ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN "AKKERTJE LICHTZINNIGE JEUGO No. 9765 VRIJDAG 27 MEI 1938 78e Jaargang Binnenland Feuilleton Buifeniand EERSTE BLAD Neem dadelijk bespaar U die nare dagen Binnen een kwariier verdwijnen Uw pijnen, Uw lusleloosheid, Uw mi graine en aevoell ge U vroolijk en opgewekt. Let op hel AKKER-merk. Per koker van 12 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. I UNJMJM 1H he NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen tr. per post 1,55 per 3 maanden Bjj vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. l/itgeefster: Firnaa P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clicbd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAO-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. BLOEDXRAN SFU SIEDIEN ST. H.KjH. Brinses Juliana heeft aan het be- stuur van de afd. Amhean en Oimstrbken van de vereeniging bet Roode Kruis doen weten, dat zij Zaterdag 25 Juni a.s. tegenwoondig zal zijn bij een voetlbailiwetdstrijid, die aldaar op het Vitesse-terrein zal worden gespeeld ten bate van den bloedtransifusiedienst in Amhem en de provdncie Geldertland. Vitesse zal dan spe- len tegen een sterk Zwaluwen-elftal. H.K.H. heeft den wenisch te kennen ge- geven den prijs zelf aan het winnende elftal te mogen uitreiken. EEN TON GEWETENSGELD. Bp den ontvanger der directe belastingen te Rotterdam, le kant., is o.a. onder de letter S. een bedrag van 100.000 ontvangen wegens over voriige jaren te weinig betaalde belastin gen naar imkoajjpn en/of vermogen. HET ENQUfiTE-VOORSTEL-WENDELAAR. De commissie van rapporteurs over het voorstel van wet van den heer Wendelaar tot het hoouden van een enquete in venband met de affaire-Oss bestaat uit de Kamerleden Tenpistra, Krijger, Suring, van LidtJh de Jeude en van der Goes van Naters. MR. SMEENGE GEKERD. Wloensdag, juist 86 jaren na zijn geiboorte- datum heeft, ails dankbare nagedachtenis aan mr. Harm Simeenge, in het W'iihelminapark te Meppel, zijn doeihiter, mievrouw Van Riel Smeenge, uit Assm, nadat Moppets burge- meester, baron Maokay (als voonzitter van het lanldelijik comite), een kort woord had gespro- ken in tegenwoordiglheild van vele autoritei- ten en genoodigden, onider wie mr. J. F. baron van Haensolte, als vertegemvoordlger van H. M. de Koningin, een monument onthuld. Het door de firma Haandrikman in een achbkant gefbouiwide monument is opgetrok/ken aan den inganig van het park en het is geheel uit baksteen vervaardigd. In elik der acht vak- ken zijn keisteenen venwenkt, op elk waarvan de plaatsnaam von een der 34 Drentsiche ge meenten is vermeld. Op een in een kruis ge- steld voetstulk staat de ziware zuil, cp welks front naar den Stationsweg gelkeerd de pla- quette met de taeelten'is van den beminden Drentienaar is geplaatst. Op den bodem van het monument zijn met zwart grint in wit grind eenige der deugden en karaktertrtikken van den heer Smeenge weergegeven; op elk der hoeken van het kruiis is een groote natuur- steenen bewerkte bloempot gepilaatst met het opschrift voor welken tak van maatschappe- lijk werk de heer Smeenge zijn beste krach- ten gaf(Handelsiblad. WAARSOHUWING. |Het A. N. P. meldt uit Den Haag: Door een handelsondememing tot exploita- tie van telefoon-apparaten worden onider de telefoonigetoruikers in Nederland circulaires verspreid, waarin de aianschaffing wordt aan- bevolen van een meeluister-apparaat, genaamd ,,Tela". Ten onrechte wordt in deize circulaire mede- gedeeld, dat het apparaat de vollediige toe- stemming van rijks- en gemeente-autoriteiten heeft verkregen. Bovendien zijn de in de pros pectus afgedrukte tarieven wat de rijkstele- foon betreft onjuist. Artikel 12 van de voorwaarden van aanslui- t'ing, voorlkomende in de tarieven en voorwaar den voor locale teilefoonaansluitingen op rijks- netten, luidt: „het is niet geoorloofd in de ge- leidingen of toestellen wijzigingen aan te brengen, eenig ander toestel aan te sluiten of van de toestellen eenig ander gebruik te maken dan tot bet doel, waartoe zij verstrekt zijn". Wordt een „Tela" aan een telefoontoestel door ARTHUR APPLIN. 