Ter Neuzensche Courant Landbouwberichten Feuilleton-vertellingen Buitenland handelsregister No. 9760 Maandag 16 Mei 1938 TWEEDE BLAD Binnenland DE EERSTE KAMER OVER DEKKING DER geen helium uit de ver. staten BRABANTSCHE BRIEYEN. VAN DEFENSIE-UITGAVEN. Verschenen is liet Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over bet ontwerp van wet hou- dende tijdelijke voorziening tot versterking van de opbrengst van de inkomstenbelasting en van de dividend- en tantiemebelasting tot gedeeltelijke dekking van uitgaven voor de defensie. Wij lezen er o.a. in: A1 werden van verschillende zijden beden- kingen uitgesproken en in verband hiermede aan een aantal vraagstukken van financieel beleid uiteenloopende beschouwingen en op- merkingen gewijd, zoo bleek men toch schier algemeen van oordeel, dat, waar de Kamer de maatregelen, ter gedeeltelijke dekking van welker kosten de thans te treffen voorzienin- gen zullen strekken, heeft goedgekeurd, aan aanvaarding van dit ontwerp van wet be- zwaarlijk zou zijn te ontkomen. Betreurd werd, dat de regeering naast het Defensieplan, waarvan de uitvoering naar haar eigen schatting in de jaren 1938 tot 1942 ach- tereenvolgens 34.8, 44.8, 52, 60 en 62.1 mil- lioen zal beloopen, ook thans nog geen meer omvattend dekkingsplan heeft kunnen stellen. Verscheidene leden wezen in verband met dit feit op het standpunt der regeering, dat het inzake ide defensie gaat om voorzieningen, welke ongeacht de mogelijkheden van dekking der kosten, moeten worden getroffen, wijl ons zelfstandig volkabestaan hierbij nauw is be- trokken. Zdj achtten de consequenties van deze zienswijze van verstrekkenden aard. Dit venband met de handhaving der zelfstandig- heid van ons volksbestaan is toch, aldus deze leden, niet alleen aanwezig, wanneer sprake is van een krachtig militair verdedigings- apparaat, doch ten minste in gelijke mate, wanneer van het scheppen van werkgelegen- heid voor het groote leger van werkloozen de rede is. Derhalve mag de regeering worden ge- vraagd, of zij evenzeer bereid is ten bate van de werkloosheidsbestrijding te doen hetgeen noodig is, aonder zich, gelijk ten aamzien van de defensie-u i tgav e nvoorloopig al te zeer met de financieele gevolgen beig te houden. Andere leden merkten op, dat, aangezien er gedurende de laatste regee ringsperioden een groote achterstanid is ontstaan ten aanzien van onize personeele en materieele strijdkrachten, het herstel van dien achterstand in de tegen- woordiige tijtdsomstandigheden v66r alles noo dig is en derhalve de uitgaiven voor de defen sie boven alle andere uitgaiven moeten prae- valeeren. Voorts meenden zij en tal van leden slo- ten zich hieribrj aan ibereidls te moeten waar- selhuwen tegen eene, zij het ook matige, ver- hooging der personeele belasting. In het algemeen, zoo zeiden deze leden nog, dient zoo min mogelijlk tot verthooging van op- centen op bestaande belastingen te worden overgegaan, aangezien deze leidi tot ver- sterkte onrechtivaardigheid in den belasting- diruik. Wat de omzetlbelastinig betreft, verklaarden deze leden ook tegen vertiooging hiervan em- stig bezwaar te helbiben, wij'l zij vreesden, dat het bedrijfsleven daardoor te zeer zou worden gesdhaad. In het algemeen, zoo werd van andere zijde opgemerkt, moet het vbor de economische op- leving van ons vol'k in hooge mate onwensche- lijlk, ja, verdterfelijk worden geacht, verdere \erlhooging en uitibreiding van de thans reeds zoo ziwaar drukkende belastingen in te voeren. Veel meer moet worden gezocht am de noo- dige middelen voor de defensie te verkrijgen in de riehting van bezuiniging op andere uit gaiven van het rijk. Van een emstigen bezui- ndgingswil der regeering was dezen leden tot nu toe niet voldoende getaleken. Deze bezuiniging, zoo zeiden zij, zal alleen dan mogelijik worden, wanneer de overheid zicta van versdhillend terrein van het maat- schiappelijk leven teruigtreikt en aan de maat- schappij