ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIE8LAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ABDIJSIROOP v Stop dien hoest LICHTZINNIGE JEUGO No. 9762 VR1JDAG 20 MEI 1938 78e»Jaargang Binnenland Feuilleton AKKER's versterkte EERSTE BLAD NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bjj vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen /2,35 per 3 maanden fr. per post Aboonementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TEEEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KEEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. PRINS BERNHARD HERVAT ZIJN RIJLESSEN. WOensdagmorgan heeft Prins Bemlhard de rijlessen aan de militaire rijschool te Amers- foort hervat. Omstreeks aclit uur arriveerde de Prins aan de Rijschool, am deel te nemen aan de les onder leidtog van kolonel D. A. Camerling Helmolt. Daarna volgde nog een springles onder leading van ritmeester baron Sirtema van Groves tins. 200.000 SPOORBOEKJES VERKOCHT. Zaterdag waren er rond 200.000 van de nieuwe spoorboekjes verkocht. Een cijfer, dat hooger is dan de voorgaande jaren en wel een indruk geeft van de belangistelling, welke er bij bet reizemid publiek voor de nieuwe dienst- regelinig der N. S. toestaat. BELASTINGOPBRENGST VALT TEGEN. De apbrengst van de direete belastingen heeft tot eind April 1938 bedragen 46.833.544 tegen 42.253.259 op eind Aipril 1937, dus een hoogere opbremgst van ruim f 4 y2 millioen. Wanneer hierbij in aanmerking wordt ge- nomen, dat Maart 1938 de opbrengist reeds bijna 5 millioen hooiger was dan het vorige jaar, dan valt in April vergeleken met de- zetflde maand van 1937 een aanmerkelijke acbtenuitgang in optorengst te constateeren en wel met ruim f 417.000. Voomaimelijik is dit minder gunsitige resul tant het gevolg van het verloop in de op brengist van de grondbelasting. Bracht deze belasting tot eind Maart nog ruim 3 ton meer op dan bet vorige jaar, than® is dit middel ruim f 280.000 ten achter gelbleven bij de op brengist tot eind April 1937. De overage belastingen bletven alle in stijgen- de lijn. De op 31 Maart bestaanide hoogere op- brengst van de belasting van de doode hand ad f 257.691 is thans echter teruiggeloopen tot een hoogere opibrenigst van f 191.215 in vergelij- king met het vorige jaar. De overige midldelen toomen na de gunstige cijfens van de voriige maand, waarbij de ra nting aanmerkelijk werd overschreden, een sterke inzinkfag. Bij een maandelijksche ra nting van 35.768.750 bedroeg thans de op- brengst slechts 32.663.187, hietgeen zelfs nog f 1.826.119 minder is dan de oplbrengst over April 1987. Over de eerste vier maanden heeft de opibrenigst bedragen 136.697.799 tegen f 133.704.527 het vorige jaar. Kon over het eerste kwartaal reeds een vooruitgang worden getooekt van ruim f 4.8 millioen, de maand April heieft dezen voor- sprong op het vorige jaar weer doen terugloo- pen tot slechts bijna 3 millioen. Ten opizichte van de ranting is de gang van zaiken zeer omgunstig te noemen. De ranting voor vier maanden bedraagt f 143.075.000, de opbrengst is hierbij f 6.377.100.87 ten achter gebleven. 'De inkomsten ten bate van het gemeente- fonds hebben tot en miet April bedragen 66.153.256 tegen een ranting van 63.140.000. Voor het Werfclocsheidsishbsitiiefomds waren de inlkomsten tot en met April 20.860.825. bij een raming van bijna f 17% m'illioen. De opbremgst ten bate van het Verkeers- fonds was in April 5.648.523 en over de eer ste vier maanden 9.971.880. De raming over vier maanden is ruim i 10 millioen. DE GRENS TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSCHLAND BLIJKT ALS VOLKSGRENS TE WORDEN BESOHOUWT). De correspondent der N. R. Crt. te Berlin schrijft ,,Wij eisohen de aaneensluitinig van alle Diritschers op grand van het zelfbepalimgs- recht der voliken tat den Groot -Du i tsch 1 and Dit is het eerste punt van het program der nationaal-social Isti&che Duitsche arbeiders- door ARTHUR APPLIN. 