DE BETEEKENIS VAN DE ONTSPANNING. TER NEUZEN, 25 MEI 1938. AXEL. stond, dat eindigde in een vechtpartij tus schen de rechter- en linkerzijde. De linksche afgevaardigde Gonzalez trok daarbij zijn revolver, doch, aldus Havas, hij werd onmid- dellijk door de inmiddels gewaarschuwde politie gearresteerd. Ook een zijner collega's, die zich tegen de politie verzette, werd in hechtenis genomen. Het duurder echter nog geruimen tijd alvorens de orde hersteld was en de president aan het woord kwam. KLACHTEN BIJ HET PARKET VAN UIT SPANJE TERUGGEKEERDE VRIJWILLIGERS. Naar de correspondent der N. R. Crt. te Brussel melldt, Iheeift fhet parket te Oharleroi vensdheidene klachten ontvangen van Belgi- sche arfbeiders uit het Henegouiwsche indus- triegebied, die, als vrijwilliger, dienst hebben gedaan in het Spaanische reputolikeinsche leger en thans in Beligie zijn teruggeikeerd. Zij be- weren rech-t te hebben op een Ibedrag van 10.000 francs en een vergoedinig van 18 pese ta's voor iederen dag miliitairen dienst in Spanje verricht. Voorts was aan de gewonden ook noig een invaliditeitsipercentage toegezegd. De vrijiwill'iigers verzekeren, dat de Spaansche reputolikein soh e regeering deize overeenkomst niet heeft nageleefd en eischen thans de uit- keering van de hun nog verschuldigde somimen. OPNIEUW INOHJENTEN IN JERUZALEM. Dinsdagodhtend can zes uur hebben zich te Jeruzalem op drie verschillende plaatsen inci- denten voorgedaan, waarlbij zes Arabieren werden gedood of emstig gawond. Dit zijn de eerste uitlbarstingen te Jeruza lem sedert vele weken. Er zijn nog twee Arabieren gewond, toen Ibuiten de poort van Damascus een bom werd igeworpen. Een andere lezing, eveneens van Reuter af- komstig, is dat er Dinsdagmorgen op acht plaatsen in Jeruzalem met faommen of stee- nen gagooid is, als gevolg waarivan 6dn Jood is gedood en tiwaalf Arabieren, vijf Joden en een Russische non gewond zijn. Deze incidenten zouiden zich heibfoen voor gedaan op een halve miji van de poort van Damascus en in de buurt van de regeerings- gebouwen. Havas beschrijft de gobeurtenissen als toot- singen tusschen Arabische en Joodsche arfbei ders, diie naar hun werk gingen. Volgens dit nieurwsbureau zou 6dn Jood gedood zijn en zes Joden en vijf AraJbieren zijn gewond. In een gedeelte van de buitenwijiken van Jeruzalem is de curfew afgekondigd. Te Nabloes helbben de terroristen nieuwe aanvallen gedaan op de militaire legerplaat- sen. De militaire autoriteiten hebben besloten om het in het noorden bestaande verdedigings- stelsel tegen de terroristen tot het zuidelijke gedeelte des lands uit te strekken. Er zal een permanent militair kamp worden ingerdcht, dat de vlakte ten zuiden van Jaffa toeheerscht. PRESTIGERESPREKINGEN BEGONNEN. De beapreking tusschen Hodza en Henlein, waar de leider der Sudeten-Duitschers om had verzocht, duurde Maandagnamiddag ttijna 2 uur; de huidige toestand werd onder het oog gezien en de tmogelijkheid van een oplossing voorgesteld. Na het onderhoud, dat Henlein, die door den afgevaardigde Franck vergezeld was, mot Hodza had, puibliceerde de Sudeten-Duitsche partij het volgende officieele communique Tusschen de Sudeten-Duitsche partij en de Tsjechoslowaaksche regeering zijn informa- tieve toesprekingen begonnen, die ten doel heib- ben de situatie te verhelderen §n de gemoe- deren te kalmeeren. De leiding der Sudeten-Duitsche partij heeft haar leden thans opdracht gegeven te Praag geen kleedingstukken te dragen, iwelke de aan- dacht zouden kunnen trekken, zooals witte kousen, Tyroler-kleeding e.d. Volgens iniichtingen, welke niet afkomstig zijn uit regeeringsikringen, zouden de toespre kingen zelf tusschen 'Henlein en Hodza in groote lijnen heblben geloopen over de volgende punten Henlein zou er voor alles op gewezen heb ben, dat hij sloohts op fonmeele uitnoodiging van Hodza Ibij dezen was gekomen. Henlein zou er op hefttben aangedrongen, dat dit feit vermedd zou worden in officieele communique. Hem werd deze voldoening gegeven. (Voorts zou Henlein hebben gevraagd de ge nomen militaire maatregelen in te trekken. Zelfs zou hij helbben verklaard, dat, indien hem deze voldoening niet