12) Verviolg. In den beigiimine had Rupert zich opgelucht gevoeld, toen hij het krioel der stud zag vanaf het (hiooge platvonm van een omnibus, door het Ibijwonen van voetibaliwedstrijdien, door some een theater te bezoeken. Toen hij dan ook vnienden kreeg, werden de bezoeken aan music-halls en kaartavonden de igroote attractie; daartoij werden af en toe de races bezocht, geviolgd door een fiuif in een of andere nachtcluto. ■En hoe harder hij werkte voor zijn eindexa- men, des te meer vierlanigde z'n geest naar rust of ibij gebre'k hieraan, naar prikkels. Hij daclht er daartoij niet aan, dat hij zichzelf in die ricbtiing had gedreven, verlangend naar veelial onnatuurlijike, aitijld ongezonde en sties ds meer geld en tijd verslindende genoe- genis. De omtmoetinig met Ruiby Strode kwam te laait. In den aanivang was dit voor Rupert slechts een prikikiel in een nieu/wen vorm. W\eldra echiter, toen hij deze wierkielijik hoog- staande .vrouw beter begon te begrijpen, en daartoij zijn edigen diwaasheid ontdekte en in- zag, dat hij, haar inniig liefhad, tracihtte hij zich te beteuigelen. De schuQden liepen dvenwel op. Ofschoon hij vaarwel zei aan kaartcluto en wijnfuif, on- dervond Iqj toch, dat een vrienldsichappelijke veTlhoudling met een actrdee van het Ingdnue- th-eaiter een luxe wias. De liefde maakte hem roekeloos. Zijn aan- geboren trots weerhield hem envan aan Ruby aangetroffen, dan moet dit derhalve worden verwijdend1. Aanschaffinig van de meeQluisterapparaten „Tela" moet derhalive ten sterkste on.traden worden, omdat daarudt alleen schade voor de koopers kan ontstaan. LANDBOUW CONTRA KALVERTEEET- BEPERKING. Het Kon. Ned. Lanidtoouw Gomite heeft, meldt het Handelsiblad', in bestuursvergade- ring uit'ing gegiqven aan zijn ontstemming over den inivoer van een groote hoeveelheid v'leesch. Gezien heit verdiwijnen van den rundvUesch- export dient de vleesohvoorziening door den eigen veestapel te geschieden, waarbij wan- neer het distritoutievleesch betreft prijs- versclhillen moeten worden betaald uit daartoe gestelde fondsen. tMen was van oordeel, dat het hoe langer hoe moeilijiker wordt om de teelttoeperking te verdedligen en wilde zich ten aanzien daarvan in het vervolg alle vrijheid voortoehouden. [Het Friesche Handbouwblad sehrijft, dat de opvattingen der regeering ten aanzien van den vleeschinvoer niet te vereenigen zijn met het toepassen van een teeltbeperkdng. Danidtoouw en Maatschappij heeft aan minis ter Steenlberghe een telegram gezonden, waar in uiting wordt gegeven aan de vertoazing over den inivoer van vleesch, „welke in lijn- rectoiten strijd is met de beperking van den aanfok van kaiveren in ons eigen land", waar- na met klem wordt verzodht, deze teelttoeper king op te heffen. In een toeiidhting wordt opgemerkt, dat de teelttoeperking wat de melkproduotie betreft niet aan bet gestelde doel heeft beantwoord, terwijl ook de vleesdbposdtie niet houdibaar is, zooidat de beperking moet worden afgeschaft. [Het Groninger Liandtoouwtolad vindt de maatregel psychologisch totaal mis" en het vosgt er aan toe, dat er weinigen meer zijn, die gelooven, dat verruiming van de teeltbe- penklng onigewenscht is met het oog op de zuivelpositie. „De feiten", zegt het blad, „helb- ben wel uitgewezen, dat het verband, dat bier gesuggereerd