Huidonzuiverheden, vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag De burgeroorlog in Spanje Kerknieuws. TER NEUZEN, 2 MEI 1938. slooper. I- r~ I 8 AXEL. SAS VAN GENT. WALSOORDEN. ZELZATE. Deze vrees heeft zich lintussohen niet be- waarheiri. Hoewel officieel 'de Engelsche ministers niet zijn afgeweken van hun een- maal injgenomen stanidpunt, zouden zij bij de besprekinigen todh wel hefbben laten merken, dat ook zij een kracht'ige houding zullen aan- nemen. Over dit resultaat kan Parijs tevre- den zijn en bet za'l voor Praag een aansporimg te meer kunnen zijn, am een ook in de oogen van onlpartijldiige waamemers goede o,plossing na te streven. iHet was reeds bekenid, dat Londen de op- vattinig hu'lldigt, dat de Sudeten-Duitsdhe kwestie geen Duitsche familie-aangelcgenheid is, maar wel degelij'k een internationale kwestie. Dat Parijs met die opvatting in- stemt, Ibehoetft nauweiij.ks te worden gezegd. Op die gromden oak, acht Donden zich gerech- tigld zicih met de kwestie te Ibemoeien en zoo- wel te Berlijn als te Praag stappen te doen om op een minnelijlke sehikking aan te dirin- gen. Daze kan oak blijrven binnen de grenzen van een toenaderling tot Duitschland, waarop te Lon'den pxijs wordt gesteld. Men wensoht daar eenerzijds Tsjedho^Slowakije niet een prooi van Berlijn te laten worden, aniderzijds eahter geen stappen te doen, welke Berlijn onaanigenaam zouden kunnen prikfcelen. Zoo zullen de beide hoofdsteden nu op een vreedzame en recbtvaardiige schikking aan- dringen. Wat wordt nu onder rechtvaardig verstaan? Men zal niet ver mista'sten, indien men zeg.t, dat de fdrmuleering, van wat als rechtivaardig wordt beschouwd, voornamelijk door Londen is gegeven. Wat men daar als aanvaardlbaar beschouwt, is niet in details bekenid gemaakt. Wij weten sleohts. dat men zich noch met de voorstellen van de regeering te Praag, noch met de door Htrolein gefonmuleerde eischen kan vereeni- gen. De eerste gaan niet ver genoeg, de laat- ste gaat te ver en worden niet in overeen- stemming geacht met wat de Tsjedho-Slo- waaflosdhe staat ziich ikan veroorioven zonder zijn bestaan in gevaar te brengen. Donden en Parijs wi'llen een eampromis-oplosisingwaar- in beide partijen concessies zullen moeten doen. In dien zin zullen zij te Praag en te Berlijn stappen ondememen. Klaarblijkelijk rekent men er op, dat Praag in hot voile besef van wat het zou beteekenen, indien het den steun van Engeland varloor, bereid zal zijn tot concessies, welke verder gaan dan die, waartoe het zich nu in de nota's aan de Engelsche en Fransche regee ring toeretiid heeft verklaard. Ook met Berlijn zal men toenadering zoeken. Mocht Berlijn echter de uitgebreide Tsjecho-Slowaak- sche concessies niet willen aanvaarden, dan zou het te verstaan krijgen, dat het de moge- lijkheid onder de oogen moet zien van een Franseh-Engelsche sameniwerking, indien het tot botsiingen mocht komen. ZOoals reeds gezegd, is nag niet Ibekend, wat volgens de inizichten van Donden nog voor nieuwe concessies in aammertking zou kunnen komen, Het spreelkt vanzelf, dat zulks voor den toekamstigen staatsvorm van Tsjecho- Slowakije Ibuitengewoon belangrij'k is en dat met name de vraag rijst, in hoeverre het Zwlitsersche staatssteLsel, waarmede als voor- beeld veel geschermld wordt, zal worden ge- volgd. In wel ingelichte kringen spreekt men eahter van wijizigingen binnen het constitutio- neele kiajder, hetgeen een aamwijiziging kan zijn, dat men de Tsjecho-Slowaaksche inrich- ting van den staat niet wil herzien. Denlkt men eens terug in de geschiedenis, dan zit aan deze Fransch-Enge 1 sohe interven- tie wel een merkwaardige zijde. Twintig jaar geleden waren het deze landen, welke den Tsjechoslowaaksdhen staat in het leven riepen. En nu, na twintig jaar zelfstand'igheid zijn zij het, die zich geroepen aehten over zijn daden een in feite Ibijna beslissend oordeel af te geven. Firaag zal met gemengde gevoelens van de