Buitenland SSuSchT ZM"eel Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwlabletten TER NEUZEN, 20 MEI 1938. „o8a t,. sehee, SHK it d, v» '-l*« 30 April bij gesuihsidieerde vereeniigingen met werlkloozen-kas war-em aangesloten 559.100 personen (onder wie 75.700 landaribeiders). Voor de 483.400 -verzekerden buiten de landartoeiders was het wer-kloosiheid-spercen- tage 24.7 (in de vorige verslagweek, 4 t/m 9 April 1938, was dit percentage 25.1). Voor de 559.100 verzekerden met inlbeigrip van de lamdarlbeid®ns was het wenkloosheids- percentage 23.3 (in de vorige verslagweek was het 23.8). In de tiweede verslagweek van April was het werkloosheidsiperoentage voor alle ver zekerden in de laatste jaren als volgt (tus- schen haakj-es zijn vermeld de percentages indien de landarlbeilders Ibuiten bes-ch-ouiwing worden gelaten: 1932 23.6 (24.9), 1933 26.1 (26.9, 1934 23.5 25.3), 1935 27.2 (29.9), 1936 29.6 (32.1), 1937 24.1 (26.0), 1938 23.3 (24.7). Van doze percentages, afgeleid uit de ge- gevens, verstrekt door de vereeniging met werkloozenkas, is thans het cijfer, dat reeds sindis December 1937 lager was dan voor de vijtf vooraflgaande jaren, gedaald beneden dat van 1982, waardoor het thanis lager is dan in de voorafgaande zes jaren. Bij de omganen der openbare arbeidsbemid- deling stonden op 30 April 1938 in totaal 372.458 werlkzoekenlden ingeschreven, onider wie 352.391 mannen. Van deize werkzoeken- den warm er 354.715 werkloos, onder wie 339.972 mannen. Blijikems op-gave van den directeur-generaal van werkivers chaffing en steuiwerleemng waren onder het aantal van 376.977 werkloo- zen op 26 Maart 1938 begrepen 50.900 tewerk- gestelde werkloozen en 172.817 gesteunde werkloozen (onder wie 677 personen, die ar- beiden onder het stelsel ..wcirken voor den steun" Zulk een geval heeft zich, naar uit de ,,Ju- risitisiche Wochenschrift" blijkt, inderdaad voorgedaan, en wel bij' ouders die tot de ver eeniging voor emistdg bijbelonderzoek hadden behoord en daarvoor oak reeds een straf had den ondergaan. (Want deze vereeniiging is in het derde rijik verboden.) Zij hebben met hun kinideren thuis in den geest van de vereeni ging voor ems-tig bijbelonderzoek over gods- dienstdge aangelegenheden gesproken en hun niet veToorloofd in de Hitlerjeugd te treden. De kinderen zelf waren daartoe wel bereid. De zaak is voor de rechtbank gekomen en deize heeft beslist, dat de ouders, voor zoover aangaat de intrede van de kinderen in de N.S.D.A.P. en haar geledingen, ten opzichte van de drie oudste kinderen uit de ouderlijke madhit worden ontzet en de kinderen voor deize zaken onder een voogd worden gesteld. In de m-otiveering van het vonnis staat, dat de natienajal-soeialdstisehe opvoedimg alleen dan tot haar redht kan komen, indien ouder- huis, school en Hitlerjeugd stelselmatig samen werken. Indien het ouderhuis in gebreke blijft, kan de school alleen deizen sleclhten in vloed niet neutralliseeren en moet de invloed van de partij-opvoed'ing worden vergroot. Men ziet hieruit dat de toetrading tot de Hitlerjeugd wel vrijwillig is, maar dat tevens de met-toetreding op grand van tegenstand der ouders toch nauwelijks mogelijk is. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Afwezig was de heer L. J. Geelhoedt. FRANSCHE NOODLEENING IN 3 UUR VOETEEKEND. Andenmaal is beweizen, dat in Frankrijk in hoogen nood de uitkomst nabij is! Het is traffend gebleken, nu de regeering een vrijwillige leaning van 5 milliard voor da bewaipening had uitgasdhreven en een oproep had gedaan op de vaderlanidisliaMe van alle Eranschen. Om 9 uur, Maandag, werd de inschrijiving geopend an drie uur later was de leening reeds volteekend. Het is edhter dien geheelen dag zoo doongegaan en de minister van finan- cien heaft in allerijl een decreet-wet moeten uitvaardigen, waarbij de inschrijving gesloten werd. Uit zeer betrouwbare bron aan financien verklaarde men dat de inschrijviing hals over loop met een speciale decreet-wet moest wor den gesloten, otmdat