SCHUDT UW LEVER WAKKER Pluimvee-Rubriek Landbouwberichten Gemengde Berichten Burgerlijke Stand HANDEN GEHEEL VERSTUFD. HOEK. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. NOG VOORTDUREND AARDSCHOKKEN LOOP DER BEVOLKING. Nu 83 jaar en even recht alsof hij 21 was. ,1k wiil U laten weten, dat ilk sinds een paar jaar Kruscben Salts gehruik. Voor dien tijd waren de gewrichten in mijm handen geheel venstjjifid en op een van mijn vingers zat een groote knototoel. Dit is nu allemaal veidwenen. Mijn handen zijn absoluut zonder pijp en mijn vingers even recht alsof ik pas 21 was. Ik ben hiervoor zeer danktoaar, want ik ben nu bijna 8S jaar." S. H. te S. Gezwolien pijniij'ke vingers zijn ihet gevoig van een rheumatische aandoening. De oorzaak Wervan is meestal een leveed aan urinezuur in Ujw organisime. De zes zouten in Krusehen Sate zuiveren U|w lichaam van alle schade- lijke stoffen, terwijl zij tevens voorkomen, dat deae zidh ooit weder ophoopen, daar zij Uw mwendige organen op natuurlijke wijize tot geregelde werklng aanaporen. De dagelrjksche dosis houdt U fit en U voelt zidh jaren jonger. Knuschen Salts is uitsiuitend verkrijgtoaar foij alle apothekers en erkende drogisten. Aidv. Die tweede film is tlhans geanaveerd. 0De puibliciteit noemt haar thans als de grootste Europeesche filmspeelster en het is indterdaad een feit, dat men het aantal waar- iifk goede actrices van het witte doek in de Qade Wereld op die vingers van een hand kan tellen. Zarah Deander toehoort tot hen. Of zij de grootste is? Zjj is in het ibegin van dit verhaal, dat ont- leend werd aan een boek van Louis H. Lorenz .,2u neuen Ufern", een zingende Gartoo-gelrj- kenis, ads de gevierde actrice van het Lon- densche Adelphi-theater, en aan het slot een Dietridh-reiminiscentie, als uitgejoelde zange- ree in een obscure gelegenheid in Australia Daartusschen in doet zij den-ken aan de Atroerikaansche Kay Francis. Wellicht is haar talent grooter dan dat van Francis. Zarah Leander dankte haar eerste sucoes voor een -met gering deel aan het ver- biuffend gemak, waanmede zij zich aan de etiachen van de camera wist aan te passen. Zij toonde zich daartoij, afgezien van Garbo en Dietrich-gelijkenissen, een goed actrice. Of zij een groot actrice is. moet zij ook na „Verban- den" nog ibeiwijzen. (Men zette haar in de beste entourage, die Neuibabeisfoerg haar bieden kon: men gaf haar Detfef Sierck, een der voomaamste regis- serurs van de Ufa als spelleider, en Willy Bir- gel. een der meest geroutineerde acteurs, als partner. De wijze, waarop het verhaal van Lonenz voor de camera gebracht werd, bood geen brjzondere mogelijkheden. Het is de ge- schiedenis van een jonge vrouiw Engelsche actrice die de verontwaardiging wekt van- wage haar zedelooze liedjes en haar immo- reele kleedrj zij draagt in het Adelphi- theater een toilet, dat tegenwoordig als avon-dnotoe op een diplom atentoal geen op- sdhudding zou verwekken en haar liedjes kunt ge desnoods in den familiekring voordragen. Eln dan vervalscht sir Albert Finsbury een cheque en Gloria Vane neeant de schuld op zidh. De rechter deponeert haar naar Austra lia voor zerven jaar. Sir Albert vertrelkt eiven- eens naar Australie om een nieuw lev en te beginnen. Gloria smokkelt hem van de ge- vamgenis uit een briefje in handen. Hij kan haar redden door haar te trouwen, doch Fins- bury staat zeer goed aangeschreven bij den gouivemeur en diens dochter is veriiefd op hem. Hij aarzelt en een farmer is hem voor. Deze kiest de gevangene tot vrouw en Gloria Vane herkrijgt haar vrijheid. Zij vraagt Fins- bury te spreken in het huis van den gouver- neur en hoort juist hoe deze de verlotving van zrin doohter bekend maakt. Bij een latere ontmoeting in de kleed- kamer van een obscuur cabaret begrijpt Finsbury, dat hij de vrouiw, die zich voor hem opofiferde. verloren heeft. Op den dag