overlaat een deel van de taak, die zij geleidelijk op hare sctaouders heeft genomen. Naast deze bezuiniging zou een aanzienlijk bedrag kiunnen warden verkregen, door de uitgifte eener rentelooze nationale defensie- premdeleening, waarlbij oak kleine coupures van b.v. 10 zouidem moeten worden besdhik- baar gesteld. Op deze wijze zouden, naar het dezen leden voorkwaan, op meer sympatlhieke wijze de uitgaiven voor de defensie worden be- streden dan door verdere verhooging der be lastingen. HSertegen werd door weer andere leden op- gemertot. dat zulk een leening op een kansspel zou gelijken, waarbij door minder draagkrach- tige personen dbligaties zouden worden geno men met het oog op een te veirwachten premie, hetgeen hun niet gewenscht sdheen. Sommige leden zagen als wenschelijk middel tot verdere dekking van uitgaiven een fiscale verthooging van het tarief van inkomendte rechten en gaiven mode in overiweging een radio-thelasting, een koffietaelasting en een helasting op smoep- gofed, als gelbaikjes en ijswafelen. Weliiswaar wordt reedS de suiker, die voor laatstgenoemde artikelen moet worden ge- bruiikt, belast, maar, naar het oordeei dezer leden is er niettemin reden am deze produc- ten, die inderdaad als luxe-artikelen kunnen wordten besdhouiwd, door een helasting te tref fen. Door het mime veribrudik van deze artike len zou een dusdanige belastinig een niet on- aaruzienlijke bate voor de schahkist ophrengen. Met het dtenkibeeld eener koffiebelasting stemden verscheidene leden in. Uit tal van an dere landen dan Indie wordt koffie in ons land ingevoend en vaak ook uit landen, waar sleehts een geringe inivoer uit Nederland er tegen- over stiaat. Nu de koffliecultuur in Nederl.- Indie zich in zullk een kritieken toestand be- vindt, bestaat er alle reden voor de invoering van een belasting op koffie en zijn de voor- waamden voor de wederinivoering van een hef- fing tot koffiiesteun inderdaad in vol'len om- vang aanweziig. Eenige leden zouden gaarne vememen, of het niet in de bedoeling der regeering ligt de kosten van den aichterstand in onze bewape- ning ad f 175.000.000 te vinden door geldlee- ning en, imdien ja, of die leeninig spoejdig kan worden. tegemoet gezien. Andere leden achtten de uitschrijiving ge wenscht van een rentelooze leening of een leening tegen zeer lage rente, b.v. iy2 Van weer andere zijde werd steifk betwijfeld of zoo- danige leeningen zouden slagen. DE VLASOOGsST 1938. Taxatie van het te velde staande gewas. Zooals bekend is hoeft de Minister van Economiische Zalken eewigen tijd ge'lcden be- sloten, voor vlas van den oogst 1938 geen steamregelSng te treffen. Naar aanleiidiing van dit besluit is van ver- 1 schdllende zijden het verzOi:k gedaan om toch de oplbren;gst van. de met vlas Ibeteelde percee- len dioor taxatie te velde vast te stefflen, opdat over de noediige geigenrenis beschilkt zou kun nen worden, wanneer men onveiihoopt toch noig een regeling zou moeten tpeffen. Aan dlit verzoek is toen geen gevolig ge- geven, doch daar er thanis onzeikerhedd be staat omtrent de wijze waanop de sltuatie op de vlasmarkit zich zal ontwikkelen, heeft de minister alsniog goedigevondien, dat het te velde staande gewas zal wordten gesehat. Uit dieze goedikeurinig dient edhter niet de conclu- sde te worden getroklken, dat de minister thans voomemens is wel een steunregeling te treffen. Als igevolg van de hiervoor genoemde be- slissing hebben de provinciale landbouw-cri- sisorganisaties dezer dagen aan de haar be- kende vlastelers een formulier voor de aan- vraag van taxatie toegezonden. DE BATEN DER P. T. T. De opbrenigsten der P.T.T. van Januari tot en met Miaart 1938 hedroggen: posterijen f 8 117 081 (f 277.435 minder dlan in 1937); telegrafie f 870.675 151.831 minder dan in 1937); telefonlie f 6.647.598 (f 286.274 meer dan in 1937); postchisque- en girodienst 2.034.2119 60.775 meer dan in 1937); de totaal-aplbremigst was f 17.669.573, of 