volgens beraming en op- goven uit de pravincie op den eersten dag niet 5 dock 10 milliard francs vrijwillig binnen- stnoamde. De insdhrijving zou oorspronkelijk 3 dagen duren, doch 3 uur waren -voldoemde -geweest! Moreel vooral tegenover hat buitenland een sclhitterende overwinning voor Daladier c.s., schrijtft het R. N. DE NEGUS PHYSIEK EN MOREEL GEKNAKT. De negus, die een bijeenkomst van de West minster Fellowship, zou leiden, heeft laten waten, dat hij lichaanelijk en moreel te zwak was am te koanen. fOp de verg'aJderimg zeide Martin, de Aibes- sijnsche gazant te Louden, zinspelend op de deibatten voor den Voikenlbondsraad,,Voor hen, die trouw bleven aan de oude beginselen, is het pijnlijk te zien, dat Engeland bezig is, het voorbeeid te volgen van zekere kleine lanlden, die onder den invloed van vrees bun eerewoord verzaakt hebben en but ten de per- ken van het handivest zijn geigaan. Gezien de veihoUding, waarin ik mij bier bevind, kan ik niet spreken, zooals ik zou w-emschen. Maar ik kan niet begrijipen, hoe een rechter der eenen dag de daad van een milsdadiger kan veroor- deelen en den voigenden dag vrienidschap met dien misdadiger sluiten kan. Het is verras- send, dat vrome ehristenen schijnen te mee- nen, dat verheven beginselen mieit in onzen tijd passen." HET IS KALM IN MEXICO. In diplomatieke kringen verklaart men, dat het volgens de laatste inlichtingen kalm is in Mexico, waar de bevolkmig het regime van Cardenas trouw blijft, ondanks de oecomo-mi- sche crisis. Het is oak gebleken, dat de ge- ruchben over een breuk fcusschen Cardenas en generaal Cedillo onjuist zijn. ZIE&ENVERVOER EN EERSTE HULP PER VLIEGTUIG. Dit jaar zal de medische dienst per vlieg- tuig van het Roode Kruis der Sowjetunie be- langrijk worden uitgebTeid. In 1937 bestonid deze dienst uit 33 aidee- lingen. De vliegtuigen legid-en 18.000 viie-g- uren af, transport, erden 1616 dringende ge- vallen naar de siekenhuizen en 1523 artsen enz. naar afgelegen en moeilijk bereikbare 'plaatsen, waar zij dringende gevallen moesten behandelen. In het gehcel behanidelde de vUegdienst in 1937 5089 gevallen en voerde 350 operaties ter plaatse uit. Bloed voor tr&nsfusie wordt snel per vliegtuig naar de meest afgelegen streken van het land ge- bracht. In 1937 transporteerde de dienst voor dit dbel 104 liter bloed. In dit jaar opent het Roode Kruis veertien nieuwe ceqtra vooir dezen vliegdsienst, zoodat er dan 47 centra in hit land zullen zijn. Deize nieuwe centra beivCnden zich voornamelijk in de grensgebieden. Het vliiegtuigcentrum in Archangelslk zal -de geheele kust en de eilan- den van de Witte Zee, de Sjoekajc-r. en de Baaentsz-Zee bedienen. Een van de nieuwfe d'iensten beivinidt zich in het Verre Oosten, in Sjita en eeh andcre op Sachalin. vugs VOOR DE Cu De nieuwe* Roeim-eenscihe -den l>eaioemd cm den ^rondwet houdit de epas-sen der doad- cjp welke wijze dit en comimissie van minister van justi- vijf 1 tie van advies te dienen, die op zijn beui t vei - over den vonm van doodstraf, welke zou wor den vastges' id. De oemmissie siprak zich uit voor de guillotine. De kwestie is nu of het rapport zal worden aangenomen. Het alge- meen geivoelen onider het volk is, dat het meet worden verworpen, aangezien de ge- dachte aan de guillotine reeds afschuw ver^ wekt. DE TOETREDING IN DE HITLERJEUGD De correspondent der N. R. Grt. te Berlijn schrijft: De toetrsdimg tot de Hitlerjeugd geschiedt, naar men weet, vrijwillig. Zoo is bepaald, toen bleek, dat alle jongens en meisjes aan de roep- stem van den jeugd-leider Baldur von Schi- rach gehoor hadden gegeven. Wat zou er echter gebeuren, zoo kon men zich afvragen, als nu eens toch ouders de toe- treding van hun kinderen niet zouden ge- doogen? Onder de ingekomen stukken bevond er zich een van J. F. van Kenkvoorde, welke verzocht, gedrongen door den nood der tijden, ook in aanmerking te mogen komen voor het leveren van paairdenwerk ten behoeve der gemeente. Na uitvoerige discussie werd besloten, voor