W W W k. SCHUDT UW LEVER WAKKER 41 m m. Sport Dam- en Schaakrubriek Gemengde Berichten Burgerlijke Stand mm mm. DAMMEN,. VOETBAL. RECHTSZAKEN. SCHAKEN. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. LOOP DER BEVOLKING. WPa KON ZIJN KNIE NIET BUIGEN. Rheumatische pijnen voorgoed verdwenen. man leed aan rheumatische pijnen in kn&egewricht en redhtertoeen. Soma kon hij izifn knie in het geheel niet buigen. Een jaar geleden besloot hij Kruschen Salts eens te prolbeeren. Nu is hij die vreeselijke rheumati sche pijnen kwijt en voet zich veel beter. Ik- zelf neecn nu ook sinds ten maand Kruschen Salts, daar het gewridht van mijn groote teen zoo pijnlijlk en opgetzwollen was, dat ik bij tijden mijn schoen niet kon aantrekken. Het is bijna ongelooflijlk zoo goed als de dagelijk- sche dosds mij doet." Mevr. G. C. te L. Rheumatische pijnen zijn een waarschuwing dait zich in Uw organisme giftige afval stoffen hebben opgehoopt, o.a. het gevaarlijike urine- zuur, dat meestal de oorzaak is van Uw klach- ten. Kruschen Salts zaiivert Uw bloed van alle afivalstoffen, waardoor een einde wordt gemaakt aan die martelende rheumatische pijnen. Kruschen Salts is verkrijigtoaar bij alle apothekers en erkende drogisten a /0,40, 0,75 en f 1,60 per flacon. Let op, dat op het etiilket op de flesch, zoowel als op de buiten- verpakking, de nasum Rowntree Handels Mij., Aldam, voorkoimt. Adv. wegens bijzondere, doeleinden of verplichtin- gen kunnen, al of niet met mede-aanslag der gebouw'de eigendommen afzonderlijke dijikge- sdhotten geheven worden. Aanslaigen van j3 en lager kunnen worden afgekoch't, izulks om de kleine heffingen zoo- veel moigelijlk op te ruimen. De benoeming van het dagelijksch bestuur geschiedt de eer- ste maal uit aanlbevelingen, opgemaakt door Ged. Staten, door den Minister van Water- staat en de eerste benoeming van hoofdinge- lamden en hunne plaatsivervangens door Ged. Staten, die daarlbij zooveel mogelijk keuze doen uit hen, die bij de opigeheven polders en waterscihappen bestuursfuncties beklee'dden. Het college toenoemt ook voor de eerste maal een ingenieur, een griffier en een ont- vanger en stelt de salarissen van dijkgraaf, heamraad en genoemde hoofdamtotenaren vast. Ten slotte wordt mede aan de hand van staten en graphieken en vele berekeningen, een stelsel van geleidelijken overgang naar de nieuwe dij kgeschotheffing tot na de 25 jaar van de deride bovengenoemde periode in den breeds uiteengezet. men, van f 2500 tot f 3750 3 en daariboven 4 stemmen. Ter wille van de kleine bezitters is het mogelijk igemaakt, dat zij, die in een kieskring samen 1 ha helbfoen of 200 belastbare op- brenigst, een hunner kunnen aanwijzen om voor hen te stemmen. IDe algemeene vergadering zal den inge nieur, den griffier en den ontvanger benoe- men, het dagelijksch bestuur den archivaris en de ambtenaren tot aanstelling waarvan de aigjemeene vergadering besluit. Het uitivoeren van werken in eigen beheer vereischt de gocdkeuring van Ged. Staten als zij tooven f 10.000 zullen kosten. iDe mogelijkheid is geopend, dat stemge- rechtigden van een bepaalden polder of een bepaald waterschap of wel van een groep van polders of waterscihappen in bepaalde geval- len, ter ibespreking van gemeenschapp clijke waterstaatsbelangen onder leiding van den Dijkgraaf of een der Heemraden bijeenkomen. Aan den griffier, den ontvanger en den ingenieur zal het