Predikbeurten Gemengde Berichten ZAAMSLAG. KLOOSTERZANDE. RECHTSZAKEN. VOETBAL ■HET WEDSTRUDPROGRAMMA. - De geheimzinnige ontploffing te Rotterdam. DAGBLADGEBOUW MET TEER BESMEERD. AUTO BIJ BREDA UIT DE BOCHT GEVLOGEN. actoen twee keurploegen uit de Nederlandsche er. Belgische hoogste afdeelingen. Oak de Dinsdag zal iin het teeken van de sport staan en zullen wij ten tweeden male ivergast worden op een baankoers, „de ronde van A-Xel", die, danik zij de ijverige orgarusa- toren, het V.V.V.-lbestuur en de medewerking verleend door de autoriteiten, „dwars door Axel" zal igaan. Deze dag zal besloten worden met een open- luchtconcert, te geven door de (bekende Ter- neuzensche mondharmonicaclnlb „Bravo". Eierste Zeeuwsch- V laamsche Oranje-Landdag. Blijiklbaar niet ten onredhte werd op de on- langs gehouden jaanvergadering van de Ohr. Oranjevereeniiging alhier de voorapelling in een der uibgelbrachte verslagen gedaan, dat 1938 voor onze gemeente een Oranje-jaar zal worden. Meer dan gewone luister tracht doze ver- eemiiging ,bij te zetten aan den op 29 Juni a.s. te vieren ge/boortedag van Prins Semihard, op welke datum alhier een Oranje-landdag, de eerste in Zeeuwsch-Vlaanideren, zal worden georganiseerd. Met opluistering van muziek en zang zul len op deze landdag redevoeringen worden uitgesproken door de ibekende Eerw. Pater Borromeiis de Greeve, Z. Exc. oud-Minister H. Bijleveld, Mr. P. Dieleman en Ds. R. Dijk- stra, Ned. Herv. predikant te Amsterdam. Op den avond van dezen dag zal Ibovendien de opening van de Oranje-baizar plaats vinden, zoodat het al met al een brjzondere vierinig belootft te worden van den jaandag van onzen populairen Prins Gemaal. Tentoons telling. Reeds nu vestigen wij de aandacht onzer lezers op de op Vrijdag en Zaterdag 10 en 11 Juni a.s. te houden tentoonstelling in het ge- bouw der Chr. Bewaarschool, uitgaande van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe- scherming door tusschenkomst van de alhier gevestigde afdeeling. Het ligt in de bedoeling tevens een demonstratie te houden met imi- tatie-brandbommen, terwijl namens de Ned. Ver. voor Luchtbescherming de heer Menke aanwezig zal zijn, om van voorlichting te die- nen. Aan de leerlingen der hoogste klassen van de diverse scholen zal gratis gelegenheid worden geboden deze tentoonstelling te bezoe- ken. We hopen, dat het bestuur dezer afdee ling haar activifeit beloond moge zien in den vorm van een druk bezoek, naar aanleiding waarvan wij vermelden, dat de entreeprijs zeer laag is gehouden. Voor verdere bijzonderheden raadplege men de eerstvolgende advertentie. Op uitnoodiging van V. V. V. Hontenisse kwamen tal van belangstellenden bijeen in Hotel De Linde van den heer A. Raes alhier, ter bespreking van de feestelijkheden in de gemeente Hontenisse bij gelegenheid van het veertigjarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Een goed voorteeken mag genoemd worden, dat zoowat de geheele burgerij, d.w.z. vanaf de gewone tot de meest vooraanstaande per- sonen, op deze bijeenkomst aanwezig was en ook zoowat alle voornaamste wijken vertegen- woordigd waren. Deze omstandigheid en de reeds toegezegde medewerking van velen op deze bijeenkomst droegen er niet weinig toe bij, dat vlot kon gewerkt worden. Na eenige besprekingen werd besloten, dat het programma voor de feestelijkheden o.m. zal bestaan uit een optocht, betrekking heb- bende op bijzondere gebeurtenissen van de laatste veertig jaar; verder een bloemencorso, gevel- en straatversiering, muziekuitvoeringen, kindercantates enz. Als datums werden vastgesteld 27, 28 en 29 Augustus voor Kloosterzande, Groenendijk en Walsoorden; en, indien de betrokken plaatsen er zich met kunnen vereenigen, 3, 4 en 5 Sep tember voor Lamswaarde, Kuitaart en Ter- hole. Gezien de zeer goede stemming op de ver- gadering en de te verwachten steun van hen, die nog zullen worden aangezocht om een of andere functie op zich te willen nemen, zal met aller medewerking ongetwijfeld het tot ware feestvreugde aanleiding gevende regee ringsjubileum van H. M. de Koningin in Hon tenisse op gepaste wijze worden gevierd. DONDERDAG 26 MEI 1938. