ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN LICHTZINNIGE JEUGD No. 9755 WOENSDAG 4 MEI 1938 78® Jaargang Binnenland FeuiHeton NEUZENSCHE CO U RANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. AD VERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE AD VERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. - Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag 3 Mei. De spellingk'westie. Aan de orde is de interpellatie-Woltjer over de schrijfwijze van de Nederlandsche taal. Pb heer Woltjer (a.-r.) heeft volgens de N. R. Gi l. cie zakelijke zijde van het spellings- vraagstuk bij de onderwijsbegrooting buiten beschouwing willen laten, zoowel om den tijd- nood als om spr.'s opvatting, dat de zaak van de schrijfwijze der Nederlandsche taal een zaak is niet van het onderwijs alleen, maar van het heele land. Spr. zou het hebben toe- gejuicht, als de spellimgkwestie als kabinets- politiek zou zijn beschouwd en bij de alge- meene beschouwingen niet bij hoofdstuk VI zou zijn behandeld. Spr. wil aan de interpellatie de strekking geven betrekking te hebben op het regeerings- beleid ten aanzien van de spelling. Spr's fractie is teleurgesteld1 over de beslis- sing, welke bij de Memorie van Antwoord aan de Kamer is meegedeeld. Spr. is aanvankelijk ingenomen geweest met de verklaringen van den minister-president bij de algemeene be schouwingen. Doel der interpellatie is den Minister te vragen, of wei zijn beleid aan nemelrjk te maken, of wel 'een anderen weg in te slaan. Bij de algemeene beschouwingen had het kabinet zich losgemaakt van de spellings- maatregelen van het vorige ikabinet. Welnu, dan houd't spr. de regeering aan deze ver klaringen. Spr. zou gaame van den Minister eem verklaring vernemen, of het kabinet nog steeds op het standpunt staat, dat de spelling- kwestie geen zaak is van het onderwijs alleen, maar van het heele volk. De Minister van algemeene zaken heeft bij de algemeene beschouwingen verklaard de staatsrechtelijke bezwaren van spr. tegen de door het vorige kabinet gevolgde methoden inzake de spelling, niet te kunnen weerleggen. Is de regeering op dit standpunt terugge- komen? Vervolgens zou de spellingkwestie door een deskundige commissie worden bezien. Tevens zou met de B-elgische regeering contact wor den gehouden tusschen deze in Januari afge- legde verklaring en de Memorie van Ant woord op hoofdstuk VI bestaan in het oog loopende verschillen. De opdiracht der te be- noemen commissie is volgens de memorie tot drie punten van technischen aard beperkt. De tot nu toe gevolgde methode wordt weder ge volgd: voor het onderwijs worden alvast eenige regelen vastgesteld. Het contact met de Bel- gische regeering ziet er thans geheel anders uit. Zulks is in tegensteiling met de slechts eenige maanden oude verklaringen. Waarom heeft tde regeering haar standpunt niet gehandhaafd? De afwijking van dit standpunt stichtte verwarring en was niet geheel juist jegens de Kamer. De behoefte aan zekerheid en de oeconomisch-paedagogi- sche overwegingen, die tot de jomgste beslis sing hebben geleid, bestonden te voren ook al en hadden uitstel met onmogelijk gemaakt. Wat is er dan sinds Januari gebeurd? Spr. is erkentelijk voor de voorbereiding van een wetsontwerp betreffende de spelling. Dit komt aan spr.'s vroeger geuite wenschen tegemoet. Toch is spr. nog niet bevredigd, De Kroon zal immers in den gedachtengang van den Minister telkens wijzigingen in de spelling kunnen aanbrengen met uitschakeling van de Staten-Generaal. De verlangde vast- heid zal dus toch nog ontbreken. Het lrjkt spr. noodig, dat de vaste commis sie van advies tenminste even groote bevoegd- heden moet krijgen als de in te stellen tijde- lijke advies-commissie. Spr. hoopt dat deze commissie minder eenzijdig zal zijn samen- gesteld dan de commissie van 1934. Mannen als Prof. Wille bijv. zouden in de commissie niet mogen ontbreken. Bij de wet zouden de door ARTHUiR APPLIN. Vervolg. 