ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN AKKERTJE LICHTZINNIGE JEUGO No 9768 VRIJDAG 3 JUNI 1938 78e Jaargang Binneniand Feuilleton Buitenland TWEEDE BLAD Chlrle' V. die je Itenoen, do1 op 38'" Alle mensclaea Morgen scbrijf Neem dadelijk 'n en weg is Uw kiespijn, dank zij de bijzondere samenstelling ie dadelijk elke pijn verdrijfil Wei- er namaak. Let op het AKKER-merk. Per koker van 12 stuks Per doos van 2 stuks 12 sluivers. 2 stuivers. TER NEUZEN, 3 JUNI 1938. i aMenBMiatffc vm&assm w#*«e m^M\nrA^zmfi\s&%3Giwie?r&&*e-Tvai£ r-c: TER NEUZENSCHE CO U RANT SPANJAARDEN OP AMELAND GEINTERNEERD. Binnenkort zullen, als v: iligheid.s-maatregel tegen onbvluchting, aJlle hier te lande geinter- neerde cmgdhuwde Spanjaarden naar Aaneland worden getoracht, waar zij destijds ook reeds vertolijf lit Mien gehouden. De -gehuwde Span jaarden, die hier met hun familie vertoeven, zullen voor loop iig van deze regeling worden vrijgesteld. Het feit, dat oniangs weer vler Spanjaanden uit Den Haag -gevlucht zijn en niet konden wordien ac-hterhaald en dat des- tijdls van de vijftien gevhiehte Spanjaarden sledhts vijf zijn tenuggekomen, heeft de regee- ring tot deze s-trenge intemeering doen be- sluiten. (Br zijn thans in totaal nog een 60-tal ge- interneerde Spanjaarden in Nederland, van wie twintig in Den Haag en de rest verpreid over het gelheele land. iEen betrekkelijk klein aantal is gehuwd en woont hier met familie. -Oorspronkelijk was Donderdag aangewezen als datum van vertrek naar Ameland, maar in verfband met ontrjdige pulblicaties hebben de autoriteiten besloten den datum te wijzi- gen en deizen geheim te houden. DEPOT DER RON. MARECHAUSSEE JUBILEERT. Dtnsdag heeft het depot der Koninklijke Marechaussee te Apeldoom zijn zilv'eren julbi- leum getvierd, waarbij H.M. de Koningin van haar hooge belanigstelling heeft doen blijken, door het middaigprogramma, bestaande uit rij-, dressuur- en politdehondendemonstraties, bij te wonkm. Des morgens werd de feestelijke herdenking ingezet met een vflaggenparad'e, waarlbij de commandant van het depot, kapittein H. A. J. G. Kaasjager een rede heeft gehouden. Venvollgens1 werden wedstrijden in athletiek, tumen, boksen en worstelen gehouden, waar lbij de mansdhappen een hooge graad van ge- oefendheid toonden. Tijdens de oehtenduren recipi'cterde de commandant van het depot in het tooofdlgelbouiw. (Het middagprogramma omvatte rijldemon- straties, bestaanide uit de nummers caroussel- rijden, jeu de rose, springen en een push-toall- w.dstrijd. Bnkele oogenlblikken voor den aan- vang van dit programma, waarlbij eveneens demonstraties met -gedresseerde politiehonden gegeven werd arriveerde hare majestedt per auto van Wet Loo komende, bij de kazerne. Bij aankomst bliezen trompetters een fan fare. Naldat H.M. begroet was, ins-pecteerde de landswrouwe de ruiters, die aan het mid- dag-programma hun medewerking verleen- den. Vervolgens begaf Hare Majesteit zich naar het sportterrein ter zijde van de kazerne, waar een tribune was opgerdcht. 0;ldurende een groot gedeelte van den middag sloeg de Koningin vol toelangsteUing de verrichtingen van de huzairen gade. De diverse nummers van het middag-programma werden opgeluis- terd door muziek van de'kapel der huizaren uit Deventer. DE AANHOUDING VAN JEF LAST. Qp de vragen van het Tiwdede Kamerlid Van der Goes van Naters in verfband met de aanhouding van den letterkiundige Jef Last: 1. Is het waar, dat op 9 Mei j.l. de letter- kundiilge J'.f Last, uit Parrjs op weg naar Nelderlamd, aan de grens nabij Zundert is aan- gelhouden en aldaar in de Marechaussee- kazeme is ingesloten, omdat hij als „onge- wenschte vreemdeling"' zou zijn beschouiwd 2. Is d's; minister bereid wanneer