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier. SLUISKIL. 9.30 u., de heer F. H. J. Bilk. HOEK. 9.30 u. en 2.30 u., Dis. E. Raams. AXEL. 9 u., Ds. Van Oeveren. ZAAM1SLAG. 9.30 u., Ds. Korevaar. KLOOSTERZANDE. 10 u„ Ds. A. Dronkers. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u., Ds. Van Houte. AXEL. 9.30 u., Ds. Post. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9.30 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., leesdienst. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 24 Mei 1938. De volgende zaak werd o.m. behandeld: J. B., oud 22 j., zonder beroep te Terneuzen, was op 16 April 1.1. te Goes aangetroffen op den openbaren weg, de Oostsingel, alwaar hij zich bezig hield met het bedelen aan de aldaar staande woningen. Eisch: 14 dagen hechtenis. XJitspraak 1 week hechtenis. HOOGER BEROEP. Door den Officier van Justitie is hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van de Rechtbank te Middelburg, waarbij E. M. B., hnisvrouw van M. de B., oud 47 j., wonende te Eede, wegens meineed, werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. (Donderdag.) Kon. Nederl. Voetbalbond. Kampioensobap van Nederland. (HeraclesFeijenoord. Afdeeling IV. Promotiecompetitde 3e klasse. TerneuzenEiland Boys. Promotieoompetitle 3e klasse. TerneuzenEiland Boys. Reeds in ons vorig mummer hebben wij in het kort gewezen op het belang van deze ont- moeting, daar er nog een goede kans hestaat dat Terneuzen als tweede zal eindigen, mis- scthien gelijk met Gudok, doch dan zou er een beslissingswedstrijd moeten gespeeJd worden. indien de geruchten juist zouden zijn, dat er het volgend seizoen een extra plaats in de Tweede Klasse beschdkbaar wordt gesteld. Om hierivoor in aanmerking te kolmen is het noodzakelijk, dat Terneuzen wint, en zoo mogelijk met flinke cijfers, om althans als tweede in de ramglijst te eindigen. De eerste plaats is voor De Zeeuwen, doch wie weet of de tweede plaats niet met dezelfde prjjs wordt bekroond en daarom wordt het nog leen zeer belangrijke ontmoeting waarin Terneuzen zijn kleuren moet verdedigen tegen een tegenstander, die er prijs op zal stellen uit de Ibeide haar nog resteerende wedstrijden tenminste den punt te verkrijgen. VRIENDSCHAPPELJJKE WElDSTRIJD. De Ter Neuizenschie Boys, die, zooals men weet, het kampioenschap hebben behaald van die le klasise B van den Zeeuiwschen Voetbal bond en nu het volgend seizoen zullen uit- komen in de 3e klasse van den Kon. Nederl. Voetbalbond1, beginnen zich daarop reeds nu met ernst voor te bereiden. Tegen Donderdag a.s. hebben zij uitgenoo- digd de vereeniging Walcheren uit Vlissingen, om elkaar te meten op het terrein aan den MoffensehansVoorof heaft een ontmoeting plaats tusschen de reserve-elftallen van beide vereeniging en. EEN SLEOHTE WAARZEGSTER. Zaterdagavond maakte, volgens de Midd. Crt., een groepje van een zevental Goesche jongelui een autotochtje in de omgeving van Goes met een auto, die gehuurd was van den garagehouder F. C. v. d. Vliet. In de buurt van 's Gravenpolder liet men zich de waar- heid voorspellen door een zigeunerin, en deed de voorspellingen onverdeeld gunstig luiden, aanvaardde men opgewekt den tocht naar huis. De zigeunerin bleek de naaste toekomst stecht voorzien te hebben, want voorbij de vier linden, op den 's-Gravenpolderschen straat- weg, kwam de auto op den wegberm, vloog eenige malen over den kop, en bleef met de wielen boven in de sloot liggen. De kap van den gesloten wagen was geheel versplinterd, de deuren hingen scheef en de voorzijde van den radiateur was ingedrukt. De inzittenden waren meerendeels uit den wagen geslingerd en het