ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ZEEUWSCH-VLAANDEREN LICHTZINNIGE JEUGO 9769 WOENSDAG 8 JUNI 1938 78e Jaargang Binnenland Feuilleton ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen tr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetallng fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per c Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitlbetaling. maanden fr. per post Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KL.EINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitlbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetiwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. WERKLOOSHEIDSDEBAT IN DE TWEEDE KAMER. Het werkloosheidsdebat, in verband met de interpellatie-Van Gelderen en de door dezen in eersten aanleg gestelde vragen, die catego- riseh door den Minister-President werden be an twoord, trok groote belangstelling, zoowel in als buiten de Kamer. Niet minder dan 24 sprekers hebben het woord gevoerd, alvorens in de vergadering van Vrijdag Dr. Colijn aan het woord kwam, om de sprekers namens de regeering van antwoord te dienen. Oak voor het aanhooren van dat antwoord was er weer zeer groote belangstelling. Maar of men schrijft het R. N. niet teleurge- steld naar huis is gegaan? De Minister heeft stellig verschillende spre kers de vorige dagen teleurgesteld. In de eer- ste plaats den interpellant, al meende hij, dat deze geen reden had, zich teleurgesteld te ge- voeJen Verder vier leden der Kamer, namelijk de heeren Woudenberg, De Visser, Van Hou- ten en Zandt. De twee eersten zeggen: deze regeering kan niets bereiken. Wat valt er dan nog te praten? De heer Van Houten had ge- sproken op een zoo smalenden toon, dat hierin aanleiding kan worden gevonden, hem zonder antwoord te laten. De heer Zandt stelde zich op een standpunt, dat een zakelijk debat on- mogelijk maakt. - Tot den heer Moller zeide Minister Colijn, dat de belangen van kunstenaars en andere intelleetueelen thans niet konden worden be- handeld. Men moet zich houden aan bestri ding der werkloosheid in engeren zin. Onder- werpen als de aanmaak van gasmaskers en het bouwen van schuilkelders, ook de invoer van vleesch uit Duitschland, de Wieringermeer e.d. kunnen later worden besproken. De gelden voor defensie. Allereerst behandelde de Minister dan de finantien. Dat het grootste deel der gelden voor defensie in het buitenland zou worden besteed, is niet juist. In het geheel wordt uit- gegeven 417.3 millioen gulden Daarvan is voor 116 millioen aan orders in het buitenland, ruim 301 millioen blijft dus in Nederland. De gelden voor de werkloosheid. In 1938 zal in het geheel 135 millioen gul den meer voor de werkloosheid worden uitge- geven, dan gemiddeld in de 5 vorige jaren. De oorzaken. De oorzaken der werkloosheid zijn inter- nationaal en liggen meerendeels buiten het bereik der regeering. Als de heer Van Gelde ren zegt, dat de regeering de werkloosheid heeft verergerd door de gemeenten te beletten naar eigen verkiezing werken uit te voeren, redeneert hij onbillijk en onjuist. Het is trou- wens niet waar, dat er minder aan openbare werken wordt uitgegeven dan vroeger. In normale tijden werd er aan aanbestedin- gen gemiddeld 96.6 millioen besteed. Thans fs dit bedrag 96 millioen, met een niet noe- menswaardig verschil. Eenige cijfers. De Minister wilde ook eens het aantal werk- lieden berekenen. Volgens zijn becijfering is het in elk geval ruim 60.000 minder dan twee jaar