m Een belegging in SMAKELIJKHEID! Financieele Berichten Gemengde Berichten WiSMM (h&fi EEN PROTEST VAN HET VATICAAN. TER NEUZEN, 10 Juni 1938. DERTIEN VARKENS OMGEKOMEN. VRACHTAUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. meer dan dat op hot oogenlblik geen Duitsche troepen aan de Tsjedhische grens staan j over de vraag of zij er geweest zijn (wij spra- ken nog niemanid, die hen daar gezien heeft, al wordt het van andere zijde volgehouden wordt hevig gestreden dat men geen mil- iioenen zal opofferen am andere millioenen te krijgen Maar wat weten wij van de inner- lijke gevoelens van de groote groep raad- gevers van Hitler? Hoe kunnen wij zeggen, wie morgen, wie overmorigen het oor van den leider zal hebben? Op het oogenihliik is de situatie mstig; de laatste Duitsche nota aan Praag stelt vier vragen teneinde nieuwe bot- sinigen te venmijden en zij gaan alle zoo wei nig ver, dat Praag zonder moeite daaraan kan voldoen. Maar mongen needs kan de situatie tveranderen, inidien de omstandig- Iheden zich wijzigen. Zoo koaien wij dan ten s'lotte biji Tsjecho- slowakije, het land, dat in het middelpunt staat van alle moeilijkheden. Het land, dat innerlijk mlisschien meer verdeeld is dan alle andere landen. Het land waar de partijen het er alle over eens zijn, dat zij, voor zijn onaf- hankelijkVeid Izullen veehten, maar voior het overige voortdurend met elkaar strijden om zelfs in deze dagen nog een positioneel voor- deel op een andere grioep te Ibehalen. De keu- ken van de binnenlandsche politick werkt met de hoogste besetting. Hodzja bereidt een natiionaliteitenstatuut voor. Maar wat is Hodzja; spreekt hij namens het gelheele land of namens een bepaalde groep. Hoe is zijn verhouding tot Benesj De eene week krijlgt men den indruk, dat zij Ibeiden eensgezind zijn, de andere week heeft men het gevoel, dat Benesj Hodizja maar laat modderen aan allerlei onpopulaire maatrege- len, in de hoop, dat als zij worden bekend ge- maakt de reactie bij het onkundlig gehouden publiefc zoo heftig zal zijn, dat Hodzja en nog enkele andere heeren vanizelf van het tooneel zullen verdiwijnen en diverse partijen een raiken klap zullen krijgen. Wij helblben vertrouwen in Benesj en in het lager, zoo kan men teikens weer hooren. Het- geen heteekent, dat men geen vertrouwen in de anderen heeft, dat alle ondeihandelingen en toezeggingen op losse schroeven staan, omdat zij niet met instemlmling van het volk zijn gedaan en omdat niemand weet, waar de man, die vandaag beloften doet, morgen staan zal, De strijd tusschen personen en partijen is op het oogenlblik feller dan hij langen tijd was. Daarom kan oak niemand iets zeggen van het nationaliteiten-statuut, zijn uiteinde- lijke redaetie en toepassing. Er zijn men schen, die bereid zijn heel ver te gaan, er zijn er oak, gelijk Ivan Derer, de minister van justitie, dlie (bewxert, dat geen territoriale autonomic zall warden toegekend en die even- zeer sehrijft, zulks naar aanleiding van het Slowaaksohe verlangen naar autonomie, dat de staatsregeling zooals zij nu is in meer auto nomie voonziet dan in het verdrag van Pits- burgh ooit Ibedoeld is. En van den strijd, waarin vandaag doze, morgen weer gindsche groep de overhand schijnt te krijgen, hangt de ontwikkeling van de situatie af. Zijn resul- taat besiist over toe- of afniemen van span- ningen. tBedenkt ten slotte, gij alien, die een direct antwoord wenscht, dat al die binnenlandsche krachten in de versdhilienide landen oak weer wederdzijdis ap elkaar inivloed oefenen, dat de ontplooiing bij den een weer afhangt van ge- beurtenisisen bij den ander, en dan zal uw hoofd suiizen van alle