ongeloofelijke was daarbij, dat niemand, daargelaten wat gehavende kleeding en wat kneuzingen, iets mankeerde. Zoo was tenslotte de verhuurder het voornaamste slachtoffer, daar de auto niet verzekerd was. Naar ddn der inzittenden mededeelde, zou de bestuurder een oogenbik verblind zijn ge- weest door een tegenligger. DRIE KINDEREN AANGEREDEN TE RILLAND BATH. Maandagmiddag, toen een vrachtauto komende uit de richting Bergen op Zoom door Rilland Bath reed, stak het 5-jarige dochtertje van den heer M. Westrate plotse- ling den weg over. De bestuurder van den auto remde uit alle macht, doch kon niet voorkomen, dat het kind met de bumper in aanraking kwam en verschillende verwon- dingen opliep. Om de aanrijding te voor komen had de chauffeur het stuur van zijn auto omgegooid. Hierdoor reed de auto twee kinderen aan, die terzijde van den weg ston- den. Een jongetje van 12 jaar brak een been, zijn 5-jarig zusje kreeg verschillende verwon- d in gen. De jongen is naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. 8MOKKELAAR GEPAKT. Zondagavond liep de rijksbelasting-ambte- naar J. Hirdes, die te Rilland woonach- tig is, en met verlof thuis was, meldt de Midd. Crt., in den Mairepolder te wandelen. Uit de richting van den Zimmermanpolder zag hij een manspersoon komen, die een groote koffer droeg. Hij volgde den man in de rich ting van het station Rilland, alwaar hij zag dat de persoon een spoorkaartje kocht naar Rotterdam. De ambtenaar greep toen in, en hield de man aan. Bij onderzoek bleek de koffer pl.m. 1700 boekjes sigarettenpapier te bevatten. De man, zekere S. uit Antwerpen, is ter beschikking van den burgemeester ge steld, en daama naar Middelburg overge- bracht. Begrijpelijker wijs, heeft de ontploffing op dean Coolsingel te Rotterdam, in verband met het geheimzinnig waas waarin een en ander gehuld is, een geweldige beroering verwekt, terwijl het geheele opsporingsapparaat der politie in werking is gesteld om in deze zaak licht te verkrijgen. Verschillende verhalen, geruchten en ver- moedens liepen rond. Het eerste vermoeden, dat het een aanslag zou zijn geweest op den genoemden schrijver Tiben, op den Coolsingel wonende, is al spoedig losgelaten. Ook werd een oogenblik het denkbeeld geopperd, dat het een onschuldige zaak betrof en de man moge lijk een ontplofbaar voorwerp, b.v. een cellu- loidfilm bij zich zou hebben gehad die tot ont- branding en tot ontploffing was gekomen, doch dit schijnt niet houdbaar te zijn, op grond van de ontdekking die men omtrent den ver- ongelukten drager van de explosdeve stof en een man, die met hem in verbinding stond heeft gedaan, en die naar terroristen wijst. Omtrent het gebeurde treffen we in het R. Nwsbl het volgende aaneengeschakelde ver- haal van een ooggetuige Deze, de heer H. de Jonge, vertelde, dat hij slechts enkele meters achter den drager van het ontplofte voorwerp liep. Hij heeft zijn verhaal aan de politie bevestigd. Deze getuige liep met een vriend om 12 uur op den Coolsingel. Zij passeerden de Aert van Nesstraat, liepen langs de Corso-bioscoop en langs Sandemann. Nu, kort na de ontploffing, herinnert de heer De Jonge zich alles nog zeer duidelijk. Tegen- over ontploffingen staat hij niet vreemd, want hij heeft een deel van den wereldoorlog mee- gemaakt. Hij vertelt kalm: Het is, wonder genoeg, op dit uur, juist zeer rustig op dit gedeelte van den Coolsingel. Vlak voor mij loopt een meneer en ongeveer vrjf meter voor dezen, een man. Ik zie hem nog voor me. Hij heeft een grijze gleufhoed op; hij is middelmatig van postuur. Hij ziet er uit als een heer, maar is toch wat sjofel gekleed. In zijn rechterhand draagt hij een klein plat koffertje. Zoo'n ding dat je overal voor een paar kwartjes kan koopen. De man is ongeveer voor de LumiSre- bioscoop als het gebeurt. Ik zie het koffertje uit elkaar springen. Een oorverdoovende knal. De drager van het kof fertje