tegen den ongehuwden staat TER NEUZEN, 27 MEI 1938. Van onze Adverteerders andere factor. Het Chineesche front mag doorbroken zijn, de Chineesche weerstand is daarmede niet vemietigd. A1 hooren wij tot dusverre weinig van de Chineesche legers en al zullen de verliezen groot zijn geweest, toch ziet het er naar uit, dat het gros van de troepen op regelmatige wijze uit den strijd is teruggetrokken. Dit zal zonder twijfel op nieuw gegroepeerd worden en dan staan de Japanners voor een nieuwen muur en kan de strijd opnieuw beginnen. Daarbij komt, dat China een onuitputtelijk reservoir van men- schen is, dat in staat is, mits voldoende ge- legenheid tot oefening en wapening bestaat, telkens weer nieuwe legers uit den grond be stamx>en. Natuurlijk moet men ook dit niet overdrijven en niet trachten het geloof ingang te doen vinden, dat er voor iederen gedooden Chinees twee of meer klaar staan om zijn plaats in te nemen. Want ook Japan heeft, zij bet in veel bescheidener mate, een reserve aan menschen. Intusschen is de menschelijke reserve alleen zeker niet de doorslaggevende factor. Daar- naast moet de vraag onder het oog worden gezien, of de volken nog in staat zijn deze verschrikkelijke lasten te dragen. Mien moet niet vergeten, wat het bijv. voor een volk als het Chineesche beteekent een half millioen menschen te hebben verloren, waarbij straks de overstroomingsrampen de ellende in onge- kende mate komen vergrooten. Wei ziet het er op het oogenblik nog naar uit, dat de Chi- neezen de lasten van den oorlog, welke voor hen zoo onnoemelijk veel zwaarder zijn, met meer berusting en vertrouwen dragen dan de Japanners. Al heeft ook hier de menschelijke draagkracht haar grenzen. Ondanks de ovenyinning bij Soetsjou, on- danks hun verdere bezetting van den spoor- weg, waardoor nieuwe en gunstige uitgangs- punten voor een nieuwen opmarsch zijn ver- kregen, heeft deze veldslag geen beslissing gebracht. Het doel der Japanners is geweest en is nog steeds de Chineesche regeering om- ver te stooten. Dit doel is echter ondanks de militaire successen niet dichter bij gekomen. Al zullen in deze dagen de stemmen, die in Tsjiang Kai-sjek's eigen milieu voor een vrede hebben gepleit, wel in invloed toenemen. GBAMMENS VEROORDEELD. Terwijl Florimond Grammens, nauwelijks hersteld van een vrij ernstige ziekte, verleden week zijn propaganda-kruistocht door Vlaan- deren heeft hervat, om overal de geesten wakker te schudden en nieuwe energieen te wekken voor den strijd in de kwestie der twee- taligheid, heeft, meldt het Handelsblad, het Hof van Beroep te Gent Woensdag uitspraak gedaan in de zes strafzaken, die de rechtbank tegen Grammens en zijn medewerkers had be- handeld. In drie van deze zaken stond Grammens zelf als beklaagde terecht, doorgaans tezamen met een aantal medewerkers. In de drie andere processen hadden zich alleen studen- ten, arbeiders, een hoogleeraar en andere leden van de zg. „Grammens-brigade" te verant- woorden. De arrondissementsrechtbank te Gent was in haar oordeel vrij mild geweest. Zij had de medewerkers van Grammens alien voorwaardelijk veroordeeld tot geldboeten, die van 180 tot 350 franc varieerden, terwijl Grammens zelf in de eerste zaak tot een boete van fr. 700, in de tweede tot een boete van fr. 210 plus acht dagen gevangenisstraf, en in de derde tot een boete van fr. 350 plus 15 dagen gevangenisstraf werd veroordeeld. Het Hof van Beroep bleek echter van mee- ning, dat het optreden der beklaagden zwaar der diende te worden gestraft. Het veroordeel- de 28 medewerkers van Grammens tot 700 fr. boete, resp. een maand hechtenis en weigerde aan deze straffen een voorwaardelijk karak- ter toe te kennen. Twee beschuldigden, onder wie de hoogleeraar en een student, werden, wegens gebrek aan bewijs, vrijgesproken. Grammens zelf echter kreeg in alle drie de zaken gevangenisstraf, zoodat hij tezamen 31 dagen zal moeten uitzitben. Bovendien werd hij veroordeeld tot geldboeten tot een totaal bedrag van fr. 5600. ENGELSCH SCRIP te VALENCIA GEBOMBARDEERD. Havas meldt