ALGEMEEN NSEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De hevige aardschok in Nederland en Belgie. LICHTZINNIGE JEUGD No. 9771 MAANDAG !3 JUNI 1938 78e Jaargang Binneniand Feujileton Buitenland bij uw examen EERSTE BLAD PRINSES JULIANA TE BERGEN OP ZOOM PATROUILLEERING IN DE LUCHT LANGS DE SPAANSCHE GRENS. Een Irouwe vriend Neem 'n "Akkerlje" is ook voor hel examen terecht hel gebruikelijke gezegde. NEUZENSCHE CO U RANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TET.F.FOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst 6en dag voor de uitgave. DPT BLAD VERSCHIJNT EEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. WAARSCHUWING. Namens de Ministers van Sociale Zaken en Justitie wordt ter kennis geforacht van de in- gezetenen dezer gemeente, dat een ieder zij gewaarscihuwd voor de actie van de Stichting ,,De Kolonisatie-Unie" gevestigd te 's-Graven- hage, Schenkkade 313. Het is gelbleken, dat deze ondememing, die beoogt het particuliere initiatief op emigratie- en kolonisatiegebied te stimuleeren, op zeer lichtvaardige wijze propaganda tracht te maken voor vestiging van Nederlanders met hun gezinnen in onize ovenzeesche gewesten, terwijl de hiervoor vereischte deskundigheid en financieele middelen gebeel ontbreken. Voorts zijn namen van bekende personen zonder hun toestemming vermeld in van de Stichting uitgaande puiblicaties. Zij, die met de Kolonisatie-Unie in relatie willen treden, worden ajangeraden zich vooraf in verbinding te stellen met het Departement van Sociale Zaken, afdeeling Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, Bezuidenhout, 's-Graven- hage. Temeuzen, 13 Juni 1938. De Burgemeester van Temeuzen, P. TEiLLEGiEN. BEKENDMAKING. Het Hoofd van Politie, als bedoeld in art. 1 van het Vreemdelingenreglement, in de ge meente TERNEUZEN, gezien art. 4 van voor- noemd reglement, vordert: 1. dat alle vreemdelingen, die hun woon- of verblijfplaats helbjben of vertoeven in de Gemeente Temeuzen, en die tusschen 1 Maart en 6 Juni 1938 Nederland zijn bin- nengekomen, zich aanmelden voor 16 Juni 1938 bij den Inspecteur van Politie aan het politiebureau aldaar, tusschen 2 en 4 uur nam.; 2. dat alle vreemdelingen, die hun woon- of verblijfplaats helhben of vertoeven in de gemeente Temeuzen en die na 6 Juni 1938 Nederland binnenkomen, zich binnen 10 dag en na Ibinnenkomst aanmelden als- voren. Herinnerd zij, dat onverkort blijft de ver- plichting van den vreemdeling om zich binnen 2 X 24 uur aian te melden, indien dit bij het visum staat aangegeven. Onverminderd de andere maatregelen, die kunnen worden getroffen ten aanzien van den vreemdeling, die voornoemde aanmeldings- plicht niet nakomt, vormt overtreding van de vorenomschreven bepalingen het strafbare feit, genoemd in art. 26 van het Vreemdelin genreglement, strafbaar met hechtenis van ten hoogste t-wee maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Temeuzen, 13 Juni 1938. De Burgemeester Hoofd van Politie voomoemd, Mr. P. TBLLEGEN. Prinses Juliana heeft Vrijdag op bet raad- huis van Bergen op Zoom den nieuwen beiaard afificieel in gefbmi'k gesteld. 