vliegt in stukken. Links en rechts zie ik armen en beenen vliegen. Een bloederige massa, zijn romp, sliert met een vaart over het trottoir en blijft ongeveer twintig meter verder liggen. Ik voel een schok van de zwa- re luchtverplaatsing, maar ik houd me staan de. De heer, die voor me loopt, valt en zijn kleeren vliegen in brand. Het eenige, wat ik me realiseer is, dat ik niets mankeer. En dat er in vrij wij den omtrek van den drager van de bom geen menschen liepen. Dat is een groot geluk geweest. In een enkele seconde heeft zich alles zeer snel afgespeeld. Vlak op de knal volgt het razende geluid van brekend glas. Overal komen de ramen naar beneden. Ik loop snel naar den kant van den rijweg, om veilig te zijn voor het vallende glas. Toen kwamen van alle kanten de menschen toeloopen, op het ljjk af, op den gewonden heer af, wiens bran- dende kleeren snel werden gedoofd. Zij droe gen hem in een cafd binnen. De N. R. Crt scbreef omtrent de ontploffing Dinsdagavond het volgende: In het onderzoek betreffende de geheimzin nige ontploffinsgzaak is eenige, zij het nog maar weinig klaarheid gekomen. Het staat vrijwel vast, dat de verongelukte man niet Novacks heet, zooals de naam luidt, welke de op het slachtoffer gevonden pas vermeldt. Deze pas is 6f valsch, of vervalscht. Wei klopt de foto, maar de beschrijving in den pas kcant heelemaal niet overeen met het uiterlijk van den man. Gebleken is, dat het slachtoffer kort voor dat de explosie is geschied, zich onder een anderen naam heeft laten inschrijven in een hotel in de binnenstad. Hij heeft daar zijn bagage afgegeven en is daarop uitgegaan. Nog geen tien minuten later is hij op den Coolsingel verongelukt. Aangezien hij in het hotel een anderen naam had opgegeven, dan op den op hem gevonden pas stond, heeft het eenigen tijd geduurd, voor de politie ont- dekte, dat de vreemdeling, die in het hotel was geweest en het slachtoffer edn en dezelfde persoon waren. Het hotel is toen onmiddellijk onder bewa- king gesteld en daarmee heeft men succes gehad, want in den loop van den dag is er aan het hotel een andere vreemdeling gekomen, die zich ineens in liet schrijven, zijn bagage afgaf en toen vroeg naar den heer Novacks. Deze tweede vreemdeling wist dus niet, dat de man, naar wien hij informeerde, in het hotel onder een anderen naam bekend was en evemmin, dat deze man enkele uren tevoren op den Coolsingel bij een ontploffing om het leven was gekomen. Hij is onmiddellijk aan- gehouden en naar het hoofdbureau overge- bracht. Ook de bagage van het slachtoffer en die van den ajangehoudene is naar dat bureau overgebracht. De aangehoudene zeide Bora te heeten en van Tsjechische nationaliteit te zijn. De pas klopt met de gegevens, maar men heeft niet de minste zekerheid, dat deze pas echt is. Voor het overige is deze Bora zeer karig met het geven van inlichtingen. Eerst beweerde hij zelfs het slachtoffer heelemaal niet te kennen, maar toen de politie hem voorhield, dat men wist, dat hjj in het hotel naar No vacks had gei'nformeerd, gaf hij aarzelend toe, dat hij dezen Novacks zou ontmoeten, om van hem in opdracht van iemand, wiens naam hij niet wil noemen, een belangrijk be- drag aan geld te incasseeren, welk bedrag hij dan aan den onbekenden opdrachtgever ter hand zou stellen. Voor het overige wil deze Bora, die slechts wat gebrekkig Duitsch spreekt en voor het overige in alle talen zwijgt niets los laten. Aangezien hij geen geld by zich heeft en geen geldswaardige pa- pieren en ook niet wil of kan aantoonen, waar van hij leeft, is hij voorloopig als vreemdeling zonder middelen van bestaan opgesloten. Uiteraard wordt zijn verhoor nader voort- gezet. Een onderzoek van de bagage van het slachtoffer en van Bora, aangenomen, dat deze man inderdaad Bora heet, wat intusschen nog lang niet zeker is, heeft ook al weinig resultaat opgeleverd. Beiden hebben heel be- hoorlijke