Feuilleton-vertellingen Pluimvee-Rubriek AANSLAG VERIJDELD OP ZOON VAN PRINS-REGENT BRABANTSCHE BRIEVEN. GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT. wordt de zaak al heel gemakkelijk, want dan rijdt eenvoudigweg een auto, voorzien van een peilinrichting, naar den kant, vanwaar men het signaal hoort en met behulp van nog enkele andere zoek-apparaten kan men als het ware regelrecht naar de illegale uitzenders rijden. Maar, indien de gemeentelijke administratie een klein beetje in orde is, behoeft men een sterken zender niet eens op deze manier op te sporen. Een radio-zender heeft namelijk electrischen stroom noodig. En een sterke zender gebruikt veel stroom. Wanneer wij aannemen, dat de geheime zender een ver- brurk van drie kilowatt heeft hetgeen niet veel is en daarbij een uur per dag zendt, dan verbruikt de man, in wiens huis de zen der opgesteld staat, 21 kilowatt meer stroom per week dan normaal. Zulk een verhoogd gebruik van stroom is in een land, waar het electriciteitsverbruik door particulieren niet zoo bijster groot is, binnen korten tijd te con- stateeren. Want in de meeste gevallen zal een verbruik van 21 kilowatt meer per week be- tekenen, dat de verbruiker plotseling meer dan tweemaal zooveel stroom afneemt dan vroeger En een zender, die door de 150 kilowatt- zenders van den Russischen staat niet over- stemd kan worden, verbruikt natuurlijk vedl meer, zooveel, dat er wel geen particulier zal zijn, die over een electriciteitsmeter beschikt, die voor het leveren van zooveel stroom inge- richt is. Uit een en ander blijkt duidelijk, dat, indien er een zender bezig is om propaganda tegen Stalin te maken, deze zender niet binnen de Russische grenzen staat. Veel waarschijn- lijker is, dat een van de Duitsche richtstraal- zenders bezig is, anti-communistische propa ganda uit te zenden en dat de omroeper het daarbij laat voorkomen, alsof de zender zich in Rusland bevindt. ZEDELIJKHEID EN HET ZWEMPAK. In een vergadering van den gemeenteraad van Waddinxveen is met 8 tegen 5 stemmen, op grond van principieele overwegingen, be- sloten, bij zwemwedstrijden in het zwembad geen gemengd publiek toe te laten, hetgeen beteekent, dat bij nummers van dameszwem- men geen heeren tegenwoordig mogen zijn en de nummers voor heeren niet door vrouwelijk publiek mogen worden bijgewoond. Een ver- bod voor gemengd zwemmen werd reeds eer- der vastgesteld. De consequentie van het thans genomen besluit is, dat het verbod ook geldt voor school-zwemmen. Nadat het besluit genomen was heeft een der sociaal-democratische raadsleden de vraag gesteld, of de voorstemmers ook niet met een voorstel willen komen omgemengd loopen op den openbaren weg te verbieden GEVAARLI.JKE DROOGTE. De Romeinsche correspondent van de Times meldt, dat men zich in Italie ongerust maakt over de langidurige droogte. Sinds de hevige regens in November en December is er heel weinig hemelwater meer gevallen. Op de Po is de sciheepvaart door den lagen waterstand gestremd. Veevoer wordt schaarsch en jong vee, en soms ook al groot vee moet worden afgemaaktbij gebrek aan voer. Als er niet gauw regen koimt, dreigt het op een nationale ramp te zullen uitloopen, maar in ieder geval vreest men, dat de reigen, al koont hij nu nog ovenvloedig, de reedis geleden sohade niet ge- heel zal vergoeden. Vermoddelijk zal de graan- oogst klein blijven, wat weer, evenals in 1936, zal leiden tot een verhoagden invoer van tarwe. (rLOOPJ ON GENS" VAN 63 en 63 JAAR. De Daiily Telegraph schrijft, dat twee fir- ma's te Woking (Surrey) genoodzaakt waren gepensionneende brievenbestellers van 63 en 65 jaar in dienst te nemen als bestellers, om- dat zij geen loopjongens konden krijgen. Het tekort aan loopjongens te Woking, een stadje met 27.000 inwoners, is zeker niet het gevolg van te lage loonen. De vraag overt reft sterk het aanlbod. Een firma heeft twee en een half pond willen betalen voor een jongen van 17 a 18 jaar. In de vacature is nog niet voor zien. VREESELIJK DRAMA. Maandag betrokken in het badhotel te Ko- tabatoe een dame en een