ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN AKKERTJE No. 9756 VRIJDAG 6 MEI 1938 78e Jaargang Binnenland Buitenland TWEEDE BLAD TER NEUZEN, 6 MEI 1938. EEN GEVAARXJJKE AUTQBESTUURDER. ONDER EEN VALLENDEN BALK. Neem dadelijk Stop die razende kiespijn! AKKERTJES" zijn onfeilbare pijn- stillers en bevrijden U direct v&n zenuwpijnen, spierpijnen, hoofdpijn. Onschadelijk. Let op't AKKER-merk. Per koker van 12 stuks - 12 sluivers. Per doos van 2 stuks - 2 sluivers. AXEL. M ^^c'*^,«E«ggg'»arang-.-»Krere.fia^^ u<um'^mvi MOBSBEaaBUWRI®«K*fcllRacXKaGaCMHHRSHR&lgftHHil'l UIWIHV Ml, >11 -rnuv^Wr.v^w.v-1 TER NEUZENSCHE COURANT DIENSTREGELING provinciale STOOMBOOTDIENST. "nfffHUOMM Vanaf heden is op hot gemeentehuis (bode- kamer) gratis verkrijgbaar, voor hotelhouders e.a. BE DEEN STREGELIN G VAN DEN PKOVINCIALEN STOOMBOOTDIENST OP DE WESTEILSCHELDE ingaande 15 Mei 1988. Temeuaen, 6 Mei 1038. De Burgemeester, P. TELLE GEN. BE BETREKKLNGEN TUSSCHEN NEDERLAND EN DI ITSCIITAM). Uit Berlin: Een der grootste nazi-toladen de „Vol'kischie Beobaohter" behandelt in een uitvoerig artikel het feit, dat de Nederland- sobe marxistische pers, in de eerste plaats ,,!Het Volk" en de „Vooruit" sinds lanig onge- hinderd tegen Duitschland zouden opbitsen, hatelijke hoof dartikelen en hatelijke leugen- aohtdge berichten .gnade in England" aan den loopenden band publioeeren. Na een opsomming van verscMllen.de „leu- gens" verklaart de ,,Volkischer Beobadbter", dat dit alles bij elkahder genomen meer dan voldoende is am Duitschland bet recbt te geven een algemeene waarsch<uwing te geven. Wfl vreezen, aldus het blad, indien de ophit- eing niet wordt tegengegaan, voor een aan- zienldjke verslecbtering van de goede atmos- feer, waarin de Duitsph-Nederlandsche betrek- kingen verkeeren. Wij zion bet oogenblik komen, waarop ons geduld is uitgeput en men naar middelen'moet uitzien om de Nederland- sche openbare meening het begrip bij te bren- gen, dat zrj, nocb bet rrjk er mede gediend is, dat dit veracbtelijke gedoe ongehinderd kan worden voortgezet. Dat bij den afweer van dezen aanval oak de oeconoanische betrekkin- gen een roi zouden spelen, zou dan wel onver- mijdeltjk zjjn. De reidactie van de s.-d. Arbeiderspers scbrjjft naar aanleiding van het bovenstaande: Dat een directe aanval van dezen aard te eendger tijd te verwachten was, stond reeds geruimen tijd vast. Reeds eerder hebben wij er op geweizen, dat de booze woorden, die de tegenwoordige regeerders van bet Duitsche RJjk aan de democratische pers in andere lan ds* Ibesteedden, niet uitsluitend voor binnen- landsche gebruik bedoeld konden zijm. Dat genoemde regeerders zioh niet ontzagen, zich ter zake van pulblicaties in de vrije Engelscbe pers te wenden tot de madhtige Britsche regeering, wettigde de verwadhting, dat men hetaelfde bij minder madhtige nafburen zou proibeeren. Met name signaieerden wij het streven van de Duitsche naizi-leiders om ,,ook buaten bun machtsgehied druk op de pers te doen uitoefemen. Nu is de .jwaarschuwing" dus losgekomen, verslerd met een (bedreiging. De Britsche regeering heeft duidelijk te verstaan gegeven, dat zij voor den inhoud van de pers niet ver- astwoord'elijk is en op grond van de persvrrj- toeid geesn leiding kan geven aan betgeen de kranten wel en niet sdhrijven. Van een demo- cratisdhe regeering is, zoo haar oordeel of haar tmedewerking gevraagd wordt, geen an der