9) Vervolg. Rupert onderdrukte een gesmoorden vloek. Wat kan er dan in 's hemels naam aan de hand zijn? Denk je, dat er... misschien lets met vader is getoeurld? Miarjorie schudde .haar hoofd. Ik geloof niet dat ddt het geval is. De boodschap luidt slechts dat jij alleen komen moet. Rupert vertrok en ging het pad af, dat leidde naar den hoofldweg. Hij liet Post Bridge achter zich liggen en sloeg een zijweg in aan z'n rechter hand. Nu liep hij in de dreef. Het kasteel lag nogal achteraf onder de schaduw van hocg getooioimte. Rupert had nog niet ge- belld, toen de voordeur reeds wend1 geopend; sir Reginald Crichboun zelf stond in de deur- opendnig. Ik vind het onaamgenaam u lastdg te val- len, doch 't is voor een zeer emstige zaak, die ik te bespreken heb, zei hij kortaf. Wilt u me volgen naar m'n weikkaimer? Rupert volgde, benieuiwd naair datgene wat hem zou worden geopenlbaard. Hij voelde zich opgelucht, toen hij zijn vader zag staan, met z'n rug naar het open vuur. Sir Reginald sloot de deur, nam plants voor een antdeik (bureau en gaf Rupert door 'n tee- ken met de hand te kennen, dat hij eveneens kon gaan zittenHij gaf er echter de voorkeur aan, te blijven staan. Wilt u zoo virienldelijk zijn te zeggen, wat er aan de hand is? vroeg sir Reginald aan John Dale, hem aankijkend. Rupert keek van den een naar den ander. partij en dat blijft het. In fraaie groote letters staat het nogmaals gedrukt in ,,Der Schu- lungslbirief", het „centrale maandiblad" van de N.S.D-A.p. Het beslaat daarin de heeie eerste bladzijde, opdat (wat in het buitenland maar al te vaak pleegt te gesohieden) althans in Duibschland nlemanid het vergete. ILanks van deize eerste bladzijde ziet men een teekeninig van een dooden en een leven- den nationaal-socialist: ,,Meer dan honderd doode vrijheidshelden", zoo luiidt de daame- venis staanide verklaring, ,hebben alleen de Sudeten-Duitschers te ibeklagen. Nooit mag de Rijks-Duitschers vergeten, dat deze bloed- getuigen zijn gervallen voor Dudtschland, voor een Duitschland, dat grooter is dan het in onnatuurlijke enge grenzen geperste Duitsch land van Versailles...™ Een statiistielk aver de talrijkheid van de Duibschers in de wereld beslaat de volgende bladzijde. Eenst Europa: 90 millioen Duit- schers, aldus verdeeld: Duitschland: 67 mil lioen. Duitsch-Oostenrijk6.2 millioen; Dant- ziig: 420.000; Luxemburg: 200.000; Liechten stein:- 10.000; Ziwitserland: 3 millioenNeder- lanid 115.000; Belgie: 150.000; Frankrijk 1.7 millioen; Italie: 270.000; Zuidslavie: 700.000; Roemenie: 800.000; Hongarije: 600.000; Tsje- choslowakije3.5 millioen; Ptolen: 1.2 millioen; Litaiuen (met Memel) 190.000; Letland: 70.000; Estland: 20.000; Denemarken: 60.000; Rusland 1.1 millioen; andere landen in Europa: 150.000. Dan in de overige wereld: 10 millioen Duitsichers. iBuiten Europa: 8.5 millioen in de Vereenig- de S'taten, 1.2 millioen in Latijnsch-Amerika; 54.i(X>0 in Afriikia; 195.000 in Azie en 52.000 in Australie. In het geheel dus honderd millioen. Een imponeenend getal, waarbij men in aanmer king moet nemen, dat daarbij geen onder- scheid is gemaakt tusschen Duibschers, die in een land verspreid wonen en Duibschers, die een ethnografische groep vormen, en 00k niet tusschen Duibschers, die het huiddge Duit sche Rijik en Duitschers, die een ander land als hun vaderland besichouwen (zie bijvoor- beeid Zwitserland en de Vereenigde Staten) Er volgt een gedeelte uit de redevoering des Fiihrer's op 20 Februari 1938, waarvan de meest kensdhetsenide zin was: ,,Het is op den duur voor een wereldmogendheid met zelf- bewustzijn onveirdrage 1 ij,kdat aan