boven- staande vraag bevestigend wordt beantwoord mede te deelen, of deze detentie geschied is op grond van art. 2 van de Wet van 17 Juni 1918 (iS. 410), (gevaar voor de openlbare orde, veiligheid, gezondlh't-id of zedelijikheid), en zoo neen, welke wetteflijke bepaling dan aan dien maatregel ten grondslag ligt? 8. Is de minister bereid, het vreeoideling- sdhap en ftet ongewenscht-izijn van den in de eerste vraag toedoelden letterkundoige nader te ondenzoeken en de intrekking van den boven- genoemden maatregel of eventueel daarop ge- vojgde overeenikomstiige maatregel maatrege len te overwegen, daar: door ARTHUR APPLLN. Vervolg. 15) Voor de eerste maal in z'n lerven werd hem de waarde van het geld diuildelijk. De woorden van z'n vader klonken hem nog steeds in de ooren. Om acht uur -g-ing hij naar het Inge nue-Theater teneinde Ruby Strode te ontrnoe- ten. Gewoonlijlk kwam ze tiusschen acht en kwart over acht. Aanhoudenld kwamen en gingen rrjtuigen en taxi's en zetten hun pas- sagiens aan den ingang atf. Eenige actrices herkende hij, doch hij hdeild zich een beetje adhteraf, daar hij er de voorkeur aan gaf niet gezien te worden. Toen de klok in de portiersloge kwart over acht aaniwees, werd hij eenigszins ongerust. Rulby was tegen haar gewoonte in, te laat, want ze was altijd uit erst stipt. Hij wachtte nog vijf minuten; toen ging hij de loge hdnnen en t-ikte op het glas. Aan den dienstdo end en portier vroeg hij of miss Strode reeds binnen was. Ik zou het u niet kunnen zeggen, gaf de man ten antwoord1. De huiislbewaarder is even weiggeroepen en hij zal wel vflug terug zijn. A1 het personnel wordt verondersteld tegen- wOordtg te zijn om kwart over acht. IHrj stond jndst op het punt te vertrekken, toen nog een jonge dame kwaoh aanhollen, die hem letterlijlk tegen het lijf lieip. Toen ze haar excuses aanbood, herkende hij haar plotseiing. Iris Oolyer, 'n vrdendin van Ruby. iWeet u ook, of miss Strode er ail is? Ik Zou het werkelijk aardig vlndien, als u haar even m'n groeten deed1, zed hij. Ik ben zoo juist teruggekeerd in Louden en ik iveronderstel, dat ik niet meer dan vier en twintig uur tijd a. de toepassing van deizen maatregel op een lettorkundige van internationale ver- maardheid, schrijver van een epos over de dnooglegging der Zuiderzee, in het buitenland e n onjuiste en onigewensehte opivattinig kan doen postvatten omtrent de waardeering van deze qualiteiten hier te lande; [b. geprejueieerd wordt op de nog niet door het bevoegde rechterlijtoe college besliste krwestie, of een vrijwilliger bij de Internatio nale Brigade in Spanje zijn Nederlanderschap heeft vurloren c. een als straf bedoelde of als straf ge- voedde maatregel, aJls in casu werd toegepast, den indruk zou kunnen wekken alsof aan de wet van 8 April 1937 (S. 120) en het Kon. be- sluit van 11 Juni 1937 (iS. 163) betreffende d'. elneming aan den burgeroorlog terugwer- kenide kracht is verleend, wat niet het gevai is; 'd. de in de eerste vraag bedoelde persoon, voonzoover bekend, geen deel meer uitmaakt van een organisatie, waarvan een tegen de Nederlandsche belanigen gericht streven kan wionden venwacht? heeft de Minister van Justitie geantwoord: '1. Aan den genoemden persoon, die, vol- gens het oordeel van dun ondergeteekende, ingevoTge artikel 7, sub 4°, van de wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap ge- acht moet worden het Nederlanderschap te helblben verloren en op wiens toelating en ver- blijf hier te lande in verband met zijn open- lijike politieke activiteit van den laatsten tijd geen prijs behioefde te worden gesteld, is op 9 Mei j.l. de binnenkomst in ons land geiwei- gerd met terugleiding naar Relgie, van waar hij gekomen was. Toen hij denzolfden dag nog- maals ons land trachtte binnen te komen en deihalve blijk gaf niet in het buitenland te willen Iblijven, is hij, in afwachtdng van de nader te zijnen aanzien als niet toegelaten vreemdeling te nemen beslissing, tijdelijk ter beschikiking der politic gehouden. 