PUHOL g&rieestetijuiiiWitde fluid M M m^' w^ Feuilleton-vertellingen Pluimvee-Rubriek Dam-en Schaakrubriek 11 111 1 BRABANTSCHE BRIEVEN. DAMMEN. SCHAKEN. LOOP DER BEVOLKING. haar, voor grootere waterschappen buiten Zeeland, overal aan. Op verschillende door de polders of water- schappen naar voren gebrachte bezwaren is bij de uiteindelijke vaststelling van het ont- werp-reglement gelet, bijzonderlijk ten aan- zien van de positie van het gebouwd e.d. Ged. Staten ontveinzen zich niet, dat zij van de Staten een besluit vragen voor Zeeland van verstrekkende, maar, naar hunne meening, zegenrijke gevolgen, hun verantwoordelijk- heidsgevoel voor de behartiging van het wel- varen der provincie voor een verdere toe- komst, heeft hen hiertoe geleid. Zij geven dan ook in zeer ernstige overweging het ont- werp-besluit aan te nemen. Wordt dit zoo veel besproken voorstel aan- genomen, dan zullen enkele kleinere voor- stellen door de Staten worden behandeld. Ten eerste een viertal, die bedoelen in de bijzondere reiglementen voor de waterkeeringen van de calamiteuze waterschappen Tienhonderd- en Zwarte; Adornispolder; Oud- en Jong-Bres- kens en Hoofdplaat en Thomaespolders, die wijzigingen aan te brengen, noodig doordat niet calamiteuze polders of waterschappen, die ook in de waterkeeringen bijdroegen tot het Heemraadsehap zullen zijn overgegaan, terwijl hun gebied toch aan de waterkeering blijft verbonden. Een vijfde voorstel houdt in om het polder- ambtenarenreglemenit iZeeland 1931 niet op het Heemraadsehap van toepassing te doen zijn, evenmin als dit het geval is voor den polder Walcheren en het waterschap „Schou- wen". Overneming weg. Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten voor van het waterschap Poortvliet 516 M. van den weg Oud-VossemeeriSt. Annaland in beheer en onderhoud bij de provincie over te nemen, mits het waterschap per jaar f 140 of imeens 4000 betaalt. Ulvenhout, 2 Juni 1938. Amico, Zaterdagavond Dre III stond in 't achterhuis onder de pomp Zaterdag-te- houwen, dat ge den groenen zeep rook deur heel den huis. Trui was doende, in de mooie kamer, mee 't prontekes ge- reedleggen van de Zondagsche spullen, horloges, witte zak- doek-en, kerkboeken en kerkcentenen ik was goed en wel verom van Guust Verhagen, den barbier en zat de Zondagskrant 'ns deur als daar ineens 'nen auto den erf te blajen kwam opgerejen. Nou, dat gebeurt nie dikkels. En zeker me cp Zat er daga/vondden enkelen reiziger in kustmest en zaaigoed, die hier wel 'ns aan- komt, is dan toch zeker nie op Zaterdagavond te verwachten. Ook Trui had den wagel, naastaan in den gang, den inrij, gehoord en kwam bij mij in 't deurgat staan, mee twee groote, verwonder- de, vragende oogen. Ik keek heur sjuust eender aan en zoo wachtten we op wat komen zou. De blinden waren toe, 'k had, thuiskomende van den Guusit, gesloten. Blek sloeg aan, maar op 'n manier dat Trui zee: ,,'t is kennis!" Ik knikte. Kreeg 'n kleur, voelde-n-ik, want plotseling sloeg er 'nen golf van blije hoop over me, dat m'n hart „stilstond". tt Toen wierd er luidruchtig geklopt. k Had den klink van de deur al gegrendeld. ,fDrre! Ellendeling! Doe open! Of ik rij door den muurr. Goeie tijd! 't Was zoo! 