de Rijksdienst der Arbeidsbemiddeling of van arbeidabeurzen hebben ten alien tijde het recht om de woon- en werkplaatsen der arbeiders te betreden. Zij zijn verplicht klachten van werkgevers of werknemers aan te hooren en trachten deze uit den weg te ruimen. Verder kunnen de Nederlandsche arbeiders in Duitschland zich wenden tot de Duitsche arbeidsbeurzen of tot de Nederlandsche Aribeidabeurs te Oberhausen. Ook worden alle geplaatste arbeiders bezocht door ambtenaren van de ArbeitsRmter van het rayon, waar ze werkzaam zijn. Heeft een arbeider het slecht getroffen, dan kan hij door de arbeidsbeurs naar een andere plaats bemiddeld worden. Evenals het vorig jaar, kwamen ook dit jaar arbeiders uit Duitschland terug. Dit zijn als regel niet de besten. Teruggekomen in hun woonplaats doen zij meestal heel© verhalen over de slechte behandeling, kost, inwoning en loon en dat het niet uit te houden was Het spreekt vanzelf dat dit dikwijls van zeer on- gunstige invioed is op de bemiddeling, vooral in die gemeenten, waar nog niet veel arbeiders zijn vertrokken. Zoo waren bijvooilbeeld uit Hoek, nadat zij drie weken in Duitschland hadden gewerkt teruggekomen de landarbeidersknechten A. M en H. C. D. Eerst hadden ze al eenige brieven naar huis geschreven, dat het in Duitschland zeer slecht was. Ze moesten voortdurend aardappelen eten met het aardappelwater als saus, ze hadden nog geen enkele maal warm drinken gehad, kortom het was niet uit te houden. De directeur der Districtsartoeidsbeurs, die door de agent der arbeidsbemiddeling te Hoek was ingelicht, heeft daarop de ouders bezocht. De vader was werkloos en werkte in de werk- verschaffing, de zuster was ook werkloos. De moeder vertelde, dat ze haar zoon had ge schreven, om toch niet dadelijk terug te komen, daar in Hoek ook geen werk was. De Directeur der arbeidsbeurs heeft direct naar de beide jongens geschreven dat hij ze zou bezoeken en dat ook ook een ambtenaar van de Duitsche arbeidsbeurs bij hun zou komen. Toch kwamen ze echter de daaropvolgende week terug. 't Was zoo slecht volgens hun, dat ze geen week langer konden blijven. Daar er nog enkele arbeiders met soortgelijke berichten terugkwamen, heeft de Directeur der arbeidsbeurs een kleine honderd arbeiders in Duitschland persoonlijk bezocht. O.a. was hij ook bij den werkgever van de bovenge- noemde arbeiders uit Hoek. Er waren reeds twee andere Nederlanders in hun plaats aan het werk; bij deze arbeiders werd eens ge- informeerd naar het loon, behandeling, lig- ging en kost. En zie, deze arbeiders bij den- zelfden werkgever waren hoogst tevreden. Het eten was goed, ze sliepen elk in een af- zonderlijke kamer, het loon was zooals afge- sproken, kortom de arbeiders waren met hun plaats zeer tevreden. Ze konden zich niet begrijpen, waarom de vorige arbeiders waren vertrokken. Ook werd met den boer ge- sproken. Deze was zeer teleurgesteld. Over de arbeidsprestatie van de jongens uit Hoek was hij best te spreken; hij vond het echter onaangenaam, dat zij op een goeden morgen, zonder iets te zeggen, verdwenen waren. Hij vermoedde echter dat de arbeider A. M. heim- wee had en naar een „jongejuffrouw" ver- langde. En zoo bleek ook hat geval te zijn. Iedereen kan niet van huis weg, dat blijkt telkenjare met de bemiddeling. Ergerlijk is het echter, dat deze jongens, teruggekomen,, allerei leugens opdisschen, om zich zelf maar schoon te praten. Hierbij speelt natuurlijk ook een rol de vrees, om van steunuitkeering te worden uitgesloten, indien zij zonder gel- dige reden, hun arbeidsovereenkomst ver- breken. Over het geheel komen echter weinig arbeiders terug. Van de ruim 50 arbeiders uit Hulst is er slechts 6dn teruggekomen; deze