dit werk een prijs vast te stellen en het ieder der betrokkenen op toerbeurt te doen ver- richten. Een adres van de bewoners der Zandstraat werd, als zijnde ongezegeld, ter zijde gelegd. Burgemeester en W^ethouders verklaarden, dat de bestrating van de Zandstraat hun aan- dacht had. "Hiema kwam een verzoek van verschillen- de exploitanten van vrachtauto's, am in aan merking te mogen komen voor het vervoer van materialen. Burgemeester en Wethouders hadden eveneens voorgesteld dit adres, als zijnde ongezegeld, ter zijde te leggen. De heer Van Hecke nam hienmede evenwel geen genoe- gen, en betoogde in den breede, dat de huidige wijze van vervoer, hoewel deze oogenschijn- lijk goedkoop uitkwam, per ton vervoerde materialen herekend, aanmerkelijk duurder was dan wanneer het vervoer per ton zou worden aangenomen, terwijl bovendien de betrokkene er geen brood aan verddent. Hij gaf dan ook in overweging, indien dergelijk ver voer in de toekomst zou worden besteed, dit per ton te doen. Verder vroeg de heer Oolsen, of bekend was, hoeveel de prijs van dit ver voer in totaal bedroeg, hetgeen nog niet be kend was. Burgemeesrter en Wethouders zeg- den toe, deze zaak nog nader te zullen bezien. Vast gesteld werd de verordening op de hef- finig van 75 opcenten op de gemeentefondsbe- lasting voor het belastingjaar 1938/39. Door de Vereeniging Amfoachtissehool voor Ter Neuzen en omstreken werd den raad aan- gelboden e'en ijzeren bek om den boom, geplant ter herdenking van de geboorte van H. K. H. P,rinses Beatrix. Met algemeene stemmen werd besloten, deze schemiking te annivaarden. Besloten werd verder met algemeene stem- men tot het aaniwijzen van een plaats voor den bouw eener nieuwe openbare lagere school te Sluiskil en tot aankoop van den daartoe be- noodigden grond. Een voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijiziging der verordenlnig, regelende de rangen, het aantal, de sam ens telling, de "eischen van benoembaarheid en de bezoldiging der dienaren van politic, werd aangenomen met de stem van den heer Van Cadsand tegen. De heer Van Oadsamd betoogde, accoord te gaan met de voorwaarden, zooals die door den minister van Binnenlandsche Zaken z.jn ge steld, en waar d.it voorstel hieraan niet con form' was, onthiejd hij er zijn stem aan. De heer Lambrechitsen .van Ritthem sprak als zijn meening uit, dat het aantal politie- agent'en voor de gemeente te gering was en beple'itte de verhooging hiervan. De voorzit- ter was het hienmede eens, terwijl vensehillen- de heeren verklaarden, dat zij met een derge lijk voorstel zouden accoord gaan, indien de burgemeester als hoofd van politie verklaar de dat de bestaamde toestand onvolidoende was en verbeteiring eiischte, hoeiwel zij dit voor zich persoonlijk niet inzagen. Ten aanizien hiervan werd besloten, deze aanigelegemheid te laten rusten tot bij de be- handeling der begrooting. Een besluit tot eoniversie van een geldlee- ning passeerde zonder meer. Hierna werd besloten tot wijiziging der be grooting voor den dienst 1937. Op reclames voor riioolbelasting en school- gelfl werd beschikt als door Burgemeester en Wethouders voorgesteld. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om te handha- ven den aanslag hiondenbelasting van S. P. Beerens ontmoette eeniige togenkanting, op verschillende gronden. Tenslotte werd ook dit aanvaard. (De gelooifisibrieveii van. het door het bed an- ken van den heer J. Duurinck aangewezen lid van den raad A. C. van Famelan, werden on- derzooht en in orde bevonden. iGewijziigd werd de concessie voor de N-y. Radio id istributie- en Draadomroepbedrrjf, v/aarna aan de orde kwam de omivraag. Het hoofdtmotief hiervan was de waterlei- dinpkiwcstie. De heer Oolsen stelde de vraag, waarom namens Burg, en Weth. een schnjyen was uitgegaan aan de verhuurders van wonin- o-er dat zij hun huurwoningen moesten aan- luiten aan de waterleiding. De heer Verlinde was over dit schrrjven eveneens veront waardigd geweest en betoogde, dat, indien de