2. Het in dit stadium der zaak ter beschik- kinig blijven der politie berustte niet op arti kel 2 van de wet van 17 Juni 1918, Staatsiblad mo. 410, doch op de VreemdelingUmiwet van 1849 (vgl. artikel 9 dier wet). 3. Inmiddbls is, na overwegiing van de ver- schillenide omstandigheden van het onder- havige geval, beslist, dat den betroktene voorloopig verlblijf in ons land wordt toege- staan, onder uitdrukikelijke voorwaarde, dat hij zich van iedere politieke activiteit dient te onthouden. Voor wat betreft hetgeen overigens in d';ze vraag wordt gesteld, moige, met verwijzing naar het antwoord op vraag 1, nog worden opgemerkt, dat de administratie voor tal van Ibeslissingen gediwongen is haar -aanvanke- lijk standpoint te bepalen omtrent du natio- naliteit van 'bepaalde personen. Handelen zoude aniders anmogelijik worden. Een rede- lijke eisch is, dat daarlbij het onderzoek naar cn de beslissing omtrent de nationaliteit met de meieste zorgvuldigheid geschieden. Ook in het geval-Last is aan dezen eisch voldaan. Te prejudicieeren op een rechtUrlijke uitspraak omtrent al dan niet Nederlandierschap zit daarlbij uiteraard niet voor. TSJECHISOHE NOTA AAN DUITSCHLAND. Van half-officieele zijde wordt uit Berlijn gemeld, dat de Tsjecihoslowaaiksche gezant op het ministerie van bui t en land sch e zaken een nota heeft overbanidigd, waarin verscheidene gevallen van het vliegen van Duitsche vlieg- tuigen boven Tsjechoslowaaksch gebied zijn opigesomd. Van Duitsche zijde, aldus wordt verder veilklaarid, is er indertijd reeds op ge- wezen, dat alleen lijnrvliegtuigen van de lijn Berlijn-'Weenen in overeenstemming met het verdrag over Tsjechoslowaaksch gebied vlie gen. Naar aanleidin-g van de gepubli-ceerde 14 punten, die de SudetendXiitsche afgevaardig- de Kundt op het congres te Karlsbad naar voren heeft gebracht, wordt van Sudeten- Duitsdhe zijde verklaard, dat deze eischen voor de Sudeten-Duitschers een basis van on- derhandeling vormen bij de besprekingen over het nationaliteiten-statuiut. De diplomatieke orrespondent van de Times bericht, dat de ch-ef van de afdeeling Mididen-Euro-peesche zaken van het ministerie van buitenlandsche zaken, Strang, van zijn bezoek aan Mildden-Europa is teruggekeerd. Hij beeft verklaard, dat zijn reis van groote informatieve waarde is geweest. Hij vestigde er de aandacht op, dat hij alleen met de ver- tegeniwoordigers van Groot-Britannie heeft gesp-roken. De spanning in Tsjechoslowakije is aan het afnemen en het schrjnt minder noo- dig neutrale waamemers te zenden. DE BEDREIGING VAN VALENCIA NEEMT TOE. Onidamks de versterkte en krachti-g verde- digde stellingen der reputolikeinen in het herg- gelbied bij Teruel, hebben Franco's troepen toch den straatweg van Teruel naar Sagunto weten te bereiken, waardoor de bedreiging van Oastellon en Valencia thans een ernstig karakter begint te krijgen. Zondag hebben de rechtsche troepen, die zich door de bergen heen hebben geivochten, contact gekregen met de troepen van het gamiizoen van Teruel, die naar het Zuid-oosten waren opgerukt en ten Zuiden van den weg Teruel naar Sagunto opereerden. Het eerste stuk van dezen weg werd zoo door beide legers in de klem ge- nomen en toen het zeer versterkte en belang- rijike kruispunt La Puehla, waar de weg van Mora de Rubielos uit het Noorden uitkomt, was veroverd, hadden de rechtschen weer een belan-grijke 6tappe bij hun opmarsch naar de Mididell-andsche Zeekust .afgelegd. Niettemin