Nose-Comite. Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant ONZE REIS MET OUDEN VAN DAGEN. RECHTSZAKEN. De Z. L. M. tj Goes. Amilda-creme, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat en Bruin. Doos 50 en 25 ct. tegen de overage 41 gevorderd iwerd te Ibetalen 466,15%, alles verhoogd met 5 rente. De toorgstelling ad 550.000, die geplaatst is bij de Aimsterdamsche Bank te Rotterdam werd vervallen verklaard. CHR. LAGEKE LANDBOUWSCHOOL. Donderdag 9 Juni 1938 hadden de over- gangs- en eindlessen palats in de Cbr. Lagere Landbouwschool te Axel. Aanwezig war en bet Bestuur van de scbool, de Commissie van Toezicbt, de Rijkslandbouwconsulent Ir. C. J. Droogendijk, de Burgemeesters van Axel en Zaamslag, ouders van leerlingen en andere be- langstellenden. De Voorzitter, de beer C. de Putter opende met gebed en heet'te de aanwezigen bartelijk welkom. Hiema gaf bij bet woord aan bet Hoofd der Scbool, den beer K. Booij, die den leerlingen vragen stelde, uit welker beant- woording bleek, dat de leerstof over bet alge- meen goed verwerkt was. Alle leerlingen konden dan ook in een boo- gere klasse geplaatst worden. Sommige leer lingen hadden een aansporing noodig, om in bet vervolg bun lessen beter te verwerken, maar er waren er ook, die een piuimpje kre- gen voor hun jjver en toewijding. 15 leerlingen van de hoogste klas verwier- ven een diploma, nl. G. Dees Rz., Jac. Boeije Cz., Jac. van Doorn Tz., P. de Zeeuw Jz., Job. de Feijter Pz., J. Goossen Pz., J. Scbeele Jz. en P. Dekker Plz., alien te Axel, P. Dekker Fz., R. Dieleman Pz. en J. van Hoeve te Sluis- kil, W. Dieleman Jz. te Zaamslag, J. Ramondt Jz. te Sas van Gent, Jac. Huijssen Jz. te Ter- neuzen en G. Scbeele Pz. te Hoek. De beer Droogendijk deelde de uitslag mede. 3 leerlingen verwierven het praedicaat ,,met lof", 3 leerlingen „zeer goed", 5 leerlingen ,,goed" en vier leerlingen ,,voldoende". Verder ricbtte bij waardeerende woorden tot bet Hoofd der Scbool en spoorde bij de leerlingen aian, bet geleerde te onderhouden en als bet mogelijk was nog uit te breiden door bet volgen van een landibouwwinterschool, waarvoor hler een goede grondslag was gelegd. Leerlingen en ouders feliciteerde bij met bet bebaalde succes, waarbij de heer K. L. de Kraker, voorzittervan de Commissie van Toezicbt en de beer J. Ramondt van Sas van Gent zich aansloten. 'Nog voerde 66n der leerlingen bet woord, die namens alle leerlingen den leeraar be- dankte voor de gegeven lessen en bem een stoffelijk blijk van waardeering ter herinne- ring aanbood. Hiema aprak de beer Booij zijn dank uit voor de woorden door genoemde beeren tot hem gericht, voor bet geschenk en voor de "goede verstandhouding, die er tus- scben bem en het Bestuur en de Commissie van Toezicbt, alsmede den beer Rijksland bouwconsulent steeds bestaan heeft. Inzon- derheid sprak bij zijn erkentelijkheid uit voor bet aanwezig zijn van beide Burgemeesters en daar de Burgemeester van Zaamslag tot bem bet woord geridbt bad, dankte bij ook dezen voor diens bartelijke woorden. Ook de aanwezigheid van ouders en belang- stellenden werd door bem op boogen prijs ge- steld. De heer C. de Putter sprak bet slotwoord en eindigde deze eindies met dankgabed. ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR IMALECTONDERZOEK. Zaterdag j.l. bad in het hotel ,,De Burg" te Middellburg de jaarivergadering plaats van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek. Ter eere van bet lOjarig bestaan der vereeni ging ging aan de vergadering een gezamen- lijke maaltijd vooraf, waar het dagelijksch (bestuur en enkele leden aanzaten. Na opening der vergadering, voorlezing en gaedkeuning der notulen, deed de peiming- meester rekening en verantwoording van de gekimiduelenwaaruit bleek, dat een batig saldo aanwezig was van ruim 80. Hiervan zullen ongeveer /40 geresenveerd kunnen blij- ven voor de onkosten in verband met de uit- gaive van bet Algemeen Zeeuwsch Woorden- boek. Dit gunstig cijfer is mede te danken aan een dirculaire, aan oud-Zeeuiwen gezonden, om be- langstelling te wekken voor deze uitgave, al beantiwoordde de financieele resultaten hier van niet gdheel aan de verwachtingen. Het Zeeuwsdh Genootschap der Wietensohappen, boezeer in beginsel ibereid het dialectonder zoek te steunen, moest een verzoek om sub- sidiie afslaan, wegens den slecbten staat van eigen financien. .Het aantal gewone leden (contributie 1,50) bedraagt 87, terwijl de vereeniging gesteund wordt door 24 leden-fbegunstigers. Aan het in- vuJJlen der lijsten werken bovendien een der- tigtal belangstellenden mee. 