3) Wat maaikt het nu uit? zei hij, tartend. Nu ben ik rijk. Ik kan affiles betalen en voor ik naar huiis ga, zullen we nog eerst eenige gezellige dagen in Londen doorbrenigen. En je vader, Rupert? zei ze zacht. Herinner je je n;et alles wat je me over hem hebt verteld? Z'n droomen? Z'n toe- komstplannen voor jou? Denk niet dat ik ver- waand ben, doch hij zal ontgoocheld zijn, o, zoo ontgoocheld. Ik geloof nu zelfs, dat ik liever bad geizien, dat je al je geld had verloren, doch voor je ex amen niet gezakt was. (Een beetje boos maafcte hij zich van haar los. Je weet niet wat je zegt. Als „Paul" niet had gewonnen! Op dat ooigenlblik drong het geschreeuw van een krantenjongen op de straat tot hem door. Beidem luisterden en Rupert lachte. Vertgecf me, doch het is pijnlijk me altijd zoo te herinneren aan m'n vader. Ik weet, dat ik hem een slag toebranghij zal er werke- iijk ziek van zijn. Nu heb ik echter een laatste kans gekregen, die ik moet waamemen. Had ik niet gewonnen, dan stond ik nu macbteloos; dan moest ik naar huis fcerug om mezelf in dat vermolmde huis midden op de eenzame hei te laten ops-luiten. Nog den keer zal ik het wagem en voor den drommel, ik moet, ik z&l slagen. Ik beloof je, dat ik bij het volgende examen slaag. Dat ik niet geslaagd ben, is te danken aan die venvloekte geldzorgen. Weer hoorden ze een krantenjongen, die schreeuwend door de straat liep. categorieen van personen moeten worden ge- noemd, die in de adviescommissie moeten zijn vertegenwoordigd. Spr. is verheugd, dat de naamvals-n behou- den zal blijven. Spr. verbeeldt zich, dat de storm, die extra-zwaar tegen de voorstanders der oude spelling, welke op waardige wijze o, kon dat ook van hun tegenstanders worden gezegd hun standpunt verdedigen, is op gfestoken, bij deze woorden ook de parlemen taire gemoederen rimpelt. Het devies van Dr. Oolijn ,,.soevis tranquillus in undis" wordt in dit verband door spr. aan- gehaald. Hij wijst op de toeneming van on- duidelijkheden en homonymen, welke het weg laten van de naamvals-n teweeg brengt. De vroegere spellingsmaatregelen waren onwettig. Thans stelt de regeering een wet in het vooruitzicht. Doch zal deze wet het onrecht bestendigen door het een wettelijke basis te geven? Dit zal het vitium originis bestendigen. Aan het eind van zijn rede stelde Prof. Woltjer ide volgende vragen: 1. Kan de regeering duidelijk maken, dat haar in de Memorie van Antwoord betreffen- de het on twerp van wet tot vaststelling van hoofdstuk VI der rijksbegrooting voor 1938 medegedeelde beslissing inzake de schrijfwijze der Nederlandsche taal, in overeenstemming is met de namens haar -door Minister van Algemeene Zaken, voorzitter van den raad van Ministers, in de vergadering der Eerste Kamer van 14 Januari terzake afgelegde ver klaring (Zoo neen, wil zij dan aan de Kamer mede- deelen, welke nieuwe omstandigheden er zich na dezen datum hebben voorgedaan, die haar noopten, op deze verklaring terug te komen? 