ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN LICHTZINNIGE JEUGD No. 9757 MAANDAG 9 MEI 1938 78e Jaargang Bmnenland FeuiNeiors Buitenland EERSTE BLAD BIUBDeaMti2PICDnKSB»UWtt?tt$«*WitW»,K>a5ir. nfinmniw nil i*ii mmt miwr hriithi* m»*»i wwniwuni wmwwwii mm nmi m 11 NEUZENSCHE rsHSBwaaMnfTOHM *rLKwwpxrwj ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden - Buiten Ter Neuzen ir. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Axnerika 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Aoonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitlbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien brj regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst edn dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DRANKWET. Burgemeester en Wetbouders van TER- NEUZEN maken bekend, dat de opgaven be- doeld in artikel 35 en 51 der Drankwet 1931, Stbl. no. 476, ter secretarie van de gemeente voor een ieder ter image zjjn gelegd en tegen betaling der kosten zijn verkrijgbaar gesteld. Temeuzen, 6 Mei 1938. Burgemeester en Wetbouders voomoemd, P. THLLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, Wnd. Secretaris. HERKEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van TERNEUZEN brengt ter kennis van belanghabbenden, dat de her- keuring van de voor de lichting 1939 dezer geaneente ingeschreveu personen, door of om- trent wie een nieuw geneeskundig onderzoek is ajangevraagd, zal plaats bebben op Maandag 23 Mei 1938, des namiddags twee uur, te Mid- delburg, in het Stadibuis. Vorenibedoelde ingescbrevenen, die mocbten wenschen het onderzoek elders te ondergaan, kunnen ziob daartoe scbriftelrjk wenden tot diem voorzitter van den herkeuringsraad, Plein 4, 's Gravenhage. Het verzoekschrift kan ongezegeld zijn, docb moet gefrankeerd ver- zonden worden. Verschijnt de ingeschrevene niet voor den herkeuringsraad, dan wordt de aanvraag om een nieuw geneeskundig onderzoek, indien zij is gedaan door den inge schreve ne, wien de uitspraak geldt, of door zijn wettelijiken ver- tegenwoordiger, als vervallen beschouwd, be- houdens uitzonderingen. Indien het vaniwege den herkeuringsraad te houden onderzoek niet mooht kunnen plaats bebben, wordt de ingesohrevene voor geschikt gebouden. De uitspraken van dien herkeuringsraad worden in bet openbaar medegedeeld. Terneuzen, 7 Mei 1938. De Burgemeester, P. TELLEGEN. GIFTEN VOOR PRODKT1KVK WERKVERSOHAFFING. De minister van Financien maakt bekend, dat de afdeelinig Amsterdam van de Liberale Staatspartij een bedrag van /200 aan het rijk heeft overgemaalkt voor den een of ande- ren vonm van werkverschaffing. Met inbegrip van deize storting is in totaal 172t2 ont-. vamgen. HET KWADE GEWETEN. De voorzitter van den raad van ministers heeft van een onlbeikende een bedrag van 4600 ontivanigen onder het motto ,,onrecht- mjatig verkregen en ibesteand voor's lands kas in Nederlandsch-Indie" Het bedrag is den minister van Kolonien ter hand gesteld. VERsHOOGING VAN DE HEFFING OP A ART1ATTPE.T.1V1 MET.. Van bevoegde zijde wordt het volgende me degedeeld: De minder gunstdge positie van het aard- appelmeel gedurende den laatsten tijd heeft aanleiding gegeven tot verlaging van den prijs waarvoor dat meel wtordt aangetooden. Daar echter de productiekosten van het aatrdappetaieel ongewijzigd zijn gebleven, is het tevens noodzalkelijk, de binnenlandsche beffing op de .bereiding en aflevesring van zet- meel en de daaruit vervaardigde producten met inigang van 8 Mei met 1 per 100 kg te verhoogen, tenern.de uit de opbrengst daarvan de aardappebneelproductie voldoende te kun- ksCva vxHn door ARTHUR APPLIN. 