heer met een baby van twee a drie maanden een kamer zonder hun namen in het gastenboek in te vullen. Toen tegen zes uur in den vooravond de kamer nog steeds gesloten faleef, alarmeerde men het ibestu/ur. De deur werd geforceerd, waar op men de ontzielde lichamen aantrof van de gasten. Het bleken te zijn de heer M. G. C., afkomstig uit Semarang, die een incassokan- toor dreef te Batavia en de dame F., te Bata- via woonachtig met haar baby. Het is geble- ken, dat alien vengif hadden ingenomen. EENMANSSTAKING. De eigenaar van den eenigen stier in het dorpje Hoff ibij Saarbrucken heeft kort ge leden een staking aangekondigd, indien de huurprijs van zijn eigendom niet met tien pro- cent verhoogd zou worden. 'HIij weigerde het dier te verhuren aan de boeren in de omge- ving, zoolang niet aan zijn wensch tegemoet gekomen was. De gemeenteraad zat erg in zijn maag met deze moeilijkheid, doch na vele onderhanidelingen kwam men tot overeen- stemming. De dorpsomroeper kondigde den dag daarop met luider stemrne aan: ,,De sta king van den stierenhouder is geeindigd." De Daily Telegraph'' meldt uit Boulogne dat een man, die door het gezelschap van Joego-Slavie te Parijs er van werd verdacht, voornemens te zijn prins Alexander, den 14- jarigen zoon van prins-regent Paul, te ver- moorden te Boulogne is gearresteerd. Prins Alexander, een neefje van de hertogin van Kent, verblijft te Eton; Dinsdag keerde hij van vacantie uit Joego-Slavie terug. De arrestatie werd uitgevoerd na een drin- gend telefoongesprek van de Joego-Slavische legatie met den chef der speciale politie te Boulogne, die opdracht kreeg den man, het koste wat het wilde, vast te houden, totdat prins Alexander naar Engeland zou zijn ver- trokken. De verdachte persoon werd aangehouden, toen hij zich aan boord van een barkas wilde begeven, waarmede passagiers voor een naar Zuid-Amerika bestemd schip vertrokken. De politie constateerde, dat het plaatsbewijs van den betrokken persoon was betaald door het Joego-Slavische emigratiebureau. Bij nauw- keurig onderzoek van 's mans paspoort bleek dit te zijn vervalscht. Een vrouwelijke tolk las het arrestatiebevel o.a. in het Duitsch, Servisch, Hongaarsch en nog enkele talen voor, doch de man deed voorkomen of hij er niets van begreep. Door de Joego-Slavische legatie werd later meegedeeld, dat de gearresteerde een zeer gevaarlijk individu is, die in verband met een aantal moorden wordt gezocht. RUSSISCHE PRINS WII. EEN EI LAND KOOPEN. Naar het Nieuws van den Dag van Ned.- Indie verneemt, is bij een der departementen te Batavia een merkwaardig verzoek binnen- gekomen. Het is een schrijven van Prins Wladimir Paley, waarin deze Russische aristo- craat verzoekt hem alle inlichtingen te willen verstrekken omtrent de mogelijkheid een klein, liefst onbewoond eiland in den Indischen Archipel te koopen. De bedoeling van den Russischen Robin son Crusoe schijnt, voorzoover men dit uit het prinselijk schrijven kan opmaken, te zijn zich in zijn eentje op zijn eiland bezig te hou den met klein landbouw. De betrokken dienst zit eenigszins verlegen met een antwoord aan dezen adellijken emigre, van wien men slechts den naam en het fami- liewapen kent, omdat beide voorkomen op het satijnachtige briefpapier, waarop het verzoek aan de Indische regeering neergeschreven is. Wij kunnen het departement eenige merk- waardige bijzonderheden omtrent den persoon van Prins Wladimir Paley verschaffen en wij twijfelen er niet aan of afgaande op onze mededeelingen zal het departement dezen Russischen prins een hartelijk welkom in deze gewesten toeroepen. Prins Wladimir Paley is de zoon uit het morganatisch huwelijk van Olga Valerianovna Kniaguinia met grootvorst Paul Alexandro- vitch, achterneef van Tsaar Nicolaas n, welk romantisch huwelijk voltrokken werd in 1902 te Livomo. De Tsaar aller Russen verleende aan de morganatische echtgenoote van zijn neef den prinselijken titel van Paley. Tijdens de bolsjewistische revolutie werd grootvorst Paul Alexandrovitch te Peters burg vermoord; de prinselijke familie vluchtte