2. Kan de regeering duidelijk maken, dat de voorbereiding van een wetsontwerp, waar- door haar bemoeienis met de schrijfwijze der Nederlandsche taal op wettelijke basis zal rus- ten, niet de erkenning inhoudt, dat die wet telijke basis thans nog ontbreekt en derhalve de tot nu terzake gegeven voorschriften vol gens haar zelve onwettig zijn? 3. Kan de regeering duidelijk maken, dat hare in de eerste vraag bedoedde beslissing in de behoefte aan spoedige zekerheid (die haar genoopt heeft af te zien van de blijkens de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over hoofdstuk I der rijksbegrooting voor 1938 beoogde instelling van een commis sie, ,,die op zeer konten termijn de regeering zal kunnen adviseeren omtrent de problemen, die rijzen met betrekking tot de schrijfwijze der taal") inderdaad zal voorzien? 4. Kan de regeering duidelijk maken, dat hare in de eerste vraag bedoelde beslissing in overeenstemming is met haar hier voor genoemde memorie van Antwoord kenbaar gemaakt streven ,,om zooveel mogelijk in har monic te handelen met de Belgische regee ring'1', die, naar de mededeeling in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffen de hoofdstuk VI der rijksbegrooting, ,,harer- zijds verre de voorkeur zou hebben gegeven aan een nieuw onderzoek van het geheele spellingvraagstuk" en dat het haar niet mo gelijk was, te voldoen aan dezen uitgwsproken wensch der Belgische regeering, die toch ge heel ging in de richting van haar eigen aan vankelijk voomemen. Het vraagstuk van de .schrijfwijze van de Nederlandsche taal ,,in zijn geheel in be schouwing te nemen™ (memorie van antwoord Tweede Kamer hoofdstuk I)en aldus de kans te vergrooten, dat de eenheid van schrijfwijze in het taalgebied van het Nederlandsch be- waard blijft? 5. Is de regeering bereid, de in haar ver klaring vain 14 Januari klaarblijkelijk bedoel de methode alsnog te volgen? De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer Slotemaker de Bruine, vatte zijn betoog samem in een beantwoording van de vragen. Ui'tsl'ag van de groote race. Sensationeele uitslag... Alle winners... Sensationeele uit- slag. Laten 'we een krant koppen, om te weten wat ze er over sdhrijven. Ruby volgide hem. Rupert, wadht even, zei ze. Zeg me eer- lijk, hoeveel had je noodig gelhad, als „Paul" nu eens niet had gewonnen? Precies weet ik het niet. Doch wat geeft het nu? vroeg hij zonder nadenken. Ik ver- moed een paar honjderd ,pond. Maar wat geeft dat? Nu kan ik doorwerlken tot ik slaag. Ik zal ook aan den ouden heer de vijf pond terugizeniden die hij me zonid in een cheque van Crichton. Die kerels in Post Bridge 'Hall zwemimen in het geld, doch ik zal ze laten zien, dat ik ook gel'd hdb veidiend. Nu even een krant koopen. Ruby lachte om z'n opwinding. Ze volgde haar verloofide naar buiten. Ze riepen een voonbijgaanden krantenjon gen aan, die Rupert een dagblad toewierp. Hij gaf den jongen een paar studvers en ging terug naar boven. Daar vouwde hij de krant open en RuJby keeik over z'n schouider. En? vroeg ze. Ze boorde hoe z'n adem als het ware plot- seling stilstond; hij werd lijkjbleek. De krant begon tusschen z'n vingers te beven. Ruby keek naar het voomaamste nieuiws en las den uitslag van de race ,,Paul" no. 1, .Ambuscade" no. 2. Daaronder in vetgedrukte letters: PROTEST. De com.m iss arias en protesteeren tegen (den winner wegens .bumping" en het niet rijden in de vereischte richting. Een onderzoek is ingesteld en ,,Paul" wetd gediskwalificeerd. Derhalve is de outsider, Ambuscade" de winner. De hoofdprijs is honiderd tegen een. Rupert verfrommelde de krant in z'n han- Vragen 1 en 2. De Minister van Algemeene Zaken, voorzitter van den raad van Ministers, heeft in de vergadering der Eerste Kamer van 14 Januari 1938 verklaard, niet in staat te zijn om de critiek van den heer Woltjer op de methode, die de regeering indertijd heeft gevolgd inzake het spelling-vraagstuk, afdoen- de te weerleggen. Daaraan werd de mededee ling toegevoegd, dat de regeering zich zou be- raden op hetgeen Prof. Woltjer genoemd had de staatsrechtelijke