kon met zijn geheele gazin naar Noord- Holland. Er waren natuurlijk bij het bezoek van den directeur der arbeidsbeurs klachten. Soms werden kleine dingen tot groote opgeblazen. Het meest werd geklaagd over den kost. De seizoenarbeiders moeten over het algemeen zelf koken. Waar een groote groep is en een vrouw mee is, gaat het natuurlijk beter. Maar indien bij een groep van een man of 4 een der arbeiders voor den middagpot moet zorgen, dan geeft dat wel eens bezwaren. In vele ge- vallen, konden moeilijkheden door den direc teur der arbeidsbeurs, die vergezeld was van een ambtenaar der plaatselijke arbeidsbeurs, worden opgelost. De arbeiders waren zeer blij, dat ze eens met hun kleinere of grootere moeilijkheden met een landgenoot konden spreken. Dit was ook van tevoren beloofd. Het viel echter op, dat de arbeiders, die voor de tweede of derde keer in Duitschland werkten, weinig of in het geheel geen klachten hadden. Deze kunnen zich beter met hun werkgever verstaan. In het begin waren de verdiensten laag in verband met de koude weersge3teldheid. De arbeiders konden niet in accoord werken. Hieraan was natuurlijk niets te veranderen. In Mei kon over het algemeen volop in accoord worden gewerkt in de suikerbieten. Daar- mede is dan ook goed verdiend. Er is dan ook steeds tot de arbeiders gezegd: Neem voor de beoordeeling het geheele seizoen en niet de eerste weken. Het vorig jaar was dat hetzelfde. Over het geheel werd er veel ge- spaard, vooral door de gehuwden. Een klein percentage had in het geheel niets gespaard. Een grooter aantal had bedragen van f 100, f 150, 200, 250, terwijl er ook bedragen waren van 300 en hooger. Het ligt in de bedoeling, om voor eenigen tjjd, wanneer een beter oordeel over de ver diensten kan worden verkregen, een andere groep aiibeiders in Duitschland te bezoeken. PRINS BERNHARD BI J DE R. K. VERKENNERSBEWEGING. Zondagmiddag heeft Prins Bemhard een bezoek gebracht aan St. Michielsgestel ter bijwoning van de Koempoelan 1938 der R. K. Verkennersbeweging in Nederland. De Prins is om drie uur in gezelschap van den burge- meester van iSt. Michielsgestel, den heer A. P. Scheltus, op het terrein aangekomen. Met groote belangstelling volgde Z. K. H. het beloop van de slotbijeenkomst. Hij heeft zelf aan de vlaggenparade deelgenomen. De Prins heeft zijn waardeering geuit over de vlotte organisatie en over het groote aantal deelnemers. Om kwart voor vier is Z. K. H. vertrokken in de richting van 's-Hertogenbosch. Tot de gasten bij de sluiting der Koempoe lan behoorde ook de bisschop van 's-Her togenbosch, mgr. A. F. Diepen, die vergezeld was van de mgrs. A. Hermus en F. A. J. A. Goyerts. JULIANA-BERNHARD-MONUMENT DOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN VERVAARDIGD Zaterdagnaandddag is te Voorburg het door jeugdige wertkloozen vervaardigde Juliana- Bemhard-monument in het nieuwe Juliana- Bernhard-park onthuld. Het monument bestaat uit een bank met terras, aan weersizijden waarvan een water- partij. De ibanik wordt gesierd door een leeuw, gebeeldbouwd door den Voonburgschen beeld- houwer Albert Termote. De bank wil een her- innering zijn aan het huwelijk van het prinse- lijk echtpaar. Opschriften in de bank uitge- hakt geven daaraan uiting. Nadat de voorzitter van het comitd het monument had onthuld, heeft burgemeester jhr. C. W. Stern het namens de gemeente aanvaard. De heer Meijer de Vries heeft hiema nog naanens den minister van Sociale Zaken het woord gevoerd. H. W. TILANUS. Bij Kon. besluit is toegekend de titulaire rang van majoor aan kapitein H. W. Tilanus van het wapen der artillerie, op nonactiviteit, iid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. (R.K.). Op