geleden. Men kan het thans schatten op 347.000. Van dit aantal zijn 38.000 menschen ongeschikt om arbeid te verrichten. Behalve met dezen, moet men het bedrag verminderen met 70.000 z.g. normale werkloozen, die er ook in andere tijden dan die van dezen crisis zouden zijn. Men houdt dan 239.000 werk loozen over. Van dezen zijn er 75.000 opge- nomen in de werkverschaffing. Rest een aantal van 165.000 man, voor die op andere wijze werkgelegenheid moet worden gevonden. Natuurlijk zijn er nog wel niet- geregistreerden, doch in verhouding tot die wel zijn ingeschreven, zijn er dat slechts enkelen. door ARTHUR APPUN. 16) Venvolg. Rupert ikniikte. Hij keek naar de eiweloppe, verlbrak het lakzegel, doch bedacht zich en stak den brief bij' zich. Nog andere forieven? vroeg hij op scher- pen toon. 'De juffrouiw keek 'n beetje verwonderd en begon zenuwachtig de punten van haar schort te mishandelen. Vanmiddag is er ook een heer geweest die naar u vroeg, sir. Doch ik wist niet, dat u al zoo vlug zoudt terugkomen en zei, dat ik u nog niet terug venwachtte. Hij zei, dat u wel naar Londen zoudt komen, doch ik nam daar geen notitie van. Hij gaf zijn naam wed niet op, doch scheen er toch erg op gesteld te zijn u te ontanoeten. Rupert venmoedde, dat sir Reginald Crich- ton bedoeld was. Juffrouw Jones den rug toekeerend, nam hij zijn sleutel en wilde zijn bureau openen. Tot zijn veihazimg was het open. De kostjuffrouw bleef zenuwachtig over haar schort strijken, terwijl ze Rupert nauwkeurig gadesloeg. Zijn er nog andere brieven voor mij ge- komen? herhaajlde hij. Zeker, sir, mompelde de juffrouiw, er wa- ren eenige brieven. Miss Strode Ibetaalde ook eenige rekendngen voor u, na uiw vertrek. Dat begreep ik teniminste, toen ze mij er over sprak. Er zijn ook twee vreemde heeren voor u hier geweest... ze durfde iblijikbaar niet verder te gaan. Rationalisatie. Een groot deel der werkloosheid is een ge- volg van de rationalisatie der bedrijven. Daar is niets tegen te doen. De rationalisatie is on- vermijdelijk, deed men er niet aan mee, dan raakte men nog erger achterop. Veel bedrij ven zouden zich dan niet in stand kunnen houden en er kwamen nog meer arbeiders op straat. Vergelijking met Zweden. Door eenige sprekers was een vergelijking gemaakt tusschen den toestand hier en dien in Zweden. De Minister deed daar aan mee. In Zweden is in jaar tijds (tusschen medio 1933 en midden '36) 360.2 millioen kronen of 144 millioen gulden ter bestrijding van de werk loosheid uitgetrokken. Of dit bedrag ook in- derdaad is besteed, achtte de Minister niet zeker. Door gemeenten is uitgetrokken 122.4 millioen of 49 millioen gulden. Tezamen 193 millioen gulden in 3 jaar tijds, of gemiddeld per jaar 64% millioen. In Nederland daaren- tegen is 75 millioen gulden per jaar besteed. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de stij- ging van den export van ijzererts in Zweden, om aan te toonen, dat deze in 5 jaren tijds zesmaal zoo groot is geworden als hij in 1932 was, wat toch wel een opleving beteekent. Kan men daar een opbloei van om het even welken export in Nederland tegenover stellen? De staatsschuld, Ergerlijk noemde de Minister de bewering, dat de politiek der regeering slechts op slui- tende budgetten zou zijn gericht. Van sluitend budget gesproken! Van 1 Januari 1931 tot einde '37 is de staatsschuld gestegen met 945.7 millioen gulden, van 179 millioen. Maakt 1124 millioen. Rekent men daarbij het tekort der Spoorwegen, dat