cambinaties en moge- lifkhedlen. Dan zal ook u duddielijk zijn, waar- om geen emstig antwoond mogelijk is op al die vragen, waarop gij een antiwoord wenscht. DE PROTESTEN TEGEN DE JAPANSCHE LUCHTAANVALLEN. De levendigheid der buitenlandsche react'ies op de bombardementen op Kanton heeft, naar Hajvas meldt, te TOkio een zekere ergemis verwekt. Juist op het oogenlblik, waarop de nieuiwe regeering-Konoje tegelijtkertijd tracht de operaties in China krachtig voortgang te doen vinden en de wederaanpassing voor te bereiden der Japansdhe betnekkingen met de buitenlandsche magiendheden, kornen de stap- pen van de Britsche en Fransche amibassa- deurs te Tokio op onverwadhte wijize de moei lijkheden onderstrepen van een verzoening dezer bdide doeleinlden. De taalk der Japansche dipliomatie lijkt nog gecompliceerd door de noodzakelijklheid de fictie in stand te houden van ,,afiwezigheid van oorlog" in China op een oogenlblik, waarop de militaire autoriteiten het oorloigsrech't opeischen ter rechtvaar'diging van het toombardement van Kanton. Deze fic tie blijft echter onontbeerlijk in de oogen der politieke kringen, wanneer Japan wil vermij- den, dat de neutralite'itswet door de Vereenig- de Staten wordt toegepast. Wanneer deize wet toegepast zou worden, zou daardoor de inter- nationale toestand ingrijpend gewijizigd wor den en o.m. Japan niet meer in staat zijn Amerikaansch aorlotgsmaterieel te koopen. De wensclh, dezen toestand van niet-verklaarden oorlog te handhaven wordt in de oogen van buitenlandsche waamemers juist onderstreept door de Japansdhe reactie op de sluiting van de db'ineesctoie ambassade in Tokio door de re- geering van Hanikou. Een officieuze nota van het ministerie van buitenlandsche zaken te TOkio hierover verklaart, dat het hexlemaal niet gaat om een verbreking der dipilomatieke betrekkingen tusschen de beide landen, maar am een besluit, wellks motieven de regeering te Tokio ontgaan en dat de Japansche regee- riinig niet zal weerhiouden om avenals in het verledxn de bescherming te verzekeren van de in Japan woonachtige Oh'ineescihe onderdanen. Kortom men schijnt te vreezen, dat Japan het voordeel verliest van een politiek, die in staat stelt op diplomatiek terrein de stelling van den oorlog k outrance toe te passen. DE ONTEIGENING VAN DE MEXICAANSC1IE PETROEE UIVIVEEDEN Rechter Bartlett heeft het beroep van de petroleummaatschappijen tegen de onteige- ningsiwet verworpen, evenals hun verzoek om teruggave van de fabrieken, pijpleidingen en alles wat vender nootilg is tot het ontginnen van de velden en het distrfiihueeren van de petroleum. Wei heeft hij het beroep van de maatsichap- pijen tegen het in beslag nemen door den mi nister van financien, overeenkiomstig de ont- eigeningswet, van de correspondentie, de ar- chieven, de handelsobjecten en de bankdepo- sito's van de maatschappijen ingeiwilligd. De regeering zal ddt alles aan de maatschappijen terug moeten geven. Dit vonnis treft dus niet de onteigeningswet eelf en stelt de eischers sledhts in gelijk in somhiige onderdeelen van de toepassing der wet. DE CHINEESOHE REGEERING GAAT ZICH OPNIEUW VERPLAATSEN. De bureaux van de Ohineesche regeering worden uit Hankou overgebracht naar elders. De Kiwomintang en de bureaux van het bur- gerlijk bestuur gaan naar Tsjoemgking, waar reedis een aantaJI bestuursorganen zijn geves- tigd. Het ministerie van buitenlandsche zaken en hiet ministerie van verkeerswezen gaan naar Joenan toe. Vermoedelijk zullen voorloo- pig van ieder ministerie de tien voomaamste amibtenaren te Hankou blijiven. Belegt boterhammen eens met boterham- worst van Zwanenberg. Dan zult U merken. met