Buiteniand DE KWESTIE VAN DE GROOTERE SLAGSCHEPEN. TER NEUZEN, 4 MEI 1938. YRAGEN AAN BURG. EN WETH. hage des avonds dikwgis 60 a 100 zakken post ingeladen moeten worden. Evenals in de ouaere postwagens is de nieuwe wagon inge- deeld in ©en sorteer-, een pakafdeeling en een laadruimte, maar overigens toont de wagon van binnen een geheel ander beeld, tengevolge van de geheel metalen constructie, de dwars op die rijrichting staande sorteervakken en bet zeer heldere licht, dat des daags door de groote ramen kan binnenkomen. Ouderwets doen slechts aan de gewone kacbels, waarmee bet postrijtuig verwarmd moet worden, aan- gezien stoom ontbreekt in electriscbe of die- seltreinen en electriscbe verwarming op tecb- niscbe moeHrjkheden stuitte. Het personeel beschikt over zeer veel ruimte. GOEDERENVERVOER BIJ DE SPOORWEGEN. Van 15 Mei af met reizigerstreinen uitsluilend als expresgoed. De Nederlandscbe Spoorwegen hebben tbans mededeelingen verstrekt over de wijzi ging in het goederenvervoer in verband met de invoering van de nieuwe dienstregeling op 15 Mei. Reeds eenige jaren geleden, werd het goederenvervoer bij de Nederlandsehe spoor wegen gereorganiseerd, waarbij een belangrijk deel van dit vervoer werd verlegd van den dag- naar den nacbtdienst. Er werd daarbij gezorgd, dat in de wijze van bet vervoer zoo- veel mogelijk de grootste snelbeid in acbt wend genomen. Duurde bet voorbeen eenige dagen, voordat de goederen op de plaats van bestemming aan kwamen, sindsdlen werd zooveel mogelijk getracht door de invoering van het nachtelijke vervoer de voor vervoer afgegeven goederen binnen zoo kort mogelijken tijd op de plaats van bestemming te krijgen. Op deze wijze gelukte bet de goederen des nacbts naar de plaats van bestemming te vervoeren, terwijl dan den volgenden dag voor de bestelling werd! zorg gedragen. E>e wijziging in de dienstregeling van bet reizigersvervoer en de daarmede verband boudende invoering en uitbreiding van bet electriseb- en dieselmaterieel, beeft tenge volge, dat de goederen, welke tot beden nog overdag werden vervoerd, ook in d'e toekomst des nacht zullen worden vervoerd. Men heeft besloten om bet reizigersvervoer zoo min mogelijk te vertragen, alle goederenvervoer des nacbts te doen geschieden met uitzonde- ring van het expresgoed. Daarvoor zal dan1' een verboogd tarief worden geheven, waarbij men evenwel de garantie beeft, dat deze expressgoederen op de plaats van aankomst terstond in een speciale bestelling worden opgenomen. Zoo wordt dus aan de reizigers met ingang van 15 Mei door, de spoorwegen zeer belang- rijke verbeteringen en voordeelen geboden, n.l. door uitbreiding van electriscbe en motor- tractie, door aanscbaffing van modem mate- rleel en door wijziging in de dienstregeling. A lies zonder verhooging der tarieven. Wat het goederenvervoer betreft, is er geen tweede land te noemen, waar een dergelrjke snelbeid is bereikt. Daartoe loopen door het gebeele land iederen nacbt een groot aantal zeer snelle goederentreinen voor bet vervoer van stukgoed en wagonladingen. Dit stuk- goed, dat zonder overlading ondCrweg wordt vervoerd, bestaat zoowel uit zendingen snel- goed als uit zendingen vracbtgoed. Aangezien eenerzijds bet vervoer van goede ren met reizigerstreinen, zooals dit voorbeen geschiedde, ingaande 15 Mei behoudens enkele uitzonderingen, is uitgesloten, and'erzijds de snelbeid der treinen wordt vergroot, o.m. doordat de zwaarte der treinen wordt ver- minderd, ligt het voor