GEMEENTERAAD VAN HOEK. Vergadering van Dinsdag 10 Mei 1938, des voormiddags 9 uur. Voorzitter de heer Mr. J. A. van Tienhoven, Burgemeester. Tegenwoordig de leden J. D. Haak, A. Meertens, J. den Hamer, P. Scheele, J. A. Meertens, D. J. Jansen en de Secretaris J. Dregmans. Afwezig de heer J. D. de Kraker. 1. Notulen. Wordt voongesteld de notulen der vergade ring van 18 Januari 1938 vast te stellen, zoo- als deze in druk zijn verschenen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 2. Ingekomen stukken. ,a- Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, van den volgenden inhoud: Van de door de regeering ingestelde Com- missie van Overleg inzake de gemeente- begrootingen ontvingen wij bericht, dat zij zich niet kan vereenigen met de bedragen, welke op de begrooting voor 1938 uwer ge meente zijn geraamd aan uitgaven voor werk- verschaffing en steunverleening, waarin het werkl oosheidssubsi dief onds bij draagt Naar het oordeel van de commissie kan op gronid van een terzake ingesteld onderzoek worden aangenomen, dat uw gemeente kan volstaan met een bedrag van f 16.000. Wij noodigen u uit, wijziging van de be grooting 1938 uwer gemeente in verband met het bovenstaande wel te willen bevorderen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. b. Het raadsbesluit van 17 November 1937, tot heffing van opcenten op de gemeente- fondsbelasting, voorzien van bewijs van Koninklijke goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. c. Proces-verbaal van. de op 17 Januari 1938 gehouden opneming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat het batig slot van den dienst 1936 be- draagt f 5510,59, en van den kapitaaldienst /60, dat de inkomsten over den dienst 1937 tot op datum beliepen f 105.325,56, en die over den dienst 1938 /96,40', totaal 110.992,55; idat de uitgaven van den dienst 1937 tot op datum beliepen 104.837,93, en die over 1938 f 728, totaal 105.565,93, zoodat in kas moest zijn 5426,62, hetgeen overeenstemt met de in kas bevonden en in het proces-verbaal om- schreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het raadsbesluit van 18 Januari 1938, tot wijziging der begrooting voor 1937, voor zien van bewijs van goedkeuring door Gedepu teerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het jaarverslag over 1937 van de com missie tot wering van schoolverzuim, waaruit blijkt, dat de commissie in dat jaar 6 keer vergaderde. De eerste vergadering wordt gehouden voor het opmaken van het jaarverslag, de overige waren noodig vanwege onwettig schoolver zuim. Tien leerlingen pleegden dit venzuim, waarvan edn behoorde tot de bijzondere school aan den Molendijk te Hoek, twee tot de open- bare school te Hoek, zes tot de bijzon dere school te Hoek, Knol, en een tot de bij zondere school te Philippine. De aard van de verzuimen bestond uit hulp in de huishouding, landarbeid, aardappelen ophalen voor de huis houding of winterprovisie, en een voor kleeren passen op marktdag. De 10 verzorgers werden opgeroepen, waar van vijf verschenen, en vier schriftelijk kennis gaven. De commissie moest al deze verzuimen als ongeoorloofd aanmerken. Absoluut school verzuim kwam ook in 1937 niet voor. Als voorzitter fungeerde W. C. de Feijter, als secretaris M. de Putter. De commissie brengt tenslotte bij vernieu- wing onder de aandacht van den raad, dat zij naar haar algemeen oordeel het als groote onbillijkheid blijft beschouwen, dat geen ver goeding voor haar diensten op de gemeente- begrooting is uitgetrokken, zulks temeer daar deze weigering plaatsgreep, nadat de commis sie reeds haar verantwoordelijke taak voor een groot deel van het jaar verricht had, en bovendien omdat haar arbeid aan wettelijke verplichtingen gehouden is, zoodat het karak- ter van vrijwillige diensten is uitgesloten. Zij doet alsnog een beroep op 'den raad om althans een kleine vergoeding nog te willen voteeren. De VOORZITTER deelt mede, dat het voor- stel van Burgemeester en Wethouders is, op dit verzoek niet in te gaan. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Het jaarverslag wordt met algemeene stem- men aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrrjven van den Minister van Sociale Zaken, van den volgenden inhoud: Mede in overleg met mijn ambtgenoot van Economische Zaken heb ik de eer uw college het volgende te berichten: Evenals voor het afgeloopen dienst jaar zal ook voor 1938 extra hulp aan werkloozen kunnen worden verstrekt in den vorm van kleeding, dekking en schoeisel. Overeenkomstig het bepaalde in de circu- laire van 1 Maart 1937, no. 2001395, afd. W. en S., komen in 1938 voor deze steunverleening in aanmerking de anbeiders, die hetzij uitkee- ring genieten volgens de steunregeling, hetzrj in een gesubsidieerde werkverschaffing zijn geplaatst. Tevens komen hiervoor in aan merking de kleine grondgebruikers, die vol gens de circulaire van 24 September 1937, no. 200.1209, afd. W. en S., kunnen worden ge- rangschikt onder de z.g.n B- en C-groepen. Werkloozen, die uit een werkloozenkas trekken, kunnen, indien en voor zoover zij daaraan dringende behoefte hebben, eveneens voor de hierbedoelde extra-hulp in aanmer king komen. In het algemeen zullen slechts die kastrekkers voor extra hulp in aanmerking komen, die kastoeslag ontvangen, of steun zouden genieten, indien zij geen kasuitkeering ontvingen. Mede in verband met het feit, dat nu ook de onder de groepen B en C vallende kleine grondgebruikers voor den B-steun in aanmer king komen, zullen de rijksbijdragen voor 1938 titans als volgt worden berekend. Voor werkloozen en z.g. B-boeren mag over het dienstjaar 1938 per gemeente ten hoogste worden besteed een bedrag geldjk aan het gemiddeld aantal werkloozen, dat over de eerste 10 maanden van 1937 als werkzoekende bij de plaatselijke organen der Arbeidsbemid deling stond ingeschreven, vermenigvuldigd met f 5,70, vermeerderd met een bedrag, ge- lijk aan het aantal B-boeren op Zaterdag 26 Maart 1938, vermenigvuldigd met f 1,50. Van het hiervoor genoemde bedrag ad f 5,70 per werklooze komt 2 ten laste van de gemeente en 3,70 voor rekening van mijn Departement. Het bedrag van 1,50 per B-boer wordt betaald door het Departement van Economi sche Zaken. t Voor de z.g. C-boeren mag over het dienst jaar 1938 per gemeente ten hoogste worden besteed een bedrag gelijk aan het aantal C- boeren op Zaterdag 26 Maart 1938, vermenig vuldigd met f 3. Het bedrag beschikbaar voor gemeenten, die eerst na 26 Maart 1938 de regeling voor C- boeren invoeren, wordt berekend over de nog resteerende maanden in 1938. Voert dus een gemeente bovenbedoelde regeling bijv. eerst 1 Augustus 1938 in, dan is het voor C-boeren extra-hulp beschikbare bedrag aan het aantal C-.boeren op dien datum r>/12 X 3. Het beschikbare bedrag voor de C-boeren komt geheel ten laste van het Departement van Economische Zaken, zoodat van gemeentewege hierin niets wordt bijgedragen. Volgens de bij mijn Departement berustende gegevens bedraagt eerdergenoemd gemiddeld aantal ingeschreven werkloozen voor uwe ge meente 93. Het aantal B-boeren zal u, evenals het aan tal C-boeren t.z.t. nog worden medegedeeld. Gemeentebesturen, welke voor een bijdrage over het jaar 1938 in aanmerking wenscben te komen, behooren daartoe uiterlijk voor 1 Juli 1938 een aanvrage bij mijn Departement in te dienen. Deze moet vergezeld gaan van de gegevens als bij circulaire van 1 Maart 1937 werd verzocht voor de aanvrage 1937. Hierbij zij opgemerkt, dat de uitvoering der regeling ook voor wat betreft de kleine grondgebruikers, opgedragen kan blijven aan het plaatselijke z.g. B-comitd. Gemeenten, welke reeds over 1937 een bijdrage ontvingen, kunnen eerst voor een bijdrage over 1938 in aanmerking komen, nadat afdoende rekening en verantwoording over 1937 heeft plaats gehad. De