hoeveel smaak zij worden verorberd. Dat is geen wonder. De boterhamworst van Zwanenberg munt uit door goede eigenschappen. Waarlijk, zij zal in den smaak vallen. rhaaki Wat smaakt 78, Inigez. Mod. De militaire bureaux zullen waarschijnlijk naar het zuiden worden verplaatst, n.l. naar een plaats in Hoenan. BOM OP EEN FRANSOH SCHIP. Woensdaigaivond is het Fransche schip Bris bane budten Denia tusschen Valencia en Ali cante, eendige kilometers ten Noorden van Kaap de la Nao door een bom getroffen en in brand gevlogen. De Britsche waamemer van de niet-inmen- ginigscommissie, Ediwards, en vier leden van de bemanning, werden gedood. Voorts wordt gemeld, dat het Britsche schip Isadora te Oastellon Woensdagavond door een bom is getroffen. Het projectiel is doorgedrongen in de machinekamier. Het schijnt, dat de machine is vemield, doch dat niemand werd gewond of gedood. Naar van betrouwlbare zijde gemeld wordt, heeft de pauselijlke zaakgelastigde te Burgos opdracht gekregen bij 4® autoriteiten van het rechtsche Spanje te protesteeren tegen de luchtlbomlbardementen op de bu rgerbevoIking. Het protest zal in vorm verschillen van dat der regeeringen van Engeland en Frankrijk, daar de Heiliige Stoel, hoewel onder alle om- standigheden het bomlbardeeren der burger- bevolking betreurend, in dit opzidht onaflhan- kelijk wiil blijiven. DE ZUIVERING VAN HET ROODE EEJGER. Het Japansche persagentschap Domei ver klaart van welingelidbte zijde te hebben ver- nomen, dat de zuiivering van het roode leger sedert de terechtstelling van maarschalk Toe- chatsjefsiki in Mei van het vorig jaar aan het roode leger 384 opperofficiieren van de 708 heeft gekost. Van de vijf maarsdhalken zou- den tiwee terecht gesteld zijn, van de zes ge- neraals eerste klasse drie, van de dertien ge- neraals tiweede klasse tien en van de 85 gene- raals derde klasse 59. Van de 194 luitenant- generaals zouden volgens dit Japansche be- richt 110 terecht gesteld zijn en van de 406 generaaJ-majoors 202. Van het lagere kader zou 25 prooent zijn afgeizet of terechtgesteld. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politic airier maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn bij de daarachter vermelde adressien: iHuissleutel, bureau van politie. Werkkiel en broek, C. Griep, Elle'boog 2. Een heeren en een damesparapluie, Frjn van Draat, NoordStraat. Sleubel, bureau van politic. iPtortemonnaie, A. J. Hage, Julianastr. 7. Blauw wollen mutsje, D. Klaassen, Noord- straat 98. Engelsch leeslboeikje, P. Mielen, Thdens- straat 13. Kinderhandtaschje, wed. De Zceuw, le Ver- bindingstraat 22. GuimmischoenJ. Riemens, Tholenss.tr. 55. Zkvart sChaap, A. L. Geklertand, Axelsche- straat 150. Sleuteltje, P. Geelhoedt, Mart. Eijkestr. 25. Dames armtoanidhorloge, A. J. C. de Zeeuw, Steenikamplaan 30. Vulpien, P. van de Broeke, Oudelandsche- iweg 28. Taisch met inhoud, A. Bliek, Burg. Geii'l- straat 28. Dameshortoge, A. Hamelink, Tholensstr. 8. (Portemonnaie met inhoud, Chr. Ollelbek, Vdischsteeg 6. IHond, J. de Zeeuw, Donize-Visserstraat 11. Kinderjasje, J. de Smit, le Kortestraat 8. Bond wieldrukbeperkingI. Scheele, Nieuwe- diepstraat 35. Kinidertaschje met inhoud, D. Mac'hielsen, Nieuiwediepstraat 20. Rijrwiellbelastingmerk, A. Suij, Baandijk 93. Ildem, J. van Kolk, Dijkstraat 67. Idem in 6tui, marechausseekazeme, Nieuw- straat 37. Blauwbonte boodschaptasoh met inhoud, Ecikhart, Niieuwstraat 24. Dameslh'andsichoen, Gez. Kuijk, Wesbkoik- straat 18. Roodlbruine boodschaptasch met inhoud, Van Kerkvoort, Westkol'kstraat 5. Zwaan, W. J. JenSber, le Verbindingsbr. 