82.217 minder dan in 1937. OTD-MINISTER MARCHANT WEER ADVOCAAT. De Hiooge Raad heeft Vrijidag oud>-mdndster H. P. Marohant beeeidliigd alls adtvocaat.i VERRUIMING VAN DEN WEERBERICHTENDIENST. Naar de Radio-iBode' meldt, hebben de bui- tenianldsche omroepen besHoten de versprei- dinig van weehberiichten uitivoerager aan de Nelderlandlsche zenders toe te vertrouwen. Elkem ochtend om 8.45 wordt een overzicht van het weer in het buoit:nland uitigezonden, daarna volgt de weerverwachtdng voor ons eigen land. Op alle werkdagen omstreeks 12.15 n-jm. wordt de weerverwadhting voor Nederland uitgesproken, ,,ingaiande 19.00 uur", djw.z. het weer zooais men verWacht, dat het den komenldlen ajvond van 7.00 uur af zai zijn. Daarna volgt wedenom een ihuiitenlandsch weeroverzicht. Des aivonds Worden de weerbe- richten op de tot dusverre gefbruikelijke wijze uiitgesprokien1. Zoo noodig kamt om 15.45 een nadhtvorstlberichttienwijl alle noodzakelijke mededeelingen over ijiSgang, aardappelzieikte, natuurverschijnselen e.ia. extra zullen worden dioorgegeven. iDe omroep meent zijn luisteraars een dienst te bewijizen, door deze mededeelingen van het Koniinlklijik Nederlondsch Meteorologisch In- stituut uit de Bildt, te verbreiden. EEN NIEUW CENTRAAL MILITAIR HOSPITAAI. TE UTRECHT. Naar de N. R. Crt. vemeemt, staat het thans vast, diat te Utrecht een nieuw Centraal militair hospitaal zal wlOTden gebouiwd. De mi- niistier van Defensie heeft dezer dagen de defi- ndtieve beslissing genomen inzake deze kwes- tie en toesloten. dat de oorspron.kelijke bouw- plannen van1 een groot nieuw Centraal mili tair hospitaal voor specialistiische hulp enz., in de stadswijlk Oog in Al aan de overzijde van het Merwedefkanaal, die reedls sedert lanigen tijd op uitvoering wachtitn. dloorgang zullen vinden. Bdnnenkort zal met den bouiw worden begonnen. Reedis long Is de toestand van het tegen- woordige centrale m i 1 i t.ai r c hospitaal te Utrecht van dien aard, dat aan een andier ge- ibouw werd ged&dht. Verlbouwing achtten des- kunldigen niet wel mogelijk, daar op deze wijze toch geen inrichting 'vas te verkrijgen. die aan de modeme eischen van specialistisohe hulp zullen voldoen. Het'hanUiclijk is er ook in de Kamer over gesprokicn, doch die minister van Defensie zeide telkens nog gem beslissing te helbiben genomen. Deze aangelegenhedd is oniangs weer actueel geworden door het aan- bod van de gemeente Amsterdam om het Tes- selsdhade-ziekenhuis aan het Rijk^ voor dit dioel te verkoopen, een aanlbod dat bij deskun- digen evenqens bezwaren ontmoet. Thans is aan deze langdlurige lijdensge- sdhiedends een einde geikomen, doordat de minister den knoop heeft doorgehakt. DE RADIO-UITZENDINGEN VAN DE DOOPPLEUHTIGHEID. Behalve in Ned. Oost Indiie zijn de uitzen- dingen van den doop van Prinses Beatrix ook in Zuid-Afrika en in W'est-Indie goed ontvan- gen. Voor onze landlgenooten in Zuid-Afmka vond Dondendagaivond een speciale uitzending piaats en de uitzending voor West-Indie ge- kort na middemacht, zoodat de luis teraars aldaar de reportage in den loop van den avond ontvinigen. In betidie geibieden be- stond voor de uitzendingen groote belangstel- ling. den loop van het geschil tusschen Engeland I en Mexico met bezorgde belangstelling gade; in gezaghelblbendis kringen gelooft men, dat de j Vereenigde Staten in dit stadium elk voorstel i van de" hand zulien wijzen om de regeering tusschen beide landen te doen bemiddelen. CHILI VERLAAT DEN VOLKENBOND. Reuter meldt uit Genteive: De aflgevaairdiigde van Chili heeft instruc- ties om aan den Volkenlboedsraad mee te diee- len, dat Chili over twee jaar den Volkenbond za verlaten, aangezien de Chileensehe regee ring ontevreden is over de ontvangst van haar voorstellen voor de hervorming van den Vol- kenibond. DE MISLUKTE AUDIeNTIE VAN HITLER BIJ DEN PAUS. Louis Gillet, lid van de Academie Frangaise, schrijft in de „Paris Soir" over zijn audientie bij