de vragen van het Tweede Kamerlid Wendelaar, betreffende een advertentie van de gemeentebesturen van Leusden en Stouten- burg, waarin sollicitanten worden oipgeroepen voor de betrekking van eersten ambtenaar ter secrefarie, heeft de minister van binnenland- scihe zaken als volgt geantwoord: (Hoewel de bijvoeging (R.K.) inderdaad den indruk zou kunnen ma'ken, dat strijd met het bepaalde in arbi'kel 176 der Grondwet aanwe- zig moet worden geacht, is den minister bij onderzoek gableken, dat het niet de bedoeling der betroikken gemeentebesturen is uitsluitend de belijders van een bepaalden godsdienst voor het vervullen van gemeentebetrelkkingen in aanmerking te doen komen. De gemeentebesturen erkennen inmiddels, dat de vorm der advertentie onjuist was en hebben zich bereid verklaard een nieuwe op- roeping te plaatsen, waarin de ge'incrimineer- de toevoeging zal zijn weggelaten. Voor het doen van verdere stappen bestaat mitsdien geen aanleiding. BELASTING OP GRONDSTOFFEN DER BISCUITINDUSTRIE. De gezamenlijke fabrikanten van biscuits en aanverwante artikelen hebben een adres aan de regeering gericht, waarin zij er op wijzen, dat in de toeliohting tot het ontwerp van wet, houdende voorziening ten aanzien van de terugvordering van gelden, gestort of betaald in verband met artikel 8 der Crisis Zuivelwet 1932 S. No. 290, betoogd is, dat de heffingen afgewenteld zijn op de consumenten en dat de indiening van dit ontwerp aldus is gemoti- veerd, dat bij terugvordering van de heffingen op andere spijsvetten"' een onredelijke verrij- king van de handelaren zou plaats kunnen hebben. Adressanten protesteeren tegen dit ontwerp, als strijdig met de Grondwet en de door den staat te eerbiedigen rechtsbeginselen en komen met klem op tegen de klakkelooze motiveerdng van het ontwerp. Adressanten, die de betrekkelijke spijsvettf n in hun fabrieken verwerkt hebben, zijn niet in staat geweest om de door hen betaalde hef fingen op de consumenten af te wentelen. Immers: of zij hebben op de prijzen van de betrekkelijke artikelen niet de heffingen ge- legd, daar de prijzen of de aard der artikelen zuliks niet mogelijk maakten; of ze hebben ge- poogd de prijzen van eenige artikelen met de heffingen te verhoogen, doch hebben spoedig deze prijsverhooging moeten laten varen, daar de verkoop tegen de verhoogde prijzen niet was te handihaven; of het debiet van de met de heffingen verhoogde artikelen is in die mate teruggeloopen, dat een verhaal der hef fingen geheel iilusodr werd. Zij behielden zich voor dit door nadere ge- gevens te staven. De Times meldt uit Riga, dat maarschalk Worosjilof, de Russisehe minister van oorlog, order heeft gegeven, dat 10.000 kadetten als luitenants in het roode leger moeten worden opgencumen, hoewel hun opledding aan de mi- litaire scholen nog niet voltooid is. AJs otfficietle reden voor dozen maatregel wordt aangegeven, dat men den jongen luite nants commandoposten voor de manoeuvres van het najaar wil geven, maar volgens de Times is de vervroegde bevordering der kadet ten noodig geworden, doordat de drastisehe en langdurige „zuivering" sinds het vorige najaar het leger beroofd heeft van een derde deel of de helft van zijn officieren boven den rang van ludtenant. Duizenden officieren zijn verdwenen, zonder dat daanvoor een reden is gegeven en vele andere zouden terechtgesteld zijn als ,,verraders, trotakisten en volksvijan- den". De stemming in het leger zou dan ook zenuwachtig zijn. Ook in de Industrie zou een zekere onrust heerschen, door de onregelmatige levering van materialen kunnen directeuren en ingenieurs de plannen vaak niet ten uitvoer leggen, zoo- dat zij gevaar loopen van sabotage beschuldigd