ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN PRESTO WOENSDAG 11 MEI 1938 No. 9758 78® Jaargang Binnenland VOOR WAS EN VAAT Buitenland S&c&ts 5ds./7e& ftjaJi o HET LAAGST IN PRIJS EN BOVENAAN IN KWALITEIT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen f1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen rr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgig en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen b(j vooruitibetaling. Oitgeefster: Flrma P. <L VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bjj vooruitibetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien brj regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrjjgbaar is. Intending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DIENSTPUGHT. Onderzoek van verlofgangers. De Burgemeester van TERNEUZEN, maakt bekend, dat bet onderzoek van verlofgangers, bedoeld in art. 39, derde lid, der Dienstplicht- wet, voor deze gemeente zal worden gehou- den te Terneuzen op VRUDAG 10 JUNI 1938, dee namiddags 1,30 uur. Wie bij het onderzoek moeten verschijnen. Aan het onderzoek moeten deelnemen de tot de landmaeht behoorendie groot-verlof- gangers, ingelijfd voor een der lidhtingen 1926 en 1929. Xy, die voor een dezer lidhtingen zrjm inge lijfd, maar ten gevolge van uitstel van eerste oeferring of om een andere reden de eerste oefening te gelijk met een andere lichting hebben volbraoht, moeten zich niettemin aan het onderzoek onderwerpen, voor zoover zij althans niet behooren tot ben, die daarvan xijm vrijgesteld. Aan het onderzoek moeten ook deelnemen de dienstplicbtigen van de genoemde lichtin- gen, die een vrijiwillige verbintenis hejbben aangegaan: a.' als hoefsmid bij de infanterie; b. als verzorger bij den voormaligen rijks- postduivendienst r., in verband met erkende gewetenstoe- awaren; d. om te dienen op den voet van een gewoon dienstplicbtige. Wie niet bij het onderzoek behoeven te verschijnen. Aan bet onderzoek nemen niet deel zij die bun eerste oefening nog niet hebben volbracht; h. die in dit jaar in werkelijken dienst zijn geweest uit anderen hoofde dan voor straf e. die bestemd zrjn om in dit jaar voor her- baJingsoefeningen in werkelijken dienst te komen; d. die elders wonen dan in Nederland; e. die zich buitenslands bevinden ter uit- oefening van de zeevaart (hieronder niet ibegrepen de zeevisscherijvoor zoover zij hebben gezorgd, dat de Burgemeester met de reis, die zij doen, bekend is; f. die de binnenvaart uitoefenen op andere landen en zich voor dit doel in een dier landen ophouden; g. die ingevolge de geldende bepalingen ge- beel zijn vrijgesteld van opkomst in wer kelijken dienst in geval van oorlog, oor- logsgevaar of andere buitengewone om- standighedem h. die als vrijwilliger behooren tot een der vrijiwillige landstormkorpsen Motordienst, Vaartuigendienst en Spoorwegdienst; i. die vaandrig of kornet zijn; j. die na.hun ontslag als reserve-officier in de hoedanigheid van gewoon dienstplicb tige tot bet leger zijn blijven behooren. Wijze van verschijning. De verlofganger moet bij dit onderzoek verschijnen in uniform gekleed en bovendien voonzien van de overige tot zijn uitrusting bahoorende goederen, voor zoover deze hem zijn uitgereikt of door bemzelf zijn aange- robaft. Onderworpenheid aan bevelen. De verlofganger staat niet alleen gedurende bet onderzoek, maar ook zoolang bij ter ge- legeniheid vain bet onderzoek in uniform ge kleed1 is, onder de bevelen