Gemengde Berichten Sport VOETBAL. WINKELBEDIENDE GING MEE HET ZEEGAT UIT. RECHTSZAKEN. SCHAKEN. DAMMEN. DOOR EEN AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. Koningin met haar gevolg, den Commissaris der Koningin en den burgemeester begaven zich naar de gereed staande auto's en nu ging het met een kalm gamgetjs naar den Boule vard, op het grootste gedeelte van den weg stonden duizeniden, oud en jong, en begroetten de vorstin, die daanvoor vriendelijlk dank zeg- de. Op den Boulevard stonden o.a. Ihet mu- zrekgezelsohap ,,Ons Genoegen" en de leerlin- gen der Be Ruytersahool en verwelkamden de landsrvrouwe met het Wilheimus. Op de tribune waren met het eere-comite en het werkeomite zeer vele genoodigden, o.a, de leden van Ged. Staten meit den waamemen- den griffier, de wetbouders van Vlissingen enz., enz„ de meeste met hun dames, aan- wezig. Jongejuffrouw Smit bood hier bioemen aan. Na/dat de Commissaris der Koningin en de heer J. Spaanderman het woord hadden ge- voerd, sprak de burgemeester van Vlissingen, de heer Van Woelderen, die H.M. udtnoodigde het monument te willen onthullen. H.M. de Koningin trad hierop naar voren en hield de volgende toespraak -Gaarne zal Ik voldoen aan het verzoak het iborsttoeeld van Mij,n geliefden Gemaal te ont hullen. (Mijne kinderen en Ik zijn diap getroffen en erkentelijk voor de gevoelens die de oud-leer lingen en leerlingen van de De Ruytersehool en de Nederiandsche koopvaardij in het alge- meen, geleid hebben tot de opricbting van dit gedenkteeken. Het is u alien bekend welk een warm hart Mijn Gemaal onzen zeevarenden en onze han- delsvloot toedroeg. Met voldoening herinner Ik Mij de talrijike bewijzen van helangstelling en medeleven door hem gegetven in den anbeid en het stneven van daze school, die genoemd is naar onzen grooten admiraal. Ik acht Mij daarom gelukkig daze traditie heden voort te zetten. U, mijnheer de commissaris en u, mijnheer de burgemeester dank Ik voor uwe woorden van welkom bdj Mijn komst in Zeelan'd en in ITissingen, welk gewest en welke sitad door onze roemrijke historic zoo nauw met Mijn stamhuis verhonden zijn. Mijnheer de voorzitter van het comitd, gaarne sluit Ik Mij aan bij de woorden door Mjjn geliefden Gemaal gesproken toen hij den eersten steen legde voor dit gebouw. Ik voeg hieraan toe: Mogen de toekomstige koop- vaardijofficieran, afkomstig van daze school, ten alien tijde zich het bezielend voorbeeld van De Ruyter voor oogen houden en zich daardoor bewust zijn van hun hoogen plicht de eer van de Nederiandsche vlag op alle wereld- zeeen hoog te houden. Thans ga Ik over tot de ontlhulling van het gedenkteeken." SRerna gaf Zij het sein en trokken een zes- tai leerlingen der school aan touwtjes, waar- door het gedenkteeken werd onlthuld onder de toonen van KJoraal 107, getoonzet door den directeur van Ons Genoegen. IHierna schreed de Koningin naar het ge bouw toe en legde eerst voor zlohzelf en daar na voor Prinses Juliana en Prdns Bernhard bioemen neer, waama de reeds vermelde kran- sen volgden. Bier is later nog een krans van de vereeniging van reserve-officieren aan toe- gevoegd. Nadat mr. Smit het monument had aan vaard, begaf men zich in het schoolgebouw en daar heeft de Koningin verschillende per sonam ontfotoden. O.a. den beeldhouwer, de jongelui, die de steen voor haar hadden ont- huld! den oud'-directeur der school, den voor zitter van den bond van fouurtcommissies en met deze en vele andere personen onderhield H.M. zich op zeer vriendelijke wijze. Alle personen, die op de tribune hadden ge- zeten. werden binnen genood en hun plaatsen mochten door het publiek worden foezet. Te kwart over vijf werd de terugtocht naar het station aanvaard en waren weer honder- den aan de kant geschaard om afscheid van de Koningin te nemen. Op het marineterrein stond evenals bij de aankomst het korps mariniers