Prinses Beatrixgedoopt. Sproeten komen vroeg in Sprutol Bijalle Drogisten. Buitenland het voorjaar, koop tijdig een pot DE CHINEEZEN VREEZEN VOOR DEN GHEMISCHEN OORLOG. Witter dan wit TER NEUZEN, 13 MEI 1938. De stem varf$he^Prmsesie over de geheele wereld gehoord. I tgdelijke voorziening tot versterking van de opbrengst van de inkomstenbelasting en van de dividend- en tantiemebelasting tot gedeel- telrjke dekking van uitgaven voor de defensie, waarschuwen tal van leden tegen, een, zij 't ook matige verbooging van de personeele belasting welke de regeering scliijnt te be- oogen voor verdere dekking. Deze belasting welke materieel sinds de wet van 15 Juli 1929 tot herziening van de financieele betrekking tusschen rijik en gemeenten aan de gemeenten is afgestaan, en waarop door deze een onbe- perkt aan tal opcenten mag worden geheven, drukt nu reeds zwaar op groote groepen der bevolking, vooral tengevolge van de vele, vaak 200 en meer bedragende opcenten. Zou de druk van de personeele belasting, dezen sluit- post der begrooting van vele gemeenten, nog worden verzwaard, dan zouden bij de contri- buabelen drastisehe bezuinigingen worden uitgelokt, waardoor de werkloosheid weer zou worden uitgebreid. Verbooging van deze be lasting, ter dekking van uitgaven voor defen sie, zou bovendien met de tegenwoordige func- tie van die heffing volkomen in strijd zijn. Wat de omzetbelasting betreft, verklaarden deze leden ook tegen verbooging hiervan era- stig bezwaar te habben, wijl zij vreesden, dat bet bedrijfsleven daardoor te zeer zou worden gescbaad. Volgens deze leden zou een aanzienlijk be- drag kunnen worden verikregen door de uit- gifte van een rentelooze nationale defensie- premieleening, waarbij ook kleine coupures van b.v. /10 zouden moeten worden beschik- baar gesteld. Sommige leden zagen als wenscbelijk mid- del tot verdere dekking van uitgaven een fis- cale verbooging van bet tarief van inkomende rechten en gaven mede in overweging een radiobelasting, een koffiebelasting en een be lasting op snoepgoed, als gebakjes en ijs- wafelen. Eenige leden zouden gaarne vememen, of bet met in de bedoeling der regeering ligt, de kosten van den acbterstand in onze bewa- pening ad 175.000.000 te vinden door leening, en, indien ja, of die leening spoedig kan wor den tegemoet gezien. Andere leden aobtten de uitschrijving ge- wenscbt van eene rentelooze leening of een leening tegen zeer lage rente, bv. iy2 pet. Van weer andere zijde werd sterk betwijfeld of zoodanige leeningen zouden slagen. lingez. Med.) JEF LAST AAA DE GRENS AANGEHOUDEN. Omtrent de aa.nbouding van den Nederland- sahem auteur Jef Last, vroeger lid van de Commun. Partij, en sedert bij in Spaanscben krjjgsdienst is getreden geen Nederlander meer volgens de wet op bet Nederlanderscbap, meldft de s.-d. Arbeiderspers nog de volgende bijzonderbeden Maandagmiddag omstreeks een uur wilde Jef Last in gezelscbap van den Franscben journalist en scbrijver Gui Gharensol de Nederlandscbe grens te Wuestwezel passeeren. De bekende Franscbe journalist was naar Nederland gekomen om een reportage te maken over de drooglegging van de Zuiderzee, dit naar aanleidlng van de vertaling, welke van bet werk van Jef Last bij de Nouvel Revue Frangaise verscbenen is. Toen de Nederlandscbe douane-beambte de papieren van Jef Last in handen kreeg, zei bij „Ob, u is Last, wij mogen u niet toelaten. U bent geen Nederlander meer". Jef Last protesteerde: „Waar moet ik dan been? Ik hefo nog nooit een officieel bescbeid onder oogen gekregen waarop vermeld stond, dat ik geen Nederlander meer ben." Toen braebt de douane Jef Last in bet douanebuisje; daar moest Last waobten. In- tussoben werd de auto van Cbarensol van onder tot boven doorzocbt. Tenslotte mocbt de Fransche journalist verder rijden. .Het duurde een paar uur, eer de rijksveld- wacbter en twee marechaussees Last in bet douanekantoor lewamen opzoeken. De