4. Anmhand, J. A. Aidriaansen, Nieuiwediep- sbraab 52. Dop van kindenwagen, J. de Pouiw, Dijk straat 77. Zilveren broehe, C. van Doorn, Chrysant- straat 11. Taschje met inhoud, R. Visser, School- plein 1. Kinderportemonnaie met inhoud, J. de Smit, Zandstraat 10. HET KLOMPENMAKERSBEDRIJF IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Men sehrijft aan de N. Rott. Ort. De klompenmakers in Zeeuwsch-Vlaanideren kl'agen steen en been; er is in dit bedrijf niets meer te veiliienen en vele Wleine klompen makers hebben dan ook het bijltje er bij neer- gelegd. Eeriige jaren geleden hadden deze mensohen een redtelijk bestaan, zoodat de meest vOoruitstrevenden zelfs machines kon- den aanschaffen. Voor dezen btetaat thans geen .emplooi en de ondernemers, die hierin een kl,ein, kapi- taaltje staken, zijn vrijwel geruineerd. Zij trachten thanis werk te vinden in het vlas- ,en landbO'U|wtol3drijf. Velen hebben zich reeds aangeboden am binnenkort met erwtenpluk- kersp'loegen uilt te brekken. Doch ook di't seizoenwerk duurt slechts een paar wekan, daar vrrjwel alle werkloozen uit deze streek hderbij betrokken worden. Verdere vooruiit- zichten of werkgelegenheid hebben deze kleine klompenmakers dan niet meer. Van het eenis zbo hloeiende klompenmakers- bedrijf in de Zeeuwtech-Vlaamsche grensstreek is weinig meer overgebleven. De groote be- drijven zijn modern ingericht en berekend op massa-produetie. Honderdiduilzenden kolmpen zijn opgeslagen, doch er is haast geen afzet. Veell ipersoneel is dan ook reeds ontalagen in de groote kl'ompenfabrieken langs de grens. Ligt ,de groothandel dus vrijiwel lamgeslagen, ook de handel in het klein heeft weinig of niets meer te beteekenen, ook al omdat in deze streek nog veel Belgische klompenventers komen. Van de ongeveer 70 bedrijfjes, welke te Koeiwacht waren gevestigd, werken er thans nog aleoh'ts 5 en in de andere grensgemeenten is het al even erg gesteld. GemiddeM kan nog een iweekloon van 7 a 8 behaald wor den, ,soms zelfs nog aanmerkelijk minder. Onder deze omstandigheden ils het niet doen- lijik het langer vol 'te houden 'en ziet men noodgedwongen uit naar wat andters. DE R. V. S. IN 1937. Heden werd door de Directie der N. V. Rotterdamsche Verzekerings-societeiten (R.V. S.) in de algemeene vergadering van aamdeel- houders uitgebracht het jaar'verslag over 1937. Daairuiit bleek, dat de ontwikkeling van het bedrijf bevredigend stemlt. De vooruit- gang van bet totaal verzekerd bedrag Steeg mat 22.800.000, en steeg daardoor tot 403 mlllioen. Het bedrag dat wegens overlijden van ver- zekerden eniz. moest worden afgevoerd beliep f 35.537.038, began f 42.525.835 in 1936. Hat Belgische bedrijf boekte een vooruit- gang van frs. 53.179.888. De waarganomen ssterfte was gering, de gekiweekte rente was gunstig en de onkosten- cijfers waren bevredigend. De premieresenve van het gdheele bedrijf beHep per 31 Dec. 1.1. 73.489.731, terwijl nog een extra-reserve bastaat ten bedrage van 9.014.530,74. De balans an de winst- en verliesrekening werden goedgekeufd. Ook werd aangenomen het voorstel van GommlLssarissen betreffende verdeeling van het winstsaldo als volgt; een dividend van 30 op de verplicht ©n 10 op de onverplicht ge.sSorte bedragen en de uitkeering op winstbewijzen 120,05 per stuk. CLANDESTIEN BROEDEN. In de buurtscbap Overwouid onder Lunteren hehben ambtenaren van den crisisopsporings- dienst in samenwerking met de rijkspolitie Dinsdag wed'erom een clandestiene broederij ontdekt. Ondanks het feit, dat het broedsei- zoen redds lang gesloten is en ook een offi- cieele erkemming ,£uls kuikenbroeder geen recht tot broeden meer verschaflt, had de landu boiuwer B. H. toch een broedmadhine met een capaciteit van 