Buitenland De Koningin te Vlissingen OVERNEMING VAN DEN SPEKEXPORT. TER NEUZEN, 4 MEI 1938. AXEL. CLINGE. land zouden kunnen bevorderen, ibelemmerd dreiigt te wor'den, behoeft naar het gevoelen van den minister, met te worden gevreesd. Door een aoepele toepassing vein het voorge- stelde vergunningsstelsel zal het der Regee- rinig, veelzijdig voorgelicht, mogelijik zijn de voorgestelde regelimg aan haar doel, het tegengaan in het algemeen helang van on- gewensohte gevoligen van uitlbreiiding en ves- tiigimg van bedrijven, te doen beantwoorden. Bre®deling van den vrijen ondernemingsigeest, wellke voor de ontwdklkeling van ons land van zoo groote beteekenis is geweest en ook in de tJoakomst zal zijn hoewel men er zich voor moet hoelden te dezen vergelijkingen te majken met vroegere perioden, toen de omstaridig- heden zoo geheel anders waren zal zeker niet lichtvaardig plaats vinden en slechts ge- sclrieden, indien de nooidzakelijikheid daarvan in het algemeen belang oniwoorwaardelijk ge- boden is. Van bevordering van ongewensohte moncpolievorming, van een remmenden in- vfloed op den vooruibgang in de techniek zal dan ook geen sprake zijn. De miniister kan niet de opvatting deelen van die laden, welke in de voiorgestelde rege limg slechts de zekerstelling van groepsbelan- gen zien. In'derdaald zal een toepassing van de regeiing op een bepaalden tak van nijver- heid aan dezen ten goede komen, doch dit is met iederen maatregel het geval. Ook de con- tingenteering komt steeds aan bap a aide groe- pen ten goede. Waar hot evemwel op aankomt is het doel, waarvan de verwezenlijking door een be nemen maatregel wordt beoogd en dit is gelegen in de behartiging van het algemeen belang. Een doelmatige hanteerinjg van de gevraag- de bevoegdheid is zelker niet in strijd met de belamgen van den consuiment. Dat de voorge- stelde regeiing de productie als zelfstandig doel beschouwt en het daarachter liggende doel, de behooftenbevrediging, wordt verwaar- loosd, moet de minister ten sterkste bestrij- den. Naar aanleidintg van de vrees van eenige leden, dat toepassiing van de wet ten aanzien van budbenlandsche ondememingen repre- saillemaatregelen zou uitlokken, merkt de mi nister op, dat in de meesbe gevallen de toe- passing van de wet gelijikelijk zal gelden voor inheamisdhe zoowel als voor buitenlandsche onjderneminigen. In dlie gevallen zullen in rede- lijkheid geen represaillemaatregelen kunnen worden verwacht, aangezien van een discrimi- natie geen sprake is. In die gevallen,, waar tegen een buitenlandsch kartel moet worden opgetreden, mag de Regeering hiervan niet bdj voorbaat afzien uit vrees voor tegenmaatrege- len, dodh ,zal zij bij de beoordeelinig van het geval deze mogelijkheiid onider de oogen moe- ten zien en bij de afiweging der belamgen hier- mede rekening moeten houden. Voor het zitting nemen in de vaste oommis- sie van den eeonomisahen raad is gedaoht aan verftegenwoordigers van de drie groote cen- trale organisaties, nl. het Qhristelijlk Nationaal Vakverbond in Nederland, het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen en het R.K. Werkliedenverbond in Nederland. PAASCHCOLLECTE BIO-VACANTIEOORD. De Faaschcollecte, die in bijna alle Neder- landsche bioscopen is gehouden, ten bate van het ,.Bio-vacantieoord", de stichting van het Nederlandsche film- en hioscoophedrijf, heeft evenals het vorige jaar een hedrag van circa f 27.000 opgehracht. Naar het Handelsblad verneeant, heeft Minister Steemjbenghe een zeer dringend be- roep gedaan op de drie centrale landbouw- organisaties, om haar houding ten aanzien van overneming der overheidsmaatregelen i.z. den sipekexiport c.a. te herzien. Dit beroep, dat vrijiwel een ultimatief karakter droeg, heeft in het bijzonder de weigerachtige R.K. organisatie er toe gebracht, om een verandering van houding in welwillende over- weging te nemen. Zooals men zich herinnert, stelt de Minister zich op het standpunt, dat het overnemen van taedrijfsregelingen door de georganiseerde