van de autoriteit, cHe bet onderzoek boudt, zoodat, indien bij ongeregeldheden pleegt of zich aan een straf- baar feit schul-dig maakt, betzij op weg naar de plants van onderzoek, betzij gedurende bet onderzoek of bij bet naar huis terugkeeren, hij te dier zake kan worden gestraft volgens het Wetboek van Militair Strafrecht en de Wet op de Krijgstucht. Nalatigbeid. De verlofganger, die zonder geldige reden niet btj bet onderzoek verschijnt of wiens goederen biji bet onderzoek bltjken niet in den vereischten staat te verkeeren, kan worden venplicht am op een nader te bepalen tijd en plants te verschijnen of opnieuw te verscbij- men tot het ondergaan van een onderzoek. Bovendien kan bij in werkelijken dienst wor den geroepen voor den tijd van ten hoogste twee maanden. Verhindering. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mocbten verhinderen, dient daarvan zoodra mogebjk een geneeskundige venklaring ter gemeenteseoretarie te worden overgelegd. Deze verklaring kan op onge- aqgeld papier worden gesteld. De handteeke- ning van den geneeskundige behoort gelegali- eeerd te zijn door den Burgemeester van de gemeente, waar de geneeskundige woont. De verlofganger, die wegens ziekte of om een andere reden in de onmogelijikheid ver- keert om bij bet ondeiizoek te verscbrjnen dan wel wegens woonplaatsve rande ring niet is cxpgeroepen, wordt door den Indeelingsdis- trictscommandant verplicbt het onderzoek in October of November te ondergaan. Verschijhing op anderen tijd of op andere plants. Aan den verlofganger kan op zjjn verzoek door den Indeelingsdistrictscommandant wor den vergund, bet onderzoek op een anderen dag, op een andere plaats binnen het district •f in een andar district te ondergaan. Het verzoekschrift, waarin de reden duidelijk moet worden omschreven, moet tijdig en gefran- keerd worden toegezouden. Maakt een verlof ganger, aan wien een dergeljjke vsrgunning is verleend, daarvan niet volgens de gedane aamwijzingen gebruik, dan wordt de vergun- ning geacht te zijn vervallen. Wenscht de verlofganger uitstel van bet onderzoek tot October of November, dan kan bij ook daartoe bet verzoek doen aan den Indeelingsdistrictscommandant. Beiskosten. Kan de verlofganger niet zonder bet doen van uitgaven voor de reis aan zijn verplich- ting voldoen, doordat bij verblijf boudt in een plaats, van waar bij de plaats van onderzoek niet zonder bet passeeren van een veer, brag of tol kan bereiken, dan kan bij van den Bur gemeester zijner verblijfplaats een passage- biljet ontvangen voor de heen- en voor de terugreis. Moet de verlofganger, die in dit geval ver- keert, gedurende de reis ovemachten, dan kan bij voor rijksrekening door middel van inkwar- tiering huisvesting en voeding genieten. Terneuzen, 7 Mei 1938. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. OPNEMING WEGEN EN VOETPADEN. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis, dat te beginnen op 23 Mei a.s., vanwege de gemeente een algemeene opneming zal worden gebouden van de wegen en voetpaden met de kunst- werken. Terneuzen, 10 Mei 1938. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNE VIJLLESecretaris. DE DOOP VAN PRINSES BEATRIX OP 12 MEI IN DEN HAAG. Het programma van de plecbtigbeden bij gelegenbeid der bediening van den heiligen doop aan Prinses Beatrix in de Groote Kerk in Den Haag op Donderdag 12 dezer des voor- middags te 11.45 uur, is als volgt vastgesteld: De stoet van het Prinselijke g®zin. De stoet, waanmede naar de kerk wordt gereden, bestaat uit: de kamerheer van H. K. H., Mr. J. C. baron Baud en de parti- culiere secretaris van Z. K. H., Jhr. Mr. C. Dedel, gezetem in een galarijtuig, bespannen met twee paarden, gaande een lakei naast elk portier De dame du palais van de Koningin (d.d. grootmeesteres van H. K. H.), mevrouw H. Snouck Hurgronje, geb. jonkvr. van Tets en de d.d. grootmeester van H. K. H., E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmemhuizen, gezeten in een galarijtuig, be spannen met twee paarden, gaande een lakei naast elk portier; een half eskadron met den standaard van bet 2de regiment huzaren; Prinses Juliana, Prins Bernhard en de jong- geboren Prinses, gezeten in de gouden koets, bespannen met zes paarden, gaande een koet- sier naast elk paard en drie lakeien naast elk portier; de eskadrons-cammandant der huzaren rechts en de oudste luitenant links naast de koets, ter hoogte van de achterwielen; een half eskadron huzaren. Hunnen Koninklijken Hoogheden wordt aan bet paleis uitgeleide gedaan door den opper- hofmaarscbalk, Jbr. V. E. A. Boreel van Oldenaller. Aan de deur van de kerk zullen Hunme Konin'klijke Hoogheden worden ont vangen door den opperkamerheer, Mr. W. J. baron van Lynden en den kamerheer Ph. J. graaf van Zuylen van Nijevelt. Tevens zullen Hunne Koninklijke Hoog heden bij de deur van de kerk worden begroet door een commissie uit den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenbage en door een commissie uit bet college van kerk- voogden van die gemeente, welke Hunne Koninklijke Hoogheden naar de consistorie- kamer zullen geleiden. In de consistorie- kamer wordt de komst van de Koningin en de vorstelijke gasten afgewacht. De Koningin en de vorstelijke gasten zullen zich om 11.35 in auto's naar de Groote Kerk begeven, waarbij de opperhofmaarsehalk uit geleide doet. De volgorde waarin de auto's rijden zal zijn als volgt: 1. De Konimg der Belgen en de Koningin; 2. Prinses Armgard van Lippe-Biesterfeld en Prinses Alice van Groot-Brittannie; 3. De Prinses van Enbadb-Scbonberg en Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg; 4. Hertogin Adolf Friedrich van Mecklen burg, gravin Kotzebue en prins Ernst Aschwin van Lippe-Biesterfeld; 5. Prinses Helena van Erbaeh-Schbnberg en graaf Kotzebue. Aan de deur van de Groote Kerk worden Hunne Majesteit afgewacht en binnengeleid door de beide cammissies, welke CK>k het Prin selijke gezin hebben ontvangen. De plechtigheid in de kerk. In de consistoriekamer wordt door den eer- sten kamerbeer-ceremopiemeester jbr. A. G. Siakipghe, de stoet apgesteld als volgt: 1. de Koning der Belgen en de Koningin; 2. Prinses Armgard van Lippe-Biesterfeld, Prinses Alice van Groot-Brittannie en hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg; 3. de prinses van Erbach-Scbonberg, gravin Kotzebue en Prins Ernst Ascbwin van Lippe-Biesterfeld 4. hertogin Adolf Friedrich van Mecklen burg, Prinses Helena van Erbacb-Scbonberg en graaf Kotzebue; 5. Prinses Juliana en Prins Bernhard. Voorafgegaan door den1 opperceremonie- meester, J. H. F. graaf du Monceau, treden de vorstelijke gasten de kerk binnen; zij wor den door kamerheeren naar bun plaatsen geleid. Prinses Beatrix, de dame du palais van de Koningin, (d.d. grootmeesteres van Prinses Juliana), de d.d. grootmeester van H. K. H., de kamerheer van H. K. H., en de particuliere secretaris van Z. K. H. blijven in de consisto riekamer achter. Na bet einde