resultaten der bespreikingen 'kenhis nemen. Want zij mogen eenerzijds een versterking van zijn positie inhouden, daarnaast zal Praag buitenlandsche inmenging moeten dulden in een zaak, welke het tot nog voor zeer recen- ten datum als een interne aangelegenheid wenschte te beschouwen. Al zullen de ver der ziende politici oak toen al wel hebben be- grepen, dat dit op den duur komen moest. DE STRIJD IN 'CHINA. De Japanners in Sjantoeng terug- gedrongen. Het Chineesche per^bureau mel'dt, dat de Chiineesche troepen, die in Noordoost-Sjan- toeng, ten Noorden van de Ge,le Rivier ope- reeren, in de afgeloapen dagen een 9-tal plaat- sen helblben heixwerd. Met uitzondering van Tsiang zijn alle districten in Noord-Sjantoeng van Japanscfhe troepen gezuiverd. Uit 'Hankau wordt gemeld, dat de Ohinee- scihe troepen de belangrijke stellinig Tantsjeng in Zuid-Sjantoeng helblben heroverd en de Ja panners heblben gediwongen naar het Noorden terug te trelkken. In Oost-Sjansi helblben de Ohineezen Litsjen en Toenigyanigkiwan heroverd. Soetsjau gebornbal'deerd. De persafdeeling van de Japansahe vloot in de Chineesche wateren, deelt mede, dat Japan- sche vliegtuigen het belangrijke spoorweg- kruispunt in Zuid-<Sjantaeng, Soetisjau, hebben getoomlbardeerd. Meer dan 4000 goederenwa- gerus, eenige locomotievenloadsen en de rails bij het station werden, vollgens de Japanners, vemield. Hit Peking wordt gemel'd, dat de troepen onder generaal Lijing aanzienlijke successen helblben behaald in den strijd tegen de Chinee sche communisten langs den spoorweg Peking 'Hankau in Hopei. In de week van 13 tot 20 April sneuvelden 500 communisten, terwijl 1000 gewon'd werden. Veel oorlagstuig viel in handen van de troepen van generaal Lijing, die slechts 55 dooden en gewonden verloren. Japansch patrouillevaartuig door Russische Vliegtuigen achtervolgd Domei meldt uit Seisjin in Korea, dat een patrouillevaartuig van de Japansche vissche- rijv'loot in voile zee nalbij de grens van de Ja pansche wateren lanigen tijd aohtereen door 2 met macbinegeweren bewapende sovjet-Russi- sohe vliegtuigen achtervolgd is. In politieke kringen op Korea heeft deze mededeeling groote op'Winiding veroorzaakt. Men wijst erop, dat lets dergelijks zich reeds eerder heeft voorgedaan. Op 24 April hebben zelfs 2 Russi sche vliegtuigen bij het Noofdelij'k deel van Korea bommen op een Japansch patrouille vaartuig laten valien, welke eveniwel geen schade aanrichtten. De strijd aan de Middellandsche Zee. Aan het front ibij Teruel en aan de zee wordt de strijd nog steeds ernstig gehinderd door het slechte weer, wordt uit Sarragossa geaneld. Danderdag werden 2 zwakke aan- vaMen van den vijand bij Allbocager en Castel- lotte atfgeslagen. Bij A'loala de Qhivert hebben de troepen van generaal Aranda zich meester gemaakt van een der beide pantsertreinen van de regeering, welke in de kustsbreek opereeren. Nu de strijdkraehten van den sector Ejulve zich verbonden hebben met die van Aliaga, is een gebied van 1500 vierkanten kilometer geheel ingesloten. Dit gebied is Vrijdag ge zuiverd door de tiroepen van generaal Varela. waarfoij 'talrijke krijgsgevangenen gemaakt werden. De van Montalvan opgerukte troe pen zijn in 6 dagen 50 km gevorderd. Rechtsche aanvallen afgeslagen. In het ofiflicieele legerbericht van Barcelona wordt gezegd, dat de vijandelijke aanvallen tegen de stellingen van Roca Alba en Pico Rama'de in den sector Balaguer door de regeeringstroepen zijn afgeslagen. De recht- schen vielen ook eenige stellingen in den sec tor Cati Tirig aan, doch door een tegenaan- val konden de linkschen hun oorspronkelijke stellingen heroveren. De regeeringstroepen helblben den druk in de streek van Aguilar de Alfaimibra doorstaan. Barcelona gebombardeerd. Van Majorca komen'de vliegtuigen van Franco hebben Vrijldaglmorgen om 8 uur de voorsteden van Barcelona gebombardeerd. Boven de 'stad zelf konden zij niet komen. Er waren 24 dooden