wordt, niet bestaat." (In gelijken igeest schreef reeds eerder het Drentsche Dandtoouiwiblad KAHPERSBEDRIJF EN VESTIGINGSWET. De Nederl. Kapipersbond heeft een ad res ge zonden aan den minister van Economische Zaken, bevattende de namen van 74 fabrikan- ten, grossiers en installateurs voor het kap- perstoedrijf, die alien adlhaesie betuigen met het verzoak der gezamenlijlke onidememers- organisatles om toepassing der Vestiginigsrwet Kleintoedrijff op het kapptrslbedrijf. Dat er iniderdiaad sprake is van een veront- rusbende toe naming van het aantal kappers- zaken in Nederiand is, zoo wordt medege- deeld, duidelijlk gdbleken bij de laatste enquete van den Ned. Kappenstoond. Toen is nl. vastge- steld, dat het aantal in Nederland gevestigde kappe rszake n in zeven jaar tijd is toegenomen met een aantal van ruim 5000 nieuwe vesti- gingen. In de gemeenten Appingedam, En- schede, Geleen, Hengelo, Kerkrade, Winters- wijlk, Wormerveer, Zaandann ,en Zeist is het aantal kappersizaken meer dan verdiubbeld, terwijl in tal van gemeenten een toeneming van 60 tot 80 pet. viel te const at eeren. ZOMERPOSTZEGELS EN TUBERCULOSEBESTRIJDING. De extra-optorengst van de Zomenpostzegels zal oolk dit jaar weer voor de helft aan cul tures le, en Voor de helft aan sociale doelein- den ten goede komen. Van de laatste helft zal 50 pet. voor de bestrijding van de tuber- culose worden toestemd. Een vierde gedeelts van de netto-optorengst komt zoodoendie ten goede aan de verpleging van on- of minvermogende tulberculoselijders van alle gezindten. In 1937 kon uit dien hoofdie een toedrag van 25.176 in de ver- pleegfondsen van de Nederlandsche Centrale den wierkelijlkein stand van zaicen te operubaren. Hij liet het aan haar over de waarheid te ont- dektoen. iHet eenige voordeel hiervam was, dat Ruby bewezen had, dat ze hem imnig lief had. De emst van diem toestamid was eerst ten voile tot haar doorgedrongen op den fatal en dag, toen Rupert haar, op weg naar de races, lachend had verteld, dat zijn geh'eele toekomst, z'n eer, z'n lavenisigelulk, aflhingen van het paard, diat dlien dag de groote race zou wiinnen. Dat hiendioior ook haar leven en geluk op het spel sbondan, was niet tot hem doorge drongen. Het schijmlt in de nabuur van den man te liggem in dit opzicht de vrouw niet mee te tellen. iSlechts toen de race was afgefloopen, en hij weer oip z'n kamers in Wesbmiinster was, docbt hij aan de verwioesting, die hij in het leven van anderen had aanigerScht, in het leven van Z'n voder, z'n zuister en tenslotte ook in hlet ieven van die vrouw, die hij liefhad. Toen gebeurde het wonder. Hij verbrandde zijn schepen achter zich en verliet Londen met een verlicht hart, vast besioten nimmer mieer dergelijke dwaiasiheden te doen. En nu liet Sir Reginald Ghrichton hem op onidulbtoelzinnige wijize voelen, dat hij toch nog wel gedurende eenigen tijd de gevoigen van al z'n dwaasheden zou moeten voelen. Rupert had de fault begaan te dernken, dat alleen door spijit over het gebeurde allies ongedaian kon wionden gemaakt. Kort na het ontbijt vertrokken ze naar Princetown. Rupert was vrij laat aan de onit- bijttafel verschenen. Hij schrdk er voor teruig z'n vader van aanigezicht tot aanigezicht t-e onltmoeten. Teviens was in hem een zeker wraakgevoel ontkiemd, ofschoon hij er zich ten voile van bewust was, dat zulks ontoillijk was. Hij had den „ouwen heer", zooals hij z'n vader some gemoedalijk noemde, tegen de b°ret gastooten. Hij had helm beleurgesteld. Jloton Dale had hem eohter ndets verweten, hoe antoeteekenend ook. Hij had Rupert vereeniging tot bestrijding der tuberculose worden gestort. Herhaaldelijk wordt die wensch geuit, oolk de plaatselijke vereenigin- gen in de