marecbaussees d'eelden Last mede, dat hem de toegang tot Nederland was verboden. Men ontnam den scbrijver ondanks zijn pro- testen zijin bewijls van Nederlanderscbap; twee .marechaussees grepen hem vast en bracbten hem naar Belgisch grondgebied terug! Eenigen tijd later, omstreeks zes uur, Bel- gische tijd, meldde Last zich opnieuw aan de Nederlandscbe grens aan, ditmaal vergezeld van een kameraad-redacteur van de Antwerp- scbe Volksgazet. Zij werden tot staan ge- bradht bij het tolkantoor door een Nederland- scben marechaussee, die hem vroeg: ,,Zijn de heeren Nederland ers?" Hi crop antwoordde Last: „Ik ben het, maar ik heb geen papie ren" Dan komt u er niet in!", klonk het ant- woord. „Mlen heeft mij het bewijs van Nederlander scbap ontnomen". ,,Dan komt u er niet in'', klonik het ten tweeden male. ,,Dan moet u maar in Belgie blijven." ,,Dat wil ik niet", antwoordde Jef Last. „Ik kan toch ook niet in Belgie blijven zander papieren Tenslotte werd Jef Last geroepen en zei men tegen hem: ,,U gaat mee met ons naar Zundert. U krijgt bij ons een boterham en goed slapen en verder weet ik het ook niet..." EEN VLUCHTELING ZAL VOGRTAAN ALS EEN GNGEWENSCHTE VREEMDELING MOETEN WORDEN BESCHOUWD. De minister van justitie heeft een omzend- brief gericbt aan de procureurs-generaal bij de gerecbtshoveji en verschillende politioneele autoriteiten inzake bet vluchtelingenvraag- stuk. De stand van zaken is thans zoo, aldus de minister, dat, sedert dit vraagstuk acuut werd, vijf of zes jaar verstreken zijn, gedu- rende welke een voortdurende toevloeiing van vluchtelingen naar ons land heeft plaats ge- vonden. Ons land berbergt dan ook vele dui- zenden van deze vreemdelingen. In plaats van een geleidelrjke opklaring brengt de stand van het vlucbtelingenvraagstuk toenemende moei- ljjkbeden mede. Gedurende de afgeloopen jaren is ten aanzien van de toelating van vluchtelingen bier te lande een in bet alge- meen tegemoetkoanend standpunt ingenomen. De regeering is van oordeel, dat de tot nu toe gevolgde gedragsiijn beeindigd moet wor den. Verschillende belangen, o.a. oeconomi- sche belangen en de nog steeds aanzienlijke werkloosheid bier te lande, maJken bet nood- zakelijk de verdere toelating van vluchtelin gen bier te lande tegen te gaan. Een vluch- telinig zal voortaan als een ongewenscbte vreemdeling moeten worden beschouwd. Onder vlucbteling wordt verstaan iedere vreemdeling, die onder den druk der omstan- digbeden in bet land, waar bij verblijft of ge- vestigd is, dit land verlaat. Aan de omstan- digheid, dat de vlucbteling voldoende finan cieele middelen bazit, mag geen reden worden ontleend, hem bier te lande toe te laten of te laten verblijven. Zooals bekend is, wordt de grensbe waking versterkt en uitgebreid, hetgeen een betere wering ten gevolge zal bebben. Echter komt ook op de plaatselijike politie een ruimere taak van controle en toezicbt te rusten. Het is van wezenlrjk belang, dat de politie voort durende en scherpe aandacbt geeft aan de opqporing en uitleiding van bedoelde vluchte lingen, opdat de nieuwe gedragsiijn tot baar recht kome. Mocbt in een enkel geval aannemelijk zijn, dat werkelijk levensgevaar voor den vlucbte ling te ducbten is bij niet-toelating of terug- zending over de grens of macht een bijzon- dere en gewichtige reden aanwezig Izijn, die twijfel doet rijzen of niet bet Nederlandscbe belang toelating tooh bepaald wenscbelijk doet zijn, dan kan de beslissing van den Iminister worden in,geroepen. De aangegeven nieuwe gedragsiijn geldt slecbts voor nieuw aankomende vluchtelingen en degenen, die sedert 1 Maart 1938 ons land binnengekomen zijn. 