antwoord te verwachten. Stelt men zich op dit juiste, democratische, stamdpunt, dan kan men met't volste recfht stellen, dat publi- eaties van dagfbladen met de ,,atmosfeer, waarin de DuitschNederlandsche betrekkin- gen verkeeren" in het geheel niets hebben uit te staan. En het dreigement, de verwijizing naar de oeconotmisehe betrekkingen Het is karak- teristiek voor de pressie-methoden, die de nationaal-socialisten voor de regeling van de betrekkingen" met het buitenland toepassen. "Hfter is sledhts 6en houding mogelijk: men legt Bullk een dreigement naast zich neer. Zou men araders handelen en bereidheid tot tegeanoet- kotmen toonen, dan is het einde niet te zien. Vandaag immers scfhenkt men te Berlijn aan- dacht aan de daigblaiden van ,,De Arbeiders pers"; mooht -dit optreden ook maar eenig resultaat opleveren, dan volgen morgen de andere Nederlandsche persorganen, dagbladen en weekibl aden, en weldra zou geen provincie van ons openbare leven weer gevrijwaard zijn tegen buiteniandsohe inmenging. Kunst en w-etenschap zouden weldra aan de beurt komen en de preeken, in protestantsche en kathoiieke kerken uitgesproken, zouden niet in de laatste plaats van de belangstellinig van aulk een Duitsche censuur te genieten krijgen. „3telselmatige ophitsing", zoo sdhreven wij enltoele wefcen geleden in dit verband, ,Jheeft, waar deze ook mocht voorkomen, onze seherp- ste veroordeeling". Wij beihoeven ons dit ver- wijt niet aan te trekken; - waarbij wij mogen aanteekenen, dat de scherpe critielk, die wij inderdaad uitoefenen, het naizi-bewind en niet JXtitschland" geldt. Wij hebben het Duit sche blad niet voor ons liiggen en kunnen dus niets izegigen over de „leugens", die het zou ,,opsommen". De democratische pers, dit zij in het algeaneen geizegd, is aflkeerig van ,,leu- g'ens"'; zij spant izich in, over de landen der dictatuur juiste berichten te verkrijgen, doch als somstijds een onjuist hericht wordt gepu- bKceerd, dan moet 'dit worden geweten aan de omstandiigtheid, dat de onderdrulkking van persvrijbeid fen waarheid door de dictatuur ket moeilijk maalkt, deze waarheid te adhter- halen. ■UITENEANDSOH BEVROREN VLEESCJH VOOR BUSSENVLEESCH? Het Tweede Kamerlid Ruijter heeft den Ministers van Oeconomische Zaken en van .Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist: a. dat dezer dagen een proeforder is ge geven voor de levering van 100.000 K.G. zgn. bussenvleesch dat beschikbaar worot ge- steld voor werkloazen gemaakt uit bevro- ren bultenlandsch vleesch, aan de firma van Zwanenberg te Oss; b. dat deze proeforder verband houdt met een bestaand voomemen om 10.000.000 K.G. tauitenlandiseh bevroren vleesch te importeeren en dit voor bussenvleesch te bestemmen? Zoo de vorige vraag in bevestigenden zin moet worden beantwoord, zijn de Ministers dan niet van meening, dat een en ander is te betreuren en wel; 1. omdat er in ons land voldoende vleescli is voor de voorziening van ons eigen volk, waardoor de import van een hoeveelheid vleesch van pl.m. 60.000 Nederlandsche koeien, mede mef het oog op de reeds gedurende j eenigen tijd dalende vleeschprijzen, totaal i overbodig is; 2. met het oog op de bestrijding van de werltloosheid, daar voor de verwerkirg en I distributee van dit vleesch in de vleeschver- werkende bedrijven pl.m. 1200 arbeiaers ge- regeld werk zouden kunnen vinden; 3 met het oog op den slechten toestand in het slagersbedrijf, daar