7000 eieren in werking. De eieren zijn dloor de ambtenaren er uitge- haald en vermietigd. Tegen den landbonwer is proces-verbaal opigemaakt. KIND OVERREDEN. Woensdagmliddag is bet 11-jarige dochtertje van den heer D. Geurts te Slijk Elwijik, Over- Betuwe, toen het een boodsehap gig doen, bij het oversteken van den weg door een melk- autto gegrep'en en een eind meegeslleurd. Het kind bleef 'zwaar gewond liggen. Het werd nadat ter plaaltse ide eerste hulp was verleend, d'oor een zddkenauto naar het Wilhelmina- ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. ,Het bleek, dat het meisje een gecompliceerde beenbreuk, een schouid'erfradtuur en inwendige kneuzin- gen hald. Door onbekende oorzaak is Woensdagmid- dag brand ontstaan in de kapitale boerderij van den lamdbouwer Van der Heyden te Uden. Het vi|ur greep snel om zich heen en vatte spoedig het Woongedieelte aan. Dertien var- kens, die zich in een schuur bevonden, ,kwa- men in de vlammen am. De boerderij met .woonhuis brandde gehe,ell af. De schade Wordt door verzekerimg g'edekt. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Woensdagmididag is bij het bad en in een der kolken aan de Maas onder Heumen de 31- jarige vrouiw J. uit Overasselt verdronken. Het stoffelijk overschiot is naar helt lijken- huisje te Heumen vervoerd. TUINDER VERDRONKEN. Woensdagavlond omstreeks half zeven is ondeir de gemeente Oegstgeest de 21-jvxrige tuinder F. Hogerforst van een motorschuitje, geladten met groemten, in den Rijn gevallen en verd'ronken. Het lijk is later opgehaaid en naar de oudeiHijke woning vervoerd. ERNSTIG ONGEIA K TE ROTTERDAM. Op den hoek van de Dreef en den Groenen Hil'ledijk te Rotterdam is Woensdagmiddag omstreeks kiwart over vijf een schillenwagen, waarop behaive de voerman drie jeugdige knapen meereden, gegrepen door eien stoom- tram van de R.TjM. Heft ongeluk gebeurde, doordat het paard schrok van de stoomfluit van de tram en op zij sprong. Twee jongens werden ibij deze botsinig gedood, de derde kreeig lichte verwondingen. De stoom'tram, die uit de richting Baren- drecht kiwam en op weg was naar het ©ind- punt in de Rosestraat, besbond uit zes per- sonenrijtuigen en twee goederenwagens. De hestuurder was de 44jarige G. E. Van de Wireef kwam de met een paard be- spannen schillenwagen, bestuurd door den 23- jarigen J. K. Op dezen wagen zaten drie jon gens, t.w. de lOjarige J. de Korte, de 8jarige W. Boudesteijn en de lljarige W. Zwijnen- burg. Zij mocliten van den voerman meerijden. De Korte zat naast den voerman op den bok, Boudesteijn en Zwijnenlburg zaten achter op den wagen. Op het oogenlblik dat de uit de richting Tuindorp komende schillenwagen naar links den Greene Hllledijk opreed in de richting Dordtsche straaltweg, gilde de fluit van de stoomtnam bij den overweg zdo hevig, dat het paard envan schrok en opzij spronig. Meteen wipte de voerman van den bok om het dier tegen te houden, maar dit lukte niet. Het dier kwam op de tramlbaan terecht, terwijl de tram met normale snelheid naderde. De voerman trachtte nog te redden wat er te redden viel en pndbeerde het gespan over de tramlbaan in veiligheid te brengen. Het paard en het gnoot- ste gedeeilte van den wagen waren dan ook reeds de baan gepasseerd, toen de wielen van de kar tegen een verlhoogden steenen rand stoottem. Een ibotsing kon tioen niet meer wor den vermeden. De schillenwagen wend aam de achterzijde gegrepen en ongeveer 50 meter meegesleurd, tot de tram tot sitilstand kwam. De beide jon gens. die acbterop hadden gezeten, Boude steijn en Zwijnenlburg, waren onder de loco- motief terecht gekiomen en totaal vermorzeld. De derde jongen, die