haar zijde volkisgenooten leven, die voorbdureed leed verduren, omdat zij sympathie koesteren voor of zich verlbonden voelen met het volksgeheel, zijn lot en zijn wereldopvatting. De grootere eenheitl. In een opstel „De grootere wijaheid™ ver- klaart dan F. H. Wloweries geen nieuwe stof te willen leveren aan de anti-Duitsche wereld- propaganda, welke aan Duibschland expansie- verlangens van de Al-Duitsche soort wil toe- schrijiven, maar, 00k het sterkste hart houdt voorbdurend bloeden niet uit en zoover zijn wrj thansc „iedere Duitscher binnen Duitsch land begint eindelijlk te begrrjpen, hoe drin- gend nooddig de vorming van de nationaal- socialistische supra-nationale volksgemeen- schap is geworden. Gezien wat reeds bereikt is, behoeft niemand aan het slagen van de poginig om deze supra-nati'onale voiksgemeen- schap te bereiken te twijfelen. Deze volksge- meenisdhap liigt in de lijn van het zelfibeschik- kinigsrecht der volikeren. Eerst de onvoor- waardelijike innerlijke aaneensluiting van alle Duitschers in het buitenland, dan de supra- nationale volksgemeensehap. Het partijwezen hij de Duitschers in het buitenland moet als een li'beralistisch product van de geestelijke vrijheid van beweginig (igeistige Freizugigkeit) als een onverantwaordelijlke „laat maar be- gaan worden uitgeroeid". Ben vollgend opistel van Dr. K. Wache is ge heel aan deze supra-nationale (Uiberstaat- liche) voliksgemeenschap" gewijd. Hierin wordt de vraag geopperd, of de vreemde sta- •ten deze supra-nationale volksgemeensehap cp hun souvereiin gebied zouden dulden. De Z'n vader zag bleek; z'n gelaatstrekken tee- kenden zich scihepp af. John Dale kuchte even. Ik wilde je spreken over de cheque, die ik je een week geleden zond, even voor je hier- heen bent gekomen. Het was een cheque groot vijf ponid, te mijnjen igunste uibgeschreven door sir Reginald. Ik enldosseerde de cheque, opdat deze aan jou zou worden uitbetaald. Rupert knikte. Ja, die cheque heb in ont- vangen. En 00k geinld? vroeg sir Reginald. Neen, ik... Opnieuw keek hij de twee aruderen beurtelings aan. (Plotseiing bekroop hem een gevoel van schuld. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik de che que heb verloren. Verloren? Dat heb je me niet gezegd, zei Dale. Natuurlijk heb je je met de bank daar- over in verbinding gesteld- Rupert beet zich op de lippen. Ik heb dit heelemaal vergeten in de haast, waarmee ik m'n koffers heb gepaikt om hierheen te komen. John Dale wilde iets zeggen, doch sir Regi nald maatote een beweging met de hand. Was het veriias van vijf pond voor u dan van z6<5 weinig beteekenis? vroeg hij Rupert. Ruperts gevoel van schuld werd steeds groo ter, afschoon hij zich feitelijk slechts bewust was van zorgeloosheild. Hoe moest hij den toe- stand uitleggen? Ik verikeerde in spanning en had nog al enkele kopzorgen, zea hij, naar woorden zoe- kend. Eerlijikheidshalve wil ik u bekennen, dat ik dden dag, dat ik de cheque heb ontvangen, naar de wedrennen ben geweast; eerst toen ik teruigikwam, ontdekte ik het verlies. Ik schijn de cheque verloren te helbben, toen ik enikele papieren uit mijn padtefeuille heb genomen. Ik hoop, dat... alias nu in orde is. Sir Reginald leunde vo:c*rover en strakte zijn hand uit. Wilt u dit even bekijken, jongeman? Rupert nam het papier, dat hem werd voor- gehouiden. schrijvir trekt een parallel met de Roomsch- Katholieke kerk, de vrijmetselairij, de rotary, de socialistiische internationale, de kontintem, de internationale kamers van koophandel, de initematdonale liga voor den vrede, het Roode Kruis, de padvinderslbeweging en de religieuze en rassengemeensohap der Joden. De Auis- landis-organisation amvat de rijiks-Duitschers in het buitenland, maar nog niet de talrijke Duitschers van andere nationaliteit. Om