zijde van het vraagstuk en dat zij vertrouwde binnen niet al te langen tijd een oplossing te zullen vinden, die ook dien geachten afgevaardigde beter zal vol doen dan de methode, die tot nog toe gevolgd is geworden. In de memorie van antwoord betreffende het ontwerp van wet tot vaststelling van hoofdstuk VI der rijksbegrooting voor 1938, gericht tot de Eerste Kamer, heeft de regee ring medegedeeld, overtuigd te zijn, dat een wettelijke grondslag voor haar bemoeienis met de schrijfwijze der taal gewenscht is; dat zij dan ook een wetsontwerp voorbereidt, waarin de bevoegdheid wordt vastgesteld van de Kroon om voorschriften te geven met betrek king tot de schrijfwijze van d!e Nederlandsche taal en waarin zij wordt gemachtigd, deze schrijfwijze van de Nederlandsche taal voor bepaaldelijk aangewezen instanties verplicht te stellen. Een eni ander is met elkander in overeen stemming. De memorie van antwoord bevat bovendien de mededeeling, -dat de regeering reeds aanstonds eenige beslissingen genomen heeft en daarmede niet heeft gewacht totdat de wet zou zijn tot stand gekomen, omdat het noodzakelijk was, onmiddellijk zekerheid te verschaffen en een vacuum te vermijden. Zij heeft namelijk overwogen, .dat het zonder meer intrekken van de spellingbesluiten-1936 een volledige onzekerheid en een volledig vacuum zou doen ontstaan, hetgeen dermate door be zwaren gedrukt wordt, dat bet verre de voor keur verdient voorshands en in afwachting van de in voorbereiding zijnde andere methode nog gedurende korten tijd den weg te bewan- delen, die in 1934 is ingeslagen. Vraag 3. Het is duidelijk, dat de getroffen beslissing aanstonds zekerheid geeft omtrent de wijze, waarop de regeering de spelling der Nederlandsche taal wenscht geregeld te zien. Er is geen aanleiding voor de veronderstel- linig, dat, als zij formeel op andere, namelijk wettelijke basis, zal kunnen handelen, zij materieel anders beslissen zal dan zij thans reeds heeft beslist. Vraag 4. De genomen beslissing is in over eenstemming met het kenbaar gemaakte stre ven der regeering om zooveel mogelijk in har- monie te handelen met de Belgische regeering. Er bestaat volledige overeenstemming inzake geslacht en voomaamwoord evenals inzake de schrijfwijze van de bastaardwoorden en de samengestelde woorden. Inderdaad zou de Belgische regeering er verre de voorkeur aan gegeven hebben, indien bet geheele spelling vraagstuk aan een nieuw onderzoek zou zijn onderworpen; hetgeen beteekent, dat naast de genoemde onderwerpen ook nog het woord- beeld zou worden in beschouwing genomen. Hiertegen rees echter bij de Nederlandsche regeering het bezwaar, dat aldus aan een deel der uitgevers een belangrijke geldelijke schade zou worden toegebracht, nadat korten tijd geleden dit zelfde reeds had plaats gehad. Bij het afwegen der twee elementen, die aldus in geding kwamen, heeft zij aan het vermijden van een herhaalde schade de voorkeur ge geven; daarbij woog mede, dat de verkregen overeenstemming inzake geslacht en voor- naamwoord betrekking heeft op dat deel van het vraagstuk, dat naar oordeel der regeering het belangrijkste element vertegenwoordigt in de ontwikkeling en het karakter van de taal. In de memorie van antwoord is medege deeld, dat de Belgische regeering dit stand punt verstaat en dat zij naast belangstelling voor de techniische toetsing van het woord- den; met onvasten stap gdnig hij naar zijn bureau en viel in den stoel neer. Hij strekte z'n handen uit, gooide alle papieren van z'n bureau en liet z'n hoofd tsschen z'n armen vallen. Ruby boog zich over hem en trachtte hem. te doen opstaan. Rupert Rupert t is misscfhien niet waar, Rupert! Ze