Gemengde Berichten Laatste Berichten Burgerlijke Stand Marktberichten DE ZAAK TEGEN >1R- HOST VAN TONNINGEN. LANDBOUWONTWIKKELINGSDAG1938 HU HAD EEN GIRO MAAR GEEN GELD. WEERVERWACHTING. LOOP DER BEVOLKING. VERKOOPINGEN, UITYOERINGEN, AANBESTEDINGEN ENZ. SCHEEPVAARTBEWEGING. P. C. B., oud 40 j., arbeider te Graauw, wegens ongedekt vervoer van suiker te Graauw op 11 October 11. J 20 boete of 10 dagen hechtenis. J. A. H., oud 22 j., fabrieksanbeider te Clinge, wegens ongedekt vervoer van suiker te Clinge op 23 December LI. j 20 boete of 10 dag-en hechtenis. R. F. R., oud 31 j., arbeider te Clinge (B.), wegens ongedekt vervoer van suiker te Clinge op 12 November 1.1. f 30 boete of 15 dagen hechtenis. A. de B., oud 38 j., arbeider te St. Jansteen, wqgens ongedekt vervoer van suiker te Sint Jansteen op 26 October 1.1. 25 boete of 10 dagen hechtenis. !De navolgende personen alien wegens over trading MotorTijtiugenbelastingwet. A. K, oud 35 j., vrachtrijder te Breskens. 7,50 boete of 3 dagen hechtenis. O. J. de J., oud 32 j., loondorscher te Zaam- 7,50 boete of 3 dagen hechtenis. J. J. S., oud 22 j., reiziger te Breskens. f 10 boete of 5 dagen hechtenis. lib. v. H., oud 4j8 j., ondernemer van per- acmenvervoer te St. Jansteen. 25 boete of 10 dagen hechtenis. J. P. V., oud 28 j., loondiorscher te Clinge. J 7,50 boete of 3 dagen hechtenis. J. M. A. C. v. D., oud 32 j., winkelier te Oostburg. Vrijgesproken. J. P. P., oud1 26 j., garagehouder te Ter Neuzen. Bitgesteld. Mr A. J. van Vessem Iheeft een bezwaar- sefarift ingediend tegen de dagvaarding, uit- gebradht tegen Air. M. M. Rost van Tonnin- gen, hoofdredacteur van het Nationale Dag- blad, die op 12 Alei voor de Haagsche Recht- baak had moeten verschijnen wegens beleedi- giag van Minister Goseling. Bit bezwaarschrift zal dus eerst behandeld worden alvorens de zaak eventueel op de open- bare terechtzitting dient. Er was Zaterdag een brjzonder groote be- iangsteilmg in de kringen der Zeeuwsche landbouwers en hun echtgenooten voor den 9en onrtwikkelingsdag die in St. Joris te Middel- burg werd gehouden. Toen te 10 uur Air. P. Dieleman de bijeenkomst opende, moesten reeds stoelen worden brjgeplaatst om de be- iangstellenden een zitplaats te verzekeren. Dee middags moest dit nog met een paar hon- derd stoelen worden aangevuld. Mr. Dieleman wees er in zijn welkomstwoord op, dat de ontwikkelingisdagen in toenemende mate belangrijk worden. Het groote bezoek is een symptoom van leergierigheid, van saam- hoorigheidsgevoel ook, van een vasten en fer- mem wil tot eenheid. Wat een behoort te zijn en ook 6en is bjj behoorlijk ontwikkeid stands- gewoel, dat niet is verpolitiekt. Sommige halen staat en maatschappij door elkaar, anderen venwarren kerkmet godsddenst of kerk en staat en maatschappij en kerk. De versplintering van ons volk de geschiedenis leert het ons maakt het land rijp voor vreemde overheer- sdhing en verlies van onze zelfstandigheid, door verlies onzer volkskracht. In Nederland ztj en hlijve het echt nationale beginsel, het fundament, het eenige, staatkundig en maat- schappelijk, vrijheid der conscientie en gods- dienstig: Jezus Christus. Gode zij dank, dat de ZeeuVven over het algemeen wars zijn van aEe afgescheidenheid op maatschappelijk ge- bied en op dat der samenleving, ervan bewust, dat het licht op de korenmaat behoort en niet enonder, en ook niet in een hoek, afgezonderd van anderen. Dat het zout des evangelies het geheei moet doorzouten en behouden, en niet slechts een deel. Spr. besluit dat men ook zijn biuis moet dekken evenals de voorraadschuur bp kalm weder om later gerust te kunnen zijn btJ storm. Des levens grootste voorzichtigheid ligt juist daar. Zoo zeker