naar Parijs, waar tien jaar later de weduwe prinses Olga stierf. De twee zusters van prins Wladimir zijn beiden te Parijs getrouwd, de oudste Prinses Irene met grootvorst Theodore Alexandro vitch, de jongste, Nathalie, met den bekenden Parijschen mode-dessinateur Lucien Lelong. Ulvenhout, 28 April 1938. Amico, Misschien vindt ge t wel 'n bietje voor- barig van me, maar ik vlas op 'n schoone Meimaand, man! Ik hoor 't van de veu gels! In gin tijen was 't zoo tierig in de luchten. En ge mot die veugelen in den schemer van den val- lenden dag, zien zwermen. Lijk 'nen lochten wolk van asch gedragen op den avondwind, zwiert zo'nen zwerm over 't dorp, in machtige kringen. Wel 'n uur lang hou- wen ze 't vol, die duuzenden en nog 'ns duu zenden veugeltjes, dol van trouwlust. Allee, 't is zo'n schoon zicht zo'nen leven- digen wolk van veugels te zien zwalken en zwermen in d'hooge zulveren ruimten, waar- aan hier en daar nog 'nen rossen gloei smeult van de weggezonken zon. Ik kom er soms, 'n bietje vertind van de kou, 'n uur later voor thuis, uit 't land. 'n Dag of veertien gelejen zijn ze begonnen mee dat avondlijk gezwerm. 'k Zat in den akker, alleen, postelein afdoen voor den ande- ren dag; de stEte stond om me henen, leek te rijzen uit den zwarten eerde, als ik plotse- lings, heel wijd weg, docht me, 't ritselend gerucht speurde van 't windeke deur dicht kreupelhout. Maareop den akker i s gin kort hout en 't gerucht kwam nader. Dan keek ik om- hoog en 'nen kolossalen wolk van duuzenden en duuzenden veugels dreef hoog over m'n hoofd. Den wolk dreef naar de bos- schen, zakte even weg, wijd achter den toren, dreef daarna mee 'nen grooten bocht noordelijk verom, richting stad, en cirkelde zoo, lijk 'n machtig natuurwonder rond en rond langs den duisterenden avondhemel. En om de tien minuten ritselde 't ,,wind"-gerucht weer in m'n ooren, als die duuzenden veugel tjes hoog over m'n postelein-bed wiekten. 't Is schoon. Al ruim veertien dagen -kunt ge iederen zonsondergang dieen veugelen- zwerm waarnemen, aan 'nen onzichtbaren tros draden langs den hemel getrokken. Let op 't wordt 'nen schoonen Mei! De veugeltjes voelen 't en ze zingen 't uit. Nog zijn d'avonden koud, maar 't nieuwe groen is door al 't geboomte gedaauwd. 't Sprankelt door de bosschen, door de dreven, langs de wegels en in de velden, of de zon- eigens zit vastgeklonterd aan de takken! Den heester blossemt in vlokkigen, sohui- menden bloei. Of de takken door den vetsten, peerlendsten zeepsop getrokken zijn, zoo dik en zoo kleurig zitten ze onder de blom. Den gouwen regen druipt in trossels uit 't donkere loof. Tulpenboomen staan in bloei of de kelken gereed zijn gezet voor 'n royaal feest. En 'n vroeg kapelleke fladdert al om de blommen, alsof 't eigens losgegaan is van 'nen bloemmesteel. En over al dieen bloei tintelt 'nen dag, die eenen wemel is van gouwen zonneglanzings De velden! 't Malsche gras golft op 't win deke in duuzenderlei liohtgeflits van den kleeren dag. Wit staan ze van madelievekes, die lijk 'nen eerdschen melkweg van sterrekes over de groene velden staan gevaagd. En als den avond vallen gaat, 't zonneke rossig gloren boven de bosschen, zijgende tus- schen 't roestbruine hout van den mast, dan lijken de ranke boomzuilen, beslagen mee gouwen ciselee, den avondhemel te torsen als den kleurigen koepel van 'nen machtigen tem- pel. Den tempel van Meimaand. Over de smeulende weareld zingen dan de mearels, ze fluiten uit 't avondpurper van de dennenkroonen, hier en daar gesierd mee den gouwen, passementen franje uit de zinkende zon. Als de zon dan eindelijk, steeds rapper achter de weareld wegbuigt in gloeiender kleuren, op 't lest door den bonten ender smelt, dan valt den avond koel op oew vel. Dan verlangt ge naar huis. Nog efkens galmt Bles dan zijnen hinnik over 't verlaten land, dat zoetekensaan verdrinkt in den violet van den avond, wegdrijvend in den koelen nacht. Dan wacht er 'n lekker uurke van goeien rust, in den makkelijken, rieten „zorg" bij de platte buis, waarin 't leste vuur nog zachte- kens ligt na te dooven. En dan praten we over Dre HI zijnen cours, die ie Zondag, 1 Mei, rijen zou op ons peerdenfeest, ons Nationaal Con- cours Hippique van Ulvenhout! Of 't 'nen schoonen Mei wordt, amico. 