uit Valencia dat Woensdag- morgen om een uur verscheidene watervlieg- tuigen, welke van Majorca kwamen, vier bom- men op het Engelsche koopvaardijschip Phor- tehall wierpen. Het schip was op twee K.M. van den ingang der haven verankerd. Twee bommen kwamen op het schip neer, aat daar- na zonk. Een officier en een lid der beman- ning werden gewond. De overige leden der bemanning werden gered. IN ITAEIE. De verscherpte heffing op vrijgezellen, ten eevolge waarvan alle ongehuwde mannen tus schen 25 en 65 jaar door persoonlijke progres- sieve belastingen getroffen worden is, naar de Temps uit Rome vemeemt, aangevuld met een decreet, dat als voorwaarde ter bekleeding van de hooge gemeentelijke en provinciale posten voorschrijft gehuwd te zijn of weduwnaar met kroost. Allen, die er met aan beantwoorden, kriieen na onderteekening 60 dagen den tijd om te trouwen of ontslag te nemen. Deze wii van Mussolini inspireert zich op bepaalde wetten van het Romeinsche njk. Volgens Tacitus leidden ze tot niets, maar de Duce staat op het standpunt, dat de demografische maatregelen moeten worden toegepast, zelfs als ze nutteloos blijken, „gelijk men een genee'smiddel ingeeift vooral als het geval hopeloos is". DE TREK. NAAR HET DORP IN FRANKRIJK. Het gepubliceerde Fransche landbouw- decreet schept de mogelijkheid, dat elke loon- trekkende in handel en nijverheid, personee in overheidsdienst, handwerkers, boerenaroei- ders, winkehers, kleine industrieelen en leden der vrije beroepen, als zij op hun ouden dag pensioen krijgen, een klein stuk grond bezit- ten Door stortingen, die van 100 tot 1000 francs per jaar kunnen varieeren en die door de na tional landbouwcredietkas en den staat tegen een progressieven rentevoet van 7 tot 10 gekapitaliseerd worden, zullen zij, die onder de sociale verzekering vallen, in een platte- landsgemeente van hoogstens 2000 inwoners hun bezit kunnen verwerven. Voor arbeiders, die vaders van groote gezinnen zijn, zijn aan- zienlijke voordeelen geschapen. Het decreet heeft het tweeledig doel, de verhuizing uit de steden naar het platteland aan te moedigen, en den trek naar de steden tegen te gaan. DE OPSTAND IN MEXICO MISLUKT. Aanhangers van generaal Cedillo hebben de hoop opgegeven vrijwilligers aan te wer- ven om Cedillo te helpen. Volgens niet be- vestigde geruchten zou Cedillo, die naar de Vereenigde Staten is gevlucht, ieder oogenblik kunnen worden gevangen genomen. Men wijst erop, dat de generaal, hoewel hij een groot persoonlijk vermogen bezit, de revo- lutie niet kon financieren. Zijn troepen, opgejaagd door 20.000 man federale troepen, ontglippen aan zijn controle 18 (Ingez. Med.) en zijn medewerkers, die het einde van het avontuur voelen naderen, geven zich over aan de regeering van Cardenas. De laatste kans van Cedillo was verdwenen, toen beir.iddelaars, die hem uit de Vereenigde Staten afkoinstige vliegtuigen zouden leveren te Nuevc Laredo werden gearresteerd. De minister van defensie deelt mede, dat zich meer dan 1200 aanhangers van Cedillo len voorstellen als renteloos voorschot te ver- leenen, de uitvoering nog niet kan geschieden. De financieele zijde, heeft dan ook voortdurend de aandacht van het bestuur gevraagd. Ook werd meegedeeld, dat de afdeeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen, wegens het opheffen van het vliegveld-Van Melle hare plannen heeft moeten laten varen. Het hoofdbestuur stelt er prijs op, dat deze afdeeling zich nu De rondvraag bracht niets naar voren, zoo dat de waarn. voorzitter met een woord van waardeering voor de opkomst der leden, de vergadering sloot. aan de regeeringstroepen hebben overgegeven. j achter de plannen Oost zal scharen. Kolonel Netro, oud-gouverneur van San Luis, en alle ofiicieren, die Cedillo gevolgd zijn, zijn uit het kader geschrapt. De bondspolitie heeft den gewezen alge- meenen secretaris van de regeering van San Luis gearresteerd. Prt sident Cardenas heeft gebruik gemaakt van zijn recht van gratie en den man op vrije voelen iaien stellen. WEENEN IS WEENEN NIET MEER. Ben