ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAO VOOR ZEEUWSCH-VLAANOEREN LICHTZINNIGE JEUGD No. 9754 MAANDAG 2 MEI 1938 78® Jaargang Binnenland Buitenland Feuilleton EERSTE BLAD itt* nr-Tr~_r »»DT TO T»:m. *t. n - A A. A ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,—, overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeef sterFirma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DE 29e IAARDAG VAN PRINSES JULIANA. (De jaardag van HjKJH. Prinses Juliana is jl. Zaterdag op verschillende plaatsen van ons land met meer of minder luister gevierd. Om. werd in de residentie en in de hoofd- sfcad een uitgetbreid feestprogramma afge- weirkt, dock het tooogtepunt der vie ring was wel te Soestdijk, waar de koninklijke familie Zaferjdaig te samen was. IDaiar werd aan de Prinses door de bevolking van Baam en Soest een bloementoulde aan- geboden. De koninklijke familie had zich bij die Igelegenlheid voor een der ramen opgesteld van de (kaoner naast den hoofdingang van de Prfestelijke woonvertrteikken gel ©gen. In het midden was Prinses Juliana gezeten, gekleed in een lichtgroene japon, met Prinses Beatrix op Haar arm. Ajdhter haar stond Brins Bemlhard, gekleed in donker collbert, terwijl rechts van de Prinses de Koningin gezeten was en links van Haar de Prinses van Er- ba«h. De burgemeester van Baam en de bestu- ren der Oranje-vereenigingen plaatsten de eerste twee bloemenmanden, gevuld met fraaie alalia's, op den stoep van het paleis, waarna mej. van Garderen, namens een groep ouden van dag en, die in een autofbus waren meege- kotmen, bloemen depone erde. Voor daze oudjes hieUd Prinses Juliana Haar dochter nog eens extra in de tooogte, opdat de oude menschen de kleine vooral goed zouden kunnen zien. iDaama trok'ken bonte rijen van menschen voodbij, steads juichende groetende naar de Koninklijke Familie, verheugd, dat zij de jonge Prinses thans met eigen oogen mochten aan- schouwen. Zoodra de laatsten van den Baam- schen stoet hun bloemen hadden neergelegd op den stapal, die intuss/chen reeds een respec- tahelen omvantg had aangenomen, begon het defile van de Soester ingeizetenen,, voorafge- gaan door den burgemeester van Soest en de- putaties van talrijke vereeniginigen. Ook de buTgemeester van Soest plaatste een groote bloemenmand op den stoep van het hordes, waarna de groote schare Soester inwoners in gnoote massa bloemen aan de reeds opgetaste hoevealheid toeivoegden. Baam en Soest, maar ook velen uit de om- geving, heWben de jarige Prinses dazen och- tend op waarlijk grootsche wijize gefhuldigd. BuizenJden menschen waren op de been. Na afloop van de bloemenlhulde zijn de beide burgemeesters, alsmede de deputaties van de deelnemende vereenigtnigen, ten paleize ont vangen door baron Baud en freule van Heem- stra, terwijl eenige oogenblikken later ook HJVf. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bemhard verscfhenen. De Vorstelijike person en onderhielden zich geruimen tijd met de beide burgemeesters en de overage aanwezigen. DE DOOP VAN PRINSES BEATRIX. Het militaire eerbetoon. Aan het militaire eerbetoon langs den weg, welken de Koninklijke Familie naar den doop van Prinses Beatrix zal volgen, zal worden deelgenomen door een detachement van het korps rijdende artillerie, de tweede-bataljons van het regiment grenadiers, jagers, de twee de-bataljons van het 3lde, het 5de, het lOde, het 16de, het 21ste en het 22ste regiment in- fanterie, het tweede bataljon van het regiment wielrijders, een detachement van het 6e regi ment veld-artillerie, een detachement van de luchtvaartafdeeling, een detachement van het 3de halfregiment huzaren, de koloniale reserve en een bataljon van de Koninklijke marine. Voorts