optoremgst te laten deelen. Mjen acht dat billijlker en meent, dat daardoor de verkoop van de posti2egels zou worden bevor- dend. Wianpeer de maatstaf voor de verdee- linig werd aangelegdt naar het aantal sterf- gevallen aan tulbercuiose in de gemeente, of naar het aantal in de gemeente verkochte zegels, dan zouden er vereeniginigen zijn, die to.v. 2,50 of 3 kregen. Alleen de groote sted'en zouden dan bedragen van eenige be- teakenis onitvangen. Het zijn echter juist de kl:ine, weinig draagkrachtige vereenigingen, die het meest steun noodig hetotoen, en deze zijn meer gabaat met een flinke bijdrage in eens, wanneer zij e:n patient moeten uitzen- den, dan met de kleine, toevalhge baten, die zij bij een pondsgewijize verdeeling zouden trekken. Bij die verpleegfonidsen van de N.C.V. kan elike aamgesloten vereeniging in een ge geven geval aanikioppen. In het jaarverslag over 1937 van de Neder landsche Cbntrale Vereeniging tot bestrijding der tulbercuiose, dat zoo juist is uitgekomen, kan men eenige gegevens vinden omtrent de in 1937 uit het verpleegfonds en het postzegel- viirpleegfonds verleende hulp. Men leest daar- in, dat uit het verpleegfonds voor 296 patien- ten, komende uit 160 verschiillende gemeenten in totaal f 22.902 werd toegezegd, en uit het postzegel-verplei: gfonids voor 114 patientjes uit 55 gemeenten f 7360. Uit een en ander blijkt, dat de beschiklhare gelden over het ge- heele land dun wi:g vinden. Zoo wordt het geld op de billijkste en doelmatigste wijze ver- deeld en komt het daar terecht, waar het het meest noodig is ien het meeste nut kan stichten. HET KWAAD GERUCHT OVER DE JAMBOREE. In navolging van andere bladen schreven ook wij het bericht omtrent schandelijke ge voigen van de Jamboree op grond eener pulbli- catis in het Daglblad van Noord-Bratoant en Zealand toe aan de „Haagsche Post". Woens- dag schreef bedioetd blad, dat het zulks had gedaan op gezag van andere Katholieke bla den, dcch dat het artikel over bedoelde gevoi gen was ontleend aan het N.S.B. Nationaal Dhgtolad ien de redactie voegde er bij, dat zij, wanneer zij beter op de hoogte was geweest met de wCfkelijke broffi die gferuchten Wel met meer gereserveerdheid zou habtoen besohouwd, dan thans het geval was geweest. Met betrelkking tot dat gerucht werd nog geschreven, dat het zich, zooals dikwijls het geval is, nog maar steeds uitbreidde. Werd in ons bericht gewaagd van 150 gevall:n, er werd later reeds gesproken over 300 tot 1000 gevallen, en in zielkenhuizen te Haarlem en Leiden zouden uibgetoreide maatregelen zijn getroffen. De redactie van „Het Vaderland" heeft naar een en ander e:n ond'erzoek imgesteld, en daaruit blijlkt, dat er volgens verklaringen van direeteuren van de betroikken zieiken- hudizen van het geheele verhaal niets, maar dan ook „niets" waar is. Tijidens dis Jamtooree werd door een corres pondent van ,,De Tijd" geschreven, dat de be- langistellinlg der Nederlandsche meisjes voor de vreemide padvimders dreigdie over te gaan, ja, in enkele gevallen reeds was overgegaan, in regelrechte, wo;rzinwekken.de flirterij. Het hoofdlbestuur der Ned. Padjvinders heeft al dadielijlk na het versohijnen van deizen brief, in de eerste dagen der Jamboree maatregelen genomen. Het versterkte de kamppolitie en gelastte, dat de Poolsche padvinders (merkwaardig, sehrijft ,,Het Vaderland1'" verziwijgt het Natio nals Daglblad juist deize, hoeiwel de Poolsche padvinders op den eersten Jamlboree-Zondag te Haarlem ook onize aandacht trakken door belangstellinig voor het sehoone geslacht. Ligt aan deze omissie 66k al politieke overweging *-en grond'slag?) bij hun teruigkomst in het kamp gevisiteerd zouden worden. evenmin ondervraagd omitrent z'n lavenswijze