bijizonidiene correspondent schrijft aan het R. N. Ik ben zoo juist van een bezoek aan Weenen te Zurich teruggekeerd. Bezorgd omtrent het lot van goede vrienden ben ik erheen getogen, want sedert den Anschluss had ik taal noch teeken meer van hen geihoord. Mijn brieven bleiven onbeantwoord. Het kon zijn, dat zij niet doorgelaten wanen, hoewel ik mij aan geen enkele uitlating sichuldig hiaxi gemaakt, die verkeerd kon worden opgevat. De steer in Weenen is geheel anders ge- wordien. In nationaal-socialistisohe kringen in Oos- tenrijik heeft in den beginne groote opgetogen- heald geheersoht. Men was blij, dat het oude syisteefm, hetwelk heed veel kwaad gedaan moet helbben, einidelijk uit den weg geruimd werd. Men had gedacht, eindielijk zelf het roer in handen te kunnen nemen. Helaas, de Oostenrijksche naizi's helbben buiten den waaid gerekiend. Zij haddien er trouiwens nooit op gerekenid, dat Oostenrijk geheel en al zijn on- aflhankelijkheid zou verliezen. Men had ver- wacht, diat Oostemijk een zelfstandig, natio- naal-socialistisch geregeerd land zou blijven. Maar de Duitschers helbben zich van de ge- heeie macht meester gemaakt en de beste posten bezet. De Qostenrijtoens mogen niets aniders doen dan... geihoorzamen. De Jodienikwesitie is op een niet bepaald zaehtizinnige wijze aangepakt. Ik heb Duit- eche off iederen het hoofd zien schudden over wat er in de straten van Weenen gelbeurt. De Joden werden uit hun woningen en uit de cafd'S gesleept, zij worden mishaiudeld en ge stagen, men heeft hun iedere bestaansmoge- lijkhieid onitnomen en hen tot den hongerdood veroordeeld. Er zijn door-en-door fatsoenljjike menschen bij, die zelfs geen vlieg ooit kwaad hebben gedaan. Ariers durven Joodsche winikels niet meer te betneden, uit angst, een bord met het op- schrift: „Dieses arische Schwein kauft bei Judien ein!" om hun hals te krijgen, waarmede zij een uur, geescorteerd door S.A.-jongens, door de straten moeten wandelen. Het is ook voorgekomen, dat men vrouwen, die in niet- arische winkels kochten, uren lang tot spot van het gepeupel in een uitstallkast tentoon- stellde. De burgeimeester van Weenen heeft ver- ordend, dat de Joodsche leerlingen van de lagere en middellbare scholen moeten worden afgeaonderd van de arische schodieren en dat zij in ieigen sdholen moeten worden onder- gelbracht. De weekeind-hudsjes langs den Donau zijn, voor zoover ze eigendom van Joodsche bur gers waren, in arische handen overgegaan. In de groote Wiaensche badhuizen worden geen Joden meer toegelaten. In Oostenrijksche intellectueele nazi-krin- gen keurt men deze ,,bloedelooze" pogrom niet goed. Men is er verontwaardigd over, maar niemand durft een woord zeggen. Alleen in de btnnenkomers wordt gemompeld. In brie ven naar het buitenland durft niemand een woord over de gelbeurteniss'tn te schrijven. Voor buitenlanders is Weenen ontzettend duur geiworden. Dit tengevolge van den nieu wen koers van het vreemde geld. Voor tien gulden krijgt men maar twintig shilling. Een paar weken geieden nog negentwintig. De portiers van de hotels klagen steen en been wanneer niemand erlbij is, die naar hen luistert, want het heele vreemdelingerwer- keer is naar de maan. Dezen zomer zullen wel geen buitenlanders meer naar Weenen reizen. 'Op de ,,'Heurigen" hoort men slechts Duit- sche soldatenliederen en marschmuziek. Slechts af en toe weerklinkt een ouid-Wieensch lied. Het „Fiakerlied", dat eertijdis een soort volkslied van de Weeners was, naast den Blauwe Donau-walls van Joihann Strauss, mag niet meer gespeeld en gezongen worden, om- dat het door een Jood geschreven is, die Pick hftfetite. Misschien zal Duitschland veel voor Oosten rijk doen, maar Weenen is Wfeenen niet meer... AFD. OOST-fZEEUWSCH-VLAANDEREN DER ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR LUCHTVAART. Deze vereeniging hield j.l. Woensdag in de kleine zaal van het Luxor Theater hare jaai- vergadering, welke bevredigend was bezocht. Bij afwezigheid van den voorzitter, Mr. Tel legen, die wegens ambtsbezigheden elders vertoefde, werd