zal Valencia nog niet zoo snel bereikt zijn, want de weg naar Sagunto loopt voor een deel nog door zeer bergadhtig gebied en ook heeft generaal Miaja een groot aantal goed bewa- pende troepen in de omstreken van Valencia samengetrokken. De frontlijn loopt hier thans van Teruel uit naar het Ziuid-Oosten over La Puebla, gaat daama naar het Noorden en loopt vervolgens in Oostelijke richtimg verder tot eeni-ge K.M.'s ten Zuiden van San Mateo, om tenslotte naar het Zuiden buigend, bij Alcala de Ohirvert de kust te bereiken. Voor het eerst sinds langen tijd ligt Teruel thans buiten het berei-k van het geschut der repu- blilkeinen. 'Nader mel-dt een bericht van Reuter uit Saragossa dat de rechtsche troepen bij Teruel snel verder trekken in de richtinlg van Sagunto en het zeer versterkte gebied, dat als de eerste verdediginigslinie van Valencia wordt beschouwtd, reeds hebben bezet. (Het offensief der .reputolikeinen in Noord- Catalonie toij Balagu-er en Tremp schijnt thans te verloopen. Het dulbtoele doel, dat men hier- bij voor oogen had, zoowel afleidinigsmanoeu- vre te zijn ten opeichte van Franco's op marsch bij Teruel, als herovering der Oata- laansche electrische centrales, is niet verwe- eenlijkt. Hoewel de reputolikeinen hier over geringen afstand helblben kunnen oprukken, zijn hun voomaamste aanvallen, vooral op de strategisdh belangrijke Ibruggehoofden over de Segre, aile door de n-ationalisten afgeslagen. helb. Ik had graag, dat ik haar even na de voorstellinig van vaniavond kon spreken. IHij bemerkte niet, dat miss Oolyer hem ver- Ibaaad aankeek. Ze bedacht iziich even voor te antwoonden. - Weet u dan niet, dat ze vertrokken is Ze zal nu zoowat al een week afwezig zijn. Vertrokken herhaalde Rupert verbaasd. Ja. Wist u 't niet? Ze leek wat „dowm". Miisschden 'n zware kou gevat. In ieder geval Ivroeg ze een -paar dagen vrij... een beste meid toch. Ze heeft dit laatste jaar wel hard ge- wenkt. Ja..., dat is zoo... ze heeft 'n dag ver- lof gevraagd... herhaalde Rupert toij zichzelf op mechanischen toon. W-aarheen is ze ver trokken Iris Oolyer haalde de schouders op. Daar helb ik niet de minste idee van. Zooals u weet mijnheer Dale, was Rutoy niet iemand, die veed praatte; trourwens, ze sprak nooit over haar eiigen zaken en evenmdn over die van an- deren, zooals de overige dam-es hie-r. Ze st-ak hem haar keurig geihand-schoende hand toe. -Ik moet wag, want zooals gewoonlijk ben ik weeT laat. Ik vermoed wel, dat u binnen een paar d-agen van Rulby zult hooren. Nu her- inner ik mij, dat zij over het vasteland sprak. Parijs gedoof ik. Ze zei ook nog, dat ze mij een' paar kaarten -zou zenden... natuurlijk heeft die kleane heks 't vergeten... nu, tot zdens! Iris Oolyer verdiween, Rupert vriendelijk toaknikikende. Hij bleef nog even in de gang staan, niettegenstaande hij van alle kanten werd aanges-tooten door passetrend theater- personeel en anderen. iE!inidelijk werd hij meester over zichzelf en stemd weer buiten. 'Hij wanidelde -in de rich ting van Pdocadilly- circus. Het scheen hem haast onmogelijk, dat Rulby, zonder ook maar de minste mededee- ling, zonder zelfs haar ad-res voor hem te heb ben ach-tergel-aten, zou zijn vertrokken. Op den dag van hun afscheid had- ze in ieder ge val toch niets er van geizagd, dat ze zich min der prettig of ziiek voelde. Hij kon niet aan- namen, dat ze vertrokken was. Plotseiing echrolk hij bij de gedachte, d-at ze misschien ernstig zdek kon zijn. Hij nam een rijtuig en reed naar haar pen sion in Baker Street. Hij belde driemaal, doch kreeg geen gehoor; daama ging hij op zoek naar de concierge. Deze bevestigde de mede- deeliing van Iris Oolyer. Miss Strode was vo-or en paar dagen ver trokken. Waar ze