te worden. Hier en daar zijn pamfletten verschenen, waarin aanvallen worden gedaan op de auto- riteiten en in het bijzonder op Stalin. Terwijl dergelijke geschriften sedert 20 jaren nauwe- lijks bekend waren, worden ze nu, zelfs in de voorsteden van Moskou, bijna dagelijks de fabrieken binnengesmokkeld en op den grond en op lessenaars gevonden. Deze pamfletten moeten afkomstig zijn van commvunisten, die tegen Stalin gekant zijn en den dood van Lenin, Toechatsjewski en andere leiders be- treuren. Zij beschuldigen Stalin er van, de ver- dedigingskracht van het land te ondermijnen, zoodat het een prood voor andere mogend- heden wordt. De correspondent van de Times meldt d.d. 12 Juni; De Japansche woordvoerder te Peking heeft toegeigeven, dat de piwincie Sjansi voor de Japanners verloren is gegaan. Hij verklaarde dat deze prcvincie vol was met guerilla-ben- den van allerlei soort en grootte, maar dat de Japanners deze troepen alle zouden wegvagen zoodra Tsjengtsjou was gevallen. Voorts zeide hij te gelooven, dat Japan met de regee- rinigen te Peking en Nanking een vcrdrag zou sluiten in den geest van dat van Mansjoekwo. Japan neemt dan de detfensie van het betrok- ken deel op zich. Het samensmelten van deze twee regeeringen wordt in Juli verwacht zoodra het spoorwegverkeer tusschen Peking en Nanking hersteld is. De Japanners zetten alle mogelijken spoed achter het herstellings- werik aan de lijn. EEN GROOT AMERIKAANSCH BOMBARDEERVLIFGTUIG. De New-York 'Herald Tribune geeft bijzon- derhedin over een nienw type bombaideer- vllegtuigen, dat in een fabriek te Santa Monica in Caiifornie gefcomwd wordt. Slechts eenige officieren kennen het geheim der con- structiie. Het toest.l, dat het grootste ter wereld zal zijn en dat voor het Amerikaan- sche leger hestemd is, heeft een vleugelspan- ning van 72 meter. Het gewicht met inbe- grip van ibcmmienlading en brandstof, ba- draagt 72 ton, zegt men. Het vlieigtuig zou worden voortibewogen door zes motoren van 2000 P.K. elk, terwijl de uur snelheid 320 kilo meter zou bedragen. ZUIVERING ONDER HET HOOGE PERSONEEL VAN DE GEPEOE. In de afge'loopen drie maanden is ond. r het hooge personeel van de Gepeoe een aanzien- lijke zuiivering gehouden. Zelfs oude politie- rotten zijn er niet aan ontsnapt te worden aangeklaagd wegens „vijandschap jegens het vol'k" en veelal zijn zij op geheimzinnige wijze verdwenen. De Russisiche volkscommissaris voor bin- nenlan-dscihe zaken en voorzitter van de con- trole-commiissie der partij, Nicolas Jejof, wil zijn geheele departement veribolsjewiseer; n. Te MiO'Skou gaat het gerucht, dat nog niet ■bevestigd is, dat Zakofsko, die in November van het vorig jaar werd benoemd tot vice- volkscoarimiissaris van binnenlandsche zaken, gearresteerd is. Verder lijdt het geen twijfel, of oude Tsje- kisten, zooals Berman, die commissaris van binnenlandsche zaken van Wit-Rusiand is ge- we.st, en Leplefski, commissaris voor binnen landsche zaken van de Oekraine, zijn ver dwenen. Het schijnt niet, dat men in het verdwij- nen van deze ou'de Tsjekisten ten wijziging in de polibiek van de Gepeoe moet zien. De zuiivering in hooge kringen duurt voort, zooals blijkt uit de wijziigingen welke onlangs zijn aangeibracht in de reigeering van de Oekraine en uit het verdwijnen van den vroe- geren voorzitter van het opperste gerechts- hof, Vinoelkoeroeff. HELIUM UIT DE LUCHT IS TE DUUR. In een te Bayreuth gehouden bijeenkomst van Duitsche chemici heeft dr. Siedler uit Frankfort a.d. Main medegedeeld, dat het t'hans mogeJijk is, uit gewone lucht helium te vervaardigen met een zuiverheid van 99 pro- cent. Desniettegenstaande was hij van m£e- ning, dat de Vereenigde Staten 's