de band, dat de ruimte in de reizigerstreinen voor vervoer van bagage en expresgoed in bet nieuwe materieel zoo klein mogelijk is gehouden. Vervoer als snelgood. Voorloopig is ecbter onder bepaalde voor- waarden nog vervoer als snelgoed in zeer be- petrkte mate met reizigerstreinen mogelijk, o.a. voor de volgende goederen: Couranten, weekbladen, geld en geldswaar- den; Kleine levende dieren, -levende visschen, viscbbroed, gist, droog ijs, afgesneden bloe- men; Enkele Uchtbederfelijke voedingsmiddelen, bw. verscbe bladgroenten, zacbt fruit, versche visch, versch vleesch, versch brood, room, melk; Geneesmiddelen. De aanbrengtijd der goederen zal voor ieder station en factorij afzonderlijk rekening houdend met de vervoergelegenbeid van bet station worden bepaald. De goederenkan- toren verstrekken daartoe dCsgevraagd in- lichtingen, zoowel voor snelstukgoed als vrachtstukgoed, als wagenladingen, omdat tVigrr» op bijna alle stations de voormalige snelgoederenkantoren met de vrachtgcederen- kantoren zijn vereenigd en dit binnen afzien- baren tijd op alle stations bet geval zal zijn. Van de reeds zeer snelle goederentreinen, zijn ingaande 15 Mei nog verscheidene treinen versneld, zoodat vooral op de groote afstan- den zonder vervroeging van bet trjdstip van vertrek de transportduur is verkort en daardoor een vervroeging in de aankomst van twee tot zeven uur werd verkregen. De bestelling d,er goederen. Door de Nederlandscbe spoorwegen zal, ingaande 15 Mei, nog meer zorg worden be- steed aan een spoedige bestelling der goede ren na aankomst op bet station, maar boven- dien zullen maatregelen genomen worden om, waar mogelijk, overdag verscheidene goederen ook door middel van de A.T.O. te doen ver voeren. De nog steeds algemeen verbreide meening, dat de transportduur van vrachtgoederen op ten minste twee of meer dagen gesteld moet worden, is volslagen onjuist. Reeds sinds Mei 1906 is bet vervoer van goederen dermate versneld, dat ook vrachtstukgoed en wagen ladingen den nacbt van den dag van aan- brenging vervoerd worden en in den loop van den nieuwen dag worden afgeleverd. Daarbij komt nog, dat de spoorwegen ook voor het vervoer van goederen de tarieven niet bebben verboogd, integendeel steeds bereid zijn voor grootere hoeveelbeden bijzon- dere vrachtovereenkomsten aan te gaan en voor het vervoer bijzondere regelingen te treffen. HET NEDERLANDSCHE VOLKS- GASMAjSKEB. Naar bet Handelsblad vemeemt, zullen bin nen eenige weken de Artillerie-mridhtingen aan de Hemlbrug met den aammaak van bet Nederiandisdhe volksgasmasker in het groot, tegen een prijs van f 5 per stuk, taeginnen. Tot nu toe was men daar denmate in beslag genomen door de fabrdcatie van gasmaskers voor bet leger, dat de aflevering van 't volks gasmasker dient-engevolge eenigeaa tijd is op- geschort. Eenige proefmonsters van dit mas ker bevinlden zich al eenigen tijd op het de- partesm-ent. Nu reeds kunnem eohter aan de Hemlbrug bestellingen voor dit gasmasker wortden gedaan. Miamenteel zijn bier te lande trouwens ook reeds twee andere maslkefs voor de burger- bevolkinig verkrijgbaar. Het eerie is een Bel- gisch fabrikaat (kosten 5), dat een certifi- caat van den Warendienst bezit, terwijl het andere in Nederland iwordt vervaandigd. Dit laatste, dat 8 a 9 kost, bezit (nog) geen afficieel certiificaat, maar is -wel goed bruiktoaar. Docb, zooals gezegd, de -Hamlbnug levert weldna uit groote voorraad. Voorts vemam het blad nog, dat eenige leidens van