dit beteekient tien millioen K.G. minder omzetmogelijkheid; 4. met het oog op de voedselverstrekking aan de gezinnen, gezien de beperkte gehruiks- mogelijkheid van het z.g. bussenvleesch Willen de Ministers overwegen of het niet beter is via een ander systeem, b.v. het ver- strekken van geldswaardige bonnen aan de werkloozen, te bevorderen dat: a. het werklooze gezin versch inlandsch vleesch, spek of vet bij een slager kan koopen, wat voor elk gezin het voordeeligste en meest gewenschte is; b. de werkloosheid wordt bestreden en de omzet van den slagersstand wordt vergroot; c. onze eigen vleesohmarkt wordt verruimd en d/e kwellende teeltbeperking van kalveren kan worden verminderd? HET ALGEiMEEN NEDERLANBSCH VERBOND EN BELGIE. De Antwerpsche krant De Dag meldde Don- derdagochtend, dat de Belgische gezant in Den Haag, baron Herry, het voomemen had te kennen gegeven, het 40ste verjaarsfeest van het Algeaneen Nederlandsch Verbond bij te wonen. Van Brussel uit zou den gezant echter in beieefde maar dnidelijke termen ver- boden zijn, aan dit voomemen gevolg te geven. In verband met deze zaak heeft het kathoiieke Vlaamsche Kamerlid voor Antwerpen, mr. Delwaide Donderdagmiddag een schriftelijke vraag gericht aan minister Spaak, ten einde van dezen bewindsman te vernemen, of hrj inderdaad den gezant heeft verboden, den cul- tureelen stamdag van het A.N.V. bij te wonen. POGING TOT STAjBILISATIE VAN DEN FRANC. Minister-president Daladier heeft, schrijft de N. R. Crt., Woensdag in de Fransohe Ka- mer een droevig be eld opgehangen van den econoonisehen en financieelen toestand van zijn land. Deze toestand is een gevolg van de onzekerfheid op politielk, sociaal en financieel gelbied, welke sinds eenige jaren in Frankrijk heerscht. Men heeft met deze imoeilijkheden al betrekkelijk kort na den oorlog te kanupen ge- kregen. In 1925 toonde de toestand veel over- eenikoimst met nu. Toen heeft Poincarfe met krachtige hand ingegrepen, waardoor er weer vastheid krwam, het vertrouwen werd hersteld en een staibilisatie van het betaakniddel moge lijk werd. Tien jaar l£ing is men er toen in ge- slaagd den franc op den gestalbiliseerden koers te houden, doch de les van toen was spoedig vergeten. Men verviel in de politiek weer van kwaad tot erger pn toen er tenslotte bij de stembus een meerderheid kwam voor een vollksfront, waarvan niet alleen de communis- ten deel uitonaakten, maar waarin ook de vak- beweging zeggenschap had, liep de zaak al heel gausw spaak. 'Reeds in de jaren, welke aan de vorming van het volksfront voorafgingen, was de kapi- taalvludht weer toegenomen. De sociale maat- regelen van Blum waklkerden haar nog aan, doch de 'belangrijikste factor daarbij was de zwakheid van de regeering tegenover de vak- beweging en de anbeiders in het algeaneen. De sociale maatreigelen legden een toepaalden last op aan hiet bed rijfsloven, welke misschien te consolideeren ware geweest. Doeh het feit, dat de arfbeiders met de averheidsmaatregelen nog niet tevreden waren, trachtten steeds meer af te dwingen en daarmee telkens de pro- ductie stillegden, bracht een dusdanige on- zekerheid teiweeg, dat men niet meer wist, waar men aan toe was en huiverig werd zijn geld in industrieele zaken te beleggen. Het productiecijfer daalde en de veiihoagde produc- tiekosten, benevens de onzekerheid nopens de termijnen van levering, hadden een zeer on- gunsti/gen invloed