'n Heel klein oogenblikske zat ik verstijfd maar dan vloog ik op, uit m'nen stoel, riep: Vic onwe jongen!" en 'k zat gewoonweg in 't weergaren mee den klink van m'n eigen huisdeur, zdo rap wilde-n-ik zijn, om mijnen goeien kameraad weer in z'nen scherpen, wit- ten kop te kunnen zien. En als ik de deur, mee 'nen smak had open- gesmeten, dan bonsden we teugen nfalkaar aan, zoo rap wou ik naar buiten en den Vic naar binnen. Efkens stonden we malkaar zwijgend aan te zien, de knuisten in malkaar. ,„Den eigensten Vic," docht ik. ,,Gin haar aan veranderd! Sjuust als ik m heb wegge- brocht naar't schip." „Vic," zee ik toen. Anders niks. ..Drd," zee den Vic. Meer nie. En dan de knuisten nog in malkaar, trok ik 'm binnen. ,„Ah, Truike," riep ie: „morgen kom ik op je Zondagsche koffie-met-koek, hoor!" „Geren," lachte Trui: „geren meneer Zon neveld en vertel 'ns? Zijde alleen toch nie?" ,Hanneke en Moeder zijn nog in Amsterdam en voor ik 't vergeet beste menschen, je hebt beiden hun hartelijke groeten!" Toen sloot ik de deur. ,,Vic, die auto, mot die blijven staan, of ,,Nee Dre, die kan ophoepelen. Wacht, 'k zal' 'm even z'n conge geven, dan voel ik me lieelemaal weer thuis!" En watervlug van bewegingen ging ie den erf op, rekende daar af, mee den chauffeur, kwam terug, zeilde z'nen grooten flambard naar 'nen verren stoel, groef in z'n broekzak- ken naar z'n pijp en 'nen puntje tabak en stond onderwijle, mee den flaauwen glimlach van 'nen diep-gelukkigen mensch rond te zien deur den huis, sjecuur inventarisseerend of a lies gebleven was, als v66r ie vertrok. Ik zee niks. liet 'm stil betijen. Zette z'nen stoel gereed, op de plek waar ie zoodikkels mee me gezeten had. longer?" vroeg Trui. ,,Zal ik 'ns 'n sm'akelijk koffiemaal veur oe gereed maken?" ,,De manier, waarop jij 't vraagt, Truike, doet 'n mensch trek krijgen!" „Zoo mag ik 't geren hooren," zee Trui: ,,Dr6, geef den ham 'ns aan!" En efkens later dan sisten den ham en de eiers in de pan en kroelde den pittigen bak- geur deur den huis. Veul had den Vic nog nie gezeed. En ik had maar genogt, te kijken naar dieen vrsdigen, glimlachenden kop, waarover 'nen trek, dien 'k er vroeger nooit op gezien had. Endat begreep ik n6u pas, er altij op gezocht had. Dit was den Vic, zooals ie zijn moest! Toen zuchte-n-ie 'ns, smoorde smakelijk aan z'n pijp die van Hanneke en zee: „God- dank, Dre! Weer thuis! Weer in Ulvenhout!" ,,'En veul welkom, Vic!" Toen keek ie me 'ns aan, wierd 'n bietje geroerd en antwoordde: bedankt, jong!" Fin Vic, waar is... oew vrouwvolk?" "in Amsterdam. In 't ziekenhuis. Nee, schrik niet. 't Was beter vonden Hanneke en ik, dat Moeder daar even 'n paar dagen be- kwam van de reis. Hanneke is bij haar Hij zweeg. Dee 'n paar trekken aan z'n pijp, keek naar de plavuizen. Toen: ,,M'n vrouw is zeer zeer zwak, Dre. Trok weer aan z'n pijp. ,,Oud geworden. Ik... eh... ik heb haar den eersten keer niet herkend...,. Toen kwam den Vic van 't Boschhuis weer veur m'n oogen. Den stroeven, peinzenden kop, mee de troebele schildersoogen. Troebel van 't staren in de verten. „Ze... heeft... 't moeilijk... gehad, jongen, m'n Lien. En... dat nooit, nooit aan Hanneke laten weten." Z'n oogen liepen vol. „Hoe is 't mee Hanneke, Vic?" Hij klS&rde op. „Goed, puik! 'k Was net op tijd, man! Je k&nt ze niet meer! Ik zelf zit soms stil naar haar te kijken en dan denk ik. „is dat nou je zelfde meiske? 