koffers, welke kleedingstukken enz. bevatten. Maar nocb in pakken, noch op het nachtgoed komen initialen, of merkteekens voor. Zelfs namen van fabrikanten ontbreken. Voorts had een van de twee een portable- schrijfmachine van groot model bij zich. Een koffer is rijkelijk beplakt met hotelnamen. Voor het overige ontbreekt elke aanwijzing. Internationale terroristen Het verhaal van het in ontvangst nemen van geld lijkt niet erg waarschijnlijk, omdat op het slachtoffer slechts een paar dollarbil- jetten en wat Duitsch geld is gevonden. Er was geen chequeboek, geen deposito-bewijs of wat ook, dat er op duiden kan, dat hij ergens geld kon innen. Ook Bora had niet noemens- waard veel geld bij zich. Naar uit het onder zoek is gebeken, is Bora Maandagmiddag hier per vliegtuig uit Praag aangekomen; de zoo- genaamde Novacks is haer Maandagmorgen per D-trein uit Duitschland gearriveerd. De omstandigheid, dat de mannen alle voorzorgen hebben genomen, om hunne ware identiteit te verbergen, bet reizen op een val- sche pas* het weigeren van het geven van steekhoudende inlichtingen door Bora en nog meer aanwijzingen wettigen het vermoeden, dat men hier te doen heeft met intemationale terroristen of leden van een of anderen spion- nagedienst. Aangezien noch het slachtoffer, noch Bora geld had en zij den indruk maakten, zich ruim te kunnen bewegen, ligt de veronderstelling voor de hand, dat zich te dezer stede ten min ste nog 6dn deelgenoot in deze zaak zich moet bevinden, die over de contanten beschikt. Naar dezen onbekende wordt uiteraard naarstig gespeurd, al lijkt de kans niet groot, dat men hem zal kunnen achterhalen. Waarschijnlijk heeft deze ,,Mr X" ons land al weer verlaten. Aangezien niet aan te nemen is, dat het slachtoffer, als hij gang wandelen zijn pakje met zeer ontplofbaren inhoud voor zijn genoe- gen meenam, ligt het eveneens voor de hand, dat hij Maandagmorgen op weg was naar een bepaald adres, om het gevaarlijke goedje af te leveren. Te vreezen is, dat het wel altijd een raadsel zal blijven, waar dit adres is geweest. Met dit al komt men meer en meer tot de overtuiging, dat hier een toeval het ontij- dig ontploffen van het pakje, wat de zooge- naamde Novacks bij zich had even een klein tipje heeft opgelicht van een der sliders welke het intemationale terroristen-wezen, of mogelijk ook een of anderen spionnage- dienst vervullen. De ontplofbare stof. Merkwaardig is in dit verband wel, dat van den procureur-generaal bericht is ontvangen, dat eenigen tijd geleden aan een der grenzen een man is aangehouden een uit het buiten- land ons land binnenkomend vreemdeling die bij fouilleering een klein pakje bij zich bleek te hebben, dat een zeer gevaarlijk explo- sief bevatte. Dit pakje is toen in beslag ge nomen en voor onderzoek naar de Hembrug gezonden. De deskundigen aldaar weten pre- cies, welke stof er in dat pakje zat, maar in het belang van het onderzoek acht men het beter dezen naam althans voorloopig nog niet aan de groote klok te hangen. Wel kan wor den medegedeeld, dat een pakje van dat be- wuste explosief, zdd klein was, dat men het gemakkelijk in zijn zak kan meedragen, ruim- schoots voldoende is, om een ontploffing te weeg te brengen, als hier Maandagmiddag op den Coolsingel is gebeurd. De hypothese van de zelf-ontbranding van een film is hierdoor onwaarschqnlijk gewor- den, temeer, omdat uit het onderzoek inmid- dels is gebleken, dat de kleur van de vlam niet op cellulose-ontbranding duidt. Intus schen leek ons Maandagavond, toen deze diverse gegevens nog niet bekend waren, de filmhypothese belangrijk genoeg, om haar te vermelden, ook al, omdat toen nog wel dege- lijk in die richting werd gezocht. Zooals ge- meld, heeft het onderzoek, dat weliswaar nog niet veel positiefs heeft opgeleverd, echter het spoor thans met grootere zekerheid in een andere richting geleid. Naar van zelf spreekt, wordt het