en een veertigtal ge wonden. Qm 11 uur 30 trachtten de toestellen op- nieuiw Barcelona te bombardeeren. Dit werd door de jachtvlieigtuigen der regeering en door het luchtafweergeschut verhinderd. Bij dozen tweeden aanval zouden 15 menschen zijn omgekomen en 20 zoiiiden zijn gewond. Twaalf Brttsche koopvaardijsc'hepen, welke in de haven lagen, zijn bijna alle door granaat- splinters getroffen. Een Britsche zeeman werd geiwonid en moest naar het 'ziekenhuis worden ve.rvoerd. TENTOONSTELLING IN DE AMBACHTSSCHOOL. De tentoonstelling, de laatste dagen der vorige week in de Ambaehtsschool alhier ge- houden, werd druk bezocht. Zoowel op het gebied van electrotechniek als dat van het bankwerken, smidsvak, timmervak en schilde- ren waren vele mooie werkstukken te bezich- tigen, welke alle, met de vele teekeningen die waren ten toongesteld, blijk gaven, dat het onderwijs voor de verschillende vakken aan deze inrichting op hoog peii staat. Ook trokken ten zeerste de aandacht de vele mooie prijzen welke dezer dagen zullen worden verloot. AUTO UIT HET KANAAL OPGEHAADD. Na het vinden van het lijk van den heer Van Drongelen in het kanaal, gaven enkele omstandigheden aanleiding, een onderzoek in te stellen naar de auto, en gaf de familie daartoe opdracht. Nadat K. zich hieraan te- vergeefs had gewijd, is het aan Hyp. Geers, die in dit opzicht groote ervaring heeft, gelukt met een sleepidraad de Ligpiaats van de auto vast te stellen. Daarna kostte het geen groote moeite deze vast te malken en met een takel uit het water te halen, waarna deze voor onderzoek aan de marechaussee is overgegeven en daarna vervoerd naar den DE JAARDAG VAN DE PRINSES. Werd gemeld dat j.l. Zaterdag de jaardag van H. K. H. Prinses Juliana onder een stra- lende zon kon worden gevierd, hier, in het Zuiden van ons land was dat anders. Een gierenden storm en kletterenden regen had tot gevolg dat ook de vlaggentooi vrijwel achterwege moest blijven, zoodat het feestelijk aspect der straten ook in dat opzicht achter wege bleef. In den loop van den namiddag ging de wind liggen en was het bij tijden droog, maar toch beloofde het weinig voor de aangekondigde muzikale wandeling van ,,De vereenigde werkliaden"". Niettemin trachtte de harmonie des avonds aan haar voomemen gevolg te geven, en begon haren ommegang. Bij herhaling moest echter, als de regen wat te malsch begon te valien een schuilplaats worden gezocht, zoodat deze tocht niet op de gewone wijze tot zijn recht kwam. EEN SERENADE. Van de gelegenheid dat het muziekgezel- schap ,,De vereenigde werklieden" j.l. Zater- dagavond op stap was, heeft het gebruik ge maakt om een serenade te brengen aan den heer en mevrouw Van der Veen, die wegens de benoeming van den heer Van der Veen als notaris te Groninigen zich gereed maken Ter Neuzen te verlaten. In zijn toespraak gaf de voorzitter te kennen, dat zijn vereeniging behoefte gevoelde hulde en waardeering uit te spreken voor de wijze waarop de heejj- Van der Veen, daarin gesteund door zijn vrouw, sinds hij hier zijn ambtelijke werkkring aan- vaardde, zich te Ter Neuzen had ingeburgerd, en deel heeft genomem aan het puiblieke leven. Bij verschillende gelegenheden kregen ver- richtingen in het algemeen belang der bur- gerij zijn steun, of nam bij initiatief. Die zaken hadden zijn voile belangstelling. Hij behoort tot de groep, die gevoelt dat een positie in de maatschappij ook verplichtingen met zich brengt voor de burgerlijke samen- leving. Ofschoon hem de begeerde positie gaarne wordt gegund, benijdt men toch Gro- ningen, dat aan Ter Neuzen een zijner goede burgers ontneemt. Ook het muziekgezelschap mocht voortdurend deelen in de belangstelling voor haar werk. Spreker sprak de verwach- tinjg uit, dat onder de vele goede herinnerin- gen aan Ter Neuzen, ook dit bij he't vertrek- kend echtpaar een plaats zal befcleeiden, en uitte de beste wenschen voor de toekomst. De heer Van der Veen verklaarde