't kind is zoo... gelukkig. Die school kan ophoepelen! Ze blijft hier. Moeder en Hanneke blijven bij el- kaar. Bij... mij..., in 't Boschhuis." ,,Zoo hoort 't Vic!" Hij knikte. Keek me lachend, peinzend aan. ,Dat heb jij altijd geweten, Drd!" Nou knikte-n-ik. Ook lachend, peinzend 'k Zal 't nooit vergeten, Dre. En Hanneke ook niet. En als Moeder straks hier is, dan... dan zullen we 't, jullie en wij, „veul S^-e\hg hebben mee malkaar" weet je nogMet woorden ging je, twee maanden geleden, van boord enneik geloofde er met in Goed dat ge die reis hebt deurgezet, Vic, lachte-n-ik. - ..Witte nog? Dat ge verom wilde gaan naar Ulvenhout, als we daar bij 't water kwamen?" T_ „Ik was bang van die reis, Dre. Bang. jaren had ik niet geweten wat dat was, bang- zijn. Menschen, onverschillig geworden van verdriet en broerdigheid, zijn niet bang! Ik... werd het weer..., daar aan dien steiger. En ik wist toen niet... dat het 'n begin was van... van 'n ander leven". Toen ging ie weer 'n versche pijp stoppen. Maar Trui zee, ze had al dieen tijd, bakkende en luisterende gezwegen, maar Trui zee: ,,neee, meneer Zonneveld, nou eerst eten. Toen kwam Dre III binnen, Frisch, bruin van den buiten, vierkant van kracht. 'Nen kop grooter, dan den Vic. 'k Ben altij weer trotsch als 'k dat jonk kan laten zien. En voor den Vic aan de gedekte tafel schoof, keek ie m'nen compagnon efkens mee bewondering veur dit brok wasdom aan, schudde 'm den knuist en zee: „Je bent weer 'n halven kop gegroeid!" Drd IU lachte 'n bietje verlegen. Zee toen: „blij u wegr op ons dorp te zien, meneer Zon neveld." ,,Dank je, kerel! En vertel me 'ns, wat heb jij ondertusschen uitgevoerd?" ,,Gewerkt," zee Drd III mee opgetrokken wenkbrauwen, alsof ie zeggen wou: wat anders En riep ik fier: „den eersten prijs ge- wonnen op 't concours-hippique in den race mee hindernisisen!"' ^jij vw vroeg den Vic verwonderd. Drd knikte. ,,En hij is nou eigeneer van 'n renpeerd! Den Vic wierd efkens stil. Weer was dieen nieuwen, wijzen, glimlachenden trek op z'nen kop komen glanzen. Zoo keek ie van Dre III naar mij, van mij naar Drd III. Toen stak ie ons 'n hand toe en zee: ,,allebei gefeliciteerd... mannen!" ,,Ge lot al dat kostelijk eten en oewen kof- fie koud worden," zee Trui bezorgd.. ,,Allee, schuif nou 'ns aan, meneer Zonneveld." ,,Is de juffrouw niet meegekomen, meneer Zonneveld?" vroeg m'nen piquer. Weer keek den Vic 'm eerst 'ns aan, veur ie antwoordde. Dan zee-t-ie„over 'n paar dagen, Drd, dan komt Hanneke weer hier. Voorgoed. Met... raad eens...?" „Met mevrouiw", raaMe m'n baasike, die na- tmirlijk dikkels lets gehoord en begrepen had. ,,Juist!" riep den Vic, m';e 'n plaizierige stem. iFijn", zee m'n baaske heesch. En 't jonk meende 't zoo hartgrondig, voed- den wij, dat we efkens stilzwegen. Nog gin woord had den Vic gesproken over z'n werk. Over Herman. Mee gin woord ge- informeerd naar den Jaan z'nen oppas. Kort- om, naar alles waar ie zich van had motten lossdheuren, toen ie naar Amerika ging. >Bn ik zee ook maar niks. Begreep. Al weken had er iets anders in'm geleefd dan kunst en 'nen hond. Dan theorien, uitgebalkt mee veul groote woorden. ja daar was veul, veud gefoeurd in deuzen witkop, die veur den zooveulsten keer van z'n leven, mee geweld, me pijn ook, zich ten binnenstebuiten had motten keeren. Ge kost 't 'm aanizien. Over zijnen scherpen kop lag den verschen rust na zwaren strijd gevochten bij dag en bij nacht teugen z r eigen en vd6r anideren. Zijnen weterskop was ruog wijizer