'De aftredende bestuursleden L. A. Diele man, F. den Eerzamen en P. J. Meertens wer- den met algemeene stemffnen herkozen. Uit het verklag van de secretaresse bleek onder meer, dat dit jaar verschenen 5 no.'s van bet Vereenigingsnieuws met dialectlijst en een beknopte navraaglijst. Het aantal gecontro- leerde woorden en uitdrukkingen bedroeg dit jaar 678; bet aantal invullers was gemiddeld 60. Totaal zijn thans gecontroleerd 5740 woor den en uitdruiklkingen; totaal in kaart ge- bracht 2770. De lijsten van dit jaar behandel- den de letter K, waarvan tbans 11 lijsten zijn verscbenen (1027 woorden)zeker zullen nog 2 lijsten noodig zijn eer deze letter is afge- werkt. Dank werd gebracbt aan de invullers en niet minder aan hen die door het inzenden van woordenlijsten bet materiaal voor het woor- deniboek verrijkten. (Hoewel met de inleiding voor het Woorden- boek en daarbij behoorende dialectkaartjes van Zeeland, Goeree en Overflakkee etn aan- vang is gemaakt, werd door het dagelijksch bestuur in overleg met de uitgeefster, de fir- ma den Boer, besloten, dit jaar nog geen be gin te maken met de uitgave. Voor zulk een uitgave zijn de trjden nog weinig gunstig, terwijl bij een ruimer voorraad afgewerkt materiaal de te verschijnen deelen sneiler op elkaar zullen kunnen vodgen. Ook zal nog een krachtige paging in het werk worden gesteld om financieelen steun voor het werk te ver- krijgen, wat zoowel de uitgave als de prijs ten goede kan komen. Nadat de aanwinsten van het secretariaat in oogenscbouiw waren 'genomen en rondvraag was gedaan, sloot de voorzitter, met dank aan de aanwezigen, de vergadering. DE CONSENTEN VOOR DEN UITVOER VAN GARNALEN. Naar gemeld wordt, zal de Nederlandsche Visscberrjcentrale, van 1 Juli af, zelf de ver- deeling van het contingent ongepelde gama- len naar Frankrijk weer gaan regelen. De uit- voercontdngenten zullen worden berekend naar de basisjaren 1936 en 1987. Voor rverscheidene plaatsen, als Breskens, Den Helder en Texel, beteekent dit een gun- stige regelinig, daar, tengevolge van de wijze van verleening der Fransche invoervergunnin- gen, deze plaatsen veel van bun export aan Umuiden belbtoen moeten afstaan. EEN BURGEMEESTER OP BED BEEEDIGD. De Commissaris der Koningtin in onze pro- vincie Zeeland is naar Dreiscbor gekomen in verband met bet feit, dat de heer E. 5H. P. van Nabuys, die is herbenoemd tot burgemeester van Dreiscbor, wegens maandenlange ziekte verblinderd was voor de beeediging naar Mid dellburg te gaan. De Commissaris heeft den heer Nabuys nu den eed at genomen aan het ziekbed, hetgeen nog nimmer is voorgekomen. (Z. Nsfo.) ZIJ WAREN OP STAP (Met een auto bracbten gisteravond twee mannen een bezoek aan Vlissingen, waar op de Dokkade eens halt werd gebouden om den dorst te lesscben. Als dikke vrienden gingen zij naar binnen, maar lang duurde bet niet, want na enkele minuten werden zij netjes buiten gezet en begonnen zij op straat elkaar aif te drogen. Hierbij ging het nu niet bepaald zachtzinnig toe, want weldra bad een van hen een dusdanigen treffer te pakken, dat bij uit het hoofd bloedde. De vechtlustigen werden echter door eenOnnstan- der gescbeiden en beiden gingen daarop huns weegs. De politie die inmiddels was gewaar- scbuwd trof een van de vrienden" nog op den Koningsweg aan en heeft hem, daar bij dron- ken was, naar het bureau van politie ter ont- nuchtering overgebracbt. (Vliss. Crt.» PLOTS LUNG OVERLEDEN. Zondagaivond toen de kerkeraad van de Vrij