van de toespraak van den predikant en nadat bet formulier van den heiligen doop is voorgelezen, wordt bet Prin- sesje, gedragen door de dame du palais van de Koningin, voorafgegaan door den d.d. groot meester en gevolgd door de kamerheeren slippenhouders van den doopsluier, geleid ter zijde van den preekstoel. Alvorens tot de doopsbediening wordt over- gegaan, zal de dame du palais van de Konin gin bet Prinsesje aan Prinses Juliana over- geven, die het Koninklijke kind ten doop zal houden. Wanneer de heilige doop .verricht is, wordt de godsdienstige plechtigheid met gebed en gezang geeindigd. Prinses Beatrix wordt met betzelfde ceremonieel ais bij het binnenkomen van de.kerk, naar de consistoriekamer terug- geleid, ditmaal gedragen door Prinses Juliana, begeleid door Prins Bernhard, en thans ge volgd door de vorstelijke gasten en vooraf gegaan door den opperceremoniemeester. »De dame du palais van de Koningin (d.d. grootmeesteres van H. K. H.) en de d.d. groot meester van H. K. H. volgen. Den vorstelijken gasten wordt uitgeleide gedaan door dezelfde personen, die ter ont- vangst en beigroeting aanwezig waren en be geven zich langs denzelfden weg naar het Koninklijk paleis. Na bun vertrek gaan Hunne Koninklrjke Hoogheden met Prinses Beatrix langs den zelfden weg en met betzelfde ceremonieel terug naar het Koninklijk paleis, aan de kerk uitgeleide gedaan door meergenoemde com- missies. Militair eerbetoon. Bij bet Koninklijk Paleis Noordeinde zal een eerewacht worden opgesteld van de regi- menten grenadiers en jagers, waarbij de vaandels van die regimenten, zoomede de Koninklrjke militaire kapel. Bij de Groote Kerk zal een eerewacht van de Koninklijke marine worden opgesteld, waaribij bet vaandel van het korps mariniers en de marine-kapel. FILMREPORTAGE VAN DE DOOPPLEOHT1GHEID. Dank zij de bemoeiinigen van den regee- ringispersdienst en den directeur van den Ne- derlandscben toioscooplbond, beeft de Koningin goedgevonden, dat de ibeide journaalfilmorga- nisaties Polygoon en PTofiltl in de gelegenbeid worden gesteld om in de St. Jacabskerk van den doop van Prinses Beatrix een filmverslag te vervaardigen. U1TBREIDING VAN DE PRODUCTIEVE W E RK V EK SCIIAKFIMi. De regeeringspersdienist meldt: De minister van sociale zaken beeft de vol- gende aanscbrijvinig aan alle gemeentebestu- ren gezond'en: ,,Hiermede heb ik de eer uw college te be- richten, dat de regeering beeft besloten te toe- vorderen, dat door mididel van productieve werkverscbaffing aan een grooter aantal werkloozen dan tot tlu toe het geval is ge weest nuttige arbeid wordt versohaft. Voo/s- haruds is deze uittoreiding (bepaald op rond 50 pet. van bet aantal* der tot nog toe tewerk- gestelden, gerekerud over bet gebeele land. De regeerjng is ibereid de boagere aanspra- ken, die als gevolg van deze uittoreiding der werkverscbaffing op gewone Ibijdragen uit het Werkloosheidsisubsidiefondis zullen geboren worden in verfband met het verscbil tus- schen de kosten Aan steunverleeninig en de loonen in werkverscbaffing te aanvaarden. Bij deze uittoreiding dient op het volgende te worden gelet. Het is de bedoeling der regeering, dat deze uittoreidinig mede dienstlbaar wordt gemaakt aan bet 'groote Ibelang van het scheppen van blijvende wertkigelegenbeid. In de eerste plaats beeft de regeering daarom gedacht aan een kracbtige beivordering van alles, wat liigt op bet gebied van ontginning, bebossching en ruilverkavelin-g: Mocbten