'Het normale zaken-, toeristen- en grens- verkeer zal uiteraard zoo weinig mogelijk belemmerd moeten worden. KWESTIE-KIfiS AFGEDAAN DOOR GEWESTELIJKE FEDERATIE S. D. A. P. IN FRIESLAND. Zondag heeft de gewestelrjke federatie der S.D.A.P. in Friesland te Leuwarden baar jaarvergadering gehouden. Voor het partij^ bestuur waren de heeren Vorrink en Wouden- berg aanwezig. Toen de jaarverslagen aan de orde waren gesteld, verklaarde de afdeeling Heerenveen, dat zij, nu bet rapport-Van den Bergb ver scbenen is en de kwestie-Kies op bet congres is besproken, de zaak gaarne als afgedaan wilde bescbouwen en baar critiek acbterwege laten, boewel zij. die wel degelijk heeft. De afdeeling Bergum diende een motie in, waarin de wenscb werd uitgesproken, dat de voorzitter en secretaris van bet gewestelijk bestuur hun xuncties zouden neerleggen. Verscheidene afgevaardigden bestreden deze motie, terwijl eenige leden van het geweste lijk bestuur namens het geheele bestuur ver klaarden, dat zoodanige motie het gansche bestuur zou bebooren te treffen. De motie ondervond anderzijds eenigen steum. Toen zij in stemming gebracht werd, verwierf zij ech ter slecbts 16 van de 226 stemmen. De aftredende bestuursleden werden alien met groote meerderheid berkozen. Opvolger van den beer Wassing is de beer Hoogeveen uit Heerenveen geworden. Ook de leden van den partijraad en van den uitgebreiden partijraad zagen hun mandaat vemieuwd. HET AFSOHUIVEN VAN ARMLASTIGEN. In een te Alkmaar gehouden vergadering van de afd. Noord-Holland van de Ver. van directeuren van maatschappelijk hulpbetoon, waar de meeste Noord-Hollandscbe gemeen ten vertegenwoordigd waren, is de afschuiving van kosten van ondersteuning besproken. De vergadering zag onder oogen, dat de praktijk helaas vaak zoo is, dat tal van gemeente- en armbesturen, elke gelegenbeid gretlg aan- grijpen om ondersteunden, die de wenscb te kennen geven naar een andere gemeente te verhuizign, daarbij zoodanig bebulpzaam te zijn, dat de gemeente daardoor van een arm- lastige wordt ontlast en bet niet in strijd komt met art. 40 van de Anmenwet. Ondanks de tekst van art. 40, welke doet verwachten, dat „eenige invloed", uitgeoefend door het gemeentebestuur van de vorige ver- blijfplaats, reeds voldoende grond op kan leveren voor afschuiving, heeft de Kroon daaraan een uitlegging gegeven, waardoor het steeds moeilijker wordt een uitspraak te verkrijgen, dat afschuiving inderdaad heeft plaats gevonden. Geen afschuiving beeft plaats, volgens de Kroon, zoolang bet initia- tief tot de verhuizing van den armlastige zelf •is uitgegaan, ongeacht de motieven en de om- standighedien, die hem tot dit initiatief ge- noopt belbtoen. Een wetswijziging zal bier uitkomst moeten brengen. Waar te voorzien is dat een wets- wijziging nog wel even op zich zal laten wachten is bet dringend noodig, dat de ge meenten wederkeerig zich verbinden, bij bet verleenen van steun bij verhuizing, zekere normen in acbt te nemen. -Vooreerst aldus de beer De Haas van Dorsser, die de vergadering presideerde zal alleen dan medewerking verleend moeten worden, wanneer de ondersteunde een werke lijk belang bij de verhuizing heeft. De medewerking zal steeds gepaard dienen te gaan ;met overleg met de gemeente, waar- heen de ondersteunde verhuizen wil, waar bij overeengekomen kan jworden, dat even- tueele ondersteuning gedurende een half jaar of een jaar gerestitueerd wordt. De regeling behoeft geen dwingend karakter te krijgen. Wanneer twee gemeenten het over een verhuizing niet eens kunnen worden, dan kan een beroep op de Kroon worden ingesteld. Wanneer de gemeenten de zaken onderling qpenhartig behandelen en bet sociale belang voor oogen houden is te voorzien, dat aan bet afschuivingseuvel een einde komt. Alle aanwezigen zegden in- principe him medewerking toe, de totstandkoming van een dergelijke regeling te toevorderen. In Cbineesche regeeringskringen wordt be- weerd, dat het Japansche opperbevel als een gevolg van den hardnekkigen tegenstand der Cbineezen aan het Loenghai-front besloten hebben op groote schaal een toevlucht te gaan nemen tot den chemiscben oorlog. Twee af- deelingen speciaal tot dat doel geschoolde