Evangelische Gemeente te Goes voor den dienst in de consdstoriekamer bijeen was, werd een der diakenen, de beer L. Duvekot We., plotseling ongesteld. Dr. v. d. Berg, die spoe- dig aanwezig was, kon slechts den dood con- stateeren. Ds. v.'d. Vis deelde daama van den kansel het tragische sterfgeval mede. Nadat Z.Eerw. was voorgegaan in gebed, ging de ge meente onder den indruk van dit plotselinge steriven naar buis. (He Z.) EEN PHOHI-OPNAME OP WALCHEREN. Men kreeg te Middellburg Maandag bericht, dat Dinsdag een vijftal heeren met den Pbohi- auto naar Walcberen zouden komen voor op- namen voor uitzending op den ultra korten golf. Aanrvankelijk was men verlegen met de vraag om speciaal Walcbersche dingen te kunnen doen opnemem. Tocb is men er in geslaagd enkele zaken te doen opnemen, die zeker hun propagandis- tische waarde voor Zeeland's tudn zullen heblben. In de morgenuren werd ten huize van den heer Ohr. J. Mazure, een bekend folklorist, een vraaggesprek met hem en met de geluk- kig nog in Zeeuwsche kleedij gestoken dienst- bode opgenamen, dat een kijkje geeft over die kleedij en over veel uit bet typisch Wal cbersche letven. Des middags werden in Westkiapelle gesprekken opgenomen met den torenwacbter van den vuurtoren en met de kantklosters, en te Vlissingen o.a. met de loodsen. Des aivonds was men op de Groenmarkt te Middellburg en kon daar eerst het klokken- spel van den Abdijtoren op de plaat vast- leggen en daama een uibvoering van den k'leppertmarsch, die in September door een paar duizend ouderen en jongeren zal worden ten gehoore gebracbt. Hierop volgde zang van bet Zeeuwsch Volkslied en van ,,Heit was in de Mei". 'Dus tocb nog heel wat verscheidenheid, die Dinsdag 21 Juni zal worden uitgezonden. ZEEUWSCHE ANTI-REV. PARTIJDAG TE GOES. Dinsdag werd te Goes onder leiding van den beer J. A. Dominicus te Wemeldinge een A.-R. partijdag gehouden. De morgenvergadering werd, blrjkens de Vliss. Crt., met psalmgezang, schriftlezing en gebed geopend, waama de voorzitter de aan wezigen udt de verscbillende deelen van Zee- land verwelkomde, speciaal de leden van het Prav. comite en de leden en afgevaardigden der kiesrvereenigingen. iSpreker bezag het resultaat der jongste verkiezingen en wekte, met het oog op de verkiezingen van 1939 ten slotte op tot groote actiivitedt. Hiema bracht de secretaris, de heer A. I. Catsman te Aardenburg, zijn jaarverslag uit. Adhtereen|volgens besprak bij den toestand in de centrales Zierikaee, Thdlen, Goes, Mid- delburg, Vlissingen, Hulst en Sluis en gaf ver scbillende cijfers van den uitslag der verkie zingen, waaruit bleek dat in alle centrales voorui'tigang te boeken vied, al was deze in de eene grooter dan in de andere. Nadat ook het financieel verslag van den penningmeester, den heer A. P. de Ruijter te Axel, was uitgebracht, werd, nadat nog en kele zaken van intemen aard waren bespro- ken, de morgenvergadering, die een meer be sloten karakter droeg en uitsluitend voor leden der A. R. Kiesvereenigingen toeganke- lijk was, gesloten. In de middagvergadering, die ook voor be- langstellende geesbverwanten was openge- steld, sprak de heer Mr. G. A. Diepenhorst, lid der Tweede Kamer, over: ,,Een politieke rondblik". ONTSNAPTE GEVANGENE AAN GEHOUDEN Hedenmorgen is te Rilland Bath aangehou- den de 27jarige S. P., die Maandag het huis van bewaring te Middelburg was ontvlucht. Na thuis te Souburg te hebben vertoefd, was het izijn doel Be'lgie te (bereiken. De aangehou- dene is weder naar Middelburg teruggebracht. Wie de laatste dagen de kranten heeft ge- lezen en gezien heeft hoe de Amersfoortscbe ouden van dagen een reis hebben gedaan naar Soestdrjk en daar gedefileerd hebben voor Prinses Juliana en Prins Bemhard, zal ook wel gedacht hebben aan de reis met ouden van dagen, georganiseerd door het Nose-ComitA Hoe graag zou ons Comit4 met de ouden van dagen ook eens een reisj'e doen naar Holland. Zoo was aanvankelijk ons plan, dit jaar een bezoek aan Middelburg te brengen en een rondrit te doen rond Walcheren. Jammer, dat