onderzoek nog steeds met kracht voortgezet. HEIDEBRAND. Maandagmorgen is een heidebrand gebluscht welke Zaterdagmiddag reeds was ontstaan in het heideveld nabij Ruinen, in eigendom toe- behoorend aan den staat en in de toekomst bestemd voor staatsbosch. Tengevolge van dezen brand, welke vermoe- delijk door kwaadwilligheid is ontstaan, zijn naar schatting 250 a 300 ha heide verbrand, terwijl vele jonge vogels in de vlammen zijn omgekomen. Ook eenige perceelen rogge zijn door den brand vemield. De politie heeft de zaak in onderzoek. „DE GOEDE VERWAOHTING" IN ROOK OPGEGAAN. Dinsdag is te Limmen (N.-H.het cafe „De goede verwachting", eigendom van den heer Rootring, tot den grond toe afgebrand. De brand ontstond op de zolderverdieping ver- moedelijk door kortsluiting en werd door voor- bijgangers ontdekt. Behalve bet caf6 brandde ook het woonhuis van den heer R., dat aan het cafe is gebouwd, tot den grond toe af. Van inboedel en cafe-inventaris kon niets worden gered. Alles was verzekerd. ONVOORZIOHTIG SPEL. Dinsdagmiddag omstreeks drie uur is het vijfjarige zoontje van de familie Van der Kop- ftel op den Sloterweg, nabij den Spaamwou- derweg te Haarlemmermeer, onder een pas- seerenden personenauto, afkomstig uit Hoofd- dorp, geraakt. Het jongetje liep een zware hersenschudding op en is enkele oogenblikken na het ongeluk overleden. Het jongetje was met een vriendje van zijn leeftijd aan het spelen langs den weg. Eens- klaps kreeg hij van het ventje een duw, met het noodlottig gevolg, dat hij onder den voor- bijrijdenden auto geraakte. Het stoffelijk overschot is naar de ouder- lijke woning gebracht. KIND VERDRONKEN. Zondagmiddag om vier uur is het 2-jarige zoontje van den heer A. Geerdus te Dedems- vaart, bij het spelen in een vijver, welke ach ter de villa der familie gelegen is, verdron- ken. Toen de ouders het ongeluk bemerkten, en het kind uit het water haalden waren de levensgeesten reeds geweken. Een geneesheer heeft gedurende eenigen tijd kunstmatige ademhaling toegepast, hetgeen evenwel niet mocht baten. KIND IN EEN WASCHTOBBE OMGEKOMEN. Zondagmiddag omstreeks half vijf is in den tuin van de ouderlijke woning aan de Morel- straat in Den Haag een jongetje van een jaar, A. G. van H., in een onbewaakt oogenblik in een waschtobbe gevallen, die gedeeltelijk met chloorwater was gevuld. Nadat het kind uit de tobbe was gebaald, bleek het reeds te zijn overleden. JONGETJE DOODGEVALLEN. Zondag is in de Houtrijkstraat te Amster dam een jongetje van zestien maanden uit het raam van een derde verdieping op straat ge vallen. Daar de gordijnen voor het venster ge sloten waren, had men er geen erg in dat het raam openstond. Het kind was op de venster- bank achter de vitrages gekropen en leunde naar buiten om op straat te kijken, waarbij het het evenwicht verloor. De G.G.D. heeft het slachtoffertje dood opgenomen en het stoffelijk overschot naar het Binnengasthuis vervoerd. HOND REDT EEN GEZIN. De heer F. te Winschoten werd 's nachts wakker door het gejank van zijn hond, die in de keuken lag. Beneden gekomen ontdekte de heer F. geen onraad en nam den hond, die bleef janken, mee naar boven. Daar hoorde hij een gilletje van een zijner kinderen. Tot zijn ontsteltenis merkte hij, dat twee kinderen bewusteloos in bed lagen en dat de ander zeer onpasselijk was. De heer F. voelde zich ook oniwel wonden en toen drong het tot hem door, dat een zware gaslucht in huis hing. Hij zette deuren en vensters open en liet door zijn vrouw den dokter waarschuwen, die de twee kinderen spoedig weer bij wist te brengen. Het bleek, dat de slang van de gasleiding defect was geraakt. ONGELUK OP NIEUWEN WEG. Nadat Zaterdagmiddag het gedeelte van den nieuwen rijksweg tusschen Vianen en Utrecht voor het verkeer was opengesteld, is daar Zondag om half zeven reeds een ongeluk ge beurd. Uit de richting Vianen kwam van de Lekbrug een auto, die op het kruispunt links den weg naar Lopik wilde opdraaien. Op het- zelfde oogenblik naderde uit de richting Utrecht een motorrijwiel, dat den voorrang had, doorreed en tegen den zijkant van de auto botste. De motorrijder, wonende te Vugbt, liep een schedeltoasisfractuur en verseheidene wonden op. De duopassagiere, 'n juffrouw uit Haren (N.B.) kreeg eveneens zware wonden. De slachtoffers zijn naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht. De motorfiets werd van voren vemield. Van de auto werden slechts eenige rulten ingedrukt. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Zondagmiddag is onder de gemeente Belfeld een auto tegen een boom gereden. Een inzit- tende 57-jarige dame uit Luik werd hierbij op slag gedood. De chauffeur en twee zoons van de dame liepen eenige lichte wonden op en konden na in het ziekenhuis te Tegelen ver- bonden te zijn, de reis naar Luik vervolgen. DOODEUJK ONGELUK TE SITTAKD. De 51-jarige cafehouder J. Keulen te Mun- stergeleen is Maandagavond in zijn woning van de keldertrap gevallen. De man kwam zoo ongelukkig terecht, dat bij onmiddellijk dood was. De dokter constateerde een sche- delbasisfractuur. Het slachtoffer laat een vrouw met acht kinderen achter. EEN GEVAARLIJKE WEKKER. Het komt in Indie nogal eens voor, dat In landers zich te slapen leggen op de rails van tram of trein en dan door een passeerende locomotief met aanhang worden doodgereden. Soms is dit het gevolg ervan, dat de menschen de koelte van de spoorbaan verkiezen boven de warme woningen. Maar een geval dat zich kort geleden voordeed in het Demaksche geeft een andere oorzaak. Daar werden twee vis- schers, die zich op de rails te slapen hadden gelegd, vermorzeld door een ochtendtrein tegen vijf uur 's morgens. Het blijkt, volgens de Indie Bode", dat desamenschen zich ook op de spoorbaan te slapen leggen wanneer zij vroeg op willen! Door den naderenden trein worden zij dan wakker. De trein doet als wekker dienst. Maar in dit geval schynen de visschers zoo venmoeid te zijn geweest, althans zoo vast geslapen te hebben, dat zij het geluid en de trilling in de rails niet hebben waargenomen met bovenstaand voor hen noodlottig gevolg. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben aanvankelijk onbekende personen den voorgevel van het hoofdbureau van den ,,Lim- burger Koerier" aan de Wolfstraat te Maas tricht overvloedig met teer bespoten. De politie is erin geslaagd de daders in den loop van Zondag te arresteeren. Het zijn vier jongelieden uit Maastricht, van 22 tot 26 jaar oud, die lid zijn van het ,,Zwarte Front". Zij wilden met hun daad uiting geven aan hun misnoegen over publicaties in het genoemde blad. GEVOLG VAN SLIPPEN. Te Zaandam waren Maandagnacht twee jeugdige Amsterdammers, die beiden een motorrijwiel bereden, op de thuisreis naar de hoofdstad, toen op den Zuiddijk een der mo- toren, als gevolg van het terugloopen van de aecu, weigerde. Ten einde het voertuig weer op gang te krij- gen, werd het met een touw aan den anderen motor verbonden. Bij deze pogingen is de achterste motor ge- slipt en de berijder is daarbij zoodanig komen te vallen, dat hij met een gebroken sleutel- been in het ziekenhuis moest worden opge nomen. Daar is zijn toestand zoodanig verergerd, dat de 22-jarige man Maandagochtend aan de gevolgen is overleden. OUDE RENTHEIMER STEENEN GEVONDEN. In de boerderij der gebr. Lubberdink te Gel- selaar, gem. Borculo, welke men verbouwt, kwamen in de schouw naast de haardpiaat, twee Bentheimer steenen te voorschijn. In den eenen steen is het jaartal 1083, met de letters H. M. M. uitgeslagen, terwijl in den anderen zoowel jaartal als letters niet goed meer leesbaar zyn. Het familieregister der familie Lubberdink dateert van het jaar 1650, en is nog in hun bezit. Hierin komen ook de namen met de voorletters op de geivonden steenen voor. Of een en ander met elkaar in verband staat, zal