tot de toekomstige supra-nationale volksgemeen sehap te kunnen behooren is noodig, dat men niet alleen van Duitsche afstamming is, maar bovenidien de Duitsche wereldbeschouwing en de Duitsche levenshouding bezit. In tegenstelitnig tot de Duitsche bevolking in Duitschland, zoo leert ons een ander arti- kel, is de Duitsche bevolking buiten de Duit sche grenzen af genomen. Alle Duitschers op aarde kunnien geen staatsburgers van het Duitsche Rijk zijn en nog minder kunnen de grentzim van het Duitsche Rijk overal heen worden uitgestrekt, waar Duitschers wonen. Maar dat is 00k niet noodig. Zonder Duitsch staatsbunger te zijn en zonder de staatsbur- gerlijke plichten te veronachtizamen van het lanld waartoe men behoort, kan mi£n toch taai aan het .Deutsche Voikstum" vasthou- den. De Duitschers in het buitenland behoo ren tot een biologische eenheid, tot een volks- familie, zij moeten bewuste voopposten van het „Deutschtum" op aarde zijn, dragers van de Noorsohe gedachte. De grenzen. Maiar nu dq kaart. Bij dit nummer van ,,Der Schulungisbrief' is een kaart gevoegd, welke de aandacht heeft getrokken. Een kaart met veel rood en rose. Hoe lichter het rose, hoe minder het Duitsche aandeel aan de bevolking. Italie, Frankrijk en Wallonie zijn wit. Vlaandieren en Nederland hebben een licht rose-tintje, niet donikerder echter dan Engelanid, Noorwegen en Denemarken. Dat is niet verontrustenid. Echter vertoont Dene marken in hi:t Zuidien van Jutland een breede roode strook en dat doet ook de heele Oost- rand van Belgie. De Poolsche corridor wordt evenal's Zuiid-Tirol als ,,memggebiedl" aange- geven, maar Polen en Zuid-iRusland zien er uit als de huid van een roodvonkpatient. Zwitserland is voor het grootste deel gelijk- matiig vuumood. De kleuren van Tsjecho- Slowalkije en Hongarije kan men zich wel voonstellenl Ettelijke venvaarlijke pijlen wijzen van Maaigdenburg en Liibeck naar het Oosten. Van meer belang is de wijze waarop de grens is geteekemjd. Waar de grens een „af- sciheiiding is binnen de Duitsche volksruimte™ ziet zij er anders uit dan waar de rijiksgrens tevens volksgirens is. Ziet: nergens is de Duit sche rijksgrens tevenis volksigrens, behalve in het Zuid'-Oostelijk geidicelte van Oost-Pruisen en in Westfalen, de grens dus tusschen Duitschland en Nederland. Men kan de kaart op verschillend'e wijze uitleggen. Men kan er een onschuldige uit- legginig aan geven en men kan er meer achter zoeken. Wij hebben daaoom de Schulungs- brief gecibeerd, optdat de l'szer zelf gegevens heeft ten einide de uitlegging te aanvaaTden, welke hrj zelf de beste vindt. Hij zal bevin- den, dat deze gelijlk al dergelijke kaarten in haar passieve elasticiteit een verschillende werking kan oefenen al naar gelang wie haar beschouwt. Wij behoeven ons in dat probleem slechts als buitenstaanders te verdiepen. De grens tusschen Nederland en Duitschland is volksgrens. Wat ons land aangaat, het valt er in alle geval buiten. Alleen ten opzichte van het Zuid-Oosten van Dimburg is de tee- kening wat onizeker. Op de kaft van het tijd- schrift loopt de /volksgrens"' echter oak nag tegenover Aken door. WAT IN 1937 WERD (KBGEROOKT. Meer en goedkoopere slgaren en sigaretten. Minder tabak. In de vierde afevering van het maandschrift van het Gentrale Bureau voor de Statistiek Het was de bewuste cheque. Op de achter- zijde, dwars er over heen, de handteekenlng van John Dale. Hrj liet zin oog vallen op de voorzijde en las: ,,Gelieve uit te betialen aan John Dale of order de somma van vijf honderd pond. Zegge 500." Juist, zij sir Reginald, die opstond en Rupert scherp aankeek. Uw vader zond u een cheque, groot vijf' pond. Sindis de cheque 'bui ten uw bereik was, zijn de vijf pond veranderd in vijf honderd pond. Dit laatste bedrag is dan oak door m'n bankiers mtbetaald. 