zullen bij het Paleis Noordeinde een eerewaoht van grenadiers en jagers, en de Koninklijke militaire kapel worden opge steld. Bij de kerk zal de eerewacht worden ge- vormd door secties van de Koninklijke marine; hierbij zal tevens de marinekapel worden op gesteld. De muziek van het 6de regiment infanterie zal bij het standbeeld op het Buitenhof wor den geplaatst. De troepen langs de route moeten om kwart over tien haar plaatsen hebben ingenomen en de beide eerewachten om kwart voor elf. DE ROGGEPRIJZEN. De bond van Groninger graanhandelaars heeft Zaterdag zijn leden telegrafisch bijeen geroepen. Deze vergadering was belegd naar aanleiding van een ongerastheid welke onder de leden was ontstaan, doordat eenige firma's plotseling rogge aankochten voor prijzen, die hooger waren dan waartoe de markt aanlei ding gaf. Het telegram, dat de vergadering aan den Minister heeft gezoniden luidt: De bond van Groninger graanhandelaren in voltallige vergadering bijeen, toejuichend dat Uwe Exc. klaarblijikelijk maatregelen heeft genomen tot verbetering van de roggeprijzen, protesteerd met klem tegen de wijze van uit- voering, waardoor de handel zich ernstig ge- dupeerd gevoelt, o.m. doordat nu feitelijk in de practijk tegenover twee handelaren vrrjwel alle cooperaties zijn ingeschakeld. Verzoekt Uwe Exc. dringend verandering in de wijze van uitvoering der genomen maatregelen voor a.s. Dinsdag. Verzoekt verder zoo spoedig mogelijk door Uwe Exc. in audientie te mogen worden ontvangen. VRIJWILLIGE GIFTEN VOOR DE DEFENSIE. Ontvangen werd volgens de laatste afreke- ning 113.924,16. Het giro-nummer van den comptabelen ambtenaar van het departement van Defensie is: 114452. ONDERWIJSBEGROOTIN G AANGENOMEN. De Eerste Kamer is Vrijdag door aanneming der begrooting voor Onderwijs met de Staats- begrooting gereed gekomen. Men was nog ruim binnen den gestelden tijd, en daarom heeft de heer Woltjer het er nog eens van genomen om een rede te houden die zelfs voor de Tweede Kamer lang zou moeten worden ge- noemd, waarin hij verschillende bezwaren uitte en de heer Briet voegde er nog enkele aan toe, o.m. over de overlading van het leer- programma aan de lagere school. Aan al die bijkomstige kennis hebben volgens hem de kinderen niets, wanneer zij ten slotte hunne taal slechter schrijven dan de Duitsche dienst- borien de hunne. 700 boventallige onderwijzers zullen werk krijgen. Des namiddags beantwoordde de Minister, de heer Slotemaker de Bruine de sprekers. Hij bestreed, dat zijn bewind weinig vrucht- baar was wat wettelijke maatregelen betreft, door een heele serie maatregelen, welke hij getroffen heeft of nog in voorbereiding heeft, op te noemen. Dat de Minister sommige maat regelen, zooals de verlaging der leerlingen- schaal bij het lager onderwijs moet afwijzen, is te wijten aan den ellendigen budgetairen toestand. De Minister zal, waar zulks noodig blijkt, in de klassenbezetting verbetering aan- brengen en daardoor zullen ongeveer zeven- honderd boventallige onderwijzers aan het werk kunnen komen. Een wettelijke regeling van het tuchtigings- recht der onderwijzers is van den Minister niet te verwachten. Evenmin afschaffing van het Grieksch op de Beta-afdeeling van het gym nasium. De overlading van het program van het lager onderwijs mag men niet generaliseeren. Er is op de verschillende scholen heel wat variatie. Aan het leerplan van het O.M. zou spreker wel wat meer speling willen geven. Ten slotte heeft de Minister gewaarschuwd tegen de opvatting, dat de Staat zich belasten moet met de volledige opvoeding. De school heef naast het gezin slechts een aanvullende taak. Nadat nog korten tijd gerepliceerd was is de begrooting aangenomen zonder hoofdelijke