5) Vervolg. ftustig, doch tevens krachtig, maakte Ruby baar arm vrij; ze deed een paar stappen ach- teruit en stond met haar rug naar bet raam geikeerd, zoodat haar geziebt in de sohaduw was. Ofschoon ze Despard verachtte, vreesde ze hem toch. Je zegt, dat je Rupert's vriend bent en mi kies je dit oogenblik, waarop je denkt, dat btj geruineerd is, om de vrouw, met wie bij verloofx.) is, bet hof te maken; en d&t in zijn htzls! Zet die gedachte nu maar uit je hoofd, ■want we zijn bier sledhts in een kosthuis, weersprak Despard baar brutaai. Maar, ga verder, ik boud van jou, als je je boos maakt. Je met er dan uit als een society-dame met een inkomen van honderd pond per week in- plaats van als een tooneelspeelster, die blij is een paar pond te kunnen opstrijken. Een tooneelspeelster heeft een hart en ocOr een geweten, wat meer is dan jij hebt! antwoordde Ruby fier, en ik verzeker je, dat tnr. Dale het gehalte van je vriendschap zal kennen. Despard haalde zijn schouders op en oiyaer- drukte een geeuw. Dat is dus je dank. Break nu met alles, want is het geen bewrjs, dat ik werkelijk van je houd, nu ik zoodra ik hoor, dat je verloofde is geruineerd, onmiddellijik hierihten kom om je te vertellen, dat ik z'n plaats zal innemen. Zal over je waken, al je rekeningen betalen. Ik zal je tot m'n vrouw nen blrjiven steunen. Tegelijkertijd zullen de daarvoor in aanmerking komende invoerprijs- versehillen en restitutiebedragen dienovereen- komstig worden geiwijzigd. De voortgezette dabntg van de zetmeeTprjj- zen, welke gedurende een reeks van maanden valt waar te nemen, is evenwel van dien aard, dat de verhooging van de zetmeeiheffing deize prijzen zetfg nog niet op het peil zal brengen van eenige maanden geleden. STEUNVERLEENING AAN KLEINE TUINDERS. De ministers van Sociale Zaken en van Economische Zaken bebben betreffende de steunverleening aan kleine tiuiniders een circu- laire aan de gemeentebesturen doen toekomen. Zrj heltben, daar de wenscbelijkheid gebleken is voor de kleine tuinders een analoge regaling te treffen als voor de kleine boeren, besloten daairtoe over te gaan. Brj eventueele deelneming aan deze rege- ling dienen de gemeentebesturen de voor de in- voering vereischte maatrogelen ten spoedigste te treffen, opdat deze, zoo mogelijk, 1 Juni kan ingaan. Met betrekkinig tot de wijze van aanvragen om steun wordt medegedeeld, dat de betrok- ken tuinders, evenals de kleine boeren, zicb op een door de gemeentelrjke commissie te be- palen en bekend te maiken plaats en tijd dienen aan te melden tot bet geven van de vereischte inliahtingen, noodig am bet desibetreffende in- ventarisatieformulier in te villi en. OONTR6LE OP WERKLOOZENKASSEN. De directeur van den rijkdienst der werk- loosheidsverzekerinig en arbeidsbemiddeling beeft aan de gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas, een aanscbrijving gezon- den, waarin op scherper toezicht en een nauw- gezettere bandbaving der voorscbriften wordt aangedrongen. Op bet in acbt nemen der tijdstippen van aanmelding wordt de aandaoht gevestigd. Tevens wordt opgemerkt, dat geen uitkee- ring mag worden verstrekt zonder dat de juistheid van een ontslag uit loondienst is gebleken. BEWERKINGSPREMIE VLASOOGST 1937. Voor bet vlas van den oogst 1937 wordt met ingang van 9 Mei de bewerkingspremie verbocgd tot f 40 per H.A. voor water-root klasse 1, terwijl de uitkeeringen voor andere bewerkingsmetboden en klassen naar even- redigbeid' zullen worden verhoogd. Dit geldt voor alle vlas, dat met ingang van genoemden datum tot nader.e aankondtging van telers zal wordien gek'ocht. VERSNELDE UITVOERING VAN DE ZUIDELIJKE INPOLDERINGEN GEVRAAGD. Ged. Staten van Noord-Holland bebben zicb met een brief tot den raad van Ministers ge- wend, waarin