'Het spreekt vanzelf, dat ik hierover 'n verklaring wensch. Uw vader heeft u de cheque gezonden. U ver- klaart het stuk ontvangen en verloren te heb ben. Doch het spijt medeze verklaring is niet voldoende. U zult toch niet willen zeggen, dat ik... •Rupert vOoog op, doch hdeld zich nog tijdig in. Vijf honderd pond! Plotseiing trof hem de beteekenis van dit bedrag; deze If de som, die Ruby Strode voor hem had gewonnen door op .Ambuscade" te wediden. Hij zag zichzelf weer zitten in zijn kamer in London, het wa- pen in de hand. Hij voelde weer de armen van de vrouw, die z'n leven had gered. Hij hoorde haar zeggen, dat ze ap „Ambuscade" had gewed honderd tegen een vijf honderd pond! Hij beefde. Het angistzweet brak hem uit. 'Hij hoorde z'n vader, die, op harden toon, met nadruik vroeg: Rupert, m'n jongen, Rupert, spreek. 'In 's hemels naam spreek! Zeg, dat het niet zoo is, dat je niets weet. Rupert keek op en trachtte z'n vader recht in de ocgen te zien; doch hij zag hem niet; hij zag slechts als in een visioen de vrouw, die hij innig liefhad. Hij hoorde, dat ze zei, dat hij voor haar meer was dan zelfs haar leven. komen eenige cijfers voor betreffendle de hoe- veelheden siganen, sigaretten en tabak, welke in 1937, volgens de door het Departcment van Financien verstrekte opgaven, zijn gebande- rolleerd en waarbij. rakening is gdhouden met de van de aanvragers terugontvangen zegels. Het verbruik van sigaren is, behoudens en kele teruggangen, toegenomen van 1267 mil lioen aver 1928 tot 1499 millioen over 1937, en het verbruik van sigaretten is gestagen van 2791 millioen over 1928 tot 4349 millioen over 1937. Het tabaksverbruik vertoont evenwel een dialing; het hoogste cijfer wordt aange- troffen over 1932 (13 millioen kg) en het laag- ste cijfer over 1984 (10.5 millioen kg). Over 1937 beliep het tabaksverbruik 11 millioen kg. In de gegevens der sigaren zijn van 1 Maart 1934 af zoowel de hoeveelheden begrepen, waarvoor 12% pet. als die waarvoor 17% pet. accijns verschuldigd is. Het aantal verbruikte sigaren met den hoogsten accijns is terug- geloopen van 414 millioen aver 1934 tot 314 millioen over 1937. Het verbruik per hoofd der gemiddelde be volking is toegenomen van 165 sigaren over 1928 tot 174 sigaren over 1930, waarop na een kleine dating tot 167 sigaren over 1932 weder- om een stijging is gevolgd tot 174 sigaren over 1937. Venvolgens een stijging, behou dens enkele gevallen van terugganig, van 363 sigaretten over 1928, tot 506 sigaretten over 1937. Het tabaksverbruik per hoofd der be volking is iets afgenomen; over de jaren 1928 tot en met 1933 bednoeg dit gemiddeld 1,5 kg en over de jaren 1934 tot en met 1937 gemid deld 1,3 kg. De totale verkoopwaarde van alle tabaks- fabrikaten vermeerderde van ruim 162 mil lioen in 1928 tot ruim 183 millioen in 1930, waarop na een dating tot 123.5 millioen in 1936, wederom een stijging is gevolgd tot 128 millioen in 1937. Deze sterke dating is in hoofdzaak veroorzaakt door het meerdere verbruik van goedkoopere soort en sigaren, sigaretten en tabak, waartegenover een sterke terugganig van de duurdere soorten staat. In laatstgenoemide bedragen zijn begrepen de waarden van de assortimenitsverpakkingen, waarvan het hoogste cijfer in 1931 bereikt werd 321,750) en van de bijslagzegels (hoogste cijfer in 1928 n.i. 26,854). In bovengenoemd maandischirift zijn, be- balve de omderverdeelingen (in absolute cijfers) van de hoeveelheid gebanderolleerde sigaren, sigaretten en tabak naar de verschil lende kleinhandelsprijzen over de jaren 1928 tot en met 1937, oolk enikele vemhoudingscijfers opgenomen. (Uit deize cijfers blijfct, dat in 1937 van de totale gebanderolleerde hoeveelheid sigaren, 68 pet. een waande had van minder dan 0,05, 31 pet. ■'en waarde