dengelijke abjecten in uwe ge meente niet of niet voldoende bescbikbaar zrjn, dan kunnen oofe' andere soorten van ob- jecten in aanmeriking komen, mits ook deze aan de voorwaarde, bij te dragen tot folrjvende wertoverruiming, vodoen. Opdat de regeering zicb dienaangaande een oordeel kan vormen, is bet noodizakelrjk, dat izoodanige gegevens worden overgelegd. dat het nut van bet werk kan worden afgewogen tegen de blijvende kosten, daaronder begrapen die van onderhoud en exploitatie. Ik zal het op prijs stellen zoo spoedig mo- gelijk door bemiddeling van den iruspecteur voor de werkverscbaffing de boodige voor- stellen van uw college te ontvangen. Nadat urw college zich brj mij er van zal hebben ver- geiwist, dat de voorgelegde plannen mijn in- stemming zullen hebben, waren ten spoedig- ste de eventueele noodige besluiten tot be- grootingswijziginig bij (Jed. Staten uwer pro- vincle ter goedkeuring in te zenden. Ik doe hierbij namens de regeering een krachtiig beroep op uw collage en door middel van U op de burgerrj, om die regeering, nu zij tot uittoreiding van werkverscbaffing beeft besloten, brj deze taak met kracht terzijde te staan. Alleen tocb door een goede en voortdu- rende samenwerking is bet voorgestelde doel, dat ook door u zal worden toegejuicht, te be reiken, n.l. een grooter aantal werkloozen aan voor de maatscbappij nuttigen arbeid te hel- pen. Indien uw college nadere voorlichting wenscht, kan bet zich met den ibetrokken in- specteur voor de werkverscbaffing dan wel recbtstreeks met mijn departeiment in vsrtoin- ding stellen." De minister beeft de inspeoteur voor de werkverscbaffing opgedragen met groote kraoht naar uittoreiding van de werkver scbaffing te streven. NEDERLANDERS IN RELGIE. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: Antwoord gevende op een parlementaire vraag, betreffende het aantal in Belgie ver blijf houdende vreemdelingen, beeft de minister van justitie medegedeeld, dat dit totale cijfer, volgens de laatste inlichtingen waarover bij beschikt, 312.195 bedraagt. Franschen zijn er 69.537, Nederlanders 63.800, (Polen 51.085, Italianen 36.375, Puit- scbers 12.648. In de Antwerpsche agglome- ratie wonen 17.115 Nederlanders, in de Brus- selsche agglomeratie 11.348, te Gent met voorsteden 1736, te Luik 2229 en in bet district Gbarleroi 453. GEEN TEELTPREMIE VLAS. Medegedeeld wordt, dat voor vlas van den oogst 1937, hetwelk werd verkocht in bet tijd- vak 20 Februari 1938 tot en met 30 April 1938 geen teeltpremie zal worden verleend. Ook voor vlas, dat op 30 April 1938 blijkens de stamkaart nog onverkocht was, zal geen teeltpremie worden gegeven. TEGEN HET INBLIKKEN VAN VLEESCH. De R.K. slachterspatroonsvereeniging St. Petrus beeft aan de ministers van Econo- misohe en van sociale zaken een telegram ge- zonden, waarin wordt gezegd, dat aan distri- butie van iblikvleesch aan werkloozen igeen behoefte bestaat. Het aantal afnemers is uiter- mate gering, ten hoogste enkele procenten. Voor ibonafide slagersbedrijf en landibouw vormt een dergelijik kwantum boven de markt steeds een bedreigimg. Adressanten verzoeken den ministers geen uitvoerin'g tot ibbliikken te geven, alvorens een nauwkeurig en otojectief onderzoek naar de noodzakelijkheid van dezen maatregel >en de gevolgen voor bet toedrijfs- leven en den landibouw is ingesteld. Voorts riohtte de vereeniging een telegram tot den Nederl. R.K Hanzebond van slagers- patroons, waarin zij aandringt op een