de luohtbeschermingsdiensten in groote steden er bij de betrokken autoriteiten op bebben aangedrongen, dat de leden van de gemeentelijike luchtbescbiermdngsdiensten, al- tbans voorlooptig, zullen worden voorzien van bovengenoemd volkagasmasker en niet van het legermiaSker. Dit verzoek virudt bierin zijn aanleiding, dat het algemeen van groot belang wordt geacbt, dat op zijn minst de lucbtibescbermingsdien- sten zoo spoedig mogelijk paraat zijn. Dit kan belangrijk worden bevorderd door tbans op venstrekking van bet volksgasmasker voor deze d'iensten aan te dringen, aangezien de vervaardiginig van dit masker minder tijd in beslag neemt dan het meer ingewikkelde mas ker voor bet leger. Het legergasmasker, dat ongeveer f 20 kost, onderscbeidt zicb in de eerste plaats hierom van het volksgasmasker, dat het, ten gewolge van de eraan verbonden grootere bus - waarin, bij het inademen, gas, rook en nevel wordt geabsorbeerd langeren tijd te dra- gen is dan het volksgasmasker, hetwelk ecb ter overigens van eiyen goede kwaliteit is als het legenmasker. Voor den burger is, in tegen- stelling tot den soldaat, bet langdurig dragen van een masker met stedds dezelfde bus in den regel trouwens overfbodig. DE CONTINGENTEEEINGS- OVEBEENKOMST MET BELGIe. De regeeringspersdienst meldt: Op 30 April is de NederlancLsch-Belgische contingenteeringsovereenkomst afgeloopen. Besprekingen, mgeleid ten einde tot een vernieuwing van het accoord te geraken, kon- den niet tijdig tot een iresultaat leiden. Met het oog daarop zijn beide regeeringen overeengekomen, de bepalingen van die afge loopen overeenkomst nog gedurende de maan- den Mei en Juni van kracht te doen blijven. De besprekingen over een definitieve over eenkomst zullen binnenkort worden voort- gezet. B. K. MIDDENSTANDSBOND. Het centrale bestuur van den Nederl. R. K. Middenstandsbond' beeft in een te Utrecht ge- houden vergadering den tekst vastgesteld van een arbitrage-overeenkomst en dito reglement, regelende de insteliing van een arbitrage- instantie voor de behandeiing van gescbillen van organisatoriscben aard. Hoofdscbotel van de agenda was bet wets- ontwerp tot wijziging van ide omzetbelasting, waarover na een inleiding van den directeur van het bondsbureau een breedvoerige ge- dacbtenwisseling werd gevoerd. Zooals men weet, bebben de drie middenstandsbonden zicb reeds gewend tot den minister van financien en tot de Tweede Kamer met een uitvoerig vertoog, waarin wordt aangedrongen op uit- scbakeling uit de heffing van de omzetbelas ting van de leveringen, welke normaal direct aan het publiek geschieden. VEBBINDENDVEBKLABING C.A.O. IN DE SOHOEJNINDUSTBIE GEVBAAGD. De minister van sociale zaken maakt be- kend dat door den bedrijfsraad1 voor de scboen- industrie is ingediend een' verzoek tot ver- bindendverklaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de schoenindustrie in Nederland en dat bezwa- ren tegen inwilliging van bedoeld verzoek scbriftelijk kunnen worden ingebraoht bij den minister van sociale zaken voor of op 23 Mei 1938. DE FRANSCHE FBANC OP EEN NIEUW PEXL. Dinsdagavond beeft Daladier, de Fransche minister-president, voor de radio een toe- spraak gebouden, waarin bij o.m. mededeelde, dat de regeering besloten heeft den franc te stabiliseeren op een basis, welke de regeering in staat zal stellen hem doeltreffend te ver- dedigen. Dit besluit, aldus Daladier, is geno men in voile overeenstemm ing met de Engel- scfae en Atmerikaansche regeeringen, welken