zeer ver- rast te zijn, door de hem gebrachte hulde. Namens zijn vrouw, sprak hij daarvoor een woord van dank. Het verblijf in Ter Neuzen is hem zeer aangenaam geweest. Zoowel de stad als de bevolRing heeft hem zeer aange- trokken, en het is hem een genoeg^n geweest, daar bij verschillende gelegenheden ook iets te hebben kunnen doen. Daardoor zijn ban- den ontstaan, die bet nu in de laatste dagen moeilijk valt, ze te verbreken. Het bericht zijner benoeming naar elders bevat slechts enkele eenvoudige woorden, maar het vertrek uit Ter Neuzen valt ten slotte zwaar. Hij zal de hier doorgebrachte jaren niet spoedig ver- geten. Steeds heeft hij met weligevallen de werkzaamheden van het muziekgezelschap gadegeslagen, en vooral waardeering gehad voor de wijze waarop dit bij feestelijkheden zich steeds voor het genoegen der burgerij beschikbaar stelt. Hij eindigde met een drie- werf hoera voor een bloeiend bestaan van de „De vereenigde werklieden". 1 MEI-VIERING TE TER NEUZEN. Gisteren werd door de Modeme Arbeiders- beweging het 1-Meifeest gevierd in het .Con cert en Bioscoopgebouw". Het 1-Meifeest vertoont, schrijft men ons, in onze stad een telkenjare groeiende belangstelling, terwijl het propagandistisch karakter van dezen dag een manifestatie wordt van de verbondenheid der onderlinge organisaties. Het Meifeest 1938 is ditmaal uitgegroeid tot een massaal feest, dat ook op cultureel peii zeer hoog stond. Het begon des middags met een kin- derfeest in het Concert en Bioscoopgebouw", dat werd bijgewoond door circa twee honderd kinderen, terwijl de zaal verder gevuld was met ouders en belangstellenden. Professor Hassan Ben Ali bracht met zijn poppenkast, goocheltoeren en buikspreken, de kinderen in verrukking en bezorgde hun een onvergetelij- ken middag. Een ruime tractatie werkte mede aan de feeststemming. De Arbeiders Mondaccordeonvereeniging ,,Arbeid Adelt" hield door vroolijke wijsjes, die door de kleinen uit voile borst werden meege- zongen, de stemming erin. In een tot de laatste plaats bezette zaal werd des avonds het feest gevierd door de volwassenen. Medewerking verleenden de Soc. Dem. Vrouwenclub, de Zangvereeniging ,,Ons Ideaai", de Mondaccordeonvereeniging „Arbeid Adelt", de tooneelvereeniging, een mandoline ensemble en een gemengd zang- en muziekkoor. Spreekster was mej. Adri Pomper uit Rotterdam. De laatste jaren brachten ons door i de medewerkende vereenigingen steeds betere prestaties op cultureel-gebied, dit jaar echter hebben zij, mede door de goede organisatie van bet feest, wel op bijzondere wijze den avond op een hoog kunstzinnig en propagan distisch peii weten te brengen. De bijeenkomst werd geopend door den voonzitter der af,deeling Ter Neuzen van de S.D.A.P., den heer J. Meeuwsen, die een harte- lijk welkom toeriep aan alle aanwezigen. Uit het rijfc gevarieerde programma noemen wij een door de Vrouwenclub ten tooneele ge brachte oorlogschets die ons een beeld schiep van de verschrikkingen van een bombarde- ment op een onbeschermde stad. Op zeer ver- dienstelijke wijze bracht de tooneelclub een een-acter van Otto Zeegers getiteld ,,Zij die nableven". Dit was knap ;dilettantenwerk, dat de aanwezigen van het begin tot het einde in aandachtige spanning hield. De mond accordeonvereeniging, bracht de vroolijke noot, terwijl de zangvereeniging een keur van socialistische liederen ten gehoore bracht. Een mandoline-ensemble vergastte ons op ver- dienstelijke wijze op eenige populaire num- mers; een zeer aardig effect werd echter bereikt, toen de zangvereeniging begeleid door genoemd ensemble zich deed hooren met eenige liederen van Mozart en Schubert. Mej. Adri Pomper wees in haar met geest- drift gevoerde rede, dat wij hier bijeen zijn om ons Meifeest be vieren, echter uit volkomen vrije wil en niet gedwongen, zooals dit in dictatuurstaten het gebruik is. Hoe donker de internationale toestand ook is, aldus spr., de uiteindelijke overwinning