opgesteld en voor en op het wachtsohip de jongens der op leiding met de offieieren en torachiten het mi- litair saluut aan hun allerlhoogste superieure. Op het perron stonden honderden kinderen en begeleid door het muziekgezelschap St. Caecilia zongen zij twee coupletten van het Wilheimus en drie van het Zeeuwsch Volks- lied. De dirigent, de heer Hollaers, werd bij de Koningin geroepen, die hem dank bracht, waarna zij zich onderhield met den commis saris van pdliltie, den heer Gasinjet en den commandant der marechaussee, den luitenant Dosecaat Noulhuijs. Ook van den burgemees ter nam de Koningin met harteiijke woorden afscheid, en ten slotte ook van den Oomhiis- saris der Koningin. Toen men was ingestapt en de trein, die onder geleide stond van den kapitein der ma rechaussee uit Apeldoorn, den heer Kaasjager, zich in beweging stride zongen de kinderen ..Mijn Holland" en uit duiizenden monden werd de Koningin een vaarwel toegeroepen. Het was een kort, maar indrukiwekkend be- aoek aan Vlissingen geweest. PROCEDURE OVER SPOORWEGSUBSIDIE. Het Haagsche Gerechtshof heeft Maandag arrest gewezen in de procedure tusschen de gemeemte Heinkenszand en de N.V. Spoorweg- maatschappij Zuid-Beveland. De gemeente Heinkenszand had zich in 1921 verbonden om gedurende 50 jaren aan deze N.V. een jaarlijksch subsidie van f 647 toe te kennen voor het in exploitatie brengen en houden van de destijds voonbereide spoorweg- verbinding op Zuid-Beveland. In 1934 werd evenwel op deze spoorlijn het personenvervoer stopgezet en op grond daar- van achtte de gemeente Heinkenszand geen aanleiding meer voor handhaving van het subsidie aanwezig, daar zij bij het goederen- vervoer, dat gehandhaafd bleef, geen belang had. De N.V. wilde genoegen nemen met ver- minidering van het subsidie met i/3, doch de gemeente besloot tot algeheele stopzetting van de subsidieering, Daarop stride de N.V. een vordering tegen Heinkenszand in, tot betaling van 1051,62 (n.I. een deel van het subsidie over 1934 en het voile bedrag over 1935) welke vordering door de rechtbank te Middelburg werd toe- gewezen. !Het gerechtshof heeft thans overwogen dat over de wijze, waarop de spoorwegen zouden worden geexploiteerd, niets was overeengekom-en en dat be gemeente Hein kenszand in dit opzicht niet meer kan eischen dan wat de redelijkheid en billijkheid gebiedt. In dit verband werd overwogen, dat het personenvervoer is volgehouden, totdat dit uit zichzelf tot een minimaal aantal reizigers is terugigeloopen, kennelijk doordat het reizend publiek de voorkeur is gaan geven aan een modemer verkeersmiddel, de autobus, dat dezelfde verbindingen regelmatig omderhoudt. Ook in de oorspronkelijke belangem van Hein kenszand is derhalve wijziging ingetreden, zoodat zij door het stopzetten van het per sonenvervoer op den spoorweg niet moemens- waard worden geschaad, terwijl de spoorweg- maatschappij niet geacht kan worden in de uitvoering der overeenkomst te zijn te kort geschoten. Op deze gronden heeft het hof het vonnis van de Middelhurgsche rechtbank bekrachtigd. VOETBA1X.ER DE GEVANGENIS IN. Het Ajmsterdajmsehe Gerechtshof heeft een speler van de vereeniging „01ympia" uit Hil- versum, die een van de Ankeveensche Boys bij een wedstrijd een scho.p tegen het hoofb heeft gegeven, waardoor de speler zwaar werd ge- wond. tot een gevangenisstraf van twee maanlden veroordeeld, een straf,, zooals ook be procureur-igeneraal had gerequireerd. De politlerechter had den man in eerste in- stantie veroordeeld tot /30 boete. kampioen. Het pleit voor het spel van den heer Boogaard, dat hij zijn beide rivalen van zich wist af te sctouidden. Met een score van 5 punten uit 4 partijen blijft de heer Boogaard in het bezit van den titel, met welk resuttaat wij hem namens de Zeeuwsche dammers van harte gelukwenschen. De stand luidit: gesp. gew. gel. verl. pnt. W. Boogaard 4 2 l i 5 J. iStrooband 3 1 1 1 3 A. Kotivi's Jr 3 2 12 Nog gesipeeld moet worden de partij A. Kot- v'isJ. Strooband, die eohter van geen invloed meer is. WEDSTRIJDPROGRAJVIMA VOOR ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond. Kampioenschap van Nederland. DW)SHeracles. Be QuickPiSV. Afdeeling IV Promotieoompetitie 2e klasse. BleijerheideHero. De ValkMiranda. Rromotiecompetitie 3e klasse. TerneuzenGudok. De ZeeuwenEiland Boys. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse B. BKWSVO HontenisseCorn Boys 2. Huist 2Ria. Tern. BoysPhilippine. le klasse C Hoofdplaat 2Groede 1. Break ens 2IJzendijke 2. B res kens 3Schoondijke 1. SCIDBiervliet 2. Schoon'dijke 2Oostburg 2. 2e klasse B. BKW 2—SVO 2. Hontenisse 2>Corn Boys 3. Axel 3Ria 2. Philippine 2Sluiskil 2. KIND VERDRONKEN. Maandagmiddag is het anderhalf jarig doch- tertje van de familie van Dalen te Made in een onbewaakt oogenblik voorover in een bij de woming gelegen „sterf,put" geraakt en ver- dronken. DOODEL.IJK ONGELUK TE FERWERD. Maandagavond ongeveer 6 uur moest de melkrijder A. v. d. B. te Ferwerd op het Vrijthof bussen opladen. Door een tegenligger werd hij genoodzaakt zijn auto wat achteruit te rijden. Dit werd ben 6-jarigen G. Teitsma noodlottig. Toen de jongen nl. bespeurde, dat v. d. B. zijn wagen stilhield, wilde hij het num- mer van den auto opnemen en dit, zooals bij de jeugd gebruikelijk is, in een boekje op- schrijven. De jongen, die op wilde springen, toen hij bemerkte, dat de auto achteruitreed viel en raakte er onder. Ernstig gewond werd het ventje naar huis ve^yoerd, waar het in den loop van den avond is overleden. Met het Engelsche stoomschip „Glenlea" is uit Freetown te Rotterdam als verstekeliag meegekomen de 25-jarige neger A. C., winkel- bediende van beroep, die te Freetown aan boond van het schip was gekomen om sigaret- ten aan de koelies te verkoopen. De jo-ngeman was moe geworden van het werk en was in een der ruimen een slaapje gaan doen. Toen hij wakker werd, was het schip op zee. C. is ter beschiikking van den Rotterdamschen vreemdelingendienst gesteld. Hij zal met het- zelfide schip naar Freetown terugkeeren, waarna hij met zijn baas de verkochte siga- retten ikan verrekenen... JEUGDIGE insluiper gearresteerd. Zondagavond belde een 17-jarige jongeman aan bij een bovenhuis van een perceel in de Gaaspstraat te Amsterdam en informeerde naar een faimtlie, die in een huis er naast woont. Men verwees helm dan 00k naar de fouren, waarop de deur werd gesloten. Uit een even later ingesteld onderzoek toleek ech- ter dat de jongen de trap was opgeslopen en zich op zoider haJd verstopt. Hij werd over- geibracht naar het bureau P. Aertszstraat, waar hij in het bezit bleek te zijn van inbre- kerswerktuigen. VERDUISTERING. Zonder dat zijn patroon eenig wantrouwen koesterde heeft een 39-jarige winkel'bediende te Haarlem kans ge^ien zijn werkgevcr te be- nadeelen. Toen de winkelier de verduistering ontdekte, stride hij d'e recherche daarvan in kennis, waarop d'e winkelhediende werd ge arresteerd. Tijdens het verhoor bekende de man, dat hij gedurende eenige j'aren iedere week tien gulden verduisberde. Een huiszoe- king leverde de vondst op van een spaarhank- boekje met f 265, eenige effeeten en ongeveer 500 gulden contant. Daar men vermoedt, dat de arrestant al een deel van het geld heeft gebruikt, scihat men het totale verduisterde bedrag op ongeveer duizemd gulden. geen niet zoo gemakkelijk bleek. Omstanders moesten er aan te pas komen om het echt- paar er uit te halen. De vrouw had inmid- dels zooveel water binnengekregen, dat zij naar het ziekenhuis moest worden over- gebracht. DE VERBODEN ROODE TULP. De politie van het bureau Marnixstraat te Amsterdam heeft tegen iemand proces-ver- baal opgemaak.t wegens overtrading van het uniformverbod, omdat hij met een roode tulp in het knoopsgat