spreker dank zegde voor haar medewerking. Havas seint uit Parijs dat de nieuwe koers van den Franschen franc is bepaald op 1Y9 in het pond sterling; dit komt overeen met 5 Nederl. eenten. De minister van Financien, Marchandeau, heeft Donderdagmiddag tegenover de jouma- listen verklaard, dat ,,in tegenstelling met het- geen men zou kunnen gelooven en zeggen, het niet een stabilisatie is, waartoe werd besloten, docb een operatie, die ten doel beeft in de eer ste plaats te komen tot een feitelijke stabili satie. Hetgeien de regeering in volkomen overeen- stemming met de drieboeksovereenkomst heeft besloten, is, dat voortaan een koers van 179 franc per pond sterling niet zal worden oversdhreden. Reeds Donderdagochtend is kapitaal op groote schaal in bet land teruggekeerd. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft de volgende mededeeling gepubliceerd: Teneinde definitief de gezondmaking van den financieelen toestand te verzekeren, heeft de regeering besloten over te gaan tot stabili satie van den franc. Deze maatregel moet op de binnenlandsche markt en op de nationale producten op geen enkele wijze eenige prijsverhooging te weeg brengen, docb integendeel bun eigen stabiliteit verzekeren. 'Het spreekt vanzelf, dat zij slechts de bron zouden kunnen vormen van een winst, welke een omwettig karakter zou dra gen en daanmede gerecbtelijke vervolgingen zou recbtvaardigen. Bijgevolg iwerden Donderdag nog instructies gegeven aan alle prefecten, om maatregelen te nemen, welke in staat zullen stellen op zekere en oribetwistbare wijze den verkoop- prijs van koopiwaar vast te stellen. In <zijn tegenover de pers afgelegde verkla- ring noemde minister Marchandeau, sprekende over den terugkeer op groote schaal van naar het buiteniand gevlucht kapitaal, alleen voor Donderdagochtend reeds een bedrag van vier milliard. AMNESTIE IN DUITSCHLAND. In verband met de inlijving van Oostenrijk bij Duitschland, heeft Hitler op den 1 Mei-dag een amnestie afgekondigd. De amnestie geldt voor politieke deliquenten, veroordeeld tot niet langer dan een half jaar gevangenisstraf, indien de veroordeeling nog niet ten uitvoer gelegd is. Zij geldt voorwaardelijk voor ver- oordeelden tot straffen tusschen zes maanden en een jaar, indien het vonnis nog niet ge- executeerd is. Samenzwering tegen de vei- ligbeid van den staat en verraad vallen ecbter buiten de amnestie, die ook niet geldt voor hen, die van een ,,scljandelijke geestesgesteld- heid" blijk geven. De wet spreekt niet over degenen, die in een concentratiekamp zijn op- gesloten en schijnt niet bedoeld te zijn voor hen, die daar door de Gestapo werden ge- interneerd zonder door de rechtbank veroor deeld te zijn. Naar Havas uit Berlijn meldt, heeft de uit- gevaardigde amnestie in Duitschland een zekere teleurstelling gewekt. Over het alge meen had men, na 't grootsch resultaat der volksstemming van 10 April, op 'n mild ge- baar van den Fiihrer gerekend, en wel op een amnestie, waarvan, zooal niet alle vroe- gere politieke tegenstanders van bet nat.