VcTplichting tot aansluiUng bestaat, deze ook voc'r alien igelden moet. Enkele leden za- gc n in dit schrijven vender een onbillijkiheid. tiaar in de vengadering van den raad, waaim tot aansluiting aan de waterleiding besloten was, door den directeur der maatschapipij zou zijn boegezegd, dat, indien Ter Neuzen bet veredscht- minimum-percentage zou zijn be- reikt, de dwangbepalingen niet zouden wor den toegepast. Weer andere leden waren van oordeel, dat- met het toepassen van deze maat- regel behoorde te zijn gewacht toit ook de an dere aan het waterleiding aangesloten ge- meenten een gelijk percentage aansluitingen zou hebben als de gemeente Ter Neuzen, die ten aanziea hiervan aan den top staat. De Voorzitter zette uiteen, dat-dit schrijven was uitgegaan naar aanleiding van een klacht der maatschappij, dat sommiige betrokkenen, die in den aamvang der exiploitatie hadden aan gesloten en van de geboden tegemoetkoming hadden geprofiteerd, thans, bij verhuur van hun woningen, de nieuwe huurders niet de ver- plichting tot aansluiting oplegden. Overiigens is in dezen geen sprkke van on- biUijikheid, doch is dit meer een kwestie van tempo. En dan ligt het voor de hand, dat in de eerste plaats in aanmerking komen voor aansluiting de bewoners van huurwoningen, daar deze er belang bij hebben, dat hen goed deuigdelijk drihkwater wordt verschaft, terwijl de eigenaars-bewoners van woningen ten slotte in eerste instantie zelf hebben te beoordeelen, of zij al of niet ondteugdelijik water willen geibruiken, hetgeen niet zeggen wil, dat ook op hen de verplichting tot aansluiting aan de waterleiding niet rust. De verplichting zal te zijner tijd ook op hen warden toegepast. De heer Scheele verkiaarde, mede namens zijn mede-weithouder Geelhoedt, dat in Burge meester en Wethouders wel was besproken de kwestie van de minder faire handelwijze van de verhuurders, die zich aan hun verplichtin- gen onttrokiken, doch dat met geen enkel woord was gerept over een aanschrijving aan alle verhuurders van woningen, waarin op hun verplichting werd gewezen, en de conditie werd gesteld, dat zij hun woningen binnen een bepaalden tijd moesten doen aansluiten. De heer Van Driel betoogde dat eigenijk dit schrijven te laat verzonden is. Hij is van mee ning, dat alle eigenaars en verhuurders van woningen aan hun verpliehtingen moesten heb ben voldaan, aangezien in de bouw.verordening is voorgeschreven, dat een waning aan de waterleiding aangesloten moet zijn en die wo ningen, waar deze voonzieninig niet is aange- bracbt, dus eigenlijk niet aan de bepalingen van de bouwverordening voldoen. De heer Dambrechtsen van Ritthem vroeg, of van den Minister van Sociale Zaken een schrijven was ingekomen, waarbij mededeeling werd verzocht van uit te voeren werken, Bur gemeester en Wethouders antwoordden beves- tigend en deelden mede, reeds verschillende objecten te hebben aangewezen. De heer De Vos vestigde er de aandacht van Burgemees ter en Wethouders op, dat er gezien den loop der historic naar behoorde gestreefd te worden, dat dergelijke werken zoo veel mo gelijk onder collectief contract geschieden. De heer Lamtorechtsen van Ritthem deelde mede, dat een feestcomite is opgericht ter vie- ring van het a.s. regeeringsjubileum van H.M. de Koningin en verzocht een crediet van f 1000 ten behoeve van de feestviering. Na breed- voerige discussie omtrent deze kwestie werd met de stem van den heer Van Cadsand tegen, hiertoe besloten. De heer De Vos vroeg, wanneer Burgemees ter en Wethouders een begin derrken te ma- ken met de regeling van uitkeering van een gedeelbe van de ziekenfondspremie voor werk loozen, welke vraag de heer Den Hamer aanvulide, met te verzoeken, hoever het stond met het onderzoek inzake dezelfde aanige- legeniheid voor anderen. Bij monde van wet- houder Scheele werd hierop medegedeeld, dat het niet mogelijk bleek, dit laatste te onder- zoeken. De heer Lambrechbsen van Ritthem ver zocht mededeeling omtrent den stand van zaken betreffende de