op den export. Wel behoort Frankrrjlk niet tot de groote exportlanden, maar ibepaalde industrieen ondervonden hier- van toeh de nadeelen, welke weer uitliepen op venmeerdei-ing van werkloosheid en tengevol- ge daarvan nieuwe conflicten tusschen onder- nemers en ar(beider,s. De krwestie van het economisdhe iherstel werd als zoo vaak een krwestie van herstel van orde en vertrouwen. Zooiang het volksfront aan het bewind bleef, was dit herstel niet te verwachten, de leiders mochten enkele goed bedoelde pogingen ondernemen, zij ipisten de kraoht am hun voigelingen te dwingen het hunne bij te dragen om deze pogingen te doen slagen. Het is dan ook voor vele Franschen niet alleen, maar ook voor velen in het buiten land, die Frankrijk een goed hart toedragen of belang hebben bij een getzonde positie van dat land, een opluchting geweest, toen het volks front den strijd opgaf en Daladier een kabinet vormde, dat althans niet meer gediwongen was de vakrvereenigtngen naar de oogen te zien. Dit kabinet wil nu trachten door de positie van den franc in overeensteonming te brengen met de algemeene positie des lands op finan cieel gebied weer vastheid te verkrijgen. De maatregel daartoe komt neer op een devalua te, welke voorloopig de franc een waarde geeft van 179 in het pond sterling, iets meer dan vjjtf cent. Vroegere devaluates hebben weleens maat- regelen van represaille of verweer uitgelokt bij Elnigeland. Sinds in 1936 het goudtolok ten val kwam, heeft Frankrijk edhter in financieel opzicht nauw met de Ver. Staten en Engeland sarmengewerkt en men mag dan ook veilig aannemen, dat van dien kant al vzal ver- moedelijk wel 'geen rechtstreeksche steun ver- strekt worden geen maatregelen te duchten zjjn, welke deze Fransche poiging tot aanpas- sing illusoir zullen maken. Of zij nuttig effect zal hebben, zal van binnenlandsche amstandig- heden aftoangen. Een belangrtjke vraag daarbij zal zijn, of Daladier en de tzijnen erin slagen den socialen vrede te handhaven zonder toe te gerven aan eisch. n, welke economisch onver- antwoord zijn. Prof. Jeze voeit in een artikel scherpe cri- tiek uit op het programma van het huidige ministerie. Naar zijn meening beseft Daladier nog niet voldoende, dat tot herstel van het vertrouwen strenge maatregelen noodig zijn, waarbij geen bijzondere particuliere belangen ontzien mogen worden en waarbij men geen uitgaven mag doen, welke niet ten voile ver- antwoord zijn, al heeten zij ook bestemd om het bedrjjfsleven weer op gang te brengen. Men mag niet vergeten, 'dat er in de twee jaren volksfrontrageering heel wat rotte plekken zijn ontstaan, die moeten worden uit- gesneden en dat bet vertrouwen van de beleg- gers in Frankrijk door herhaalde heloften, die niet zijn nagekomen, emstig is geschokt. Er zijn gelukkig teelkenen, dat dit "vertrouwen begint weer te keeren, maar het is voorloopig nog een uiterst teer plantje, dat met groote behoedzaamheid en liefde zal moeten worden opgekweekt en die liefde en behoedzaamheid zullen vooral moeten bestaan in een krachtige bescherming tegen den binnenlandschen vij- and. Het al spoedig genoeg blijken, of Dala dier en de zijnen de ware behoeders voor dit plantje zijn. Wanneer zij toonen over de ver- eischte kracht te beschikken, kunnen zij van den steun van de meerderheid van het Fran sohe volk verzekerd zijn. Blijven zij voortgaan op den weg, welke door prof. Jfeze wordt vei- oordeeld, dan