troepen onder aanvoering van generaal Mo- toma zijn op 19 April uit Kobe vertrokken en zijn via Tsingtao naar het front in Sjantoeng gedirigeerd. In dezelfde kringen vertelt men ook, dat er een afdeeling voor den gemotori- seerden chemiscben oorlog Dinsdag onder aan voering van generaal Kikoetsji Japan heeft verlaten. De Chineezen brengen in herinne- ring, dat de Japanners reeds bet traangas hebben toegepast, zonder veel suoces echter. Een nieuwe chemische oorlog zou echter op een veel grooter schaal worden beproefd. DE VERDEELING DER GODSDIENSTEN. iln een kerkelijk orgaan worden de aan- tallen belijders van de verschillende kerken in Duitschland bekend gemaakt, n.l. 27 mil- ljoen katholieken en 41 millioen evangeli- schen of uitgedrukt in procenten 36 en 54 procent. De overige 10 pet. der bevolking maakt deel uit van andere kerken of gods- diensten. Door de inlijving van Oostenrijk is bet aantal kathobeken, dat eerst 21 millioen telde, met 6 millioen toegenomen. In totaal heeft Duitschland thans acht katbolieke aartsbisdommen en 22 bisdommen. HET GEMAKKELUKE TELEFOONNUMMER. Het telefoonnummer 999, dat onlangs voor bet opbellen van de politie te Londen werd ingevoerd, is een groot succes geworden. De Britsche Postmaster General heeft medege- deeld, dat de resultaten zoozeer aan zijn ver- wachtingen beantwoorden, dat bij voornemens is, dit gemakkelijk te onthouden telefoon nummer voor bet gebeele land in te voeren, zoodat men toinnen verloop van tijd overal de politie met „drie negens" bereiken kan. worden Uiw tandten wanneer U poetist met ,wat goeds, nanaelijk met 11/0001 Tube 60 en 40 'ct. Dooe 20 ct. (Ingez. Med.) ZANGCONCO URS. Op het op Donderdag 26 Mei a.s. te houden 24ste Zangersfeest tevens Concours der Chr. Zangvereenigingen, aangesloten bij den Ring ,,Zeeland" (afd. van den Kon. Bond van Ohr. Zang- en Oratorium-vereenigingen in Neder land) te Wemeldinge, zal worden deelgenomen door 28 vereenigingen. Zeeuwsch-Vlaanderen zal vertegenwoordigd zijn met de navolgende vereenigingen: Eerste afdeeling: „Excelsior", Ter Neuzen en ,,Zingt den Heer een nieuw Lied", Zaam- slag. Tweede afdeeling: ,,Cbr. Neuzens Mannen- koor" Ter Neuzen. Derde afdeeling: ,,Looft den Heer", Groede. Dit jaar zal door „Asaf", Axel, hieraan niet worden deelgenomen. OM DE SOHELDEMEEUW. De Zeeuwsehe vereeniging voor Luchtvaart heeft besloten om de jaarlijksehe vlucht om de Seheldemeeuw ditmaal te doen houden vanaf het vliegveld Haamstede en wel op Zaterdag 6 Aug. a.s. LUXOR THEATER. De drie pleegvadgrs. De film „Drie Pleegvaders" is bewerkt naar een roman van Peter Kyne en men weet dus vooruit dat men met bandieten, cowboyleven en al wat daarbij behoort, te maken zal krijgen. Prompt is er dan ook aan bet begin een bankoverval in bet plaatsje Nieuw Jeruzalefn, tusschen de woestijnen van Texas en Arizona. Het is de bende van Bob met zijn drie trawan- ten die dien overval pleegt. Een wordt op de vlucht doodgeschoten, maar Bob, Dok en Gus rennen op bun paarden dwars door de woestijn am de Gray Ravijn te bereiken. Het is een eindelooze tocht met allerlei ellende en ont- beringen, die al beginnen wanneer ze na 5 y2 mijl een bron vergiftigd vinden. De climax in de ellende komt, als na een rustpoos weer mijlen verder de paarden, die ook alweer van een vergiftigde bron gedron- ken hebben, zijn gestorven. Zij vinden dan bet lijk van een man, de stervende vrouw van dien man en een klein kind. Dok, de man van beschaving en het goede hart, de milde filosoof ondanks zijn ban- dietenleven, is dadelij-k verteederd en besluit dat zij het kind moeten meenemen. Hobwel de ruwe, voor niets terugdeinzende Bob, zich ver- zet, krijgt Dok zijn zin. En nu zijn de „drie pleegvaders" op weg naar hun Nieuw Jeruza- lem mijlen en mijlen door de woestijn, al spoe dig zonder water. Dok en Gus gaan ten onder en Bob blijft alleen met bet kind. De treffendste momenten in de film zijn