'k Heb onzen Dr<§ en z'n Wieske al uitgenoodigd; ze komen! Want ik heb voile zekerheid nou, dat Dre III 'n behoorlijk figuur zal maken in zijnen cours. Alle meugelijke hindernissen, van elke hoogte en breedte neemt ie mee 't gemak van den geoefendsten ruiter. Ons peerd glans van conditie, Dr3's costumeke is gereed en staat 'm zoo kwiek. 't Staat 'm geschilderd allee, ik kan mee 'm voor den dag komen! Hah, of 't 'nen schoonen Mei wordt! Als gij deuzen ontvangt, dan „zweeft" ze op 'nen wolk van blommendons, overschenen mee tintelend gesprenkel van gouwen keer- senlicht. Den bloei van Mei is dan gekropen over de trejen van d'altaren, naar den zoom van heuren blaauwen mantel. 'Nen sohuim van rhododendrum en horten- sia's, armen vol violen, blossemende Meitak- ken, rein als den dag eigens hebben we gebrocht aan Heur voetekens. En door heel deuzen fleurigen kleurenboekee slingeren de spranikels van wel duuzend rozenhoeikens, alles gegroeid en gebloeid in den eerde en in de harten van Ulvenhout. Neee, ge mot niet peinzen, dat hier de Meimaand nie bloeit, al staat den winter nog altij mee een been in 't voorjaar. En elken mensch, die 't schoonste. uit deuze bloeimaand plukte en brocht aan de voete kens van de Koningin der Meimaand, hij frie- melde stiekum tusschen zijn blommen z'n zorgskens, z'nen snap naar 'n bietje geluk, dat op ging gloeien bij 't ontsteken van z'n keer- seke Ja, 't wordt 'n schoone Meimaand. Heel 't Brabantsche Land staat in den knop van plazierige verwachtings. Want als 't Voorjaar komen gaat, zoodat ge verwach- ten meugt, dat de Zondagen 's mergens zullen openbloeien als 'n klaproos, dat 'n stralende zon den dag sieren gaat mee witten glinster, dat gouwen zonneconfetti dwerlen en wemelen zal over stad en land, in dreven en op bloeien- de buitenwegels, op de kristallen vennen en wateren, die stille plassen van louter licht in d'onendige Brabantsche bosschen dan springt door heel ons Brabantsche land los, den bloei van Zomerfeesten, van festivals, van concoursen, van muziek. Van Eeuwenfeesten! Want den Zuierling zag in 't begin van 't jaar al deus zonnevisioenen schemeren in den duisteren hoek van z'n woning, waarin pas de keersekens uitgloeiden bij z'n Kerststalleke. 't Was toen, dat al de plannen groeiden in zijn hoofd, plannen van feesten en muziek! Muziek vooral! Want hij is altij werkend lid van d'Harmonie, van de schutterij, van 't een of ander gild en dat is allegaarmu ziek! Muziek! Klankenf eest Een feest is elken zomer 't voornaamste feest. 't Zij dat z'n schutterij twee, drie of meer eeuwen bestaat wij doen 't hier nooit minder 't zij dat z'n dorp, z'n stedeke zes, zeuven of meer eeuwen bestaat, 't zij, dat den Patroon of Patrones van de parochie 'n machtig eeuwen feest gewijd mot worden. Zomerfeesten, muziekfeesten, gildefeesten van de schutterijen, harmonien, eeuwenfeesten, patroonsfeesten, openluchtspel, processies, allee, 't is Mei! Brabant staat in vollen knop. 't Mansvolk blaast z'n kakementen uit malkaar, maandenlang, op de repetities van d'Harmonie, want de schoonste ouvertures, de plechtigste gewijde muziekgedichten, de vlammendste fanfares motten straks gloedvol, smetteloos en kordaat uit 't zonneblinkend koper geblazen worden. Onze huisnaaisterkes komen vingers te kort, om van huis tot huis den witten tuul te knippen en te stikken voor de honderden maagdekens, die straks, in eenen witten, blossemend'en guirlande ter processie zullen trekken door 't zielsgelukkige durp of stedeke naar den troon, den Gouwen Tabernakel, die daar straalt in eenen gloed van keersenlicht, onder 'n „bronzen" koepel van klokkengalm. De feesten ze groeien van dag tot dag, van week tot week, maand na maand gelijk op, mee de zonneblom, hoog, hoog boven alien bloei uit, om eindelijk in 'nen stralenkrans van bloei los te spruiten en heur blommehart te wenden naar den azuren