zal ook de huidige koers van den franc niet te handhaven zijn en zal ten slotte een andere meer naar waarheid nationale re geering aan het foewind jnoeten komen om den boel te redderen, welke dan nog verder zal zijn spaak geloopen. Bij de huidige politieke constellatie is een gezond en krachtig Frankrtjik noodzakelijk voor terugkeer van stabiliteit in Europa. Laat ons daarom hopen, dat de huidige maatregelen tot deze versterking mogen hijdragen en dat de huidige regeering de kracht zal toonen deze het voile profijt te bezorgen. DE STABILISATIE VAN DEN FRANC. Sir John Simon heeft Donderdag in het Lagerhuis een verklaring afgelegd omtrent de houding van de Engelscbe regeering ten aan- zien van de ontwikkeling van den franc. De Franscbe regeering, aldus Simon, heeft de verzekering gegeven, dat zij beoogt 'een koers te bereiken, welke in overeenstemming is met den economischen toestand en die Frankrijk geen voordteelen op het gebied van de buiten- landsche concurrentie verschaft. De Fransche regeering verklaart, dat de dalende beweging van den franc, waaraan thans een einde is gekomen, de laatste was. Onder deze omstandigheden mieenen Londen en Washington, dat de door de Fransche re geering ondernomen actie niet onvereenigbaar is te achten met de monetaire overeenkomst van drie. Deze overeenkomst brjft ten voile van kracht. Eenigerlei aanpassdng van het pond sterling wordt niet overwogen, aldus Simon. NED. VEREENIGING VOOR LUCHTBESCHERMJNG. In die dezer dagen gehouden propaganda- vergaldering der afdeeling Ter Neuzen van de Ned. Vereeniging voor Ludhtbesdherming, kon de voorzitter, de heer Mr. P. Tellegen, burge- meester dezer gemeente, mededeelen, dat het ledental der afdeeling reeds was gestegen tot 300, doch dat dit, in verband met het doel, en in vergelijtking van andere plaatsen, tocih nog veel te gering geacht moet worden. Wanneer men in aammerfking neemt een ledental van 400 bij een bevolking van 1800 zielen, dan is 300 op een bevolking van ruim 11.000 zielen gering te achten. Er is echter gebleken, dat de propaganda voor het werven van leden, die dezer dagen werd gehouden, niet voldoende tot haar recht is gekomen, daar n.l. gebleken is, dat door af- wezighei'd van bewoners als andere oorzaken niet overal de inteekenbiljetten zijn terugge- vraagd. Zij, die wenschen toe te treden en bij wie het inteekeribiljet niet is teruggehaald, worden verzocht hun onderteakend biljet te willen bezorgen bij den burgemeester, hetgeen gaschieden kan door dit te deponeeren in de s tadhuisbrievenbus WATERSCHABPEN. Bij Kon. besluit zijn benoenad in de provin cie Zeeland: a. met ingang van 24 Augustus 1938, tot voorzitter van het (bestuur der waterteeering van de calamiterize polders Hoofdplaat en Thomaes de heer B. J. M. Thomaes te Hoofd plaat; b. tot dijkgraaf van den Hertogin-Hed- wiigepolder de heer A. J. M. Rottier te St. Jan- steen. I MVEKSITFJT TE AMSTERDAM. Op de voordracht ter benoeming van een gewoon leeraar in de moderne Fransche taal en letterkunde, aan de Universiteit te Amster dam heeft het curatorium voor de leftteren en wijsbegeerte als no. 2 geplaatst de heer Dr. H. Brugmans Jr., leider van het instituut voor Arbeidsontwikkeling aldaar, voorheen leeraar aan de Rijks H. B. S. te Ter Neuzen. Genoemde heer komt eveneens als no. 2 voor op de voordracht ter benoeming van buiten- gewoon hoogieeraar in de Fransche taal en letterkunde na de middeleeuwen. VRIJWDLXiIGE VOLDOENING VAN BELASTING. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten hehoeve van 's Rijks schatkist is ont- vangesn wegens te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of venmogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Ter Neuzen 6. AANVARING OP DE WESTERSCHELDE Russiseh schip emstig beschadigd. Donderdagnacht zijn op de Westerschelde het Engelscbe s.s. ,,Mossrose", (komende van Amsterdam, met bestemming Antwerpen en het van laatstgenoemde haven komende Rus- sische s.s. ,,Enisei"', met elkander in aanvaring gekomen. Van eerstgenoemd schip werd de boeg besdhadigd en de Russische stoomer be- kwam schade aan stuurboordzijde, mid- scheeps. Hollands.che m Belgische loodsen zijn ter assistentie uitgevaren. Beide schepen zijn ter reede van Vlissingen geankerd. Nader wordt gemeld, dat de ,,Mossrose", geladen met stukgoederen de reis naar Ant- weppen heeft kunnen voortzetten. De ,,Enisei", welk schip, zooals gemeld tamelijk emstig is beschadigd en een scheur kreeg midscheeps van de reeling tot onder de waterlijn is naar Antwerpen teruggekeerd. De ,,Enisei"', welke 557 ton meet is in 1.932 gebouwd en vaart voor refcening van 'de U.S.S.R.; de „Mossrose", welke 739 ton groot is, behoort tot de vloot van Richard Hughes en Co. te Liverpool en is in 1930 gebouwd. Zig-zagt onder drankinvloed over den weg! Donderdagmiddag te circa twee uur reed, meldt de Vliss. Crt., een auto 'door de Wal- straat te Vlissingen, waarin behalve de be- stuurder, nog twee personen hadden plaats genomen. De wagen slingerde zig-zag over den rijiweg en reed nu en dan zelfs over de trottoirs zoodat de menschen die zich ter plaatse bevonden, ijlings op zij moesten sprin- gen om een aanrijding te ontigaan. De politie werd telefonisch geiwaarschuwd, doch v6<5r zij ter plaatse kon zijn, reed de auto een hieisje aan dat geheel rechts van den weg op haar fiets reed. Het meisje werd tegen den grond geslingerd, doch kwam er op enkele ontvellingen na gelukkig onge- deerd af; het rijwiel werd gedeeltelijk ver- ndeld. Intusschen reed de auto tegen den gevel van het perceel Walstraat/hoek Groenewoud, waar niet noemenswaardige schade werd aange- richt. De auto werd bij deze botsing van voren echter eenigszins ingedrukt, waardoor, zooals later bij onderzoek Meek, de remmen werden ontzet. Inmiddels was de politie gearriveerd, die den bestuurder, die zwaar onder den invloed van sterken drank verkeerde, arresteerde en naar het politiebureau overfbracht, waar de man werd ingesloten. Ook de auto is naar het bureau vervoerd en zal, in verband met den toestand der remmen, moeten worden weggesleept. Tegen den gevaarlijken auto- bestuurder, een ingezetene onzer gemeente, is proces-verbaal opgemaakt. BEeEDIGING deurwaarder OOSTBTJRG. Het bericht in onis vorig nummer behoeft rectifieatie. De heer I. A. Brakman, procu- reursklerk te Oostburg, werd beeedigd als waamemend deurwaarder bij de Arrondisse- men ts - Re ch than k en het kantongerecht te Oostburg, ter standplaats Oostburg. ONGEVAL MET EEN ,GEWEER. Toen de landbouiwer J. A. te Cadzand, zijn geweer schoonmaakte, sprong de kamer van het geweer uit elkaar. Hij werd z66 emstig aan een zijner handen verwond, dat 2 zrjner vingers moesten geamputeerd worden. Een jeugdige arbeider P., werkzaam bij het afbreken der pastorie van de Ned. Herv. kerk te Schoondijke, geraakte onder een vallenden