in Londen als over de oortzaken zijner finan- cieele zorigen. Doch Rupert wist maar al te goed, wat z'n vader imnerlijk voelde; het stond gesohreven op z'n rimpelig en zongvoil gelaat. John Dale was de laatste paar dagen meilktoaar ouder geiwOrden. Rupert deed zijn best, om Rutoy uit z'n ge- dachten te barmen. Alls z'n vader tot de ont- dekking kwam, dat hij verloofld was, zouden ongetwijfeld nieuwe moeiiijkheden rijzen. De plotselinig tusschen hen ontstane kloof zou nog dieper worden. Ook waren er andere redenien, waarom hij liever niet aan haar dacht: redenen, die hij zich niet wiide bekennen, doch die Z'n geest aianhoudend martelden. Het wias damme vrtes, twijfei; het waren ongegronde vermoedens. Alls dk je zoo aankijk, ml'n waarde, dan knijlg ik den imdruk, dat jij nu naar Prince- town gaat om een jaar of zeven te zltten. Om 's hemels will, zeg toch wat, zei Despard. Ke sioegen juist dien weg naar de vailed in, waardoor de Gherry-Brook loopf om zich in de Dart te wenpen. 'Marjorde glimlachte. Ze vergeizelde de twee mannen tot aan het gebouw en ging vandaar vender naar de stad, om eenige inkoopen te doen. Ze droeg een zeer eenivouddge jaipon en hooge sichoenen. Haar hoed droeg ze in de hand, terwijl de wind met heur haren speelde, waar de >zon een matgouden glans op too- verde. Ik geloof, dat Rupert zioh verveelt, zei ze, het lijkt wel of hij verllangt naar de on- rust en de genioegens van Londen. U vinidt het zeker uditerst saa'i hie.r, mijnheer Despard? U ziiet er ook heelemaal niet uit als iemand, die het hder lanig zou uithouden. Ik heh hier de mooiste dag:n van m'n leven doorgebracht, anitwioordide Despard op hartelijken tioion. Ik dacht gdsteravond zelfs aan de mogelijkheiid, dat u mij misschien wel als betalenid loigd zou wilden huisvesten. IBovendien kreeg de kamppolitie opdracht de tenten der Polen met zaiklantaarns op elk uur van den avonid tn nacht te inspecteeren. De kampipolitie kreeg oak nag een saort recherche, welke opdracht had op markten en in hertoengen van den omtrek de gedragingen der padivinders in het oog te houden en haar bevinding geregeid te rapporteeren. Toen de geruchten begonnen te loopen, heeft het hoofdlbestuur alles gedaan, om con crete feiten te verkrijgen. De oogst van zulke feiten was zeer schaarsch en bij zorgvulddg oniderzoek is tot dusver geen enkel concreet feit vastgesteld1. ilntusschen wordt het onderzoek nog met alle kracht voortgeizet. Alle districtcammis- sarissen kregen opdracht concrete feiten op te sporen en zelfs alle geruchten van a tot z te oniderzoeken. DE STRIJD IN SPANJE. Het yerzet van de regeeringstroepen. Ondanks de herhaalde, hevige aanvallen der rechtschen, wijken, naar Barcelona meldt, de regeeringstroepen niet. Zij houden stand en doen tegenaanvallen. De rechtschen waren er in geslaagd een stelling tusschen Sierra de Guadar en Moratilla te veroveren. Zij werden er echter na een hevigen tegenaanval uitgejaagd. De stellingen zijn in het bezit der regeeringstroepen gebleven. In den sector van Mosqueruela moesten de regeeringstroepen onder den hevigen druk hun linies eenigszins herzien. DE OHINEESOHE TEGENSLAG. Terwijl de publieke belangstelling door Mid- den-Europa in beslag werd genomen, beeft, sehrijft de N. R. Crt., aan het front in China een wijziging plaats gevonden, welke voor de Chineezen verre van gunstig is. Bij alle narig- heid, welke de Chineezen in deze dagen onder- vinden, kunnen zij zich met een gedachte troosten: het is in Europa niet tot een oorlog gekomen. Dit feit oogenschijnlijk voor de Chineezen van niet veel belang is voor hen uiteindelijk meer waard dan de nederlaag aan den Loenghai-spoorweg. Want zou het in Europa tot een oorlog komen, dan