hemel, waar heur Koningin 'nen tintelenden gloei van gouwen licht afstraalt over 't bloeiende, gelukkige dorp. Hah! Of 't 'nen schoonen Mei wordt! Heel Brabant staat in knop! Van den Vic 'nen brief ontvangen. Van Hanneke trouwens ook, 'nen heel grooten brief zelfs! Den Vic schreef: ,,,Beste Vriend Dre! Je zult, veronderstel ik, wel nieuwsgierig zijn, naar mijn laatste ervaringen! Hoe zal ik je dat alles schrijven? Ik ben geen schrijver, m'n waarde. Maar als ik op het oogenblik in de gelegenheid was om te schilderen, dan spande ik 'n doek van 'n vier- kanten meter! en ik schild'erde daarop 'n smalle strook der wereld! Daarboawn echter 'n geweldigen hemel met idaverende wolken- partijen. Ik liet uit dien kolossalen hemel over dat verlaten stukje aarde daar beneden, waar niks anders op stond dan 'n armetierig berkenboompje, zwiepend onder de stormen! Dat doek zou kunnen heeten: Victor Zon- neveld"! Maar nu weet jij toch eigenlijk nog niks! Over de reis en zoo schrijf ik je maar niets, je hebt zelf de schuif gezien en je kunt je wel voorstellen, dat die reis nog al vlot verioopen is. Alleen wist ik al dien tijd niet, of 't te vlug of te langzaam ging! Ik verlangde erg naar Hanneke en ik zag erg op tegen al 't andere. Jij kunt dat niet begrijpen (geluk- kig! doch neem maar van me aan, dat het zoo was! Ik woon in het hotel, waarvan 't adres hier aan 't hoofd van dit papier staat! Als je dus aanvechtingen krijgt mij te schrijven, dan weet je waar ik woon! Ik ben erg nieuws gierig naar Herman! En of Janus behoor lijk waakt over m'n boschhuis! Jij houdt toch 'n oogje in 't zeil? En nou 't andere. Hanneke was verrukt, toen ze mij daar on- verwachts in de spreekkamer van 't hospitaal aantrof! 't Kind schreide van geluk. Afijn, je weet zelf, hoe vrouwen kunnen zijn! Maar ik schrok van m'n meiske! Ze zag er wezen- lijk slecht uit! Ik heb me dus direct tot taak gesteld eens duchtig te gaan vaderen over mijn doctoranda! En tot m'n groot genoegen! kan ik je melden, dat ze met den dag, neen, met het uur! opfleurt! Ik ga elken dag met haar kuieren, bezorg haar zooveel mogelijk afleiding, sleep zij bij alle koeken.bakkers binnen, in 't kort, ik was wat Hanneke betreft, net op tijd docht me! Mijn vrouw had ik aangetroffen als 'n oud, vergrijsd en zwak menschke, waarmede ik, ondanks alles wat er gebeurd is, slechts diep medelijden kon hebben. Van een kant was dat goed; ik hoefde geen vriendelrjkheid te huichelen! Maar 't is 'n vreeselijke gewaar- wording, Dre, als je na zooveel jaren zoo iemand op z6o'n manier terugziet. Als ik op haar ziekenkamer kwam dan was m'n allereerste reflex: ik ben hier verkeerd! Maar meteen voelde ik Hannekes arm onder den mijne, dus dus ik moest tegen mezelf zeggen Vic, dit is je vrouw! Da's iets geks, Dre! Ik kon even niet voortkomen op m'n beenen. En lammeling als ik ben! ik, die ging om m'n Hanneke te steunen, ik werd gesteund door m'n meiske! Dat voelde ik te laat! Afijn, 't is gebeurd! Ik snoot, om tijd te winnen, maar eens m'n neus, schudde Hanneke van me af en toen stapte ik naar 't bed en dee toen weer iets stoms! Ik zei: ,,hoe maak je 't Lien?" Ik geneerde me voor mezelf! Was toch maar in Ulvenhout gebleven, dacht ik, want je doet hier alleen maar stommiteiten. En als ik dan haar magere, zwakke hand vast had na vijftien jaren weer, Drd! en 'k voelde, hoe zij met al haar zwakte toch nog in m n hand kneep, met het andere kouwe handje m'n pols vatte en smikkend om ver- geving vroeg, dan liepen de tranen over m'n gezichtEn 't zweet brak me uit, aan alle kanten! Ik voelde 't over m'n rug! En ik mocht hlij zijn, dat er 'n stoel naast bed stond, want ik kreeg in m'n beenen 'n gevoel of iik lang ziek geweest was! Toen kwam Hanneke, pakte mij vast en haar moeder en toen begon me dat goeie kind te huilen en te smeeken om van nu af toch bij elkaar te blijven! Nou, je begrijiptJe weet allang, Dre, ik heb 'n heel groot gezicht, maar ik ben geen tik voor m'n neus waard! Dusdus, om maar kort te zijn: jij hebt je zin, makker! Zoogauw als moeder reizen kan, komen we naar Ulvenhout. Ze is erg, erg zwak. 