voor rekening van net Rijk komt, dan hebben wij in ruim 7 jaren ruim 1264 millioen gulden ingeteerd. Het goud van de Nederl. Bank. Nu zegt men: maar wij hebben toch den goudvoorraad van de Nederlandsche Bank. In de eerste plaats is dat goud niet van het Rijk. Wij zouden het te leen kunnen krijgen. Jawel, nu nog. We hebben nog crediet. Maar als w\j niet oppassen, duurt dat niet lang meer. Zie maar naar andere landen. Middelen ter verberering. Geen enkel middel ter verbetering van den toestand sluit de regeering van overweging uit. Het is mogelijk, dat de invoer van bewerkte artikelen nog zwaarder zal worden belast, om de binnenlandsche markt te stimuleeren. Het is ook mogelijk, dat bestaande of nieuwe in- dustrieen zullen worden gesteund. Er wordt gezocht naar middelen om den ex port te bevorderen. De regeering heeft niet den wijsheid in pacht en zal dus zoo noodig advies vragen van de organisaties van werk- gevers en werknemers. Of de arbeiders-organisaties zul'len worden gehoord, hangt er van af of deze zich bereid toonen mede te werken. Zoolang er tot elken prijs naar loonsverhooging wordt gestreefd, kan de regeering dit niet aannemen. Uitlatin- gen als die van een vrijgestelde in zekere ge- meente: ik heb liever dat er geen schip meer in de haven ligt, dan dat ik afzie van 10 pro- cent loonsverhooging of die, gehoord tijdens de taxi-staking te Amsterdam: liever 100 chauffeurs met een goed loon en 300 werkloo zen, dan 400 chauffeurs met een laag loon, wijzen op een mentaliteit, die in dezen tijd niet kan worden geduld. Als men zoo spreekt, is elke poging van de regeering tot mislukking gedoemd. Verkorting van arbeidsduur heeft de aan- dacht der regeering. Het kan in bepaalde gevallen wenschelijk zijn, steungelden te besteden voor hulp aan bedrijven, mits men er zeker van is, dat dan ook meer arbeiders in dienst worden genomen. Ook verlaging van bedrijfslasten wordt Rupert keerde zich om. Hij wachtte op het venvolg van haar verhaal. Ik had ze niet moeten Ibinnenlaten, sir... dat weet ik wel... dochik ikon het toch niet helpen... Wat tbedioelt u feibelljk Ze wikkelde haar handen in haar schort, een paar maal had ze tranen in de oogen. r Spreek op, om 's kernels wil, bulderde Rupert. Wie en wat waren het, wat kwa- mien die kerels hier doen? Scotland-Yard, sir, om in de kamer een oniderzoek in te stellen. Nu begon ze zenuwachtig te snifcken, terwijl ze haar schort ivoor het gelaat hield. Zoo- iets is mij nog nooit overkomen, sir, sinds m'm man is gestorven en ik genoodzaakt werd kamers te verhuren. Ik vertelde hun wat ik dacht, doch het viel niet in goede aarde, sir... Ze h add en een bevelschrif of zooiets, zooals ze dat noemden... Zij namen ook uw brieven mee, meneer. Met welk recfht ze dat allemaal deden, zou ik toch wel eens wililen weten. Ailes is in orde, juffrouiw Jones. Er is een abuis in het spel. Gelukkig maar, dat ze het toegangsbewijs voor de races niog hadden gevonden en ook meegenomen. 