den Paus te Castel Gandolfo die gedurende Hitler's bezoek aan Rome piaats had. ,,Pius XI toonde een diepe droefheid maar tevens een moedige vastberadenheid tegenover den huidigen toestand. Een religieus vriend van Gillet, had kort voor Hitler's bezoek met den Paus gesproken en dezen gevraagd of hij Hitler zou wenschen te ontvangen, waarop de Paus geantwoord had: ,,Ik heb zijn ambassadeur den tekst ge- geven en indien hij bereid is om deze voor de microfoon van het Vaticaan voor de geheele wereld voor te lezen, dan zal ik hem ontvan gen. Ik ben heel oud, bet leven is kort. In mijn jeugd helb ik het Rijk met Bismarck ge zien en ik heb den tijd gehad het te zien val- len. Ik zag het tweede Rijk met den keizer, die door geheel Duitschland werd vergood. En ik heb ook dat zien vallen. En nu zie ik bet Derde Rijk opkomenDe Paus had zijn zin niet beeindigd." Hitler heeft dus zijn poging om het Vati-( caan te bezoeken, ondanks lange onderhande- lingen, niet kunnen verwezenlijken. Gillet schrijft dit toe aan het feit, dat Hitler de stichter van een religie is. Voor hem is de Paus een mededinger, die hem het beheer over de zielen betwist. NAAR DUITSCHLAND. Het Duitscbe Nieuwsbureau meldt uit Was hington: Het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat president Roosevelt niet in staat is macbti- ging te verleenen voor den verkoop van helium aan" Duitschland, aangezien de eenstemmige goedkeuring van alle leden der munitie-com- missie vereischt is voor een dergelijke ver- gunning, en daar de minister van binnenland- sche zaken, Ickes, tegen den export van helium gekant is. DE DUITSCHE MAATREGELEN TEGEN DE JODEN. Het Amerikaansehe departement van staat publiceert dien tekst van een op 9 Mei door Wilson, den ambassadeur der Vereenigde Sta ten te Berlrjn, overhandigde nota, waarin de Amerikaansehe regeering protesteert tegen de toepassing van het door Goring uitgevaar- digde decreet, dat bepaalt, dat Joodsche eigen- dommen moeten worden geregistreerd om zoo noodig te worden aangewend „in overeenstem- ming met de behoeften van het Duitsche be drijfsleven". De nota vestigt de aandacbt der Duitsche regeering op deze aantasting van de verplich- tingen door de rijksregeering aangegaan by het Duitsch-(A|merikaansche verdrag van vriendschap en de consulaire overeenkomst van 8 December 1923. .Met het oog op den inhoud en het doel van dit jongste decreet en zijn discrimineerende aard", aldus de nota, protesteert de regeering der Vereenigde Sta ten tegen zijn toepassing op burgers der Ver eenigde Staten. De regeering der Vereenigde Staten geeft uitdrukking aan de hoop, dat de rijksregee ring zich na een nieuw onderzoek accoord zal verklaren met genoemde overwegingen en dat zii spoedig de verzekering zal geven, dat de onder oogen geziene maatregelen met zullen worden toegepast op Amerikaansehe staats- burgers". STRIJD TEGEN DEN COLORADOXEVER. De Bond van oud-leerlingen van landtoouw- cursussen in Westelijk Zeeuiwsch-Vlaanderen hield dezer dagen blijkens de Vliss. Crt. een algemeene vengaJdermg. De voorzitter, de beer Joh. le Clercq, deel- de mede, dat deze vergaderinig beidoeld was om te komen tot ins telling van een bestrij- dingsldienst van den Coloradokever; niet en- kel met het oog op het directe gevaar, ver- nieling van aartdappelvelden, maar ook vioral tegen het indirecte gevaar: belemmering of vernietiginig van den export. Sprekor ver- leende daarna het woord aan den heer Koe- man, controleur bij den Plantenziektenkundi- gen Dienst, die wees op het feit, dat in het vorige jaar hier te lande en wel in de provin ces Limlbung en Noord-Brabant drie haarden van dezen hoogst gevaarlijiken kever waren ontdekt; vaorzoover zijn twee dezer haarden totaal uitgeroeid, maar de derde werd pas onfldielkt toen de kevers reeds aan het vliagen waren; wel zrjn alle mogelijke middelen toen aangewend, maar er is niet de minste zeker- heid, dat alle sporen zrjn vemietigd. De