't Hart is niet veel meer waard zeggen de dokters, dus we moeten voorzichtig, heel voorzichtig aandoen. Hanneke is in den zevenden hemel! En ze heeft 'n pijp voor jou gekocht, Dre! nog mooier dan ik laatst van haar gekregen heb. 't Is 'n schat van 'n meid! Kom ik ga eindigen. Schrijf eens gauw iets over m'n boschhuis. Geef Herman 'n poot van me en 'n pond biefstuk, reken ik straks wel met je af! Zorgervoor dat Janus't niet opeet, daar ziet ie me best naar uit! Hartelijke groeten aan Trui en aan Dre III. Groet ook den Blauwe van me! Groeten van Hanneke behoef ik er niet bij te doen, die schrijft zelf wel, denk ik! Ze heeft me tenminste gezegd, dat ze aan 'n brief voor jou bezig was. Het wordt er dus een in hoofdstuikken, vrees ik. Dre, makker, goeie vriend, ik hoop je spoedig, spoedig weer te zien! Poot, VIC. Nou, den brief van Hanneke, veul vollediger dan den Vic z'nen brief, is ook binnen, amico. 'Nen volgenden keer zal 'k 'm 'ns over- schrijven, horre! Hij is de moeite weerd. Maar wat heb ik oe gezeed? 't Wordt 'nen schoonen Mei jonk! Allee, ik mot er af gaan scheien. Dre III heeft me noodig bij de training. Veul groeten van Trui, onzen Jookie en geen horke minder van oewen t.a.v. DRE. Vragen, daze rubriek betreffende, kunnen door onze abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 111 te Rotterdam. Fostzegel voor antwoord insluiten en blaid vermelden. ONDERZOEKINGEN VAN PLUIMVEE- VOEDER. De vorige keer vermeldde ik reeds een en ander uit het verslag van het Rijikslandlbouw- proefstation voor veevoederonderzoek te Wa- geningen. We zagen al dat men met visch- meel, diermeel en vleeschmeel voorzichtig moet zijn. Datizelfde geldt nog sterker voor een nog duurder product en wel voor de levertraan. Het verslag meldt daarover: Het onderzoek van levertraan moest ook dit jaar beiperkt blijven tot de bepaling van eenige chemische constanten. Voor voeder- proeven tot het vaststellen van het vitamine- gehalte is het proefstation niet ingericht. (Ter toelidhting hiervan het volgende: bij' een stof als levertraan gaat het om het vitamine- gehalte en dit kan men feitelijk alleen met zekerheid bepalen door de traan aan ver- schillende proefdieren te voeren en te zien hoe deze dieren, bijv. kuikens, daarop na eenige weken reageeren. Deze methode is natuurlijik geweldig omslachtig en kost veel tijd en geld. Slechts enkele instibuten zijn daarop ingericht. Daarom ibepaalt men zich bij levertraanoniderzoek tot sched'kundige reacties, die o.a. aantoonen dat de traan niet vervalscht is. Zelfs kan men langs schei- kundigen weg eenigszins een maatstaf vinden van het gehalte aan vitamine A, volgens de reacties van Carr en Price. Op die manier krijgt men dan dus toch een tamelijk goed idee van de kwaliteit van de levertraan.) Van- daar dat het verslag dan oolk zegt, dat op grond van het scheiikundig onderzoek ver- klaard kan worden, dat verschillende mon sters niet uit zuiivere kabeljauwlevertraan bestonden. Bij een monster wenden zeer af- wijikende cijfers gevonden, zoodat de samen- stellinig, die van de grootendeels uit kool- waterstof 'bestaande vischleverolie van som- mige bij Marokko en bij Japan gevangen vis- schen nadert. Van de 49 onderzoohte mon sters waren er behalve dit monster nog 7 an dere, waarbij de uitkomsten zoodanig van de gewoonlijk gevonden cijfers afweken, dat moest worden aangenomen, dat het monster geen kabeljauwlevertraan kon zijn. Buiten deze monsters waren er nog 6 die de reactie van Carr en Price in het geheel niet ver- toonden en waaruit af te leiden is, dat ze geen of zeer weinig A-vitamine bevatten. Onder de overige monsters waren er nog die de blaiuwe kleur wel gaven, maar in mindere mate dan geeischt wordt. Het gehalte aan vrije vetizuren bedroeg bij verschillende mon sters van 5 tot 7 en zelfs hooger. (Dit wijst er op, dat de traan niet van versche lever ge- maakt werd of niet goed bereid is. Deze vrije vetzuren hebben de eigenschap schadelijk te werken op de vitaminen in het voer, vandaar dus dat traan met een te