zou China daarvan het eerste slachtoffer zijn. Het zou beroofd worden van vrijwel alien materieelen steun, welke tot dusverre uit Duitschland en Rusland en in mindere mate uit andere lan den is gevloeid. Want al diegenen, die nu de behulpzame hand bieden, zouden dan him aan dacht van het Oosten afwenden en deze con- centreeren op de gebeurtenissen in eigen kring. Om dezelfde redenen ook is dit voor de Japanners een pech bij het succes van de laat ste dagen. Niets zou voor hen gunstiger zijn dan een Europeesche oorlog. Niet alleen, om dat ze dan zouden komen te staan tegenover een China zonder of vrijwel zonder buitenland- sche hulp, maar omdat ze dan den tijd zouden hebben zich te herstellen van de uitputting, welke het avontuur in China over het land heeft gebracht. En al mocht dan dat herstel niet volmaakt zijn, bij de uitputting, welke zich van de anderen meester zou maken, zou er toch een groote verbetering in de relatieve positie zijn gekomen. Moeten de Japanners op dit voordeel nog wachten, zij bebben overigens in geenen deele over succes te klagen. De groote strijd bij Soetsjou is na het aantrekken van verster- kingen snel in hun voordeel beslist en zij beb ben van de gelegenheid kunnen profiteeren hun positie aan dit front te verbeteren door het bezetten van enkele andere voor verderen strijid belangrijke punten. Of het tot dien ver deren strijd zal komen, is een andere zaak. Men moet er rekening mee houden, dat nu de balans van den strijd in bun voordeel is ge- Juist als degenen, die tijidens de zomer- maaniden in het hatelletje vertblijf houden. W(ee't u dit zeggenid keek zij Despard aan met haar mooie grijize oogen ik heb met dat soorlt van memschen aitijld medelijiden. Ze lijken me niet zoo bijzonider gelukkig te zijn en schijnen niets aniders te doen te hetotoen dan in waigentjes of aubo'tjes uit te rijlden of, als het regent, rond te zwerven met een paraplu bov-en hun hoafld! Als ilk te kiezen had, dan zou ik geloof ik liiever een gevamgene zijn, dan een bet/ail em|d loig6. Despard haalde de schouderts op. Jij weet todh niooit, hoe een dutobeltje rolilen kan. Wet zeg jij envan, Rupert? Ruipent sehnok op. Hlij had den loop van het gesprek niet geivolgd. Ik hegrijp niet, welk genot er voor jou aan verhiomden is, om een benjde ruwe kerels te gaan zien, waarvan de hedft naar alle wiaanschijnilijkheid nooit meer de vrijhedid zal terugkrijgen. Wiant 't zijn dieven, mioonde-' niaans en de bemefl weet wat nog meer! Den Lanidenjschen dierenitulin vind ik al erg genoeg en dit is nag een graaid erger. Ik toen het heelemaal niet met je eens, anitwoiondlde Despard. Ik geloof zelfs, dat men buiitenigewoon goed op de gwanigenen past. Een soont voortreffelijike rustlkuur. Ik zei zoo juliist, dat je nooit weelt, hoe een dutobeltje rol- len kan. Jij en ik bevinden ons wellicht nog eenis ap zekeren dag op wag naar Princetown. getooedd en wel, loopenid tusschen 'n paar be- wakers. Ik voor mij houd er aJlitijd van op alle mogelijike gdbeurtenissien vaonbereid te zijn. Ik geloof, dat de gevamgene het werk, dat voor hem hit meest gescMkt is of waartoe hij zich het beste in staat acht, mag bepalen; dus Ru pert, zet je oogen dadelijk goed open en zoek het gemiakkelijkste baantje voor je uit. iZe hielden even stil op de bruig aver de Cher ry-Brook, keken naar het water en hielden de sipelenldie fiorehen in het oog. Hlet water zong zijn kafclbelend lied. In de vente hoorden ze de halsbellen van het grazenid vee. Sams ook dronig het verre (Ingez. Me a. keerd, de voorstellen voor het sluiten van een vrede weer uit de bureauladen zullen komen en tot nieuw leven zullen worden gebracht. Want ten slotte bebben de lange besprekingen, welke te