op den bok had gezeten, was tegen de sttraat geslinigerd. Hij had tal Ivan verwondingen, maar kon na behandeling naar huis worden vervoerd. (Per auto van den geneeskundigen dienst zijn de stoffelij'ke hulsels van beide slacht- loffers naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De voerman verkeerde zooals te begrijpen is in zeer overspannen toestand. ZIJN VROEGERE EOHTGENOOTE EN HAAR TEGENWOORDIGEN MAN GEDOOD. Uit Huizum (iFr.) wordt gemeld: Maandagmorgen heeft een zekere v. d. V. te Leeuwarden een moordaanslag gepleegd op zijn gescheiden vrouw, die een jaar geleden op- nieuw in het huwelijk was getreden met een izekeren iH., en op dezen iH. Tegen dit huwe- lijik had v. d. V. veel bezwaar, en dikwijls zag men hem, zonder eenige reden, voor het huis van zijn vroegere echtgenoote heen en weer loopen. Maandagmorgen zouden de echtelieden naar een feestje te Huizum gaan. Toen zij in de Gymnasiumstraat liepen, kwam v. d. V. hen achtema. Met een browning van zwaar kali- iber loste hij plotseling eenige schoten, waar- door toeiden werdlen getroffen. In zorgwekken- den toestand zijn izij naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden vervoerd, waar de man spoe dig overleed. De vrouw is in den loop van den nacht ibezweken. ODe dader joeg zidh vervolgens een kogel door het hoofd. BOSCH- EN HEIDEBRAN1D AAN DE BEEGISCHE GRENS. Maandagmiiddag omstreeks twee uur werd brand omtdelkt in de heidecomplexen achter het lanidigoed De Groote Meer, dat in de ge meente Ossendrecht ligt. De brand bleek op Belgisch gebied te woe- den in de nalbijbeiid van het zgp. Deeuwenhof en op de om haar natuursdhoon beroemde Calmpt'houtsche heide. Vanwege de gemeente Calmpthout werd on- verwijld het tolusschingswerk ter hand ge- nomen, doch vooralsnog bleef dit izonder re- sultaat. Door de groote droogte der laatste dagen en voortgejaagd door een vrij sterken wind, bewoag het vuur zich zoo snel voort, dat spoedig een geweldige oppervlakte brandde. Dp het eind van den mididag stonden groote heidecomplexen en fraaie bossclhen over een breedte van drie tot vier kilometer in brand. Het vuur ibewoog zich ddeper Belgie in, maar de brandweer rvan Ossendrecht hield zich ge- reed om zoo noodig indien de wind zou draaiem terstondi in te igrijpen en overslaan van den brand op Nederlandsch gebied te voorkomen. IN EEN ZW1EMBAD VERDRONKEN. iZondagmiddag is in het zgn. natuurbad te Roden de lSjarige jongen A. Koning uit Gro- ningen verdronken. Niettegenstaanide herhaal- de waarsohuwingen had de jongen, die de izwemkunst niet goed machtig was, zich in het diepe gedeelte bageven, waar hij op een vlot was gaan spelen. Plotseling was hij verdwe- nen. Na eenige malen te hebben gedoken, haalde de badmeester hem levenloos op. Een dokter heeft nog geruimen tijd kunstmatige ademhaling toegepast, doch de dooct was reeds ingetreden. Het lijlk is naar Groningen overge bracht. Donderdagochtend is op den onlbewaakten overweg aan den Noorddwarsweg te Zeven- huizen een vrachtauto van den heer van der Vegte uit Gouda door een electrischen trein uit Den Haag, die om 11 u. 34 te Gouda moest aankomen, verpletterd. De beide personen die in de calbine zaten waren cp slag dood. De slachtoffers waren de 23jarige J. C. van der Vegte en een zekere De Jong, beiden uit 'Gouda. De trein remde onmiddellijlk en kwam na een kilometer itot stilstand. De auto werd geheel vemield. De motor werd over een grooten afstand uit het voer- tudg geslingerd. Het stoffelijk overschot der omigekomenen is naar Gouda vervoerd. Na een half uur oponthoud heeft de trein de reis voortgezet. VERDRONKEN. Din'sdagavond om ongeveer tien uur bij het