geestelijk maar ook maatsohappedijk en stoffelgk. Voor ons ge- wone maatschappelijke leven en voor ons be- drjjf. Daartoe dient deze dag die spr. voor geqpend verklaard. (Applaus.) Ervaringen betreffende het boeren in den Wieringermeer. De eerste inleider was de beer A. Minder- houd, directeur van den Wilhelminapolder te Wilhekninadorp, die sprak over bovenstaand onderwerp. Spr. zeide, dat waar men er niet in was geslaagd iemand uit de praktijk van het boeren in den Wieringermeer bereid te vinden het onderwerp te behandelen, hp dit op zich had genomen. Spr. wees er op, dat het met de risico voor hen, die het eerst grond pachten, is medegeloopen. Thans zulien na de verpaohting van dit jaar ongeveer 9000 van de 18000 H.A. verpacht zijn. De kans om nog van dozen grond te krijgen is niet groot, maar men denke ook aan den N.O.-,polder, die zal volgen nu de Wieringermeer een siucces is ge- foleken. De verkaveling omvat stukken van 20 H.A Slechts enkele zijn kleiner. Ook dit jaar is gebleken, dat de meeste producten goed tot him reriht zijn gekomen. Men moet begrijpen, dat men niet teveel arfoei- ders van elders toe kan laten, omdat er een 1000 a 1200 in den Wieringermeer zelf zijn, die daar de gronden voor de bebouwing heb- ben rijp gemaakt. 80 der gronden is op ideale wijze verkaveld, alle liggen aan verhar- de wegen, en het meerendeel aan de aohter- ejjde aan vaarwater. De ontwatering is vol- gens Zeeuwsche begippen ideaai. In Augustus of September worden de pach- ters benoemd en kunnen zij van 1 November af met de voorbereidende werkzaamheden als aaaien van wintertarwe, beginnen. Op de 2iwaardere gronden dient men het eerste jaar tarwe, het tweede jaar haver of gerst en het iderde jaar klaver te verbouwen. Vooral dit Iaatste is goed voor den grond. De grond is mergens zoo zwaar als in Zeeland. De vrucht- toaarheid lijdt er echter niet onder. Na die eerste zesjarige periode zullen de padhters er een goed leven kunnen hebben, en niet zooals itn de Haarlemmermeerpolder, eerst de tweede generatie van boeren er gelukkig worden. Men kan beginnen zooals men elders zou doen, maar hier komt iemand van de directie near de plannen voor het volgend jaar vragen. Dit doet eerst wat eigenaardig aan, maar is om de menschen te waarschuwen tegen onberaden atappen. Ook in de volgen.de jaren hebben besprekingen met de directie plants. En dit gaat alles in goede harmome. Zij die eenmaal in den Wieringermeer zijn gevestigd, widen er niet gaame meer vandaan. Als men vraagt of er politiek in het spel is, dan antwoordt spr.: jawel, maar niet meer dan in ons geheele land. Tenslotte kijkt men ook naar de beste krachten. Ieder kan solli- citeeren en behoort dan tot de 800 a 1000 lief- hebbers. Er moeten thans 46 pachters zijn. AJlicht zullen zij, die het eerste aangaven, de meeste kansen hebben. Spr. raadt aan, te solliciteeren, gedachtig aan het Zeeuwsche wapendevies. Er zijn er, die op goed geluk af destijds naar den Wieringermeer kwamen er zelfs polderjongenswerk verrichtten, en nu bedrijfsboeren zijn. De middagvergadering. De voorzitter heette thans wel'kom Dr. P. J. W. v. d. Berg, Ned. Herv. predikant te Nije- veen, met wien hij op een bespreking in het belang van het platteland te Bergum kennis maakte en wiens geschriftje Goede buur" hij aan ieder ter lezing aanbeval. Ook heette spr. welkom mej. I .P. Cammaert, landbouw- huishoudleerares te Huist, die ook een spreek- beurt zou vervullen. Wat willen wy zijn? De heer Van den Berg sprak over boven staand onderwerp. Spr. zeide, dat die vraag niet lang geleden eigeniijk geen vraag was. Het was vanzelf duidelijk wat men zou wor den. Hetzelfde als vader en moeder en groot- ouders, boeren en boerinnen, met