bedoeling is nu om langs de geheele grensstrook een controledienst in te stellen, hetgeen voor Limburg en BraJbant reeds ver voor elikaar is, terwijl ook Oost Zeeuiwsch- Vlaanderen reeds hiermede beziig is. CHier in de streek is men al genaderd tot Uzendij'ke en nu is het de bedoeling om de resit van de gxens tot aan Cadzand ook onder controle te krrjgen. De bedoeling is niet am de kevers op te sporen, maar am straks na te gaan of er ook vendachte kale plelkken in de aardap- peivelden voorkomen. Langs de geheele grens moet in de maan- den Juni, Juli en Augustus deze controle piaats vinden, bijv. eenmaal in de 14 dagen en elke medewerker krijgt dan wellicht een 5 a 6 ha te controleeren; zij, die daar aan mee- doen krijigen een aanstelling en een kleine ver- goeding van misschien een paar gulden per ha. InleidCr deelde nog een en ander mede over de ontiwikkeling van het schadelijke insect, waarna hij rondivraag zich een tiental der aaniwezigen bereid verklaarde aan de controle mede te werken. Met algemeene stemmen werd nog besloten suibsidie te verleenen voor proefvelden in de afldeelinig Schoondijke. Ulvenhout, 12 Mei 1938. MEXICO VKRBREEKT DE DIPIXIMATIEKE BETREKKINGEN MET GROOT-BRITTA NNIfi. Naar Reutier uit Mexico seinit, heeft Mexico de diplomat!eke betrekkingen met Groot-Brdt- tannie verhmken. De verfbrekdnig der dlplomatieke ibetrekkin- igen is Vrijdaigiaivonld geschied. nadat de Mexi- caansche regieerdnig de annulteit van 370.000 pesos had betaald aan de Brdtsdhe eischers voor de verliezen, welke geleden zijn tijdens de revolutionaire bewegdngien tusschen 1910 en 1920. Bij de mededeeldng van dit besiluit aan den Bri'tschen geizant, zeide de Mexdcaansche minister van Ibuitenlandsche zakien, dat de Mexdcaansche regeerdnig tot dezen stap is overigegaan tenigevolige van de onivriendelijke houidinig der Brdtsche regeerdnig inzake de ont- eijgeninig der bezittingien van de budtenland- sche petroleuimmaatischappijen; dientenjgevolge heeft president Cardenas het noodig geoor- deeld den Mexicaanschen gezant uit Dondien terug te roepen en de legatiie aldaar te sluiten. De archdeven worden onder de hoedis gelaten van den consul-generaal. In een nota, welke aan den Britschen ge zant is overhandigd, wordt gezegd, dat Groot- Britannie in zijn jongste verklaring de kwes- tie van Mjexieo's schulden heeft besproken, waar toe het niet het recht had. Zelfs de meest trotsche natdes, aldus de nota, kunnen er zdeh niet op beroemen dat zij al haar schul den betalen. Op het Mexicaansche gezantschap te Lon- den is het toesludt der Mexicaanisdhe regeering 's morgens ocBficdeel meegedeeld. Het heeft groote verlbaizing veroorzaakt. De Britsche gezant te Mexico heeft gewei- gerd zdeh over de Mexicaansche nota en de terugroepdnig van den Mexicaanschen gezant te Londen uit te laten. In regeeringskringen acht men het natuurLijk, dat hij binnenkort zijn post zal verlaten, doch tot dusverre heeft hij nog geen inistructies dienaangaande uit Londen ontivanigen. De hoofdaimlbtenaren van het di-partement van buitenlandsche zaken te Washington slaan Amdco, Nou dan lijk den einde- brief van Hanneke, dien 'k oe zoo geren wou laten lezen, maar waar- veur ik nog gin ge- legenheid had. Hanneke Zonne- veld schreef: ,,Lieve Vrienden Trui en Dre, Nooit zal ik U ge- noeg kunnen danken voor alles, wat U in het belanig van ons, hereenigde ZonneveMjes, DRIE MILLIARD VOOR WERKVERSCHAFFING IN AMERIKA. Het Huis van Afgeivoardiigden heeft met 328 tegen 270 stemmen het wetsontwerp aange- nomen, waarlbij de regeerdnig gemachtigd wordt, een som van 3 milliard1 dollar te beste- den voor de bestrijflinig der economische de- pressie. Het ontwerp gaat thans naar den Senaat. In regeeringskringen is men zeer verheugd over de groote meeTderheid, iwelke het wets- voorstel van Roosevelt, 3 milliard dollar be- schiklboar te stellen voor de uitvoering van groote openlbare werken in werlkiversclhaffing en