de vergadering geleid door den vice-voorzitter, den heer Wind van Mer- kesteyn. Na opening der vergadering, goedkeuring der notulen van de vorige vergadering en mededeeling van ingekomen stukken, kwamen ter sprake de vliegtochten die voor de leden der afdeeling van Vlissingen naar Schiphol zijn gemaakt. De K. L. M. werkte daaraan mede, door het stellen van een gereduceerden prijs. Twee tochten zijn gehouden en de deel- nemers waren verrukt over den mooien tocht boven de mondingen onzer rivieren en een groot deel van Nederland, zoowel als over hetgeen te Schiphol te zien is. De aldaar genoten ontvangst was bijzonder hartelijk. Daar het bestuur meent te bespeuren, dat nog meerdere leden gaarne van zoo'n tocht zouden profiteeren, werd besloten ook verder nog de gelegenheid open te stellen, doch dit zal moeten geschieden in de maanden Juni of September en wel op een Woensdag of Don- derdag. Nader zal daarvan aan de leden mededeeling worden gedaan. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat, nu een geschikt terrein gevonden en goe'dgekeurd was, de werkzaamheden van het bestuur zich hebben bepaald tot het uitwerken van kosten van aanleg en inrichting. Daarbij is wel gebleken, dat het aanleggen van een vliegveld een zeer belangrijk kapitaal vergt en dat met de f 100.000 die Gedep. Staten wil- Het ledental verminderde door vertrek uit deze streek en bedanken, terwjjl eenige nieuwe leden toetraden. Met 95 leden is de afdeeling O. Z. VI. nog de sterkste der Zeeuwsche af- deelingen. Dat ledental is van groote betee- kenis, daar dit het bestuur sterker maakt bij eventueel optreden bij autoriteiten, in het belang van het beoogde doel. De mededeelingen over toekomstige plan nen, werden namens den afdeelingsvoorzitter, Mr. Tellegen, die deze in verband met zijn afwezigheid op schrift had gesteld, weer- gegeven als volgt: Een meer nauwkeurige omschrijving van dit agendapunt was niet alleen niet mogelijk doch leek den voorzitter ook niet gewenscht omdat hij zoo'n stille hoop had, dat deze vaagheid wellicht wat meer publiek zou trekken dan in vorige jaren de algemeene jaarvergadering placht te bezoeken. Nu is deze geringe belang- stelling voor jaarvergaderingen wel een euvel waaraan vele vereenigingen lijden, doch dat mag geen reden zijn voor onze vereeniging om dezen weg te volgen. Integendeel, juist onze vereeniging moet ook in deze uiting toonen, dat zij levend is, dat zij de warme belangstel- ling geniet van alle leden; immers onze ver eeniging verkeert nog steeds in het stadium van voorbereiding; wij moeten nog steeds ons aller krachten inspannen om het gestelde doel te bereiken namelijk om hier voor Zeeuwsch- Vlaanderen de gelegenheid te scheppen dat daadwerkeljjk aan het vliegverkeer en aan de vliegsport kan worden deelgenomen. Daar- voor is onder meer noodig een vliegveld. Ik zeg met opzet: onder meer, omdat het den laatsten tijd den schijn heeft gekregen, dat onze vereeniging is opgericht met het uitslui- tend doel een vliegveld tot stand te brengen. Naar mijn meening echter heeft het bestuur zoo al niet v66r dan toch naast deze taak de plicht alle middelen in het werk te stellen de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen ,,vlieg- rijp" te maken; haar te doordringen, niet alleen van het genoegen, het gemak, het nut van het vliegen en het vliegverkeer, maar vooral van de noodzaak voor dit zoo moeilijk te bereiken deel van Nederland om door de lucht nauwer verbonden te worden met het centrum en de overige deelen van ons vader- land dan tot nu toe mogelijk was. Het scheen niet ondienstig deze dingen nog eens duidelijk te zeggen. Bet bestuur begrijpt volkomen, dat er leden zijn die zeggen: „krijgen wij nu een vliegveld of hoe zit het er mee". Maar het bestuur kan zijn werken in die richting slechts dan met succes voortzet- ten indien het zich gedragen weet door den onverzwakten wil der leden om het doel te bereiken. Daarom is het zoo jammer, dat eenige leden, blijkbaar teleurgesteld dat zij niet zoo maar een vliegveld voor him deur