'Hij nam nu Ruiby's brief en las hem. ,,Liefste! Voor geval je terugkomt v6<5r we elkaar weer ontanoeten, dient deze om je harte- lijk te groeten en je te zeggen, dat ik al de rekeningen, welke ik kon vinden, heb betaald. Daarna heb ik nog honderdvijftig pond ten gunste van je toankrekendng. Ik neem vermoedelijk 'n paar dagen va- cantie, daar ik me den laatsten tijd erg moe gevoedde. Ga ik naar 'n arts, dan schrijft hij me natuunlijk rust voor. Maak je dus niet ongerust als je me bij je terugkomst gavlogen vindt. Ik wilde niet naar Devonshire schrijven, daar je me zei, dat dit beter was. Neem jezelf in acht om mijnentwille. overwogen. Uitvoering van openbare werken kan slechts dienen ter overbrugging van den tijdsduur, welke noodig is om langs den reeelen weg van het gewone bedrijfsleven het doel te bereiken. Geen bijdragen aan gemeenten. De regeering wil wel voorschotten aan de gemeenten verstrekken tot het uitvoeren van noodzakelijke werken, maar zij zal geen bij dragen verleenen om de gemeenten op eigen houtje tot het uitvoeren van openbare werken te doen overgaan. Een uitzondering kan wor den gemaakt in buitengewone gevallen en voor bepaalde haarden van werkloosheid. Arbeidsplicht voor jeugdige werkloozen, die het karakter zou dragen van een soort van staatsopvoeding wijst de regeering als on- Nederlandsch af. De regeering staat echter niet afwijzend tegenover het verleenen van steun aan par- ticuliere bemoeiingen ten aanzien van opvoe- ding en ontwikkeling van jeugdige werkloo zen. Premies of geldejijke belooning aan hen, die zich in werkkampen doen opnemen, zullen niet worden toegekend. De bestrijding van de werkloosheid is staatsmans- en christenplicht. Maar ontred- dering van het financieel fundament onzer natie en alles wat het vaderland naar den afgrond zou kunnen voeren, moet en zal wor den nagelaten. Replieken. De replieken vielem, tegen. Voor zoover de sprekers zich tot de- regeering richtten, her- haalden zij eigeniijk slechts wat zij al eerder hadden gezegd. Mair de meesten richtten zich niet in de eerste' plaats tot of tegen de regeering, zij bestreden meer elkander. Zoo gaf de heer Van Gelderen (soe.-dem.) den heer Woudenberg te kenndn; dat hij nooit econo- misch adviseur van 'Minister Colijn is ge weest. Wel heeft hij eenigen tijd in betrek- king gestaan tot het departement van kolonien en wat den Minister-president betrof, erkende hij gaarne hem en zijn werk te waardeeren. Dat hij zich dan toch tegen het beleid van den Minister keerde, kan de heer Woudenberg dwaas vinden, maar zulke ,,dwaasheden zijn gelukkig nog mogelijk in ons land, waar men niet als elders revolvers boven argumenten stelt en kanonnen boven boter. Erger dan die vergissing van ,,den btdoelden afgevaardigde is, dat deze en den zijnen de werkloozen trach- te'n af te schepen met holle phrasen en hen mee te sleepen in een geestelijke verwildering. Natuurlijk liet de heer Woudenberg (nat.- soc.) dit niet zoo maar over zijn kant gaan. Ik zou hier niet staan, zeide hij, als het niet was om de verwildering te bestrijden. De geestelijke verwildering is daaruit te kennen, dat de heer Van Gelderen verklaart een geest- verwant te zijn van Blum en tegelijk een medewerker van Colijn. De nationaal-socialisten zijn geen extremis- ten, maar wel „compromiisl003"(Dit was blijkbaar voor den Minister bestemd). Ala men zegt, dat Mussert zelf aan de werkzaam- heden van de Kamer moest deelnemen, be- hoorde men te zorgen, dat er portuur voor hem was. (Daverend gelach). Doch Mussert heeft wel wat anders te doen, in een parle- ment kan men zijn capaciteit niet toonen. Ook de heer De Visser (comm.) richtte zich minder tot den Minister, dan tegen mede-leden, namelijk den heer Woudenberg en de Katho- lieke Kamer-fractie. Den eerste ried hij aan maar eens met het program van den N.S.B. voor den spiegel te gaan staan als hij wilde weten wat verwildering is. Den Katholieken voegde hij toe, dat hij dezelfde eischen had gesteld als die men in de programma's van de Katholieke arbeiders, boeren en middenstan- ders kan vinden. Als „de heeren aan de over- zijde" daarom lachen, lachen zij dus hun eigen menschen uit. De heer Ir. Vos (soc.