stemming. De sociaal-democraten en de nationaal-socialisten wilden geacht wonden te hebben tegengestemd. HET AANTAL RADIOLUISTERAARS. Op 31 Maart bedroeg het aantal op de post- kantoren aangegeven radio-ontvanginrichtin- gen 705.156. Het aantal aangeslotenen op radm-distributienetten bedroeg op dien datum o74.460. NEDERLANDSCHE HEIDE- MAATSCHAPPIJ. In de te Arnhem gehouden vergadering van den raad van commissarissen der Nederland- sche Heidemaatschappij is in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Dr. H. J. Lovink, tot voorzitter gekozen, Mr. J. C. A. M. van ide Mortel, wethouder van Til- burg, thans onder-voorzitter. VOLENDAM TE NEW YORK. Naar „De Tijd" verneemt zal op de wereld- tentoonstelling te New York 1939 op een ter- rein, groot ongeveer 250.000 vierkante voet door een daartoe gevormde exploitatie-maat- schappij, welke te Amsterdam haar zetel heeft, een expositie worden gebouwd onider den naam ,,Voiendam''. Het geheel zal met haven, botters, visschers- woningen, kerk, school, vischafslag, water- partijen en bruggetjes een zoo getrouw moge- lijke nabootsing worden van het echte Volen- dam. Om het typisch-Nederlandsch aspect nog te verhoogen, zullen er ook een oud-Hol- landscli raadhuis, een toren met carillon en een molen verrijzen. Opbouw en inrichting worden door Nederlandsche architecten ver- zorgd. Met de inrichting van het oficieele Neider- landsche Paviljoen is belast de Amsterdam- sche architect Paul Bromberg. DE MIDDENSTANDSBONDEN EN DE VLEESCHKEURINGSWET. De contact-centrale der drie middenstands- bonden heeft zich met 'n adres gewend tot den Minister van Sociale Zaken in verband met de mededeeling, dat aan het departement van Minister Romme een ontwerp van de wet tot herziening van de vleeschkeuringswet 1919 wordt voorbereid. Aan de vleeschkeuringswet 1919 is voor den middenstand meer dan een ernstig bezwaar verbonden. Eenerzijds ondervindt het groot- bedrijf veelal een voordeeliger behandeling dan het kleinbedrijf door het feit, dat op grond van art. 20 der thans geldende wet aan de gemeenten de regeling van den keurings- dienst wordt opgedragen. Daarbij komt, 'dat de tarieven van de gemeenten onderlimg vaak sterk uiteenloopen. De middenstandsbonden zijn dan ook van meening, dat in de nieuwe wet de vleeschkeuring zoodanig dient te wor den geregeld, dat zij wordt een rijkskeuring met een uniforme uitvoering of althans een keuring met uniforme tarieven, die zoo veel mogelijk den kostenden prijs benaderen. DE A.V.R.O. IN 1937. Het jaarverslag van de A.V.R.O. is ver- schenen in den vorm van een boekje, voorzien van talrijke grafische voorstellingen, betrek- king hebbende op den stand van de bezittingen der vereeniging, de indeeling van de program- ma's e.d. Dat de A.V.R.O. ook in 1937 een bloeiende vereeniging is gebleven, blijkt niet alleen uit de vele bijzondere gebeurtenissen, die in het verslag worden vermeld, maar vooral uit het bedrijfsresultaat, dat ruim 5 ton gouds be droeg (in 1936 434.000). De sterke positie van de A.V.R.O. blijkt ook uit de balans per 31 Dec., waarop de waar- den van studio en kantoorgebouw en iniven- tarissen daarvan voor f 1 elk paraisseeren en desonidanks de post kapitaal een bedrag van 2.833.000 aangeeft. Het aantal leden is ten opzichte van 1936 gestegen; blijft deze stijging in 1938 gehand- haafd (en het slotwoord spreekt in vertrou- wenwekkende zin voor wat betreft het eerste half jaar 1938), dan is de verwachting, dat in 1938 een aantal van 200.000 leden weer wordt overschreden, gerechtvaardigd. De gemiddelide vrijwillige bijdrage is in 1937 iets gedaald, maar, zegt de heer Vogt in zijn inleidend woord van het verslag, bij het sys- teem der vrijwilligheid, dat