rijksbijdrage wordt eerst beschikbaar gesteld, nadat de extra hulp aan het eind van het jaar verantwoord is. Voor de in te zen- den declaratie moge ik u verwijzen naar de circulaire no. 2061395 III, afd. W. en S., d.d. 27 April 1937. Hierbij moet echter worden opgemerkt, dat de in genoemde circulaire gevraagde gegevens tezamen voor arbeiders en B-boeren en afzon- derlij'k voor C-boeren moeten worden vermeld. In afwachting van deze afrekening kan op schriftelijk verzoek een gedeelte der bijdrage in voorschot worden verstrekt. Zoowel de afrekening der extra hulp aan arbeiders en de onder groep B vallende kleine grondgebruikers, als de afrekening dezer steunverleening aan de z.g. C-boeren, behooren te worden gezonden aan mijn Departement. Voorts behoort uw college bij de toekenning van de extra hulp aan werkloozen in acht te nemen alle, bij circulaire van 1 Maart 1937, no. 200—1395, Afd. W. en S., terzake gegeven aanwijzingen, voor zoover deze niet door bovenstaande zijn gewijzigd. In aanvulllng op laatstgenoemde circulaire moge uw college het volgende onder de aan dacht worden gebracht. De steunverleening B is een vorm van extra hulp, afhankelijk van de individueele behoeften en niet een aanvullende steun, waarvan ieder, daarvoor in beginsel in aanmerking komend gezin, een evenredig aandeel toekomt. Aan- gezien nu deze behoefte aan extra hulp over het algemeen grooter zal zijn naarmate een gezin grooter is en de inkomsten geringer zijn, is de B-steun in de allereerste plaats bedoeld voor de grootste gezinnen, waar tengevolge van langdurige werkloosheid of langdurige economische bedrijfsmoeilijkheden, mede gelet op bijzondere omstandigheden als ziekte, ge- zinsinkomsten enz. met betrekking tot het aanschaffen van kleeding, dekking en schoei sel, zoodanige achterstand is ontstaan, dat verstrekking van extra hulp noodig is. Voor ieder geval afzonderlijk zal de behoefte door middel van huisbezoek moeten worden vastgesteld. Hierbij zij opgemerkt, met ver- wijzing naar de betreffende circulaire, dat bij de beoordeeling dezer behoefte geen rekening mag worden gehouden met de spaarregeling voor B-steun. Evenals het afgeloopen jaar, behoudt onder- geteekende zich het recht voor, den B-steun geheel of gedeeltelijk niet in geld, doch in natura te verstrekken. Indien uwerzijds ge- wenscht wordt het beschikbare bedrag in natura t-6 ontvangen, kan hiertoe een aan- vraag bij mijn Departement worden ingediend. Ook voor gelden, verkregen door deelneming aan de spaarregeling, kunnen op aanvrage goederen vanwege mijn Departement worden betrokken. Een prijslijst zal u nog worden toegezonden. Er dient op te worden gelet, dat de goede ren, welke worden verstrekt, voor zooveel mogelijk zijn van „Nederlandsch Fabrikaat". Tenslotte zij nog medegedeeld, dat gemeen ten, die in hun kosten van steunverleening en/of werkverschaffing geen subsidie ontvan gen uit het Werkloosheidssubsidiefonds, indien zij bij een daartoe strekkende aanvrage tevens 'n verklaring overleggen, dat de voorschriften inzake werkverschaffing en steunverleening, welke van regeeringswege zijn of alsnog mochten worden gegeven, zullen worden nage- leefd, en ik daaraan mijn goedkeuring heb gehecht, in beginsel eveneens voor een bij drage in de kosten van B-steun in aanmerking kunnen komen. In verband hiermede stellen Burgemeester en Wethouders voor, het volgende besluit te nemen: De raad der gemeente Hoek, gezien een schrijven van den Minister van Sociale Zaken van 24 Maart 1938, no. 200- 14401, afdeeling W. en S., betreffende extra- hulp aan werkloozen 1938 (steunverlee ning B) gehoord een voorstel van Burgemeester en Wethouders, der Haak voorzitter dier commissie is. Het is bij die commissie in goede handen. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt met algemeene stemmen aan- vaard. 