inrichting van een schoolartisendienst, waarop de Voorzitter mededteide, dat deze aangelegenheid binnen- kort in de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. zal worden besproken. De beer Duurinck nam hierna afscheid van den raad en dankte voor de ontvangen medewerkimg en de prettige samenwerking, die steeds tusschen Burgemeester en Wethou ders, de leden van den raad en hem heeft ge- heersctot. De Voorzitter wenschite den heer Duurinck bij zijn uittreden uit den raad het beste toe, en sprak de hoop uit, dat hij in zijn overigen werkkrinig voldoening zal mogen vi-nden. Op alle binnenleidingen w-erd, in aansluiting aan de in 1936 geldende vengoed'ing van 7,50, in 1937 nog een vergoeding van 5 verleend. Het aantal aangesloten woningen bedroeg per 31 Dec. 1937 in het gebeele voorzienings- gebied 3211 of rond 54 van bet totaal aan- slui-tbare aantal -volgens de raming van 1935. Verdeeld over de gemeenten, waren aan gesloten: te Ter Neuzen 63 Axel 56 Hulst 44 Sas van GenJ. 52 en St. Jan- steen 24 Volgens het werkelijke aantal woningen op 1 Jan. 1937 zijn die cijfers, resp. 59, 54, 43, 50 en 23 Het aantal aangesloten bedrijven is: te Ter Neuzen 22, Axel 12, Hulst 15, Sas van Gent 11, St. Janst-een 5, Westdorpe 1, Clinge 1 en Kloosterzande 2. Instellingen van algemeen belang zijn aangesloten: te Ter Neuzen 22, Axel 9, Hulst 11 en Sas van Gent 6. Naar den toestand per 31 Dec. 1937 is de gemiddelde jaarontvangst per aangesloten woning te Ter Neuzen 17,84, Axel 17,17, Hulst 21,45, Sas van Gent 20,24 en St. Jan- steen f 18,93, terwijl die over het geheele voorzieningsgebied 1-8,50 bedraagt. In 1937 werd aan watergeld ontvangen f 69.103,11; daarin is begrepen 9.814,28 voor levering aan bedrijven. De ont-vangst wegens vergoeding voor brandkranen bedroeg 2.730,83. De verlies- en winstrekening sluit met een verlies van 6.463,28. In de rentabiliteits- rekening was voor bet eerste exploitatiejaar een verlies van 9502 becijferd, zoodat in werkelijkheid het verkregen resultaat is mee- gevallen. Betreurd wordt, dat niet alle gemeenten naar de mate van bun grootte daaraan hebben meegewerkt. Naast gemeenten met een zeer beboorlijk aansluitingspercentage zijn er, die op dit punt beneden de verwachtingen zijn gebleven. Wanneer door de besturen dier gemeenten wordt meegewerkt om ook aldaar het aansluitingspercentage op te voeren en in overeenstemming te brengen met de raming voor het jaar 1988 te stellen op 60 dan ontst-aat -een bloeiend bedrijf en alleen daarmede is Zeeuwsch-Vlaanderen gebaat. De in 1936 opgemaakte raming van bouwkosten bedroeg 1.180.000, terwijl de eindrekening aanwijst een bedrag van 1.188.457,72%, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat daarin is begrepen 7142 voor aankoop terrein enz. der vlas- fabriek 't Zwaantje, alsmede 8125 aan boete voor conversie van geldleeningen, die in 1936 niet in de raming konden worden opgenomen. DISTRICTSARBEIDSBEURS VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Opgave van bet aantal ingeschreven werk- zoekenden bij de organen der arbeidsbemid- deling in Zeeuwsch-Vlaanderen gedurende de maand April 1938. Aardenburg 3, Axel 242, Biervliet 53, Bres- kens 36, Cadsand 11, Clinge 49, Eede Graauw c.a. 80, Groede 19, Hoek 114, Honte- nisse 135, Hoofdplaat 35, Hulst 79, Koewacht 14, Qostburg 38, Nieuwvliet 5, Overslag 4, Philippine 33, Retranchement 16, Sas van Gent 104, Schoondijke 14, St. Jianst-een 88, St. Kruis 2, Sluis 46, Vogelwaarde 126, Water- landkerkje 2, Westdorpe 80, Uzendijke 26, Zaamslag 106, Zuiddorpe 29, Zuidzande 4, Ter Neuzen 596, totaal 2189, waaronder 1056 landarbeiders. N.V. W ATERLEIDIN GMA ATSCHAP PI J ..ZEEUWSCH-VLAANDEREN". Aan de dezer dagen door den Raad van Commissarissen aan de vergadering van aan- deelhouders overgelegde balans met winst- en verliesrekening over 1937 met toelichting en het verslag van den Directeur betreffende den toestand der vennootschap, is bet volgende ontleend: De drinkwatervoorziening bleef nog tot gemeenten