be- langlhebbenden krachtig idient te worden bevorderd. Met de consumptiemelkregeling is hem dit reeds gelukt, doch overneming van den spekexport en de aardappelregeling was tot diusver afgestuit op de weigerende hou ding van de landlbouworgarnisaties. DS. NIEM5LLER BLIJFT CPGESLOTEN. De Berlijnsche correspondent van de Times meddt, dat, aangezien de amnestie niet geldt voor personen die door de Gestapo in hechte- nis zijn genotmende eenzame oipsluiting van Ds. Niembller in een concentratiekamp blijft voortduren. Het schijnt echter, dat hij eenige privileges geniet; hij zou eenige kranten en een beperkt aantai boeken mogen lezen. AR.ABISCHE POLITIEMANNEN GEDOOD DOOR TERRORISTEN. Zondagmorgen zijn zes Arabische politie- mannen gedood tijidens een uiterst heftigen aanval van terroristen op een verplaatsbaren post nabij Tulkarom. De aanvallers leden eveneens zware verlieizen. Havas meWIt nader dat drie politiemannen, die bij den aanval werden gewond, Maandag zijn overle'denwaafonder het aantai slacht- offers tbans dus negen bedraagt. STAKING VAN AUTOBUSPERSONEEL IN SCHOTLAND. Naar Havas uit Glasgow meldt, hebben 500 conducteurs en chauffeurs van de Schotsche autotransportmaatsdhappij het werk ge- staakt, juist op den dag, waarop de Koning de rijikstentoonstelling te Glasgow zou openen. De oorzaak van het geschil is het aan een conducteur verleende ontslag. De eischen der stakers strekken zich voorts uit tot de af- sdhaffing van zekere reglemenitaire bepalin- gen. De vakvereeniging, waarvan de stakers lid zijn, weigert echter deze beweging eenig officieel karakter toe te kennen. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Het slecfhte weer bemoeilijkt nog steeds de krijgsverrichtingen. Aohter de fronten is men echter uitersit actief om de vooriziening in levensmiddelen en munitie te doen voortgaan en nieuiwe operaties voor te bereiden. Op verscheidene plaat&en van het front hob- ben beide tegenstanders scums de eerste linies, welke onider water staan, moeten verlaten en hun toevlucht moeten 'zoeken op naburige hoogten. Vooral de -artillerie is door de slechte bodemgesteldheid bijna lam gelegd. De opmarsch van de rechtschen in Noord- Catalonie in de ridhting van Puigcerda staat ook bijna geheel stil. De repuiblilkeinen heb ben hier islterfce stellingen bezet. De nauwe passen tusschen de hooge ;bergen worden ver- deidigd door mitrailleurnesten, welke in de bergen zijn verborgen. De verdere opmarsch der rechtschen zal hier allerminst gemakke- lijk zijn, daar in dit gebied noch hun zware materiaal, noch hun vliegtuigen veel kunnen uitrichten. In den sector van den Alfamibra ten Noord- oosten van Teruel hebben de rechtschen, naar Salamanca meldt, eenige belangrijlke stollin- gen en dorpen bezet. De tegenstander zou hier 200 dooden hebben achtergelaten. De frontlijn is hier reeds een aanzienlijk stuk korter geworden. In Catalonie, waar de lin- keroevers van de Ebro en de Segre de schei- dingslijnen tusschen de beide fronten vormt, dwars door de geheele provincie he en, is de ptositie reeds geruimen tijd onveranderd ge- bleven. ENGELSCH-FRANSCHE STAPPEN TE PRAAG. De correspondent der N. R. Crt. te Londen meldde Maandag: Het besluit van de Enigelsche en Fransche ministers, nogmaals op een overeenkomst tusschen Berlijn en Praag aan te dringen, zal vrijwel onmiddellijk ten uitvoer worden gelegd. Men zal daarbij beginnen te Praag. Door middel van de Fransche en Engelsche gezanten zal er, hetzij in den vorm van een gezamenlijken stap, hetzij door wat in de diplomatieke vocabulaire bekend staat als een .demarche concerte", d.w.z. door een afzon- derlijk, maar vrijwel uniform optreden, op worden aangedrongen, alle eischen van Hen- lein, die niet tegen het voortbestaan van den onafhankelijken Tsjechischen staat indrui- schen, zoo spoedig mogelijk in te willigen. Het toestaan van plaatselijke autonomic aan de Sudeten-Duitschers wordt niet otivereenig- baar geacht met deze voorwaarde van hand- having van Tsjechische