3. Wijziging begrooting dienst 1937. Burgemeester en Wethouders stellen voor de begrooting voor den dienst 1937 te wijzigen als volgt: Onider de inkomsten te verhoogen de pos- ten: achterstallige inkomsten van vorige dienstjaren f 1011,84, secretarieleges en rechten van den burgerlijken stand 164, keur- en slachtloonen f 49, begrafenisrechten f 84, renten van kapitalen f 29,82, 38 opcen ten op de hoofdsom der vermogensbelasting f 287,50, 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting 407,56; onder de uitgaven te verhoogen de posten: achterstallige uitgaven van vorige dienst jaren 1371,08, schrijf- en bureaubehoeften f 49,63, druk- en bindwerk f 178,40, onder- houden en schoonhouden f 10, verlichting en verwarming 73,90, abonnement op de tele- foon en gesprekkosten 38,13, kiezerslijsten en het uitoefenen van kiesverrichtingen f 14,98, renten van geldleeningen 9, kosten van verzekering tegen brandschade 1,60, rente van geldleeningen 12,50, idem 10, onderhouden van schoolmeubelen f 33,95, bijdragen aan andere gemeenten inzake het openbaar uitgebreid lager onderwijs 4,02, bijdrage voor bijzondere hulp aan werkloozen f 103,38, kosten van de districtsarbeidsbeurs en de arbeidsbemiddeling 7,27, rente van geldleeningen 50,51, onvoorziene uitgaven f 255,81, en te verlagen d'e posten abonnement op het staatsblad enz. /19, overige kosten van den burgerlijken stand f 27, ondehhoud van straten en pleinen 35, kosten van de gemeentereiniging f 50, bijdragen aan ge meenten in die kosten van scholen voor het lager nijverheidsonderwij's 29,38. Kapitaaldienst. Onder de inkomsten te verhoogen den post: terugontvangst vein rio- leering enz. ten behoeve van derden 67,50. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 4. Wijziging begrooting dienst 1938. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begrooting voor den dienst 1938 te wijzi gen als volgt: onder de inkomsten te verhoogen de posten: te weinig genoten uitkeering uit 't gemeente- fonds 927,08, inkomsten in verband met de spaarregeling 90; te verlagen een post uit keering uit het werkloosheidssubsidiefonds wegens gwone bijdrage in de kosten van steunverleening en werkverschaffing f 988 onder de uitgaven te verhoogen de posten: teveel genoten uitkeering uit het gemeente- fonds 1101,39, kosten van de leggers en van de sohouw van wegen, voetpaden en water- leidingen 143,25, uitkeering aan andere ge meenten in de aan de schoolbesturen te be- talen vergoeding, bedoeld in art. 205 der L. O. wet 1920 f 171,84, steun aan kleine boe- ren /300, uitgaven in verband met de spaar regeling voor werkloozen f 200, en te verlagen de posten: uitkeering aan andere gemeenten in de aan schoolbesturen te betalen vergoe ding bedoeld in art. 205 der L. O. wet 1920 171,84, kosten van werkverschaffing, door of vanwege het rijk ondernomen 1500, onvoor ziene uitgaven 116,56. De heer J. A. MEERTENS merkt op, dat de kosten van wegenschouw bij deze wijizdging belangrijk worden verhoogd. De SECRETARIS antwoordt, dat dit komt, doordat een nieuwe legger is aangelegd. Deze post stond reeds op de begrooting voor 1936, doch het ingenieursbureau dat hiermede was belast, is eerst onlangs er mede gereed ge- komen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aange nomen. 5. Vaststelling vergoeding bedoeld in art. 101 der L. O. wet 1920 over 1936. Burgemeester en Wethouders stellen voor, te besluiiten dat, overwegende, dat de ge- meenterekening over 1936 door Gedeputeerde Staten van Zeeland bjj hun besluit van 21 Januari 1938 no. 70 vastgesteld zijnde, in aan merking nemende, dat de kosten terzake van het openbaar onderwijs hebben bedragen f 1146,65, dat gedurende 1936 op de openbare school gemiddeld hebben schoolgegaan 140% leerling; het gemiddeld bedrag per leerling der open- bare lagere school over 1936, ter zake van de kosten bedoeld bij art. 55 der L. O.-wet 1920 onder de letters e tot en met h en o, alsmede die van de instandhouding te bepalen op 1146,65 140y2 is 8,16. 