van zijn huwelijk met de gouvemeur's dochter vindt men hem met een kogel in het hoofd. De jonige farmer is de eerste, die het ver- neernt. HQ weet, dat Gloria voortaan bij hem zal tolijven. Zoo is na deze film goed en geroutineerd vakwark, dat ongefcwijfeld de belangstelling zal (hetotoen het geval-Leander noig steeds niet opgelost, feitelijk, maar hoe dan ook, deze Zweedsche actrice ibezit persoonlijkheid genoeg om haar derde film weer met belang stelling tegemoet te zien. Is dat op zich- zelve al niet een heele prestatie Caroussel. In deze Astrafikn der Ufa draait met luid- ruchtige muziek en vroolijk geluid der menigte, de draaimolen, knarst het rad van avontuur en knalt het hoofd van Jut. Gemo- demiseerd dat laatste, immers in plaats van bet dene ontploffende slagtooedje op de ouder- wetsche kermis, is nu een heele vonkenregen gekomen. iSytmtooliek, deze ergens vrijwel willekeurig ingelaschte scene? Want Erika Htitoner, een rol, Marika Rokk op het lijf geschreven, moet in het leven ook een weindg kermis hebben. Kleine duvel, zooals een van haar laatste ver- overingen, de oude vrijgezel Huhn haar noemt, die ze is, zet ze den heelen tooel op stelten; windt ze die mannen: sullen, verliefden, vweurs, om haar vinger, en maakt ze kalbaal om de liefde. En dat alles wat tusschen twee haakjes, vooral na haar optreden in de sadons van den mode-fotograaf Roewer niet boo heel gemakkelQk meer is aan te nemen omdat ze Fritz, den neef van den ouden Huhn, zoo hartelijk bemint en met dien in het huwe- Ipisbootje wil stappen. Alle machinaties zou- den er slechts op gericht zijn om de toestem- ming van den rijken ouden oom, zonder wiens Steim de trouwerij onmogelijk zou zijn, in de wacht te sleepen. V6or het zoover is, moet Erika door vele vuren, ze moet auto's wasschen, waartoij ze met de onvermijdelijke, onjuist-gerichte stra- len de noodige hilariteit wekt; ze moet liedjes zinigen, waarin gefilosofeerd wordt, dat voor het geluk geen millioenen, geen champagne en geen (kajviaar noodig zijn; ze moet met de beenen filosofeeren, van beroep en aanleg is ze eigenlrjk danseres in het lichte genre wat Sabine Ress bewonderenswaardig voor haar doet. Ze moet het met Otto Petersen, den nestaurateur van den overkant, die zijn Jmappe, onlbenullige gezicht van Robert Dor- eay door een koksmuts flatteert, aanleggen met Roewer Georg Alexander in een auto rijden; zich in een zeer indecent co.stuum door dezen laatste laten fotografeeren; ze moet vluchten, bontmantels bij ongeluk mee- nemen en 'n avontuur, onschuldig van a tot z, be lev en met den wereldwQzen dr. Wienowski! •die in die gestalte van dr. Ernst Demburg een genoeglijk type is geworden. Richard Kom speelt Fritz Nordmann een jongen, die nu eens geen vervelend moo'i ge- laat er op nahoudt verre van dien maar die forsch en stevig, met zijn wel karakteris- tieken kop, al de charrne heeft van de jeugd Paul Henckels, als de oude kunsthandelaar Huhn, is een wat met zich zelf ingenomen overigens in zjjn antiquiteiten opgaand vrij gezel uit principe, die zich echter als hij de jonge, levenslustige Erika in handen valt, zijn principes laat ontnemen, als waren het de pooten die onder zijn stoel worden weg- geizaagd. Alles bij alles is deze door Alwin Elling ge- regisseirde film een genoeglijk kijkspel ge worden, een tikje onwaarschijnlijk hier en daar, gelardeerd met een enkel aardig liedje, een knappen dans en velerlei avontuur, opge- hanigen aan het canailleuse optreden van Marika Rokk. VAKSCHOOL VOOR MEISJES TE GOES. Dinsdag heeft de Vakschool voor Meisjes te Goes haar twintigjarig bestaan gevierd. Bij die gelegenheid werd 'n tentoonstelling geopend van door de leerlingen gemaakte weirkstukken, die zich in groote belangstelling mocht ver- heugen. Mr. Zaarjer, de voorzitter, heeft haar geopend en eenige mededeelingen gedaan uit de historie der vereeniging. De