been was, wist hij niet; hij kon zich alleen herinneren, dat zij den taxi chauffeur Victoria-Station had opgegeven. Ze was omstreeks acht uur 's avonds vertrokken denlzelfden dag waaro-p Rupert naar Devons hire was afgereisd. Wel haid ze nog medege- de-eld, dat ze een adres zou opgeven, waarheen de brdeven, die voor haar aankiwamen, konden worden doorgeizonden, doch men had nog niets van hiaar getooord1. Rupert stond op het punt te vragen, of ze alleen was vertrokken, doch hij bediwong zich zeif, besichaamid als hij was over zoo'n gedach te. Jalo-uzie alleen igaf hem die in. Hij vertroik, zonder verder nog een woord te spreiken en dwaalde doel loos door de straten. Weer werd hij toeizield door de ontzettende vrees, die hem gedurende de laatste acht-en- veerfcig uren zoo dikiwijls belkropen had en waartegen hij -tot nog toe steeds met succes had ge-vochten. !Niu kon hij deze vrees eehter niet averwin- nen. Een verschrilkkeiij-k vermoeden kwam da-artoij in h:m op. IWaaram wtas Rulby vertrokiken? vroeg hij zichzelf geidurig af, steeds niet in staat het antwoord op deize -vraag te geven, waarvoor hij innerlijk terugdeinside. Toen ze hem in zijn pension vaarwel zei, wist ze d-us reeids van haar vertrek af; de noodige todbereidselen waren toen reeds ge- maak-t. Ze had alles voor hem zorgvuldig vehbongen igehoudien. Hier was geen ziekte in GRAANPRIJS EN HUISHUUR. Na een conference met M-ussolmi, waarbij besproken werd boe d-e miiddenklasse en de anbeidersklasse buiten de stijging van kosten van levensonderhou-d gehoiuden konden wor den, heeft het centraal corporatief comitd het besluit genomen toe te staan, dat de prijs van het meed (en dus van het brood) in alle dis- tricten waar hij verleden -jaar was verlaagd, iets verhoogd mag worden. Elr wordt een slechte ooigst venwacht en dus heeft de graan- prijs neiiging tot stijigen. Om deze vertoaoging goed te maken, is toesloten dat de huren en de kosten van gas, electriciteit, water, vervoer etc. tot October 1940 onveranderd zullen blij ven. Eerst was besloten deze tarieven onver anderd tie laten tot October van dit jaar. Het publiek zal dit gunstig opnemen, maar de buisverhuurders en de aandeelhouders in open- bare bedrijlven minder. DE SPAANSCHE KWESTIE. Al bijna twee jaar zit Europa, schrij-ft de N. R. Crt., opgescheept met een Spaans-ch protoleem, dat men, als ware het een licht ont- vlamlbaar -goed, -zoo goed en zoo kwaad als het gaat tracht te isoleeren van zijn om-ge- vinig. IHet ziet er naar uit, dat wij voorloopig nog niet van deize kwelling verlost zulien zijn en dat het nog vele maaniden zal duren voor en aleer dit zorgenkinid in een ander stadium zal zijn gekomen. Met alle -krachten heeft men de laatste weken gewerkt aan bet tot stand komen van een regelinig voor het terugtrakken der vrij- willi-gers. Eindeloos is de reelks van bespre kingen geweest, welke hieraan is gewijd, zon der dat men op het oogenlblik nag met ze-ker- heid iets over de toekomstige resultaten kan zeggen. Indien men zich eens tracht te her inneren, op wel-k tijidsti-p de eerste geruc-hten over het zenden van commissies naar Spanje, belast met de telling der vrijwilligers, zijn opgedoiken, dan moet men wel tot de conclusie komen, dat die zaak al heel wat maanden slepenide is en dat het oorlogsigeweld zeif al veel van het werk, dat aan de commissie van terugtreklkinig was toegedacht, heeft gedaan. De oorzaak is niet ver te zoeken. Behalve dan misschien bij de Elngelschen, onbbreekt bij de andere partijen de vaste wil om de inmen- ging te beperken. Mussolini heeft nog dezer dagen verklaringen afgelegd, welke daarop neerkwamen, dat Franc o-Spanje, als het sleohter zou gaan, op zijn steun kon rekenen. Indien er een kritiek