-dem.) kwam meer in verzet tegen hetgeen de heeren Kortenhorst en Smeenk den vorigen dag hadden aangevoerd, dan tegen het betoog van den Minister. Maar hij beweerde dan toch, dat de Minister den toestand in Zweden en dien in Amerika niet juist had belicht. Was hier gebeurd wat in Zweden is geschied, dan hadden wij altijd volgens Ir. Vos nu 100.000 werkloozen minder. iDoordat hij verontwaardigd was nog moei- lijker te verstaan dan anders, betoogde de heer Zandt (St. ger.), dat hij als Kamerlid recht had op een antwoord van den Minister. De protestant wordt overal aehtergesteld, ook in het publieke leven. Na zijn bezwaren nog eens te hebben opgesomd, herhaalde deze spr., dat hij zich met het beleid van de regeering met kan vereenigen. Men moet zich richten naar Gods Woord en de onwrikbare grondslagen der Reformatie. De heer Van der Waerden (soc.-dem.) zeide, dat de export van ijzer-erts volstrekt niet de belangrijkste is in Zweden. Met cijfers toon- de hij aan, dat zij slechts een tiende omvat van. de geheele export. iHet spreekt wel vanzelf, dat de heer Van Gelderen het niet bij de bestrijding van den heer Woudenberg liet. Tegenover den Minis ter bestreed hij de berekemng van het aantal werkloozen. De Minister had een te somber beeld gegeven van de toeneming van den staatsschuld, toen hij van interen sprak Voor een groot deel is het geld gemvesteerd, wat men geen interen kan noemen. Spr zette nog eens uiteen wat hrj onder sparen verstaat, in dit opzicht is hij het eens met den heer De Geer. Er liggen groote kapi- talen ongebrUikt in Nederland. Twee moties. Tenslotte diende de heer Van Gelderen twee kl moties in. De eerste luiddede Kamer noodigt de regeering uit, de werkzaamheden van het Werkfonds zoodanig te versnellen, dat voor den eersten tijd het per 12 maanden te ver- werken bedrag zal worden opgevoerd tot 150 millioen. De tweede: de Kamer spreekt als haar oordeel uit, dat het gewenscht is, behalve voorschotten, bijdragen a fonds perdu ter be- schikking van de gemeenten te stellen, voor het uitvoeren van werken. Slotwoord van Dr. Colijn. De Minister van Algemeene Zaken, ant- woordde de verschillende sprekers nog in het kort. De twee moties zijn voor de regeering onaannemelijk. De regeering wil de koorden van de beurs zelf in handen houden. De stemming. In stemming gebracht, werd de eerste motie verworpen met 46 tegen 28 stemmen (voor de soc.-dem., de NjS.B., de comm. en de Christ.- dem.). De tweede motie werd eveneens ver worpen met 47 tegen 27 stemmen. Het wetsvoorstel tot verhooging van het crediet voor werkverruiming werd vervolgens zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarna de Kamer uiteenging tot Woensdag 8 Juni. Aldus was het zooveelste Werkloosheids debat ten einde. (Hoeveel zijn er sedert 1919 niet al gehouden!) Veel heeft het niet opge- lverd. De eenige winst is, dat de regeering zich nu eenigszins positief heeft uitgesproken. Maar verschillende maatregelen werden toch meer geschikt ,,voor overweging", dan dat de uitvoering ervan werd toegezegd. En voor zoover er beloften zijn gedaan, werden die toch meerendeels door ,,zoo mogelijk's" beperkt. CHINEESCHE ONDERSCHEIDING VOOR MINISTER COLIJN. De Chineesche gezant in Den Haag, de heer Wunsz King, heeft Zaterdag in het legatie- gebouw