school is be- gonnen met 80 leerlingen en telt en nu 300. Gelukwenschen werden aangeboden door den burgemeester namens het gemeentebestuur en door de presidente v. d. afd. v. d. Ned. Ver. van Huisvrouwen. BESMETTELIJKE ZEEKTEN. In de week van 24 tot en met 30 April zijn in de provincie Ze,eland aanigegeven de vol- gende gevallen van besmettelijke ziekten: roodvonk Burgh 1, Oud-Vosmeer 3 (het vier- de, vijfde en zesde gevail in een gezin), Ril- land-Bath 4 in een gezinr Gdmeenteraad. In de op a.s. Dinsdag 10 Mei, das voorm 9 uur te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling 1. Ingekomen stukken. Voorstel tot wijziging der begrooting voor den dienst 1937. Idem voor 1938. Vaststelling van het gemiddeld bedrag per leerling ter zake van de kosten be- doeld bij artikel 55 der L. O. wet 1920 over 1936. Vaststelling vargoeding bedoeld in artikel 101 der L. O. wet 1920 over 1936. Verzoek van de vereeniging tot stichting en instandhouiding eener Christelijke school aan den Molendijk, om gelden be- schikbaar te stellen voor: a. de aanschaffing van een nieuwe schoolkachel b. het egaliseeren, afwaterend maken en het gedeeltelijk betegelen van de speeiplaats. Voorstel tot het intrekken van het raads- besluit tot het aangaan van een geldlee- ning van ten hoogste groot /1000, ge- nomen in de vergadering van 26 Maart 1937. Voorstel van Burg, en Weth. tot aankoop van een igedeelte zijkantweg en sloot in de Langestraat, van J. D. de Feijter. Reclame's: a. Hondenbelasting. b. Schooligeld. c. Precariorechten. 5. 6. eigen uitlatingen, tot taak heeft gesteld de ondemwnen ordeningspogingen in het bak- kerijbedrijf te doen mislultken en zich daartoe aan het hoofd der kleine groep van tegen- werkers te zullen stellen". De motie constateert verder, dat ,,de uitge- wekene zijn prijzen vaststelt beneden den kost- prijs, welke in het bedrijf geldt, en steun ver- leent aan bakkers, die contractbreuk jegens hun mede-contractanten bij het prijzencontract pleegden". Er wordt in de motie voorts tegen geprotes- teerd, dat de vreemdeling in kwestie een be- drijfsvergunning gekregen heeft. Aan het be- stuur werd opgedragen bij de regeering er op aan te dringen deze yergunning in te trekken en tevens te ijveren voor opneming van prijs- bepalingen in de verbindend verklaarde onder- nemersovereenkomst. Zooals bekend, maakt het bestaande prijzen contract geen onderdeel van die overeenkomst uit. vSTRENG OPTREDEN TEGEN VOETRALPOOLONDERNEMINGEN. Dezer dagen heeft het hoofdkantoor voor Ne'derland van de Engelsche voetbalpool- onderneming „M,urpihy" een circulaire gezon- den aan de over geheW ons land Verspredde agenten van die ondememing. In de circu laire werden de agenten udtgenoodigd de in- gevulde forxnulieren, welke de deelnemers bij hen badden bezorgd, niet langer te zenden aan het oude adres, maar aan een nieuw adres aan de Groote Draaist'eeg te Rotterdam. Daar heeft die poliitie Vrijdag alle uit den lande binnengekomen inigavulde formulieren (naar sohattdng ca. 2000) in- beslag genomen. Het nieuwe adres is het woonhuis van een kantooribediende van het oude hoofdkantoor, dat was gevestigd aan de Van Vollenhove- straat te Rotterdam. Deelnemers, die hun formulieren hebben in- gezonden, zullen goed doen er rekening mede te houden, dat hun deelneming vergeefsch zal zijn gewteest, daar hun formulieren niet naar Enigeland gaan. Voor het kantoor zal het geen zin hebben de gelden naar Enigeland over te maken, zoo- dat de betrokkenen zich voor de teruggave van hrui gelden tot het kantoor zullen hebben te wenden. De politic heeft proces-iverbaal opgemaakt. te halen. Een goed gericht schot maakte echter een einde aan het leven van het mon ster. Op Goeden Vrijdag is het de bevolking van de kampong Terbanggi Ilir gelukt om een grooten koningstijger door middel van een val, een stellage bestaande uit