veriboden zijn zitting te nemen in eenig wetgevend of uibvoerend pulbliekrechterlijlk lichaam; Ged. Staten mee- nen, dat het aanbeveling verdient de hoofd amtotenaren, kort en populair gesproken ,,bui- ten alle practische politiek te houden". Betreffende het archief meldt het voorstel, dat toij kleine re polders en waterschappen de zorg voor de bewaring van het archief tot de taak van den griffier hehoort. Het Heem- raaidschap zal evenwel een archivaris hehtoen, een amtotenaar, het zij reeds dadelijk gezegd, die daarin geen dagtaak behoeft te vinden en wien geen grootte wedide zal behoeven te worden toegekend. Het is waarschijnlijk, dat ontiheffing wordt verleenid van de verplichting der Archdefwet tot het aanstellen van een wetenschappelijk amtotenaar. Het dagelijksch bestuur kan het scheidingsjaar tusschen oud- en nieuw archief, dat in de wet van 1811 is vastgesteld, plaatsen in een meer nabij ver- leden. Het oud archief moet naar een archief- bewaarplaats worden overgetoracht. De kosten op de zekerheidsstelling voor den ontvanger vallende, zijn voor rekening van heft Heemraadschap en dit kan besluiten tot hiet aangaan van een fraudeverzekeriwg, waarin andere soortgelijke risico's kunnen worden betrokken. iBetreffende het dijkgeschot lezen wij nader, dat de gedachte om ook de gebouwde eigen- datmjnen er in te betrekken nog niet vele jaren terug in reglementsartikelen is beli- dhaamd. Het opvolgen van het voorbeeld van het Hoogheemraadschap ,,Noord-Hollands Noorderkwartier" en zoowel ongebouwd als getoouwd aan te slaan naar de belastbare op- brengst volgens de grondbelastinig, zou alleen theoretisch bezien, ook hier wellicht de meest aangewezen weg zijn, maar behalve de kleine, wellicht gemakkelijk ter zijde te stellen tegen- stelling, dat overal elders in Zeeland het on gebouwd naar ha wordt aangeslagen, rijst hier daartegen het bezwaar, dat de overgang van de opgeheven polder en waterschappen uit de outte naar de nieuwe situatie, finantieel ge sproken, aooal niet onmogelijk dan toch mis- schien noodeloos, verward en nog ingewikkel- dar dan zij nu reeds is, zou worden gemaakt. Het moge aan een komende generatie over- gelaten worden, het niet altoos volstrekt logi- ache en minder fraaie, maar zeer wel bruik- bare systeem desverlangd voor een beter te venwijderen. Voor een bepaald werk of 521. Eindspelen. De oplossingen der opgaven uit rubriek 518. No. 1, van A. Cbochine, Fr. Uit een oud nummer van ,,Groot-Rotterdam" (1926). Zwart1 schjjf op 45 en 1 dam op 6. Wit: 1 schijf op 50 en 2 dammen op 7 en 23. Wit forceert de winst. Variant A 1. 23—29! 3. 3. 4. 6. 7—11 29—1 5044! 16 wint. 628 (zie B en C) 28X6 6—28 *28X50 Variant B: 3. 23—29 644 2. 60X&9 4550 dam 3. 29—33! 5045 4. 7—1 4550 5. 145 wint. Ook 336 wint hier. Door 145 woidt de kassioke opsluiting op de trik-trak-lijnen ech- ter voltooid. Deze lrjnen van 1 naar 45 en van 6 naar 50, spelen vaak een groote rol in het partij-ednd- spel. Variant C: 1. 2. 3. 4. 23—29 2940! 