nu die, waarin Bob een bevigen zelf strijd voert. Het kind wordt hem tot last. Hij ziet, doodver- moeid, hongerig en dorstig, geen kans het doel te bereiken. Eens schiet hij zelfs op het kind, maar hij mikt verkeerd en doodt een ratel- slang. De lach en de geluidjes van het kind verteederen ook ten slotte hem. Hij drinkt om nieuwe kracht te krijgen uit een vergif- tigdfe bron, wetend, dat het gif pas na een uur werkt en bij dan Nieuw Jeruzalem zal bereiken. Stervend legt hij het kind in de armen van Molly, aldus met een prachtige daad van liefde en moed zijn bandletenleven eindigend. Born To Daace. TelegraafEleanoi' Powell, de Amerikaaa- sobe star, die de „tap-dance" niet alleen tot een merkwaardige boogte van tecbnlek g» bracht heeft, doch die tegelijkertijd zoo lyrlach en zoo fijn humoristisch kan zijn. Deze chair man te danseres verdient de kostbare en bizarre lijst waarin mien haar geplaatst he«ft. Overstelpend© decors. Alg. Handelsblad: Eleanor Powell, wier evoluties op den dansvloer grenzen aan het bovennatuurlijke. Een vermakelijke film Bamett Parker, die een correcten Engelschen winkelbediende parodieert, doet U schatere* om zijn mallooten ernst. De scene in het park, waar de politie-agent (Reginald Oar- diner) langizaaim het drweepende paar nadert, is onbeschrijfelijk komisch. Het Volk: Eleanor Powell, de technisrh onigelooflijke knappe tap-danseres. Muzikaal voortreffelijke songs en de vele komische scenes zijn als het ware „ingebed" in een stroom van vlotte, vroolijke muziek. Perfect entertainment, volmaakt amusement! N. R. C.Van deze nieuwe film met Eleaaor Powell kan men evenveel goeds zeggen als van Broadway Melody" en er steeds op laten vol- gen: ,,Ook al kent ge Broadway Melody". In dit compliment ligt eigenlijik alles opgesloten: gaat zien hoe Eleanor Powell zich opnieww heerlijk ontplooit en hoe alle anderen, die ge kent, zich opnieuw van hun besten kant laten zien. Jordaan en Haagsche Post: Een uitbundige roes van rhythme, melodie en rare gebeurte- nissen. Welk een aanstekelijke vroolijkibeid, welk een tempo, wellk een virtuexsiteit! Reeds vroeg in den morgen stonden honder- den belangstellenden langs den weg geschaard. Den Haag bood een vroolrjken aanblik, er werd druk gevlagd. Bijna iedereen was met Oranje getooid en het weer was heerlijk. Een groot aantal extra-treinen bracht een stroom van belangstellenden naar de Hofstad, die en goed plaatsje langs de route zochten. Naarmate bet uur van vertrek van de Gou- d-en Koets naderde, verdrongen zich duizenden en duizenden langs de afzetting. Even na 9 uur begonnen de militairen op te rukken om de eerewachten te betrekken. Voor de touwen, waarmede de trottoirs waren afgezet, werden de militairen op den rijweg opgesteld. Duizenden en duizenden Hagenaars en van elders gekomenen bebben Prinses Beatrix op baar rit naar de kerk en terug naar het Paleis Noordeinde, op den schoot van haar Moeder in de gouden koets gezeten, op uitbundige wijze toegejuicht. Prinses Juliana en Prins Bernhard dankten telkens voor deze ovatio- neele hulden, voor dit grenzenlooze entbou- siasme, dat zich uitte in vroolijke hoera's, in blijde gezicbten, kortom in oprecbte liefde voor onze Kroonprinses, den Prins der Neder- landen en beider Docbter. Niet minder luid en oprecbt klonken de jubelkreten, toen de Koningin, gezeten naast Koning Leopold van Belgie, voorbijreed en ook Hare Majesteit dankte steeds glimlachend voor de hartelijk bulde Haar op dezen blijden dag in de gescbiedenis van baar vorstenbuis bereid. Langs den geheelen weg stonden sol- daten die voor de afzetting zorgden en het ge- weer presenteerden, toen de vorstelijke per- 3onen voorbrj reden. Bij het Paleis Noordeinde. Al vroeg in den morgen stond bet zwart van menschen voor het Paleis Noordeinde. Veel bekijks bad het aantreden van de eere- wacbt voor het Paleis, welke bestond uit Grenadiers en Jagers tezamen 100 man waarbij