ooigenlblik voor Spanje moeht komen, zoo verkiaarde deze tegenover generaal Milan Astray, een der voomaamste medewerkers van Franco, kunt gij er zeker van zijn, dat Italie u te hulp zal Snellen. Aan de andere zijde staat het weinig an- ders. Rusland is het eeni-ge land, dat het na lang zoeken bereiikte compromis inzake het herstel van de controle en de terugtrekking der vrijwilligers nog niet heeft willen aan- vaarden, ondanlks alien aanidranig, welke uit- geoefend is. En Frankrijlk, dat aan den voor- avonid van de Fransch-Italiaansche besprekin gen Spanje volstopte met oorlagsmateriaal, heeft zich weliswaar einidelijk neergelegd hij de gevonden formuie, maar heeft tezelfdertijd -een zoo -korte periode aanvaard, gedurende welke het bereid is men zoiu haast zeggen bij wijize van .proef zijn grens weer te laten controlee-ren, dat het practisch vrij-wel onmo gelijk is, dat in die periode de naar Spanje te zenden commissies tot eenig resultaat zullen komen. Als het tenminste nog zoover zal kom n. Wiant ook dat is geenszins zeker. Men over- weegt nu weliswaar zoo noodig zonder de in- stemming van Rusland verder te gaan> maar dat beteekent nog niet, dat men dan tot tast- bare maatregelen komt. Elen der grondslagen is steads geweest, dat de beide Spaansche partijen ermede aiccoord zoud-en moeten gaan en dus moet de volgende stap bet voorleggen van de regeling aan Valencia en Burgos zijn. Wat Burgos betreft schijnt men wel vrij zeker van de instemming te zijn, waartae Mussolini igeadviseerd zau hebben, voor Valencia bestaat die zekeiheid nog niet en houdt men nog rekening met de m-ogelijlkheid, dat de Russ-en de Spaansche regeering tot een weigering zul len weten over te halen. Intusschsn hoopt men te Londen, dat alles zich nog ten goede zal keeren en treft men vast de technische maatregelen om gereed te het spol; dit zou hij onlgetwijfelld, helhben ge- menkt, of Rulby zou het hem zeker gezegd helblben. Hij wist toovendien dat ze aan haar werk in het Ingeenue-Theater werkelijk ge- heclht was en ze ging er geheed in op. Wiaiarom was ze dan vertrokken? Wlaarom was ze nu zoo plotseiing uit zijn leven vendwenen En ui-t Louden weg Waar- om die plotselinge, spoorlooze verdwijninig Ze h-ield van hem. Niets was bij machte zijn geloof aan haar liefde aan het wankelen te brengen. Metterdiaad had ze getoond hem wer kelijk lief te hebben. Haar liefde had zijn leven gered. Het lawaai van het verkeer drong gonzend tot hem door; links glinsterden de liebten van Oxford-street, tegenover hem lag het donkere park, hier en daar verlicht door het flauwe schijusel van een gaslantaam. Zij had hem gevrijwaard voor de misdaad der zelfvernietiging. Met budtengewone scherp- te trokken al de beelden aan z'n geestesoog vooifbijiedere minuu-t van den laatsten dag van hun s-amenzijn stand even scherp voor hem als een foto. Ze had hem niets gezegd van haar gel-uk hij de wedrennen, tot op het oogenlblik, dat ze hem aantrof in den armstoel... het fatale oogenlblik. Toch kende ze zijn omstandigheden ten vo-lle. Ze wist, dat dloor de a-chteruitzet- ting van het favorietpaard z'n on-dergang slechts een kwestie van uren, hoogs-tens van enkele dagen was. En toch had ze niets ge zegd. Eerst toen ze hem zag zitten, van aan- gezidht tot aanigezicht met den dood, had ze gesp-roken. Hij wreef zich met de hand over het voor- hoiofd, als om de beelden, die voor hem op- doemlden, te verjagen. Hij hoorde zichzelf lachen. IHet volgend oogenlblik 1-iep hij zoo hard als hij maar kon, met groote pass-en door het park, als om te ontsnappen aan zijn edgen ge- dachtengang en aan den angst, die zijn geheele persoon had doordrongen. (Ingez. Med.) zijn, indien tot de uitzending der commissies zal worden