zij een pleit voeren voor ver- snelde uitvoering van de inpolderiing van de Zuidelijke polders in de afgesloten Zuiderzee. Zij wijzen er in dit aldres op, dat het aantal werkloozien in de hoofdstad des lands nog zeer groot is einde Maart bedroeg dit aantal nog 53571, hetgeen 933 meer is dan in Maart 1937 en dat uitvoering van genoem.de wer- ken een goede gelegenheid zoude bieden een niet onaanizienlijk deel van die werkloozen daarbrj aan arbeid te helpen, terwijl aan dit werk ook het groote voordeel verbondien is dat daardoor nieuwe bestaansbronnen worden aangeboord. Ged. Staten spreken voorts de meening uit, dat de verschillende bezwaren, welke tegen een vervroegde uitvoering van die inpolde- ring naar voren zijn gebracht, ruiet van z6<5 emstigein aard zijn, dat zrj niet zouden kim^ nen worden overwonnen en idat de dringende noodzaak om een grooter aantal werkloozen aan iwerk te helpen, bet voor die vervroegde uitvoering noodige treffen van bijzondere maiken, ik zal je alles geven, wat bet lev en je maar geven kan. Ik hield van je, lang v<56r we elkander ontmoetten. Ik heb je gezegd, dat bet niinmer mijn plan was je op te geven. Ik beb je ook gezegd, dat niemand anders dan ik je bebben zou. Rupert is een goeie kerel, zefcer, en ik mag hetm graag, docb hij is niet de man, die bij jou past. Nu hij aan lager wal is en bovenidien voor z'n eindexamen niet slaagde, zal hij wel genoodzaakt zijn, naar zijn moerassig Devonshire terug te gaan; ik blijf dan bier achter om over jou te waken. Ruiby trachtte te spreken, doch ze kon zich- zelf de eerste ootgenblikken niet meester wor den. Despard hield, met 'n zoetsappigen glim- lach, z'n oogen op haar gericht. Plotseling ging ze naar de deur en deed baar open. Ik ga even weg om Rupert te zoelken. Je zoudt beter doen, als je hem in z'n geziebt hetzelfde legt als mij, zei ze scberp. Ze vloog baastig de trap af en ging naar buiten. Rupert kiwam haar langaam wandelend tegemoet. Despard, alleen in Rupert's kamer achterge- bleven, stak een sigaret aan; hij stond van zijn. stoel op en wierp toevallig een blik op bet op de scbrijftafel liggend blad. Ruiby 'bad den brief, dien Rupert aan zijn vader had geschre- ven, op het witte vloeipapier laten Mggen. On- bewust begon Despard den brief te lezen. Toen nam bij hem op en keek onrustiig naar de deur; bij las den brief door van begin tot het eind. Een zadht gefluit kwam aver zfn lippen, vertoaasd als bjj was over datgene wat hem zoo plotseling werd geopenbaarddaama leg- de bij den brief weer op z'n plaats terug. tHrj keek naar de plaats, waaT de eerste bladzijde op het schoone, witte vloeipapier was afgevloeid. Plotseling vielen hem enkele letters en daaronder een paar nullen op. Dit was op tzidhzalf niets bijzonders; vermoedelijk zou bij bieraan in andere omstanidiglheden geen aandacht bebben gesdhonken, doch bet vloeipapier was nieuw. Lang:zamerhandnaar- maatregelen, zoowel ten aanzien van de aan- sobaffing van bet benoodigde materieel ais ten aanzien van de personeelsvoorziening wettigt. Wat den financieelen kant van dte zaak be- treft, wijst bet college op de mogelijkbeid om voor de vervroegde uitvoering van dit groote werk, waarbrj tal van. werkloozen arbeid zul len vinden, een beroep te doen op het Netfer- landsobe volk, bijv. door het uitschrijven van een bijzondere leaning tegen een rentetype lager dan het normale. Ged. Staten verwach- ten, dat een dergelijk beroep in ruimen kring weerklank zal vinden. VLASVERBOI W IN ONS LAND. Commissie voor studie en voor- lichHng benoemd. Door de samenwerking tusscben de: rver schillende organdsaties betreffende den vlas- verbouw, de vlasbewerking en de vlasverwer- king in Nederland