den Nederland- schen omroep evenzeer kenmerkt als siert, past het ons niet te klagen orver de schriel- heid, waarmede ide beurzen der leden geopend dreigen te worden. Wel mogen wij de vraag stellen: gaan de leden wel eerlijk bij zichzelf te rade over de beteekenis, die de omroep voor het leven in hun huiskamers heeft verworven, schatten zij de diensten, die de omroep hun dagelijks bewijst, op een reeele waarde, he- oondeelen zij zijn daden in redelijkheid en met besef voor zijn mogelijkheden, waaronder toovermiddelen ontbreken en toetsen zij dadr- na het gevonden oordeel aan de spankracht van hun beurs? Wanneer de leden dat doen, zijn wij niet bevreesd voor de toon van het jaarverslag over 1938. Het jaarverslag geeft ook dezen keer een uitvoerig beeld van de ontwikkeling van een van onze Nederlandsche groote omroepver- eenigingen. door ARTHUR APPLIN. Vervolg. 2) Komaan! Ik geloof, dat ik met je mee zou loo pen door je Devonshire-tmoerassen als je het me vroeg. Maar, Rupert, wat moeten we in 's hemeHsnaam doen, als ..Paul" nu niet zou winnen? Rupert haallde zijn sohouders op. Eaten we daaraan alleen denken, als het zoaver is. Als -ik met m'n eindexamen slaag... noni, dan geloof ik wel ergenis een baantje te kunnen krijgen en vader zal het zoo prettig vin'den, dat hij me wel alles zal wiiilen ver- geven.In ielder geval zal ik me er uit weten te redden. We zouiden kunnen trachten tin te vin'den in de oude mijn, die nu renteloos ver- laten ligt en protoeeren een maatschappij te stichten. 'Hij -siprak op luchthartigen toon, doch hij keek somber. Hij zag opnieuiw naar Ruby en stonld er tlhans venbaasd over, hoetveel de toi- letten van Rulby kostten, hoeveel geld zij- bei- den tijdens de gelukkige maaniden, die nu ach- ter hen lagen, hadden opgemaakt. Opnieuw zag hij het Meine landhuis in Devonshire, de Dartrivier, die haar wateren naar de zee vioert; op den linkeroever der Dart eenige door muren omringde weilaniden, waar het vee rustig graaside; daaraichter de uibgestrekte turffvelden met het r-iet, h-e't eeuwig wuivende riet, dat zijn zaad met den wind meegeeft en tegen de heuvellhellingen de paarse heide, vol met d'isteils en dioomen. Hij zag daar z'n zusje Marjtorie loopen, het vee venzorgend. Als hij nu eens voor z'n eindexamen was gezakt Plotseling v-oelde hij een koude ril ling; hij beefde. In dit geval kon hij z'n vader ontmjogelijk onder de oogen komen. Waaraan denk je? Ruby kiwam naderbij en nam z'n hand in de hare. Ik dacfht er aan, als ,,Paul" eens niet zou winnen, momipeide hij... Droonmels, dat paard moet winnen, natuurlijik, het moet. Kom, ga mee, of we missen onizen trdin! Ruipert hing z'n tasch met den veldkijker over z'n schouder, zette z'n hoed op. Beiden gtingen de trap af. Bij de huisdeur outmoette hij de hospita. Zij nsum hem even terizijde en herinnerde hem er aan, dat hij reeds drie maanden over tijd was met betalen. U zei, dat ik vandaag wat zou ontvan gen, sir. Het spijt me werkedijlk u te moeteai lastig vallen, doch... Dat is waar ook, ik had u bijna vergeten. Vanavond reken ik geheel met u af, zei hij vriendelijk. Daarop gooide hij de deur met een ruk d'icht en gaf Rulby 'n arm. Ze hielden een taxi aan, die hen naar Waterloo-station reed. Epsom Downs geleek veel op een krioelen- den mierenlhoop. De luicht was vervuld met -het geschreeuw en geroep dat opsteeg uit de memschenmassa. De groote race van den dag zou beginnen. ,,Paul" was favoriet, in hooge mate. 