schuin geplaatste, stevige, dikke toalken, bezwaard met steenen, te dooden., Sedert eenige dagen maakte de tijger de omstreken onveilig. Hij verslond honden, geiten en zelfs een bewoner van genoemde kampong, die bezig was boseh- producten te verzamelen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abounds worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en bleid vermelden. ZONDER SCHADEUJKE LAXEERMIDDELEN Iederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw licha.am is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el- lendig en ziet alles somber in. De. n?®f?.tS,lEj?.?.ermiddelen z«n slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een iiter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel tit zjjn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever- pilletjes bij apothekers en drogisten. f. 0.75. (Ingez. Med.) 7. 8. 9 UITGIFTE BOERDERIJEN IN DE WIERINGERMEER. Per 1 November a.s. zullen wederom 51 boerderijen in de Wieringermeerpolder worden verpacht aan particuiiere boeren en wel: 26 akkerbouw-, 23 gemengde en 2 weidebedrij- ven tezamen groot rond 2000 hectare. Alsdan zullen reeds 213 boerderijen in particuiiere exploitatie zijn. Van de 20.000 H.A. oppervlakte van den polder wordt 2000 H.A. ingenomen door dor- pen, wegen en kanalen, terwijl 500 H.A. is beboscht, zoodat 17.500 H.A. cultuurland overblijft, waarin 1000 H.A. in staatsexploi- tatie wordt gehouden. Van de resteerende 16.500 H.A. is reeds 9600 H.A. in particuiiere exploitatie luitgegeven, welk oppervlak dit jaar dus zal toenemen tot 11.600 H.A. De overige 4900 H.A. zullen worden verpacht in de jaren 1939 en 1940. Aan den bouw der bedrijfsgebouwen op de dit jaar te verpachten bedrijven zal binnen- kort worden begonnen. DROGISTERIJ UITGEBRAND. (Zondagmidag te kwart voor drie is, door tot nu toe onbekende oorzaak, brand uitge- broken in de drogisterij van den heer Kooger, aan den Kanaalweg in Den Helder. Spoedig was de brandweer ter plaatse aan- wezig. Het bleek echter reeds op dat oogen- blik, dat er weinig meer van het pand, dat geheel gevuld was met uitermate brandbaar materiaal, zooals olien, benzine, verbandstof- fen e.d., zou ovenblijven en men zich gelukkig zou mogen prijzen, indien de belendende per- oeelen, w.o. de Casino-Schouwburg, behouden konden blijiven. Met niet minder dan acht slangen richtte men het water op het als een fakkel bran- dende winkelhuis, terwijl tegelijkertijd de beide aangrenzende huizen beschermd werden. Na een goed half uur was men den brand meester. Alleen de muren van het huis staan nog overeind. De heer Kooger is verzekerd tegen brand- en bedrijfschade. De burgemeester, de heer Ritmeester, was op het terrein van den brand aanwezig. Door een aantal matrozen werd een handje geholpen met het blusschingswerk MET EEN ZEILROOT. Drie jonge Engelsehen heschikten over een zeilboot en een goede dosis romantische nei- gingen. Daar kan men heel wat mee doen. Om te beginnen traden twee van hen in het huwelijk en toen had men een gereede aan- leiding om een groote reis te ondememen. De vrienjdischap van het drietal was n.l. zoo hecht, dat het echtpaar nummer drie niet alleen wilde achter laten. Waar zou men de huwe- lijiksreis heen maken? Niet naast de deur, wend besloten. Nu kan het denkheeld: eeri groote reis, ruimer en nauiwer genomen wor den. Het genoemde drietal gaf naast zijn nei- ging tot romantiek echter ook hlijk van prac- tischen zin, doondat het besloot eerst maar eens niet al te ver te gaan. Ze willen eerst eeh proeftocht maken, welke rondom Enge- lanid zal leiden en daama staat op het pro- gramma ndets minder dan een reis naar Nieuw Zeeland. Het scheepje waarmede ze varen, is een „kaag" van 16 ton. De beman- ning bestaat uit den heer en mavrouw Stanley en den heer Mc Gregor. Allen zijn nog onder de dertiig. De heer Stanley is van plan, om