geworden en hoe danger ik 'm be- keek, hoe grooter 't verschil wierd tusschen den Vic van vroeger en nou. In 'nen sehrikkelijken, langen en zwaren Goeien Vrijdag" was den ouwen Vic ge- storv'en. Maar't was Paasch geworden toch. En daar zat ie, m'nen nieuwen Victor! Victorieus weerge'keerd. Naar Ulvenhout, waar den lestien Kerst 't nieuwe in hum getoo- ren wierd, als ie te vedelen ston<i bij ons Stalleke, mee de beeldekens door hum beschil- derd, voor mijn baaske! En nou kost 't Pinksteren worden! Glo- rieuzen Pinkster! In 't Boschhuis van de Familie Zonneveld, waar 't licht van 't geduk, stralen zou, als de zon uit den daauw. t Diep naar elf uren al, als den Vic er over denken gong z'n woning in de bosschen te gaan opzoeken. Ik brocht 'm efkens zoowijd Weg. Veul zee den Vic nie onderweuge. Hij rook 't ibosch. Hij zoog 't in, tot diep in z'n bloed. „Drd, ik ruik m'n arbeid!" De ruime eikendreef lag zilverig in den maannacht. We liepen teugen de stilte aan, 'n Stilte die we hddrden in 't licht geruisch denr de hooige kruinen. 't Was 'n sprook. 'n Zilveren manesprook, ons heimelijik toegevezeld deur 't windeke in 't gehlaart. Den Vic bleef staan. „Drd ,„Vdc „,EJr... is... die laatste maanden... veel met me... geibeurd." Ik knikte, maar dit kost ie toch nie zien, hier in den boschnacht. ,,Jij... moet... het weten. Ik... heb anders... leeren hidden. Zooals jij' het wellicht doet. Zooals... ik het van m'n moeder heb gel'eerd. Dre." „Ge ibidt nie meer als 'nen grooten vent, Vic!" ,,Neen, Dre!" ,,Lijk 'n 'kind?" „,'t Goeie woord, man! En dat moest ik je even zeggen, hier in deize mancdreefIn dfcze kathedraal, waarin de nacht 'n dag is." Hij zweeg toen. Ik zag z'n krullen glanzen in 't tooverachtig manelicht. Toen: ,,Drd, hier ga 'k nooit meer W.:g. Hier vonld ik m'etzelf terug. Mijn vrede ook. Ik heb gepraat met die iboomen, gevloekt, gesta- meld, getoeden, ge-tolbd. Toen... heeft... God me aangeraakt. En dat was voldoende. Hier blijf ik!" ,,Vie, als ge c. nmaal met de boomen hebt leeren spreken, ik 'ken dat, dan kunt ge ze nooit meer in den steek laten." ,,Ik was weer verscheiden n'achten op zee, DrA En v'ele uren heb ik in den nacht over de reeling van het achtersohip gehangen. Ik mag dan zoo gaarne mijmeren in die woelige, ruischende, witte ischuimstreep, achter het schip. Maar Dre, wdt is het geheirn toch? Die opm zee, bij helderstien nacht nooit kon ilk er ver genoeg kijken. Dit dichte mane- toosch, ik zie de dreef teneinde! Je wordt soms hang van de schoonheid, hier!" ,,Op zee nie?" Nooit! Ik was er met storm. Ze kookte en 't water was massdef als slappe, groene zeep, die door ontzaggelijke krachten hudizen hoog werd opgespoten. Hiet schuim rolde over dat groene massief. En ik vond het schoon. Ik voelde me groot. Ontzagge'lijk groot in dat brok woedende natuur! Hier? Ik aweet in die wondere, witte stilte van dit kristallen bosch. Ik voel me klein en ik kan weer verlangen naar zoo'n aanraking van God! En hier denk ik aan 'n nieuw leven! Ldven Dre. Bidden en werken! Ik wil hier... gelukkig zijn, met... (hij snikte) met Vrouw en Kind!" 