'Haast geen 'bookmaker wilde op dit paarid twee tegen een zetten. Dmmmels nog toe, „Paul" kan niet ver slagen worden, hielid Rupert vol. Ik zal ge- noeg winnen om al m'n schulden te kunnen betalen en daarnaast nog een spaarcentje overhouden. Ruby drukte z'n hand. Eenigsizins onigerust keek ze hem aan en zeiJe bedoett -natuur- lijk als ,,Pau!" wint? Zou het erg voor je feijn, als ,,Paul" verloor? Rupert lachte een beetje gedwongen. Op- nieurw in dit oogenbfliik van ontzettenide span ning, zag hij duidelijk wat het zijn zou, als het paard verloor. Dat zou voor hem beteeke- ken: de rulne. Niet zoozeer voor zichizelf. daar gaf hij weinig om, do-ch z'n eer zou hij kwijt zijn. Z'n vader zou zoo iets nimmer overleven. De hoop van Dale's geheele leven zou worden vernietiigd. Alles waarvoor hij geleefd en ge- werkt had, zou worden verlbrijzelid. Vooruit, alles of niets, zei Rupert met 'n geidwongen glimlach. En hij baande zich een we-g door de menigte. Rulby legde haar hand op z'n arm. Geef het geld aan mij. Ik zal voor je wedden. Je zegt tioch altijid dat ik je geluk aanlbreng ik zal gelukkiger wedden. 'Rupert knikte en baande nu voor haar een weg. - O, als je zoo lacht tegen zoo'n kerel, dan krijg je ze-ker vijf keer zooveel. Rulby werd door de massa meeigevoerd. Ru pert zag, hoe de veer van haar Fransche hoedje in den wind wudfde. Hij zag haar het geld aan den bookmaker overhandigen, die haar een regutje gaf. Plotseling steeg er 'n kreet op uit de massa. Zij zijn gestart! Rupert nam z'n plaats in op de tribune en keek door z'n veldkijker. Een flinke start, ofschoon een der paarden nog al achteraan sukkelde. ,,Paul" was het niet, zoodoende saoeg hij er geen ach-t op. Zoo'n paard ook, dat achteraan draafde! Hij zag de paarden den heuvel boklimmen. De kleuren van hun jockey's "ceekenden zich scherp af tegen de blauwe lucht. De groote mensch'Enma'ssa was nu stil. Alles *eek meer op een rolprent; de paarden leken houten, door mechan-iek gedrerven beestjes van een kinderspel. De paarden renden in de bocht. Rupert hield z'n adem in. De menigte begon te mom- pelen; 't was alsof een man z'n stem liet hoo- GEHEIM RADIOSTATION KONDIGT DOOD VAN STALIN AAN. Donderdagavond heeft het geheime radio- station van den ,,(bond van ;belvrijlders'■' drie- maal aangekondigd, dat Stalin -ter dood ver- oordeeld was, en dat de -bond de executie zal uitivoeren. Dit station, dat vrijfwe'l elken avond op de korte golf uitzendt, en al eenige waken aan den gang is, schijnt op Russisch gebied te staan. Men vraagt izich af hoe het mogelijk is, dat de GJROe het nog nliet heeft kunnen ontdekken. Meestal wordt de uitzending ge- stoobd, maar een deel is te hooren. Het pro- gramma begint en eindigt met de „Intema- tional-e". Mannelijlke en vrouwelijke sprekers uiten scherpe crit'iek op Stalin. Donderdag- avond werd de datum van de executie van Stalin niet genoemd, maar wel werd gezegd, dat de bond- zijn tegenwoordigheid op 1 Mei aan het volk zou toonen. HANDGRANATEN GEWORPEN TE SJANGHAI. Twee handgranaten zijn geworpen naar een lid van de nieuwe regeering van Sjanghai. Vier Ohineezen werden gewond, doch degene, op wien de aanslag gemunt was, bleef onge- deerd. Twee terroristen zijn in hechtenis ge nomen. VIER VOEDSELWEIGERAARS OVERLEDEN. Vier Arabische gedetineerden van het con- centrati-ekamp te Akkro, die sedert eenige dag.en voedsel weigerden,, zijn overleden. De proteststaking ten gunslte der gevange- nen wordt 'in de steden in het Noorden des lands voortgeizet en men ach-t het mogelijk, dat deze zich nu zal uit'breiiden tot het geheele Araibis'che deel des lands. EEN BISSOHOP WAS NIET THUIS. Wij lezen in de N. R. Crt.: Rothenburg ob der Tauber is wegens zijn oude gebouwen een wereldvermaarde stad, maar wat in Rothenburg ob der Tauber wereldvermaard mag zijn geweest, tot dusver niet de bisschop. Velen zullen eerst na 10 April 'voor het eerst gehoord hebben, dat Rothenburg een bisschop had. Nu is echter ook deze