- socialisme, tocb minstens talrijke protestan- ten en katholieken geprofiteerd zouden bebben die sedert maanden gevangen zitten, omdat zij datgene gepredikt bebben, wat zij als de christelijke waarbeid beschouwen. Zoo zit Ds. Niemoller nog steeds gevangen in bet concentratiekamp van Sachserihausen. Eenige clementie zouden, zoo zegt men, de vijanden der nazi's stellig gewaardeerd hebben. Men beweert verder, dat de Gestapo zich tegen een algemeene amnestie verzet heeft en dat zij daarom zulk een beperkt karakter heeft gekregen. DE RECRUTEERING VOOR HET LEGER IN ENGELAND. De minister van oorlog, Hore Belisba, heeft meegedeeld, dat hij besloten heeft ter bevor- dering van de recruteering de leeftijdsgrens nog lager te stellen en jonge lieden tusschen 18 en 24 jaar het, pecht te geven voor 12 jaar bij bet leger te teekenen, waama ze het recht zouden bebben om nogmaals met negen jaar bun dienst te verlengen waardoor de jongste categorie reeds op 39-jarigen leeftijd in het genot zou zijn van vol pensioen. De korte termijnen van zeven jaar dienst met vrjf jaar verlenging zouden worden open- gesteld voor mannen van 18 tot 30 jaar in- plaats van zooals nu met een maximum leef tijd van 28. Aan het gefal van 53.000 recruten, die spreker voor bet leger van dit jaar noodig bad, ontbraken nog 23.000 gegaddgden maar de minister twijfelde niet of zij zouden op tijd bereikt worden. Spreker kondigde ten slotte nog verbeteringen aan in de barakken voor de soldaten en eenige faciliteiten in den dienst. PAUSELIJKE NUNTIATUUR TE BURGOS. Tijdems de Dinsdag gehouden minister bij- eenkomst te Burgos heeft generaal Jordana, Franco's minister van buiteniandsehe zaken, officieel mediegedeeld, dat het Vaticaan zijn diplomatieke vertegenwoordiging in Spanje beeft omgezet in een nuntiatuur, hetgeen naar de generaal uiteenzette, overeenkomt met een erkenning de jure van de regeering van Burgos. Verder heeft de ministerraad een decreet goedgekeurd waarbij bet decreet van 23 Jan. 1932 inzake de ontbinding en de verbeurdver- klaring der bezittingen van de Jezuietenorde wordt ingetrokken. De orde wordt door dezen maatregel dus in bet rechtsche Spanje her- steld. EMBARGO OP VOOR SPANJE BESTEMDE WIAPENEN. De Amerilkaansche regeering heeft besloten steun te verleenen aan de resolutie van sena tor Nye, inzake de opheffing van het embargo op voor Spanje bestemde wapenen. Vcigens de New York Times wordt de resolutie tbans bestudeerd door de senaatscommissie van bui teniandsehe zaken, welke, naar men verklaart, bet voomemen zou hebben den senaat een gunstig rapport uit te brengen. DE ARABIEREN VREEZEN ZELF DE TERREUR. Het beste bewijs, dat vele Arabieren zeer voor de terreur bevreesd zijn, is wel dat zij een groot gedeelte der Nefoi Moesabfeesten, bet feest, dat eerst de laatste tientallen jaren ingesteld werd en een politieke beteekenis ver kregen heeft, niet bebben durven bouden. Wel is een kleine processie uit Jeruzalem naar de heilige plaats, waar de Molhammedanen aan- genomen bebben, dat Mozes, dien zij ook als hun profeet vereeren, begraven ligt, gegaan, maar de Mohamimlaanscbe autoriteiten heb ben den velen bedevaartgangers uit andere plaatsen afgeraden zich bij de processie aan te sluiten. Zoo bleven o.a. de vele bedevaart gangers uit 'Hebron, die een fanatiek en ge- vaarlijk element, zelfs in rustige tijden zijn, tbuis, wat veel tot een relatieve rust in Jeru zalem, waar zij doorheen komen moeten, bij- gedragen beeft. ENGELANDS GEHEIME PROVISIEKAST. De ontbulling, door sir John Simon in zijn begrootingsrede geidaan, idat Engeland eein geheime provisiekast beeft, waarin 1 evens- middelen zijn geborgen ter waarde van negen- tig millioen gulden, heeft, schrijft ,,De Tele- graaf", sterk gesproken tot de verbeelding van het Britsche volk. Het is geroerd door de groote zorg, welke de regeering aan den dag legt en het beeft groote bewondering, omdat bet