zette hem recihtop in z'n stoel, doch hij viel, half versuft, weer voorover. Ze sloeg haar armen otm hem heen en droag hem naar de slaapkamer; ze maakte z'n boord los en gaf hem wat brandewijn te drinken. Ze zette zich naast het bed en hield z'n hand omiklemd. Z'n wanigen kregen weer eenige kleur; hij opende de oogen. Hij lag daar roerloos, starend. Alles komt wel terecht, zei ze zacht, heusclh, Rupert, alles komt terecht. Ik houd van je, jongen. Ik zal je helpen. (Hij vertrok z'n gezicht krampaohtig. Ga weg, zei hij nauwelijks hoorbaar. Om 's hemelis wlil, laat me even alleen. Rulby liet de gordijnen neer en verliet de kamer, de deur adhter zich sluitend. Zij hoor- de iemand naar boven komen de kostjuf- frouw, die thee kiwam brenigen. Ze bukte zich en raapte de papieren op, die over den grond verspre'id lagen. Ze vond de cheque, op Regi nald Crictoton, die z'n vader hem gezonden had. Nieuiwsgierig liet ze haar oog er op val len; plotseling werid het haar duidelijk, hoe veel deze som voor den ouden Dale wei moest beteekenen. Vijf pond! Nauwelijks de waarde van de ja- pon, die ze nu aan had. Ze viouiwde de cheque op en stak haar in den bandschoen, dien ze droeg; daama ging ze voor de sclhrijftafel zit- ten, wachtend tot de juftfrouw de kamer ver liet. Ze bezat 'n paar pond, we'like ze geind had onmiddellijk na de race, vddr het protest tegen ,,Paul"; vender nog een paar pond op de spaarbank. Bovendien kon ze nog rekenen op 'n twintig a dertig ponld, wellke ze nog tegoed beeld volledige medewerking verleent inzake de overige in geding zijnde onderwerpen. Vraag 5. Gelijk uit het antwoord op vraag 1 en 2 blijkt, is de regeering niet slechts be reid, doch heeft zij besloten, de methode te volgen van het voorbereiden eener wettelijke basis; met dien verstande, dat zij gedurende de periode, die verloopen moet eer de wet kan zijn tot stand gekomen, ter vermijding van groote bezwaren de sinds 1934 gevolgde methode voorshands handhaaft. De heer Woltjer was met het antwoord niet voldaan. Hij schakelt de economische kwestie uit, daar deze toch buiten het spellingsvraag- stuk staat en ook met het onderwijs niets te maken heeft. Hij becritiseerde in tweede in- stantie het gevoerde beleid en verzocht den Minister tijdens den overgangstijd de scholen de keuze te laten tusschen -de spelling De Vries en Te Winkel en Marchant. De heer Van Lanschot bepleitte spoeddge definitieve regeling krachtens de wet. De heer De Savomin Lohman oordeelt, dat de Minister de kool en de geit heef.t willen sparen, met het resultaat, dat geen der hierbij betrokken partijen tevreden zal kunnen zijn. Spreker vraagt een nieuwe opdracht aan een commissie, die ook met Belgie zal onderhan- delen, en herstel van de spelling De Vries en Te Winkel. Hij wil een spelling op ge- lijken voet met Belgie. BRONZEN BEELD VAN PRINSES JULIANA. In het nieuwe villapark in het oosten van de getmeente Haren in Groningen is Zaterdag- mid'dag een bronizen beeltenis van Prinses Ju liana onthuld. Het beelid, dat op natuursteen is aangebracht, is een gesdbenk van de bur- gerij aan het gemeentebbstuur. De ovendmcht aan bet gemeentebestuur, welke een f-eestelijk karakter had, werd door zeer -vele belanigstelleniden bdjgeiwoond. PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD OP HUIZE DOORN. Dinsdagavond om acht uur zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard op huize Doom aangekomen, waar zij tegenwoordig waren bij het diner en de soiree. Prinses Juliana droeg een witten bontmantel en was getooid met een diadeem. De Prins was gekleed in de uniform der grenadiers. Langs den weg hadden zich vele belang- stellenden geschaard