van 0,06 tot en met /0,10 en slechts 1 pet. een hoogere waarde. Van de totale hoeveelheid sigaretten had 44 pet. een waarde van minder dan f 0,01 en 56 pet. een hoogere waarde, en van de totale hoeveelheid tabak had 45 pet. een waarde van minder dan 1,60, 52 pet. een waarde van f 1,60 tot en met 3 en slechts 3 pet. een hoogere waarde per kg. Behalve de hiierfoaven genoemde jaarge- gevens, wordt regelmatig in het maandschrift melding gemaakt van de totale in de afge- loopen maand gebanderolleerde hoeveelheden sigaren, sigaretten en tabak met de verkoop waarde dezer hoeveelheden. Voor meerdere bijzonderheden betrefifende deze jaar- en maandgegevens moge naar ge- noemd maanidscb/rift worden verwezen. DE STEUNVERLEENINiG AAN KLEINE TUINDERS. Dinsdaigochtend is op het Departement van Economdsche Zaken de oomntisisie van advies voor de steunverleening aan de kleine tuin- ders geimstalleerd. De voorzitter van de oommisisde, Ir. A. L. H. Roelbroek, directeur-generaal van den land- bouw, die de ieistallatierede hield, wees erop, dat het kleine boeren-vraagstuk zeer vele moeilijke zijiden heeft, doch het kleine tuin- Spreek! schreeuwde John Dale met schorre stem. Spreek toch! Spreek! beval sir Reginald als 'n echo. Zeg ons, of je schuldig bent... O'f niet. HOO'FDSTUK V. De beschuldiging. Rupert beheenschte zichzelf. Hij keek sir Reginald aanIk heb niets te zeiggen, sir. Wat! Heb jij niets te zeggen! Met gebal- de vuisten stoof de oude Dale op z'n zoon toe, alsof hij hem te lijf wilde. Sir Reginald hield hem tegen en gaf hem door een handbeweging te kennen, dat hij moest gaan zitten. Katon aan, m'n waairde. Kalm aan. Ik ben er van overtuigd, dat, bij nadere beschou- wing, uw zoon wel zoo verstamdig zal wezen de zaak ten voile op te helderen. De oude Dale stond recht, de armen ge- kruist ever de borst. Tot nu toe had z'n blik bijna voortdurend op z'h zoon gerust. Nu was hij er bang voor hem aan te kijken, want, in- plaats van den jOng'en, dien hij zoo innig lief had en voor wien hij zoo hard had gewerkt en zoo menig offer had gebracht, zag hij een dief, een miisdadilger. Langen tijd bleef het stil. Voor ieder der aanwezigfen leek hot of aan de stilte geen einde kiwam; noch John Dale noch Rupert durfden de stilte te vedbreken. Ze stonden tegenover elkander; de jonge man rechtop, het hoofd achteraver. Hij keek sir Reginald Crichton recht in de oogen, een blik, waairin haat lag. Sir Reginald, voor zijn bureau zittend, voelde zich falijklbaar niet bijizionder op z'n gernak. Kom, wilt u dan niets zeggen? vroeg sir Reginald op vriendelijker toon. Voor uw vaders welzijn en dat van uw zuster... en... ock in uw eigen belang, rar. Rupert. Ik heb u al gezegd, dat ik niets meer te zeggen heb, Ik weet niets, heelemaal niets. welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoest-buien alleen maar kunnen worden verdreven door een krachtig en doeltreffend werkend mid- delde nieuwe verstdrkte Abdijsiroop. Abdijsiroop is vanouds een natuurltjk kruiden- middel, bereid uit oude beproefde geneeskruiden, welker verrassende werking op aandoeningen der ademhalings-organen wordt erkend en geroemd. Bovendien echter is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-bedwingen- de stof welke er bestaat, namelijk de codeine". De nieuwe versterkte Akker's Abdijsiroop ver- eenigt dus nu in zich de zachte maar grondige werking der geneeskruiden en de sneile zeer krachtige werking der codeine en daarom noemt men Abdijsiroop: ,,'s Werelds b£ste Hoest-siroop". Flacon 90 ct f 1.50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgba ir. Hoe grooter flagon, hoe voordceliger het gebruik. (Ingez. Med.) dersvraagstulk in wezen veel moeilijker is, niet alleen vanwege de iniwendige structuur, die zoo sterk varieert in de verschillende