dit plan, voor ons afgelegen gewest, niet kon doorgaan, bij gebrek aan middelen en tevens bij gebrek aan 'n mooie geste vanwege de Provdnciale Staten, die ons zoo weinig mede- werking verleenden bjj den overtocht met onze bussen op de Pravinciale boot. Zoo heeft ons Comite noodgedwongen we- i derom de aanstaande reis met ouden van I dagen naar Belgie moeten verleggen. De tocbt zal dit jaar dan gaan met autobussen naar Maldegem, waar we op een mooi gelegen bui- tengoed zullen pleisteren. Verder zal de tocht gaan door Knocke en zoo langs de Belgische kust naar Sluis, waar we bij' Sofie Bogaerd weer lekkere kramik zullen eten. De tocht is bepaald op Dinsdag 5 Juli. Echter zijn we nog niet ten voile aan het bedrag om de reiskosten te dekken en doen we nog een beroep op uwe medewerking, wanneer de bussen gepresenteerd worden en ze niet botweg af te wijzen met de woorden: „Is er geen geld, dan moeten de ouden maar thuis blijven", zooals dit veelvuldig voorkwam. Begrijpt men dan zoo weinig de mooie idee, dat ligt in het feit, dat de burgerij van de stad iets offert om aan haar ouden van dagen" eens 6en dag te verschaffen, waarop die oudjes nog eens een reisje kunnen maken? Voor enkelen misschien de laatste reis in het leven, want wanneer we de lijsten van vorige jaren nakijken, zijn er al heel wat oudjes overleden. Telken jare wordt dit getal wel aangevuld met ,,nieuwe" ouden van dagen, doch het zou een teleurstelling zijn voor ons Comite, als wij bij gebrek aan geddmiddelen moesten gaan ziften en oudjes terugwijzen. Daarom doen wij nog eens een beroep op het goede hart der burgerij. De inschrijvingen zullen dan over enkele dagen bekend gemaakt worden. HET NOSE-OOMITE. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 14 Juni 1938. A. P. oud 18 j., werkman en J. J. K. oud 18 j., zonder beroep, beiden wonende te Oost- burg, hadden zich respectievelijk te verant- woorden wegens diefstal en heling van een hoeveelheid sigaretten ten nadeele van den sigarenhandelaar de Smet, te Oostburg op 21 Februari 1.1. Eisch ieder f 15 iboete of 10 dagen hechte- nis. Uitspraak idem. A. M., oud 47 j., koopman, gedomicileerd te Terneuzen, was verdacht van beleediging van den in uniform gekleeden agent van politie A. Dubbelaar te Terneuzen op 7 April 1.1. Eisch f 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak idem. L. W. v. D., oud 30 j., koopman te Clinge, verdacht van mishandeling van G. v. Ruym- beek-te Clinge op 27 April 1.1. Eisch f 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak 15 boete of 10 dagen hechtenis. De Zeeuwsche Landibouw-Maatschappij hield heden hare jaanvergadering te Goes. Aan het zeer uitvoerige jaaroverzicht, dat in de gisteravond gehouden vergadering van het hoofdbestuur werd uitgebracht, ontleenen wij, dat het ledental in 1937 met 50 toe nam, het aantal afdeelingen verminderde met den, n.l. die te Kats, waarvan' de leden naar een andere afdeeling overgingen. De financieele toestand der maatschappij is gddurende 1987 onveranderd gunstig getole- ven. De expdoitatie over dat jaar sluit met een goed slot van 114,50. Het stemt dan ook tot verfieuging, dat de toestand der maat schappij goed kan genoemd worden. De leden geven blijk vertrouwen te stellen in de leiding. Bijtzonder talrijk zijn de advieizen, die gegeven werden door het Boekhoudbureau met ibetrek- king tot de belastingen, tot de CrisWhypo- theekwet en tot de pachtwet. Het jaar 1937 bracht voor het secretariaat veel werk van zeer uiteeniloopenden aard mede. IHet aantal leden van het Rechtskundig bureau bedraagt thans 58, het aantal dona- teurs 2. Een reorganiisatie van het bureau wordt voorbereid. Het boekhoudbureau is weer ibelangrijk gegroeid en telt nu 550 deel- nemers, terwijl ook de deelname aan de controle bij den accountantsdienst nog eenigs- zins is uitgeberid. Het Zeeuwsch Landbouwiblad is een onmis- baar blad voor velen geworden en ook het Zeeuwsch Tuinfoouwblad blijkt in een ware behoefte te voorzien. In het cursusjaar 1937/38 werden de