zal toch aan de democratic zijn, omdat in wezen de vrijheids- gedachte zetelt in ieder mensch. De geschie denis heeft geleerd, dat de tijden van onder- drukking en redeloos geweld het humanitaire beginsel steeds weer zegeviert. Dit is de ge- dachte die thans als een lichtend symibool in onze harten staat gegrifd en in welker geest wij deze Meidag vieren. Een geestdriftig applaus volgde op deze rede. Na een door alien staande gezongen Internationale ging men uiteen. SCHADEVARING. Het van Rotterdam op weg naar Gent zijnde Noorsche tankschip .Arena" is bij bet binnen- varen van de Westsluis (zeesluisj alhier in aanvaring gekomen met het remmingswerk, met het gevolg, dat dit beschadigd werd. Na onderzoek is het bedrag der schade geraairfd op 200. DIPLOMA HANDELSKENNIS VESTIGINGSWET. Tot dusverre hadden bezitters van het eind- diploma eener drie- of vierjarige handelsdag- school, die het middenstanidsdiploma wilden verwerven, recht op vrijstelling voor boekhou- den, handeisrekenen, Ned. taal en handels- correspondentie. Overleg tusschen ambtena- ren van het Departement van Onderwijs en Economische Zaken met organisaties van directeuren en leeraren bij handelsdagscholen, heeft ten gevolge gehad, dat bij beschikking van den Minister van 13 April een aantal wij- zigingen is aangebracht in de voorwaarden, waarbnider de Minister van Onderwijs handels- scholen kan erkennen, die ten doel hebben het onderwijs aan de drie- en vierjarige handels dagscholen zoodanig aan te vullen, en te wijzi- gen, dat hierdoor volledig voldaan wordt aan de eischen voor het middenstandsidlploma al- gemeene handelskennis, dat in het vestigings- besluit slagersbedrijven is bedoeld. Bij beschikking van den Minister van Eco nomische Zaken zijn nu de einddiploma's van de erkende handelsdagscholen met drie- en vierjarigen cursus opgenoemd onder de diplo ma's die erkend kunnen worden als bewijs van handelskennis ingevolge het Vestigingsbesluit slagersbedrijven. Daar deze eischen van handelskennis ver- moedelijk voor een groot aantal bedrijven de- zelfde zullen zijn, beteekent deze ministerieele beschikking, dat bezitters van het einddiploma eener drie- of vierjarige handelsdagschool dit diploma kunnen beschouwen als bewijs van handelskennis. Er is geen onderscheid gemaakt tusschen degenen, die reeds een diploma drie- of vier jarige handelsdagschool bezitten en hen die zulk een diploma volgens het gewijzigde leer- plan zullen verwerven. ORGEL GEKANTELD. Toen de orgeldraaier G. Hijman te Goes Vrijdag zijn orgel uit het pakhuis naar buiten haalde, kantelde dit en kwam hij er onder te liggen. Met een zwaar gekneusde borstkast werd H. naar het ziekenhuis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. ONTSLAG ALS DEURWAARDER VERLEEND. Aan den heer A. Brevet te Oostburg is, in gevolge eigen verzoek, met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend als deurwaarder bij het kantongerecht aldaar. MOTORRIJDER OMGEKOMEN. Even na zes uur Vrijidagavond kwam van Westkapelle op den motor aangereden de heer H. C. Hesseling, handelsreiziger te Mid- delburg, Oude Vlissingsche weg. Voor de woning van den heer A. Koets te Zoutelande kwam hij in botsing met de vrachtauto van den heer Minderhoud, slager te Westkapelle, die naar Westkapelle reed. De heer Minder houd reed links om een paar wielrijders te passeeren, waardoor de heer Hesseling, die met een flinke vaart kwam aangereden, niet meer kon passeeren en met zijn hoofd tegen den bak van de vrachtauto botste. De aan- rijiding was zoo hevig, dat de heer Hesseling een schedelbreuk en een beenbreuk opliep en bijna op slag dood was. Dokter F. C. Vaan- drager, die onmiddellijk ter plaatse aanwezig was, kon slechts den dood constateeren. De overledene is naar het lijkenhuisje gebracht, hetwelk door den burgemeester en de mare chaussee werd verzegeld. De heer Hesseling is 39 jaar oud en laat een vrouw en vier kin deren achter. KONINGINNEFEEST