zou worden gegeven, hij zich genoopt zou zien dezen eisch in het openbaar te stellen om zich tegenover zijn partijgenooten van zijn verantwoordelijikheid te ontiasten ,,voor het geval zich ernstiger in cidenten voordoen". Dit aandrimgen van 'Henlein wordt gemoti- veerd door het feit, dat de maatregelen in het gebied der Sudeten-Duitschers een geweldigen indruik helbben gemaakt. De aankomst der Tsjechische troepen heeft den toestand geheel gewijzigd en het gezag der regeering hersteld. De gematiigde Duitschers hebben den extremisten direct verweten door hun provocates verantwoordelijk te zijn voor deze maatregelen. Orverigens hetoben de reis van Henlein naar het fouitenland en zijn afwezigheid gedurende de critieke uren een ongunstigen indru'k ge maakt op zijn Sudeten-Duitschen aanhang. Henlein wil nu zijn prestige herstellen en de directe terugroeping der troepen verkrijgen. iUiteraard gaat de belangstelling van velen uit naar de vraag, hoe groot het contingent troepen is, dat thans onder de wapenen is. Een betrouwibare schatting vermeldt het ge- tal van 400.000 en hier en daar hoort men zelfs sprelken van 500.000. Niemand weet pre- cies hoeveel genisten opgeroepen zijn. DE JAPANSCHE OPMARSOH IN CHINA. Havas meldt uit Peking, dat de Japanners vanmorgen Lanfeng, aan den Doenghaispoor- weg op 200 KjM. ten Westen van Sintsjou, zijn toirmengeruikt. Den Ohiineeschen troepen in deze streek zouden groote verliezen zijn toe- gebracht. Naar Reuter meldt, wordt in Chineesche kringen te Hongkong verklaard, dat in Kwan- iboeng de staat van foeleg is afgekondigd, na- dat tal van Japansche oorlogsscihapen, ten Zuiden van Macao waren aangekomen. IGemeid wordt, dat groote groepen touiten- landers Macao fbinnenstroomen. Twee elementen beheersohen, schrijft de N R. Crt., voor de komtnde dagen de intematio- nale situatie. Het eerste is het feit, dat de spanning, welke de laatste dagen geheerscht heeft, voor een merkbare ontspanning heeft plaats gemaakt; het tweede de omstandig- heid, dat het protoleem als zoodanig niet is verdwenen en nog steeds om een oplossing vraagt. Weagt men de beteekenis van deze beide plementen in het aigemeen tegen elkaar af, dan kan de algemeene balans samengevat worden met de woorden: hoop dioet leven. Met betrekking tot de ingetreden ontspan- ning rnoet terdege rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat de spanning, welke aanleilding gaf tot en tot uiting kwam in de v-ele diplomatieke stappen, niet geheel op de feiten was gebaseerd. Uit Engelsohe ibron vemeemt men imm-ers, dat al mogen er dan troepentoewegingen in Duitschland zjjn ge- w-eest, onafhankelijk ingesteide Engelsche on- derzoekingen hefttben geleid tot de conclusie, dat de fbewering, dat er in de Duitsche pro- vincies, welke aan Tsjechoslowakije grenzen, uit)gebreide troepenverplaatsingen in de rich- ting van de grens plaatsvonden, niet bewaar- faeid ikon worden. Trouiwens, indien er geen incddenten van beteekenis in het Sudeten- Duitsche gefbied plaats vinden, zou er voor Berlijn geen enkele reden zijn om reeds nu handedend op te treden. Uit de Duitsche ver- ikiaringen iblijkt duidelijk, dat mogelijke inci- dienten voor Berlijn een zeer belangrijke rol spelen, teriwijil anders Berlijn alle reden heeft om rustig den gang van zaken af te wachten en met name de volgende verkiezingsdagen. Want deze zullen omdat de voor Henlein ongunstige steden het eerst aan bod zijn ge- weest aan de overwinning van den Sude- ten-Duitsohen leider nog meer relief ver- miogen te geven. Er is dan ook alle reden om aan te nemen, dat van Duiitsche zijde op ver- anderingen van dramaitischen aard niet be- hoeft te worden gerekend. ■De rust, welke tijdens den verkiezingsdag in Tsjechoslowakije heeft geheerscht, is een verdienste van de regeering te Praag. Maar niet miinder is het noodig te wijzen op de ge- disciplmeerdheiid van de Sudeten-Duitsche be- volking, die klaarfblijkelijk aan Herilein's op- roep gehoorzaamde, terwijl het niet miinder Ibelanigrijik is, dat zij die onder de wapenen iwerden geroepen oniverwijid' doaraan gehoor gaven, hoewel zij wisten naar het andere deel van het land vervoerd te