om het Prinselijk Paar te begroeten. BEATRIX KLOKMONUMENT TE CASTRIOUM. Te Castricum is Zatendagmiddag het monu ment onthuld, dat is opgericht als een blijven- de herinnering aan de geboorte van Prinses Beatrix. Deze plecihitigheid geschiedde in te- geniwoordiigheid van burgemeester en wethou- ders, raadsleden en autoriteiten en het bestuur van de Oranjevereeniging. Voor den bouw van dit monument is algemeene medewerking ver kregen en vele zakenmenschen gaven gratis materiaal of arbeidslkyachten. De voorzitter van de Oranjevereeniging heeft het monument aan het gemeentebestuur overgedragen, waarop burgemeester Sloet het naimens het gemeentebestuur met een dank- woord aamvaardlde. (Het monument is opgetrokiken uit hand- vonmsteen, omringd door een bloembak, waar- uit een drie meter hooge zuil rijslt met een dulbbele electrische klok. In het midden van deize zuil bevinidt zich een marmeren plaat met inscriptde. VESTIGING VAN NIJVERHEIDS- BEDRIJVEN. Aan de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer inzake het wetsontwerp hmrdende regeling betreffende het beipeilkeh van de ves- tiging en van de uittbreidlnig van bedrijven, wiaiarin eenige tak van nijverheid worfdt uit- geoefenld, wordt het volgende ontleend: Het wil den minister voorkomien, dat uit had.en Rupert had gezegd, dat hij 'n paar honidedd ponld noodig zou hebben. Misschien was het zelfs vijfhondend pond de prijs van z'n vaidens eer en geluk, z'n zuster, het ouder- huis... alles. (Ze hield veel van Rupert Dale. Nu hij voor 'n mogelijken onidergang stond, werd het haar eerst duidelijk. Ze zou wel haar leven hebben willen geven, om hem te red|den. Ze scbonk zich een kop thee in. De kleine zitikamer werd haar te benauwd, ze snakte naar lucht. Ze ging de straat op en wandelde daar even qp en neer, terwijl zij dacht aan datgene wat haar te doen stond. Twaalf pond in totaal had ze bij zich in haar tas'cbje, plus vijf pond, de cheque op Crich ton. Hoe ludhtbartig toch had Rupert deze cheque een paar uren te voren van zich af- geschoven. Nu wist hij wellicht niet meer, wat hij er mce gedaan had; misschien dacht hij wel, dat hij ze had verloren. Zich nauwelijkis bewiust van wat ze deed, nam ze de cheque nog eens in de hand, ter- wiijl ze er nauwkeurig naar keek. Reginald Crichton... ze herinnende zich dien naam; Sommigen had ze over hem hooren spreken in venband met de misiukking van een of an dere loopbaan. De klok sloeg juist zes uur. Ruby ging weer naar binnen en opende zonder geruisch de deur van de zitkamer. Doch ze bleef staan, verstijfld van scbrik. Rupert ston'd voor z'n schrijtftafel. De gordijnen waren nog steeds neergelaten. In z'n hand hield hij een revolver. •HOOFDSTUK II. Vijfhonderd pond. Rupert! Ruby's stem was nauwelijks hoorbaar. Rupert liet z'n arim moed'eloos han- gen. Zijn har.id kon het wapen niet meer om- klemmen en het viel op den gronld. Ruby liep naar hem toe en raapte het van den grond op. Na de kogels er uit te hebben genomen, stopte ze de revolver in een lade van de de omstandigheden, welke aanleiding vormden tot bet aanhangig maken van dit ontwerp van wet, de noodzakelijkheid voortvloeit daaraan een duurzaam karakter te ver- leenen. Deze omstandigheden immers zijn ge- legen in de moodizakelijklheid van aanipassing aan de ingrijpende veranderingen in de struc- tuur van. het economische leven. Een van de belangrijkste verschijnselen, welke gedurende de laatste decennia bun stempel op het voortbrengingsproceis hebben gedrulkt, is het steeds steriker geprononceerde kapitaal-intensieve karakter van de voort- brenging. De vervaardaging van een aanzien- lijk deel der nijverheiidsproducten gaat ge- paard