liep. GODSLASTERING. Tegen den redacteur van „De Vrijdenker", J. Hoving, is opnieuw proces-verbaal opge- maakt wegens godslastering. Dit naar aan leiding van een artikel „Puer Nobis Nascitur" in het nummer van 1 Januari 1938, dat ver- taald was uit ,„La libre pensee" en omder- teekend door Bonsels. Donderdag 5 Mei a.s. zal Hoving te Haarlem moeten terechtstaan. BRAND IN EEN RONTWINKEL. Een zvtare binnenbrand heeft gewoed in het bontmagazijn van de firma G. Sevestre Zn., aan het Bezuidenhout no. 165 in Den Haag. De zoon van den winkelier ontdekte, kort na- dat hij was thuisgekomen, dat in het beneden de woming gelegen magazijn en in de werk- plaats daarachter rook hing, welke zich ont- wikkelde uit een vuurgloed, die niet zonder hulp van de brandweer tot blusschen te bren gen zou zijn. De brandweer telefonisch ge- waarschuwd, trof een door luchttoestrooming fel geworden vuurzee aan, waarin de betrek-.| kelijke geringe voorraad bontwerk en eenige andere tot den mventaris behoorende voor- werpen reeds een roemloos einde hadden ge- vonden. Met enkele stralen van de motorspuit was de brand spoedig gebluseht. Het plafond was door het vuur aangetast en eenige ruiten waren gesprongen. Verzekering dekt de schade. DOODELIJK ONGELUK BIJ NIEUWSTADT Op den rijksweg onder de gemeente Nieuw- stadt is de 39-jarige F. Schaap uit Sittard met zijn motorfiets tegen een aan den rechterkant van den weg stilstaanden mel'kwagen der coo- peratieve melkfabreik St. 'Rosa gereden. Of- schoon de roode achterlichten van het voer- tuig brandden, merkte de motorrijder den wagen te laat en reed met flinke vaart tegen het linkerachterwiel. De motorrijder werd tegen den grond geworpen evenals mej. C. uit Sittard, die op de duo zat. Geneeskundige en geestelijke hulp waren spoedig ter plaatse. ■Het bleek, dat S. er zeer ernstig aan toe was. Met inwendige kneuzingeq, vooral in de borst- streek, is hij naar het R.K. ziekenhuis ,,de Giod- delijke Voorzienigheid" te Sittard vervoerd, waar hij des nacbts is overleden. Mej. C. had slechts enkele oritvellingen en lichte verwon- dingen opgeloopen. Na verbonden te zijn kon zij huiswaarts keeren. S., die mijnwerker van beroep was, laat een vrouw en een kind achter. KIND UIT EEN AUTO GEVALLEN. Zaterdag is het zoontje van de familie B., uit Wamsvqjd bij Buitenzorg, te Vorden, doordat het aan een portier zat te morrelen, uit een in voile vaart rijdenden auto gevallen. Dr. Thate, uit Warnsveld, constateerde, dat het kind, dat bloedend was gewond, inwen dige kneuzingen en een schedelfractuur had opgeloopen. Het knaapje is in ernstigen toe- stand naar de ouderlijke woning vervoerd. geraakt en deze plank heeft den Rotterdam schen artoeider B. een stoot gegeven, waar door hij het evenwicht verloor. Tegelijikertijd schoof de bok een eind achteruit, waardoor de beide ahbeiders, die niets met het demontee- ren van den mast te maken hadden, tusschen den onfderkant van den bok en de bint, die zij zaten te lasschen, werden doodgedrukt. De Middelhurgsche arbeider Steynen had juist Maandag te Rotterdam on'dertrouw gedaan, terwijl zijn venloofde dat Dinsdag te Middel burg izou- ge'daan hefcben. Siegers uit Dedems- vaart was geruimen tijd zonder wierk en had pas onlangs werk gevomden bij de N.V. Werk- Sipoor. Deze man was kostwinner van een uitgehreid gezin. AUTOBOTSING BIJ EEMNES. Zaterdagavond te ongeveer half elf keerde de hoofd-commissaris van politie te Amster dam, de heer H. J. Versteeg, per auto van Doom naar Amsterdam terug. Hij was ver- gezekl van zijn eohtgenoote en zijn chauffeur, die aan het stuur zat. Op den rijksweg in de gemeente Eemnes gekomen, is het gezelschap aan een groot gevaar ontsnapt. De auto van den hoofdcommlissaris reed met een qp diezen weg als normaal te beschouwen vaart, toen van de richting Amsterdam een auto naderde, die recht op hem afkwam. Vermoedelijk heeft de