dezelfde gewoonten en kleeren als die. De boer draagt dezelfde kleeren, heeft dezelfde meubelen, bouwt stadsbuizen, heeft radio en een motor- fiets of auto. Maar de buitenmenschen zullen dat nooit worden, omdiat zij boeren willen zijn. Het platteland heeft en houdt een eigen karak- ter, afgezien van alien voortgang in kennis en uiterlijke vonmen. Niet daarin ligt het. Het is geen historisch verloopene ontwikke- linig, maar diepgaand verschil in den geest. De boer werkt en leeft in een andere wereld. In een door God geschapen wereld. De stede- ling in een wereld door menschenhand ge- bouwd. Er is meer gelijkheid in bedrijf, belang en levenspeil. De levensgemeenschap der boeren omvat alle gebieden; ook het gods- ■dienstig-zedelijke. Er is de eenheid van taal en dialect en binnen deze gemeenschap heerscht een strenge verbondenheid. De vrij heid van het buitenleven is een illusie van den stedeling en geldt alleen voor wie er niet brj- behoort. Spr. staat dan uitvoerig stil bij de zeden op het platteland en zegt, dat men aldaar de tradities hooghoud. Het geheele boerenbediijf is rationeel. De vuursteen van vroeger en de machines van thans hebben feitelijk een gra- dueel verschil. Thans neemt het verkeer naar de afgelegen plaatsen toe. Deze nadere aan- sluiting tot de andere bevolkingseentra bren- gen groote gevaren met zich Men moet terug naar de goede tijden van den vroegeren tijd, ooli fog het invoeren van nieuwe bedrijfsvoe- ring enz. Men moet ook vooruit in ontwikke- ling en moet zelfstandig kunnen oordeelen over de dingen van dozen tijd, een eigen ver- antwoordelijkheidsgevoel hebben met aanpas- slng aan de eischen van het werk. Maar dat gaat riooit zonder een binding van de andere hoogere wereld. Geen herstel der plattelands- cultuur is mogelijk zonder godsdienst en geloof. Men kan voortgaan innerlijk levende uit alle emst en degelijkheid die het boeren- leven eischen. Alaar ook uit de diepte der ziel die in kinderlijk vertrouwen en geloof zich vasthoudt als ziende den onwezenlijke. Dat zal strijd kosten om andere goederen te ken- nen, nieuwe te winnen. Afaar niet voor niets, is het Zeeuwsche devies Luctor et Emergo. Dr. v. d. Berg einddgde onder warm applaus en de voorzitter zeide, dat deze rede zeker een diepen indruk zal hebben gemaakt. Hij riep den van verre komenden inleider een tot weer- ziens toe. De Iaatste inleiding werd gehouden door mej. I. P. Cammaert, landbouwhuishoud- leerares te Hulst en wel over Hoe kimnen we gelukkig zijn? Spreekster zeide dat dit wel een der moei- lijkste vragen des levens is, want zoo men alle vele menschen een antwoord zou vragen, zou men verbaasd staan over de velerlei ant- woorden. Geluk is blijmoedig verzoend zijn met ons lot. Alaar belangrijker is: gelukkig te maken. Men kan toch met zooveel schijn- baar kleine dingen een groot geluk voortbren- gen zoo men het goede wil. Een leven zonder moeiten en zorgen bestaat echter niet. Nu niet en nooit want de geheele geschiedenis door leest men van de moeilijke tijden en groote zorgen. Beethoven schiep zijn 9e symphonie in zijn moeilijkste jaren en Guido Gezelle schreef in zijn donkersten tijd de blijmoedigste verzen. Op het oogenblik is er een beweging in Zeeland tot ibehoud der kleederdrachten. Een eenzijdige beweging tot behoud der kleeder- dracht kan niet goed zijn. Stel vertrouwen in de menschen en help ze waar je kunt, op alle terrein des levens en vermijdt alle onver- draaigzaamheid. Altijd hebben we geleerd: Geluk bestaat in God zien. Nu weten we in onze beste, gelukkigste oogenblikken zeker: er is boven deze wereld een volmaakt geestelijk rijk. De voorzitter zeide dat men hier gouden woorden heeft gehoord. Ze hebben spr. meer- malen