navol- gende aantal cursussen gegeven: 17 algemeene landbouwcursussen met 265 leerlingen; 9 alge meene tuinbouweursussen met 139 leerlingen; 4 landibouwcursussen voor volwassenen met 51 leerlingen (voor 3, van 6en is geen aantal opgegeven), 3 tuinbouweursussen voor vol wassenen met 31 leerlingen; 2 cursussen in hoefbeslag met 18 deelnemers; 3 cursussen in paardenkennis met 66 leerlingen. Jammer is het dat enkele cursussen niet konden door gaan door een oorzaak, die eigenljjk niet moest voorkomen, n.l. door te weinig leer lingen. Aan de landbouwhuishoudschool te Zierik- eee ontvingen 162 leerlingen les en aan ver- schillende ambulante cursussen in heel de provincie 165, terwijl op verzoek een cursus te Willemstad werd gegeven met 22 leerlin gen. Er werden 60 cursussen in huishoudelijke voorlichting gegeven en ook de eerste cursus in hulp bij bedrijfsongevallen, en wel te Tholen. Er zijn totaal 6962.57 ha onderzocht door de gewassenkeuring, waarvan 5686.75 ha zijn goedgekeurd. Het bwedde gedeelte geeft in den breede verslag van den landbouw in Zeeland over 1937 en besluit met de opmerking, dat de uit- komsten van het landibouwbedrijf nog steeds niet zoodanig zijn, dat de teelt op de doorsnee- bedrijven der iverschillende gewassen loonend kan worden genoemd. Daaibij komt, dat sinds de devaluatie de kosten van levenson- derhoud voor den landbouwer zijn gestegen en vele niet-agrarische artikelen aanzienlij'k duurder zijn geworden. De landbouwer vindt door de gestegen productiekosten geen voldoende compensatie in de verhooging van sommige richtprijzen met een bedrag van omstreeks 25 cent. De uitkomsten van de veehouderij ondergingen eenige venbetering, o.m. ten gevolge van de hoogere vleeschprijzen. Helaas werden deze weer voor een deel te niet gedaan, door het mond- en klauwzeer, waardoor ook in Zee- land tal van runderen werden aangetast. De uitkomsten van het oogstjaar 1937 wezen uit, dat het financieel resultaat over het afgeloo- pen jaar ongunstiger is dan van het vooraf- gaande jaar. De jonge boer. In de heden voormiddag gehouden alge meene vergadering, die door vele leden en ver- schillende autoriteiten werd bijgewoond, sprak de voorzitter, Mr. P. Dieleman, zijn gewone jaarrede uit. Hij had daarvoor ditmaai tot onderwerp gekozen: „De jonge boer en zijn medewerking aan de reconstructie van ons voilk." Door den overgangstoestand, die er ontwijfelbaar zeker is komen er allerlei nieuwe organisaties naar voren en volgens spr. zullen er zich grootere eenheden gaan afteekenen op breeden grondslag. Er is alom storm en niet alleen in Vlaand'renland. De Blauvoet vliegt overal in de wereld en de Rolandt luidt ook overal de zwaarste klok. Waar is, waar staat de jonge boer in dezen storm? De jeugd heeft aan den opoouw der maatschappij zulk een ibelangrijke taak te vervullen. Zulks overeenkomstig het karak ter van een bepaalde provincie. De ook bij de Z. L. M. in wording zijnde jeugdorganisatie zal daarvan meer en meer doordringen en een heilzame werking uitoefenen, nieuwe wijn in nieuwe lederen zakken gevend, maar tevens de waardeering der ouden niet uit het oog verliezende en haar besparea voor den tijd. waarin zij noodig is. De liefde voor den bodem van Zeeland, tot dat oude- en trouwe, dat altijd weer nieuwe, jonge, blijde, God vereerend volk der Zeeu- wen, spore alien aan tot eenheid, tot samen- strijden tegen elke poging tot versplintering al moet de strijd bloedig zijn tegen het eigen bloed, de eigen familie sorns. Vooral de landbouwer weet, dat hij nuchter I de zaken als zaken moet beschouwen, de feiten I als feiten moet nemen. Toen het leidend beginsei werd, dat „alles I geoorloofd is, wat niet is verboden, de vrje I ontplooiing der persoonlijkheid, noemde men dat, was het gevolg de grootste verwarring en versplintering en tuchteloosheid. Verwar ring ook tusschen de goederen die God in de natuur aan alien gaf, en die welke de mensch in vereeniging daarmede voortbracht. 