kregen, meenden te moeten bedanken. Zij onttrekken daarmede niet alleen hun verderen steun aan onze ver^niging, maar brengen haar schade toe. Wij zijn gelukkig nog steeds de grootste afdeeling der Zeeuwsche Vereeni ging voor Luchtvaart, maar dat moeten wij in steeds grooter mate blijven. Steeds sterker moet naar voren komen, dat er hier, bezuiden de Schelde ruim 80.000 Zeeuwen wonen, die ook Nederlanders willen zijn. Bij de laatste besprekingen het vliegveld betreffende is het belang van deze eensgezind- heid van alle Zeeuwseh-Vlamingen weer zoo sterk gebleken. Zooals U bekend is wacht de oprichting van de N.V. die zich dan verder met de exploitatie van het vliegveld zal bezig houden, op de uitwerking van een finantieel basisplan. Wij hebben daarvoor van het Col lege van Gedeputeerden dezer provincie de toezegging ontvangen dat het bereid is te zijner tijd onder nader te stellen voorwaarden een voorstel bij de Provinciale Staten in te dienen voor het verleenen van een renteloos voorschot van 100.000. Aanvankelijk bedoeld voor twee vliegvelden: een in West en een in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen bestaat er goede hoop, nu West definitief van zijn vliegveld- plannen heeft afgezien, dat de 100.000 geheel aan onze plannen ten goede zullen komen Na verder vergeefs bij Defensie te hebben aan- geklopt is het bestuur thans in bespreking met het Werkfonds en daarbij werd nu vrijwel als eerste vraag gesteld: heeft men in Zeeuwsch- Vlaanderen behoefte aan een vliegveld. Was het reeds bevredigend, dat wij konden wijzen op het groote ledenaantal onzer afdeeling, hoe- ver zou het bestuur staan wanneer het zou kunnen verklaren: het ledental neemt steeds toe! Uit het voorgaande zal het U duidelijk zijn, dat buiten deze werkzaamheden met speciaal het vliegveld betreffende het bestuur er vooral op uit is geweest de belangstelling bij de leden levend te houden en propaganda voor de ver eeniging te maken. Zij die deel hebben ge nomen aan de goedkoope vliegtochten naar Schiphol zijn zonder een uitzondering enthou- Om bg breedere lagen belangstelling te wekken is nu het plan opgekomen om hier tei stede de oprichting te stimuleeren van een zweefvliegclub. Op Walcheren bestaat reeds de Walcherensche zweefvliegclub waarvan de voorzitter en secretaris respectievelijk secre taris en penningme-ester zijn van het hoofd bestuur der Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart. Voor de andere eilanden alsook voor West-Zeeuwsch-VLaanderen bestaan even- eens plannen voor de oprichting van clubs en ons bestuur heeft gemeend hierin een waaide- vol middel te zien om niet alleen het zweef- vliegen in het bijzonder, maar ook het vliegen in het algemeen onder de bevolking hier te propageeren. In het kader van deze plannen hebben wij voor dezen avond den spreker uitgenoodigd en wo zijn verheugd dat de heer Zweipfenning gelegenheid heeft kunnen vinden ons dezen avond het een en ander over het zweefvliegen te vertellen. Wo hopen dat wij aanstonds een voile zaal zullen vinden, gevuld vooral door de jeugd van dit gewest. De toekomst is voor de jeugd en dan zien wij het liefst die toe komst voor Zeeuwsch-Vlaanderen als een deel van het zich steeds uitbreidend luchtvaartnet van Nederland, wanneer ooit een deel van Nederland daarop aansprak kan maken dan is het dit gewest. De geestdrift der jeugd eigen moge ook bij ons het vuur brandende houden. Uw onverflauwde belangstelling en steun zal ons bestuur de kracht geven vol te houden totdat wij bereikt hebben waarvoor wij zijn uitgegaan. Deze mededeelingen werden met applaus begroet. Zweefvliegen. Na afloop dezer vergadering, werd in de groote zaal van het Luxor Theater een ver gadering gehouden in verband met de plannen tot het oprichten e-ener vereeniging voor het beoefenen van de zweefvliegtuigsport, waar voor in den laatsten tijd stemmen onder jonge- lieden zijn opgegaan. De heer Zweipfenning, d-e bekende zweef- vlieger, had zich bereid verklaard over dat onderwerp een causerie te houden. Hoewel blijkbaar een redelijk