schijnt het mogelijk te zijn geworden aan de vlascultuur welke voorbeen van groot agrarisch belang was, nieuw leven in te blazen. Voorbeen was de vlascultuur een buiscul- tuur, met dien verstan.de, dat in de West- BTabantscbe boerenbedrijven het vlas niet alleen gezaaid werd en geoogst werd als nevencultuur, docb tevens als huisnijverheid werd bewerkt en verwerkt. Tbans echter kan van de 18.000 H.A. vlas, welke in 1937 in Nederland werd geteeld, nog slechts ongeveer 12.000 H.A. bewerkt en 6000 H.A. Worden verwerkt. Teneinde in dazen toestand verbetering te brengen kwamen op 17 Febraari j.l. de afge- vaardigden van de verschillende bij de vlas cultuur betrokken organisaties bijeen om de belangen van deze cultuur te bespreken. Deze bijeenkomst stond onider leiding van den Directeur-Generaal van den Landbouw. Na ampele bespreking werd besloten tot instell'ing van een z.g. ,,vlas-studiecoibmissie", waarin zitting zouden hebben vertegenwoordi- gers van de bij de vlasteelt, vlasbewerking en vlasverwerking betrokken organisaties. Uit het verschenen reglemeint dezer com missie blijkt, dat zij ten doel heeft studie te maken van en voorlichtinig te geven aver het vlas en de vlasbewerking in den meest uit- gebreiden zin. Deze commissie zal uiterlijk voor 1 Januari 1940 met haar arbeid getreed moeten zijn, waama baar rapport in een speciaal daartoe dJoor den Directeur-Generaal van den Land bouw bijeen te roepen en onder zijn leading te houden vergadering van alle bij de vlas cultuur betrokken organisaties zal worden be- sproken. Het Rijk verleemit aan de commissie slecbts in zooiverre medewerking, dat de Rrjksland- bouwconsulent te Groniingen, Ir. L. J. A. de Jonge, speciaal is aanigewez^| voor de vlas- voorlicbting en als zoodanig zal optreden niet alleen als secretaris, van de vlasstudiecommis- sie zelve, doch tevens van de drie werkcom- missies, n.l. een cultuurcommissie, een vlas- beiwerkingscommissiie en een commissie voor algemeene zaken. Alts algemeen voorzitter treedt voor de eJerste maal op Ir. J. M. L. Otten, Inspecteur van den Landbouw te Meppel. Voorzitter van de cultuurcommissie is Prof. Ir. G. Broekema te Wageningen, van de vlas- bewerkingscommissie A. R. van Nes Jr te Rrjsoord, en van de commissie voor Algemeene Zaken Mr. J. A. Lucardie te Rotterdam. De studiecommissie is beretds met haar werkzaamheden aangevangen en beeft ver schillende be'langrijke onderwerpen in studie genomen als het vestigen van meerdere warm- water-rooterijen en de eventueele vestiiging van een tzweedte vlasspinnerij in Nederland. De commissie hoopt door haar werkzaam heden niet alleen te kunnen bijdragen tot het bereiken van de econiomiscbe zelfstandigheid van Nederland, docb ook tot vermindering van de beerschende werkloosbeid. mate hij de teekens, die brj de- nullen stonden, beter beschouiWde, kwam bst vermoeden in hem op, dat een en ander iets te beteekenen had. De nullen stonden vrijwel afzonderlijik af- gedrukt op 't witte vloeipapier. Hij las bij de twee nullen „honderd". Hij zette bet spiageltje weer op z'n plaats en bleef met z'n rug naar den haard gekeerd staan, z'n hamden diep in zijn zakken, in ge- dachten verzonken. Honderd'" en twee nullen... Hij had gezieri, dat Ruby een opgevouwen papier in baar handschoen verborg; bet was een cheque, daar was hij zeker van. Nocb Rupert, noch zij be- zat honderd pond. Want, inderdaad, hij was beter op de ho.ogte van de financiSn van z'n vriend dan wie odk; zelfs beter dan Ruby. Eenige maanden geleden had hij Rupert nog vijf en twin tig pond geleend. In gedachten wreef hij met z'n band over z'n snorretje. 