aanleggen van die voorraden zoo zorgvuldig in het geheim is gebeurd. Den sleutel van ^leze provisiekast heeft sir Harry French, een tot dusver vrijwel onbekend ambtenaar, die twee jaar geleden nog een betrekkelijk ondergesqhikte functie bekleedde bij het ministerie van landbouw, maar toen door sir Thomas Tnskin, minister voor de defensiecoordineering, werd uitgekozen om de leiding op zicb te nemen van de voedselafdee- ling van het ministerie van handel. Was bp bij bet groote publiek onbekend, voor degenen, die zich herinnerden wat in den wereldooriog gedaan werd om de voedsel- voorziening van de bevolking op peil te hou- den, was bij geenszins een vreemde. Hij was toen de leider van de voedselproductie-afdee- linig. De ervaring, welke bij daarbij opdeed, liet hij niet te loor gaan; jarenlang werkte hij aan plannen, -w#lke de regeering in staat zouden stelleni ook in tijd van nood over de noodige voorraden te bescbikken. Hij zorgde, dat zijn plannen elk jaar opnieuw up to date waren en terstond uitgevoerd konden worden. Maar de regeeringen wenschten destijds niet, dat zij verwerkelijkt werden. Tot sir Thomas Ipskip kwam, zich den amb tenaar herinnerende en hem plaatste op den post, waiarop het land hem noodig bad. Het was een soort eerherstel voor ,,moeder Hub bard", zooals zijn bijnaam luidt, ontleend aan het kinderrijmpje. dat spreekt van mother Hubbard" en haar cupboard" provisie kast. Een van de merkwaardigste prestaties van sir Harry French is, dat hij kans beeft ge- zien groote voorraden tarwe, traan en suiker te koopen, zonder dat bet storenden invloed uitoefende op de betrokken markten. Hij wist als een goede nationale huismoeder preciCs, wanneer hij moest koopen, waar bij zijn orders moest plaatsen en waar hrj zijn aankoopen moest opbergen. Om zijn plannen goed te kunnen uitvoeren, had bij trouwens de vrije band gevraagd en zich niet gevestigd in een der departementen, maar in een onopval- lend gebouw, waar hp, met zijn assistent Lloyd, gemakkelijk den polsslag kon contro- leeren van de goederenmarkten, waar hij wilde koopen. Niemand in den handel kende hem, en nie- mand kende zijn trawanten, die door Groot- Brittannie reisden, om terreinen te zoeken, die als opslagplaatsen konden dienen. Er zijn overal in het land kelders gehuurd, tunnels ..Wat is dat een verschil met de vorige keer! Maar nu heb ik ook weer Persil gebruikt. Eens heb ik me laten verleiden tot een goedkoop zettwerkend wasch middel dat gebeurt me nooii meer! Voor de wasch gaat er niets boven Persil! (Ingez. Med.) onder rivieren bergen voorraden voedsel, pak- huizen, welke sedert lang als overbodig wer den besohouwd, werden door French gehuurd en gevuld. Het werden alle mother Hub bard's cupboards"; zdo groot werd het getal, dat, naar thans blpkt, een halfjaar geleden vijftien ambtenaren aangesteld moesten wor den om er toezicht op te houden. De goederen waren gekocht, de opslag plaatsen waren gevonden nu was bet pro- bleem de voorraden er heimelijk heen te bren gen. Ook bierin is bij uitnemend geslaagd. Wat de graan-aankoopen betreft, behoefde hij slechts twee mannen in vertrouwen te nemen, een te Liverpool en een te Londen, die op een teeken zijnerzijds tarwe kochten om deze via de transportkanalen, welke zij alleen kenden, naar de bestemming te laten brengen. In den komend'en herfst zullen de tarwe- voorraden voor normaal gebruik vrijgegeven worden en dan zal de provisie-kast uit den nieuwen oogst worden aangevuld. Hetzelfde zal