tuin- bouiwoentra, maar ook vanwege de zoo zeer met de kleine boeren verschillende omgeving, waarin het kleine tuindersbedrijf wordt uitge- oefend. Deze grootte groep kleinen door de zware crisis heen te helpen, opid'at zij in het algemeen belang behouden blijft, zal ons eer ste doel moeten zijn. Ik druik hier in het bijizonder op het woord algemeen belang, alidus spreker, omdat, naar mijn innerlijke overtuiging, deze kleine stand van nijvere wer- kens op het gebied van land- en tuinbouw een zeer kostbaar ondendeel van onze platteland- sche bevolking uitmaalkt. Bij elke daad zal steeds nauwkeurig overwogen moeten worden, in hoeverre zij de rationalisatie van het bedrijf in de hand kan werken, want dit is de meest juiste weg, en in het belanig d:ir gemeenschap, in het belang van den kleinen tuinder zelf. Al moge ook niet altijid het iideaal bereikt wor den, om iederen kleinen tuinder in het eigen bedrijf aan den eigen arbeid te houden, toch zal in die ricbting onze aandaoht bij voort- during moeten zijn afgestemd. Bij dat alles worde ock het oog gericht op het gezin. De gekazen richtinigen neergelegd in de aamschrijving van 3 Mei van de Ministers van Economische en van Sociale Zaken, geven een basis voor den arbeid. Zij beocgen evenwel niet om den arbeid in een eng keurslijf te vat- ten. Het plaatselijk. orgaan kan rekening hou den met de plaatselijke omstandigheden en client over eertigen armslag te besohikken. Daartoe is noodig, dat de organen met groot plichtslbesef en groot verantiwoord,elij'kheids- gevoel aan den arbeid gaan. De commissie zal zich tot meer principieelen arbeid moeten beperken. Hiermee verklaarde spreker uit naam van den Minister van Economische Zaken de commissie voor geinstalle erd. DE WERKLOOSHEID. Het percentage thans beneden dat van 1932. De directeur van den rijiksdienst der werk- loosheidsvenzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 25 tot en met (Sir Reginald's wenkbrauwen maaikten een kleine ongeduldige beweging; hij nam n' pot- lood, waarmede hij, in gedachiten verd'iept, op z'n bureau be'gon te trommden. "Weer was het een oogenblik stil. John Dale trachtte een paar malen iets te zeggen, doch hij kon geen woord uiten. Zijn moed was hem in de ischoenen geizonken. Hij legde nu z'n hand op Rupert's schouder. Ik weet, dat j'e het niet gedaan heibt, m'n jongen, zei hij met een stem, die hij niet meer vermoebt te behecrschen. Ik begrijp, dat je je schaaant over het verlies van de cheque. Of als er iets mee gebeurd is, dan ben je mis- schien in staat onis enkele aanwijizimgen te geven; of doe. je het niet, omdat je bang bent, dat je vermloedens niet gegrond zijn... 'n val- sche beschuldiiginig Hij sprak cp bevenden toon. Ik weet, dat je onschulddg bent, Rupert. Goddank, daar ben ik zeker van. Rupert zag voor de eerste maal in z'n leven dat er tranen in de oogen van z'n vader stonden. Het bloeid ste:g hem naar het hoofd. Dat ginig boven zijn krachten. Zeker, hij was onschuidig en het was toch ond'enkbaar iemanid te vinden en wel aller- minst zijn vader die zou durven vermoeden, dat hij schuldig zou zijn aan zoo'n lage en schurkachtige streek. Een misdaad. erger dan diefistal en roof. Andbre gevoelens en gedachten kwamen in hem op. Hij idacht, dat, indien hij zonder voorbehoud nauwkeurig allcs vertelde wat ge beurd was, zoowel zijn vadter als sir Reginald hem izouden gelooven. Rupert zag echter wel in niettegtnstaande de mooie, hartelijke woorden van zijn vader en het geduid van sir Reginald dat zij hem reeds wantrouwtien. Feitelijk was bij een van beiden reelds het venmoeden aanwezig een vermoeflien, dat wellicht reeds zekerheid was gewiorden terwijl de andere bezield webd door een gevoel van vrees.. ('Wbrdt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1