als hij Nieuw Zeeland bereikt heeft, zich daar op de scihapenteelt toe te leggen. De heer Mc. Gregor hoo,pt in het Zuiden zijn passage voor de teruigreds te vendienen en dan naar zijn vaderlartd terug te keeren. Ze rekenen voor de zeereis twaalf maanden nioodig te heibtoen. In Anatolie worden de laatste dagen nog voortdurend ernstige aardschokken geregis- treend, zelfs in streken, 'die tot nu toe voor oniheil gespaard waren gebleven. Deze aardschokken hebben een paniek ver- oorzaakt te Adana en omstreken. De mate- rieele schade, de laatste dagen aangericht, is zeer aanizienlijik. 6700 huizen werden bescha- digd, terwijl 4000 huiizen zijn ingestort. In aangrenizende gehieden hebben 6000 huizen ernstige schade opgeloopen. Alle werkenlden zullen 2 procent van hun salaris over een maand afstaan. EEN ETRUSCISCHE DOODEN-STAD ONTDEKT. Bij het graven van een nieuw kanaal in de omgeving van Adria (ten Zuiden van Venetie) is een Etruscische doodenstad ontdekt. Tot nu toe heeft men 109 graven geopend, waarin een groote hoveelheid gouden, ziiveren, bron- zen en terracotta voorwerpen werden gevon- den. De vondsten werpen veel licht op de geschiedenis Italie van deze oude bewoners van NIEUWE „RROODOORLOG" TE AMSTERDAM. Qpnieuw heerscht er, schrijft ,,De Telegraaf", onrust in de Amsterdamsche bakkerswereld, In weerwil van het prijzencontract, dat onge- veer een jaar geleden door de Federatie van patroonsvereenigingen werd ingavoerd en ge- teekend werd door ongeveer 97 pet. der bak- kerijbedrijven in de hoofdstad, is in een Maan- dagavond gehouden vergadering van de Am sterdamsche Broodbakkerspatroonsvereeniging ,,De Voorzorg", waarbij meer dan 200 bedrij ven aangesloten zijn, geconstateerd, dat sedert eenigen tijd het prijsniveau opnieuw ingestort is. Alle ordeningspogingen hebben een nieuwen ,,broodprijsdaling" niet kunnen voorkomen. Terwijl de bij contract vastgestelde broodprij- zen bedragen vijftien cent voor „afgehaald in den winked", en zestien cent voor ,,thuis- bezorgd", wordt al weer gedurende verschei- dene weken het brood in vele buurten, o.a. in de Weesperstraat, Staatslieden- en Haarlem- merpoortkwartier en in de Jordaan, voor elf cent verkocht. De prijzenstrijd, ten doel heb- bende debiet te veroveren, is dus opnieuw ontbrand. In de Maandagavond gehouden vergadering van ,,De Voorzorg" is, na een uitvoerige uit- eenzetting van het bestuur over den toestand in het bakkersbedrijf, in een aangenomen motie vastgesteld, dat „een der belangrijkste oorzaken van het instorten van het prijsniveau te wijten is aan het optreden van een Duit- schen uitgewekene, die zich sedert 1937 in het bedrijf heeft gevestigd en zich, blijkens zijn EEN ONGEWONE HITTEGOLF. De staten van den Atlantischen Oceaan zijn pdotseling bezocht door een voor dezen tijd van het jaar ongewone hittegolf. Donderdag werd de hoogste temperatuur sinds 50 jaar bereikt. Te New-York steeg de thermometer tot boven 30 grader in den sehaduw. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. De correspondent van de Ind. Crt. te Pasoeroean meldt aan zijn blad, dat daar een emstig verkeersongeval is gebeurd. De heer v. W., geemployeerde van de sui- kerfabriek Poerwodadi, bij Madioen, reed om half negen uit het hotel dn de richting Ma- iang. Enkele tientallen meters verdei' reed zijn auto een fietse^&am, cdie hoofd is van een naburige dessa. De fietser werd meegesleurd, zijn fiets werd geheel vernield. lets verder werden ook nog twee vrouwen aangereden. De fietser en de twee vrouwen werden alle drie ernstig gewond. De heer v. W. haalde direct zelf een dokter. Een laborant van het proefstation, die het geschreeuw der gewonden hoorde, waarschuw- de de politie. De gewonden werden naar het ziekenhuis vervoerd. Hun toestand is ernstig. De schuld van het ongeval ligt volgens het blad bij den heer v. W. Hij verklaarde, dat hij een