TE BRESKENS. In een vergadering der Oranjevereeniging deel'de de voorzitter, de heer Mr. J. P. Drost, burgemeester, mede, dat het bestuur het plan heeft opgevat ter gelegenheid van het a.s. regeeringsjubileum van H. M. de Koningin een groote tentoonstelling te houden. Het zal een tentoonstelling worden van de geschiedenis van West- en Oost-iZeeuwsch-VLaanderen, van af het jaar 1604, het jaar waarin Prins Maurits Sluis veroverde en Zeeuwsch-Vlaan- deren onder het bestuur der Oranje's kwam. Medewerking is reeds toegezegd idoor de ge- meenten Sluis, Oostburg, Hulst enz. De oud- rijks-archivaris, Dr. Ds. Hullu uit Cadzand zal eveneens medewerking verleenen. Het plan is deze tentoonstelling later ook in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen te houden. De opening der tentoonstelling zal valien tijdens de offi- cieele feestweek van 31 Aug.6 Sept. a.s. De tentoonstelling zal worden gehouden in het brandvrije, mijngebouw van de haven. De voorzitter ideed een beroep op aller medewer king, opdat deze tentoonstelling ten voile moge slagen. Het ligt in de bedoeling om tijdens deze tentoonstelling te Breskens een feestweek te organiseeren. BRAND TE IJZENDIJKE. Vrijdag brak brand uit in de vlasfabriek van den heer A. Coppejans, staande nabij de buurt Turkije. Het van hout opgetrokken ge- bouw stond spoedig in lichte laaie. De brand- weer, die met de motorspuit spoedig ter plaatse kwam, kon niet voorkomen, idat bet getimmerte tot den grond toe afbrandde. Vermoedt wordt, dat de brand zou veroor zaakt zijn door een vonk uit den motor. Ver- zekering dekt de schade. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 17 tot en met 23 April kwamen in de provincie Zeeland 3 gevallen van roodvonk voor, waarvan 2 te Oud-Vos- meer (het 2de en 3de geval in een gezin), en een te Tholen. Chr. Lagere Landbouwschool. Men verzoekt ons de laandacht van belang- hebbenden te vestigen op de gelegenheid tot aanmelding van nieuwe leerlingen voor de Chr. lagere landbouwschool te Axel. Deze aanmel ding kan geschieden tot 14 Mei a.s. bij het hoofd der school, den heer K. Booij, Prins Hendrikstraat 20, die tevens gaarne alle ge- wenschte inlichtingen verstrekt. De geboortedag van H. K. H. Prinses Juliana. Nog zelden vierden wij op zulk een grauwe, troostelooze laatste Aprildag den geboortedag onzer geliefde Prinses. „Pluvius" heeft meer dan driekiwart meedoogenloos zijn scepter ge- zwaaid en het ,,Oranje-lente-zonnetje bleef achter donkere loodzware regenwolken ver- scholen, zoodat wij in onze anders allerwege bevlagde straten ditmaal slechts sporadisch het dundoek zagen wapperen. Alleen de scholen en kerken, waarmede momenteel zoo- wat al de openbare gebouwen onzer stad zijn opgesomjd, waren met de driekleur getooid. Ook de traditioneele kleuteroptochten van de ,,Frbbel"-scholen bleven vanwege het slechte weer uit en ware het niet geweest, dat en .Concordia" bn ,,Hosanna" in weerwil van het koude en natte weer hun doorzettingsver- mogen niet zoo onverschrokken hadden be- toond, zoo was deze geboortedag van Prinses Juliana in onze Oranje-gezinde stad a. h. w. onopgemerkt voorbij gegaan. Doch onze beide harmoniekorpsen trotseerden wind, weer en koude en bliezen nog ten aanhoore van een zeer talrijk publiek de aangekondigde pro- gramma's naar hartelust af. Zij verdieneft voor deze prestatie dan ook een eeresaluut en het applaus waarmede de verschillende num- mers beloond werden, was meer dan verdiend. Aan den vooravond was der traditie ge- trouw door de Chr. Oranjevereeniging een wijdingsure georganiseerd in het gebouw der Geref. Kerk. Ook deze bijeenkomst was matiger dan ge- woonlijk het geval is bezocht. Ongeveer 350 personen woonden deze door den heer W. A. den Boggende gepresideerde plechtigheid, die door de Chr. zangvereeniging „Asaf" was op- geluisterd bij. De feestrede werd ditmaal, na het gemeen- schappelijk zingen van Psalm 80 9 en het eerste couplet van