onafhankelijkheid. Anders staat het met de eischen, dat de Sudeten-Duitschers vrijheid moeten hebben, de nationaal-socialistische wereldbeschouwing te belijden en dat Tsjechoslowakije zijn bui tenlandsche beleid in overeenstemming met de belangetn van het Derde Rijk moet brengen. Inwilliging van den eersten eisch zou betee- kenen, dat de Sudeten-Duitschers vrijheid zouden hebben, alle andersdenkenden in de districten, waar zij plaatselijke autonomie zouden verkrijgen, volgens de nationaal-socia listische beginselen van het gemeenschaps- leven uit te sluiten. Dat kan een democrati- sche staat onmogelijk dulden. Inwilliging vain den tweeden eisch is al even ondenkbaar. Het zou beteekenen, dat een minderheid, door een vreemde mogendheid gecontroleerd, den staat, waarvan zij ook on- der plaatselijke autonomie deel zal blijven uitmaken, haar buitenlandsche beleid zou voorschrijven. Men erkent, dat onmogelijk verwacht kan worden, dat Benesj dat zou in- willigen en zal dat dan ook niet van hem vragen. Het is in dit verband niet zonder beteeke nis, dat de mogelijkheid van een abrogatie van de verdragen,, die Tsjechoslowakije etn Frankrijk met de iSowjet verbinden, op de jongste besprekingen niet ter sprake is geko- men. Alle voorspellingen ten spijt, hebben de Engelsche ministers geen oogeniblik getracht, druk in die richting. uit te oefenen. Zij hebben er zich toe beperkt, in het voorbijgaan even hum twijfel aan de militaire waarde van de Sowjet-unie uit te spreken, waarop de Fran- schen, geantwoord hebben met er op te wijzen, dat de Russdsche luchtmacht in ieder geval nog steeds een formidabel wapen blijft. Daar Engelands eigen contributie in een toekomstig conflict voornamelijk in de lucht zal moeten worden gezocht, zal deze herinnering waar- schijnlijk niet geheel tot doovemansooren zijn gericht. Na Praag Berlijn. De tweede faze in het nieuwe diplomatieke offensief zou hierin bestaan, dat de Engel sche gezant te Berlijn de autoriteiten aldaar in kennis stelt van den stap, dien Londen en Parijs hebben genomen om Praag tot grootere inschikkelijkheid te stemmen en van de concessies, die Praag dientengevolge be- reid is te doen. Men zal zich echter niet tot de bloote mede- deeling van feiten beperken, maar er tevens ten sterkste op aandringen, dat Duitschland ook van zijn kant concrete bewijzen geeft van zijn bereidwilligheid: het vraagstuk door we- derzijdsche concessies tot een vreedzame op- lossing te brengen. paarbij zal er nogmaals op worden gewezen, dat een Duitsche weige- ring mee te werken aan een compromis tot de emstigste consequenties zou kunnen leiden. Het suoces van de nieuwe bemiddelings- pogingen hangt dus voornamelijk af van de vraag of Duitschland deze waarschuwing ermstig op zal vatten. Het is immers nauwe- lij.ks twijfelachtig, dat het geen compromis zal aanvaarden zoolang het de kans meent te hebben, zonder oorlog al zijn wenschen vervuld te krijgen. De uitingen van Duitsche staatslieden en de Duitsche pers van de laatste twee dagen hebben dat maar al te duidelijk gemaakt. Duitschland wil het heele pond en zal slechts met minder genoegen nemen indien het meent, dat vasthouden aan dien eisch te gevaarlijk zou worden. Men ziet daaruit hoe dreigend de situatie is. De beteekenis van Italie's houding. Of Duitschland het risico zal aandurven, het op een oorlog te laten aankomen, hangt weer voor een belangrijk deel af van het resultaat van de besprekingen te Rome. Van- daar, dat de bijeenkomst van de twee dicta- toren een keerpunt in de Europeesche geschie- denis zou kunnen worden. Er zal moeten blijken of Berlijn ook bij een tweeden coup in Centraal-Europa op de wel- willendheid van zijn ideologischen partner zal kunnen rekenen. Krijgt het die verzekering, dan ziet het er voor Tsjecho-Slowakije en voor Europa als geheel slecht uit en wordt tegelij- kertijd het bewijs geleverd, dat de Engelsch- Italiaansche overeenkomst vooralsnog zijn belangrijkste doel heeft gemist. Zou Rome Berlijn echter in