diep getroffen en hij hoorde veel, dat uit zijn eigen leven voort scheen te komen. Men acht mej. Cammaert een der beste ieeraressen en spr. hoopt haar nog lang als zoodanig te behouden. Slotwoord, De voorzitter wees er thans op, dat weer een eind is gekomen aan dezen prachtigen dag. Afen heeft geweldig veel gehoord en nog meer gedacht. Het leven is voor alien weer zeer verdiept, den gezichtskring verbreed, het gevoel verlevendigd, wederzjjds sympathie op- gewekt en bevestigd, evenals de kameraad- sChappelijkheid en de eenheid. De zonen en dochteren der Schelde weten dat hen geen last zoo zwaar wordt opgelegd, dat zij zich niet zoo diep moeten buigen of zij zieit nog omhoog. Het Zeeuwsche jongerenvolk laat zich niet fanatiek drijven in geestes- en be- gripsverenging op paden die leiden tot ver splintering. Zij weten te goed wat eendracht vermag, en beseffen tezeer dat dit alleen kracht geeft en eindelijk ook alleen de vrij heid van het geheei en van den persoon waar- borgt. Nu, juist nu, de verzoeker ook in ons Zeeuwsche leven kwaad zaad vaak onder schoonen schijn strooit, opdat het onkruid wasse en de tarwe verstikke zou, is het op- gepast. Men moet niet wachten met de manifestatie van zijn volkseenheid tot het vaderland in gevaar is. Dan kan het te laat zijn. Spr. wijst dian op de groote taak die de vrouw" ook heeft en zegt dat alien hun een- voudlgen plicht moeten doen, opdat men een rrjke toekomst tegemoet ga. Er moet zijn geloof aan God, geloof aan de roeping van het volk. Geloof aan de kracht, die God er in heeft gelegd om die roeping te vervullen. Nieuwe tijden zijn het die thans wenkien. De oude zijn rijp, zoo niet verrot en rotter, maar daarom is het heden vaak zoo donker. Spr. hoopt, dat ook voor Zeeland het licht der toe komst moge stralen boven den nacht van het heden. God luidt de wereldklok en ook het hart van alien en dat van spr. trillen mee. Paulus verzocht niet alleen zijn jas mede te brengen uit Azie, doch ook de perkamenten, het Boek. Allen mogen daarin hun levens- regel vinden. Spr. sloot hiermede den zoo uitstekend geslaagden negenden ontwikke- linigsdag. De 28-jarige kantoorbediende C. J. van H heeft er den laatsten tijd zijn werk van ge maakt, om ten koste van zjjn medeburgers een vroolijk leventje te leiden. Hij had weliswaar geen geld, maar hij had een girorekening en waar hij ook kwam, altijd weer zeide hij met een posbcheque te zullen betalen. Wie dat accepteerde kreqg dan prompt een keurig inigevulde en onderteekende cheque van Van H Maar als men een paar dagen later naar het postkantoor ging, om den cheque te laten uit beitalen, dan bleek, dat er niet kon wor den betaald, omdat de girorekening niet groo- ter was dan de waarborgsom van f 5. Van H was natuurlijk inmiddiels verdwenen. Diverse hotelexploitanten, pensionhiouders en verhuur- ders van autoonobielen te Rotterdam zijn het slachtoffer van Van H. geworden. De centrale recherche heeft hem thans opgespoord en aapgehouden. Hij is opgesloten. NjS.B.-ER..S cglporteeren TE OSS. V-rijdagmi.ddag hebben N.S.B.-ers wederom te Oss gecolporteerd met hun partij-organen Naar schatting waren 400 N.S.B.-ers per auto en autobussen uit alle deelen van het land naar Oss gekomen om daar tot 4 uur, het lijdstip waarop het colportage-verbod in 'wer- kmg treadt, te oolporteeren. in een oogwenk v/as een, volksmenigte op de been, welke de colporteurs volgde. De gemeente-politie en marechaussees waren in actie om ordeversto- ringen tegen te gaan. Er hebben zich dan ook geien mcidenten voorgedaan^ Na vier uur zijn de colporteurs naar hun diverse woonplaatsen vertrokken, waarna de rust ter plaatse is teruggekeerd. OPZIOHTER AANGEVALLEN DOOR ONTSLAGENE. Zaterdag