in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen beperkl. De Raad van Commissarissen was samen- gesteld als volgt: B. A. Th. M. Truffino te Hulst, voorzitter, Mr. P. H. W. F. Tellegen te Terneuzen, vice-voorzitter, Mr. P. Diele- man te Middelburg, commissaris aangewezen door Ged. Staten ^an Zeeland, veraere com missarissen Th. M. Overmaat te Aardenburg, Mr. G. P. J- M. de Kerf te Sas van Gent en F. Blok te Axel, en B. I. Zonnevijlle te Ter neuzen, secretaris, tevens plaatsvei vangend directeur. Directeur: Ir. G. P. M. Dikotter. Ten behoeve van den t.z.t. te Terneuzen te bouwen watertoren, eventueel in combinatie met een kantoorgebouw en opslagplaatsen, werd het terrein en gebouwen van de voor- malige vlasfabriek „'t Zwaantje" bij publieke verkooping aangekocht. Buiten de 5 gemeenten in Oostelijk Z.- Vlaanderen maken deel uit van de vennoot schap de gemeenten Oostburg, Aardenburg en Breskens inmiddels hebben -de -gemeenteraden van Philippine, Cadsand en Retranchement in be- ginsel tot toetreding besloten. In den loop van het jaar kwamen alle wer ken gereed en werden v-ol-l-eidiig in gebruik ge no-men. Er was e^in regelmatige toename van het aantal dienstgeleidingen. Omtrent de waterwinplaats wordt meege- deeld dat daaraan, door alle batterijen tege- lijk in werking te zetten 150 M». water per uur kan wore en onttroltken. In de laatste 11 maanden van het voeig jaar is in totaal 290.746 Ms. water onttrolcken. Alle pompen worden aangedreven door clectromotoren, waarvoor de stroo a wordt geleverd door -de N.V. P.Z.E.M. In totaal werd aan stnoom verbruikt 117..85 kwk. en wordt berekend dat de kosten per Me. opge- nompt water 1,18 cent hebben bediagen. De hoedanigheid van bet algelev-erde .vatei was, zoowel chemiscli als bacteriologisch, U°Per 31 Dec. 1937 had het hoofdbuizennet een totale lengte van 91.709 M. Het aantal afsluiters bedroeg 325. Brandkranen waren geplaatst, in de ge meente Ter Neuzen 200, Axel 114, Hulst 79, Sas van Gent 88 en St. Jansteen 60, f totaal 541. In 1937 werden 733 nieuwe dienstleidingen aangelegd. De dienstleidingen zijn te verdeelen als volgt: aantal dien3tleid. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Opgave van bet aantal geplaatste werk- krachten gedurende de maand April 1938. Ingeschreven werkzoekepden geplaatst in de gemeente: 1 ij-zervlecbter, 4 grondwerkers, 1 metselaar, 2 straatmakers, 10 timmerlieden, 1 nageljongen, 5 sjouwers, 14 transportarbei- ders, 1 schipper, 1 winkelmeisje, 3 dagmeisjes, 2 wBrkstcrs. Ingeschreven werkzoekenden geplaatst elders- 11 fabrieksarbeiders te Axel, 1 bank- werker te Sas van Gent, 1 landarbeider in Duitschland. Van elders werden betrokken: 7 sjouwers door Hoek, 1 door Vogelwaarde, 2 door Hon- tenisse, 1 schilder door Vogelwaarde, 1 fa- brieksarbeider door Sas van Gent. die in het naburige Zeeland, dat per auto in ruim 1% uur te bereiken is, zoodat zij ge- makkelijk het oog op hun bezittingen daar kunnen houden. Veiligheid is voor hen van meer belang dan interest, en als zij van hun geld in een rustige belegging, 3 maken, dan nemen zij er graag genoegen mee. Verschillende landbouwers, die onder zwa- ren hypotheeklast gebukt gaan, en die weten, dat Belgische en Fransche beleggers op hun bezittingen gesteld zijn, bezwijken voor de verleiding om door verkoop uit de schuld te geraken. Temeer omdat zij, als hun eigendom in vreemde handen is overgegaan, toch als pachter, tegen een redelijke pachtsom, op bun goed kunnen blijven. En zoo lokt Belgisch en Fransch kapitaal stuk na stuk de Nederlandsche eigendommen op. Lierver dan in Franscben of Belgischen grond laat het zich in Zeeuwschen grond1 be- 1-eggen. Want de Zeeuwsche grond is goed, ligt veilig over de grens, en doordat het regis- tratie-recht hier slechts 3 bedraagt tegen ongeveer 11 in Belgie en 22 in Frank rijk, is hij meestal nog -goedkooper ook. In Zeeland, voornamelijk in Zeeuwsch- Vlaanderen slaat men den snel toenemenden invloed van het buitenlanclsche kapitaal met