bestuurder van dezen auto eerst een ande- ren auto ingehaald en daarna niet vol'doende weer naar rechts geweken. Hij raakte met een hevigen slag den 1 inkervoorkant van den auto van den heer Versteeg, welks chauffeur daarop de macht over het stuur verloor Boven'dien waren de remmen geheel ontzet zoodat het niet mogelijlk was den wagen tot stilstand te brenigen. Deze kwam terecht op het erf van een benzinepompSnstallatie, waar twee lichtmasten werden verndeldeerst toen was de gang er uit. Hoewel de auto aan §§n kant vrijwel geheel verwoest was, zijn de drie inzittend'en er zonder eenig letsel afgefkomen. Ook de andere auto had schade en geen ge- wonden. In dezen auto hevonden zich twee jongelui, van wie de eene, die achter het stuur zat, eerst sinds drie maand'en in het bezit van een rijbewijs was, en verder drie meisjes. FIETSER DOOR AUTO AANGEREDEN. Zondagmiddag is op de Kanaaldijk tusschen het Weesper Zandpad en Nigtevecht, de 20- jarige M. v. d. V., die op zijn fietsi op weg was naar Weesp, om zijn meisje te bezoeken, aangereden door een inwoonster uit Schie- broek, die den auto van haar ecbtgenoot be- stuurde, die naast haar zat. De fietser werd tegen het wegdek geslingerd en kreeg een zware hersenschudding. Per Roode Kruis- au-to werd hij naar het St. Bemardusgesticht in Weesp vervoerd. TWIST IN EEN CAFe. In een cafe in de Vijzelstraat te Amster dam is Zaterdagavond tusschen eenige bezoe- kers, die geruimen tijd in dit etablissement hadden vertoefd, een hevige vechtpartij ont- staan over een gering meeningsverschil. Een der mannen kreeg met een biljartqueue een slag op het hoofd, een ander werd in het been getroffen door een revolverkogel. Het is nog niet bekend, wie het schot gelost heeft. Eenige cafebezoekers zijn door de politie van he bureau Singel gehoord. De getroffene is per taxi naar edn der ziekenhuizen vervoerd, waar hij is opgenomen. DE PROMOTIE-WEDSTRIJDEN. De nog te spelen promotie-wedstrijden voor een plaats in de 2e (klasse A zijn vastgesteld op de navoigende data: 8 Mei: TerneuzenGudok; De Zeeuwen Eiland Boys. 15 Mei: De ZeeuwenTerneuzen; Gudok Eiland Boys. 22 Mei: Eiland BoysDe Zeeuwen. 26 Mei (Hemelvaartsdag)Terneuzen Eiland Boys. 29 Mei: Eiland BoysGudok. STROOPEN OP DE WESTER-SCHELDE. Gistaren is alhier voor den kantonrechter behandeld de aanklacht wegens strooperij tegen den schipper van het Belgisch jacht ..Tadorne", aan boord van welk jacht op 20 Maart j.l. door den rijksveldwachter Van de Sande uit Clinge en den jachtopziener De Saegher uit Nieuw-Namen 2 drie meters lange kanongeweren en 2 jachtgeweren waren in beslag genomen. Ook was eenig wild aan boord gezien. Verdachte, wiens werkgever en een 3-tal getuigen uit Brussel als getuige a decharge waren verschenen, beweerde niet te hebben geschoten. terwijl men zich op Nederiandsch geibied bevond. De rijksveldwachter ver- klaavde het tegendeel. De kantonrechter veroordeelde verdachte conform den eisch van den ambtenaar van het O. M. tot 50 boete en verbeurdverklaring der in beslaggenomen schietwapens. MKLK MOET GELEVERD WORDEN ZOOALS DE KOE HAAR GEEFT. De kantonrechter te Amsterdam heeft uit- spraak gedaan in een merkwaardig geval van overtreding van het melkbesluit. Verdachten, ieiider® van een groothandel in nielk, hadden mellk afgeleverd met drie procent vet, terwijl zt) van de iboeren mel'k ontvingen met 3.4 vet. Ofschoon idus de verkochte mellk nog een vrij toehoorlijk vetgehaite .bevatte, was er toch gehandedd in strijd met het voonschrift, dat aan melk niets mag worden toegevoegd en niets mag worden onttrokken. De kantonrechter beschouwde de overtre- ding als ernstig, omdat de consument recht heeft de melk te ontvangen met het voile vet gehaite, waarmede de koe haar igeeft. Boven- dien is het niet oirtbaar, dat een groothande- laar zich door dergelijke overtreding een gun- stige concurrentie-positie