besloten. In de zittinigen, welke nog deize of begin volgende week zullen wor den gehouden, hoopt men de voortbereiding te kunnen voltooien. Op het slagveld gaat de strijd voort en in de posities van de beide partijen komen slechts weinig veranderingen, het beel-d, dat aan dezen oorlog zoo eigen is gehleken. De rechtschen maken van Teruel uit lan-gzame vorderinigen in dre rich ting van Valencia, welks veroverin-g zij zich alls eerste doel ge steld sohijnen te helblben. Nochtans rekenen zij er niet op de stad voor Juli te kunnen be- zetten en het zou heelemaal niets bijzonders zijn, indien daar nog eenige maan-deii bij zou- den komen. Met dat al wordt het steeds dui- delijker, dat indien de beslissing op het slag veld moet worden verkregen en op dit oogenblik bestaan er geen vooruitzichten voor <en andere oplossing deze waarschijnlijk niet in dit jaar zal komen. De mogelijkheid, dat de oorlog nog een winter zal doorduren, wordt steeds aannemelij-ker, tenzij natuurlijk een beiangrijik veriies een zoodamge moreele deipressie met zich zou brengen, dat een der partijen, gelij.k ook in het begin van dit jaar het geval scheen, tot overgeven here id wordt geivonden. In dat gevai zou buitenlandsche bemidideling kunnen heipen om den oorlog vlugger tot een einde te brengen. HET ZEEUWiSCH-VLAAMSOHE Z-ENDINGSFEiEST. Wij- wi'l-l en onize Zendingsvrienden gaame nog even attent maken op de advertentie in dit nummer van de Ten Neuizensche Oourant, opd-at ze die niet over het hoofd zien. Te Zaamslag maakt men alles in gereedheid om ons daar aan den middag van den derefcn Pinksterdag. 7 Juni, te ontvangen en op ver- -sdhill-ende wijze te bepalen bij het Zendings- werk in de heidenwereld, dat in onze dag'en staat in het teeken van -groote uittoreiding. - 'el kan niet anders dan tot geeste-lijlke ver- sterking voor ons zijn, als we, t1:midden van het rumoer der wereld, d-aarlbij ge-zamenlijk onze aanldacht met emst bepalen. Bij Hyde-Park Comer nam hij een omnitous. Hij had er toehoefte aan zich in z'n kamer op te sluiten. Alleen zijn... Alleen zijn. Mis schien trof hij thuis toch wel iets aan, een of ander bewijs, dat zijn vrees ongegrond was. Het eerste wat hij deed was het vuur aan- maiken en al de e-lectrische lampen inschake- len. Op z'n bureau bemerkte hij toen een vaas met eenige verwelkte bloemen. Hij stond op het punit ze in het vuur te gooien, doch hij be dacht zich. Voor zoover hij zich kon herinne ren, waren in zijn kamer geen bloemen bij zijn vertrek. Hij bellde. Aan -het meisje, dat daarop ver- schsen, giaf hij te kennen, dat hij de kostjuf- frouw wilde spreiken. Verschrikt kee-k het medsje hem aan. Zij an-twoortdde op gedempten toon, dat zij haar mee-steres zou gaan roepen. Jutfifro-uiw Jones kwam gerudschloos de kamer binnen, deed d-e deur goed dicht en -bleef met haar rug er naar toegekeerd staan. Ze glim- 1-achte -even tegen Rupert. Ik ben vlugger teruiggekomen dan ik oor spronkelijk dacbt, in vertoand met eenige drin- gende zaiken, zei Rupert, met de deur in huis vallenld. Ja sir, ik hoop maar, dat het geen em- stige d-ingen zijn. Rupert 1-achte een toeetje gediwongen. MoeilijkhedenHim... Zijn er nog brie- \'en voo-r mij gekomen Mrs. Jones zocht zenuwach-tig in haar zak- ken en overtoandiigde Rupert weldra een nog al erge iverkreukte eniveloppe, welke zij vruoh- tcl-oos pooigde glad te strijken. Misis Strode lie-t dit voor u achter toen ze weggii-ng, sir. Tevens izette ze de bloemen in de vaas op uw schrijftafel. Ik zei haar, dat die bloemen vo-or uw teruigkomst wel reeds ver- welk-t ziouden zijn, dioeh ze wilde dat nu een- ma-al en Ik helb de bloemen gelaten waar ze st-ond en. (Wtordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5