's Middags, na de lunch is Thalia, begaf H.K.H. zich naar de haven om daar de demonstraties van het Roode Kmis (bij te wonen. Na nog een kort bel aoek te hebben gebracbt aan de spiritus- fabriek, veriiet de Prinses amstreeks half vier 's middags Bergen op Zoom. (De congressisten van het Nederliandisohe Roode Kmis bij te wonen. Na nog een kort be- een bezoek aan de Wouwsche Plantage, waar door ARTHUR APPT JN. 18) Vervolg. Rupert gebruikt 'n kleinigheid. Hij bad er echter meer behoeifte aan nog eenige oogen- 'bliklken in deze kamer te vertoeven. Het was het geiwone type pensionkamer, meer niet; doch het scheen hem toe alsof het grootste deel van zijn leven hier door hem was door- gelbracht. Hij had hier gewerkt; hier had hij werk-elijk geleefid en de beteekenis van het leven leeren begrijrpen. Ook de liefde in haar edeleten vonm had hij hier ontmoet. Black thorn-Farm ihet oudertiuis werd verdron- gen. Z'n oogen verslonden alles wat te zien was. Ze zagen echter niet het doodgewone penisionservies, noch de ingelijste spreuk .Ho me siweet home", die aan den muur hinig, noch de goedkoope ets-reproductie van een van Land-stir's schilderstukken, evenmin de ge- kleuide plaats uit een Kerstnummer van het ..Illustrated London News". Hij had geen oog voor het weiniig smaakvolle beharng, groen en gould patroon, waaiwer hij zich voorheen zoo dikrwijls had geengerd. Hij besehouwde de foto van Rulby, die op zijn bureau stond en de vaas meit verwelkte bloemen, laatste aandenken van de vrouw, die hem zoo innig liefhad. Door het venster kijkend zag hij ook een der toren- tjes van Westminster-Abbey De ambtenaar kuchte even. Het spijt me, sir, maar... Toen, zoowel tot zijn eigen verwondering als tot die van de twee amlbtenaren, lachte hij. de afdeeling Bergen op Zoom een thee aan- toood. De vo'lgende vergadering van het Roode Kmis -zal te Dordrecht worden gehouden. NEDERLANDSCH CREDIET AAN DE BELGISCHE REGEERING. Naar gemeld wordt, heeft een Nederlandsch bankierssyndicaat onder leiddng van de heeren Mendelsohn en Co. Amsterdam en de Neder- landsche Handel Maatschappij N.V. aan de Belgische regeering een crediet verstrekt van f 35 millioen. Het crediet wordt verleend in den vorm van driemaandswissels welke ter keuze der Belgi sche regeering driemaal achtereenvolgms ge- heel of gedeeltelijk met drie maanden kunnen worden verlengd. De Belgische regeering heeft een soortgelijke crediefcovereenkomst in Zwit- serland afgeslofen. JAARVERGADERING BOND VOOR ST AATSPEN SI ONNEERIN G. De bond voor staatspensionneering heeft te Amsterdam zijn jaarlrjksche algemeene ver gadering gehouden. In zijn openingsrede merkte de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer G. van Roekel, op, dat de bond met den dag groeit. Hij is op weg naar de 100.000 leden. De voigende motie werd met algemeene sitemmen aanigenomen: de 'bond voor staatspensionneering kennis genotmen hebbende van de memorie van ant- woord op de Rijkisbegrooting 1938 en de af- wijzende houding der regeering ten aanzien van een voorziening in de wettelijke verzor- ging van tienduizenden ouden van dagen op grond van booge uitgaven voor verdedigings- doeleinden, waardoor geen gelden meer te vin- den zouden zijn voor den soci-alen nood der arme oudjes; van oordeel, dat de nood'toestand, waarin voornoemde ouden van dagen verkeeren, met name de 65-jarigen en ouderen, die geenerlei uitkeering krachtens de ouderdoms- of inva- liditeitswet ontvangen, dringend nadere wette lijke voorziening eischt; van meening, dat het onrecht onzen armen ouden van dagen aangedaan, inzonderheid hen, die van elke ouderdomisuitkeering ver- stoken zijn, op voornoemden grond niet lan- ger bestendigd mag blijven; igelet op het feit, dat, wanneer de Regee ring den een of anderen wettelijiken maatregel noodizaklij'k acht, de benoodigd-e middelen daarvoor aanweziig blij'ken; verzoekt de Regeering de betreffende wet telijke voorstellen bij de Staten-Generaal aan- hangig te maken. DE ZWAARTEKRACHTMETIN GEN MET DUIKBOOTEN. 