actie, welke de uitvoering van de voorgenomen in- blifcking van buitenlandsch bevroren vleescb als blikvleescb voor werkloozen verbindert. Gezegd wordt dat hiertoij medewerking van landibouw- en middenstandstoonden ten zeerste is igaboden. DE M LLO-STROOM. Aan het schriftelijk examen mulo, dat dit jaar wordt afgenomen op 31 Mei en 1 Juni op 76 plaatsen in bet land en wel in 165 zalen, zullen van de beide samenwerkende vereeni- igingen, opentoaar- en christelijik mulo, ibene- vens van eenige neutrale bijzondere scbolen, ruim 10.009 candidaten deelnemen. De mondelimge examens hebben plaats tus- scben 4 en 30 Juli op een 50-tal centrale punten. Aan de examens der katholieke mulo-scbo- len, die afzonderlijk worden gebouden in de maand Juli, nemen om en ibij de 5000 candi daten deel, zoodat er dit jaar 15.000 mulo- leerlingen van de 96.698 die op 1 Januari 1938 de mulo-scbolen bezocbten, bun eindexamen zullen afleggen. Afgaande op de resultaten der 10 laatste jaren, waarin steeds ruim 80 procent der can didaten slaagden, zullen er dit jaar dus ruim 12.000 diploma's kunnen worden uitgereikt. DE MONOPOLIEHEFFING OP AARDA PPELEN. De minister van Economiscbe Zaken heeft in de bijzondere omstandigheden, welke zicb In de afgeloopen week ten aamzien van de aardappelvoorzieninig betolben voorgedaan, aan- leiding gevonden de verbooging van de mono- polieiieffing op den invoer van aardappelen, van f 3 tot 5 per 100 K.G., welke 1 Juni in weridng zou treden, eerst te doen ingaan op 11 Juni a.s. DE MISHANDELIN1G VAN MR. VAN SCHAIOK. Reeds het tweed,e geval van dien aard. Naar bet dagbad Ons Noorden meldt, is de mishandeling van mr. van Schaik, den voor zitter der Tweede Kamer, nog veel emstiger geweest dan de s.d. Arbeiderspers beeft ge- meld en was dit reeds de tweede misbandeling welke de beer van Schaik ondengimg. Eenige dagen voor bet igeval, waarvan is melding gemaakt, ging mr. van Schaik op een avonid even een toried^ posten in de natoijheid van zijn woning. Hij liet daaribij de deur even aShstaan. Toen de Kamenvoonzitter in zijn woning terugkeerde, stond daar een man in de gang, die op hern toekwam en hem aan- viel. Bij de worsteling, die ontstond, kreeg mr. van Schaik eenige klappen met een bard voorwerp tegen zijn hoofd, waaitoij hij ibloe- dend verwond werd. De dader, die oak met bet fascistisohe Zwart Front scheen te sympatbiseeren, wist intusS'Cben te ontkomen. INVOERING VAN DE BINNENSCHEEPVAARTRAMPENAVET. Blijkens een circulaire van den minister van toinnenlandische zaken aan de gemeentebestu- ren, ligt bet in bet voornetmen van den minis ter van waterstaat de totstandkoming te be- vorderen van een Kon. (besluit, waarbij met ingang van 1 Septemiber a.s. de toinnenscheep- vaartrampenwet wordt ingevoerd. DE INWIJDING VAN DE NIEUWE K.R.O.-STUDIO. Dinsdagmorgen is de nieuwe studio van den Katbolieken Radio-omroep door den aartsbis- schop van Utrecht ingewijd. Des morgens droeg de voorzitter van den K.R.O., pastoor L. H. Perquin o.p., een plech- tige H. mis op tot intentie van alle weldoe- ners, medewerkers en luisteraars. (Ingez. Med. Om tien uur sprak de voorzitter van den KjR.O., pastoor L. H. Perquin een woond van welkom. Vervolgens verzocbt de voorzitter van den K.R.O. den aartsbisscbop van Utrecht, mgr. dr. J. de Jong, tot de plechtigheid van de in- wijding te willen overgaan. Hierop verrichtte mgr. die Jong de inzege- ning van alle localiteiten, waarbij slechts het dagelrjiksch bestuur