kwam een 21-jarige jongeman op het terrein van de stadsreiniging te Amster dam, waar een loods in aaabouw is, om den opzichter over het hem dezer dagen geg-even ontslag te spreken. De man was zoo verbitterd, dat hij den op zichter, met wien hij spoedig in een scherpe woordenwisselinig was geiwikkeld, een paar Ukk-en tegen de kin gaf en ten slotte trok hij in zijn drift een mes om daarmee zijn tegen- stander te Ijjf te gaan. Op dat oogenblik wist on omstanders erger te voorkomen. De man werd ovenmeesterd en naar het bureau Raampoort gebracht, waar hij ter kalmeering werd opgesloten. OVERREDEN EN GEDOOD. Vrijdagavand is te Klarenbeek, gemeente Voorst, een zeven-jarige jongen, die den weg overstak, overreden door een auto, bestuurd door een ingezetene uit Arahem. Het kind is in het ziekenhuis te Deventer overleden. De auto kwam bij een poging tot uitiwijken in een turn terecht. GOUDA GAAT OP ZOEK NAAR ONDERAARDSCHE GANG. Het geld, dat van particuliere zijde noodig was om den ingang van de onderaardsche gangen bloot te leggen, die worden veronder- steld te loopen op de plaats, waar in vroeger eeuwen het kasteel Der Goude Stonid, is bijeen- gebracht, zoodat met de opgravingen kan worden begonnen. Er bestaan, op grond1 van oude bescheiden, vermoedens, dat van een punt van den Nieuwen Veerstal onder den Hollandschen IJsel door naar den anderen rivieroever een gang loopt en dat in de omgervlng van het Houtmansplantsoen, waar eeuwen geleden het machtige slot zich heeft verhaven, onderaard sche gangen liggen. EEN DURE GAST. Dezer dagen had een man, die zeide de W. te heeten, te Alkmaar door bemdddeling van den Israelitischen voorganger, een kamer ge- huurd. Hij zeide daar voor ten minste zeven maanden te zullen blijven, hetgeen hij echter niet heeft gedaan. Vrijdag is hij n.l. trjdens de afwezigheid van de familie plotseling vertrok ken zonder zijn adres achter te laten. Als herinnerin/g heeft hij voor eenige hondferden guldens aan bankpapier en sieraden van de familie meegenomen. De politie meent dat de haastige gast bij haar ambtgenoote te Rotterdam goed bekend is. JODIUM IN GROENTEN. Men schrijft aan de N. R. Crt. Zooals men weet is in sommige streken van ons land het grondwater arm aan jodiuw, zoo dat een venhooging van het jodiiumgehalte der gewassen voor de menschelijke voeding van belang zou zijn. Proeven van Dr. I. Riet- sema van den centralen proeftuin te Breda, hebben in 1937 geleerd, dat een bemesting van andijvie met chilisalpeter, waarin eenig jodium voorkomt, het jodiumgehalte der planten ver- hoogde. In de veldjes, bemest met synthetisch natronsaJpeter dus vrij van j odium kwam reap, voor 1934, 166 en 87 gamma, (dus uit den bodem afkomstig) tegen resp. 191, 326 en 277 gamma in de met chilisalpeter bemeste perceeltjes. Bij tomaten bleek bij een dergelijlke proef ook veel jodium in de vruch- ten te worden opgenomen. Meest matige Westelijke tot Noordelijke wind, aanvankelijik zwaar bewolkt, later op- klarend, waarschijnlijk regenbuien, met kans op hagel in het Noorden, in het Zuiden weinig of geen neerslag, iets zachter 's nachts, over- dag iets kouder. PRINSEUJK PAAR IN DE RESIDENT! E AANGEKOMEN. DEN HAAG. Het Prinselijk Paar is heden- middag met Prinses Beatrix per auto in de residentie aangekomen, waar Zij Hun intrek hebben genomen in het Paleis Noordeinde. OFFTCIEEE BEZOEK VAN DEN BEEGISCHEN KONTNG. DEN HAAG. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, is het thans zeker, dat Koning Leopold der Belgen uitvoering zal geven aan zijn voomemen om in den loop van dit jaar een bezoek te brengen aan H. M. de Koningin. REDDER OYEREEDEN. Vannacht is in den ouderdom van 77 jaar te Den Helder overleden Coenraad Cost, een der weinige nog overlevenden van de oude redders, die er met de vlet op uit trokken om schipbreukelingen van in nood verkeerende schepen te redden. De overledene heeft in de redding van meer dan honderd menschen- levens een werkzaam aandeel gehad. BUT WOORDENWISSEUNG GEWOND HAARLEM. In den Haarlemmerhout ston- den gisteravond laat de 16-jarige H. en zijn vriend, een 21-jarige loopknecht, met 2 meisjes te praten, toen 4 jongens van naar schatting 13 jaar voorbij kwamen, en eenige sehajmpere opmerkingen aan het adres der meisjes uitten. Hierdoor ontstond een woordenwisseling, tot een van het viertal een mes trok en daar- mede H. in de borst stak. De dader en zijn metgezellen verdwenen hierop ijlings in het duister. H., die hevig bloedde, werd door zijn vriend op de fiets getild, en naar de Mariastichting vervoerd. Daar constateerde men, dat een long en het hart geraakt was. De toestand van het slachtoffer is zeer ernstig, hoewel niet 1 evensgevaarlijk De politie stelt een onderzoek naar de daders in. L.EK GEWORDEN OP EIGEN ANKER. EEFDE. Zaterdagavond is op het Twente- kanaal, op ongeveer KM. van het IJsel- meer te Eefde het 250 ton groote Rijnschip „Catharina", schipiper D. Westdijk uit Rotter dam bij het losgooien van den sieepboot in den wal geloopen en op het eigen anker gevaren, waardoor het voorschip vol water liep. Nadat het schip aan den wal was vastgemeerd is men met pompen begonnen en heeft dit reeds 36 uren volgehouden. Men heeft het daardoor nog steeds boven water kunnen houden. Een bergingsvaartuig is op weg om het droog te pompen en te begeleiden naar Lochem, waar de lading, bestaande uit teerklei en keislag moet worden gelost. FAMIUEDRAMA. MERKEDBEEK. Vanmorgen am half vijf heeft zich te Douvergenhout, gemeente Mer- keibeek een drama afgespeeld, waarbij het 3-jarig zoontje van den mijnibeambte L. T., werkzaam in de staatsmijn Emma, am het leven is gekomen, terwijl de vrouw van T. en zijn 11-jarig zoontje werden gewond. De 44- jarige L. T. heeft uit een revolver schoten gelost op zijn vrouw en daarna op zijn twee kinderen. Het 3-jarig zoontje Mathiee werd in zijn bedje gedood; de kleine kreeg een kogel door het hoofd. De vrouw werd ge wond met een schampschot aan de schouder, het andere zoontje kreeg een schot in de onderarm. Hiema richtte T. het schot op zichzelf am te trachten zich van het leven te berooven. Dit gelukte echter niet daar er geen kogels meer in de revolver waren. De kogels, die nog op de bovenkamer waren, heeft het zoontje door het raam naar buiten gegooid. De buren ontwapenden T., waama hij door de politie werd gearresteerd. De vrouw is naar het ziekenhuis vervoerd; het lijkje is in beslag genomen. Het staat wel vast, dat T., die zeer goed stond aangesehre- ven, in overspannen toestand verkeerde. DE ACTIVITEIT DER CHINEESCHE TROEPEN. HANKAU. Volgens berichten uit officieele Chineesche bron is een Chineesche mobiele colonne uit Tsjahar den grooten muur gepas- seerd en het eigenlijke China binnengetrokken. Thans doet deze colonne een aanval op Tsjang-Ping, dat op ongeveer 30 K.M. ten Noordwesten van Peiping aan den spoorweg Tsoe Joen is gelegen. Een andere Chineesche mobiele colonne valt Tsjang-Sjing aan, op minder dan 15 K.M. afstand van Tientsin. DE TERUGKEER VAN HITLER. BERL1JN. Naar bekend is geworden, zal de Fiihrer Dinsdagavond a.s. van zijn reis naar Italie te Berlijn terugikeeren. HET VERBLIJF VAN HITLER IN ITALIK. ROME. De Fiihrer en Duce zijn heden te 9,30 uur, uitgeleide gedaan door den Koning, naar Florence vertrokken. BRITSCHE SOHEPEN IN MOEILIJKHEDEN LONDEN. De gezagvoerders van 13 Brit- ische schepen die in de haven van Valencia voor anker zijn gegaan, hebben een telegram