onzekerheid laten of zelfs waarschuwen tegen nieuwe ondernemingen in Centraal-Europa, dan wordt daarmee het heele beeld ingrijpend veranderd. Duitsch land zou dan ongetwijfeld zijn berekeningen moeten herzien en het Engelsch-Italiaansche accoord zou zijn waarde ten voile bewezen hebben. Tusschen twee haakjes mag hieraan wor den toegevoegd, dat het Lagerhuis-debat over het Engelsch-Italiaansche accoord, dan ook slechts van academische beteekenis zal kun nen zijn. De reeele waarde van dit accoord zal eerst over eenige weken kunnen blijken. Daar de Duitsche houding dus pas definitief bepaald zal kunnen worden na afloop van de besprekingen te Rome, is het waarschijnlijk, dat de Engelsche stap te Berlijn eerst daama zal worden ondemomen. Dit heeft tevens het voordeel, dat men inmiddels zal hebben vast- gesteld boever Praag bereid is te gaan om aan de Duitsche eischen tegemoet te komen en zood'oende niet met vage beloften, maar met concrete bijdragen te Berlijn aan zal kun nen komen. In den tusschentijd zullen voorts stappen worden ondernomen bij de Poolscbe en Hongaarscbe regeeringen om hen eveneens tot een inschikkelijke houding tegenover de Tsjechische behandeling van het minderheden- vraagstuk te stemmen. Ten slotte zal binnenkort ook een begin worden gemaakt met de plannen voor een uit- breiding van het handelsverkeer tusschen de Kleine Entente en de Westersche democra- tieen. De Engelsche en Fransche ministers hebben, wat dit betreft, niet veel meer ge daan dan vastgesteld, dat een dergelijke uit- breiding wenschelijk was. De gelegenheden en middelen zullen nu door experts worden bestudeerd. DUrrSOHEAND NIET GESTELD OP BRITSOHE AC TIK. De Times meldt uit Berlijn, d.d. 1 Med: iHet is waarschijnlijk, 'dat Britsche actie in- zake Tsjechoslowakije, aangekondiigid als ge- volg van de Fransch-Engelsche besprekingen te Londen, te Berlijn fcoel ontivaragen zal wor den. Interventie te Praag zal men hier nuttig oorddelen, maar de Tsjechoslowaaksche kiwes- tde maakt discuseiies tusschen Duitechland en West-Europeesche landen niet noodig. Indien Engeland van plan is hierlbij het Fransche standpunt te volgen, beteekent dat een vasthouiden aan het verdrag van Versail les en men vreest hier dat zulks een finaal einde zou maken aan de EngelschDuitsche betre'kikimigen. Men zou te Berlijn ook wel willen weten of Engeland het met dr. Benesj eens is, dat Tsjechoslowakije moet vasthouden aan de alliantie met Rusland. Terecht of ten onrechte beschouwt Duitschland dat als een omvefdra- gelijke toedreiging van zijn veildigheid. Indien Tsjechoslowakije Rusland niet verlaat is de kans groot, dat de Sudeteanduitschers Tsjecho slowakije verlaten. N AT I ON A LE TSJECHOSLOWAAKSCHE BETOOGINIGEN. Havas meldt uit Praag: Ter heirdenking van den eersten Mei van het jaar 1918, toen Tsjechen en Slowalken te Liptacsky Svaty Miculas in SlowaJkije bijeen- kwam'en om ui'ting te geven aan hun eenheid en aan hun wil als vrije en onafhankelijke menschen te leven, heeft de regeering de mi nisters Derer, een Slowaak, en Gezek, een Tsjech, afgewaardigd naar het 1 Mei-feest in deze staid. Derer zeide in zijn toespraak, dat de Tsjechische en Slowaaksche volken ge- meenschappelijk willen leven. De beschuldigin- gen, als zouden de Tsjechoslowaaksche regee ringen de Slofwaken hebben omderdruikt, moe ten toeslist van de hand worden gewezen. Als wij, aldus de minister, de wereld toonen, dat wij onze eenheid willen verdedigen, zal nie- mand onize grenzen durven schenden. De viering van den eersten Mei heeft Praag de gelagenheid gegeven te betoogen in natio- nalen izdn. Bijna 50.000 personen, die alien de nationale driekleur dnoegen, trokiken geduren- de twee uren door de straten der stad. Alle partijen hadlden bij deze gelegenh'eid afgezien van hun insignes en vlaggen. Alleen de com- munisten hadden zich af zij dig gehouden van deze betootglng der nationale eenheid. Gp het plein voor het raadhuis hwamen ongerveer 40.000 menschen bijeen. Er werden vaderland- sche