bezorgdheid gade. Men vraagt zich af of de Nederlandsche beleggers in hun afkeer van Zeeuwsch-Vlaanderen zullen volharden, en of men ook in de toekomst met het vaderland- sche kapitaal, ofschoon men er geen weg mee weet, niet over de Schelde zal durven komen om de streek uit de handen van de buitenlan- ders te houden? De industrieen van eenige beteekenis in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn op twee na buiten- landscb bezit, en nu dreigt het met den grond den zelfden weg op te gaan! SPERTIJDEN VESTIGINGSWET. De Staatscourant van 17 Mei 1.1. bevat een besluit van den Minister van Economische Zaken van dien datum, waarbij deze, over- wegende dat het wenschelijk is wijziging te brengen in de redactie van zijn beschikking van 9 December 1938, waarbrj een sperverbod werd ingesteld voor het uitoefenen van het broodbakkersbedrijf, heeft bepaald, dat in die beschikking in plaats van art. 1, vijfde lid wordt gelezen: „artikel 1, vijfde lid, en art. 10, eerste lid". Voorts wordt aan die beschikking een nieuw punt 3 toegevoegd, luidende: i3. Het onder 1 bepaalde vindt overeen- komstige toepassing ten aanzien van de uit- breiding van het in een inrichting uitge- oefende bedrijf met de uitoefening van het broodbakkersbedrijf, zoom-ede ten aanzien van de voortzetting van het in een inrichting, als onder 1 bedoeld, uitgeoefende bedrijf in geval van wijziging in de personen van ondememers of beheerders. Een zelfd-e besluit is genomen met betrek- king tot de sperverboden voor broodverkoo- pers, het schoenhersteller&bedrijf, bet maat- schoen-makersbedrijf, bet bedrijf van ortho- pediscb schoenmaker, het bedrijf van schoen- verkooper, en het uitoefenen van een kantoor- boekhandel, alzoo voor alle bedrijven waar voor een sperverbod was afgekondigd. Zooals uit een aanhangig proces reeds is gebleken, werd betwist, dat volgens de redac tie van dat afgekondigde sperverbod voor het vestigen van een zaak ook verboden lzou zijn het overnemen of anders gezegd bet voortzet- ten van een zaak. De bovemaangehaalde be- sluiten hebben blijkbaar ten doel dit thans onomstootelijk vast te leggen. EEN BOOTDIENST ZEEBRUGGE VLISSINGEN Naar verluidt bestaan er volgens de Vliss. Crt., te Zeebrugge plannen, die reeds in ver- gevorderden staat zouden verkeeren, om ge durende dezen zomer een regelmatigen boot- dienst op Vlissin-gen te openen. Deze passa- giersdienst zou in de maand Juni aanvangen. Volgens de plannen zouden er twee diensten per dag worden uitgevoerd. De stoomboot, die dezen dienst zal onderhouden is reeds in de haven van Zeebrugge aangekomen. VREEMD KAPITAAL IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. In den loop van tijden hebben wij meermalen ervaren, dat men zich vooral in het centium des lands bezorgtl scheen te maken over he investeeren van buitenlandsch kapitaal in den bodem en in bedrijven in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Het is wellicht een min of m-eer onbehaag- lrike gedacbte, doch direct nadeel hebben wij over het algemeen van die verhoudingen nog niet kunnen bespeuren. Wel hebben wij- er meermalen op gewezen, dat een groot stuk der welvaart van ons gewest te danken was aan het buitenlandsch kapitaal, waarvoor bier een deboueh-e was gezocbt, want dat, op enkele uitzonderingen na, het Nederlandsch kapitaal ver van Zeeuwsch-Vlaanderen bleef. Door Dr. R. werd daarop dezer dagen m „De T-elegraaf" in een artikel over Zeeuwsch- Vlaanderen nog gewezen, en betoogd, dat het Nederlandsch kapitaal zich meer voor dat ge west zou behooren te interesseeren. Over die kwestie bevatte dezer dagen de Midd. Crt. en andere bladen de volgende be schouwing: Er bestaat al lang belangstelling voor Zeeuwsch grondbezit bij buitenlanders, maar deze belangstelling begint nu toch wel on- rustbarende vormen aan te nemen. Overal in onze provincie, maar voornamelijk in Z.