zullen worden. Noohtans kan niet ontkend worden, dat die toestand gevaarlijk was, omdat gelijk de er- varinig leert in gesparmen dagen ook dingen kunnen ig-elbeuren, weilke men eigenlijk niet wil. De factoren waren daartoe steliig aan- weizig en de grensoverschrijdingen van Tsje chische troepen, welke nu zonder consequen- ties zijn verloopen, hadlden even 'gemakkelijk andere gevolgen ikunnen helbtoen. (Het goede werk, dat de diplomatic in deze dagen heeft verricht, is dUidielijk tot uiting gekomen in de kaimeerende woorden, welke dhamiberlain heeft gesproken. Niet alleen te Praag, maar ook te Berlijn is de Eingelsche bemiddeling gewaardeerd. Ook de amstan- dighedd, Idat de Duitsche bladen er op wijzen, dat voor ongerustheid, units Praag concessies doet, geen gronld bestaat, terwijl zij te zelfder tijid vrij'elrjk over de houding van Engeland ikunnen spreken ien voor de Sudeten-Duit- echers slechts autonohi-ie, maar geen aanslui- ting hij het rijk vragen, is een aanwijzing voor de rustilge houiding van Berlijn. Mdtgeiijlk hefttben de dagen van spanning ook nof een goede zijde gehad, n.l. dat men zich eenigiszins bewust is geworden, hoe op een aanval oip Tsjechoslowakije gereageerd zal worden. In diplomatieke kringen is toch wel eeniigSKins komen vast be staan, op welke hulp Praag kan rekenen. De illusie, dat een der- gelijk conflict locaal beperkt kan ttlijiven, welke steliig al met groot was, zal nu wel overal verdwenen zrjln. Er zijn redenen om aan te nemen, dat naast Frankrijik ook En- gelanid en Rusland dadelijk maatregelen zou den nemen, terwijl ook Polen zich aan hun zijde zou scbaren. Dat dit zijn invloed op anderen, bijv. Zuid-Slavie, niet zou missen, is duidelijk en het zijn de aanwijizingen voor een dergelijke houding, welke Churchill Maandag- avond deden spreken van „een rudimentairen vonm van coliectieve veiligheid, An nood tot stand gekomen". iBij alle momenteele verfbetering, waarhij wij dan de vraag in het midden kunnen laten of het werkelijk om een vebbetering gaat dan wiel om -een verhelderinig, waardoor misver- staniden zijn weggeniomen, blijft het vraagstuk als zoodanig 'zooals het was. Al -zou men ge- neiigd zijn te gelooven, dat oak daarin eenige iichte venbetering valt waar te nemen. Zoo is het opmierkelijk, dat Churchill, dien men werkelijk niet van overmatige sympathie voor Duitschland kan beschuidigen, verklaard heeft, dat de pilannen, welke Henlein voor hem heeft onitwikkeldl, heim niet onaanvaardibaar schijnen voor de Tsjechische regeering. Het spreekt vanizelf, dat daardoor de pagingen van de Engelsche regeering om te Praag te bemiddelen, aanizienlijk worden vergemakke- lijkt en daardoor de kansen op een vergelijk stijgen, waamitde 'n vreedzame oplossing van het protoleem ben zeerste zou zijn gediend. Intusschen heefb Henlein op uitnoodiging van minister-president Hodzja met dezen een langduriiig onlderhoud gehad. Hoewel deze toe sprekingen van dnformatief karakter zijn ge- weest en dus niet tot directe Ibesluiten hetoben geleid, neemt men aan, dat de opgedlane in- dru'kken niet ongunsttg zijn en tot de ont- spanning hebben toijgedragen. Het onderhoud tusschen Hodizja en Henlein Wijst den weg, welke bowande'ld rnoet -worden om tot <een oplossing te komen. Het voor- naamste idaahbij is, <Iat met gedraald en ge- wacht wordt. Een ieder ikan Ibegrijpen, dat de opstelling van een zoo belangrijk staats- stuk als h.et nabionaliteitenstatuut tijd veigt en met groote zorg rnoet geschieden, te meer omdat nog geregeld kleine veranderingen moeten wonden aangetoracht. Dit neemt echter niet weg, dat alles ver- meden moet worden, wat den indruk zou kun nen wekken, dat de opstelling onnoodig wordt gerekt. Hebzelfde geddt uiberaard voor de in- voering, indien het onbworp-statuut eenmaal wet moc'ht zijn geworden. Daarom ook is het toe te juichen, dat Hodzja reeds nu Henlein bij zich heeft uiitgenoodig-d en reeds nu dus voordat de verkiezingen zijn afigeloo.pen met hem over verschillende -acute kwesties heeft gesproken. Wil Tsjechoslowakije in zijn tegeniwoordigen omvanig blijven toestaan en terugkeeren tot een zekere rust op toinnen- en buitenlandsch