7. Beschikbaarstelling gelden bijzondere school aan den Molendijk. Een verzoek van den volgenden inhoud: Het bestuur der vereeniging tot stichtlng en instandhouding eener Christelijke school te Hoek aan den Molendijk, welke statuten zijn goedgekeurd bij Kon. Besluit van 5 Februari 1921, bekend gemaakt in Staatscourant no. 60 van 1921, heeft de eer uwen raad te ver- zoeken, ingevolge artikel 72 der L. O.-wet 1920 wel de noodige gelden beschikbaar te stellen voor: i. de aanschaffing van een nieuwe school- kachel, omdat de in gebruik zijnde versleten is. De daaraan verbonden kosten worden big- kens ontvangen prijsopgaaf geraamd op 27,24; y b. het egaliseeren, afwaterend naar de aangrenzende sloot maken, en het gedeeltelijk betegelen van de speelplaats. Aan dit werk is blijkens de hierbijgaande raming van kosten een uitgaaf verbonden van 514,72. In verband hiermede stellen Burgemeester en Wethouders voor, de volgende besluiten te nemen: besluit: in de kosten van extra-hulp aan werkloozen voor 1938 een subsidie te verleenen van 2 per werklooze, berekend naar een gemiddelde van 93 werkloozen, van f 1,50, berekend naar 2 B-boeren, en van 3 berekend naar 1 C-boer. De VOORZITTER vraagt of de heeren zich met dit voorstel kunnen vereenigen. De heer DEN HAMER stelt de vraag of de bedoelde prijslijst reeds aanwezig is. De SECRETARIS antwoord ontkennend. De heer J. A. MEERTENS uit de meening, dat dit een ingewikkeld zaakje is. Hij acht het niet zoo gemakkelijk uit te maken, wie als A-boer, of B-boer, of C-boer beschouwd moet worden. De VOORZITTER antwoordt, dat hiervoor een commissie bestaat, die den plicht heeft, dit te onderzoeken. De heer HAAK deelt mede, dat een C-boer iemand is, die alleen voor zichzelf werkt, een B-boer werkt gedeeltelijk voor zichzelf en gedeeltelijk bij een ander, terwijl een A-boer een grondgebruiker is, die ingedeel'd is bij de werkloozen en ook in de werkverschaffing geplaatst wordt, als daartoe aanleiding is. De heer J. A. MEERTENS veronderstelt, dat het hier dus eigenlijk betreft menschen die een partrjtje land in pacht hebben. De heer DEN HAMER: Daar val je ook onder! De heer J. A. MEERTENS uit de hoop, dat het de commissie dan zal gelukken, een en ander netjes voor elkaar te brengen. iDe heer DEN HAMER zegt, dat wethou- 6. V.aststellen vergoeding bedoeld in art. 101 der L. O.-wet 1920, over 1936. In verband met vorenstaande stellen Bur gemeester en Wethouders voor te besluiten, dat, het aantal leerlingen volgens den maat- staf van art. 28, zesde lid der wet over 1936 bedragende voor de Vereeniging tot stichting en in standhouding eener Christelijke School aan den Molendijk 45; Vereeniging voor Christelijk Onderwgs aan de Knol 76; en in verband hiermede te besluiten, het be drag, bedoelde bij artikel 101 der L. O.-wet 1920 voor de Vereeniging tot stichting en in standhouding eener Christelijke School aan den Molendijk vasit te stellen op 45 X 8,16 is 367,20, en dat voor de Vereeniging voor Christelgk Onderwijs aan de Knol op 76 X f 8,16 is 620,16. Aan de vereeniging tot Stichting en in standhouding eener Christelijke School aan den Molendijk alsnog uit te keeren 102,96, en aan de Vereeniging voor Christelijk Onder wijs te Hoek (Knol) 132,79. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 6a. Vaststellen voorschot L. O.