- Vlaanderen kan bijkans geen stuk land van eenige beteekenis meer onder den namer komen, of het gaat in buit-enlandscbe handen over vooral Belgen en Fransche industrieelen uit de omgeving van Rijssel, vertoonen voor keur voor Zeeuwsch grondbezit. Naar schat ting hebben deze de laatste twee jaar m onze -provincie, hoofdzakelijk in West Zeeuwsch- Vlaanderen, voor ruyn 2 millioen gulden gronc p-ekocbt en nog gaat dat zoo door. Ongeveei K„k0^rt van t grond-ezit W. Vlaanderen en v-ele bofsteden zijn Heteigen van Belgen en Franschen en a's dez Zeeuwsch land en toeneming Ter Neuzen Axel Hulst St- Jansteen niet aangesl. gem. totaal in 1937 1388 1672 284 663 773 110 282 479 197 52 121 69 10 15 5 2817 3550 733 dom voortgaan hun geld in Zeeuwsche boerderijen te beleggen zoo als^ de laatste jaren is geschied, dan is he dat Zeeuwsch-Vlaanderen op den duur zoc verschaft vindt men dezen gang van zaken niet aangenaam, doch men staat er machte- loos tegenover. Fogingen om particuberen en lichamen uit ..Holland" voor de Zeeuwscb- Vlaamsche landerijen als kapitaal-beleggmg te interesseeren, hebben tot dusv-erre gefaald. Tedere h-ofstede, die verkocht wordt knjgt er tegenwoordig een buitenlandsehen eigenaar Te verwonderen valt dit niet. Tal van fa- brikanten uit het Noord-Fransche mdustrie- gebied zoeken veilige beleggmgen. Zij vmden HET WERK VAN EEN SCHOOLARTS. Uit het door den gemeente-arts te Middel burg overgelegde verslag van bet werk van den schoolarts over 1937 blijft o.a. dat onder zijn toezicht stonden 2931 scholieren, waar onder 400 kleuters. Aan 1526 kinderen van de lagere en Ulo-scholen werd verzocht op het spreekuur van den schoolarts te komen; 1148 hebben aan dit verzoek voldaan. Bij zeer vele werden verschillende gebreken ontdekt. O.a. bij 176 scheeve of kromme rugger., bij 141 v-er- minderd gezichtsvermogen, bij 139 onvoldoende voeding. Velen werden naar een huis- of ande ren arts gezond-en. LUXOR THEATER. De charge van de Lichte Brigade. Zoo begint dan de handeling in Britsch- Indie en onopboudelijk wordt men in deze film herinnert aan dat andere martiale en onvergetelijke filmwerk: Bengal Lancers. Het heeft diezelfde „dash" diezelfde pracht van bergpanorama's dat rustige en intelligence spel der hoofdpersonen dat angstvallig vermijden van al te groote sentimentaliteit en die prachtige ontwikkeling naar een dra- matisch en hero'isch slot. Het kan sommigen menschen interesseeren of deze film nu inderdaad in Britsch-Indie is opgenomen h-et doet er echter weinig toe en het maakt het integendeel nog interessan- ter, wanneer de opnamen werden verricht in California, mits men die sf-eer van tropische hitte, van gevaar en onrust heeft getroffen, waarin de troepen leven, die aan de grenzen van het Britsch-Indische i*ljk een altijcl ang- stige opgave zullen vervullen van gewapenden vrede waar acht-er ieder rotsblok een inlan der met een geweer kan liggen en men nooit zeker weet of de op patrouille mtgezonden kameraden terug zullen neeren. Dit leven van een grensgarnizoen in zijn enorme versterkte omheining leeft men dan !j' liier bevindt zich de sluwe Soerat Khar Henrv Gordon speelt den Oosterling met de lenigheid en de sluwheid, die doet denken aan de ranters, die hij zoo gaame jaagt en die gelegenheid geven tot een spannend jacht- tafreel in de jungle en wij ontmoeten een aantal van die Engelsche bestuursambtsnaren in het midden der vorige aeuw, alien behooren tot datzelfde ras van hautaine en soepe.e Empire-Builders" die een wereldrij-. m be- dwano- houden met een gering aantal soldaten en een handige verdeel-en-heerschpolitiek. En daar is dan die cameraderie van of"" ren en soldaten, zooals ze ontstaat 'i ee grensoorlog - de haat tegen den vijand die op- verraderlijke wijze een garmzoen uitmoor t dat alles met zooveel durf en verve gedaan, zich aan u mededeelt. Hier begmt de Lichte Brigade haar haat tegen Soerat Khan en hier St de fantasie van den scenarioschrQver te w/rken, die d. Lickte de Knm waarheen ook Soerat Khan X bi?ve» hitt dm aan d. der Buwan HPt offer van de Lichte Brigade

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2