zou versehaffen met behulp van de extra-inkomsten uit van de melk afgehaalde room. Het vonnis luidde r-esp. 100 en 25 boete voor de beide leiders dier onjderneming. EEN MEESTER-SOHAAKTORNOOI IN NEDERLAND. De A.V.R.O. heeft na de nederlaag van Dr. Euwe hesloten, de mogelijklheid te onder- zoeken van een meestertornOoi in grooten stijl. Een van haar voomaamste oogmerken daarfbij was haar wensch den ex-wereldkam- pioen Dr. Euwe nieuwe kansen op een revan che te openen. Bij den opizet van het tomooi is daarmede tokening gehou'den. Onder het voorbehoud van het uitlblijven van moeilijkheden met Botwinnik, door wien nog" geen contract geteelkend is, ofschoon hij zich principled bereid verklaarld heeft deel te nemen, zal het tomooi plaats hebben in Novefmber van dit jaar in nader aan te geven Ndderlandsche steden. Als deelniemers zijn ingeschreven Aljechin, Euwe, Capatolanica, Flohr, Resehvsky, Bot- winniik, Pine en Keres. Hbt zal een tornooi woriden met dubbele ronden, zoodat de meesters twee maal tegen elkaar spelen. Hij, die winit, heeft het recht den wereld- kampioen Alj'echin uit te dagen voor een titel- gevecht. Wlordt Aljechin winnaar van het tomooi, dan mag de tweede aankomende den wereMkajmpiOen uitdagen. KAMPIOENSCHAP VAN ZEELAND. Deze jaariijksche strijd om den hoogsten Zeeuwschen damtitel heeft ditmaal wei bijzon- der in het brandpunt der belangstdling ge- staan, vooral met het oog op het feit, dat dit tournooi zeer sterk bezet was. Na een span- nenden strqd in de beide groepen wisten de heeren A. Kotvis Jr. te Zuidzande en J. Stroo band te Middelburg zich in den eindstrijd te plaatisen. Met den t'itelhouder, den heer H. Boogaard te Middelburg bonden deze heeren den eindstrij'd aan en nadat de titelhouder in zijn eerste twee partijen niet minder dan drie punten moest afstaan, wist hij de revanche- partijen te winnen, zoodat hij wederom in het 'bezit van den titel blijft. Bij een gelijk aantal punten n,l. blijft de titel in handen van den AUTOBUS OMGESLAGEN. In de Spaamidaimlmerstraat te Amsterdam is Zaterdagmiddag om half vier een ongeluk gebeurd, dat zeer good is afgeloopen. Een groote autobus, waarin zlich, behalve den chauffeur, drie personen bevonden, wilde op den hoek van de Spaamdammertstraat en de Hembruigstraat keeren. Bij deize manoeuvre kwam het aohterstuk van de bus op het tram- spoor,, op het oogenblik, dat er een motor- wagen van liijn 5 aan kwam. De bestuurder kon niet smel genoeg stoppen, zoodat de tram in botsing kiwaan met de autobus. Daze sloeg om en werd zeer ernstig beschadigid. De in- zitten'den liiepen echter geen verwon/dingen op. Het tramyenkeor had 15 minuten vertraging Een kraanwagen van de gemeentetram heeft de bus weer op haar wielen gezet. ARMLASTIGEN HADDEN EEN SCHAT IN HUIS. In een onibewoonbaar verkilaarde woning aan het Molenpad te Meppel woonden reeds geruimen tijd de ruim 51jarige Bartelink met 45jarige nicht wier geestvermogens eenigs- zins zijn geschokt. De menschen waren arm- lastig; zij werden gesteund door Maatschao- pelijk Hu'lpbetoon. Daar de woning afgebro- ken zou worden werden Bartelink en zijn nicht ondergebracht bij een gezin in een ander stadsdeel. Maatschappelijk Hulpbetoon zou het kostgeld betalen. Toen echter Maandag de kosbbaas eens in de verlaxen woning ging kijken om te zien of er bij het huisraad nog lets was dat de moeite waard was om te wor den meegenomen, deed hij een merkwaardige ontdelkking. In een hook van den zolder vond hij een kist die bij onderzoek bijna geheel ge- vuld bleek te zijn met zilvergeld en eenige bankbiljetten- waaronder nog z.g. zilverbons uit de mobilisatietijd. Het gel'd is door Maat schappelijk Hulpbetoon in beslag genomen en op het kantoor opgeborgen. Het vertegen- woordigide een waarde van eenige duizenden guldens. Zoowel de man als zijn nicht ver- klaarden niets van dit geid af