sluiten van de zwemvereeniging Het Ed te Breda vond de garderobejongen in een der kleedkamertjes nog een militaire uniform en eenig ondergoed. Nadat badmeester, directie en geneesikundige hulp waren gewaarschuwd, begon men in het diepe bassin te dreggen met het gevolg, diat na eenigen tijd het liehaam van den 21jariigen dienstplichtigen artillerist van Hoof, ingedeeld bij het regiment veldar- tillerie te Breda en afkomstig uit Lieshout, werd opgehaald. Drie doctoren pasten meer dan een uur lang kunstmaitdge ademhaling toe, maar dit mocht niet meer baten. Hoe het on geluk is gebeurd heeft men niet kunnen vast- st'ellen, daar niemand heeft bemerkt, dat de soldaat in de diepte is verdwenen. RHEUMATISOHE RUGPIJN. Hoe zij zich er van bevrjjdde. Ongeveer twee jaar igeleden deed ik zoo hevig aan rheumatische pijnen in mijn rug, dat ik slechts ©en paar minuten adhter elkaar kon staan. Het wend steeds erger, zelfs als ik zat of lag ging het niet over. Men raadde mij aan iederen mongen in mijn eerste kop thee wat Kruschen Salts te nemen en na dit ©en week of twee te helblben gedaan, was ik van mijn pijnen veriest." Mcvr. W. B. te S. Rheumatische pijnen beteekenen meestal, dat Uw organisme niet voldoende gereinigid womdt van de schadelijke afvalstoffen, zoodat deize achterblijvem en de oorzaak kunnen wor den van velerlei klachten. Kruschen helpt Uw afvoerorganen hun taak naar hehooren te ver- vullen en in korten tijd zullen Uw oude klach ten dan ook totaal vetdwenen zijn. Kruschen Salts is uiitsluitend' verkrijglbaar by alle apotlhekers .en1 erlkende drogistien. Ajdv. VLIEGONGEILUK IN INDIE. Aneta vemeemt uit Kalidjati; De kortveitband-vlieger, sergeant H. J. Cor net, is met een Glenn Marltm-bomjrnenwenper (type 139) verongelulkt. De vlieger, die de eendige inizittenlde was, werd gedood. Het ongeluk is op het vliegveld Kalidjati bij een oefenvlucht, ten gevolge van een fou- 'tieve lanidingsmanoeuvre, geschied. Het vlieg- tuig is totaal verbrand. Vergadering van Donderdag 19 Mei 1938, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer Mr. P. H. W. F. Tellegen, Burgemeester. Tegenwoordig ,de leden: D. Scheele, C. A. Verlinde, N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem, JRiemens, D. E. de Kraker, J. Duurinck, E. L. van Hecke, H. J. Colsen, L. J. van Driel, J. N. 't Gilde, M. de Vos, J. den Hamer, A. de Bruijn en P. van Cadsand. Afwezig de heer L. J. Geelhoedt. (3. Slot. 16. Omvraag. a. De heer COLSEN heeft een vraag aan Burgemeester en Wetlhouders. Naar spreker vemomen heeft, hebben verschillende huis- eigenaren een schrijiven ontvangen, dat zij hun woningen moeten doen aansluiten aan de waterleiding, d.w.z. de menschen die in de huurhuizen wonen, hebben geen schrijven ont vangen, hoewel zij het water gebruiiken, doch wel de eiigenaren van de woningen. Indertijd, toen het besluit genomen werd, waarbij de gemeente Temeuizen besloot tot toetreding tot de waterleiding, heeft de heer Diikotter verteld, dat indien 60 aansloot, geen verpilichting zou worden toegepast. Nu heeft men in de krant kunnen lezen, dat reeds meer dan 60 der woningen aan de waterlei ding is aangesloten, en niettegenstaande dat hebben de eigenaren van huizen een brief ge kregen. Dit doet spreker raar aan. Waarom hebiben de menschen, die in de huiizen wonen, en het water gebruiiken, geen aanschryving gekregen Spreker hoopt, dat het de waterleiding goed gaat, hij wenscht, dat er ook veel aansluitin- gen komen, dat er succes is, doch indien de Waterleidingmaatschappij zoo optreedt, maakt hij zich geen illusies meer dat over een jaar of 12 alles aangesloten zal zgn. Nu heeft natuurlijk dit schrijven