gelbied, dan is het noodig, dat de hervorminig van den Tsjechoslowaakschen staat, van welker onvermijd'elijkhei'd ook Praag overtuigd is, zoo snel moigelijk tot stand wordt igetoracht. Eerst dan zal een nieuw st-aidium -voor den met zorgen overladen staat kunnen aanlbreken. Voor wij zoover zijn, zullen wij echber nog heel iwab m'oeilijlke uren moeten doonmaken. Het Tsjechoslowaaksche vraagstuk is nog niet opgelost; slechts zijn niieuwe mogelijlkheden voor een vredelievende oplossing in zicht gekomen. DE OPSTAND IN MEXICO. Het verzet in San Luis dp fotosi. Het dagtolad „La Prensa" verneemt pas nu, dat het parlement van den staat San Luis de Potosi op 15 Mei een toesluit heeft genomen, waarhij de politick van Cardenas ongrondwet- tig wordt verklaard en de stoat Ibij proclo- matie mededeelt van zijn verplichtingen jegens de central-e regeering onthetven te zijn Het parlement heeft gedecreteerd, dat al leen het leger van San Luis grondwettig is. Het opperlbevel werd opgedragen aan gene- raal Cedlillo, die machtiging Ikreeg over de openttare geldmiddielen te Ibeschikken om de campagne tegen Cardenas te steunen. Het parlemenit van San Luis heeft alle an dere staten der federatie opgewekt in verzet te komen tegen het bestuur van Cardenas De Senaat bijeengeroepen President Cardenas heeft den Senaat in bijzondere zitting bijeenlgeroepen, om de ge- heele regeering van den staat San Luis de Potosi af te zetten, daar zij uitshiibend uit aanhangers van generaal Cadillo bestaat. In de fboodschap van den president tot den Senaat wordt gezegd, dat Cardenas v66r het uitlbreken van den opstand heit optreden van dien generaal, dlie zijn macht ten eigen bate wiMe versterken, hod -geduld, omdat hij steeds nog gehoopt had, dat Oedillo zijn houding zou wijzi'gen. Strijd bq Lagunita. Hippolite Cedillo, een neef van den opstan- digen generaal, is gedood (bij een ttotsing in de ibuurt van het dorp Lagunita, dat in het Z.O. van den staat San Luis is geiegen. Vemomen wordt, dat de aanhangers van Celddllo den spoorweg van San Luis naar Tampico hebben afgesneden toij Guadalcazan op 100 K.M. ten N.O. yan San Luis. De regeering heefit troepen naar Tampico gestuurd om den spoorweg te beschermen. GROND- EN PERSONEELE BELASTING. De Rijfksontvanger verzoekt ons te berich- ten, dat begin Junii vervolgd zullen worden de aans'logen Grond- en Person-eele Belasting 1908, gedateerd in Maart 1938, waarop dan nog niet 2/9 deel is aangezuLvend. CONCERT OP DE MARKT. Het muziekgezelschap ,,De vereenigde werk- lieden", directeur de heer A. Schirris, is voor- nemens Donderdagavond te 8 uur concert te geven op de Markt, en daarbij uit te voeren het volgende Programma: 1. Wilhelmus. 2. Pan-Europa, marsch Alp. Dreissen. 3. Une soiree au Village, fantaisie J. Belleflamme. 4. Luisa di Montfort, solo voor clarinet M. Bergson. 5. Luna Valse, Paul Lincke arr. G. Wittman. 6. Voorwaarts, marsch-potpourri W. Ciere. Pauze. 7. Onder den dubbelen Adelaar, marsch J. F. Wagner. 8. Wiener Operetten klassiker, potpourri H. Kliment. 9. Doornroosjes Bruidsvaart M. Rhode. 10. O Marenasiello S. Gambardella. 11. Steeds Voorwaarts, marsch M. Boldendijk. AFSCHEID VAN MR. A. J. M. OONINCX. Gisteren heeft de heer Mr. A. J. M. Oonincx, in verband met zijn benoeming tot kanton- rechter te Rotterdam, zijn werkzaamheden als kantonrechter in het kanton Temeuzen beeindigd. De gisterenvoormiddag aangevangen zitting voor strafzaken werd des namiddags 4 uur voortgezet. Dit had plaats onder zeer bijzon- dere omstandigheden. Niet alleen was tegen- woordig de gewone bezetting van het kanton- gerecht, maar tevens ook mevr. Oonincx en hare kinderen, het volledig parket, de plaats- vervangende kantonrechter, een deputatie van het gemeentebestuur van Terneuzen, chefs en manschappen van de gemeente- en rijkspolitie, benevens eenige vrienden van den scheidenden kantonrechter. Er was nog 66n zaak aanhangig, nl. een klacht wegens een overtreding van het Regle- ment op het kanaal TerneuzenGent. Uit het requisitoir van den Ambtenaar van het open baar ministerie vernamen wij, dat uit de ge- tuigenverklaringen get}leken was, dat de ver- dachte weliswaar