gezonden aan den Britsohen minister van Buitenlandsche Zaken, waarin zij verklaren, dat de aanvallen op Britsche schepen in de Spaansche havens volkomen willekeurig zijn. Zij dringen op een onmiddellijke actei aan, tot 't instellen eener commissie tot het vaststellen eener neutrale zone waar binnen de vreemde schepen kunnen laden en lossen. Zij hebben in hun telegram op het oog de aanvallen van de vliegtuigen der opstandelingen. De in de haven van Valencia aanwezige Britsche sche pen hebben te samen een bemanning van 400 koppen. DE NEGUS NOG IN ENGELAND. LONDEN. De Abessgnsche legatie alhier maakt bekend, dat, in tegenstelling met de zich in het buitenland gepublioeerde berich ten mede, dat de Negus zich nog steeds in Engeland hevindt. Men weet nog niet, wan- neer hij zich naar Geneve zal begeven. TERNEUZEN. (Nadruk verboden.) Huwelijks-aangiften30 April. Frederik Alexander de Smit (van Middeliburg), oud 26 j., jm. en Reiniera Jannetje Maria Kohler, oud 27 j., jd. 3 Mei. Jacob Buitirik (van Rot terdam), oud 30 j., jm. en Clemence Harms, oud 21 j., jd. 5 Mel. Jan Eli as Bakker (van Hoek), oud 23 j., jm. en Jacomina de Kraker, ouid 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Mei. Jacobus Dooms, oud 23 j., jm. en Helena Levina Nagte- gaal, oud 19 j., jd. Getooorten. 29 April. Maarten, z. van Her- manus de Jonge en van Apolonia Adriana Servaas. 1 Mei. Willy Adriana, d. van Wil- lem Adrianus Wieland en van Maria Sara Geensen. 3 Med. Pieter Ohristiaan, z. van Jannis Willem Mazure en van Jerina Adriana de Jonge. 4 Mel. Tanneke Anna, d. van Johannes Meertens en van Maatje Cornelia Herrebout. 6 Mei. Tiny, d. van Frans Clem- minck en van Hendrika Engellberts. Rosetta Marie, d. van Deo de Bakker en van Maria Regina Josephina dIHont. Overlijden. 3 Mei. Antonius Theodorus SchalScwgk, oud 37 j., echtg. van Petronella Verheese (van Bergen op Zoom). M. A. Smits, dienstibode, Noordstraat 80, van Vogelwaarde. C. Harms, zonder, 2e Kortestraat 2, van Gent (B.). J. Jansen, dienstbode, Axelschestraat 71, van Zaamslag. Vertrokken A. van Luik, waterbouwk. opizichter, Emma- laan 18, naar Hontenisse. M. van der Kruit, controleur crisisdienst, Dahliastraat 10, naar Rotterdam. M. M. E. I. de Meger, zonder, Westkolk- straat 22, naar Ubbergen. M. E. de Nijs, zonder, O 182, naar Hulst. 'H. R. J. van der Veen, notaris, Scheldekade 28, naar Groningen. M. J. van den Bout, verpleegster, Axelsche straat 58, naar Vlissingen. T. Y. Jelama, kok, Westkolkstraat 810, naar 's-Hertagenibosch. M. Moerland, monteur, Stationsweg 65, naar Ridderkerk. C. P. G. Willems, patercapucijn, Nw. Kerk- straat 24, Tilburg. C. J. J. de Bree, patercapucijn, Nw. Kerk- straat 24, naar Zevenaar. Rotterdam 9 April 1938. VEEMARKT. Aangeveord 1439 dieren; 521 vette runde- ren, 210 vette kalveren, 9 nuchtere kalveren, 235 schaj>en en lammeren, 459 varkens. De noteering was als volgt: Vette koeien le kw. /0,78, 2e kw. /0,70, 3e kw. /0,54f 0,58; vette ossen le kw. f 0,72, 2e kw. f 0,66, 3e kw. f 0,55f 0,60; vette kalveren le kw. f 1,05, 2e kw. f 0,90, 3e kw. 0,55f 0,65; varkens (levend gewicht) le kw. 10,53, 2e !kw. 10,52, 3e kw. f Ofil--, sohapen le kw. 10,55, 2e kw. 10,50, 3e kw 10,45, per stuk 129, 124, 118; zuiglammeren 113 112, 18. De aanvoer van vette koeien en ossen was iets kleiner, de handel kalm en de prgizen hooger. Vette kalveren waren aangevoerd als vorige week, de handel was tamelgk en de prijzen onveranderd. Schapen en lammeren waren iets ruimer aangevoerd, de handel was matig en de prgzen iets stijver. De aanvoer van varkens was aanmeTkelgk korter, de handel strjf en de prgzen hooger. Zuiglam meren waren aangevoerd als de vorige week, de handel was redelijk en