aantal liefhebbers t-egen- woordig was, bleef de opkomst voor deze bij- eenkomst beneden het middelmatige, hetgeen jammer was voor den spreker, zoowel als voor de besproken sport zelf. Na door den heer Wind van Merkesteyn te zijn ingeleid, besprak de heer Zweipfenning het ontstaan van de vliegtuigsport in het algemeen, om zich daarna speciaal te bepalen tot de motorlooze vliegtuigen, waarmede ook al zulke mooie resultaten worden bereikt. Hij besprak den bouw der vliegtuigen, en ook dat men voorheen de onjuiste gedachte ko-esterde dat de vliegtuigen opstegen drijvende op de lucht, terwijl later proeven hebben aangetoond dat de grootste stijgkracht wordt verkregen door de dunne luchtlaag die zich vormt boven de vleugels, waardoor het toestel omhoog wordt gezogen. De stijgkracht boven de vleu gels bedraagt twee derden, tegen een derde onder de vleugels. Spreker deelde omtrent het vormen van een club mede, dat men daarvoor behoort te be- schikken over een goede kern, leden, die heel veel voor het doel gevoelen en zich daarvoor ook opofferingen willen getroosten. Men moet dan van wege de club aanvangen met het bouwen van een toestel. Daaraan moeten alle leden meewerken. Daardoor wordt de noodzakelijke band onder de leden geknoopt. Vooral voor een excentrisch gelegen streek is het noodzakelijk dat men zelf een toestel bouwt, omdat men het dan ook zelf kan r-epa- reeren, wanneer het beschadigd wordt, waar aan men steeds bloot staat. Als men er aan begint, moet men het voomemen hebben om het ,,goed" te doen. De spreker zette voorts ook nog uiteen de verschillende methodes om met zweefvlieg- tuigen te starten, daar men daaraan in ons vlak land een zekere stijgkracht moet weten te geven en ook besprak hij hoe de bestuurder steeds de stijgende luchtstroomingen moet opzoeken, om in de lucht te kunnen blijven. Aan het eind werd de spreker voor zijn interessante uiteenzetting met een algemeen applaus beloond. Er werd nu een korte pauze gehouden, waarna vertoond werd de grootsche vliegfilm „China Clipper", een filmwerk opgedragen aan de pioniers van het luchtverkeer tusschen San Francisco en het Verre Oosten, een inder- daad spannende film, welke vertooning een waardig slot was van dezen avond. DE ZEG AM EN GED. STATEN. Zooals men zich zal herinneren is rondom de ZEGAM veel stof opgeworrpen naar aan- leiding van vrij sensatiomeele vragen, die door die N.S.B. Stabentaten daaromtrent aan Ged. Staten wertdem gesteld. Die vragen golden de procedure tegen de Imperial en over de betrelkkinigen tusschen die ZEGAM en het Ged. College. Naar thans gemeld wordt, zal dezer dagen vaniwege Geld1. Staten een noba aan de Pro vinciale Staten worden gericht, waarvan de coniclusie is, dat die kwade geruchten alien growd missen en dat ook noch de ZEGAM, noch haar rechtskundigen aidiviseur, Mr. W. F. C. Baars vendadhte of bediemkelijke handelin- gen kunnen worden aanigewreven. Naar de Zeeuwsche corr. der N. R. Crt. schrijft, zullen Ged. Staten in die nota una- niem verklaren, dat zij het vo-lste vertrouwen kunnen blijven stellen in het geheele beleid van de directie en commisisarissen der ZEGAM, alsmede in de advocaten, die de reehten van het personeel enkend trachten te krijgen. Ook met de nieuwe procedure wordt geheel accoord gegaan. Een der leden van Geld. Staten schijnt in de nota te erkennen en te betreuren, dat hij ten aamzien van de Zegam in het algemeten en ten aamzien van haar rechtslkumdigen raadsman in het bijzonder ver keerd is opgetreden. Ook de vragen van de Statenleden Dekker en van Gorsel worden in de pulblicatie beant- woord en diaaruit blijjkt van hoe weinig betee- kemiis de kostenkiwesbie bij het groote aantal procedures is geweest. Mr. Baars, omtrent wien geruchten werden verspreid als zou hij aan die procedures ruim 100.000 helbben ver- diend, heeft nog niet f 1 voor zijn werk ge noten. Ten aanzien van de procedures merken Ged. Sitaten op, dat tot het voeren hlervan reeds was besloten voor de oprichting van de Zegam en dat Prov. Staten hiervan volkomen op de boogte