andiere groote projecten in de democrati- sche partij heeft hehaald. Deze meeitLerTieid geteft aari, dat het ge- schil in de democratdsche partij tusschen aan- hangers en tegenstanders van de New Deal is bijgelegd. Het oniderhaiviiige wetsontwerp is een onder- deel van het program van den president, dat beooigt 4500 millioen dollar beschiklbaar te stellen om de algemeene koopkracht te ver- grooten door het verstrekken van leemngen en andere uitgaven. VAN TWEE KEIZERS. Men vertelt elkaar op het oogenlblik te Ge neve het volgende grapje: Keizer Victor Emanuel heeft aan keizer Haile Selassie het volgendis telegram gezon- ^"Mijn toeste vriend maalk je over dit alles niet al te beeorgd. Ik ben ook een keizer zon- der keizerrijk mij heeft Mussolini ook alles af genomen." Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsche-Vlaanderen te Ter Neuzen. Nieuiwe inschrijvinigen: ;S. M. Cijsouw, Groede, costuumnaaien, han- del in manufacturen, kruidenierswaren enz. Hoefsmederij Eduardius Kindt, Vogelwaarde. E. Kalle, Westdorpe, winkel in kruideniers waren en manufacturen. WSjzigingen: S. J. de Bruijne, Schoondijke, schilders- ibedrijf. Cafte De Zwaan, Zuidzande. Getor. Calle, Hontenisse, sehildersbedrijf enz. De Volharding, Westdorpe, biertorouwerij. J. Frelier, Groede. p. l. Jonkheijm, Stoppeldijk. A. Lion, Hulst. W. Oostdijik, Sluiskil. IFirma J. VisserKoole, Axel. Oiph effing: IP. Apers en Zoon, Zuiddorpe, A 38, timmer- lieden en aannemers. heeft gedaan. Dat was veel, veel meer, dan U misschien zelf wel vermoed't. Jaren had1 ik gehoopt en in stilte gelbeden, dat ons dit nieuwe geluk nog eens ooit gege- ven zou worden. Maar ik hoopte en bad voor iets, dat ik, diep-in, toch beschouwde als een eeuwiig wegtvludhtend fata-morgana, een lucht- spiegeling tegen den geheimiziinnigen, blau- wen toemel, die er, ilacht ik, zoo scfaoon uitzag maar toeh zoo wreed: een droom van snakkend verlangen weerspiegelen, opwekiken fen weer vervluehtigen.1 kon. In mijn jarenlang verdriet haatte ik soms de sdhoonlheid der Scheppirug, die zoo wreed in tegemsteUing was vond ik, met de afschuwelijke beproevingen op de levenide schepselen. En ik helb gedach- ten gehad, z6o zwart, dat ik me er nu voor schaam. Geluklkig, dlat ik dan Vader nog had, naar hem toe kon gaan en hem still bewonde- ren in zijn mooien, zwaren arlbeid, een ver heerlijking van Gods schoonie aarde en heme- len. Oh wat helb ik me dan dikwijls klein en miseraibel gevoelid tegenover dien sterken, steeds witter wordend'en Vader, die daar, in zijn atelier, met den levensgrooten, gemartel- dee dhristuis aan het Kruis, te zwoegen stond onder zijn kunstaalbeid, in volmaakte over- gave aan de sdhoonlheid die ons van alle kan- ten omringt, dloch die zoo weindig igezien wordt. Die schoonheid zien1, het is God in Zijn wer ken zien1. En dat den evenmCnsdhen te leeren. het is de roeping van Vader. Zelf levende in de duistemis van zijn verdriet ontstak ie met zijn sdhilderijen flonkerende ludhters van stralend licht voor... anderen! Ik helb eens een geestellijke kOmt. er niets op aan van weik geloof hooren zeggen, met een bedlenkelijk gezdcht: ,,tja, het is wel een van de vele verlborgenheden, waarom juist vaak zulke rare wezenis uitverkorenen zijn, om met hun kunst ons nader tot den Hemel te brengen". Gij helbt zoo'n lekiker woord je, Dre, dat ik nu eens gelbruiken wil: Ochferme! Rare wezens. Omldat ze hun schoenen vergeten te poet- sen? Hun baard vaak vergeten te scheren? Ja, vergeten te eten soms? ,,Rare wezens"?? Omdat ze, begenaddgden als ze zijn, bijna alles weten en begrijpen uit GoHldelijke intui- tie? OOk of juist de dingen van God, waarin anderen, niet-rare wezens dus, jaren en jaren studeeren, om eindelijk doctor te worden in ddt tJh^eoloigie wat rare we zens z66 wel weten! Rare wezens? Omdat zij baard en schoenen en alles wat daar tusschen is natuurlijk, zoo vaak ver geten te soigneeren, tot him woordten toe? Kan men een1 mensch, die een brand bluscht het kwalijk neimen, als ie 'n dhuppel of em- mer Water morst? Mag dan zoo'n ,,Raar Wlazen", dat bijna altijd werkt met den geestdrift van een red1 der, niet morsen1 met 'n wooiddruippel of zoo iets? Ja, ik weet 't. 