de prijzen hooger. AARDAPPELEN. Brielsche Eigenheimers f 3,7514; Zeeuw sche Blauwe 15,25f 5,60; Bonte Blauwe 15,251 5,60; Rintjes 1 3—1 3,50; Bevel az^ ders 14—14,25; Red Star 14,25-/4,80; Industrie 12,90—13,30; Oude Alfa 12,90— 13,20, alles per H.L. Malta's (winter) 1214 cent; Malta's (Sprig) 1920 cent per K.G. De aanvoer was flink en de vraag redelgk. Er was redelgke vraag naar veen- en zand- aardappelen, die anders voor de consumptie niet worden gevraagd. VLAS. Aangevoerd: 5050 K.G. Blauw, schoon 10,60—10,70; 16.300 K.G. Hollandsch Geel 0,6010,70; 1000 K.G. Dauwroot 10,43 1 0,60. Er was. verleden week op het land veel vraag naar blauw vlas, ook heden was dit ter beurtze het geval. Geel vlas was verlaten en het aangevoerde werd slechts gedeeltelftk verkocht. ROERMONSUHE El ERA"FILING. Aanvoer 6.500.000. stuks. Kipeleren f 2,90 tot 13,40; kleine 12,60 tot 12,80 en eend- eieren 1 2,60 tot 1 3. TERNEUZEN. In de afgeloopen week hefblben zich in deze gemeente gevestigd: A. Stoelwinder, huissohilder, Axelschestraat 72a. van Opsterfand. P. J. M. van Aiphen, commies dir. toel., Axel schestraat 98, van Roosendaal. !P. J. Rijnlberg, mechanicien, Tuinstraat 9, van Utrecht. 12 Mei. TER NEUZEN. Jaarl. ledenvergaderinig van de Ver. Ziekenhuisverpieging in Zeeuwsch- Vlaanderen, in Ons Huis. AXEL. Veiling landlbouwinspan. Notaris Famoy. 17 Mei. GENT. Verkoop bij instel van een dgk te Hoek. Notarissen Van der Eecken en Mabilde. WESTDORPE. Vergadering van stembe- voegde ingelanden van den Canisvlietpolder bij rnevr. wed. R. Kerckhaert-de Cooker 18 Mei. TERNEUZEN. Vergadering van aandeel- houders van de N.V. Neuzensche Handel in Bouwm aterialen, Kalkblusscherij, Cement-, Uzer- en Bouwmaterialenfabricage r>e Hoopen van de N.V. Handelmaatschappg1 ,,Terneuzen" in Hotel Rotterdam. (PHILIPPINE. Vergadering van stemlbev. ingelanden van den Dijckmeesterpolder, bij den heer L. Chens. 19 Mei. HOEK. Vergadering van stemfbevoegde in gelanden van den Van Wuyckhuisepolder bij Mej. Wed. W. A. Nieuwelink. ZAAMSLAG. Vergadering van stembe- voegde ingelanden van den polder Groote Hijssens bij Mej. Wed. C. P. de Regt Van Terneuzrii: 6 Mei. Poolsch s.s. ROBUR IV, 1067, ledig, Methil. \oor Zelzate: 7 Mei. Eng. m.s. MOUNT- JOY, 147, teer, Londen. Van Zelzaete: 8 Mei. Eng. m.s. MOUNT- JOY, 147, ledig, Londen. Van Riemen: 8 Mei. Noorsch s.s. ATTLE JARL, 671, gebr. pyriet, Odda. Van GentSluiskil: 7 Mei. Zweedsch s.s. RUBFRED, 516, cokes, Landskrona. Voor Gent: 6 Mei. Eng. sjs. CORJNIA, 426 kolen, Boston; Russ. s.s. UNJA, 784, fosfaat, Moermansk; Duitsch s.s. CARL REHDtER, 262, stukg., Antwerpen. 7 Mei. Eng. s.s. GRANCETOFT, 495, gzer- slakken, Immingham; Joegoslav. s.s. DUBA, 2535, chilisalpeter, Antofagasta; Zweedsch s.s! SKAiRABORG, 849, ledig, Rouaan. 8 Mei. Deensch s.s. ALF, 1374, kolen Gdy nia; Deensch s.s. CIMRRIA, 1317, kolen, Dantzig; Eng. m.s. MALLARD, 166, stukg.. Londen; Noorsch s.s. RIMAC, 460, jjzerslak- ken, Immingham; Poolsch s.s. ROBUR VI, 1252, kolen, Gdynia; Eng. s.s. AIRE, 445! stukg., Goole. 9 Mei. Belg. s.s. LONDEN INSTANBUL, 621, mailboot, Oostende; Noorsch s.s. VESLE HEI, 326, hout, Danzig. Van Gent: 6 Mei. Eng. s.s. TRINGA, 972, stukg., Glasgow; Eng. s.s. RALLUS, 920, stukg., Manchester; Duitsch s.s. MARTHA RUSS I, 574, ledig, R'dam; Zweedsch s.s. PLATO, 548, ledig, Dordrecht; Duitsch s.s. SAAR, 560, ijzer, Stettin; Eng. s.s. PTARMI GAN, 204, stukg., LondenDeensch s.s. PARIS, 900, ledig, Goole; Duitsch s.s. CARL REHDER, 262, ledig, Methil. 8 Mei. Fransch s.s. AUVERGNE, 1203, kolen. Saint Nazaire; Duitsch s.s. GILLHAU- SEN, 2350, ledig, Malmo; Eng. s.s. CORINIA, 426, ledig, Sunderland.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3