'Nen kouwen stroom glee langs m'nen nek. lets woniderlijks, iets nie-van-deuize-weareld iginig voorbij. (En... en ilk voelide me zoo... zoo wit als 't manelicht. Toen zee den Vic, mee zachte stem: „Drd, Het was er wicer." ,„Ik wddt 't, Vic." Toen vroeg ie me, hem vender alleen te laten. Ik begreep... en ging verom naar Trui, die opgebleven was; nieuwsgierigheid, amico, anders nilks. Maar wdt moest ik heur nou V. rtellen... Kom, ik sohei er af. Vtol'gende week meer. Veul groeten van Trui, Dr<§ HI, en als altij gin haanke minder van oewen t.ajv. DRfi. tiger zijn dan in koppels zonder haantjes. Over het algemeen heerscht in de kuiken- hciklken igauw oveibevolking en dit is zeer ge- vaarlijk. Ten eerste stijigt daardoor het he- smettingsgevaar heel stank, wat vooral in dozen tijd niu de coccidiosis haar hloeiperiode tagemoet gaat, uiterst gevaarlijk is. Ten tweede worden de meer bedeesde dienen van de voerbakken afgedrongen en blijven dan hoe laniger hoe meer in groei achter. Overbevol- kdnig kan eveneens 'aanleidinig geven tot vee- renpilkken, teenenpikiken of wat nog erger is: kannilbalisme. Als er eenmaal in een koppel bloed gevloeid heeft, worden de dderen als het ware wild daarop en waar ze maar kunnen vallen ze een zwalk dier aan en piklken het fi- naal dooid. Krijgen ze een stiuk van de oloaka te paklken dian ruklken ze alle darmen uit het lijf en verslinden deze. Zit deize ondeugd er eenimaal in dan is zij er haast niet meer uit te krijgen, men zij dus gewaarschuwd. Bij vee- ren (vooral de staarten) pikkerij en teenen- piikken in het beginstadium kan men de aan- getaste plekken met teer bestrijken en vooral de zwakkere dieren eenige dagen apart zetten tot ze weer genezen zijn. De ruimte Wordt bp snel groeiende kuikens gauw te klein. Op een ruimte van 15 vierkante meter kan men beiginnen met 600 eendagskui- kens, dioch daar kunnen slechts 400 kuikens van ongeveer 1 maand oud en slechts 200 van 2 maanden oud. Het is gewenscht, de gewichten der kuikens voortdurend te controleeren, men kan dan zien of ze nonmaal opgroeien en een beginnende coccidiosis ziet men soms nog eerder aan het plotselinge gewichtsverlies der kuikens dan aan andere verschjjnselen. Wit Deghomkui- kens wegen met 4 weken ongeveer 200 gram, met 8 weken 500 gram, met 12 weken 800 gram en met 16 weken ongeveer 1100 gram. Dit houdt ook min of meer verb and met de voedersamenstelling, op sommige voeders groeien de kuikens gedunende de eerste zes weken wat snelier, op andere groeien ze weer sneliler in een latere periode. Over het alge meen wordt er te weinig op de voedering ge let en toch is deize van groot belang. Men geeft n.l. het meelvoer van de eene firma en het graaiivoer van een andere firma. Dit mi gaat in verschillende gevallen wel goed, maar het kan ook verkeerd gaan. Feitelijk doet men h>et beste door nauwlkeurig de dpfo-kmethode van den voerhandelaar te voigen, dus zoowei wat meelvoer als graanvoer betreft. Beide soorten voer behooren op elkaar ingesteld te zijn. Bij een meelvoer dat bjjv. rijk is aan maismeel moet men in het graanvoer weer niet te veel rnais gaan geven, daar o.a. getble- ken is dat bij veel mais de neiging tot been- gebreken groot is. Hetizelfde gelid bjv. voor haver. Meelvoer met veel gemalen haver ver- draagt geen graanvoer met haver of gerst die veel nuwvezel bevattcn. De voederfahrikanten van naam beschikken alien over proefstations, waar zij hun voeders op verschillende soorten kuikens probeeren. Zij moeten feitelijk ook op- geven hoeveel meelvoer en hoeveel graanvoer men op eliken leeftijd zoo ongeveer geven moet. Ei'genaa.rdig As, dat ondanks goed voer toch