het reglement had overtre- •den, doch dat de manoeuvres van zijn tegen- ligger daartoe aanleiding hadden gegeven, en z.i. ontslag van rechtsvervolging behoorde te worden uitgesprcfken. De kantonrechter, Mr. Oonincx, blijkbaar voldaan, dat hij in de laatste strafzaak die hij hier behandelen zou, een mild vonnis kon vel- len, sloot zich bij het O. M. aan en ontsloeg den verdachte van rechtsvervolging. De ambtenaar van het O. M., Mr. P. van Empel, sprekende namens het volledig parket van het kantongerecht (dus ook namens de heeren Mr. Besier en Mr. Sikkel) bracht, nu de heer Oonincx zijn werkzaamheden als kan tonrechter in het rechtsgebied van het kanton Terneuzen beeindigt, aan dezen hulde voor de wijze waarop hij dat ambt alhier heeft uit- geoefend. Hij gaf blijk te beschikken over een bijzonderen tact om de menschen die met hem in aanraking kwamen vertrouwen in te boeze- men, zelfs zoo, dat ook de veroordeelden vel met de overtuiging heen gingen, dat hier recht gedaan was. De heer Mr. Oonincx heeft zijn rechterljjke praktijk aangevangen als griffier hij het kantongerecht te Waalwijk, die later in dat ambt voortgezet te Tilburg, en is daarna benoemd tot kantonrechter in het kanton Temeuzen, tevens belast met de waarneming van dat te Oostburg. Door het- geen spreker daaromtrent reeds aanstipte, is gebleken, dat daarvoor de rechte man op de rechte plaats was benoemd, en dat -de heer Oonincx in dat ambt hier nuttig werk heeft verricht. Hij is thans benoemd te Rotterdam. Die eervolle benoeming beteekent voor hem een promotie en een waardeering voor zijn arbeid. Spreker gunt hem die gaarne, al spijt het hem, dat hij nu niet langer met dezen kan tonrechter zal kunnen samen werken. Onge- twijfeld zal de scheidende kantonrechter ook te Rotterdam zijn arbeidsveld vinden, maar dat zal anders zijn dan hier, want in de groote stad mist men het gemoedelijke dat het platte- land kenmerkt. Hij dankte ten 'slotte persoonlijk Mr Oonincx voor de aangename wijze waarop hij ongeveer 5 jaar met hem heeft kunnen samen- werken, en ook voor de persoonlijke vriend- schap, die hij van den heer en mevr. Oonincx hij bezoeken ten zijnen huize heeft on-dervon- den. Spreker wenscht hem toe, dat het hem en zijn gezin in de nieuwe woonplaats wel moge gaan en dat hij ook daar in zijn arbeid voldoening zal mogen vinden. -Hierna verkreeg het woord de griffier, Mr. H van der Belt, die zijn dank betuigde voor het aangename contact, dat steeds tusschen hem en den kantonrechter heeft bestaan. In dit opzicht kan spreker niet verbeteren. Mede namens den klerk en den concierge van het kantongerecht, sprak hij de beste wenschen uit, voor het welzijn van Mr. Oonincx en zijn gezin. De heer L. J. Geelhoedt, wethouder, die met den secretaris den heer Zonnevijlle, het ge meentebestuur vertegenwoordigde, deelde mede, dat de burgemeester wegens ambts- bezigheden uit de stad was, en sprak ver- volgens namens de gemeente woorden van waardeering voor de wijze waarop d-e heer Mr. Oonincx tijdens zijn verblijf alhier heeft getoond ook de algemeene belangen te willen dienen. De heer Mr. G. Tichelman sprak vervolgens zoowel als kantonrechter-plaatsvervanger, en ook als vertegenwoordiger der Middelburgsche balie woorden van dank voor de ondervonden medewerking en voor de manier waarop de kantonrechter d-e zaken, ook de civiele, wist af te wikkelen, bijzondere hulde brengende aan zijn humaan optreden. Nog werd de -scheidende kantonrechter met woorden van erkenteljjkheid en waardeering toegesproken door den deurwaarder, den heer K. J. Huineman, door den inspecteur van politie te Terneuzen, den heer M. C. Hack, door den opperwachtmeester der Kon. mare- chaussee, brigade-commandant te Terneuzen, den heer C. de Leeuw, namens het corps Kon. marechaussee, die zich zeer getroffen ver- klaarde door de minzaamheid, die de kanton rechter ook steeds tegenover het politiecorps in acht nam, en ten slotte door den brigadier- majoor der rijksveldwacht te Zaamslag, den heer D. Heijboer. Mr. Oonincx ving alsnu, blijkbaar getroffen, door de groote waardeering die van verschil lende zijden tegenover hem was uitgesproken, aan, met het