-wet 1920 aan besturen van bijzondere scholen voor 1938. De gemeenteraad van Hoek, gezien de in gekomen verzoeken der in de gemeente ge- vestigde bijzondere scholen om een voorschot op de gemeentelgke vergoeding bedoeld bij artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920, gelet op artikel 103 derde lid der Lager Onderwijswet 1920, besluit: aan de volgende schoolbesturen te ver strekken de voorschotten achter ieders naam vermeld: Vereeniging tot stichting en instandhouding eener Christelijke School aan den Molendijk f 414,95; Vereeniging voor Ohristelijk Onderwijs a<a,n de Knol 706,8*>l en zulks onder voorwaarde, dat de betaai- baarstelling van het voorschot zal geschieden, in driemaandelijksohe termijnen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. a. De raad der gemeente Hoek, gezien een op 28 Maart 1938 van de Ver eeniging tot stichting en instandhouding eener Christelijke school aan den Molendijk inge komen verzoek om ingevolge artikel 72 der L. O. wet 1920 gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van een nieuwe kachel, overwegende, dait na gehouden overleg met het bestuur dier vereeniging gebleken is, dat bedoelde kachel noodzakelijk is, gelet op artt. der L. O.-wet 1920, gehoord een voorstel van Burgemeester en Wethouders, besluit de gevraagde medewerking te verleenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. b. De raad der gemeente Hoek, gezien een op 28 Maart 1938 van de Ver eeniging tot stichting en instandhouding eener Christelijke school aan den Molendijk te Hoek ingekomen verzoek, om gelden beschikbaar te stellen voor het egaliseeren, afwaterend makien en gedeeltelijk betegelen van het schoolplein overwegende, dat na gehouden overleg ge bleken is, dat de bedoeling van het school- bestuur is, om het pad vanaf de zoogenaamde Molendijk naar de school geheel te betegelen met 0,90 meter breedte tegelpad, en het plein voor school geheel te betegelen; dat het 0,90 meter breede pad naar de school, en een pad van dezelfde breedte rond de school voldoende geacht kan worden; dat de tegelverharding van het overige gedeelte na egalisatie, afwaterend maken en verharden met fijne grint of macadam, onder- vangen kan worden; dat de kosten hieraan verbonden aanmerke- lijk minder zullen bedragen, dan wanneer het geheele plein betegeld wordt; dat de beoogde verandering der speelplaats niet ten behoeve van het onderwijs in lichame- lijke oefening zal geschieden; dat verklaard moet worden, dat de gevraag de voorziening de normale eischen, aan het gevien van lager onderwijs te stellen, zou te boven gaan, gehoord een voorstel van Burgemeester en Wethouders, be sluiit de gevraagde medewerking niet te verleenen. De VOORIZnTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders aan het schoolbestuur hebben voorgesteld, de betegeling op dezelfde manier te doen geschieden als bij de open- bare school, nl. langs de school een tegelpad te doen leggen. De heer J. A. MEERTENS wil iets zeggen over de geraamde kosten. Hg heeft het school plein eens opgeloopen, de school is lang 14 meter, en het schoolplein steekt er aan weers- zijden 1% meter voorbij, dit wordt dus 17 meter. Het is breed 9 meter, zoodat dit een oppervlakte heeft van 153 M2. Hier komt bij 30 meter schoolpad vanaf het plein tot aan de tra<p, ter breedte van 90 c.M., zoodat de oppervlakte van het pad wordt 27 M2., in totaal komt spreker dus tot een oppervlakte van 180 M2. tegels. En dit kan hoogstens 300,kosten. De SECRETARIS geeft lecture van de raming van kosten. De heer J. A. MEERTENS merkt op, dat hij daarmede niets te maken heeft, spreker heeft de heele zaak in het hoofd. De SECRETARIS voert hier tegen aan, dat de totale oppervlakte van het schoolplein big kens de raming 184 M2. is. En daar is het pad niet bij. Het pad tot aan den Molendijk is lang 38 meter. De heer J. A. MEERTENS kan dit niet aannemen. De SECRETARIS merkt op, dat dit toch in de raming staat. De heer HAAK merkt op, dat het hier niet gaat om de breedte of om de lengte van het schoolplein, doch om de noodzakelijkheid van een voorziening met tegels. De heer J. A. MEERTENS wijst er op, dat hij, als het daarom gaat, ook nog wel het een en ander te zeggen heeft. Hij merkt op, dat het voor de gemeente voordeeliger zal zijn, indien er iets anders dan tegels gelegd wordt, doch indien men eens zou uitrekenen het nadeel, dat de 'ouders hebben door de slgtage van de