1914 kon niet uitblijven. Zeker bracht de wereldoorlog de crisis mede, doch men mag toch niet ver- geten, dat ook zonder dat de toestand onhoud- I baar was. De bezitters en beheerders van het I kapitaal, klein in aantal stonden tegenover de bezitlooze arbeiders, de anbeiders ook die van hoofd met die van de hand. Dit leidde tot de revolutie in Rusland, waartegenover zich een heel andere kracht ontplooide, die eerst in Italie en daama in Duitsehland zich deed gelden. Men greep er naar de dictatuur, en kwam niet tot samenwerking van verschil- lende politieke partijen, maar een vernietiging daarvan. Beide systemen hebben hetzelfde principe: De gemeenschap eerst. Zij staat boven het particuliere. Gemeen nut gaat voor eigen baat. Ben beginsel, dat zeer zeker, ook ten onzent meer in acht mocht genomen worden, wanneer daarbij de gewetensvrijheid en de hoogere wetten, die de mensch aan God binden, niet worden vertreden, Vroeger was: veroorloofd is alles, wat niet verboden is, nu wordt het meer en meer, ver boden is, alles wat niet is toegestaan. Dat is een even gevaarlijke stelling, wier toepassing op den duur zedelijk en stoffelijk ru'ineus zal zijn voor een volk. Dit alles dringt te stre- ven, ook in het eigen land, naar een betere maatschappij-inrichting. Vooral voor ons land komt daarbij het hoogst belangrijk feit, dat de samenwerking der volkeren geheel ver- I stoord is. en iederen staat tracht, vooral voor het geval van oorlog, zich zelf te kunnen helpen. Dit moet vooral de jonge landbouwer ten strengste in het oog vatten. Het autar- kisch streven zou Zeeland tot een ongekende hoogte kunnen brengen, omdat het het land- bouwland bij uitnemendheid is en er voor tientallen, zoo niet honderden nog een bestaan I zou kunnen worden gevonden. De Z. L. M. zal goed doen in vereeniging met de jongeren- organisaties, vooral ook dit vraagstuk door te denken en daama uit te werken. Spr. roept alien, ouderen en jongeren, daarvoor op tot eenheid en wijst er met voldoening op, dat leden van Landbouw en Maatschappij in geenendeele de Z. L. M. willen ondermijnen, maar integendeel hun leden aansporen tot het lidmaatschap daarvan. Er moet dan ook alles gedaan worden wat maar mogelijk is, om ver splintering en verwarring te doen ophouden. Nieuwe vormen van maatschappelijke en politieke toestanden teekenen zich af. Deze behooren 66n doel te dienen: n.l. de steeds sterker wordende gemeenschap, met een ge- meenschapsverantwoordelrjkheid van alien voor 66n, 66n voor alien. Een nieuwe organi- satie van staats- en volkswezen kan niet uit- blijven. Geen enkele is trouwens ooit voor de eeuwigheid geworden. De landbouwer heeft daarbij ook zijn taak. Hij moet begrijpen, dat zijn organisaties het vereenigingspunt moeten zijn van alien, die ten plattenlande wonen en daarin belang stellen of daarbij belang 'hebben. Om b.v. op deze wijze te zorgen voor onderwijs, ook vakonderwijs, moet worden gestreefd naar vak- of bedrijfs- organisatie en daarbij moet vooral de jonge landbouw nieuwe positie kiezen en leiding geven. Spr. wil nu geen oplossing geven hoe orga- nisatie-ordening en plan moeten zijn, maar aller studien, en gedachten moeten hierop gespannen blijven en worden. Men mag zeker niet zeggen: Het is altijd zoo of zoo geweest en het zal mjjn tijd wel_uithouden. Met alle onderscheidingen in geloof en levensopvatting is te rekenen, maar men mag die niet uit- buiten en veeieer moet men zoeken naar har- monie in deze verdeeldheid om uit alle die het beste te puren voor het volksgeheel. Men moet ook rekening houden met andere deelen van het volk, dan de boeren, maar deze zijn toch de wortel der volkskracht. Boer zijn, is den bodem bouwen, met den Schepper mede-aiibeiden, dat uit het dorre brood komt. Hoe anders dan de boeren staan daartegenover de arbeiders in de industrieen, de stedelingen op den bureaukruk. Deze leven ten opzichte van hun inkomsten in min- dere afhankelijkheid van God en in meerdere van den mensch dan de boeren. Men moet zich aanpassien en de samenwerking met be- drijfsgenooten moet nog veel intenser worden. Op allerlei