blik op den grond wilde omzeilen en een oogenblik niet met zijn aandacht bij het stuur was. ROOFDIEREN IN DE LAMPONGS. Een oude inlander uit Tegineneng, onder- afdeeling Soekadana, was. met een kleine prauw gaan visschen in de Way'-Sepoetih. Toen hij in de late middaguren nog niet thuis was gekomen, begaf zich een zijner familie- leden naar de plaats, waar de man zou kun nen zijn. Tot zijn niet geringe ontsteltenis ontwaarde hij slechts de omgekantelde prauw. De heele kampong kwam op de been om den vermiste op te sporen. Niet ver van de prauw vonden de kamponggenooten het lij.k van den ongelukkigen visscher, dat sporen ver- toonde, dat hij door een krokodil was aan- gevallen. De veldpolitie zette in de onmiddel- lijke nabijheid van het lijk een paar agenten gewapend' met karabijnen op post. Het duurde niet lang of de krokodil kwam te voorschijn, vermoedelijk om zijn prooi weer HET JAARVERSLAG VAN DEN VEEARTSENIJKUNDIGEN DIENST OVER 1936 INZAKE PLTJIMVEEZIEKTEN Ik heb in een tweetal art'ikelen een en ander vermeld van de werkzaamheden van het Rijkslanidbouwiproefstation voor Veevoeder- onderzoek te Wageningen over 19361937 Het officiieele raipport dier werkiz,aalmheden treft men aan in: Verslagen en Mededeelin gen van de Directie van den Landlbouw 1937, no. 3, een zeer lijyig boekdeel van 572 blad- zijden, dat bij de Algemeene Landsdrukkerij in Den 'Haag voor 2,50 verkrijgfbaar is. In dit boek is ook opgenomen het verslag van den Dire'cteur van den Veeartisenijtoundi- gen Dienist omtrent de werkzaamheden van dien Dienst en de gezondheid'stoestand1 van den veestapel in 1936. Omtrent pluimveeziekten vin'dem we daarin o.a. het volgende: Weder kwamen over het voorkomen van pluimveeziekten weinig berichten in, terwijl toch de indruk werd verikregen, dat meer der e ziekten, o.a. diphtherie en pokken meer voor- kwamen dan in 1935. Het contact tusschen plulmveehouders en dierenartsen schijnt goed- deels verloren te zijn, terwijl de eotingen vrij- wel uitsluitend door voederhandelaren, kwak- zalvers en de edgenaars zelve warden verricht. Door verschillende veeartsen o.a. dien te Zuid- wolde en dien te Dalen wtordein evenwel typi- schie gevallen vermeld, waaruit blijkt, dat door deze entimgen door leeken, niet de min- ste immuniteit werd opgerwekt. De veearts te Helden wiijst er cup, dat de kiippenhouders in zijn omigeving hlijikbaar er genoeg van hebben hunne dieren door leeken te laten inenten en zich weer tot den veearts wenden. De veearts te Renesse bericht, dat diphtherie door hem op twee bedrijven in emstigen varm werd ge constateerd onder kalkoenen. Het resultaat der enting was, hoewel bevredigend, niet zoo goed als bij kippen. De pullorumzaekte der kuikens kwam in 1936 nog vrij algemeen voor. De veearts te Renesse meen't, dat am de ziekte met ze'ker- heid in een foktoom uit te roeaen, driemaal op pullorum dient te woiden onderzocht en zelfs levert dit misschien nog geen absolute zakerheid. De coccidiosis werd vooral gecon stateerd in Groningen in de omgeving van Ter-Apel, in die van Naaldwijk en op de Ve- luwe, waar het in de omigeving van Epe aan- leiding gaf tot uitgebreide kuikensterfte. Tuberculose kiwam over het algemeen niet veel voor. Op een drietal bedrijven in Lim burg echter in zoo uitgebreide mate, dat al het aanwezige pluimyee moest worden apge- ruiimd. Vogelcholera werd waargenomen door den veearts te Put'ten op de Veluwe; de entstof der Rijtesseruminrichting gaf prachtige resul- taten. Omtrent de Kleiin'sehe ziekte deelt de vee arts te Nijkerk mede, dat in zijn omgevihg jaiarlijiks tallooze veelbelovende hennen aan dit lijden ten offer vallen. Koppels waarin de ziekte chronisch geworden is, worden soms nog aanigehoudenv tot groote schade van den eigena-ar, daar zoo'n koppel in den loop van d-e legperiode steeds inkrimipt, zelfs tot op de hem en nog minder. Alle