uitspreken van woorden van grooten dank. Hem is groote hulde gebracht, en zijn gebreken ieder mensch heeft die zijn daarbij verdoezeld. Achtereenvolgens de verschillende sprekers de revue latende pas- seeren, erkende hij, hier in Zeeuwsch-Vlaan- deren een aangenamen en hem voldoening sehenkenden werkkring te hebben gevonden. Hem trof bovenal, dat de bevolking hier nog a-chting heeft voor het gezag. Ongetwijfeld zal zijn werk te Rotterdam, anders zijn, doch hij vertrouwt, dat het hem ook dddr wel zal gelukken den goeden toon te vinden eri de justitiabelen vertrouwen in te boezemen. Overigens erkent hij, dat hij hier veel achter- laat, -dat hij in Rotterdam niet zal terugvinden. Hij heeft Zeeuwsch-Vlaanderen lief gekregen, en het was hem aangenaam te wonen aan de boorden der Schelde, die hij nu zal moeten verwisselen met die der Rotte wel een zeer groot verschil. Hij dankte wederkeerig alien met wie hij voor de uitoefening van zijn ambt in aanraking kwam wederkeerig voor de on dervonden medewerking. Alleen gezinsom- stamdigheden hebben hem doen solliciteeren naar Rotterdam, doch de tijd die hij hier heeft doorgebracht zal aanleiding zijn, dat hij aan Zeeuwsch-Vlaanderen en zijne bevolking steeds een aangename herinnering zal behouden. EXAMEN MIDDENSTANDSDIPLOMA. In de examencommissie voor het alhier te houden Middenstandsdiploma zijn benoemd de heeren: F. L. van der Leeuw te 's-Graven- hage, voorzitter; N. J. Harte te Ter Neuzen, secretaris; leden: L. G. Vingerhoeds te Ber gen op Zoom; A. Straatemeijer te 's-Gra- venhage; Mr. P. C. de Jonge te Middelburg; G. I. van Kampen te Oostburg; A. C. de Pauw, W. C. Vellekoop en A .C. Versprille te Ter Neuzen; A. Brand en I. Sinke te Vlissin- gen en Drs. J. C. van de Voorde te Wol- faartsdijk. Het schriftelijk examen zal worden gehou den op 1 Juni a.s. in een der lokalen van de Ambachtsschool. VEREEN. „ZIEKENHUISVERPLEGING IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN." Zaterdag werd, onder voorzitterschap van den heer M. de Jonge, in ,,Ons Huis" alhier, de jaarlijksche algemeene vergadering gehou den van de vereeniging Ziekenhuisverpleging in Zeeuwsch-Vlaanderen, gevestigd te Ter neuzen. In zijn openingswoord sprak de voor zitter van het nut dat deze vereeniging voor alle standen en rangen geeft, en kon met blijd- schap spreken van een gestadigen groei, het ledental is weer aanmerkelijk uitgebreid en de beide bij gestichte fondsen voor operatieve en specialisten hulp zijn met een voldoende aantal leden begonnen en blijkt dat ook daar in een flinken groei zit. Met de wensch dat ook deze vergftdering zal bijdragen tot ver- dere uitbouw van onze mooie vereeniging opent hij de vergadering. Aanwezig waren 12 afdeeiingen. Uit het jaarverslag bleek, dat bet ledental was gestegen voor het verplegingsfonds onge veer 1000 leden, dat voor het operatiefonds 2122 leden en voor het speciaiistenfonds 665 leden waren ingeschreven, de beide laatste fondsen zijn per 1 April opgericht. Het totaal aantal leden voor alle fondsen bedroeg op 31 Dec. 1937, 13674. Er w-erden in 1937 voor rekening der vereeniging verpleegd 384 patienten met 4985 ligdagen verdeeld over 21 ziekenhuizen in Nederland, Relgie en Duitschland. De uitgaven voor bovengenoemde opnamen oedroeg 15716,50, of per opname 40,93; het gemiddelde aantal verpleegdagen was 13 en de gemiddelde kosten per dag bedroegen f 3,15. Voor fonds B (operatiefonds) waren de cijfers: opgenomen 24, gemiddelde kosten per opname 42,06 en voor fonds C waren opge nomen 21 patienten, waarvoor d-e kosten per opname bedroegen 50,60. De totale ontvangsten bedroegen f 29359,54, en het saldo was te samen voor alle fondsen 5449,13. Een voorstei van het bestuur om de uit- keering voor fonds A te verhoogen van 82,50 tot 100,werd aangenomen, wat beteekend, dat het aantal ligdagen weer werd uitge- hrei'dt en thans voor de ziekenhuizen in ons district beteekend een aantal ligdagen varieerend van 36 tot 50, naar gelang van de dagverpleegprijs der inrichting. Tereciht wend fhienbij door den Voorzitter op- gemerkt, dat onize lelden, in tegenstelling met de meeste izustenvereenigingen, niet moeten bijpassen, wat