kinderen op die fijne granaille, die men voornemens is te strooien, dan denkt hij met die berekening wel degelijk het voordeel van een tegelpad te kunnen aantoonen. Burgemeester en Wethouders zeggen ver- der, dat volstaan kan worden met het af waterend maken van het schoolplein. Doch dit is ook nog niet zoo eenvoudig. Hoe gaat het, als de kinderen op het schoolplein bezig zijn. Dan maken ze hier eens een putje, en daar eens, en daarin blijft dan toch het water ook staan. Uit het oogpunt van netheid zal niemand een tegelpad kunnen afkeuren. De VOORZITTER merkt op, dat indien dit zoo is, dat putjes maken moet worden ver- boden, en de onderwijzers daarop dan zouden kunnien toezien. De heer J. A. MEERTENS wijst er op, dat men in tegels geen putjes kan maken. En nu zegt de Voorzitter wel, dat er dan een onderwijzer bij moet gaan staan, maar als men onderwijizer is, en zijn uren heeft, zou dit ook niet meevallen. Men kan niet gaan vergen, dat een onderwgzer er bij gaat staan, terwgl van de kinderen ook weer niet verlangd kan worden, dat zij op het schoolplein stil staan. De VOQRZnTER merkt op, dat zg dan een ander spelletje moeten doen. De heer A. MEERTENS geeft te kennen, dat hg, evenals de heer J. A. Meertens, ook het schoolplein eens wezen opnemen. Spreker is van oordeel, dat het water er met gemak af kan er behoeft geen water te staan, als het plein tegen aan de sloot zuiver is. Toen spre- ker er is gaan kijken, lag er aan dien kant een hoop sintels, en dat houdt den afvoer van het water tegen. Als er daarin een gaatje is, kan het water weg. Er ligt daar een plank, en als deze een centimeter of tien gelicht wordt, kan naar zgn meening het water met gemak weg. Be heer SCHEELE heefit een vraag met be trekking tot het voorstel van Burgemeester en Wetlhoulders. Komt er nu een pad ter breedte van 90 c.M., of wordt het verzoek in zijn gehleel afgeweizen. Be SECRETARIS deelt mede, dat Burge meester en Wethouders in overweging hebben gegeven hetgeen die Voorzitter zoo juist heeft medegedeeld. Nu bestaan er twee mogelgk- heden, n.l., dat het schoolbestuur tegen de beslissing van den raad in beroep gaat, of wel een nieuiw verizoek doet. Dit verzoek moet worden afigewezetn, daar een gedeeltelijke toe- stemming niet mogelijk is. De heer SCHEELE constateert, dat er dus op het oogenlblilk geen ander voorstel is, dan om afwij'zend te baschilkken op het verzoek van het schoolbestuur, dat hierop dan later kan terugkomen. Be heer A. MEERTENS deelt mede, dat Burgemeester en Wethouders niet kunnen toestaan het verzoek am hlet heele zaakje met tegels te beileggen. Zij helhben het school bestuur een voorstel gedaan om een pad te leggen, doch dit was daarmede met tevreden. Be VOORZITTER deelt made, dat Burge meester en Wethouders in overweging ge geven helblbem:, hiermede te doen zooais bij de openlbare school ook gefbeurd is. De heer SCHEELE vraagt, of het dempen van de sloot aJdaar ook nog op de agenda staat. Be heer HAAK deelt mede, dat dit notg niet kan, aangetzien hiervoor samenwerking met den LovenpoMer noodig is. De heer J. A. MEERTENS heeft gezien, dat men goed in die sloot roeren kan, er is brij genoeg in. De toestand is zooais wet- houder Haak heeft gezegd. Het is een sloot van den polder en spreker weet niet, of de gemeente deze wel dampen mag als die polder het niet toestaat. Be heer HAAK: Absoluut niet. Be heer J. A. MEERTENS deelt mede. waar hij een hand voorstander is van het be tegelen van alle schoolplein, het voorstel van Burgemeester en Wiethouders niet te kunnen steunen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met 4 tegen 2 stern- m/en. Voor stemmen de heeren Den Hamer, Scheele, Haak en A. Meertens; tegen stem- men de heeren J. A. Meertens en Jansen. Inbrekken raadisbesluit van 27 Maart 1937tot het aangaan van een geldieendng groot /1000. Burgemeester en Wethouders stellen voor het volgende