gedaan worden met die traan en de suiker, op deze wijze heeft bet land altijd verscbe levensmiddelen. French zou geen goede „moeder Hubbard" wezen, als bij niet reeds zijn plannen voor de naaste toekomst gereed bad. Hij zal, voor- zoover dat mogelijk is, nu zijn daden eenige rucbtbaarheid hebben gekregen, ook nu weer met dezelfde geheimzinnigheid te werk gaan. Andere firma's zullen graan, suiker en olie leveren. Wie bet zijn, -blijft een geheim. Er zullen nu ook vleeschwaren en andere aan bederf ondenhevige artikelen aan den voorraad toegevoegd worden. Voor dat doel zal French de koelhuis-capaciteit van Groot- Brittannie ten voile gaan benutten. Op bet oogenblik is er van de 50 millioen kubieke voert slechts een derde in gebruik; als French op de rest beslag beeft gelegd, zal bij voor het vleesch een soortgelijk plan gaan uitvoe ren als bij het graan: een flinke voorraad, die in circulatie gaat, maar voortdurend wordt aangevuld, zoodat als er eens wat mocbt gebeuren, Engeiand ook wat dit betreft, den maaltijd van morgen bustig tegemoet kan zien. De besprekingen tusschen Engeiand en de Vereenigde S'taten met bet doel de tonnage vast te stellen van de nieuwe super-vlag- schepen, die zij gaan bouwen, schijnen op het doode punt te zijn gekomen. De Ameri- kaansche ambtenairen verklaren, dat Enge iand erop blijft staan, dat een grens van 42.000 ton wordt vastgesteld, terwijl de Ver eenigde Staten het in verband met de tegen- woordige onzekerheid omtrent de plannen van Japan noodzakelijk achten, dat geen grens wordt vastgesteld. In de eenige bijeen- komst, die de Britsche en Amerikaansche gedelegeerden hebben geihouden, trad een volkomen oneenigheid aan den dag. De Brit sche gedelegeerden wachten tbans tot Was hington aan de Amerikaansche deskundigen nieuwe instructies zal hebben gegeven, al- vorens een nieuwe bespreking met ben te hebben. Er is ecbter geen enkele aanwijzing, dat de Amerikaansche autoriteiten van hou- ding zullen veranderen. Door het lid van den raad, den heer H. J. Colsen, zijn aan Burg, en Weth. de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is bet U bekend, dat het rijk de Axelsche brug wil leggen een 25 meter verder dan ze op het oogenblik ligt? Achten Burg, en Weth. die plaats in het algemeen belang? Zoo niet, willen Burg, en Weth. dan alles in bet werk stellen om de brug weer op de oude plaats terug te doen leggen. R1JKS H. B. S. TERNEUZEN. Ter toelichting van de advertemtie in dit blad betreffende de toelating tot de Rijks H. B. S. diene bet volgende. Om toegelaten ite worden tot d'e eerste klasse der Rijks H. B. S. te Temeuzen, kan men twee wegen volgen. De eerste is de van cuds bekende. De adspi- rant-ieeriing doet toelatingsexamen. Wordt bet examen voldoende geoordeeld dan kan hij als leeriing van de late klasse worden inge- scbreven. Het examen wordt afgenomen ten overstaan van eenige ex;amtnatoren', leeraren van de Rijks H. B. S., welke daartoe door den directeur worden aangewezen. De eischen van. bet toelating examen zijn omschreven in een Kon. Besluit. De schriftelijke opgaven worden periodiek besproken in een vergadering van hoofden van scbolen met de leeraren- examina- toren. De tweede weg is die via de Voorbereidingis- klasse. Deze klasse is ingesteld om voor de a.s. leerlingen der H. B. S. den overgang ge- leidebjk te maken. Tot deze klasse worden zonder examen toe gelaten die leerlingen, welke de 6e klasse van een lagere school geheel doorloopen hebben en