ivoor de leden een groot voor- deel is. [De aftredende bestuursleden, de (heeren M. de Jonge en A. P. van Baal te Temeuzen en den heer W. iSdheele van Zaamslag, werden herlkoizen, in de vacature door het bedanfken van den heer P. de Hullu te Oostburg ont- staan, w.erd gekozen de heer J. H. Heite te Oostfourg. Tot lid der controlecommissie werd ibenoemd Ir. Westerhof te Temeuzen. Nadat verschillende leden (bij de omvraag vragen hadden gesteld, vroeg dien Hdel Achtb. heer Roosevelt, burgemeester van Schoondijbe, het woord, hij meende de tolk der Vergadiering te zijn, om het Ibestuur hartelijk te damken voor hetgeen ze dit jaar weer voor de vereeni ging hebben gedaan. Hij wees er ap, dat uit ons werk blijkt, wat door omderling samen- werken kan worden toereilkt, ieder lid zij dan ook propagandist voor de vereeniging, opdat onze vereeniging mag vertienduttbelen, juiste voorzorg ivoorkomt izorg. Hij wenscht het bestuur ikraclht toe om deze nu reeds groote vereeniging nog igrooter en sterfker te maken. De voorzitter spreekt zijn dank uit voor de waardeerende woordien door de afgevaardigde van Schoondijke gesproken, tevens zijm dank aan alien, die hebben medegewerkt tot wei- slagen dezer vergadering, en sluit de verga dering. EXAMEN MIDDENSTANDSDIPLOMA ALGEMEENE HANDELSKENNIS Het examen voor toovenbedoeld diploma, af te nemen door de onderwijsinstanties van den Kon. Ned-., R.K. en Ohr. Midldenstanldslbond, is in een vergevorfderd stadium van voorfberei- d'inig. In totaal nenrten aan het examen circa 7300 cand'idaten deel, uit alle oorden des lands. Aan het vollediige examen, dat zoowel schrif- teliile als monideling wordt afgenomen, zullen zich 2800 personen onderwerpen. Voor het specdale examen, dat be-stemd is voor per sonen van 25 jaar en ouder en met ternmmste 5 jaar praktijk helbben zich 4500 cand'idaten opgegeven. Dit examen wordt alleen monde- ling afgenomen. De examens worden in een vriji groot aan tal plaatsen gehouden, te wieten: Amsterdam, Rotterdam, Apekloom, Leeuwardfen, Gronin- gen, Elmmen en Terneuzen (door den K.N.M..B.Aiklmaar, 's-Gravenhage, Utrecht, Zwolle, Ensched^, Nijmegen, Roermonid en Tillburg (door dien N.R.K.M.)Aimersfoort, Arnhem en Dordrecht (door den C3hr. M.B.). Vanzelfsprekenld zijn alle examens vrij voor iedereen; dus niet speoiaal voor hen, die cur- sussen hebben gewolgd, uitgaandie van een dozer drie oniderwijisinstanties der laniclelijike mifdidenstanidsfbonlden. Het Departemeut van Eoonomische Zaken heeft toepaaid, dat de examens ndet openibaar zulilen zijn. Het schriftelijk examen, dat een onderdeel vonmt van het volledntge examen, wordit in alle examenplaatsen gehouden op den 1st en Juni, aamvangendie te 13 uur 30. 'De mondeflinge examens beginnen op zijn vroogst 20 Juni, in andere plaatsen 2il of 22 Juni. De opgaven voor het schriftelijk examen zijn ibereiids doorde centrale departemenitale cocmmissie vastgesteid. lOok de xamencomm-issies zijn samenge- stelid. Door de centrale commissie werd besloten, dat de candidaten voor het schriftelijk exa men, voor zoover diit bandelscorrespondlentie betreft, gebrudlk zullen mogen maken van een iwoordenlboelk. (Bij het speciale examen zal, in tegensteUing met de meendng van velen, -wieil degelijk het een en anider gevraagd worden met betrek king tot handeTisrakenen en handelscorrespon- denitie. VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTING. De Minister van Financign maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of ver- mogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Hulst 15,66. AANBESTEDING VEERHAVEN TE KRUININGEN. Op Woensdag 22 Juni 1938, des voormid- e 11 uur, zal, aan het getoouw van het provinciaal ibestuur te Middelburg worden aanibestetidhet maken van een havendam en het verhoogen van een nol, tot vormlng van een veerhaven nabij Kruiningen. DE SCHIPBRUG TE VLISSINGEN AANGEVAREN. Het Engelsche stoomschip „Oaigary", dat Zondagavond uit Antwerpen kwam om bij de N.V. Koninklijke Maatischappij ,,De Schedde" te worfdien gerepareerd, heeft emstige schade aangericht aan de schiiiptorug. Het schip passeerde, door drie Belgiische sleeptoooten getrokken, de