geweten te hebben. De scihat schijnt in den loop der jaren bijeenjgebracht te zijn door de moeder van de nicht, een zuster van Bartelink, die eenige jaren geleden is overleden. KOSTBARE VIOOL GESTOLEN. Te Boedapest hebben onhekenden de viool van de Poolsche violiste Ulminska gestolen. Het instrument werd gebouwd in de achttien- de eeuw en de waarde v/ordt op 250.000 zloty geschat. De diefstal werd gepleegd voor een concert, terwijl de violiste in een restaurant soupeer- de. Zij had haar instrument in haar auto laten liiggen. Zij was genoodzaakt hair concert op een gteleende viool te geven. ECHTELIJKE RUZIE, DIE IN HET WATER EINDIGDE. Twee echtelieden van omstreeks dertig jaar, die langs den Noordwal te 's-Gravenhage wanidelden, kregen Zondagmiddag heftige ruzie. Hierbij wond de vrouw zich zoo op, dat zij ten slotte (om af te koelen) in het water sprang. Dit was voor haar echtgenoot het teeken om haar na te springen en zoo spar- telden de beide echtelieden in het water van den Noordwal. Door deze onderdompeling was him woede voldoende bekoeld, zoodat zij wel graag op het droge wilden komen, het- DOOR TREIN OVERREDEN. Een 69-jarige weduwnaar uit de Keldermaas- straat te Tilburg, is nabij het viaduct aan de Ringbaan West, door den sneltrein naar Breda, overreden en gedood. De machinist had het ongeluk niet gemerkt en was doorgereden. Maandagochtend wilde de ruim zestigjarige schoenmaker Wouda uit Hengelo, die uit den Haverweg kwam, de Enschedeschestraat, een voorrangsweg, oversteken. Hij werd daarbij door een auto gegrepen en ernstig gewond. Kort na aankomst in het ziekenhuis is hij overleden. ERNSTIG ONGELUK BIJ VIADUCTBOUW TE ROTTERDAM. Bij den wiaJduetifoouw aan den Oost-Var- kenoordschenweg te Rotterdam, waar eenigen tijld geleden een ongeluk met een zwaren bint is gebeurd, waarbij toen gelukkig geen perso nen werden getroffen, is Maandagmiddag een emistig ongeluk voorgevallen, dat twee elec- trische lassctoers, den 24-jarigen H. Siegers uit Dedem-svaart en den, 24-jarigen L. J. Stey nen uit Middelburg het leven heeft gekost. Een deide, de 30-jarige P. Brandenburg, uit Rotterdam, is bij dit ongeluk zwaar gewond. Arbeiiders waren boven op het viaduct bezig met het van ongeveer zeven meter hoogte neerlaten van een deel vein een zwaren mast, die gedemonteerd werd. Bij deze werkzaam- heden maakte men gebruik van een bok. Toen het ongeveer twee ton zware mastgedeelte in den takel hing, tbrak een oog en met een vaart sloeg het zware stuk neer. Ten gevol'ge hier- van bleef de 'bok niet loodrecht staan maar gleed deze aan de on'derzij'de langzaam weg, waarop het gevaarte omsloeg. De gevoligen waren ontzettenid. De beide lasschers, die vlak achter den hok met hun werkzaamheden bezig waren, werden gegre pen en doodgedrukt. Dit ging zoo snel in zijn werk, dat de andere werlklieden nauwelijks beseften, wat er eigenlijk was gebeurd. Hoewel van alle zijden hulp toeschoot, Viel er, wat deze beide werklie'den betreft, niets meer te redden. Anders was dit met den der- den arbei'der. Deze had een klap van den mast van de bok gekregen, waardoor hij op zij werd geslagen en door een gat van onge veer zeven meter hoogte naar beneden sloeg. Hij kwam daar terecht op een lorrie, waar door hij een ihekkenbreuk en inwendige kneu zingen opliep. Direct is de zwaar-geiwonde Brandenburg .naar het ziekenhuis aan den Ooolsingel oyergebracht, waar hij in ernstigen toestand is opgenomen. Later zijn ook de stoffelijke hulsels van 'de ibeide andere arbei- ders naar dat ziekenhuis vervoerd. Alle drie bij het ongeluk betrokken arbeiiders waren in dienst van de N.V. Werkspoor, afdeeling bruggenlbouw. De arbeidsinspectie te Rotterdam stelt een uitgabread onderzoek naar 'de oorzaak van het ongeluk in. Nader wordt vemomen, dat de groote mast, welke men ibij het takelen van binten had ge- bruikt, moest worden