'Naar aanleiding van het feit, dat van nu af aan prof. Vening Me-inesz niet meer zelf de reizen van duikbooten, die diens-tbaar worden gemaakt aan het verrichten van zwaarte- krachtmetingen, zal meemaken, heeft de mi nister van defensie den hoogleeraar in audlen- tie ontvangen. Uiteraard zal hij de leiding be'houden bij deze-n wetenlschappelijken arlbeid, doch het on- derzoekingswerk zal, zooals men weet, voort- aan door dr. Nieuwenkamp geschieden. In dit venband kan nog worden medegedeeld dat er plannen bestaan voor een voigende groote expeditie. Met het oog op deze plannen heeft prof. Zernike te Gronrngen in het phy- sisch instituut van de universiteit aldaar de conistructie onder handen genomen van een stemjvork'klok, welke de tijdmeting voor het oniderzoe'k nauwikeuriger zal ma-ken dan met chronometers mogelijk is. EEN BELANGRIJKE OPDRACHT VOOR DEN NEDERLANDSOHEN SCHEEPSBOUW Naar gemeld wordt, heeft de N.V. J. en K. Smiths Scheepswerven te Kinderdij-k o-pdracht ontvangen voor de levering van twee zelf- stoomende baggermolens met pompinstallatie voor het pensen naar den wal. Want hij dacht plotseling weer aan een ouder- wetsch vierwielig rijtuigje, dat hij oniangs door de straten had zien rijden, een politie- man zittend op den bok, naast den koetsier en in het rijtuiigje een man, met naast hem een man in uniform. Hij had dit vierwielig vehdkel met de inzittanden gezien op de Westminster- Bridge, op den dag, dat hij mett Ruby naar de races was geweest. Beiden hadden toen harte- lijk gelachen om een dalle mop, die hij in ver- band daarmede had verteld. Bestel een taxi, als het kan, zel hij. Hij trok zijn jaS aan, nam z'n hoed en deed z'n handschoenen aan. Toen, niet o-m zich een air te geven, doch eerder onder den invloed van een plotselinige gemoedsopwelling, nam hij een verwelkte roas uit de vaas en stak ze in zijn knoopsgat. Ik ben klaar, zei hij. U zult het hopelijik niet noadiig achten me geiboeid mee te nemen De amtotenaar legde zijn hand op Ruperts schouder. Ik denk nie-t, dat dit noodig zal zijn, sir. Ze gingen naast elkan'der naar beneden. HOofdsltuk IX. Een huwe!ijksaanz,oek. Het bericht van Ruperts inhechtenisneming bereikte John Dale niet rechtstreeks. Rupert had hem kunnen schrijven of telegrafeeren, doch hiervoor schrok hij terug. Hoe langer zijn vader onwetend bleef van het hem ten laste gelegde, des te beter. Sleehte tijdingen ver- spreiden zidh steeds zeer snel; bavendien was het ooik beter, dat Ruby's naam in het gebeel niet te berde kwam. Wat 'n gelukkig toeval, dat hij Ruby Is briefkaart zoo vlug had ver- nietiigd. Hij had haar schrijven niet beant- woord; tenzij zij opnieuw scbreef bij het ver- laten van Parijs, ken'de niemand haar adres. Het was door sir Reginalds zoon, dat John Dale in kennis werd gesteld van Ruperts ar- resltatie. Voor Crichton stond het vrijwel vast, dat Rupert sclhul'dig was aan de cheque-ver- vaJl'scbinig; hij had dan ook met den ouden, Deze opdracht is voor Russische rekening. De hoofdafmetingen van de schepen zullen zrjn 77 meter bij 13.50 meter bij 5.70 meter. De aflevering zal in Mei 1939 geschieden. Met deze belangrijke opdracht is een bedrag van eenige millioenen gemoeid. EDEN ZIET GEEN REDEN TOT OPTIMISME. Anthony Eden, de vroegere minister van buitenlandsbhe zaken, heeft Vrijdag het woord gevoerd in zijn kieskririg Leaminigton. Spre- kende aver den intemationalen toestand ver- klaarde Eden, er van overtuigd te zijn, dat er voor het oogenblik geeji grond is voor opti- misme. Eden zeide, dat de vooruitzichten op poli- tiek-, noch op handelsgebied, noch op het ge- bied van het bedrijfsleven een dergelijk