balk. Hij is met een geibroken dijbeen naar het St. Anthoniusziekenhuis te Oostburg overge- bracht. AFSCHEID VAN DEN HEER C. J. STURM .ALS GEMEENTESECRETARIS VAN IJZENDI.IKE. Overeenkomstig den wensch van den schei- denden secretaris, had de burgemeester van IJzendij'ke een bijeenkomst van den gemeente- raad belegd, ten einde van den heer C. J. Sturm, aan wien overeenkomstig zijn verzoek eervol ontslag is verleend' uit zijn ambt als secretaris van Uizendijke, officieel afscheid te nemen. Onder de genoodigden waren volgens de Midd. Crt., o.a. het voltailige gemeenteper- soneel, dominee Casteleijn, pastoor Van Gastel en kapelaan Van Oldeneel. De burgemeester die eerst het woord nam, herinnerde er aan dat de secretaris zoo lange jaren met eere zijn functie heeft uitgeoefend. Spreker tee- kende het ambt van secretaris zooals het ge zien wordt door het oog van den man van de straat, hij bezag den secretaris als Raads eersten dienaar en penvoeder in zijn vergade- ringen, eindelrjk ook schetste hij hem als „de man van gezag" in het college van Burg, en Weth. Gedurende de 28 jaren van uwsecretaris- schap. aldus de burgemeester, hobt gij steeds gewerkt in het belang der gemeente ter wij I onder Uw leiding veel nuttigs is tot stand ge komen. Naar baste krachten hebt gij steeds Uiw invloed ten goede aangewend. Namens de geheele gemeente en namens dsn Raad in 't hijzonder breng ik U daarvoor grooten dank. Spr. zegde steeds met groot genoegen aan den prettigen, hoewel korten tijd van samsnwerking te zullen terugdenken. Voorts deelde hij mede dat de leden van den Raad den secretaris over eenige "dagen een herinne- rin'g aan IJzenldijke, een herinnering speeiaal ook aan dit afsdheid, zullen doen toekomen. Tenslotte "hood spreker namens de gemeente- ambtenaren een zilveren vaas aan, waarin ge- graveerd staat ,,Ghal'Ss Jasephus Sturm, ge- meente-secretaris te IJzendrjke, van 15-10-1910 tot 1-5-1988". Als tweede spreker sloot zich wethouder Haverbdke namens den Raad gaame aan bij de woorden van den burgemeester. Mede uit naam van zijn collega-wethouder dankte hij den secretaris voor de aangename wijze van voorlichting in het college van Burg, en Weth. Spr. besloot met den secretaris nog een lang en onbezorgd leven toe te wenschen. Namens de ambtenaren daiiikte de heer Die- rikx zjjn chef voor de vriendschappelijke en belangstellenlde wijze waarop deze steeds met hen heeft willen omgaan. De heer G. Carpfeau sloot zioh hierbij aan. Pastoor Van Gastel wees er op, 'dat deze dag een mrjlpaal is, die een levensperiode af- sluit waaraan de secretaris ongetwijfel'd met genoegen zal blijven denken. Het afscheid zal moeilijk vallen, aldus de pastoor, maar het zal U lidhter zijn waar gij weet steeds Urw plicht (Ingez. Med.) te hebben gedaan. Dit laatste immers zullen wij ons altijd in dankhaarheid van U mogen herinneren. Dominee Casteleyn mocht herhaaldelijk voorlichting van den secretaris ontvangen. Hij dankte hem hiervoor hartelijk en sprak de beste wenschen uit voor de toekomst van den secretaris en de zijnen. Tenslotte sprak de secretaris als volgt: Voor mij is thans het oogenblik gekomen, dat ik van U afscheid moet nemen. Ruim een kwart eeuw hen ik in deze gemeente werk zaam, welke mij met hare hevolking lief is ge- worden. Als ik straks dan ook deze gemeente verlaat moge het bekend zijn dat voor iederen IJzendijkenaar mijn woning in de nieuwe woon- plaats