Tokio aan de versterking van de Japansche troepen vooraf zijn gegaan duide- lijk doen uitkomen, dat het gewenschte mili- taire succes toch in de eerste plaats moest dienen tot het verkrijgen van een basis voor vredesvoorstellen, welke voor Tokio gunstig zijn. Of deze voorstellen gehoor zullen vinden, hangt er in de eerste plaats van af, in hoe- verre het zelfvertrouwen der Chineezen na de gebeurtenissen van de laatste dagen ge- schokt is. Wel is vast komen te staan, dat hun opti- misme van de laatste weken niet gegrond is geweest. Wij hebben steeds voor te veel op- timisme gewaarschuwd en de tegenslag, wel ken de Chineezen nu ondervinden, verwondert ons in geenen deele. Het was te verwachten na het besluit van Tokio om met nieuwe krachten een beslissing in dezen strijd te for- ceeren. Dit wil echter niet zeggen, dat het optimis- me van China nu plaats moet maken voor een optimisme van Japan. Wie dat zou doen, zou in de zelfde fout vervallen. Al is het even- wicht tijdelijk verschoven, al hebben de Japan ners een belangrijke verbetering verkregen door de bezetting van den Loenghai-spoorweg en de vereeniging van hun legers, de Chinee zen beschikken nog over factoren, waarvan de invloed bij geen benadering is te schatten. Zoo zullen zij gebruik gaan maken van het middel van de overstroomingen, tot welk doel zij de dijken van de Gele rivier op verschillende plaatsen hebben vemield. Deze rivier, die haar water ontleent aan de bergen van Midden- Azie, begint in Juni altijd te wassan als ge- volg van de smeltende sneeuwmassa's. De Chineezen hadden gehoopt de Japanners aan den Loenghai-spoorweg tot dien tijd te kunnen bezighou'den en hun te kunnen ver- hinderen v66r Juni voldoende zuidelijk van de Gele rivier te komen. Nu het front ineen is gestort, kan niemand voorspellen, welken invloed de overstroomingen op de verhouding van de krachten der strijdende partijen zal hebben. Daarbij voegt zich op dit oogenblik een gehinnik van een paand tot hen door. In de lucht hinig de zoeite geur van de heS. Rupert zu'chtte. In dit oogenjblik wensch.te hij, dat hij zijn lamdstineek nimmer had verla- ten. Z'n vader had hem naar Loniden gezon den, ongeftwijfeld met de beste bed'Oelingen. Doch hij had gefaalid. Hij was nu eenmaal evenals z'n voorouders, een eeruvouddg bewo- ner van de heii. Het land behooride hem toe en hij aan het land. Hij was niet geschikt voor hit leven in de gnoote stad; evenmin kon hij haar wegen voigen. Hij laohite even droefgeestig. Marjorue keek hem aan en legide haar arm op den zijne. Wat is er aan de hand, Rupert Ben je erigenis bezorgd over, broer? O, hij is alleen maar 'n beetjie verliefd, dat is alles, grinnilkte Despard, naar Miarjorie kijkenid. Ik veronlderstel, dat u nog nooit ver liefd bent geweest, juffrouw Dale; zoodoende kunt u heeil slecht uiw broers geestes- «n ge- moed'stoestand aanvoelen. Marjorie keek ernistig. Ik geloof, dat ik aitijld verliefd ben ge weest'ik houd dol veel van het leven. Ik dehk, dat u dit dom of sentimemteel zult vin den. Het leven zal op zekeren dag ap u ver liefd warden en dan wraiak nemen. Zij schudide haar ho old. Voor een vrouw is het leven odk liefde en liefde is leven. Voor een man is veronlderstel ik, het leven gelijk aan strijd... De vrouw geeft leven, de man neemt het. 'n Vrij zonderling standpoint, lachte Des pard. Maar is het leven dan niet dikwijls iets zojrderOiingis hem am ze op emstigen toon. De mannen dragen wapens; doch de vrouwen dragen kinderien, opidat degenen, die later ge- dood worden, kunnen worden vervangen. Ik veroniderst.l, dat eenmaal de dag zal aanbre- ken, dat men beter zal weten, wat er gedaan moet worden. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1