werelds grootste helium-producent zouden hlijven. Hij achtte het evenwel niet onmogelijk, dat ook in Europa heliumbronnen zouden worden ge vonden. Een vertegenwoordiiger van de Zeppe- lin-maatschappij heeft aan United Press me degedeeld, dat het vervaardigen van helium uit de lucht, met het doel het voor het vullen van luchtschepen te gebruiken, te kostbaar zou zijn. EEN BEROEP OP DEN PAUS. De Ohineesche afdeelingen voor den inter- nationalen veldtocht voor den vrede, de Vol- kembondsvereeniging en de bond van buiten landsche betrekkingen hebben gezamenlijk een beroep gedaan op Z.H. den Paus, al zijn in vioed aan te wenden om het boanbardement van Kanto-n door de Japansche luchtmacht te doen eindigen. De bond van kafcholieke profes- soren aan de Chineesche universiteiten heeft eveneens de hulp van den H. V. ingeroepen tegen de Japansche aanvallen en het bombar- deeren van kerken en van de burgerbevolking. GEVANGENE UIT HET HUIS VAN BEWARING ONTSNAPT. Maandagmiddag heeft, meldt de VI. Crt., een gevangene het stoute staaltje uitgehaald om uit het Huis van Bewaring te ontsnappen. De vluchteling, de 27-jarige transportarbeider S. P. uit Souburg, die in onze provincie ook meermalen aan wielerwedstrijden deelnam, zat al eenigen tijd in voorarrest. Behalve met wielrennen had hij zich«vorig jaar tevens met verschillende oplichterijen bezig gehouden, een minder onschuldig vermaak dus. Vrijdag jl. heeft hij hiervoor terecht gestaan en eischte de officier van justitie een gevangenisstraf van anderhalf jaar tegen hem. Daar hij, zooals gezegd, nog steeds in voor arrest zat, was het hem toegestaan in den gevangenistuin te werken. Vanzelfsprekend was er toezicht aanwezig, doch op een ge geven oogenblik toen men hem schijnbaar even uit het oog verloren had, heeft hij kans gezien om over den 4 M. hoogen gevangenismuur aan de zijde van de Vlissingsche brug te klau- teren. Hoe hij dit klaar gespeeld heeft blijft vooralsnog een raadsel. Eenmaal op straat gekomen was het hem natuurlijk niet moeilijk om weg te komen daar hij in deze omgeving goed bekend is. Onmiddellijk toen de verdwijning ontdekt werd heeft men de politie in de verschillende om- ringende plaatsen hiervan in kennis gesteld, doeh dit heeft voor zoover ons bekend, nog niet tot aahouding van den vluchteling mogen leiden. Men heeft thans zijn signalement verspreid dat als volgt luidt: lang 1.75 M., middelmatig postuur, blond krullend haar, litteeken onder linkeroog. Hij droeg een donker gestreepte broek en padvinderskiel en loopt waarschijn- lijk nog op zijn gevangenisklompen. HET NEDERLANDSCH-BELGISCHE HANDELSACCOORD VAN 1936 EN HET VISSCHEN IN DEN BRAAKMAN. Het liiberale Kamerlid voor Antwerpen, mr. Joris had onlangs de volgende schriftelijke vragen gesteld aan den Belgischen minister van buitenlandsche zaken en huitenlandschen handel: „Ben ik goed ingeiicht dan moet de regee ring binnenkort onderhandelen over de ver- nieuwing van het Hollandsch-Belgisch han- delsverdrag, gesloten in Juni 1936. Gelieve de minister mij te zeggen: 1. Of, ter gelegenheid deze bespreking, de toepassing van het aanvullend artikel ge- Niyjw Dat wil zeggen: Inhalen, terwijl uit tegengestelde richting ver- Iceer nadert en de weg te smal is voor drie auto's naast elkaar. *n Manoeuvre, die bijna zeker naar hospitaal of huis-van-be- waring voert! voegd bij het reglement tot uitvoering van ar tikel 9 van het verdrag van 19 April 1839, be- treffend de vischvangst en den vischhandel, gesloten en onderteekend te Antwerpen, op 20 Mei 1843 niet opnieuw zal onderzocht worden? 