't Is jamimer, dat „de" ver standige wezens zoo gaame letten op de natuurlijke onachtzaaimheden van de „raren" en izioo weiniig op hun enorme kwaliteiten. ZooaJs ik de ontzagwekkende en schoone Schepping niet me:r zag, door mijn verdriet. Maar... ik Ibehoor 60k niet tot de rare wezens van Vader! Ik behoor bij de verstan- digen, bij de... massa nietiigheden, die wel 'n gemorsten druppel water zien, maar geen uit slaand.n brand. Die wel eigen verdriet of waardigheid zien, maar geen... God! Ja, veel gesterkt ben ik dan vaak weer bij Vader vandaan gegaan. Bij dat witte „rare wezen", dat zijn roeping onjdter zwaarste be- proeving venvulde, wiens werken fefen getoed was. Niet met de lippen, maar met den vol- Icdig overgegeiven geest en de zwoegende harden. Soo zijn... ..rare wizens". Vandaag ga ik waer verder aan m'n brief en ik zal nu eens trachten minder te bespie- gelen en me meer aan de fedten te houden. Wat wel moeilijk is, alts je zoo veel met Vader praat en verkeert, zooals ik den laatsten tijd. Met mijn Mloedlertje, gaat 't naar omstan- digfhedan, goed. Ik bedoel te zeggen: zij is zeer, zeer zwak. En veel verouderd. En de emotdes van den laatsten tijd eerst mijn overkomist en toen, wat niemand ons had kun nen doen1 gelooven, de koimst van Vader helbiben op hoar ziekte wel een gunstigen in- vloed gehad, maar aan den anderen kant, haar arme hart, dat al zooveel dooretaan heeft is voor groote emotoies eigenlijik te ziwak. Moeder heeft ze weer dJoorstaam, God zij dank! doch we moeten haar gezondlheid opkweeken als 'n teer broios kasplantje, dat zoowel ge- spaard moet worden voor t'e vefel zonlicht, als voor te wedndg zonnewartnite Mijn weerzien met Moeder heb ik U reeds beschreven. Met Vader nog niet. En of ik 't kan...? Maar U beiden, die zooveel ten goede voor ons deed1, Ge moet het toeh weten! Al enkele dagen was ik ongerust, do or 't uitiblijiven1 van eeniig antwoO'rd van U, op m'n brief. Ik was bevreesd, dat Vader misschien ook ziek was geworden. In mijn omstandig- heden, bij 'n zielke Moeder en inwonend in 'n hospitaal... Gij begrijpt. Dat Vader zelf koimen zou geen haar op m'n hoofd, lieve menschen! Ik had 't gevraagd, ja...! Maar ik had de grootste helft van m'n leven zoo- vefel gevraagd met de wetensohap niet ver- hoord1 te zullen worden...! Vragen en ver- hoord worden waren tiwee begrippen, die met elkaar niets meer te maken hadiden. Ik was door vergeten, dat Vader tot de ..rare wezens"' behoorde, van wie je toch mfefer ver- wachten mag...! Op 'n mOTgen, Moeder was ver-lbed en ver- zorgd, zij zou net w«er v/at gaan slapen en ik weer eens een brief gaan sdhrijtven, had1 ik me voorgenomen, kiwam de nurse 'n 'beetje ge- heiimizinnig de ziekenkamer op. Ik begreep, ze wilde mij iets influisteren, dat Moeder niet hooren mocht. Ik was... bang! Kneep m'n nagels in m'n hanldpalimen. 'k Voelde m'n hart koud' worden. W|at nou weer...? Aan slecht ndeuws1 was iik te veel gewend. Wat nou weer...? Er kon niets, niets meer bij! God, help me dan toch, schreeuwden m'n ge- dachten. iEiven had1 ik m'n oogen dicht gedaan, alis om dCn nieuiwen slag niet te zien aankomen. Toen hoorde ik de zuster zeggen: „Moeder- tje ligt weer fijn zoo, hfe? Nou moet ze 'n uurtje gaan slapen en de juffrouw wel, zij moet nu eens 'n uurtje gaan wandelen! An ders wordt zij ook patienbe!" Moeder lactate toestemmend met haar zachte, zwakke oogen °n de nurse troonde mij handig Moeders' kamers uit. Doch de zus ter bleef ladhen. En als ik met haar op den ruimen, lichten tegelgang stond, dan viel de ergste angst van m(e af. .Juffrouw Zonneveid", zed ze toen nog al tijd1 fluisterender... is... beizoek... voor... U." ,,Mijn broer, zuster?" vroeg