waren. Dat de directie van de Zegam het besluit tot het verleenen van mede- werking aan de nieuwe actie tegen de Impe rial heeft genomen zonder de voorkennis van Gad. Staten schijnt alleen te moeten worden toegeschreven aan het lid van dit college, dat aanvankelijk geheel instemde nit de proce dures, doch dat later omtrent dit punt van opvatting veranderde. Ten aamzien van den ontslagen boekhouder Albratoamse schijnen Gad. Staten van het be stuur van de Zegam gedaan te hebben gekre gen, dat de straf eenigermate zal worden ver- zacht en dat voor den boekhouder nog iets zal worden gedaan. Nu Gad. Staten zich vol komen achter het bestuur van de Zegam en de adivocaten van het personeel hebben ge steld' en nu een der leden van Ged. Staten openlijk zijn houdiing betreurt, heeft naar wij vememen, het bestuur van de Zegam, in over- leg met Ged. Staten, afgezien van de aanvan kelijk verlamgde openbare vergadering met de leden van Proiv. Staten zoowel als van het in het leven roepen van een eereraad, aan wel- ken het geheele beleid van het bestuur van de Zegam en de adivocaten en de gedragingen van bovenbedoeld lid van Ged. Staten en van den heer Abralhamse zou zijn onderworpen, GEVONDEN VOORWERPEN. De imspeoteur van politic alhier maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inliehtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: iGroen Iederen ceintuur, T. van Es, Tuin- straat 18. Nijiptan'g, Loodisema, Verl. van Steenbergen- laan 8. Rijiwielbelastinigmerk, Marechausseekazerne, Nieuiwstraat. Blauwe mantelband, L. Scheele, Baandijk 26. Portem-onnale met inihoud, JDuurinck, Le- liestraat 18. VROEGERE ATHEEET BIJNA HULf ELOOS DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN. Nu weer zoo lenig als een kat. Hij scihrijft ons o.a.: „Mijn knieen waren door een rheumatische aandoening zoo stijf, dat ik slechts met veel pijn en moeite uit een stoel kon opstaan. In mijn jomge jaren had ik nog wel in twee elftallen gevoetbald en hield ik het schoolrecord op de 1O0 en 200 meter. Nadat dk zonder resultaat verschillen de wrijfmiddelen had geprobeerd, nam ik een proef met Krusehen Salts en om kort te gaan, ik ben nu weer zoo lenig als een kat." W. S. F. Krusehen Salts spoort Uw afvoerorganen aan tot actieive geregelde werking, waardoor Uw lichaam gezuiverd wordt van alle schade- lijke stoffen, o.a. het gevaarlijk urinezuur, wat in de meeste gevallen de oorzaak is van Uw rheumatische prjn-en. Geleidedij'k maar zeker zullen de pijnen ophouden en U zult zich zoo goed voelen als in de beste dagen Uwer jeugd. Krusehen Salts is uitsluitend verkrijigbaar bij alle apothekers en erkende drogisten. Aldv. Een kip, P. Gerreman, Tholensstraat 114. Een duif, J. Bouman, Axelsdhestraat 87b. lEeniige sleuteds aan ring, P. Jonkman, Schoolweg 13. Gouden oorrdng, J. van Gelderen, Nieuwe- diepstraat 43. iRijiwielbelastinigmerk, B. Dhaeze, le De Feijterstraat 15. Bruin Iederen boodisehappentasch, W. Schel- linkhout, Noordstraat 66. Sleutel, J. Dieleman, Steemkamplaan 86. 'IJizeren gewicht, P. Pijpellink, Jaivastraat 34. Koralen armband met gouden sluiting, J. de Rijike, Lange Kerkstraat 80. Portemonnaie met inhoud en taschje met zak-doek, J. van Bracikel, Schuttershofiweg 10. iBen paar beige kinderkousen, A. Tellegen, Van Steenlbergenlaan 10. Groot zakmes, C. Sol, bodeikamer stadhuis. iKinderportemonnaie met bonnetjes, en een touw, bureau van politie. Zakmes, F. Harpis, N. J. Hartestraat 18. LUXOR THEATER. Ze kent me niet meer. Er gebeurt veel tusschen het moment, waarop een „ontrouw echtpaar" kibbelend en ruziend in een voorhistorisch soort auto huis- toe rijdt, en het moment, waarop datzelfde echtpaar gelukzalig zijn eigen huis ontvlucht in een sportieven, grijzen gestroomlijnden wa- gen, die aan de toekomst doet denken; en dat Frau Rechtsanwalt dezen nieuwen wagen veroverd heeft en een nieuwen geiser en een nieuwe radio, dat staat alles nog maar op den achtergrond in het dolle verhaal van deze dolle film, al zijn auto, geiser en radio de zwijgende hoofdpersonen in de