van Burgemeester en WethoudOrs tot gevolg, dat de menschen er hun hoofd tegen zetten, nu de menschen een brief hebben ontvangen van Burgemeester en Wietlhouders, dat zij verplicht zijn, bun huur- wondngen aan te sluiten aan de waterleiding, volgens de verpilichting tot aansluiting. De heer DEN HAMER kan zich aansluiten bij de woorden van den heer Colsen. Bij het begin van de toetreding tot de waterledddng is spre ker als raadslid niet tegenwoordig geweest, doch heeft wel het verloop van deze zaak gevoligd. Spreker heeft de volgende vragen. Naar hem ter oore gekomen is, zgn aide eigenaars van huurwoningen aangeschreven, dat zij verplicht zijn binnenkort naar hij meent per 1 Juli hun huurwoningen te doen aansluiten aan de waterleiding. Met welk recht is dit schrijven gericht aan de eigenaars van huurwoningen, en aan de gewone eige naars niet? Waarom zijn deze niet gelijk behandeld? En in de tweede plaats moet spreker vragen, of nog niet tot aansluiting verplicht wordt in de andere gemeenten, die zijn toegetreden en waar ook de verplichte aansluiting besteuat. .De heer 't GILDE meent, dat dit feit toch consequenties meebrengt. Dat de eigenaars van huurwoningen worden aangeschreven, is tot daar aan toe, doch spreker kan zich niet begrijpen, dat ook de eigenaars-zelfbewoners geen aanschrijving hebben ontvangen. Indien een dergelijk schrijven uitgaat, dan niet alleen aan de eigenaars van huurwoningen, doch ook aan de eigenaars-zelfbewoners. Dan dient men alles te verplicht en tot aansluiting. De heer LAMBRECHTSEN VAN RJTTHEM heeft in d'ezen zijn lieht ook opgestoken, en meent, dat indien men de eigenaars van huur woningen tot aansluiting verplicht, de billijk- heiid eischt, dat niet alleen de verhuurders van woningen verplicht moeten worden, doch ook de eigenaars, die hun eigen woning bewonen. Dit iklemt temeer, daar spreker vemomen heeft, dat, indien de aansluiting aan de water leiding algemeen is, de gebruifcers hiervon zullen profiteeren door de mogelijkheid tot verlagimg van den waterprijs. Spreker zou daarom Burgemeester en Wet- houders in overweging wilien geven, behaive dezen brief, ook een brief te schrijven aan alle eigenaars van woningen. Dan heeft hij gezieni, dat Burgemeester en Wethouders een termijn hebben gesteld van 2 maanden. Dit adht hij een beetje vlug, en geeft daarom in overweging, een termijn van 6 maanden te stellen, waar binnen alile woningen aange sloten mobten zijn. De heer VERLINDE deelt mede, dat hg een beetje verontwaardiigd was, toen hij den brief van Burgemeester en Wethouders kreeg. Hg heeft zich dan ook direct neergezet, en een antwioorid daaiop gascbreven. Spreker leefide in de overtuiging. dat alle burgers van Ter- neuizen gelijik behandeld werden. Er was in dezen ook geen aanleiding om van dit stand- punt af te wijiken. Indien verplicht wordt tot aansluiting aan de waterleiding, dan voor allien gelijk. Verder staat spreker op het standpunt, dat indien tot venplidhting tot aansluiting wordt overgegaan, dit niet voor Terneuzen alleen zoo moet zijn, doch voor ale getneenlten, die aangesloten zijn. Dan moet ook in de ge meenten Sas van Gent, Axel, Hulst en St. Jansteen de verpiichting worden toege past. Men is thans met vieren of vftyen als gemeenten die aangesloten zijn, en mdien on- derlinig besloten wordt, dat het noodig is, dat het moet, dan dient de verpiichting tot aan sluiting voor alien gelijk toegepast te worden, zooals het moet, doch niet voor de verhuur ders alleen, doch voor alle woningen. Men krijigt aitijd protesten op deze wijze. De beer SCHEELE wil hierover een klemig-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6