aan Minister Colijn het grootkruis der orde van de Jade van China overhandigd. DEMONSTRATIEF CONGRES VAN DEN NEDERLANDSCHEN MODERNEN MIDDENSTANDSBOND. Op Zondag 19 Juni a.s. zal in de groote concertzaal van het Volksgebouw te 's-Gra- venhage een propagandistisch demonstratief congres van den Nederlandschen modernen Middenstandsbond worden gehouden. De heeren W. Drees en ir. H. Vos, beiden lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal zullen inleidingen houden, resp. over: ,,De noodzakeltjkheid van sociale verzeke- ring voor den Middenstand"' en de ,,Maat- schappij verandert, de noodzakelijkheid van een modernen Middenstandsbond". EEN BRIGADE GENIETROEPEN. Naar gemeld wordt heeft ons legerbestuur thans een beslissing genomen inzake de uit- breiding van het regiment genietroepen. Het regiment zal namelijk tot een brigade genie troepen worden uitgebreid, welke zal bestaan uit een regiment pioniers:, een regiment ver- bindingstroepen en een regiment verlichtings- troepen, iHet regiment pioniers zal uit twee batal- jons worden samengesteld, dit met het oog op de verdubbeling van het aantal compag- nieen pioniers in oorlogstijd. Het le bataljon pioniers zal uit 3 schoolcompagnieen komen te bestaan, het 2e bataljon uit 4 schoolcompag nieen, waaronder de spoorwegcompagnie. Het regiment verbindingstroepen zal 3 schoolcompagnieen omvatten, het regiment verlichtingstroepen 4 schoolcompagnieen, in verband met de groote uitbreiding aan ver- lichtingsmaterieel bij ons leger. iDaar ook het corps pontonniers en torpe- disten met een schoolcompagnie pontonniers zal worden uitgebreid, zal er in totaal bij het wapen der genie een incompleet komen Ik houd van jou m6er dan van wat ook in de wereld. Je Ruiby. P.S. Ik helb enkele bloemen op je bu reau geizet. Ik ben bang, dat ze voor je terukoonst al verweikt zullen zijn, doch ze vertolken m'n gevoedens ten opzichte van jou." Rupert keek naar de bloemen; roode rozen nagen haar kopjes. Hij kuste den brief. Daar na verscheurde hij hem in kleine snippertjes, die hij in het vuur gooide. Hij nam een stoel, ging voor den haard zitten en stak de handen vooruit boven de gloeiende kooltjes. Zijn han den waren ijskoud... hij rilde. Niets was vanzelfsprekenderde politic ver- dacht hem er van de door sir Reginald afge- geven cheque te hebben venvalseht. Haar ver- moedens moesten dus wel gegrond zijn om een beivel tot huiszoekinig te krijgen. Misschien was er zelfs reeds een beivel tot inhechtenis- neming in zee. Hij grinnikte eiventjes. Piotseding veranderde de uitdrukking van zijn gelaat. Als hij werd aangehouden en dit nieuws zou in Devonshire bekend worden, dan was z'n vader een gelbroken man en het leven van Marjorie was geheel vernietigd. Hij sprong overeind, nam zijn hoed en wilde er nog op uit om sir Reginald te spreken. De iklok sloeg juist elf uur. Het was te laat om Crichton nog te spreken te krijgen. Bovendien wist hij niet albsoluut zeker, dat de politie juist hem, Rupert, iverdacht. Men had wel enikele brie ven en een paar kwitanties meegenomen, een paar omibeduiden'de dingen, wier bestaan hij zelfs niet meer kende. Het was zelfs niet uitgesloten, dat de .politie Ruby verdacht. Hij smeet z'n hoed erg ens neer en doorzocht weer zijn bureau. Waarom had men het vloei- papier meegenomen. Hij kon zich niet herin- neren, dat hjj op den dag der groote race eenige brieven had geschreven. En toch moest het vloeipapier op iets wijzen. Als de cheque eens in zijn kamer