liederen gezongen en de burgemeester h.iel'd een toespraak, welke hij eindigde met de woorden: Men moet werken voor den vrede, maar men kan ook voor den vrede strijden. De communisten hadden een eigen stoet ge- vorimld. In strijd met de gewoonte droegen zij echter geen portretten van Stalin, Lenin of andere commumistische voormannen met zich mede. Er heeft zich geen incident voorgedaan. (DUITSCHLAND IN BALLINGSCHAP". De Times vemeemt d.d. Maandag uit New- York: Nu Duitschland bekend heeft gemaakt niet te zullen deelnemen aan de groote tentoon- stelling te New-York, is een beweging gaande onder de Duitsche vluchtelingen te New-York om een afdeeling Duitschland in balling- schap" op de tentoonstelling te openen. waar werken getoond zullen worden op allerlei ge bied, afkomstig van personen die Duitschland verlaten hebben sinds de nazi's aan de macht kwamen. AFSTAMMELING VAN COLUMBUS GEWOND. De hertog van Veragua, een afstammeling van Columbus, is opgenomen in het hospitaal te San Sebastian wegens een verwonding aan het oog, welke hij heeft opgeloopen bij het ontploffen van een bom aan het front bij de Middellandsche Zee. De hertog is de erfge- naam van den titel afstammeling van Colum bus, sedert zijn oom Cristdbal Coldn bij bet begin van den burgeroorlog te Madrid is gefusilleerd. De hertog van Veragua is te Bilbao de gevangene van de regeering ge weest, doch is erin geslaagd te ontsnappen. Verscheidene Zuid-Amerikaansche Staten hebben toen gastvrijheid aangeboden, doch hij weigerde Spanje te verlaten en heeft dienst genomen bij de Requetes. EEN OPROEP VAN TSJIANG KAI-SJEK. De Chineesche generalisimus, Tsjiang Kai- Sjek, heeft een beroep gedaan op het land, waarin hij, naar het Chineesche telegraaf- agentschap meldt, het volk oproept zijn aan- deel bij te dragen tot de verdediging van China tegen den Japanschen aanval. Tsjiang KainSjek wijst er op, dat het de plicht is van ieder lid van de Kwomintang, de binnenge- vallen Japanners achter hun front te bestoken en .den aanvaller af te matten, teneinde de slotoverwinning van China te verzekeren. Japan heeft zich, aldus Tsjiang Kai-Sjek, de algeheele verovering van China ten doel ge- steld, en de onderwerping van het Chineesche volk. Voortgaande zette Tsjiang Kai-Sjek uiteen, dat de Japanners alleen de groote steden met goede verbindingen kunnen bezetten en niet de kleine districtssteden. „Laten zij, die ge- vlucht zijn uit de door de Japanners bezette streken terugkeeren naar hun steden en dor- pen en zich onderling organiseeren, zoodat zij den vijand kunnen bestrijden, waar daartoe ook maar de gelegenheid ontstaat. Het is thans het oogenblik het land zoowel als u zelve te redden. Laten wij ons aaneensluiten om te vechten voor ons land". DE VERVOLGING DER GEESTELIJKEN. Het Duitsche Nieuwstoureau meldt uit Mos- kou, dat het te Leningrad verschijmende blad Smiena nieuwe bij zonderheden bevat over de jongste venvolgingen van geestelijken. Zoo zouden ook de metropolieten Wiedenski en Goronthy, „d-e bisschoppen Tibarosow, Bojars- ki en Plotnikow" ontmaskerd zijn, voorts een aantai priesters, van wie er acht worden ge- noemd. Zij worden in het algemeen beschul- diigd van ,,contra-revolutionaire actie"; meer in het bij'zon'der wordt hen ten laste gelegd dat zij gepoogd heblben de laatste theologischie faculteiten in de Sowjet-unie te handhavetu, dat zij jeugdvereenigingen op religieuzen grondslag oprichten, uitstapjeis maakten met gelooviigen en Kerstlboomen \i'£rsierden. HITLER TE ROME. Gisterenavond half 9 uur, is Hitler te Rome in het voor deze gelegenheid gebouwde station aangekomen. Hij word daar door den Koning en Mussolini begroet. Al heel spoedig kwamen zoowel de Koning als Hitler uit het station en Hitler inspec- teerde daarop de eeretroepen, waarbij het ItaJiaansche volkslied, de Marcia Reali, het Deutschland iiber alles en het Horst Wessel- lied gespeeld werden. Het geheel was eenigszins stijf volgens de etiquette wat ook wel daaraan te wijten zal zijn, dat