weggenomen, aangezien dit een eonstructiemast was heeft men het gevaarte bij stukken die van 2 tot 2% ton wogen, gedemonteerd. Maandagmiddag waren reeds tiwee stu'kken weggenomen. Het derde stuk bevindt zich in de ibocht en was nog XV2 meter van den grand verwij'derd. Men wilde dit stuk tusschen de binten door om- laag laten vieren, toen het oog van een blok, waardoor de katrollen loopen zich hegaf en het stuk mast omlaag sloeg. Daardoor brak een der tuien, de bok verloor haar foalans en sloeg om. Daarbij werd een van de planiken BRAND TE SCHEEMDA. Zondagochtend is de groote zaal van hotel Panman te Scheemda, eigenaar de heer L. Jager, gedeeltelijk uitgebrand. De brand is waarschijnlijk door kortsluiting op de zolde- ring ontstaan, terwijl de bewoners nog in diep rust waren. Zaterdagavond was er een muziekuitvoering geweest ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana, waar door de inventaris aanmerkelijk grooter was dan gewoonlijk. Een deel daarvan kon worden gered. De brandweer heeft het voorgebouw van het hotel behouden, doch de zaal brandde voor een groot deel uit. De schade, welke vrij aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. PLUIMVEE VERBRAND. Zondagmorgen om zes uur is te Apeldoorn op het erf van den -petroleumhandelaar A. van den Akker aan den Zwolscheweg een schuur afgebrand. Een kunstmoeder, die met petro leum werd gestookt, is er vermoedelrjk de oor zaak van geweest. Behalve de kunstmoeder met inhoud zijn een schaap, enkele konijnen en twee kloeken met kuikens het vuur ten prooi gevallen. Drie vaten met petroleum konden tijdig worden verwijderd. Verzekering dekt de schade. EINDE VAN DE GEHEIME ZENDERS? Voor het eerst sedert zeer langen tijd heb ben zich Zondagmorgen geen geheime zenders meer in den aether laten hooren. Vermoedelijk hebben de zware straf fen welke tegen de verdachten in de zaak van den geheimen zender „de Nachtegaal" geeiscbt zijn, de andere amateurs dusdanig afgeschrikt, dat zij het risico niet meer durven te loopen. Hiermede zal de period© der geheime zen ders in Gelderland en Overijssel wel tot het verleden behooren. SCHEOPELINGEN UIT HET IJS BEVRUD. 'Drie vliegtuigen, die waren opgestegen van hun.basis te Bixis bij de monding van de Lena, hebben 184 schepe'linigen geevacueerd van de ijsibreikers Sedow, Malygin en Sadko. Aan boord der schepen zijn 35 man gelaten. Zij hebben levensmiddelen, klee'ding en brandstof voor twee jaren ontvangen. De Sadlko en de Malygin werden door den winter verrast en door het ijs ingesloten, toen zij op weg waren naar de Long-eilanden, waar een wetenschappelijke expeditie zou overwinteren. Men rakent er op, dat men in het a.s. sei- zoen met behuip van de zeer groote en mdderne ijsbrekers Stalin en Kanagowitsj er in zal slagen de afgedreven ijsbrekers zelf te bevrijden. NEGENTIEN MENSCHEN VERONGELUKT IN EEN TOESTEL UIT TIRANA. Een vliegtuig van de lijn Tirana-Rome, dat Zaterdag te half twaalf was opgestegen en veel passagiers vervoerde, die terugkeerden van de huwelijksfeesten in Albanie, is bij Ma- ranola, niet ver van Fbrmia, dat halverwege Rome en Napels ligt, tegen een berg geviogen en in brand geraakt. De 19 inzittenden, 14 passagiers en de be- manninig, zijn alien om het leven 'gekomen. Tot de passagiers behoorden de gezant van Albanie te Rome, 4 Duitschers, een Engelsch- man, een Amerikaan, een Griek en een burger uit Diantzig. Het ongeluk zou een gevolg zijn van den mist. Het wrak van het vliegtuig werd door herders gevonden. Reeds Zaterdagavond was er sprake van, dat een toestel van den dienst TiranaRome zou zijn verongelukt, maar het heeft geruimen tij'd .geduurd voord'at bdjzomderheden bekend werden, welke behalve de bevestiging van de ramp, m'eedeelden hoeveel personen er bij waren omgekomen. Het ongeluk is gebeurd met een toestel met

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3