was ver- anderd en het schrift afgevloeid op den onder- legger... Koud zweet brak bij hem uit... Hij liet zich in den stoel vallen en staarde naar het vuur. Hij was niet meer bij machte z'n vermioe- dens te onderdrukken. Hij streed er nog wel tegen, doch't was vruchteloos. Hij redeneerde met zichizelf, hij argumenteerde tegen zich- zelf, doch hoe meer hij redeneerde, des te vas- teren vorm kregen z'n ivermoedens. Ruby had nooit of nimmer voor hem op ,,Amlbuscade" geiwed! Ze had dus een leugen verzonnen om zijn leven te redden! iWaar ze zijn leven had gered, had ze zich genoodzaakt geivoeld het geld te vinden, het- welk zjj, volgens haar zeggen, had gewonnen en dat hij, naar hij haar had opgebiecht, noo dig had om verder te kunnen blijven bestaan. Hoe kiwam ze dan aan die som In zijn binnenste hoorde hij onophoudelijik het ant woord op die vraag, doch hij had den moed niet het antrwoord tot zich te laten doordrin- gen; hij durfde niet te luisteren. Hij bedekte die ooren met beide handen, het hoofd schuddend. Angst kwelde hem. dm hem te redden had Ruby zichzelf opge- offerd. Zij moest wel krankzinnig geweest zijnjuist als hrj, toen hij zijn vuurwapen misdadiig tegen zichzelf had willen richten. De ochtendschemering brak aan, toen hij er aan dacht te gaan silapen. De zon was reeds op, toen hij eindelijk in slaap viel. Want eerst had hij met zichzelf willen overleggen, wat te doen bij zijn ontmoeting met sir Reginald Crichton, eenige uren later. HOOFlDiSTUK VEX De aanhouding. Rupert schrok plotseiing wakkeir. Er wend hard op de deur van zijn kamer geklopt. Hij ging rechtop zitten. Het meisje had de gor- idijnen opzij geschoven en de luiken met een ruk geoj)end. 't Is over negenen, sir. U sliep zoo vast, dat ik bijna bang werd ofschoon ik u niet zou hebben geiwekt dooh juffrouw Jones schijnt vandaag niet al te best gemutst te zijn; ze zei, dat ze het onbbij.t onmogelijk den geheelen ochtend kon laten staan. Zal ik het bad voor u gereed maken, sir Goed, over vijf minuten ben ik klaar, antwoordde Rupert. Mrs. Jones kan meteen ook het ontibijt gereed zetten. Hij begon zich te scheren. Af en toe nam hij zijn gelaatsuitdrukking in den spiegel op. Hij voelde zich niet op zijn gemak. Op weg naar de badkamer keek hij even naar de ge- dekte ontbijttafel of er geen brieven voor hem waren aangekomen. Hij verwachtte een schrijven van sir Reginald, doch er bleek niets van hem te zijn gekomen. Alleen een brief- kaart. Hij her'kende onmiddellijk het schrift: van Ruby. Hij keek naar het stempel: post- kantoor Parijs, den vorigen dag blijkbaar ge- post. Het d'uurde eenige oogenfblikken voor hij het schrift kon ontcijferen, want zijn bliik was wazig. Hij voelde zich toch opgelucht. De schrikheelden, die den vorigen avond in zijn verbeelding waren opge'doemd, verdwenen als bij tooverslag. Hij las het adres op de kaartHotel de Tournon. Ja, hij herinnerde zich dat hote1!, een eenvoudige gelegenheid in het Quartier Latin, bekend als studenten- en artisteniwijk. Was ze schuldiig, dan zou ze hem zeker nooit meer hebben geschreven, noch hem be- richt hebben waar ze was. Dit bericht betee- kende, dat ze zich niet verborgen hield. Ze was dus in vei'ligheid. Voor het oogenblik was dit alleen voor hem van belong. Het gevaar, dat hem bedreigde, dle mogelijkheid van een arrestatie met de daaraan verbonden schande voor zijn vader en zijn zuster telde hij niet mee. (Wordt vervotlgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1