hoog gehalte aan deze zuren zeer schadelijk is. Dit zelfde geldt trouwens ook voor diermeel, dat soms ook een te hoog gehalte aan vrije vetzuren bevat. Het verslag bespreekt nog versdhElende an dere voedingsstoffen, o.a. meel van granen en bijproducten van maalderij en pellerij, die ik thans ever wil slaan om nog een oogenblik stil te staan bij het relaas over pluimveevoe- der. Bij 319 monsters werd ondenzocht uit welke grondstoffen zij samengesteld waren. Onder deze grondstoffen werd havenvdermeel, het doprijke bijproduct der havertmoutberei- dinig 12 maal aangetroffen en erwtenvoermeeil, het schillenrijke bijproduct der erwtensplit- terij 2 maal (deze hasten van haver en erw- ten zijn natuurlijk als pluimveevoeder minder- waardiig, doch zij vullen den zak, dus de ver- kooper is er goed mee). In 6 monsters werd tarweafval van de spitsen schilmachines ge vonden. Twee monsters bevatten rijstdoppen (3 en 4 een monster grondnotendoppen (4 en een monster koffiedoppen. In 6en monster werd naast onuitgetrokiken gist ook uitgetrokken gist (die geen vitamine B meer bevat, juist de stof waarvoor men de dure gist voert) gevonden. Een monster kippen- voer, na het gebruik waarvan kippen gestor- ven waren, bevatte veel cacaomeel en veel zand. Ook een ander monster bevatte cacao meel, hoswel deze stof als niet geschikt voor piuiimvee is te beschouwen. Het hoogste gehalte aan eiwitachtige stof- fen, dat in legmeel werd gevonden was 32.4 het laagste 12,5 In meerdere monsters kwam krijt voor, in 6en monster 'bedroeg de hoeveelheid daarvan 13 Uit deze korte bespreking zien we wel van hoeveel nut voor de pluimveehouderij de werkzaamheden van het instituut te Wagenin- gen zijn. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verfboden. Vergadering van Donderdag 28 April 1938. Voorzitter de heer Mr. G. P. J. M. de Kerf, burgemeester. Aanwezig waren de heeren Neeteson, Goos- sens, De Maayer, Van Acker, De Groff, De Leux, Van Westen en Kaas, alsmede de wet- houder Marquinde. Afwezig <je Wethouder De Meijer en het ra ad slid Renique. De Voorzitter ©pent de vergadering', heet de aanwezigen welkom en verzoekt den Secre- taris de notulen der vorige raadsvergadering voor te lezen. Deze notulen worden zonder vender commentaar vastgesteld en wordt overgegaan tot punt 1 van de agenda: Mede- deeling inigelkomen stukken. De Voorzitter deelt made, dat van de heeren De Meijer en Renique berdeht van verhinde- ring is binnengefcomen en verzoekt den Se- cretaris, de ingakomen stukken te willen voorlezen. IngekOimen zijn: een schrijiven van de maat- schappij tot exploitatie van de bad- en zwem- inrichting, waarin deze meedeelt, zonder ge- meenteisulbsidie aan haar Verplichtingen te kunnen voldoen. Vender zijn ingekomen een schrijven van den Commissaris (der Koningin in Zeeland be treffende de gawijzigde bezoldiging van de Rijksveldwachters en het proces-verbaal van kasopname. Daar niemand betreffende deze ingekomen stukken het woord verlangt, worden ze voor kennisgeving hangentomen. Nadat het kohier no. 1 der belasting op de honden over 1938 is vastgesteld op 36 honden in de eerste Masse en 200 honden in de tweede klasse, wordt' overgegaan tot herziening der jaarwadden van de ambtenaren van den bur- gerlijken stand. Burg, en Weth. achten een herziening noo dig tot een bedrag van f 294, en nadat de raad hierover haar veto uit had gesproken, werd in verband hdermede de pensioengrondslagen van deze ambtenaren eveneens gebracht op 294. VerVolgens is aan de orde een voorstel tot beschikbaar'stelling van een bedrag uit de ge- meentakas van ten hoogste /2 per werklooze voor extra-hulp over 1938 door het crisis- comite B. Dit Voorstel wordt, na nader door den Voorzitter te zijn toagelicht, zonder stem ming aangenomen. Vervolgens stellen Burg, en Weth. voor, over te gaan tot het onderhandsch huren van het oude schoolgebouw voor hrandspuithuis, voor de somma van f 208 per jaar. met een huurcontract van 6 jaar. De heer De Deux is van meening, dat de gemeente beter een eigen hrandspuithuis kan zetten. De Voorzitter