in elk koppel vaak achterfblijivers voorkomen, dlie niet ibepaald zielk zijn. Zulke dieren kunnen blijikbaar uit het voer niet het profijt trekiken dat andere kuikens ©r uit halen. Dit geldt vooral voor de vitaminen en de mineralen. Zullke dieren zullen er vaak ook bleeker uit zien dan de andere en de kleur der oogen zal grijs blijven als de andere kuikens tegen den leeftijd van 3 maanden bruine oogen gaan krijgen. Wie van zulke koppels later fofkken wil, doet de beste kuikens van gekleurde rin- gen voonzien, zo'odat men ze later terug kent. De minder voordeelige voedselverforuikers groeien soms wel op en worden dan tusschen de andere onherkembaar, doch het is beter ze ndet voor de folkkerij te gebruiken. Dr. B. J. C. TE HENNEIPE. (iNadruk verhoden.) 27—32 526. Oplossing eindspel-Geensen. We geven hier de voomaamste varianten van het in rulbriek 521 voor het eerst gepu- Miceerde en door den heer J. P. Geensen naar de partij gecomponeerde eindspel. Zwart: 3 schijven op 12, 23 en 31. Wit: 3 schijven op 6, 42 en 44. Wit forceert de winst. Het is duidelijk, dat wit niet direct dam kan nemen op 1, omdat zwart dan eenvoudig re mise maakt door 31—37 enz. De sleutelzet 4430 Ugt daarom voor de hand. Het verdere verloop van de aeer logisohe en fraai afge- dwongen winstgang bevat echter enige ver- rassende en typische eindspelzetten, waarop we speciaal de aandacht vestigen. Ie variant. Wlit. Zwart. 1 44(39 2328 2. 6—1 dam 12—17 gedw. 3. 134 iEen zeer vernuftige zet. Wit 16 zou remise geven door 3137. 3 31—36 Zw. 2832 gaat niet wegens wit 42.38; 39X48 en 3423, terwijl ineens 3423 ook wint. 4. 34—25!! 'De tweede verrassing. Zw. 3641 wordt nu belet wegens 42i37 en 3933! 12- —18 of 12—17 18'22 7. 50—>28! g '2823 wint. 3e variant. 1. 4439 2. 39—33 3. 61 enz. wint. 'Of nog mooier: wit 4439 (12 18); 6~1- (31-36); 42—37 (18—22); 1X45 22—28); 45i! (2832); 37 X28 (3641)39—33 wint. Op zw. 4147 voligt 2&!23 en op 41 voiligt 1-23 en 235! j Een uiterst leerzaam eindspel, dat door den heer E. Plasschaert te Clinge volledi'g werd opgelost. Mogelijk hebben we enkele bijvanan- ten niet vermeld, maar die laten we dan verder aan onze lezers over. Nog een eindspel. Het Is weer al verscheidene jaren geleden, dat wij het eindspel bespraken, het merkwaar- dige eindspel, mogen we wel zeggen, dat wij noigmaails een diagram in onze rulbriek waard achten. MerlkwaardAg noemen wij dit standje, omldat het geschiedenis heeft gemaakt in de damwereld. ZWART 1 2 3 4 5 16 4. Dit is dus wel gedwongen, wit 2514 wint. 5. 39X28 6. 42—37! 7. 253 8. 39 9. 9—20 Ook 914 wint natuurlijk. 9. 10. 2015 Anders volgt 1542. 11. 15—10 1'2. 10X^6 13. 46-32 wint. fie variant. 1. 2. 3. 4. 5. Zw. 36 33—17. 6. 44—39 42—37 39—33! 61 dam 1—6 28—33 daar op 28- 36—41 41X23 1722 22—28 28—82 32—37 23—29 29—33 31—36 23—28 28X39 112—17 17—21 32 26 ibekende Hollandse dammers, konden we vast- stellen, dat de bewuste stand reeds voorkwam in „Het Damspel" van October 1912 We hebben daar ook melding van gemaakt in onze rulbriek. Tot op de huidige dag zijn we er echter niet in geslaaigd het tijdstip der eerste publieatie op te sporen, evenmin als de naam van den waren auteur. Zelfs kopstuk- ken van de „oude garde" konden ons geen af doende inlichtingen verstreikken. Er bestaat nog een kans, dat het vader- sch'ap ontdekt wordt via de motievenrevue, die het laatste jaar in een