bisschop v-ermaard geworden. Op den avond van den lOden April werd als een van de eerste verkiezingsresultaten dat in Rothenburg bekend. In Rothenburg hadden alle kiesgerechtig- den aan de verkiezing deelgenomen en zij ren; die stem rees en aweeg gelijk een ver onweer. Nu hoonde hij het geklepper der hoeven. De paarden reden nu 'de rechte haan af. Hij haal- de diep adem. Plotseling dook weer dat visioen van d-aarstraks in hem op: Devonshire, een oud man -stonld bij den ingsang van het hu-is n huis met "n rieten d'a'k, z'n ou'derhuis en staarde over het .grauwe land, alsof hij iemand verwachtte, die maar niet verscheen. - Nimbo wlnt! Honderd tegen een op Nimlbo! hadden alien met ja gestemd. Dus: deel- neming 100 pet. en ja-stemmen eveneens 100 pet. De Berlijnsche bladen verzuimden niet vanwege dit heuglijk resultaat de inwoners van Rothenburg een pluim op den hoed te zetten. Den volgemden dag bleek een kleine maar nochtans pijnlijke correctie noodzakelijk te zijn. Weliswaar bedroeg het getal ja- stemrnen inderdaad 100 pet. van de uitge- brachte stemm-en maar er was in Rothenburg toch een kiezer geweest, die zich van stem- ming had onthouden en deze eene kiezer was niemand anders dan de bisschop. Men werd zich te Rothenburg bewust, dat de bisschop eigenlijk al lang werd verdacht een stille voorstander van het „politiek" katholicisme" te zijn en plaatselijke autoriteiten van de N.S.D.A.P. zouden dit trouwens altijd hebben geweten. De bevolking van Rothenburg werd ver- ontwaardigd op den bisschop omdat door zijn wegblijven roet in het eten was gegooid, en volstrekte vlekkeloosheid van het verkiezings- resultaat was bedorven. De verontwaardiging was stormachtig en volgens de berichten gaf de plaatselijke politie den bisschop te kennen, dat zij niet meer volstrekt voor zijn veiligheid kon instaan. De bisschop bevindt zich nu niet meer in Rothenburg. Waar bevind hij zich dan wel? Dat is onbekend. Een buitenlandsche jour nalist, te Berlijn, heeft zich naar Rothenburg beg even ten einde een antwoord te krijgen op de vraag: Waar is de bisschop? Dit is hem niet gelukt. Niemand kon inlichtingen geven. Het personeel van de bischoppelijke residentie gaf te kennen, dat de bisschop niet thuis was, maar over zijn verblijfplaats vol strekt niets te weten. MIDDEN-EUROPA EN DE BESPREKINGEN TE LONDEN. Nadat op den -eersten dag reeds inleidende Ibesprekingen over de situatie in Midden- Europa en de positie van Tsjechoslowakije in het bijzonder waren gehouden, hebben, schrijft de N. R. Crt., de Engelsehe en Fransche ministers Vrijdag nog bijna den geheelen dag over dit oniderwerp geconfereerd. Het wordt steeds duidelijlker, dat de besprekingen te Louden en de komeride besprekingen te Rome voor den Tsj.eeho-Skxwaakschen staat van on- gemeene beteekenis zullen zijn. In het communique, dat na de besprekin gen te Louden is uitgegeven, wordt op dit punt gerept over een actde om te komen tot een vreedzame en redhtvaardige oplossing. Dit is de fonmuleeringk welke men heeft ge vonden voor een dulbbel compromis. Eener- zjj'ds is dit een compromis tusschen de mee- r.ingen van Lonlden en Parijs, anderzijds zal gestre-efld worden naar een sdhikking tusschen Praag en Henlein. -Frankrijik 'staat om meer dan een reden aniders tegenover de Tsjecho-Slowaaksche zaak dan Louden. Het heeft daarlbij een groo- ter belang, het is door ver'dragen met Praag verbonden en ten slotte zijn de hiistori-sche be- trekkingen van grooten invloed. Daladier heeft dan ook uiteengezet, dat Frankrijk zijn verdragsvtrpiichtin,gen kracht'ig zal nakomen. Hij verzekerde, dat Frankrijk Praag te hulp zal komen, indien het zal worlden aangevallen. Men was zich maar al te zeer Ibewust, dat Engelaiid