betwijfelt, of het voordeeiiger is een eigen hrandspuithuis te zeften, terwijl teivens de plaats, waar het oude schoolgebouw gelegen is, zeer gunstig is. Nadat de heeren Van Acker, Goossens, Neeteson, Marquinie en Van Westen ook nog met den Voorzitter in bespreking zijn geweest, wordt uiteindelljk besloten, te tracbten, met de eigenares van het oude schoolgebouw een nader contract aan te gaan voor 1 jaar, ter wijl Burg, en Weth. intusschen den bouw van een nieuw hrandspuithuis in overweiging zul len nemen en verdere plannen uitwerken. De iSecretaris leest daarna een verzoek- schrift voor van Ch. C. A. de Mul en van F. Verrvaet om gemeentegrond in erfpacht aan de Stationstraat en de Beukenstraat. De heer Goossens verzoekt den Voorzitter, dit punt en het volgende punt, n.l. een ver- zoekschrift van Th. Cappaert, om aankoop van een strook grond, groot pl.m. 15 M-, ge- iegen in de Wilhelminalaan, in geheime zitting te behandelen. Aldus geschiedt en na heropening van de openbare zitting stellen Burg, en Weth. voor, over het voorstel van den heer Th. Cappaert afwijzend te beschikken, terwijl de verzoeken van de heeren Ch. C. A. de Mul en F. Vervaet zouden worden toegestaan. Aldus wordt zon der stemming besloten. Punt 9 van de agenda is een schrijven van het staatsbedrijf der posterijen, tedefonie en telegrafie over verhuring van het postkan- toor ailhier. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt be sloten, dit te verhuren voor de somma van 800 voor een tenmijn van 6 jaar of voor 1000 voor een termijn van 3 jaar. De voorstellen tot wijizdiging van de ge- meentebegrootingen over 1937 en 1938 worden zonder hoofdeiijike stemming goedgakeurd. Bij de rondvraag verzoekt de heer De Leux of het niet mogelijk is aan het Burgerlijk Armfbestuur een aanvullende subsidie toe te kennen, daar hij gevallen heeft meegemaakt, dat gezinnen te weinig hadden gekregen om rond te komen. De heer Goossens sluit zich daarbij aan en zegt, ook erge toestanden te kennien op dat gebied en meent, dat het Arm- bestuur te weinig let op den practischen kant van de zaak. De heer De Maaijer verdedigt als lid van het Burgerlijk Armbestuur het standpunt van dit Mchaam en zegt, dat het heel moeilijk is, om steeds het juiste inzicht te krijgen in der- gelijke gevallen. De Voorzitter meent, dat het het beste is, dat de raadsleden zich voor dergelijike geval len, als waarvan hier sprake is, direct tot het Armbestuur wenden en zegt, dat, wanneer het Burgerlijk Armbestuur een aanvullende subsidie wenscht, het dit zelf moet aanvragen aan het gemeentebestnur en is er van over- tuigld, dat de raad in zoo'n geval zeker wel gunstig zal beschikken. De heer De Maaijer bespreekt vervolgens de slecbte bestrating van de St. Anthoniekade, waarop de Voorzitter toezegt, dat Burg, en Weth. dit zullen onderzoeken. Ten slotte vraagt de heer Kaas, hoe het nu staat met de straafverlichtdng in de Zand- straat, waarover in een voorgaande raajdsver- gaJderlng door Burg, en Weth. een onderzoek is toagezegd. De Voorzitter zegt, dat dit inderdaad is gebeurd en dat Burg, en Weth. tot de conclu- sie zijn gekomen, dat het gedeelte van het kanaal tot het station Philippine werkelijk te slecht is Verlicht en daaromtrent met de P.Z.E.M. reed's besprekingen zijn gevoerd. Maar wat het gedeelte vanaf het station be treft, hier had de Voorzitter, vooral met het oog op de soonbere bespiegelingen van den heer Kaas, een soort Egyptische duistemis verwacht. Maar dat gedeelte was wel vol- doende verlicht. De heer Kaas doet dan een verzoek om ge- dureride de zcxmermaanden, te rekenen vanaf 15 Mei tot 15 Augustus, de straatverLichtmg op te heffen, wat de heer Goossens de vraag ontlokt, of het er dan misschien te licht is. De heer Kaas meent, dat het niet noodig is, dat van 10 tot 11 de verlichtinig brandt, daar het dan toch nog niet donker is. De Voorzitter belooft ook dit probleem bij de P.Z.E.M. naar voren te zullen brengen en sluit, daar niemand nog het woord wenscht, te 9 uur de vergadering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6