ik gejaagd. Dat was niet zoo onmogelijk, Gij weet. hij is op Curacao. Lachend schudde zij het blonde hoofd en trok me zacht, aan dsn arm mee. ,Wde dan? Wie dan? Wie zal mij hier in Amerika komen opizoeken?" Heta ik die woorden ged'acht of gezegd Ik weet 't niet. Maar als de zuster aan de wachtkamer klopte en ik hoordle VaderS' stem ,,lbiinnen" roep:en, dan, lieve menschen, dan schoot er iets in m'n keel, dat ik geen geluid geven kon. M'n hart bonkte dat ik taet vast moest houden en als de deur was opengegooid en ik zag Vader daar staan, in het zonnelicht dat een goud- kranis om z'ta witte haren spon, dlan wfefer Ochferme", Drfe! Ik helb me aangesteld als 'n klein meisje. Al m'n verdriet van vele jaren, maar vooral van den laatsten tijd sprong in mp los. En .ik, die dacht geen tra- nen meer te helbben, ik heb getauild als een klein widht. Wel 'n kiwartier lang heb ik lig- 'gen snikken in Vadters armen en toen zed hij: ..Hannyke, zoo kan ilk nooit m'n pijp stop- pen." Nou, U hoeft niets te vragen! Toen helb ik getauild en gelactaen teged'ij-k! .Hanneke, zoo kan ik nooit m'h. pijp stoppen". Ik zal die woorden, zijn eerste in Amerika, nooit ver geten! 't Was net of Ulvenhout iets wrderop lag, inplaats1 van op taet andere halfrond1 der groote wereld...! Heel den dag heb ik ge- snikt, zonder tranen tocta! Integendeel! Maar om 't half uur, als ik gewoon even zuchten moest, danpats! Dan kwam er n snlik los, dat m'n hoele lictaaam er van rillde. Wat doet 'n1 mensch, die eindelijk weer ens gelukkdg is, toch gek, hfe? Je zou er n ,,raar wezen" van worden! Vandaag chapitre IU. Ja, ik heb niet veel uren tijd. Lk moet me verdeelen tusschen alldbed m'n lieve oudjes! Moeder oppaisaen en verzorgen als ze wakker is, zij slaapt heel veel en dat is zoo goed voor haar, en met Vader gaan wandlelen en praten. Ik durf haast geen winkelraam aan te kijken:, want dan denkt hij, dat er iets ligt wat ik graag bezitten wil. Hij verwent beste menschen, verwent me..., efen blik met m'h ooigen en even later ligt er 'n keurig paklket in m'n harden! Als ie 'n mooien jurk ziet, ze weten in Amerika heuseta veel van de modei, hioor! dan moet ik hem aanpas- sen. Ik heb al drie avondjaponnen gekregen en tien tegen een, dat ik geen een afdraag. ,Dan dloe je ze maar aan," zegt Vader, „in 't bosehihuls. Ik zal je z66 schilderen! ,.En u schildert nooit figuur, Vader? Al tijd landschiap!" ,,Ik ga nu menschen schilderen. En ik be gin 't met jou, Hanneke!" ,,En dan... eh... Moeder..., Vadertje?" „Tuurlijlk", zei hij. Dat was midden in Boston. En midden in Boston heb ik 'm gekust. (Dat vinden ze in Amerika zeker zoo ,,erg", als in Nederland!) Want op deze manier pratend over figuur- schilderen, was eigenlijk het groote woord eruit, dat Moeder meegaat naar Ulvenhout! Hoe vindt Ge 't, Trui en Drfe? Is 't geen sprookje? Neen, 't is geen sprookje! 't Is verteld door Vader! Het is dus heerlijke waarheid. Banketwirlkels, tearooms en zoo, kom ik niet voorbij met hem. Van de lekkerste din gen bestelt ie voile schalen en als de winkel- jufrouw per ongeluk 'n beetje op mij lijkt, dan moet ze ook gaan zitten en mee-eten Wat 'n „rare", hfe? Hij spreekt uitstekend Engelsch, Vader is al vaak in Amerika ge- weest. Je lacht je naar, als je 'm door dat Amerika ziet scharrelen met z'n ouwen, vertrouwden witten krullebol! Niemand be grijpt iets van 'm! En hij? Hij heeft er nog geen erg in. want ze hebben hem nog nooit begrepen en Vader is daaraan gewend, als 'n visch aan water. Direct komt ie me weer halen, Vader is in hotel en ik ben blij Moeder, in 't hospitaal ■gebleven, ik moet dus opschieten met dit hoofdstuk! Als ik dan in die wachtkamer zoo wat uitgegriend en uitgelachen was, ader z n pijp had gestopt, tegen alle instructies en gedrukte verzoeken in (maar sdms kent ie geen Engelsch...!) dan vroeg hij: „hoe is 't met... je Moeder, Hannekemijn?"

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5