open staat en hem een welwillende ont- vangst waeht. Geachte Raad en heeren van het gemeentebestuur, met U heb ik steeds in de beste harmonie mogen samenwerken, waar- voor ik veel dank verscthuldigd ben. Zeer ge achte burgemeester, hoewel onze samenwer- kinig van korten dunr was, moet het mij toch van het hart, dat ik in U een sympathiek per- soon heb leeren kennen die voor iedereen toe- gankelijk is en op wie men mag rekenen. Hee ren mede-ambtenaren, ik zou te kort schieten wanneer ik U op dezen dag niet mijn hijzon- deren dank zou hetuigen voor de ruime mede- werkmg welke ik steeds mocht ondervinden. Tenslotte breng ik U alien mede namens mijn vrouw hartelijk dank voor Uwe goede wen schen en voor het stoffelrjk blijk Van Uwe achting voor mijn persoon. Ik hoop verder dat het U alien Wel moge gaan. Hierna werd de eere-wrjn rondgediend. BENZINEBONS VOOR TOER1STEN IN BELGIE. De staatscourant van Woensdagmorgen publicsert een decreet, waarin de vx>orwaar- den zijn vastgeiegd voor het afleveren van 'benzinabons aan buiteniandsohe toeristen. Vreemdelingen, die hun eigen voertuig gebrul- ken, kunnen een reductie op den benzineprijs krijgen door middel van bons, berustend op een korting op de douanereehten van 60 cts. per liter en op een toekenning van 20 liter per dag voor sen maximale hoeveelheid van 60 liter. Eerste steen-legging Stadhuis. Uit officieele bron deelen wij' mede, dat de eerste steen van het nieuwe stadhuis a.s. Don derdag 12 Mei gelegd zai worden door den EdelAchth. Heer Burgemeester Blok, des namiddags te drie uur. Serenade. Omstuwd van een hossende, jeugdige menigte bracht de harmonie Concordia" gisteravonci een serenade a ah het werkend lid, den peer A. Butler, die op dezen dag in het huwelijks- bootje stapte. Het nieuwe stadsgedeelte toonde daarbij groote belangstellipg en werd door dit muzikale bezoek, aan rde woning van de bruid, in de Prins Mauritsstraat. in een vmolijke stemming gebracht. Namens de werkende leden en het bestuur boodt, volgens de goede traditie, de heer Buma als voorzitter een fraai geschenk aan in den vorm van een prachtige lamp, die, naar hij hoopte het zonnige dagelijksche pad, ook bij avond, in hun a.s. woonplaats Ter Neuzen, zou verlichten en terug doen denken aan de jaren in „Concordia" doorgebracht. HET CENTRUM. Een avond in de Opera. Over deze film schrijft het Handelsblad: Men kan humor van clowns moeilijk een anderen maatstaf aanleggen dan dien van de die de verdienste heeft intemationaal te zijn, die zich baseert op menschelijke trek- jes en mechaniekjes, die van iedereen zijn. juist als marionetten gebaseerd moeten zijn op de plastiek van alien. Dit neemt inmiddels niet weg, dat de humor van clowns toch mede bepaald wordt door het volk, waar deze h/umor uit gegroeid is en door de geestelijke houding, die den uiterlijken lefvensvorm van dit volk bepaalt. Als zoodanig is de humor van de Marx brothers Amerikaansch. De tnechanisatie van het leven is aan de overzijde van den Oceaan nu eenmaal verdei' doorgevoerd dan in Europa en de verhouding van het menschelijke tot het zakelijke ligt er anders dan hier. De Marx brothers putten hun trouvailles uit deze twee elementen: het gemechaniseerde leven en de veihouding menschelijk tot zakelijk. Het is moeilijk om in een film van geimproviseerden humor te spreken, doch de humor van de Marx brothers

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5