er geen publiek bij het station aan- wezig was doch alleen troepen. De Duce vertrok heel spoedig per auto en daarop namen de Koning en zijn hooge gast plaats in de door zes paarden bespannen galakoets. De ministers Gobbels en Alfieri, minister van propaganda en pers, namen plaats in een aergelijke fraaie koets, minister Ciano en von Ribbentrop in een andere en zoo vormde zich een heele stoet van koetsen en niet zooals we verwacht hadden van automobielen. Aan beide zijden van den acht kilometer lan- gen feestelijk verlichten intoch.tsweg naar Rome stonden de formaties van de fascis- tische partij en de militie opgesteld', waar- achter zich een groote menschenmenigte verdrong, die den Duitschen gast luide toe- juichten. Van den ouden stadsmuur werd de Fiihrer welkom geheeten door den gouverneur van Rome, prins Colonna, met den vice-gouver- neur en twaalf leden van den Romeinschen gemeenteraad alsmede 22 stadsdienaren, alien in historische kleederdracht. Op de Via del Triofi werd de stoet opge- wacht door hooge officieren van alle wapens, hooge staatsambtenaren, de diplomaten en de door Mussolini uitgenoodigde eere-gasten, die plaats genomen hadden op de aan weers- zijden opgerichte tribunes, en zich bij de aankomst van Hitler en den Koning van hun zetels verhieven. Langs het Venezia-paleis, waar Mussolini zetelt, trok de stoet daarop naar het Quirinaal. Onder de tonen van het Duitsche volkslied, gevolgd -door het Italiaan- sche volkslied, leidde de Koning zijn gast het paleis binnen, waarvan de vertrekken van den tot de kroonprinselijke woning behoorenden vleugel voor den Duitschen gast zijn inge- richt. GASMASKERS VOOR DE PARIJSCHE BEVOLKING. Te Parijs is een commissie voor de passieve verdediging opgericht. Deze heeft meegedeeld dat een nieuw gasmasker van Augustus af onder de bevolkimg van Parijs zal worden gedistribueerd. Er zullen 500.000 maskers per maand worden gemaakt en de prijs zal 55 francs bedragen. Aan onvermogenden zullen ze gratis worden verstrekt. DE WERKLGOSHEID IN DE AUTOMOBIEL-INDUSTRIE IN DE V. S. De plaatselijke instellingen voor openbare steunverleening te Flint hebben alien werk- loozen arbeiders in de automobiel-industrie, die minder dan twee jaar hier wonen, gelast, naar hun oude woonplaatsen terug te keeren. Reiskosten naar alle deelen der Vereenigde Staten worden vergoed. De autoriteiten geven als reden op, dat ide slapte in de auto- mobielindustrie, waarvan Flint het centrum is, het voorloopig onmogelijk maakt, nieuwe arbeiders in dienst te nemen. De maatregel is van toepassing op 12.000 gezinnen. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingetn zijn te toekomen aan de daarachter venmelde adressen: Pobt'emonnaie met inhoud, M. van den Akker, Nieuweidiepstraat 101. Idem, J. de Kan, rijksveldwachter, Sas van Gent. Ildem (datmes-), J. van Strien, Schelde- kade 61. Glace dameshandschoen, koperen huissieu- tel en rolletje staaldraad, bureau van politie. Bonte kanarievogel, Almekinders, Bmma- laan 3. Zwarte kat, J. Stellingwerf, van Steenlber- genlaan 15. Rijwielbelastingmerk in 6tui, J. Hamelink, Nieuwediepstraat 60. Rijiwieltasehje met inhoud, J. de Kok, Oost- kolkstraat 12. Doujble dajneshorloge, T. de Vlieger, Marlk£ 6. Kinderportemonnaie, J. Meijer, Axelsehe- straat 130. Blauwe regenmantel, A. van Hoeve, Drie- wegen O 198. ZEEUWSCHE KAPPERSVAKSCHOOL. Maandagavond had in het benedeniokaal van ,,De Eendracht" te Middelburg de over- gangs- en sluitingsavond plaats der ,,Zeeuw- sche Kappersvakschool" van den Nederland- schen Kappersbond. Deze avond is een groot succes geworden voor het vakschoolbestuur en voor zijn staf van medewerkers. Keurig was door den lokaliteithouder zorg gedragen, dat het lokaal was ingericht geworden tot een groote kapperssalon met niet minder dan 40 kaptafels. Aan deze tafels hadden vele dames en heeren plaats genomen, terwijl ook voor eenige modellen was gezorgd. De cursisten die zouden toonen wat zij geleerd hadden, waren in keurig nette witte