Hollands weeklblad alom de aandacht trekt. We willen het hopen. Tot onze verwondering zagen we nu dit eindspel, waarover al zoveel te doen was ge- weest, onlangs in de „Middelburgsche Cou- rant" aangediend als een probleem van A. J. Mciggre te Schoondijke. Het spijt ons, dat het geschiedde zonder vermelding van bron, omdat dit weer een aan- knopingspunt zou geweest zijn. Voor zover dat nodig is, stellen wij er prijs op met nadruk te verklaren, dat we met bovenstaande mededeling niets onaangenaams aan het adres van de redactie der „Middel- burgsche Oourant"' ibedoelen. We ibelhandelen de liele gesohiedenis, we Ike aan dit eindspel vastzit, zuiver zakelijk. Voor hen, die het nog niet kennen, volgt hier de oplossing: Wit 4238 (zw. 5028); wit 3833 (28X 50 gedw.); 4729 (5028); 4339! (28X50 A)291 (5028)4944 28X'50) en 1—6 wint. A. Zwart 28X50 was gedwongen. Immers, op 28 X 44 en 45X23 laat wit 48—43 voigen en wint op tempo. Ook zwarts eerste slag 28X50 was gedwongen. Na 28X39, wit 43X34 wint wit met 4 tegen 1, terwijl zw. 28X44 en 45X34 beantwoord wordt met 43—39. -41 verliest door 6X50; 5033 en 6X50 21—27 WIT 47 48 49 50 Onze lezers zullen zich deze stand ongetwij- feld herinneren. Wij hebben voor de aardig- heid de proef eens genomen en dit eindspel aan enkele kennissen getoond. Zij herkenden het ornniiddellijk! Geen wonder overigens, want het geval was te komisch om het ooit te ver geten. „Dit eindspel", zo schreven we inder- tijd, ,,'zou afkomstig moeten zijn van een dam- mer uit Schoondijke. Het is te mooi om waar te zijn." Na kennisneming van de nodige oude bron- nen waarbij we steun ondervonden van enige Damegaonbiet. Wij kunnen de bespreking van de met d4 beginnende openingen het best beginnen met het damegambiet, daar dit de meest logische kenmerken bezit. Wit: H. N. Pillsbury. Zwart: H. Wolf. Monte Carlo 1903. 1. d2d4 d7d5 2. c2c4 e7e6 Na dc4: wint Wit den pion dadelijk terug. Aangezien dus het aannemen van het gambiet geen stoffelijk voordeel oplevert, zou het aan nemen om redenen van positie geschieden. OVER DE OPGROEIENDE KUIKENS. Het is van belang, dat de opgroeiemde kui kens zooveel mogelijlk vrije ruimte tot hun be- schik'kinig hebben. Daarom is het gewenscht, dat de haantjes zoo vroeg mogelijk van de hennetjes weggenomen en opgerudmd worden, alls men ze niet als fokhaan wil aanhouden. Toch zijn er in den laatsten tijd aanwijizingen, die grond geven aan den raad een paar haan tjes onider de hennetjes te laten loopen. Bij uitivoerige proeven die op ander gebied ver- richt werden viel het mij op, dat de hennetjes in koppels met haantjes beter groeien en rus- Maar Wit wil zoo spoedig mogelijk e4 spelen, wat na dc4: zonder moeite geschieden kan. Dit is tegen het aannemen te zeggen. Slecht is het echter niet. Het weigeren kan door e6 of door c6. Dit laatste bespreken wij later. 3. Pblc3 Pg8f6 Wit bedreigt e4; Zwart ook. Bovendien drukt Wit op het veld d5 en dat is voor Zwart op den duur hinderlijk. 4. Rclg5 BI8e7 Wederom dreigde e2^e4, wat Zwart belet. Rf6: Rf6: e4 faalt op de4: met bedreiging van d4 Deze pion wordt dus eerst gedekt. 5. Pgl—f3 Pb8—d7 Alweer is e4 verhinderd: Rf6: Pf6: Wit moet noodzakelijk zijn pion opspelen en voor- loopig van e4'afzien. 6. e2e3 5 0 Dit is de gewone stand. De verdere ont- wikkeling kan op verschillende wijze geschie den, bijv. 7. Rd3 of Dc2. 