'Hij zocht naar de oplossing van bet kleine vraagstukje, waarvoor hij zich zoo plotseling geplaatst zag; dodh voor brj hieraan voldoende aandacht kon schenken, kwam Dale in eigen persoon de kamer binnen, kort daar- op gevoigd door Ruby. Ik was gekomen am je te vertellen, hoe drommels jammer ik het vind, dat je op 'n verliczer hebt gewed en natuurlijk bebt ver- loren, zei Despard; maar je lijkt me nog al vroolijk gestemd. Dat zou je oolk zijn, antwoordde Rupert luiidruchtig, terwijl brj z'n vriend op den schou- der klopte, als je vijf pond op Ambuscade" had gezet, honderd tegen een. De plooi in Duspard's voortioofd werd die- per. Luister nu 'ns even, is dat nou 'n mop of wat anders? 't Is geen mop, lachte Rupert, ietwat zenuwacihtig. Vraag bet maar aan Ruby, zij heeft voor mij gewed. Ik zal je even vertellen, wat we nu doen. We gaan met z'n drieen 'r eens uit, gaan in een restaurant dineeren en DE ZOMERZEGELS VAN DIT JAAR. Gelijk in de vorige jaren bet geval is ge- weest zullen ook dezen zomer en wel gedu rende bet tijdvak van 16 Mei tot en met 15 Juli a.s.. op de postkantoren zomerzegels ver- krijgbaar worden gesteld, met een toeslag boven de frankeerwaarde, welke ten goede zal kamen voor de heilft aan sociale doeleinden tuberculose- en kankerbestrijding, steun aan ongebuwde moeders) en voor de ihelft aan cul- tureele doeleinden, t.w. het verleenen van op- drachten op cultured gebied ter tegemoet- koming in de buidige nood der eulturede wer- ikers. De zegels zijn geldig tot 31 December 1943 en verscbijnen dit jaar in 5 frankeer- waarden, nl.: 1% cent met een toesilag van 1% cent; 3 cent met een toeslag van 2 cent; 4 cenit met een toeslag van 2 cent; 5 cent met een toeslag van 3 cent; 12% cent met een toeslag van 3% cent. De nieuwe zomerzegels dragen de volgende beeltendssen: 1% cent, grijsbruin: Mamix van St. Aldegonde; 3 cent, groen; Ds. O. G. Hel- dring; 4 cent, bruin: Maria Tesselschade; 5 cent, groen: Rembrandt Harmensizoon van Rrjn; 12% cent, blauw: Hermanus Boeihaave. DREIGENDE iKABINETSCRISIS IN BELGI£. Vrijdag is te Brussel andermaal druk gecon- fereerd over de moeilijbeden, ontstaan rondom de nieuwe belastingverihoogingen door de Re- geering voorgesteld. In de Kamercommlssie voor financien. werd door de Katholieken, Rexisten en Vlaamsehe nationalisten een regeerinigs-amendement be treffende de inkoms'tenbelasitingen verworpen. Men ontveinst zicb niet, dat die Regeeiring ziob momenteel in een moeilijke positie be- vindt. Het gerucbt deed zelfs de romdie, dat Jason eir sterk over dacht, beden het ontslag van de Regeering aan den Koning aan te bieden. Van drie tot ongeveer acht uur werd Vrij dag een Minisiterraad gehouden, waarin de kritieke situatie gronidig werid besproken. De conclusie hiervan was, dat Jason aan zijn aanvankelijk voomemen zal gevolg geven, n.l. om Dinsdag met zijn Regeering voor het Par- lement te verscbijnen. De Minister van finan cien zal alsdan een- uiteenzetiting geven van den toestand1 en de Regeeringsvoorstellen be treffende de belasting nader toelicbten. Hier- na zal Minister-President Jason de kwestie van vertrouwen stellen. De Kamer zal dan zelf moeten uitmaken, of zij de Regeering al dan niet wil volgen. DE MOEILIJKHEDEN IN BELGIfi. In verband met den tegenwoordigen poli- tieken toestand heeft de Minister van Buiten- landscbe Zaken, Spaak, besloten zijn vertrek naar Geneve uit te stellen. EEN BELGISCHE LEENING. De Beigische minister van financien heeft het volgende bekend gemaakt: Einde Maart beeft de Beigische staat met Nederlandsche, Zwitserscbe en Zweedsebe banken een contract onderteekend over het sluiten van een leening door de Beigische regeering. docb tot nu toe beeft de toestand op de buitenlandsche maifkten nog niet toege- staan over te gaan