de Koninklijke Militaire Kapel was ingedeeld. Telkens reden bofauto's voor om leden der hofhouding in gala-uniform af te zetten. Even half tien reed de Koningin. ge- kleed in een lioht-lila japon, waarover zij bet grootkruis van de Kjroonorde van Belgie droeg en een grijzen bontmantel los omgeslagen, met Prins Bernhard uit, uitbundig toegejuicht door de wacbtenden, om zich naar het vliegveld Ypenburg te begeven ter begroeting van Koning Leopold. Met den Koning, die in generaalsuniform was, keerden Hare Maje steit en Prins Bernhard omstreeks half elf terug. De Koning inspecteerde de eerewacht en boven de jubelkreten klonk toen de „Bra- bangonne", gespeeld door de Koninklijke Militaire Kapel. Na eenige oogenblikken verschijnt Koning Leopold voor een der ramen van het Paleis, naast hem staat Koningin Wilhelmina. Om elf uur rijdt de gouden (koets bet voor- plein op: bespannen met zes paarden, gaande een koetsier naast elk paard en drie lakeien naast elk paard, de witgepruikte koetsier op den bok. Ook de beide galarijtuigen en het eskadron huzaren zijn nu aanwezig en vol bewondering voor deze sprookjesachtige en kleurrijke praal zien de duizenden belangstel lenden stif toe. Als om kwart over elf de groote glazen deuren van bet Paleis geopend worden en het Prinselijk Paar en' het Prinsesje zichtbaar wordt, juicht de schare wacbtenden hen luide toe en wordt spontaan het Wilbelmus ge- zongen. Wanneer de gouden koets is voorgereden, verschijnt op het bordes Prinses Juliana ge- kleed in lang teer-groen gewaad met een hoed met gele paradijs-veeren. Adhter haar volgt Prins Bernhard, gekleed in zijn uniform van kapitein der Grenadiers. Hij draagt de onderscbeiding hem zoo juist door Koning Leopold verleend. Kort daarop verschijnt voor bet eerst de hoofdpersoon van dezen dag, Prinsesje Beatrix officieel voor haar volk. De verpleegster reikt bet Prinsesje aan Prins Bernhard, die het overgeeft aan Prinses Juliana. Het doopkleed1 is waarlijk vorstelijk. Prinses Juliana steunde 't kleine Prinsesje, dat geheel in witte kant gehuld was, met haar linkerhand, zoodat de belangstellende memgte haar gezicbtje goed kon zien. Even later zet de stoet zich langzaam m beweging. In het eerste rijtuig hadden plaats geno- men Mr. J. C. baron Baud, kamerheer van de Prinses en Jhr. Mr. C. Dedel, 's Prinsen particuliere secretaris. Het tweede ga a rijtuig bood plaats aan mevr. Snouck Hur- eronie—van Tets. d.d. grootmeesteres van H K H en E. H. Juckema van Burmama baron Rengers van Warmenbuizen, d.d. groot- meester van H. K. H. Achter het tweede gala- rijtuig reed een half eskadron huzaren, dan kwam de gouden koets en daarachter een half eskadron huzaren. Tegen half twaalf reden vijf hofauto's bet voorplein van het Paleis op. H. M. de Konin gin en de Belgische Koning namen in de eerste auto plaats, Prins Bernbard's moeder en prin ses Alice van Groot-Brittannie in de tweede auto, de vorstin van Erbacb-Schonberg en bertog Adolf Friedrich van Mecklenburg in de derde auto, de hertogin van Mecklenburg, gravin Kotzebue en prins Aschwin in de vierde auto, en prinses Helena van Erbacb-Schonberg en graaf Kotzebue in de laatste auto. Zoodra de Koning der Belgen op bet bordes verscheen, speelde de kapel de Brabangonne en bet muziekkorps van het 6e regiment infan- terie voor bet standbeeld van Koning Willem II op bet Buitenbof opgesteld, speelde even- eens bet Belgische vollkslied, toen de Koning voorbijreed. Bij den ingang van de kerk werd bet Prinse lijk Paar en Prinses Beatrix door Mr. J. W. Baron van Lynden, opperkamerheer; Mr. R. Ridder Pauw van Wieldrecht, kamerheer en R. A. baron van Hardenbroek v. Hardenbroek, kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente en com- missaris van de Groote Kerk, ontvangen. Bij den ingang van de consistoriekamer wacbtte een commissie uit den kerkeraad, bestaande uit Ds. H. J. Dyckmeester, voorzitter Dr. W. J. de