gebied, zoowel voor aanschaffing als voor verkoop, maar ook samenwerking met andere kringen der bevolking moet wor den gezocht. Men moet overwegen hoe men het beste van de menigte vaste lasten af kan komen of ten minste hoe zij kunnen worden verlaagd. Inzake den strijd over het pacht- bureau steke ieder de hand in eigen boezem en zoeke eerst schuld bij zich zelf. Men heeft noodig, mannen met kennis en onafhankelijk- heidsgevoel en moet samen trachten invloed uit te oefenen bij de mannen der politiek, dat 1 zij zorgen, dat er in de wetten geen belemme- ringen zijn voor de ontwikkeling en voor de inneming van den landibouwenden stand van de hem °passende positie in het volksgeheel. Daarnaast kan niet genoeg nadruk gelegd worden op de opvoeding. Vroeger werd bij den jongen landbouwer veel te eenzijdig na druk gelegd op de technische kennis en bekwaamheid en te weinig dies op de alge meene kennis en cultuur en vorming van den persoon. Zeer verkeerd is ook een groot minderwaardigheidsgevoel en dat gevoel moet weg. Men moet alien Zeeuwen zijn, die zelf zich bewust zijn, en die heel best in staat zijn hun eigen aangelegenheid op hun eigen ge- moedelijke wijze te regelen en die zich niet laten drijven door fanatieke partijmenschen in een richting die zoo dikwijls van elders geko men persmenschen, of andere z.g. volksleiders ons willen opdringen, tegen onzen natuur en ons wezen in. Mjaar daartoe moet ook het geheele volk er van doordrongen zijn, dat het zijn boeren niet kan missen, moet het er op gesteld zijn de vruehten van zijn eigen bodem in de eerste plaats te genieten, ook al is het van elders ingevoerde even goed. Onder de middelen die tot een behoorlijke zelfbewust- zijn kunnen leiden, behoort ongetwijfeld de kennis der historie. Veel, oneindig veel meer dan tot heden moet op school of cursus onder wijs gegeven worden in de geschiedenis des Vaderlands en in het ibijzonder de maatschap- pelijke geschiedenis en die van den boeren- stand en van de ontwikkeling van het platte- land. Ook de Z. L. M. zal zich moeten bezin- nen of zij niet een behoorlijke geschiedenis van den Zeeuwschen bodem en het Zeeuwsche platteland zal laten schrijven. Het komend gedenkiboek ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Mij, kan daartoe aanleiding geven. Behalve de geschiedkundigen hebben ook de letterkundigen een taak. Mogelijk dat ook het 100-jarig eeuwfeest hier iets verrassends zal brengen, terwijl spr. dankbaar waardeert wat een enkele litterator reeds bracht. Hij denkt aan Jan Eekhout, aan drs P. J. Meer tens, aan Emiel Buysse e.a. Zij leggen behalve de deugden, ook de ondeugden bloot en dat is goed. Men behoede er zich voor de men- schen onnutte kennis bij te brengen, en geven ook aan hoe de menschen, de standen onder- ling moeten leven en bij dit alles er rekening mede te houden, dat ook de vrouw op den voorgrond treedt en daarom de boerinnen- bonden en boerinnedagen te steunen en te bevorderen, waartoe de jaarlijksche ont- wikkelingsdagen nog maar een zwakke poging zijn. Het landbouwhuishoudon- derwijs moet nog veel meer bevorderd worden en ook Middelburg en Goes moeten te dier zake aan de beurt komen, mogelijk in vereeniging met de bestaande huishoudscholen. Het is soms zoo, dat als de Z. L. M. alleen al, jaren lang soms heeft voorbereid en gereed staat een school op te richten, door tegen- werking van zekere zijde de regeering weer wijkt. De provincie Zeeland heeft de schade. Van buitengewonen invloed is de vrouw en dus ook haar vorming voor het leven van het gezin van den boer en dies voor het geheele platte land. Ook de verhoudingen in het gezin wor den daardoor beheerscht. Op de verhouding tusschen ouden en jongen dient de aandacht gevestigd. Op tijd moet men zijn besturen aanvullen met jonge kracht. De verhouding tusschen werkgever en werk- nemer moet zeer zeker andermaal overwogen worden. Men kan het betreuren of niet, maar de oude patriarchale verhoudingen zijn ver- dwenen. Men moet zorgen, dat de strijd tus schen de partijen