opti- misme rechitvaardigen. Indien wiji onze vrijheden willen behouden zonder langdurige strijd, moeten w)j in het eigen land een veel groote r krachtsinspan- ning ontplooien dan tot nu toe is geschied. De toekomst zal voor een belangrijk deel afhan- gen van de vraag, of wij onze natlonale een- heid in de voigende paar maanden zullen kun nen voltooien en in hoeverre wdj op de basis van die etnheid geesteljjk en materieel zullen kunnen herwapenen. Indien wij een ramp willen voorkomen, kan dat slechts door een reusachtige en vereenig- de nationale krachtsinspanning, welke vol- doende groot moet zijn om dien naties, welke nog steeds in een machtspolitiek gelooven, te toonen, dat geweld een wapen is, dat den ge- bruiker er van niet ten goede kan komen. Niemand, ai'dus vervolgde Eden, zal den wensch der regeering, een pacificatie van Europa te bewerkstelligen, dwarsboomen, maar dat mag niet geschieden ten koste van vitale be-langen van onze nationale reputatie of ten koste van onze opvattingen over een betamelijk optreden. Deze pacificatie zou noch werkelijk, noch duurzaam zijn, wanneer zij tot dien prijs zou tot stand komen. Zij zou een werkelijke paci ficatie later veeleer moeilijlker maken, aldus Eden.Door een politiek van concessies tegen- over geweld, kan men trjdelij'k een pacificatie bereiken, doch op die manier zal de vrede niet van langen duur zijn. Het is een ernstig zeltfbedrog, te veronderstellen dat dit wel zou kunnen. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Gedurende de maand Mei hebben meer dan 200 vroegere soldaten van de regeering in de gebeugten van Asturie zich overgegeven aan de guardia civil. Asturie werd in October van het vorig jaar door de troepen van Franco veroverd. Allen, die zich heibben overgegeven, wapen gewapend met geweer en handgranaten. EEN NIEUW-E MIJNWET TE BURGOS. Krachtens een te Burgos gepubliceerde nieuwe mijnwet, m-ogen concessies voor de exploitatie van mijnen alleen verleend worden aan Spanjaarden of aan Spaansche concerns, welke zijn opgericht en gehuisvest in Spanje. Ten minste 60 procent van het kapitaal moet Spaansch bezit zijn en ten minste 60 procent der aandeelen magen niet aan vreemdelingen worden overgedragen. De voorzitter en twee- derde van het aan-tal leden van den raad van oommissarissen moeten Spanjaarden -zijn. Ook de directeuren, de ingenieurs en zoo mogelijk de uitrusting, moeten Spaansch zijn. Zonder toestemming van den minister van handel is het verboden mijnmateriaal of mijnaandeelen te verkoopen, af te staan of te verhuren. Zoo noodig mag de minister de mijneigenaren diwingen hun mijnen te exploiteeren, en mag wei-gering gestraft worden met een boete van 50.000 peseta's. fieren farmer hardgnondig medelijden. Want ook sir Reginald had een eenigen zoon, in wien hij al zijn hoop stelde; hij beigreep John Dale's gevoelens volk'amen en voelde wel, dat deze slag den ouden man diep m'oest treffen. Derhalve schreef hij aan zijn zoon Jim, die toeval'lig te Post-Bridgedlall vertoefde met enkele dagen vertaf, hem verzoekende de tij- ding zoo voorzichitig mogelijk over te brengen. lOfschoon vader en zoon voor elkan'der an- ders geen geheimen hadden, had Jim z'n va der nog niets verteld over z'n liefde voor Mar- jorle Dale. Hij wist, dat er heel wat bezwaren zouden rijzen tegen een officieele verloving. Hij was nog jong. Bavendien kon hij van zijn salaris nauwelijks rondfcomen. Ofschoon zijn vader hem een toelage gaf bleek dit nog niet toereikend te zijn. Vliagten is een veel geld iverslindend beroep, t-erwijl, zooals d'oorgaans het geval is met de