tot het uitgeven van deze leening. Tn tegenspraak met zekere berichten in de pers zijn evenwel de onderhandelingen niet gestaakt; bet contact met de bankiers is gehandhaafd; zij worden binnenkort te Brus sel verwaoht". TOER1STISCHE REISKAART VOOR FRANK RIJK. Volgens de zooeven verschenen Franscbe noodverordeningen zal een toeristische reis- kaart, waarvan de prijs 30 frank zal zijn, drinken daartoij een flesch op den goeden af- loop. Al sprekebd viel Rupert's blik op den brief, dien bij van plan was geweest aan z'n vader te zenden. Haastig nam hij bet scfhrijrven op en scheur'de het in kleine stukjes, die hij in de papiermand gooide. Despard nam hem scherp op; hij fronste even z'n voorhoofd. Bedoel je dan, dat je op Ambuscade" honderd tegen een bebt gewed en dit uitbe- taald hebt gelkregen? We wisten er niets van, totdat wij de renibaan verlaten hadden, antwO'OT'd^e Rupert luchtig. Gelukkig maar, dat Ruiby de biljetten beeft bewaard. M-orgen gaan we bet bedrag innen. M'n hemel! zij heeft me gered! Ik zat leelijk in bet nauw! Brj wien heb je gewed? vroeg Despard. Ik herinner me dien naam van den book maker niet meer. Het biljet is zorgvuldig be waard. Morgen rekenen we heelemaal af. Ruby sprak vlug. Nauwelrjiks kon zij 'n ge- voel van angst en zeniiwachtigtoeid obderdruk- ken, zij, die enkele oogenlblikken tevoren nog zoo kalm was geweest. toen ze Rupert, die meende, dat voor hem todh alles verloren was, er van had weerbouden, de hand aan zichzelf te si aan. Hij bemerkte wel, dat z'n verloofde niet was zooals gewoonlrjk, docb bij sdhreef dit toe aan de plotselinge reactie! Zelf bad hij al z'n zor- gen vergeten. Ze bestonden voor hem niet meer. De dood had naast hem gestaan, nog geen uur geleden. Nu scheen het leven in hem pas te ontwaken. Hij scheen er, wonderlijk ge- noeg, niet aan te denken, wat hij Ruby feite- lijk verscbuldiigd was. Hij zou er nooit aan ge- dacbt hebben. 'n kleinigiheid op .Ambuscade" te zetten. Feit was, dat hij te veel in spanning ver- keerde, om aan iets te kunnen denlken. Hij wist alleen, dat hij nu al zijn sdhulden kon betalen, dat hij z'n vacantiedagen in Devons- recht geven op verlaging van de prijzen der spoorwegen bij vertrek van alle stations, in alle treinen en op alle lijnen. De van die kaart voorziene automobilistan zullen van 15 Mei af van een korting met 60 frank op 100 liter in Frarxkryk gekocbte benzine genieten. De bons tot aankoop tegen dit tarief zullen bij boekjes van zes worden afgeleverd tot een maximum van 600 liter voor een waarde van 60 frank overeenkomende met een toewijzing van 100 liter goedkoope benzine voor vijf dagen. op de basis van 60 oentiem per liter. De toeristen kunnen zicb van deze bons bedie- nen om benzine te koopen, mits ze vijf dagen aan lien stuk in Frankrijk bebben doorge- braeht. ARRESTATIE VAN ZES NATIONAAL-SOCIALISTEN IN DE VER. STATEN. De correspondent van de Daily Telegraph meldt uit New-York: De campagne tot beteugeling der actirviteit van de nationaal-socialisten in de Vereenigde Staten is ingezet met de uitvaardiging van bevelen tot inbecbtenisneming van zes lei- ders van bet Siegfried-kamp op Long Island. Dit kamp wordt beschouwd als de voor- naamste verzamelplaats der bewonderaars van Hitler in de Vereenigde Staten. Deze bevelscbriften berusten op een wet, die in 1923 werd aangenomen en bestemd was voor den stryd tegen de Ku Klux Klan. Zij bepaalde dat de ledenlijst van alle politieke organisaties bij de S taatsregeering dus in dit geval te Albany moest gedeponeerd worden. Ernst Miiller, de leider van bet kamp heeft dit verzuimd. De toenmalige burgemeester van New-York. Jimmy Walker, had de aanneming dezer wet bepleit. Op overtreding