op den duur het landbouw- bedrijf niet emstig schaadt en men vergete niet, dat in den landbouw de verhouding natuurlijkerwijze veel meer persoonlijks in- houdt dan op de fabriek of op het bureau. Dit begrijpen de vrijgestelden dikwijls niet en be- derven juist daardoor de voorwaarden voor een goede verstandhouding en verwijderen eerder dan zij vereenigen. Het systeem van rijksbemiddelaars is daarbij volgens spr. al zeer ongelukkig. Spr. betreurt het, dat door bevoegde kringen zoo weinig aandacht gewijd is aan het vraagstuk der leekenrechtspraak en arbitrage, men doet verkeerd met op den ten deze ingeslagen weg voort te gaan. Het is de taak der Z. L. M. goede denkbeelden ten bate van werkgever en -nemer, beiden, in dit opzicht te verkondigen en daarvoor rusteloos te strijden. Daardoor zal er weder een geluk- kige, blij arbeidende boerenstand komen met een behoorlijk loon en zonder die ellendig drukkende zorgen voor het levensonderhoud die nu zoo dikwijls de gezinnen der trouwe arbeiders naar ibeneden drukken. Daardoor zal een eind gemaakt zijn aan de ook in Zeeland zoo onrustbarende ontvolking van het platteland. Er ligt hier een taak voor de jongeren niet het minst. Het platteland moet meer en meer aantrekkelijk bewoonbaar worde, en de verhoudingen tot de niet-land- bouwers moeten herzien, dit kan door studie van alles wat hierop betrekking heeft. Met ruimen, niet met enghartigen blik moet de landbouwer alles ibezien. Dit alles moge goed, moge voortreffelijk zijn, per slot van reke ning heeft een ieder toch in te keeren tot zich zelf en den blik in zijn innerlijk wezen te werpen. De hoogste geestelijke goederen moet hij bereiken door zijn geloof en Godsvertrou- wen, door te leeren afzien meer en meer van zich zelf. Het licht niet onder de korenmaat, of in den eigen hoek alleen, maar op de schop, op de machine. Aan de ombouw of wil men de opleiding van het tegenwoordig en komend geslacht ten plattelande kunnen, moeten velen helpen. De overheid zal ook haar medewerking moe ten verleenen, niet het minst op gebied van het onderwijs, mede door dit op het platte land in overeenstemming te brengen met wat daar noodig is. Aan een betere verhouding tusschen stad en land moet de landbouwpers medehelpen, en dit is ook van de groote Neder landsche pers zoo zeer gewenscht. Ernstig moet het vraagstukken van zoo mogelijk reizende bibilotheken op landbouw- gebied onder de oogen worden gezien. De cursussen moeten natuurlijk blijven en zelfs worden uitgetbreid om de jonge boeren de noodige kennis bij te brengen, maar daar- nevens moet praktisch gearbeid worden. Spr. schetst dan wat in het buitenland ten deze geschiedt en komt dan tot de wijze waarop het platteland zich vermaakt, omdat de iboog niet altijd gespannen kan zijn. De radio moge zijn goede zijde hebben, maar moge nooit of nimmer leiden tot een nalaten van de beoefe- ning van zang en muziek, dat verheffende, van onze jeugd. Zijn wij dankbaar wat de radio dikwerf biedt en de mogelijkheid, die ze schept om het platteland te laten hooren de beste stukken muziek, zang en voordracht, anderzijds vergete men niet de hooge waarde en het heerlijk genot voor de jongeren gelegen in eigen beoefening van zang en muziek, overeenkomstig eigen aard en behoefte. Men moet weer terug naar elk Zeeuwsch dorp, eigen fanfare, en zoo mogelijk een mannenkoor en een gemengd gezelschap. Er is in deze voor de jeugdorganisatie veel te doen. Het verbeugt spr., dat ook voor het komend eeuw feest der Z. L .M. reeds gedacht is aan een openluchtspel, zoo mogelijk uit de geschiedenis van het Zeeuwsche boerenleven. Men moet goed opmerken en waarnemen, stnjden en worstelen om de waarheid. Spr. hoopt en bidt dat de toekomst vreugde en levensmoed en l'evenslust in een herboren maatschappij zal brengen en dat daartoe de Z. L. M. met haar jeugdorganisatie in de eerste plaats onder Gods zegen, vruchtbaar werk zal mogen door en de eenheid onder de plattelanders zal bevorderen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2