officieren en mansohap- pen van het Koninklijk Vllegercorps, zijn moed en energie nauwelijks grenzen kenden. Hij ex'perimen-teerde onophoudelijk, vloog nieuwe machines in, bouwde nieuwe toestel- len, waarvan de behaalde voordeelen ten goe de kwamen aan z'n korps en aan z'n land. De zaak moest nu ech'ter ook van Marjorie's standpunt uit worden bezien. Beiden jong, en opigegroeid onder normale natuurlijk-gezonden omstandigheden, was het hun onmogelijk hun wederzifdsche gevoelens voor elkan'der te ver- bergen. Voor hij er dan oak goed en wel aan dacht, had Jim z'h liefde aan Marjorie ver- klaard en had hij uilt haar blik gelezen, dat ze werd beantjwoor'd. Toen hij weer alleen was en rustig en za- kelijk aver hun toestand en hun huiwelijk na- dacht, zag hij in, dat voor een vrouw liefde alles is, terwijil dit voor den man slechts een gedeelte van zijn Iciven vult. Voor het oogen blik behoorde zijn leven hem niet toe. Even min behoorde hit ge-heel aan zijn land, of schoon hij het den geheelen dag er voor waag- (de. Om die redenen kon hij Marjorie dan ook nog niet binden door een officieele verloving. (Deze wet vervangt die van 9 October 1937, waaribij alle handelingen voor den verkoop van concessies en de overdracht van mijn- eigendommen en mijnaandeelen werden opge- schort en waarbij alle sinds het uitbreken van den ooriog verleende concessies worden ge- annuleerd. De jongste wet vindit haar aanlei ding in de vrees, dat veel van bet Spaansche mijnbezit in handen van vreemdelingen zou geraken. De Petit Parisien vemeemt uit Perpignan, dat de Fransche minister-president Daladier, bij zijn bezoek aan Cerbere heeft bevolen, dat vlieigtuigen langs de grens moeten patrouil- leeren, teneinde vreemde vliegtuigen te belet- ten boven Fransch gebied te komen. Nog voor het vertrek van den minister-president werd dit bevel uit gevoerd. 36 vliegtuigen patrouil- leeren vooritdurend, alleen of met tweeen, langs de grens tusschen Cerbere en de Ariege- vallei met als basis het vliegvdd Perpignan la Salanque. De patrouilleerende vliegtuigen houden voortdurend voeling met de grens- waohten. Bij het minste alarm wordt het vliegveld ge waarschuwd De vliegtuigen zijn Dewoitina-toestellen, welke een snelheid van 400 K.M. per uur kun nen bereiken. Zij zijn bewapend met een kanon en mitrailleurs. GRAMMENS' ARRESTATIEBEVEL BEKRACHTIGD. Florimond Grammens, die zooals wij gemeld heibben in venband met zijn optreden in het (Ingez. Med.) gerechtshof te Gent is aangehouden, is Zater- dagmorgen voor de Raadskamer verschenen. Grammens had den voorzitter van de Raads kamer tevoren medegedeeld, dat hij weigerde te spreken en dat hij, zoodra men hem op vrije voeten stelt, zijn actie opnieuw zal be- ginnen, totdat Vlaanderen volledige voldoe- ning heeft gekregen. Inderdaad weigerde Grammens voor de Raadskamer antwoord te geven op een der hem gestelde vragen, waarop de Kamer het arrestatiebevel, dat door den rechter van on- derzoek was uitgevaardigd, bekrachti'gde. Grammens zal Ehusdagmiddag opnieuw voor de Raadskamer verschijnen, in verband met het gebeurde in het gerechtshof. Wanneer iwe 2100 in den loop der tijden kennisnamen vani berichten over aardibevingen en aardschokken, die veelvuldig voorkomen in de meer nabij de evenachtslijn gelegen landstreken, waar men ook meer aligemeen de vulkanen aantreft, gingen die berichten ons in zeker opzicht vrijwel voorbij en gevoel- den wij ons in dit lage land aan de zee vrijwel gerust, dat wij althans voor dezen geesel die op verschillende tijdstippen landstreken en steden emstig teistert, niet hoefden te vree- zen. Er heeft zich, nu ja, op verschillenide tijdstippen ook wel eens een en ander voor- gedaan dat in verschillende deelen van het land den, bodem even deed trillen, voorvallen die iets weg hadden van een aardschokje, doch iwaarbij alles dermate goed afliep, dat men zich daarover weinig zorg maakte. Jl. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over 12 werd de bevolking van een groot deel van Nederland en Belgie, Iblijkens de verschil lende mededeelingen die ons gewerden de be volking van Zeeuwscb-Vlaanlderen niet bet mlnst opgeschrikt door een aardschok met een ernstige natrilling, die de aardkorst be- woog als de golven der zee. De beweging der aardoppervlakte werd naar we vernamen aan- gekondigd door een gerommel als het rijden van een buitengewone zwarea vrachtwagen. Instinctmatig vloog de bevolking uit de huizen de straat op, om na te gaan wat er eigenlijk gaiande was, want een en ander ging zo<5 vlug, dat, met uitzondering van de enkele oud-'Indische gasten die we herlbergen, en voor wie zoo iets bijna dagelijksohe ervaringen zijn, men nog niet zoo terstond den indruk had, dat dit nu een voor ons land zeer ernstige aardbeving was. Persoonlijk hebben wij van den aardschok geen ervaring. Wij vertloefden op dat tijdstip juist in de residentie in een doorgaande lift om af te dalen, toen we half tusschen 2 ver- diepingen plotseling bleven hangen. De lift viel stil. Na enkele minuten hervatte deze weer den dienst, zonder dat wij de reden der Sir Reginald vermoedde allerminst welken indruk zijn brief, waarin hij de geschiedenis der cheque-vervalschimg en Rupert's arrestatie vertelde, op Jim zou maken. Had hij dit kun nen vermoeden, dan had hij den brief wel- licht nimmer geschroven. Hij vroeg daarin aan Jim de tijding aan John Dale te brengen en hem ook te zeggen, dat hij, sir Reginald, er zorg voor zou dragen, dat Rupert over den best mcigelijken rechts- kunditgen bijstand kon beschikken. Hij iver- zocht John Dale ook onmid'dellijk naar Lon- 'den te willen komen. Jim was dien ochtend verre van uitgelaten of vroolijk, toen hij zich op weg begaf naar Blackthorn-Farm. Het was geen opwekkend baantje, aan den vader van een ander te moe ten vertellen, d'ait zijn zoon in hechtenis was genomen, verda-cht van cheque-vervalsc'hing. Hij was eerder eenigszins ontevreden over de manier van optreden van zijn vader, wijl deze d'e mededeeling niet rechtstreeks aan John Dale had geri-cht. Immers, hij, Jim, kon de tijding slechts ctverlbremgen op een wijize, die iemand meer zou kwetsen dan wanneer een en ander schriftelijk ware gediaan. De jeugd is nu eenmaal wat egoistisch en egocentrisch aangelegd; datgene wa't Jim dan ook het meest aangreep was de vraag, hoe de vrouw, die hij liefhad, den schok zou verdra- gen en doorstaan, waaribij hij zich afvroeg, welken invloed deze kwestie zou heibben op hun liefde en hun toekomst. Als Rupert nu eens sdhuldig was! Crichton was soldaat in hart en ziel; hij kon helt dan ook niet h-elpen, d'a't hij 'n beetj-e coniventio- neeil dacht en handelde, dikwijl-s meer respect helbbend voor de meening van anderen dan voor z'n eigen opinde. Hij m'oest ook in aan- merking nemen, wat de wereld zou denken en zeggen. Hij had zoowel met z'h eigen positie als met die van zijn vader rekening te hou den. Alrvnrens Marjorie te ontmoet-en, zou hij, wandelend langs de oeivers van de Dart, waar hij en Rupert als jongens zoo di-kwijls hadden stagnatie vernamen. Eerst later, toen we buiten vernamen van de aardschok, het beven van de huizen, het stilvallen van klokken enz., konden we onze ervaring