met enorme kapitaalsinvesteeringen in technische installaties,, waardoor het aandeel van de vaste kiosten in den kostprijs dezer producten zeer aanzienlijk is. Deze omstan- digheid houdt in zich een steads aanwezige tendenz tot overmatage uitzetting van de pro- ductie boven de behoefte van de markt. Een prijsdaling, welke in het algeime'en reeds wijst op een ovenvenzadiging van de markt. zal voor de ondememers een prikkel vormen niet om de productie in te krimpen, doch deze nog vender uit te bredden, aangezien hierdoor de kostprijs wiordt verlaagd. Het prijsmechanisme heeft hier zijn correctieve weriking verloren, met als gevolg ontwrichtirug van de bedrrjfs- takken, groote kapitaalverldezen, dus nadeel voor die bedrijfsgroepen en voor de gemeen- schap. Doch niet slechts 'Op het gebie'd van de woortbrenging, ook qp dat van de afizetver- houdlngen hebben zicb uitermate ingrijpende veranderingen voorgedaan. Deze veranderin gen doen zich in hoofdizaak gelden op inter- natiionaal terrein en zijn daardoor ■voor ons land, dat hier zoo uiterst kwetsbaar is, van grooit gewdcht. Terugkeer tot een vrij inter- nationaal i-uilverkeer is binnen afzienbaren tijd niet te verwacbten. Hoezeer de Regeering een wending in deze richting ook zou toejuichen en ondersteuneai, de vooroitzichten daarop zijn uiterst gering. Het proces van industriali- satie van tot dusverre agrariscihe landen, van agrarisatie van tot dusverre im hoofdzaak in- dustrieele landen, het autarkische streven van tal van naties met de daaraan verbonden be- lemmeringen van het internationale milver- keer, vinldt onverminderd voortgang en het laat zich geenstzins aanzien, dat een kente- rinig hiier is te verwachten. Dat door hanteering van de door de Regee ring gevraagide bevoegdheid de vestiiging van on'dememinigen, welike de welvaart van het HET LAAGST IN PRIJS EN BOVENAAN IN KWALITEITI PRO-18-0203A (Ingez. Med S'chrijftafel, en sloot haar af. Toen schoof ze een stoel naar voren en keek Rupert aan, den man, dien ze zoo innig lief had. (Het duurde een poos, voor een der beiden iets zei. Rupert Dale had op bet punt gestaan in een oogenblik van waanizinniige wanhoop, zichzelf te dooden. Ruby was op het kritieke moment gekomen; een halve minuut later misschien en het was te laat geweest. Nu was de crisis vtoorbij: door den schok was Ruby zenuwachtig en ontroerd. (Ze voelde wat op dat oogenblik in Rupert omiging. Plotseling zag ze haar verantwoor- delijkheid in. Nooit te voren had ze zelfs aan dit woord gedaoht. Doch nu begreep ze het, omdat ze liefha'd. Rupert verbralk 't eerst de stilte. Was dat niet de eenige weg om er uit te komenDe eenige weg Zij schudlde het hoofd: De slechtste weg, de weg dien een lafaard betreedt. Rupert lachte droogjes. Ik hen niet bang voor het leven; ik durf heusch wel de moeilijkheden aan en ik durf ook wel aan te pakken, als het moet. Doch ik heb m'n vader geruineerd en hem van zijn eer taeroofd. Ik ben z'n eenige zoon en ik had een gentleman mOeten woriden. Ik moet... Ruby's handen omklemden de zijne vaster. Ze was in een unr tijds aanmerkelijk ouder geworden; ze was totaal veranderd. In de kleine, eenigsizins luchthartige actrice was in- eens de vrouw ontrwaakt. Het instinct der lief- hebbende vnouw haid de plaats geruimd voor dat der moeder. Ze viodht qp het oogenblik voor het leven van den zoon eener andere vrouw en hij was thans haar zoon. Dat is onmogelijk, Rupert. Ik moet... Ruby sloot even haar oogen. Er heerschte een oogenblik ademlooize stilte in de kamer. Op straat verkondigden de krantenverkoopers n'cig steeds de sensationeele tijiding. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1