besluit te nemen: Be raad der gemeente Hoek, gezien zijn besluit van 26 Maart 1937, no. 1148, waarfbij besloten is eene geldlee- ning aan te gaan van ten hoogsten groot een duizend gulden 1000) overwegende dat gelbleken is, dat de gelden benoodigd voor de in voomoemd besluit ooi- sohrevfen doeleanden uit den gewonen dienst kunnien wordlen voldaan, 'dat hiervoor geen geldleening behoefde te worden aangegaan, gehoord een voorstel van Burgemeester en Wethouders, b e s 1 u i t het raadsbesluit van 26 Maart 1937, no. 11-18, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 9 April 1937, onder no. 74, eerste afdeeling, in te trekken. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 9. Aankoop zijkantweg en sloot in de Langestraat. Burgemeester en Wethouders stellen voor, het navoigende besluit te nemen: De raad der gemeente Hoek, overwegende, dat het wenschelijk is om de sloot in de Langestraat vanaf de Koudepol- derstraat tot aan ,,Avondrust" te rioleeren; dat hierdoor de weg, die ter plaatse smal is, verlbreed kan worden, terwijl tevens bereikt wordt, dat deze open sloot in de kom der ge meente gedempt wordt; dat de sloot eigendom is van Jan Daniel de Feijter, lanjdlbouiwer, wonenlde te Hoek; Idat De Feijter voornoemd beredd is, deze sloot aan de gemeente in eigendom af te staan voor de som van veertig gulden 40) overwegende, dat door de uitvoering van ge- noernd wenk de Straat belangrijk breeder zal worden; gehoord een voorstel van Burgemeester en Wethouders besluit aan te koopen van Jan Daniel de Feijter den zijkantweg, kadastraal bekend sectie I, nom- raer 1414, groot 2 are 39 centiare, voor de som van veertig gulden 40) de kosten vallende op de overschrijving van dezen lcoop komen ten laste der gemeente. (Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 10. Reclames schoolgeld en precariorechten. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken om ontheffinig van schoolgeld dienst 1937, stellen Burgemeester en Wethouders voor: oninbaar te verklaren den aanslag van P. de Pooter en F. Wesitstrate, f 3,60 ontheffing te verleenen aan M. Waeland. Naar aanileiiding van ingekomen reclames tegen den aanslag voor precariorechten dienst 1937 stellen Burgemeester en Wethouders voor, onitheffing te verleenen aan J. de Groot, J. van ES, L. Zegers en wed. J. de Bruijne— van Ddxhoom. [Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 11. Benoetnen agent der arbeidsbemiddeling. Burgemeester en Wethouders stellen voor, J. A. A. Jurrij te benoemen als agent der arlbeidisfoetniddeling op arbeidscontract. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders niet voornemens zijn, den betrokkene vast te benoemen als ambte- naar, omdat de mogelijkheid niet is uitgeslo ten, dat de gemeente zich zal aansluiten bij Ter Neuizen of Sas van Gent, en men dan zou zitten met de verpldchting, dezen amlbtenaar waichitigeld toe te kennen. Hij heeft tot nu toe goed voldaan en Burge meester en Wethouders zijn voornemens hem op arlbeidscontract in dienst te houden, als hij goed zijn plicht doet. Be heer SCHEELE vraagt, hoeveel safaris de betrokkene geniet. Be VOORZITTER antiwoordt, dat dit 200 bedraagt. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt met algemeene stemmen aanvaard. 12. Otavraag. a. Be heer DEN HAMER vraagt, of. nu de circulaire van den Minister van Sociale Zaken gekomen is, dat de steunverleening en werk verschaffing met ingang van 12 Jum wordt stopgetzet, Burgemeester en Wethouders ook van de gelegenheld om daar tegen te protes- teeren, gebruik hebben gemaakt. Be VOORZITTER antwoordt ontkennend. De heer DEN HAMER wijst er op, dat het er practisch op neer zal komen, dat er dozen zomer veel werkloozen zullen zijn. Zullen dan Burgemeester en Wethouders den inspecteur der steunverleening verzoeken, den steun op- nieuw in te doen gaan?

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6