daarmede in ver band brengen. j In Temeuzen konden de menischen die op j straat vertoefden duidelijk waarnemen, dat de geivel's der huizen in de straten zich naar el- kaar bogen, zoo ook, dat de hooge torens der kerken en stadhuis een duidelijk waameem- baar schommelende beweging maakten. De palen van het electriscfe net, die nog onze straten ontsieren, zwaaiden been en weer en de draden hingen met een bocht of waren het andere oogenblik sterk gespannen. Het spreekt van zelf, dat een en ander zeer beangstigend was, doch gelukkig duurde het maar kort, al zat langen tijd daama de schrik I nog bij menigeen in de beenen. i Persoonlijke ongelukken zijn in Zeeuwsch- Vlaanderen niet vioorgekomen. In onze stad i zijn eenige schoorsteenen naar ibeneden ge- I komen, terwijl in enkele woningen de muren scheurden of kalklbrokken van plafonds vielen. Van menige schoorsteenmantel zijn ecbter j beeldjes, vazen e.d. gevallen, evenals dit het geval was in etalages van winkels. Hoewel in onze drukkerij, in veriband met den Zaterdagmiddag, de persen juist waren stopgezet, gaf de aardschok aan het nog aan- wezig zijnd persioneel het gevoel of een onzer zrevare machines brak. Ook vernamen wij, dat zij, die aan den waterkant vertoefden, duidelijk de beweging in de kanaalmuren en in, het water hebben kunnen waarnemen. Dit laatste was ook het geVal met de opvarenden van een motorboot, die zich tijdens de sidhok op de Schelde bevond.. Daarentegen hebben de passagiers van de, op dat oogenblik van Temeuzen naar Hoedekens- kerke varende Frovinciale boot niets van de aardschok gemerkt en waren zij zeer ver- wonderd het gebeurde bij het aan wal stappen te vememen. Van wielrijlders vernamen wij, dat zij op hun gevi-scht, rustig kunnen denken. Hij kon zoo- doende zijn gedragslijn bepalen voor het ge val dat Rupert sdhuldig zou worden bevonden. Het stond vast, dat dit voor de Dale's den algeheelen ondergang beteekenlde: zoowel fi- nancieel als anderszins... In het Wesiten van Engeland wordt een mis- drijf nimmer ,vergeven en nooit vergeten. De Dale's zouden Devonshire moeten verlaten en ver, ver weggaan. Nooit zou hij Marjorie weer- zien. iHij stond eiven stil, zette zich op een reus- achtig rotsblok neder en keek over de hei naar Blackthorn-Farm, dat een kwartier verder lag. Hij zag weldra in, welke groote liefde hij hald voor Marjorie. Hij had haar lief, meer dan wat ook en mddr dan wie 0.0k ter wereld. Zij bleek hem zelfs nader te staan dan zijn loopfoaan. Hij schrok even bij deze ontdekking. Hij was ech ter eerlijk tegenover zicbzelf. Haar prijsgeven kon hij onmogelijk. Zelfs al zou haar broer werkelijk een misdadiger zijn en naar de gevangenis moeten. Het was een sehitterende zfomerdag. De zon branldde aan den effen, sltrakken, hlauwen hemel. Een zachte bries waaide over de lan den en voerde een zioeten geur van bloemen mee. Hier en daar bloeide de hei, voorbode van den grooten heibloei. Een forei dartelde nu en dan door het water. Jim zat in geidachten verdiept. Hij bekeek de zaak van alle zij'den, redeneerde met en argumenteerde tegen zichzelf. Doch wat de ook gebeuren zou, Marjorie kon hij onmoge lijk prijsgeven. Zichzelf alleen beschouwend, zou hiji izulks wel kunnen, ofschoon hij' ook aan zijn hart d'e wrange pijn van helt scheiden voelde. Doch zij hield van hem. Hij behoorde haar toe; voor haar verder leven en geluk had ze al haar hoop op hem gesteld. Zij had toch geen kwaad gedaan? Waarom zou zij dan, vroeg hij zichzelf, moeten lijden voor een miss-tap van haar broer? (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1