dit standpunt niet zou deelen in dien zin, dat het zich offieieel tot een garantie van den Tsjecho-S'lowaakschen staat zou laten leiden. OBamberlain heeft nog kort geleden, op 24 Maart, het Engelsehe stand- punt duidelijk geformuleerd. Hij weigerde toen de onsdhendibaarheid van Tsjecho-Slowa- kije te garandeeren, maar -waarschuwde, dat zoo het tot een conflict kwam, op Engeland's neutraliteit niet moest wor'den gerekend. De Engelschen staan op een minnelijke sdhikking en de vrees van de Franschen was, dat om dat, zooals zij het formuleerden, ,,de Engel sehe vrienden in moeiilijke omstandiigheden dikwerf aan realisme een doorslaggevende be teekenis toekennen'", deze schikking niet over- eenkomstig de rechtvaardigheid zou zijn, zooals Praag en Parijs die zien. 'n Storm van geluiden brak los. Eerst hoor- de men den naam van een paard-, dan weer van een anider. Enlkeie paarden renden gelijk op, doch aan den kop van den stoet zat een zestal paarlden als het ware als een prop in elkainlder geduwd. - „Paul" wint! Ik weld op ,,Paul"! Gpnieuw haaflde Rupert diep adem en een oogenlblik later hoorde hij z'n eigen stem hys- terisch ^chreeuwen: ,,Paul"! „Paul'"! Een plotsetinge sti-lte vuel in, een stilte hui- veringiweikkender dan het gebrul van tiendui- zenden. De leidenlde paanden waren ongeveer 'n honderd meter van de eindistreep verwij- derid. Paul had de leiding, doch pilotselinig werd hij ingehaald door een outsider, Ambuscade. Hun kopipen waren nu bij efl'kander, dan weer was de een, dan de andere voor 'n eind- strijd. Rupert voellde hoe Rulby z'n arm kramp- ach-tig vasthield. Hij was een met de groote massa, in wier midlden hij stond. De parfum van Ruby's haar drong tot hem door van Rulby, die hij zoo innig liefhad; hij lette scherp op de Meuren van de jodkey'is, die bijna plat op de ruggen van hun paarden lagen. De paarden bereikten de eindstreep. Het dondende door de lucht: ,,Paul" heeft gewonn-en... ,,Pauill" is overiwinnaar!... De raee was afgeloopen. Ook Rupert schreeuiwde zoo hard als hij kon, terwijl hij in de deining der massa werd meegetvoerd hij wist nauiwelijks waarheen en Rulby z n arm nog stedds krampachtig omklemde. Hij zwaaide met z'n hoed en lachte tusschen het geroep en geschreeuw der massa door. Hij was d-us gered. Voor een oogentolik vergaat hij alles, wat hij had meegemaakt. Hij was zichzelf niet meer. Hij schreeuwde en tierde met de massa. waarmeide Ihij zich een voelde. De spanning duurde nog enkele 'oogenlblik- ken, totdat de nummers van de winnaars ein- deilijk bekend werden gemAakt: „Paul" had werkel'ijk gew-onnen. Rupeit stond nu alleen buiten de omheining. Hij veegde de zweetdruppels van z'n gezicht. Ruby was verdwenen ofschoon ze een oogenlblilk te voren nog aan z'n arm hing. Doch hij ontd-ekte haar walldra tusschen 't puiblieik voor de loketrin van de bookmakers. Hij baande zich een weg naar haar en op z'n vraag toonde ze hem haar taschje. Kom, laten we naar huis gaan, zei hij. We behoeven nu toch niet meer op iets anders te wachten. Na zich uit de menigte te heibben losgewerkt begaven ze zich naar het station; in Loniden gingen ze rggelrecht naar Rupert's kamers. Intusschen was er een telegram voor hem aangekomen. Hij nam het op en gaf het aan Rulby. Doe jij het open? Jij brengt me altijd ge luk aan, zei hij lachemd. Het zal wel de uit- elag van m'n eindexamen zijn. Ik vroeg aan een van m'n colleiga'S me te telegrafeeren. Eerlij'k geizegd, het kan me nu niets sch-- len... iRulby opende het telegram en hij las het. Zon'der ac'ht te slaan op haar mooie Fran sche toiHetje, omlh'ellsde ze hem. Ze moederde over hem, alsof z-e Z'n moeder was. (Wbrdt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1