2. Of hij niet van oordeel is dat dit aan vullend artikel slechts toepasselijk is op de mosselen, zeegarnalen en slakken gevischt in den Braakman, met uitsluiting van alle ander visch-^ of mosselproducten die elders worden gevangen en voorloopig gezet worden op vischlkaren of mossellbanken in den Braak- Iman? 3. Of hij niet van oordeel is dat, met het oog op een redelijke toepassing, die tevens de belangen van de betrokken aangelanden vrij- waart, eerst een ernstige inventaris dient op- gemaakt van de bestaande reserven teneinde bedrog te vermijden door lateren aanvoer van visch- of mosselproducten die niet uit den Braakman komen? 4. Of hij niet van oordeel is dat, venmits de Belgisehe invoerders op initiatief van de regeering gegroepeerd zijn in een beroepsver- eeniging: de maatschappij Vermosine, dit or- ganlistme dient geraadpleegd vooraleer defini- tieve beslissin.gen worden genomen en, inige- val er een commissie of ondercommissie van advies moest worden opgericht, het noodzake- lijk is dat teniminste een lid van deze maat- scihaippij van deze comanlissie deel udtmaakt? 'Op deze vraag is in het zoo pas verschenen bulletin van parlementaire vragen en ant- woorden het volgende antwoord gegeven door den hetrokken minister: ,;De toepassing der overeenkomst van 20 Mei 1843, betreffende de vischvangst en het visscherijbedrijf op de Sehelde, staat niet op het programma der besprekingen aamgaande de hemieuw(ing van het Be'gisch-Nederlandseh aklkoord van 30 Juni 1937. Dit akkoord heeft enkel betrekking op het verkeer van goederen waarvan de inyoer aan contingenteering onderworpen is in de Bel- gisc'h-Luxemfburgsche eccnamisc'he Unie of in Nederland. In deze omstandigheden vergt de oplossing der punt 2, 3 en 4, die juist op de vischvangst en op het visscherijbedrijf in den Braakman betrekking he/bben, een voorafgaande techni- sche studle der voorwaarden waarin de mos- selteelt geschiedt. Mijn departement is bereid, deze studie met de belaraghebbende beroepsvereenigingen aan te vatten." DE AARDAPPELPRIJZEN. Nogmaalis heeft de minister de verhooging der monopolieheffimg op Malta-, Canarische en andere ingevoerde aardappelen van drie op vijf cents per kilo, welke aanvankelijk zou in- gaan op 15 Mei, uit'gesteld en wel tot 20 Juni a.s. IHienmede is, schrijft het Handelsblad, de veelbestreden, dit j'aar voor het eerst inge voerde verhooging dezer crisisheffing dus praotisch van de baan, want na 20 Juni komen er slechts weinig aardappelen meer binnen. De aanvoeren van onize elgen vroege aard appelen zullen dan, ondanks droogte en nacht- Vorst wel toereiikend zijn. 'Er zij nog aan herinnerd, dat de ingevoerde aardappelen zijn belast met een invoerrecht van 11 be neve ns met een crisisheffing van 3 cents ten behoeve van den tuinibouw. Aan een kwantitaitieve beperking is de import niet gebonden. Door dazen maatregel is een verdere stij'ging der aard'appeliprijzen voorkomen, doch een da'ling moet vooralsnog niet worden verwacht; dddrtoe zou de minister de ibestaande drie cents crisisheffing moeten afschaffen. iHet hoofdbestuur van den neutralen bond van personeel in de voedingbedrijven, heeft in een adres aan den minister van sociale zaken erop geiwezen, dat de verkoopprijs van de zocigenaamde oude aardappelen thans der- mate hocg wordt opgevoerd, dat het vooral den werkloozen onmogelijk is zich van dat voor de voiksklasse zoo dringend noodige voe- dingsmid'del te voorzien. Adressant consta- teert, dat de prijs ree'dis tct 12 cents per kilo is opgevoerd. Verzoc'ht wordt ten spoedigste ter zake te willen ingrijpen en die maatregelen te willen nemen, dat de toch reeds in zulke moeilijke omstandigheden verkeerende volfcsklasse niet nog ipeer het slachtoffer van een dergelijke prijisopdrijving worde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5