middelen tegen deze ziekte hebben g*efaald! Een paar jaar g*een kippen houden geeft resultaat, doch dit is voor de kleine boeren, voor wi-e juist de kippen zulk een belangrijk onderdeel van het bedrijf vor- men, ddikrwijls niet uitwoerbaar. De vertamming kiwam vrij veelvu-idig voor, o.m. in de omgeving van Heijthuizen en die van Horst. In den regel wordt hiervoor geen hulp ingero-epen, daar de eigenaren de dieren liever opruimen, omdat zij de overtuiging zijn toegedaan, dat er wedmig of niets tagen te doen is. De veearts te Hu-l-st deelt mede, dat bij m-eerdere postduivenihauders de paratyphus in ernstige mate onder de duiven voorkwam met va-ak een groot aantal sterftsgevallen. Entin- gen met entstof gaven gunstige resultaten. Na de enting bdijven evenwel enkele dieren baoiiiendrag-ers, die uiterlijk goed gezond, toch aanleiding geven tot het st-erven hunner jongen. 'Ziedaar, eenige grepen uit het interessante jaarverslag van den Veeartsenijkiundigen Di-enst. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk veriboden.) j., echtg. van Geertrui de Visser. 9 April. Ca- telijntje Krdkke, oud 83 j., wed. van Johannes Dronkers. 23 April. Jacobus Dirk van Alten, oud 50 j., z. van Dirk en van Adriana Diele- man (Ibeiden overl.). 24 April. Maria Clemen tina de Kever, oud 63 j., echtg. van Dominicus Jacobs- (Ax. Crt.) HONTENISSE. Htuiwelijte-aangiften. 21 April. Rene Due- nnek (van Vogelwaarde), oud 25 j. en Philo- mena P. de Maagt, oud 27 j. 28 April. Pieter de Koster, oud 30 j. en Janna A. Dieleman, oud 29 j. Andreas J. Jansen (van Hulst)' oud 52 j. -en Louisa Weesepoel, oud 48 j. Huwelijks-voatrefkfcingen. 20 April. Joseph P. J. van Jol-e, oud 25 j. en Mathilde Kegelaer, ou-d 27 j. 27 April. Theodorus Krdeokaart, oud 30 j. en Augusta A. van Waterschoot (van Rotterdam), oud 26 j. Getooorten. 20 April. Francies Marie, z. van Prudent van Itegem en van Maria C. Theenaart. 24 April. Maria Rosalia, d. van Corn el is A. Bogaert en van Maria A. van Waterschoot. 29 April. Maria Johanna Jaoolba, d. van Anton Dronkers en van Maria Oh. ten Kate. Overlijden. 20 April. Philomena Janssenet, oud 92 j., wed. van Carolus L. Reunia 22 April. Digna de Loos, oud 87 j., wed. van Theodorus Hemelaar. 24 April. PetroneUa Polfliet, oud 81 j., wed. van Petrus de Gijsel. 25 April. Elisabeth Bonm, oud 66 j., echtg. van Josephu-s de Blok. 27 April. Maria uit den Hof, oud 74 j., wed van Constantinus A. van Braband. 28 April. Alphonsus de Bruijn, oud 79 j., echtg. van Aureliana Chr. Adria&n- sens. SAS VAN GENT. Huwelijks-voltrekkingen. 26 April. Michiel Bee pens, oud 48 j. en Elizabeth de Jonge oud 25 j. Getooorten. 24 April. Mirjam Victorina, d. van Robert Edmond RenSque en van Oscarina van Laere. OVerlQden. 25 April. Nathalia Baart, oud 77 wed. van Josephus Nederiof. J AXEL. Huwelijks-aangiften. 7 April. Louis Camiel Vermandel (van Sas van Gent), oud 27 j„ jm. en Maria Anna Catharina David, oud 30 j., jd. 19 April. Krijn Duiven (van Numansdorp), oud 22 j., jm. en Adriana Maria de Keiizer, oud 25 j., jd. 22 April. Adriaan Abraham Butler, oud 24 j., jm. en Jacotoa Pietemella Oppeneer, oud 23 j., jd. 28 April. Adolphus Cornells Breepoel, oud 24 j., jm. en Leonie van Goethem, oud 22 j„ jd. Dirk Herrebout (van Hoek), oud 22 j., jm. en Oatbarina den Beer, pud 18 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 April. Leon Fran-ciscus Frankevijle (van St. Jansteen), oud 27 j., jm. en Elsa Berthina Augusta de Kerf, 30 j., jd. 21 April Maurice Andre Cort- vriendt (van Ter Neuzen), oud 29 j., jm. en Maria Amelia de Coninck, oud 24 j., jd. Petrus Josephus Veidurmen (van Vogelwaar- die), oud 33 j., jm. en Madeleine Marie Coralie Suij, oud 28 j., jd. 28 April. Louis Camiel Vermandel (van Sas van Gent), oud 27 j., jm. en Maria Anna Catharina David, oud 30 j., jd. Getooorten. 