bevorderd zijn tot de 7e klasse. Het onder- wijs in deze klasse is geheel aangepast aan de behoeften van de H. B. S. docb staat on geveer op bet peil van de 7e klasse. Het on- derwijs wordt gegeven door leeraren van de Rijks H. B. S. en de rooster is geheel - in die van die H. B. S. opgenomen. Zoodoende komt de a.s. leeriing geheel in de sfeer van de wijze waarop aan de H. B. S. gewerkt wordt. Aan bet einde van den cursus wordt bij op zijn rapport bevorderd of afge- wezen. Een toelatingsexamen, zooals voorge- schreven voor diegenen, die den eersten weg volgen, doen dus de leerlingen van de voor- bereidingsklasse niet. Bovendien biedt bet geregeld contact tusschen leeraar en leeriing gedurende een geheel cursusjaar meer waar- borgen voor een goede beoordeeling van een adspirant-leerling der H. B. S. dan een examen, waarbij dit contact slechts korten tijid duurt en de examinatoren slechts een vluch'tigen indruk krijgen kan. EERVOL ONT8LAG EN BENOEMING. Bij Kon. Besluit van 2 Mei is aan den heer A. F. J. M. Dierick op zijn verzoek met ingang van 16 Juni eervol ontslag verieend als bur- gemeester der gemeente Koewacbt en is met ingang van dien datum als zoodanig benoemd de beer G. C. E. M. Dierick, burgemeester der gemeente Overslag. AANVARING OP DE SGHELDE. De Raad voor de Scheepvaart heeft oorzaak en omstandigbeden nagegaan van de aan- varing, welke 20 Maart j.l. ter reede van Vlis- singen heeft plaats gehad tusschen bet Noor- scbe stoomschip ,,Taranger" en het Deensche stoomschip Minsk". OpgerOepen waren de Nederlandscbe loods, die zich ten tijde van de aanvaring aan boord van de ,,Taranger" bad bevonden en de Bel- gische loods van de Minsk". De loods van de,,Taranger" verklaande, dat hij bij goed weer met helder maanbebt bet kustbebt van Vlissingen was gepasseerd; op ongeveer 1 mijl beneden lichtboei 5 gekomen zag bij het groene licbt van een aan stuur- boordzijde onder den wal van Vlissingen op- komend schip, waarvan ook de toplichteh ovier bakboord zicbtbaar waren. De tegebligger kwam steeds weer op den stuurboordsboeg van de ,,Taranger" docb veranderde, op circa 300 meter afstand gekomen, plotseling van koers, waarbij een stoot op de fluit werd' ge geven. Het roode licbt werd zicbtbaar, de „Taranger" gaf twee sitooten en ging bard naar bakboord uit om een aanvaring te ver- mijden, docb toen de „Minsk" steeds dichter bij kwam, stopte men de motoren en sloeg vol achteruit. De „Minisk" raakte ecbter den stuurboordsboeg van de „Taranger" onder een hoek van 90 graden. De Belgische loods van de Minsk" ver- klaarde, dat de toplicbten van de ..Taranger" zoodanig zicbtbaar waren, dat hij moest aan- nemen, dat het Noorsche schip bakboord uiit- bield. Toen de topbebten ecbter in een lijn kwamen veranderde de Minsk" van koers en gaf e6n stoot, waarop geen antwoord kwam. Toen bet Noorscbe schip nog naar bakboord ging gaf de loods bard stuurboordroer, maar de ,,Taranger" ging nog sneiler bakboord uit- Toen de loods de aanvaring zag aankomen sloeg hij voile kracht achteruit maar de bot- sing was toen niet meer te vermijden. De raad zal later uitspraak dOen. LUXOR-THEATER. „Verbaimeii". Als film torengt de Ufa de ster: Zarah Leander. Destijds, (bij gelegenbeid van haar debuut in Premie re" stond deze actrice in bet middelpunt van de Euyopeesche Ibelang- stellinig en haar versehijning was van dien aard, dat men reden had zich voor haar tweede film te interesseeren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2