gedeelteiyk wegge- nomen sdhipbrug. Door can verfkeerde manoeuvre kwam de „Oalgary"' eohiter in bot- sing met de brug, waardoor een deed van de ponton van het landingshoofd losraakte en op een daaronder ligigende reserve-ponton terechitikwam, die gezoniken is. IDe reparatie zal eenige dagen in ibeslag nemen en gedurende dien tijd is het v.erkeer over de Schipbrug geheel gestremd. De her- stellmigsiw e rkzaamlh ed en zijn thans in vollen gang en een duiker is ter plaatse om de ge- zonken ponton te lichten. HAOHELIJK AVONTUUR VOOR DE KUST VAN WESTKAPELLE. Aan de kust van Westkapelle hebben Maan- dagavond, naar uit Vlissingen aan ,,De Tele- graaf" gemeld wordt, drie menschen een hach-elijk avontuur beleefd. Ztoaals bekend, wordt aan den Westkapel- schedijk het geheele jaar door gewerkt. Steeds moeten daar versterkingen worden aange- bracht, daar d-e zee voortdurend aan den dijk knabbelt. Zoo worden er de laatste dagen weer groote steenen gestort, die uit Belgie af komstig zijn en te Terneuzen op platte vaar- tuigen worden geladen, welke naar West kapelle worden gesleept. Maandagmiddag waren drie van deze geladen platte vaartui- gen met een sleepboot voor Westkapelle ten anker gegaan om hoog water af te wachten. Bij kalm weer begon men het eerste vaartuig te lossen. Lie ongeveer drie ton zware steenen waren van het eerste vaartuig nauwelijks overlboord gezet of de wind stak op, waardoor er spoedig een ruwe zee stond. De kapitein van de sleepboot ,,En Avant". de heer J. 't Gilde, hesloot daarom de werk zaamheden te staken en met de drie bakken te vluchten naar de haven van Vlissingen. Helaas brak de tros, die den eersten bak met de twee andere verbond, zoodat deze afdreven en dwars op de golven kwamen te liggen. Kapitein 't Gilde deed alle mogelijke moeite om weer verbinding te krijgen, doch de ruwe zee verijdelde deze pogingen. Ten slotte moest de kapitein zijn pogingen staken daar er ge- vaar bestond voor de zestien lossers, die zich op den bak, welke nog verbinding had met de sleepboot bevonden. Op de twee losgeslagen bakken bevonden zich drie menschen, alien bewoners van Westkapelle. Dezen slaagden er in de ankers uit te werpen op circa veertig meter uit den wal. Een en ander werd van den dijk door hon- derden gadegeslagen en met een schietlijn wist men van den wal verbinding te krijgen. De ,,En Avant" voer daarop met e^n bak naar Vlissingen. Inmiddels was de Belgische sleep- boot Goliath" van Vlissingen ter assistentie uitgevaren, doch ter plaatse aangekomen kon dit schip de bakken niet bereiken, daar deze van de ankers waren losgeslagen en aan den grond waren geloopen. -Het is ten slotte met groote moeite gelukt de drie opvarenden te redden. De bakken ble- ken intusschen lek geslagen te z(jn en moeten als verloren worden beschouwd. INBRAAK IN EEN NED. HERV. KERK. Zaterdagmorgen ontdetote de koster van de Ned. Herv. Ikenk te Wissekerfke, naar de Vliss. Crt. melldit, dat in het kerkgetoouiw was inge- ibroiken. Twee toussen voor de zending blelken te zijn geopend. Het ontvreemde bedrag is niet precies bekend, maar wordt op ongeveer 100 -gulden geschat. Elen nader omdenzoak wees uit, dat de diader zich via de consistoriekamer t'oegang had ver- schaft tot de kerk. In de consistoriekamer was tevergeefs getracht een geidlkiist te ope- nen. Het onderzoek, dat de politie heeft in- gesteid, heeft nog geen resultaat opgelewend. De komende Pinksterfestiviteiten. Bedriegen ons alle voorteekenen niet, dan zal ons stedeke met de Pinikstendagen en dan natuunlijlk als van ouids inizonderheid op Pinkstertwee het attractiepunt vormen voor uitgaand Zeeuwsch-Vlaanderen, althans voorzoover dit de gewoonte betracht het ver- maak in eigen omgeving te zoeken. 'Qp den Tweeden Pinikstendag zal er ailer- wege in de daartoe toestemde gelegenheden voor de lieflhetotoers geprofiteerd kunnen wor den van d'ansmuziek. Maar de namiddag zal in het teeken staan van de populaire voetfbalsport. E!en Internatio nale ontmoeting staat op het programma en zoo zal de historische grond aan den Kinder- dijik getuige zijn van een krachtmetinig tus-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2