7. Talcl 56 Deze voortzetting is onvoldoende gebleken. Wij moeten de zaak even algemeen bekijken. Zwarts raadsheer is aan de beurt om ont- wikkeld te worden. Daar e6—e5 vrijwel uit- g-esloten lis, komt alleen vleugelontwikkelmg in aanmerking. Dit kan door b6, maar ook door a6, b5, voorafgegaan door dc4: De modernste opvatting is, dat men deze ontwik- keling moet doorvoeren zonder Wit met dc4. Rc4: een tempo voor zijn ontwikkelingte laten verliezen. Bijv. 7. Tel c6. 8. EE2 Te8. 9. a3 a6. 10. Rdi3 dc4: en Zwart heeft den strijd gewonnen. Overigens gaf Wit met 9^ a3 eigenlijk al een tempo cadeau. Na 10.... dc4_ 11 Rc4: volgt b5 en zoo spoedig mogelijk c5 en Rb7. Zwart staat dan behoorlijk. 8. c4Xd5! e6Xd5 Helaas gedwongen, zoodat Rb7 la^er °P ee verstopte diagonaal staat. Op 8.... n.l. 9. Pd5: ed5: 10. Re7: en Tc7: of wel 9.... Rg5: 10. Pc7: met pionwinst. Deze voortzetting is van Pillsbury afkom- stio- Wit kan Rd3 spelen zonder van dc4. last te krijgen, maar bovendien worft h t paard op e5 vastgezet. Terstond Pe^ deS^ doet n.l. pion d5 verloren gaan. Zwart dekt hem dus. 0 Rc8b7 10 ffi—f4 a7 a6 Op Pes: fe5: volgt een doodeljjken aanval met Rd3, 0-0 en Df3 of Dh5 en Tfl-f3—h3. 1Tifld3 Wit op den koningsvleugel, Zwart aande damezijde. Maar dc4, a6, b5 en c5 was beter, daar dan Rb7 goed stond 12. 00 13. Rd3f5 19. 20. SAS VAN GENT. In de afgeloopen week heeft zich in deze gemeente gevestigd: J. J. Aertgeers, stoelenmatter, van Door- nick (B.). Vertrokken C. M. Obrie, stopster, naar Zelzate B.) ■L. J. Reaniens en igezin, handelaar, naar Brussel (B.). M. P. M. de Vliegher, fabrieksaribeider, naar Westdorpe. 14. Tflf3 Tf8e8 15. Tf3—h3 g7—lg6 Er dreigde Pd7: Rf6: en Rh7:t- Ook PfS hielp niets wegens Rf6: Rf6: Rh7:t! Ph7: Dh5 met pionwinst. 16. Rf5bl Pd7Xe5 Het paard werd hinderlijk. Maar deze rui! is altijd voor Wit voordeelig. 17. f4 Xe5 Pf6d7 18. Rg5Xe7 Te8Xe7 Om later gemakkelijk d5 te kunnen dekken. De toren staat daar echter slecht. Ddlf3 Pd7—f8 .fi DdS<17 21. Df3f6 b5 b4 Zwart meent veilig genoeg te staan om ver der aan te vallen. De strategie is voor- geschreven: verdediging op den koningsvleu gel en aanval aan den anderen kant. Nu geeft Zwart echter het veld c5 vrij. In het dame gambiet hangen de maneuvers op beide zijden nauw samen. 22. Pc3a4 Dd7c7 Waarschijnlijk had Zwart Pe6 bedoeld, maar nu gezien dat Pf8 den koningsvleugel moet dekken. Men zie 22.... Pe6. 23. Th7: Kh7: 2 Tf3 P°5! Dit redt nog net. Speelt Wit echter 23 Tf3 met de dreiging Th7: en wint, dan volgt gedwongen h5. 24. Th5: gh5: 25^^31 en wint. Men ziet hoe de eerste combmatie door zettenverwisseling wordt versterkt, ee gewoon verschijnsel. 23. Pa4c5 Eindelijk een arbeidsveld. 24. Th3h6 Noodig was Tb8 en Tb6. te houden. 25. Tfl—f4 26. RblX'g6! Juist te laat! Natuurlijk gaan fg6: en hg6. niet wegens mat, maar ook 26.... Pgb. zi. Tg6:f hg6: 28. Th4 is doodelijk. Dit kan° wanTop Db6: voig^RbTt en Tb6: Fraai ^lon natuurlijk gemakkelijk. 0p pf4: speelt Wit nu ef4: en is -et een pion voor en de dreiging Dg5t benevens f5 en f6 winnend. Te7—e8 28Tf4—fl Kg8h8 Pg6—f8 Te8Xe6 Rb7c8 a6a5 Dan was het nog Ta8b8 Tb8b6 29. 30. 31. 32. 33 Df6g5 Dg5h5 Pc5Xe6 Th6Xe6 c5c4 b6b5 Zwart geeft op: Wit blijft een toren voor. Schaakclub Terneuzen. De schaakclub heeft baarjokaal gesloten en is nu haar zom-erslaap ingegaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 10