Wilder, scriba, Jbr. Mr. J. M. M. Asch van Wyck, advocaat-dialken en L. Slagter, de oudste ouderling, Hunne Koninklijke Hoog- beden op. In de consistoriekamer werd op de komst van H M. de Koningin en de overige vorstelijke personen van den stoet gewacbt. Voor de kerk stond een eerewacbt van mari- niers opgesteld met de Marinekapel, die het Wilbelmus voor Prinses Juliana, Prins Bern- bard en Prinses Beatrix speelde en voor den Belgischen Koning de Brabangonne. In de kerk. Te kwart voor 12 werd Ds. Welter, die de eigenlijke doopbediening zou verrichten, de kerik binnengeleid. Daarop komen, onder een stati'gen klanJkenstroom, de leden der Vorste lijke familie en hun gasten binnen. Naast onze Koningin schrijdt, slanik en rijzig, Koning Leopold van Belgie. Hij is gekleed In gene- raals-uniform en draagt het Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. Prinses Juliana, die er in haar liehtblauwe robe cbarmant en bekoorlijk uitzag, schreed met rustige waardigheid aan den arm van Prins Bernhard:, die gekleed was in bet kapi- teinsuniform der grenadiers, en den sabel droeg van Koning Willem III, naar hun plaatsen. Prinses Beatrix bleef voorloopig in de con sistoriekamer achter. Ondertusschen had Ds. E. H. Blaauwen- draad den preekstoel beklommen. De beide dienstdoende ouderlingen, de heeren L. Slag ter en F. J. G. Furda, hadden even'eens hun plaatsen ingenomen. Het ,,Excel!sior-koor" deed zich hooren en vol en kracbtig klonken de woorden van den lofzang: „Lof zij den 'Heer, den almachtigen Koning der Eere" door de gewijde ruimte. Toen klonk de stem van den voonganger, het votum uitsprekende, gevolgd door de zegenbede Genade zij u en vrede van Hem, Die is, en Die was, en Die komen zal. Amen. Hierop venzocht Ds. Blaauwendraad de ge- meepte het eerste vers van psalm 100 te zin- gen, onder welken zang tweemaal gecollec- teerd werd', voor de armen der gemeente en vodi de kerk. Vervolgens las de predikant voor Marcus 10 vers 13 tot 16, een gedeelte uit het Bijlbel- scbe verhaal, waarin de kinderen tot Jezus gebracht werden en de bekende woorden door Jezus gesproken werden: ,,Laat de kinderkens tot mij komen en verbindert ze niet, want der- zulken is het Konihkrijik Gods". Toen iging de predikant voor in gefoed, waar- na hij de volgende preek hield: De preek. Wij zijn saamgekomen voor de plechtige be- diening van het Sacrament van den Heiligen Doop. En bet is dan ook vanzelfsprekend, dat dat ons aller aandacht vraagt en onze voile aandacht. Maar dat sluit mede in, dat straks Gods heilige N-aam zal mogen worden ver- ,bonden aan den naam van onze lieve Prinses Beatrix. En dus mee onze bijzondere aan dacht gevraagd wordt voor baar en voor haar vorstelijke Ouders en Grootouders, terwijl onze gedachten tevens uitgaan naar ben, die heengingen, maar die thans in den geest met ons zijn. En dat onze aandacbt gevraagd wordt voor hen, die als peten of familieleden aan de plechtigheid zullen deelnemen. En dat onize aandacht wordt gericbt op alien, die aan wezig zijn, en daardoor de belangrijkheid van deze plechtigheid vergrooten. Daarom leeft in ons aller hart de bede, dat God Hunne Koninklrjke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard een rijken zegen moge schenken, nu zij hun Docbter Prinses Beatrix aan Hem mogen opdragen. En de bede, dat God Hare Majesteit onze Koningin en Hare Hoogheid Prinses Armgard in dien zegen doe deelen. En de bede, dat Gods Geest dien zegen doe neerdalen over alle aanwezigen en over heel ons volk, dat in oprechte belangstelling met dezen bijzonderen dienst meeleeft. En te meer blijft ook daardoor onze voile aandacht gericbt op de bediening van het Sacrament. En daarom is het dat wij een woord Gods als een inleiding daarop en als een uitlegging daarvan wiiien doen voorafgaan. Dat woord voniden wij in 1 Johannes 4 8b: God is liefde. God is liefde. Om de beteekenis van dit machtige woord' eenigszins te