jassen gestoken. De voorzitter van de Zeeuwsche Vakschool heette alien welkom, in "t bijzonder den heer A. Olthof, directeur der Nederlandsche Kap- persvakscholen, die van Amsterdam naar Middelburg was gekomen om zich te overtui- gen van het werk, dat door de cursisten ge maakt zou worden. Spr. memoreerde de op- richting van de vakschool, tengevolge van de vestigingswet; de klasse-indeeling bleek later een vlot verloop te hebben geba-d. De geest onder de leerlingen en het werk van de leeraren en den technisch leider, denuheer Goormachtig waren steeds uitstekend. Altijd werd ijverig les gegeven en geen wanklank werd gehoord. Spr. hoopte, dat de aanwezigen zouden zien welk groot belang het is, dat hun kinderen of leerlingen de Zeeuwsche Kappers vakschool bezoeken, welke vakschool onder bekwame leiding staat. De heer A. Olthof, directeur van de Neder landsche Kappersvakscholen, zeide al direct een keurigen indruk gekregen te hebben van de organisatie en de leiding van de Zeeuwsche Kappersvakschool. De vroolijke sfeer die spr. ontwaarde gaf hem het vertrouwen, dat er goed ingestudeerd werk te zien zal worden gegeven. Als de overgangdiploma's uitgereikt zullen worden, aldus spr., dan hebben de gelukkigen het zeker verdiend. De technisch leider gaf daama de leerlingen opdracht met de werkzaamheden te beginnen. Een aardig gezicht was het al d'eze cursisten zoo ijverig en beheerscht te zien werken. Er werd geschoren en haar opgemaakt in de eerste klasse heerencursus, geknipt en keurig afgewerkt in de tweede en derde klas, en de ijdelheid van de mannen-clienten kwam aan het licht toen er gewatergolfd en gefriseerd werd. In de damesklassen werd er zoowel door kapsters als kappers geknipt en geondu- leerd. Keurig werk werd daar afgeleverd. De algemeene indruk die men kreeg was, dat er door den technisch leider en de leeraren veel kennis aan de leerlingen was bijgebracht. Toen de aanwezigen na afloop een rondgang maakten waren dan ook alien voldaan en vol bewondering over het geleverde werk door de cursisten. De heer Olthof zeide niet teleurgesteld te zijn en zijn voile goedkeuring te geven aan de wijze waarop hier les gegeven is. Spr. bracht den technisch leider en den leeraren lof voor bet verriehte werk, doch vergat daar bij ook niet het vakschoolbestuur en de cur sisten. Spr. hoopte dat alien die een over- gang,sdipioma ontvangen hebben het volgend cursusjaar weer met hetzelfde enthousiasme en met dezelfde werklust zullen arbeiden. De technisch leider overhandigde daarop de diploma's en kon de verheugende mededee- ling doen, dat alle cursisten zijn overgegaan. Tenslotte bracht een der ouders van de leer lingen dank aan het vakschoolbestuur en de medewerkers. BENOEMING DEURWAARDER. Tot deurwaarder te Oostiburg is benoemd de heer I. A. Brakman, procureurslklerk aldaar. BF.kEDEGING ambtenaar van den BURGERLIJKEN STAND. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Overslag is heden beeedigd de heer V. A. Plasschaert, molenaar, en tot diens plaatsvervangeir de heer G. A. Boddaert, hoofd eener school aldaar. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente IJzendijke is heden beeedigd de heer L. E. D. S. van Bunninghauser tot He- ringhaven, burgemeester der gemeente, en tot diens plaatsvervanger de heer J. L. C. V. Die- rikx,, amtotenaar ter secretarie aldaar. BOTSING. Zaterdag vond, naar de Midd. Crt. meldt, een emstige aanrijding plaats tusschen de auto's van de heeren De Dobbelaere en Van Gijs te Breskens op het kruispunt bij Pyramide van den verbindingsweg en den weg van het tramstation. De auto van den heer D. werd in de zijde geramd en bekwam emstige schade, De vrouw van den heer D., die achterin zat, moest zich onder doktersbehandeling stellen. Persoonlijke ongelukken kwamen wonder boven wonder verder niet voor. De mare- chausee heeft de zaak in onderzoek. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Giisteravonid is op den onlbewaakten over- weg aan ide Groote Abeele te Oost en West- Soulburg door de motortredn, die te 21.28 uur uit Middelburg naar Vlissingen vertrekt, een ongeveer 30-jarigen man overreden, wiens deerlijk verminkt lijk op den spoorweg werd gevonden. De politie stelt een onderzoek in naar de identdteit van den man en naar de oorizaak. Het 40-jarig ambtsjubileum van een geacht oud-stadgenoot. J.l. Zondag 1 Mei had de officieele huldi- ging van den heer J. L. M. Boot in het voor detze gelegenheid geheel versierde kantoor van dezen pOstdirecteur te Maassluis plaats. Als oudste lid van het personeel sprak mej. Baas een het feest inleidend woord, waarna namens den Directeur-Generaal der P.T.T., Ir. Damme, het woord werd gevoerd door den heer Prick, die den jubilaris als een voorbeel- dig ambtenaar en humaan chef voor het per soneel schetste, waardoor hij in zijn kring een sfeer van wanme intensiteit weet te sdhetppen De adjunet-inspecteur, de heer Snxid, sloot zich vol komen daariblj aan, waarna achter- eenvolgens het woord werd gevoerd door den heer Van Duin, hoofdbestuurslid van de Broe- derschap van directeuren en commiezen der P.T.T., de heer Stans namens de toestelleTS, e.a. Door mej. Baas werd namens het personeel een prachtdge vulpen aangeboden, terwijl mavr. Bdot menige bloemenhuide in ontvangst had te nemen. Zichtbaar geroerd dankte de jubilaris de aanwezigen, die op de gevoelige plaat ver- eeuwigd werden. Ter reoeptie waren voorts aanweizig de heeren Meijer Drees, hoofd van het telefoon- district Rotterdam, Gerding, hoofd van de administratie van het telefoondistrict Rotter dam, Mr. Sichwarz, burgemeester van Maas sluis en een delegatie van de Maassluische middenstanders. Een stroorn van schriftelijke en teltgrafi- sche geldkwtenschen was binnengekomen, o.a. van de Kamer van Koophandel te Vlaardin- gep, den heer Dirksen, adj. hoofd v. h. tele foondistrict Rotterdam, de Ned. Postduiven- houdersibond van Zaterdagvliegers en vele an- deren, waaronder tientallen uit het den jubi laris zoo geliefde Zeeuwsch-Vlaamsche land. Maandagavond werd in meer intiemen kring het pers'oneel een feestavond aangeboden, waar een prettlge en ongedwongen stemming heerschte van menschen, die niet alleen met elkaar werken, doch ook leven. Een schat van bloemen zette luister bij aan dit feest, waarvan de jubilaris, natuurlijk temidden van het hem te Maassluis evenals hier en elders toegewijde personeel, het mid- delpunt was. Spoedeischende Raadszitting. Door de raadsleden 't Gilde, De Jonge en Seghers,' is aan den Burgemeester een adres gericht, inhoudende het verzoek tot het bijeen- roepen van een spoedeischende raadszitting, zulks in verband met bet feit, dat met ingang van 1 Mei de autobusdienst voor het vervoer der schoolkinderen, wonende in het Oostelijk gedeelte der gemeente, niet meer van ge- meentewege zal gesubsidieerd worden, indien het raadsbesluit van 5 April j.l. niet wordt ingetrokiken. Ad'ressanten motiveeren hun verzoek onder gebruikmaking van art. 46 van de Gemeente- wet, op de onjuist gebleken veronderstelling. dat de ouders een vergoeding voor schoeisel zouden prefereeren boven het busvervoer, hetgeen gebleken is uit de algemeene actie tegen het raadsbesluit, hetgeen ook Burg, en Weth. bekend is, door de na de raadszitting ipet deze ouders te Kijkuit gevoerde bespre kingen. Wijders is naar de meaning der onderteekenaars het besluit niet grondig en welvoorbereid, doch zeer ontijdig aan den Raad voorgelegd, die hierdoor alleen de finantieele mdrite's heeft vermogen te beoordeeien. De burgemeester dezer gemeente de heer J. W. Viendngs heeft tegen 5 Jiuli a.s. aan H. M. de Koningin eervol ontslag uit zijn ambt aan- gevraagd. (Van onzen correspondent.) Vlissingen, 2 Mei. Bij de verwelkoming van de Koningin te Vlissingen was ook aanwezdg de kamerheer in buit'engewone dienst mr. H. F. Lantsheer te Oostkapelle. De koninklijke rijtuigen waren adhiter den geiwonen trein geplaatst en ver- lieten eerst andere passagiers den trein. De

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2