en de directie van den K.R.O. aanwezig waren. In de groote concertzaal teruggekeerd, sprak de aartsbisscbop een kort woord, waarop pas toor Perquin antwoordde. Daama was bet woord aan den pauselqken intemuntius, Z. Exc. mgr. P. Giobibe, die voor- lezing deed van een gelukwenscb van den Paus. Van half twee tot half drie recipieerden het dag. toestuur en de directie van den KJt.O. in de hal van het nieuwe igebouw. Van deze re- ceptie werd een druk gebruik gemaakt. DE IN DUITS CHLAND AANGEHOUDEN NEDERLANDER TIBEN VRIJGELATE1N. Het A. N. P. meldt: X De vorige week is te Munster gearresteerd de 29jarige beer H. A. Tiben, uit Rotterdam, die met zijn echtgenoote ibij zijn te Munster wonfpide moeder verblijf hield. De reden van zijn arrestatie door de Gestapo was niet be kend. Zeer onverwacht is de beer Tiben ecb- ter Maandag in vrijheid gesteld en per trein te Enscbede gearriveerd. Hjj deelde mede dat men zes aanklacbten tegen hem had inge- diend wegens boog- en landverraaid, welke aanklacbten ecbter geb eel onjuist waren. Vol gens den beer Tiben Iberustte alles op een per- soonlijke wraakneming van bepaalde Gestapo- beambten. Op bevel uit Berlijn is brj op vrije 'voeten gesteld. De beer Tiben is uit Nederlandsche ouders in Duitschliand geboren en heeft tot 1929 in Duitsdhland igewoond, maar hij bezit de Ne derlandsche nationaliteit. Hij is Maand agavond naar Rotterdam ge- reisd. JEF LAST AAN DE GRENS AANGEHOUDEN. 'Het A.N.P. meldt uit Roosendaal: Maandagmiddag is de scbrrjver Jef Last, toen hij per auto uit Antwerpen kwam, aan de Nederlandiseh-'BeLgisehe greras ibij Zundert aangehouden. Omtrent de redenen, welke tot zrjn aanihou- ding hebben geleid, was gen zekerbeid te krij- gen, doch waarscbijnlijk is dit gescbied omdat de papieren van Jef Last, die, naar men weet, bet NederlandOrschap verloren heeft, daar brj in Spaanscfaen krijgsdienst is geweest, niet in orde waren. DE POLIT1EKE ONZEKERHEID IN RELGIE. Dank zij de zeer strenge maatregelen van orde, door den minister van binneniandscbe zaken en door burgemeester Max getroffen, is het Zondag, in Brussel, zeer rustig geble- ven. A1 de straten in de omgeving van het Parlement en de regeeringsgabouwen alsmede de centrale boulevards en het De Brouokere- plein waren door afdeelingen politic en gen darmerie bewaakt. Hier en daar on/tmoette men een patrouille bereden gendarmes. Ook op de Groote Markt was voor een strenge bewa'king gezorgd en stonden talrijke vracbt- auto's gereed om, desgevallend, detacbemen- ten politie en gendarmerie naar de bedreigde punten te brengen. Afdeelingen bereden en onberederi gendarmerie waren.verder opgesteld langs al de groote wegen welke naar Brussel leiden. Op de boulevards was de drukte iets grooter dan cp een gewonen Zondag. Enkele groepjes middenstanders en rexisten bleken toch maar uit het binnenland gekomen te zijn met de bedoeling een straatbetooging tegen de belastingplannen van de regeering te hou den. Zij waagden het ecbter niet aan dit voomemen gevolg te geven. In het hoofdlokaal van de Rexistische partij verdrong zich een dichte menigte, boofdzake- lijk samengesteld uit jonge menschen. Degrelle sprak zijn aanbangers toe en maande ze tot kalmte aan. Hij deelde mede, dat in al de rexistische lokalen, gelegen binnen de Brus- selsche agglomeratie, in den loop van den middag meetings zouden worden gehouden. Ook bij de leiding van het Eenheidsfront

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1