het Prinsisselied, uitge- sproken door het lid der Tweede Kamer der Staten-Generaalde heer C. van der Zaal, uit 's Gravenhage, die tot zijn onderwerp had gekozen: „Ons Volk en Vorstenhuis", waar mede deze redenaar volstrekt geen varia op een oud thema ten gehoore bleek te brengen, doch zijn auditorium wist te boeien in aan dacht. „Asaf" wisselde het eerste gedeelte van de hoogstaande, van bijzondere kennis ge- tuigende rede af met het onder leiding van den heer P. C. Brakman correct ten gehoore bren gen van eenige toepasselijke nationale zang- nummers. Nadat bij het beeindigen van zijn rede nog gezongen was Psalm 105 1 eindigde deze Chr. Geref. predikant met dankzegging en werd door de aanwezigen tot slot nog plechtig staande een dankgebed gezongen. Als naar gewoonte was de katheder weer fraai gepavoiseerd, waarbij de nationale kleu- ren in het centrum van het fraaie kerkge- bouw op oogbekorende wijze domineerden. Concert „De Vereenigde Vrienden". Het concert, dat „De Vereenigde Vrienden" ter gelegenheid van Julianadag op de kiosk in het park zouden geven, moest wegens slechte weersomstandigheden worden afgelast. Naar wij vernemen, zal dit concert waar- schijnlijk a.s. Woensdag worden gehouden. De nieuwe Sassche motorbrandspuit. Eindelijk is dan j.l. Zaterdag de hartewensch van de Sassche brandweer in vervulling ge gaan en is de nieuwe automobielbrandspuit gearriveerd. En wanneer men onze brand weer Zaterdag zag uitrukken in haar nieuwe speciale uniform, gezeten ter weerszijden van de auto, die met luid geloei van haar sirene de hoeken nam, belooft dit niet veel goeds voor de roode haan, als deze eens het plan mocht koesteren, van een van onze Sassche daken te gaan kraaien. In de vergadering van 28 Januari j.l., die op het stadhuis onder voorzitterschap van den technisch ambtenaar van den Rijks Water- staat, den beer Huijsman, werd gehouden, werd tot aanschaffing van deze moderne spuit besloten. Op deze vergadering, die met gulden lette- ren in de annalen van de Sassche brandweer zal worden gehoekstaafd, werd tevens besloten tot het aanschaffen van speciale kleeding, het aanleggen van een alarmeerinrichting naar de verschillende leden en werd een beter centra- lisatiesysteem ingevoerd, waardoor het noodig werd, indeeling van de manschappen eveneens te wijzigen. Tot commandant van de brandweer werd benoemd de heer Huijsman. Het college van brandmeesters wordt gevormd door de heeren J. Schroder, A. Sn ell em an en A. Ranschaert, Secretari's werd de heer R. Slock, terwijl tot chauffeurs van de nieuwe automobielbrand spuit werden benoemd de heeren Weemaes en P. Harte. Het jaar 1938 is dus wel een historisch jaar voor ons corps evenals het jaar 1913, toen de brandweer, die voor dien tijd een verplicht corps was, en waarvan de leden nog door ioting werden aangewezen, een vrijwillig corps werd, hetgeen wel getuigt van de groote animo, die in Sas van Gent steeds voor haar brandweercorps bestond. In dat zelfde, jaar werd tevens de voor dien tijd moderne motorspuit aangeschaft, die ech ter vooral de laatste jaren verschillende ouder- domskwalen begon te vertoonen. Wie onzer herinnert zich niet meer het oude brandspuithuis aan het z.g. kleine brug- getje, dat later als een groote sta-in-de-weg werd afgebroken? Een gedeelte van het oude schoolgebouw aan de Zuidstraat werd toen als brandspuit huis ingericht, waar nu ook de nieuwe spuit voorloopig ondergebracht is. Waarschijnlijk beleeft de brandweer binnen zeer korten tijd nog, id'at zij haar eigen home krijgt, want in de raadsvergadering van j.l. Donderdag werd in beginsel besloten tot het bouwen van een nieuw brandspuithuis. De spuit, die aan de modemste eischen voldoet, heeft een watercapaciteit van maximaal 2500 liter per minuut de zudighopgte bedraagt 3 meter, tenwijl de druk tot 10 atmosfeer kan worden qpgevoerd, hetgeen zeggen wil, dat de straal een hoogte van pl.m. 30 meter kan bereiken. Tevens is