3 April. Jacobus Dirk, z. van Daniel Hamelink en van Tanneke Maria van Kerkvoort. 10 April. Mathilde Leonie Altoer- tina, d. van Joseph Gerardus Comelis Pieters .en van Eliza Maria Fidelia Jonkheijm. 11 April. Jacobus, z. van Jacobus Geensen en van Janneke Dieleman. 13 April. Hermanus, z. van Janus Comelis van Luijik en van Jozina Maria Wisse. 18 April. Jannie Debora, d. van Mari- nus ,de Fouw en van Anna Maria Debora Kiel. 20 April. Anna, d. van Adriaan Dieleman en van Janna Koster. 22 April. Eimmie Maria Camilla, d. van Camillas Cyrillus Jesoirens en van Anna Maria Aerens. 28 April. Anna, d. van Louis Vinike en van Tanneke van Taten- hove. Overlijden. 6 April. Pieter Riemens, oud 68 WESTDORPE. Huwelijks-aangiften. 6 April. Josephus Leo- poldus Maria Antonius Behiels (van St. Niklaas), oud 26 j. en Josde Marie Marguerite Cyrilla Emilienne Clotilde van Waes, oud 23 j. 14 April. Achiel de Muijnck (van Gent), oud 25 j. ten Margriet Clemence Marie van Hoecfce, oud 24 j. 20 April. Gilbert van Waes, oud 24 j. en Irene Hemelsoet, oud 24 j. 27 April. Pieter de Vries (van Sas van Gent), oud 28 j. en Johanna Cornelia Helena de Koeijer, oud 26 j. Huwelijks-voltrekkingen. 28 April. Josephus Leopoldus Maria Antonius Behiels (van St. Niklaas), oud 26 j. en Josde Marie Marguerite Cyrilla Emilienne Clotilde van Waes, oud 23 j. Getooorten. 21 April. Leon Stephaan, z. van Florimond Victor Lammens en van Anna Theodora Augusta Adriaansen. Overlijden. 3 April. Coleta Janssens, oud 52 j., -echtg. van Jozef Rotthier. 9 April. Cle mens Remery, oud 77 j., echtg. van Stephanie Buijsse. 14 April. Elias de Koeijer, oud 82 j., wedn. van Anna Maria Catharina Louisa de Bakker. ZAAMSLAG. Kuiwelijiks-aangiften. 7 April. Jacobus Hameknik, oud 23 j., jjm. en Jacomina Pieter- nella van Aremthals, oud 20 j., jd. 28 April. Abraham Thomas Porreij, oud 22 j., jm. en Janna Suzanna Scheele, oud 20 j., jd. Cor nells Jacobus Roose, oud 23 j., jm. en Tanneke Buijze, oud 21 j., jd. Comelis Karel Herre bout, oud 27 j., jm. en Janna Duerink, oud 23 j,, jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 April. Simon de Klerk, oud 36 j., jm. en Janneke de KoeQer, oud 33 j., jd. Krijn Hamelink, oud 23 j., jm! en Laurina Cornelia Hamelink, oud 19 j., jd. 28 April. Jacobus Hamelink, oud 23 j., 'jm. en Jacomina Pietemella van Arenthals, oud 20 j., jd. Getooorten. 4 April. Neeltje Aldertha, d. van Jan Verlinde en van Suzanna Cornelia Maria van Leeuwen. Overlijden. 3 April. Elisatoeth Naeije, oud 63 j., echtg. van Dirk Buitler. 6 April. Adriana van Langevelde, oud 80 j., weld, van Andries Hofman. 11 April. Pietemella Cornelia Geluk, oud 84 j., wed. van Johannis Bruijnzeel. 13 April. Johannes Deurwaarder, oud 73 j., wedn. van Lideweij van Pientoroek. 20 April. Janneke van Arenthals, oud 16 j., d. van Willeim en van Krina Goossen. 26 April. Dirk de Blaeij, oud 64 j., echtg. van Sara van Sweeden. ZUIDDORPE. Huwelijks-voltrekkingen. 20 April. Albert Antoon van Overleap "(van Stekene), oud 27 j. en Maria de Meij, oud 27 j. WESTBORJPE. Gedurende de afgeloopen maand (hetotoen zioh in deze gemieente gevestigd: J. Dhert, van Zelzate. U. van Keulenlbroek met gezin, van Ter Neuzen. M. de Vos, van Axel. R. J. de Caluwe met gezin, van Sas van Gent. J. J. de Guchteneire met echtg., van Koe- wacht. Vertrokken R. J. de Hert, naar Wachtetoeke. M. M. Dototoelaer, naar Axel. M. L. Genefaas geb. Frankevijle, -naar Sint Jansteen. A. M. de Clerck, naar Wachtetoeke. SAS VAN GENT. Gedurende de week van 24 tot en met 30 April hetotoen zich in deze gemeente geves tigd: J. D. van Broekhoven, zonder (beroep, van Axel. M. A. C. David, zonder beroep, van Axel. Vertrokken': R. J. de Caluwd en gezin, falbrieksarlbeider, naar Westdorpe. C. P. G. Feijen en gezin, commies P. T. T., naar Ginneken c.a. R. P. M. Gijsel, handelaar, naar Zelzate.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3