benaderen, moeten we wel beginnen met ons te realisee- ren, dat bet een waagstuk is het -uit te spre- ken. Het past niet bij de ervaring, die wij opdeden van de wereld, die toch door God is geschapen en door Hem wordt geleid. Maar de Bijbel is daar niet bevreesd voor. En. daarom niet bevreesd voor, omdat het niet oppervlakkig wordt gezegd. Johaimes, die dit schrrjft, kent de voile werkelijkheid van het leven, maar ziet ook een andere wer kelijkheid, zooals blijkt uit het vers, dat er op volgt. En die andere werkelijkheid is Christus. Hem kent hij en Hem ziet hi}. En als hij op Hem ziet, dan waagt hij het te zeg gen: God is Liefde. En dan kan niets daar verandering in bren gen. Ook niet het feit, dat de wereld die Lief de van God niet heeft begrepen. En ook niet het feit, dat de menschen zich aan die Liefde van God hebben vergrepen. Al ziet hij Jezus dan voor zich zooals hij daar hing aan het kruis, dan nog zegt hi}: God is Liefde. burners toen hij bij het kruis stond en om zich heen niets vernam dan spot en vergui- zing, toen heeft hij ook de woorden ran den Heiland gehoord. Dat waren geen woorden van haat en verachting over verbittertng, maar van liefde. En dat was die Heiland, die gezegd had: die Mirj gezien heeft, die heeft den Vader gezien. Dat waren dus woorden Gods. En God sprak door hem, en daarom houdt Johannes vol: God is Liefde. Alle oppervlakkigheid is aan den Bijbel vreemd. En alle oppervlakkigheid is vreemd aan hen, die het met den Bijbel houden. Dat blijkt ook zoo duidelijk uit het formulier, door onze vaderen opgesteld voor de bediening ran den Heiligen Doop. Dat. houdt ook de wer kelijkheid van het leven volkomen in het oog. Dat bezielt het leven van ons en ran onsse kinderen ook niet van den opperrlakkigen kant. Maar integendeel zoo ernstig mogelijk. Het voelt terecht, dat allerlei moeilijkheden, die ons deel zijn geweest, waarschijnlrjk ook onzen kinderen niet bespaard zullen blijven Het vindt. dat verschrikkelijk en noenlt dat ellende. Maar we mogen er ons oog niet roor sluiten en straks zal blijken, dat we dat ook allerminst behoeven te doen. En die moeiRjfk- heden bedreigen ons niet alleen van buitenaf, maar ook van binnenuit. Wij zijn zelf niet, die we zijn moeten. Dat brengen we mee als we in de wereld komen. En onze kinderen zijn niet die ze zijn moeten, dat zal zich straks al meer openbaren. Maar dat doet niets af aan bet feit, dat God liefde is. Als die waar- heid maar niet gesteld wordt in opperrlak kigen zin. En daarom doet het ons juist nu dobbel goed, dat het niet gezegd wordt in een opper- vlakkige beteekenis, omdat het gaat om ons heil, en omdat het gaat, en daarbij voelen we het dikwijls nog sterker, om het heil van onze kinderen." Nu doet het ons goed, dat we onze oogen niet behoeven te sluiten voor de werke lijkheid, maar dat we het leven in de oogen mogen zien. Dan wordt het ons een reden van dankbaar- heid, dat we dat mogen zeggen. Dan brengt het een rijken troost. En is het een uiting van datzelfde optimisme, dat den Bijbel alttfd kenmerkt. En ondanks alles kenmerkt. Waar ligt het gefaeim daarvan? Iramera daarin, dat ons hier meegedeeld wordt, dat God liefde is, om ons daarmee te zeggen, dat God die liefde niet voor zichzelf heeft be waard. Maar die liefde aan de wereld heeft meegedeeld en zoo breed mogelijk. Dat die liefde er is voor ons en voor onze kinderen. Zoo sprak Jezus het immers zelf eenmaal uit. Alzoo lief heeft God de wereld gehad, dat hij zijn eeniggaboren zoon gegeven heeft. opdat een ieder, die in Hem gelooft, niet ver- derve, maar het eeuwige leven hebbe. Wat Johannes hier zegt, is dus niets anders dan een echo op dit woord van Jezus. En een echo op heel het leven van Jezus, dat van dat woord de bevestiging is geweest. Jezus heeft liefgehad. En Zijn liefde geplaatst tegen- over den haat en de onverschilligheid van de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2