aansluiting op de waterleiding mogelijk, terwijl 8 straalpijpen kunnen worden aangebracht en een lengte van ruim 700 meter slang voorradig is. Bij de proeven, welke Zaterdagmiddag half twee op de Westkade werden gehouden, waren aanwezig de burgemeester van Sas van Gent, wethouder Marquinie, de burgemeester van Sluis en zijn college, de commandant van de brandweer van 'Hulst en de gemeen'te-archi- tec-t de heer J. Hennimk. We vernemen van bevoegde zijde, dat de proeven volledig naar wensch zijn verloopen, zoodat de leverancier, de firma Bikkers uit Rotterdam, alle eer van zijn werk haalt. Een boot van de Braakman werd tijdens de proeven haast tot schipbreuk gedoemd. De volledige spuit ikost ongeveer 4500, terwijl men tevens is overgegaan tot aankoop van een droogapparaat voor de slangen. Al met al (dus een groote aanwinst voor onze Sassche brandweer, een aanwinst met een capaciteit, die niet alleen in haar watercapaciteit maar ook in haar sirene schijnt te schuilen, zoodat deze laatste minder aan de eischen van de anti-Iawaaicampagne, dan wel aan de eischen van veiligheid voldoet. Laten we niet den wensch uitspreken, dat Sas van Gent haar spuit dikwijls zal zien uitruk ken, doch laten wij hopen, dat onze kranige bestrijdinig van de rooide haan nog lang zullen mogen staan onder de leiding van haar com mandant, den heer Huijsman. Tuinbouvv. Te Utrecht slaagde voor het examen Tuin- bouwvakonderwijzer de heer Jos. Wullems, Waterstraat alhier. Prijzen in den optocht. Bij den alhier gehouden optocht, werd een tweede prijs toegekend aan no. 67 .Modeme Hollandsche Jongens" van Ter Neuzen, en daarna aan groep 58 ,,Intemos" van Sluiskil. Er was voor den optocht een zeer groote belangstelling en alles liep in de beste orde af, Diefstal. De 19-jarige R. Molema en zijn vriendin, hadden hun fiets gestald tegen den gevel van het cafe ,,Gaumont" op de Groote Markt. De opgerolde gabardinejas van Molema en het mandje van zijn vriendin waarin fr. 200 ble- ken toen zij terugkwamen verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. Oefeningen tegen luchta an valien. Zaterdag werden in de provincien Oost- en Wesit-Vlaanderen luchtmanoeuvres gehouden. Ook Zelzate moest het ontgelden. Al de tra- gische ervaringen van de oorlogsjaren deden zich weer gevoelen. De lichten werden ge- dempt of gecamoufleerd. Op de spoorwegen bleven alleen de veiligheidsseinen branden. Politie en rijkswacht hielden toezicht, dat de voorschrifben op het dooven van het licht en die op ide rijwielen en motorrijtuigen goed werden nagekomen. Alles is in deze streek zonder ongevallen verloopen, maar het was dan ook een heldere sterren nacht. Er werd door 6 vliegtuigen in groepen van drie aan de oefeningen deelge- nomen. Hier waren de doelen: de Purfina, de chemische fabriek, de spoorwegbrug en de ophaalbrug over het kanaal GentTer Neu zen. Onophoudelijk klonken de alarmsignalen en werd met zoeklichten gewerkt. NED. HERV. KERK. Afscheid hulpprediker. In den namiddag-kerkdienst vain de Ned. Herv. gemeente alhier, nam de heer Drs. K. P. van der Graaf, afscheid als hulpprediker van deze gemeente. Hij desd dit naar aanlei ding van 2 Korinthe 5 17. ,,Zoo dan, indien iemand in Christus is, die is een nieuw schepsel". Hierna wend gezongen Gez. 256 5. Dr. Cazemier dankte vervolgens den schei- denden hulpprediker voor het vele werk dat hij hier heeft mogen verrichten, waama hij de gemeente verzocht hem staande toe te zingen Ps. 121 4. De heer Van der Graaf dankte Dr. Oaze- mier voor de tot hem toegesproken woorden en de gemeente voor de hem toegezongen zegenbede. GEREF. GEMEENTE. Tweetal te Ter Neuzen: Ds. M. Hei- koop te Utrecht en Ds. A. Verhagen te Mid- delburg. verdwijnen door de huidzuiverende, huidvoedende en huidverfraaiende kracht die Purol in hooge mate bezit. Doos 30, 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apotb. en Drogisten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2