comedie: „Ze kent me niet meer". Dat probleem brengt den eonservatieven Rechtsanwalt met de vooruitstrevende ega tot radeloosheid. Zijn eenige fout is dat hij geen afstand kan doen van een ouden auto, een ouden geiser en een oude radio endat hij een al te voortvarende secretaresse heeft, die te veel aan minder proza'ische dingen denkt dan aan het typen van droge stukken. Wat zich alles in het huis van het „ontrou- we" echtpaar afspeelt voor den nieuwen auto, den nieuwen geiser en de nieuwe radio er zijn, vormt de stof voor een film-blijspel naar echt Duitsch recept: steeds doller verwikkelingen, een vlotte dialoog en een geestige, abrupte ontknooping. Zoo is „Ze kent me niet meer" een geknipte film voor het zomerseizoen, waarin men be hoefte heeft aan het allerluchtigste, dat de markt biedt, mits het boeiend is, en dat is deze film zeer zeker. Angst. Angst, gebaseerd op de gelijknamige novelle van Stefan Zweig uit zijn vroegere periode (1904) waarin nog een zekere verwantschap met Schnitzler valt op te merken, is de uit werking van het gegeven, dat angst voor de ontdekking de ergste straf vormt, welke elke misdaad of misstap automatisch met zich brengt, waarvan slechts bekentenis verlossing kan brengen. Omdat voor de bekentenis de moed ontbreekt drijft de echtgenoote in dit verhaal zijn vrouw door bewuste stimuleering van den angst in dit geval door gefin- geerde chantage tot het uiterste, in de hoop haar op deze wijze tot de verlossende en voor de mogelijkheid van hun verdere samenleven bepalende bekentenis te dwingen. E<5n oogenblik van toegeven aan een in wer- werkelijkheid voor haar vluchtige liefde, die zij daarna ontvlucht maar die haar 5n door den man die haar daaraan tracht te binden en door haar bezwaarde geweten noodlottig dreigt te worden, kan slechts door deze beken tenis worden teniet gedaan. Het ingrijpen van den echtgenoot, die als beroemd advokaat de waarde van de beken tenis kent, maar ook zich in zijn particuliere leven niet geheel van zijn tot tweede natuur geworden beroeps-instelling tot de groote conflicten van het leven kan ontdoen, doet het verhaal in de tweede helft omslaan van een psychologisch conflict tot een psychologisch experiment, dat in zijn extremen vormt tot een soort psychologische vivisectie wordt, welke bijna tot zelfmoord leidt. De consequen- ties van deze therapie zijn hier dus inderdaad scherp gesteld, al wordt het feit van de therapie als zoodanig de toeschouwer tot het laatste oogenblik onthouden. Het ligt geheel In de lijn van dit gegeven, dat bij de uitwerking het spel op de eerste plaats staat en de camera een voomamelijk registreerende beteekenis heeft. Angst behoort tot die speelfilms, welke ondanks hun ver wantschap met het tooneel een eigen filmstijl ontwikkelen, welke vooral berust op concen trate. Speciaal de Fransche productie van de laatste jaren heeft een belangrijke aanwijzing in de richting van deze mogelijkheden ge geven. Ook hier zijn de mogelijkheden niet ten voile verwerkelijkt, maar ondanks de bedenkingen, die juist door de qualiteit van het werk worden opgeroepen, mag Angst gerekend worden tot de in verhouding tot de totale productie nog altijd te schaarsche belangrijke films van dit seizoen. GA NAAR SCHAAR, is een slagwoord geworden. Maar, wanneer men naar Schaar gaat, dient men er op te letten, dat men dan moet zijn op Noordstraat 30. Dat perceel is verbouwd. Er is een mo- deme, een intiem karakter dragende pui .met etalageruimte aangebracht, geheel in het karakter der zaak van den heer Schaar. Zoo wel in de 6ta.lageruimte als in den winke vin-dt men er een enorme keuze Payfume^®"' zeer fijne reukwerken, toiletartikelen, bgou- terieen en luxe artikelen. Zoowel de neiisas de oogen kunnen daar te gast, en de bezoek- sters van deze zaak, want dat zullen wel in d eerste plaats de dames zijn, worden daar ongetwijfeld ook koopsters. De heer Schaar heeft de Noordstraat vernjkt met een keurigen winkel. Moge zij hem brengen wat hq er van verwacht

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2