men trachten na te sporen. Maandagnacht is, meldt het ,,Handelsblad" te ongeveer 6dn uur onder Ter Heyden bij Breda op den rijksstraatweg naar Moerdijk een auto-ongeluk gebeurd, waarbij edn doode te betreuren is, drie personen werden min of meer zwaar gewond. Uit de richting Breda naderde op genoemd tijdstip een auto, waarin gezeten waren de heer H. L. Preller, hoofdinspecteur van politie te 's-Gravenhage, met zijn echtgenoote, de heer Berlet uit Parijs en de heer Chr. Veld- wisch, eveneens uit 's-Gravenhage, die de auto bestuurde. De heer Preller was op den terug- weg uit Parijs, waarheen hij zich Vrijdag- morgen had begeven. De auto naderde met groote snelheid de wegkruising Wagenberg, even buiten het dorp Ter Heijden, waar de weg een scherpe S-bocht maakt. Vermoedelijk tengevolge van de groote snelheid is de auto uit de bocht gevlogen en tegen een boom gereden. De auto werd ge heel vernield. De inzittenden werden er uit geslingerd. Een automobilist, die op het tijd stip van het ongeluk van den tegenoverge- stelden kant naderde, zag in het licht van zijn koplampen een dame in hoogst opgewonden toestand over den weg loopen. Bij nadering zag hij hoe zij uit tal van wonden bloedde. Twee personen lagen nog kreunend op den grond. In de versplinterde auto ontdekte de automobilist nog een vierde persoon, die ach ter het stuur bekneld zat. De automobilist waarschuwde de politie te Ter Heijden, die spoedig met medische hulp ter plaatse was. De toestand van den achter het stuur be- knelde man, den .heer Veldwisch bleek hope- loos. Hij overleed kort na aankomst in het St. Ignatiusziekenhuis te Breda, waar ook de drie overige gewonden, van wie de heeren Preller en Berlet er het emstigste aan toe waren en in bewusteloozen toestand verkeer- den, werden opgenomen. Mevrouw Preller was er nog het beste af- gekomen. Zij had eenige vleesch en schaaf- wonden bekomen. De heeren Preller en Ber let zijn in den loop van den nacht tot be- wustzrjn gekomen. Maandagmorgen was hun toestand niet levensgevaarlijk maar nog wel emstig. WAARSCHUWING. De commissaris van politie te Apeldoom geeft een ieder, die naar aanleiding van een door Jan van der Horst, Stam|pelenibergweg te Apeldoom, geplaatste advertentie (thans wordt een Jevenspositie" aangeboden) met dezen v. d. Horst in relatie wenscht te treden, emstig in oveTweging, alvorens dit te doen, zich tot hem, commissaris van politie, om in lichtingen te wenden. ERNSTIG ONGELUK TE EINDHOVEN. De 20-jarige Van Schaik uit Eindhoven be- ging de onjvoorzichtigheid, om achter op de vrachitauto van de Noord-Zuid-Express te ikliimmen. Daarbij schoot de laadiklep los, met het gevolg, dat de jongeman, nog v66r zijn handen steun konden vinden, met het hoofd achter den ketting bekneld raaikte. In deze benarden toestand werd hij over een grooten afstand meegesleurd. Zijn voeten sleepten over de straat en eerst bij den spoor- wegovergang aan de Mathildalaan, waar de vrachtauto voor de gesloten boomen moest stilistaan, bemerkte men den jongeman en kon hij uit zijn netelige positie worden bevrijd. Van S. bleek ibijna gestikt te zijn, terwijl zijn voeten toloedend verwond werden. Op adrvies van een geneesheer is het slacht offer in emstigen toestand naar sijn woning overgebracht. ZEVENTIEN DOODEN BIJ AARDBEVING. Tot dusver zijn te Parigi negen volwassenen en acht kinderen door de vloedgolf omgeko men. De verbinding tusschen Tawaeli en Parigi is verbroken. De resident van Menado bevestigde de ge beurtenissen, welke reeds eerder omtrent de aardbeving te Donggala zijn gemeld. Oolc de plaats Rinombo in de Tomini-bocht is zeer zwaar geteisterd. Een vloedgolf drong hon- derd meter het land in, waardoor zestig woningen zijn ingestort. Eenige personen worden vermist. De waamemend resident is met een kleine hulpbrigade naar de Tomini- bocht vertrokken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3