van bedoelde wet staat een geldboete van ten boogste 10.000 dollar en gevangenisstraf voor den tijd van een jaar De sheriff van Suffolk County heeft de op- sporing der nationaal-socialistische leiders gevraagd. Hij treft voorbereidingen om bet kamp in bezit te nemen, De kampplaats is een terrein van ISO.000 vierk. meter, dat in de oorlogsjaren gebruikt is als exercitieveld In d'e zomermaanden komen er iederen Zondag 20.000 mannen, vrouwen en kinderen. De bezoekers marcbeeren er dan in militaire for- matie. Iedereen spreekt er Duitsch en alle aan wij- zingen worden er in het Duitsch gegeven. De hakenkruisvlag bangt er dan, en de bezoe kers brengen elkander den Hitlergroet. DE BEVOLKING VAN VALENCLV GEDEMORALISEERD. Volgens een verslaggever van de .Daily Express", die eenigen tijd in de omgeving van Valencia heeft vertoefd, heerscht er onder de bevolking aidaar een zeer ontmoedigde stem ming. Men is van oordeel, dat de republikei- nen, die de linksche linie aan bet front in Castellin verdedigen, voor een hopelooze taak staan. Een half millioen inwoners van deze stad voelt aan, dat bet einde nadert. Met vrees en hoop wacbten zij op het oogenblik, dat zij ein- deltjk van de ellende van den burgerkryg, van oorlog, bommen en dood verlost zullen worden. De regeeringsambtenaren, die niet in mili- tairen dienst zijn, verlaten - meestal in de avonduren met bun gezinnen de stad en gaan naar Alicante, dat 160 K.M. ten Zuiden van Valencia ligt. De eenige drie consuls, die nog gpbleven zijn, n.l. die van Engaland, de V. S. en Frankrijk, hebben reeds alle toebe- reidselen gemaakt, om op het eerste teeken aan boord te gaan van een der Britsehe oar- logsschepen, die in de omgeving patrouilleeren. Volgens dezen verslaggever zou er paniek en waonorde in de stad heerscben, docb de censuur is buitengewoon streng, zoodat bet zeer moeilijk is dergelijke berichten naar bet buitenland te seinen. Algemeen is men er van oveituigd, dat in dien Castellon zal vallen, de sta| Valencia niet meer te verdedigen zal zijn. De nationa- hire kon gaan doorbrengen en zijn vader recht in de oogen kon zien; hij was nu gerustgesteld. Na verloop van eenigen tijd zou bij nog eens opgaan voor zijn eindexamen en- slagen; bier of daar zou bij dan wel een betrekking vin den en dan heel vlug met Ruby trouwen; 'n gelukkige toekamst wachtte hem. Op dit oogenblik ecihter had hij er behoefte aan, z'n vreugde uit te jubelen; bij moest feestvieren. Ga mee, als je klaar bent! riep hij op luidruchtig-vroolijken toon. Waar zullen we dineeren? In Trocadero, Cafe Royal Savoy? We eindigen al heel vroeg! Savoy-hotel is voor mij net goed genoeg, lachte Despard. Vind je het goed, Rupert, dat ik me in je slaaipkamer even opfrisch, zoodat ik toonbaar ben? Ruby wachtte tot Dispard in de slaapkamer was. Toen amhelsde ze Rupert en vroeg hem op zachtem toon: Wat zou je er van denken, als ik niet met jullie meegimg? Ik voel me erg moe. Ik ver- moed, dat de spanning, waarin we de laatste dagen hebben verkeerd, te veel voor mii is ge weest. Rupert keek baar venbaasd aan. Waarom todh? Zonder jou zal het 'n saaie boel zijn, Feitelijk heb ilk Despaid's gezelschap niet noo dig. Eerltjk gezegd, ik had hem bier liever niet geizien. Je zult je wel weer opgeknapt gevoe- len, als je 'n glas wijn hebt gedronken. Ruby schudde echter van neen en hield hem innig omildemd. Hij voelde hoe baar armen beefden. Hij zag, dat er tranen in baar oogen stonden. O, beveling^ wat ben ik 'n egoist geweest, riep hij uit, in 'n plotselinge opwelling. Goeie hemel. je helbt me gered, je hebt zelfs meer gedaan dan dat en ik heb je nog niet eens be- dankt. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1