7X45 4534 wint! 6—1 45X34 gedw. 1—6 Er dreigt 3439 en op zw. 61 volgt 50—45. In dit eindspel is vooral de eerste zet van wit 23.29 heel mooi. Op iedere andere zet unaakt zwart remise door 644 en 4550! Zie bijv. Wit 71 als le zet, dat eenvoudig gewonnen lijkt en in werkelijkheid toch niet meer dan remise oplevert wegens zwart 6 en 45—50. Al met al, een niet bepaald moeilijik, maar ■eer leerzaam eindspel. No. 2, eindspel van Auteur en bron konden wij niet opsporen. Wie kan ons inlichten? Zwart: 21, 24, 27, 29. Wit: 16 en 42. Dam op 44. DE KOMENDE WEDSTRIJDEN. Kampioenschap van Nederland. Reeds de week volgende op de ontmoeting te Groninigen tusschen Feijenoord en Be Quick moet de Noordelijke kaimpioen naar de Maas- stad en al heeft Be Quick op eigen terrein moedig stand weten te houden, zoodat het slechts een 23 naderlaag werd, te Rotter dam zijn de Stadiontoewoners altijd nog iets meer waard, hetgeen ook RSV ondervond, zoodat het te verwachten is, dat Be Quick een tweede nederlaag zal hebben te ondergaan. Een wedstrijid waar zeer veel van zal afhan- gen is die tusschen Heracles en DW]S, want beide clubs volgen Feijenoord op den voet en kunnen nog Ibeschouwd worden als mede- gegadigden naar het lanidskampioenschap. Heracles is op eigen terrein nog niet ges'lagen terwijl DWS nog geen enkele nederlaag moest ondiergaan. De 3 door haar gespeelde wed- strijden einidigden alle met een gelijk spel. Beide clubs beseffen dat 2 verliespunten be- teekent, dat hun rol voor dit seizoen zal zijn uitgespeeld, alleen een gelijk spel zou hun kansen nog doen behouden, daar Feijenoord nog naar Heracles en DWIS moet en dit voor die Rotterdammers wel de zwaarste wedstrij- d'en zullen worden. Afdeeling IV. Promotiecompetitle 2e klasse. (Hero moet naar VaJkenswaard om daar tegen De Valk te gaan strijlden, hetgeen voor de kampioenen van 2e klasse A een zeer zware kamp zal worden, gezien hoe De Valk zich heeft gehouden tegen Bleijerheidewij denken dan ook dat De Valk op eigen terrein zich de sterkste zal toonen. Miranda krijgt de degradatieolub van de le klasse, Bleijer heide, op toezoefc, dat op fortuinlijke wijze haar eersten wedstrijd wist te winnen. Zoo het aan Bleijerheide gelukt om ook thans als overwinnaar te beeindnigen, is zij 'n goed eind op wieg voor haar behoud van het Eerste Klasserschap. 2e klasse. RCS en Goes besluiten htm competitie met den allerlaatsten wedstrijd van deze compe titie te Soufourg. Het is een wedstrijd zonder eenig belang, daar de promotie- en degrada- tiewed'strijden reeds aan den gang zijn. RCS wist te Goes met niet minder dan 15 te winnen en het is te verwachten, dat de Sou- burgers op eigen terrein eveneens de over- winning zullen behalen. Fromotiecompetitie 3e klasse. De Zeeuwen moeten hun Tweede Klasser schap gaan verdedigen te Tilburg en dit is voor hen wel als de allerbelangrijkste wed strijd te beschouwen, want zoo zij deze win nen, dan staan hun kansen zeer goed. Nu hebben De Zeeuwen te Vldssingen spelend van GudOk met 31 gewonnen, doch het moet gezegd, dat zij in dezen strijd het geluk aan hun zijide hadden daar GudOk een gelijk spel zeker verdiend hadden. Daar ook de Tiltour- gers weten, dat, zoo zij nogmaaJls van de Vlis- s'ingers verliezen, de voorsprong van De Zeeuwen moeilijk meer in te loopen is, zal het daar gedueht spannen en het is nog een groote vraag of de bezoekers een tweede overwin- ning zullen kunnen in de waciht sleepen. Zoo Gudok modht winnen, dan stijgen daardoor de kansen van Terneuzen niet onbelanigrijk en is de kans groot, dat deze 3 clubs nog gelijk iWe wezen al op de misleidende remise- variant: wit 4435? (zw. 2933); 35X26 (zw. 2731!); 26X37 en zwart 3339 met remise. De goede oplossing is als volgt Wit 4440 (zw. 29—33)4044 (zw. 33 38 gedw.); 42 X 33 (zw. 24—30); 44—35 (30— 34); 33—29! (34X23); 35—10 23—28); 40— 44 (28—32); 44—22! (27X18); 16X 38 wint op tempo. Eindspel ter oplossing. De heer J. P. Geensen te Ter Neuzen stelde ons onderstiaand eindspel ter hand, dat had kunnen voorkomen in een zijner corresponden- tiepartijen met den heer A. van den Berghe, toumooileider van de ,,Damier Mosan" te Luik. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en forceert de winst. Oplossingen met volledige analyse zien we gaame tagemoet v66r 15 Mei a.s. Simultaan-seance. Op Zaterdag 23 April j.l. waren de voorzit- ter van de Zeeuwe-Vlaamse Dambond en de schrijver dezer rubrieken de gasten van de damclub „Excelsior" te Clinge. Er werden be- sprekingen gevoerd, om in de loop van de maand Mei tot een massakamp te komen tus- sen Hulst en Clinge enerzijds en Ter Neuzen anderzijids. Getracht zal worden deze uit een oogpunt van propaganda zeer belangrijke wed- aan de eindstreep komen. Niettemin staan de papieren van Terneuzen nog laag en al win nen zij in den kom'enden wedstrijid tegen de Eilanid Boys, hetgeen toch ztker verwacht mag worden, daar de Terneuzensche reserves zelfs met 51 van hen wonnen, dan nog brengt haar dit geen stapje nader tot haar beide ernstige rivalen. Terneuzen moet het uitsluitenid hebben van de ontmoetingen tegen Gudok en De Zeeuwen. Elvenwel zal Terneuzen goed doen haar taak tegen de Eiland Boys niet als ongevaarlijk op te vat- ten, er staat veel te veel voor haar op het spel. Dit kan en moM de eerste overwinning worden gavolgld door die van de nog voor haar resteerenide weidstrijiden. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse. Het reserve-elftal van de Com Boys krijgt een goede kans am van de omderste plaats in de ranglijst af te komen, want zij krijgen de reserves van Hulst op beizoek,, waarvan zij te Hulst wonnen met 02. Gelukt het aan Corn Boys 2 niet om de tweede maal van Hulst 2 te winnen, dan is de onderste plaats defrnitief aan het Sasische elftal toegewezen. Terneuzen 3 moet naar Westdorpeom daar Ria te gaan bekampen, waarvan zij vorige weelk met 23 verloren. Het is te verwach ten dat Ria op eigen terrein een grootere overwinning zal weten tet boeken dan te Ter Neuzen het geval was. 2e klasse. Het debde elftal van de Corn Boys zal de groote nederlaag vorige week door de Sluis- kilsche reserves haar toegebracht nog wel zwaar op de maag liggen en met amimo zal zij den strijd aaiwangen tegen het derde elf tal van Hulst, dat haar in kracht beter nabij komt, alttoans te Hlulst verloren zij slechts met 1—0. Zij kunnen dus de balans in haar voondeel doen overslaan, hetgeen tevens de eerste winstpunten zou beteeikenen. Ria 2 wordt gelegenheid geboden revanche te nemen op de haar door Terneuzen 4 toegebrachte neiderlaag, maar of dit haar zal geluikken is toch te toetwijfelen, want de Westdorpsche reserves hebben van hun eerste elftal nog zeer veel te leeren. Het ziet er naar uit, dat de Sluiskilsche reserves wederom een produc- tieven dag zullen hebben nu zij hun 18den wedstrijd te spelen krijgen tegen de reserves van S'VO, van wien zij te Sas van Gent een voor hun doen bescheiden overwinning (03) behaalden, daar het gemiddelde van de ge- maakte doelpunten per weidstrijd het cijfer 7 nadert, hetgeen wel bewijst welk een produc- tieve voorhoede Sluiskil 2 bezit. VRIENDSCHAPPELI.IKE ONTMOETING. Terneuzensche BoysAxel. Het schijnt nog niet uitgemaakt te zijn of evenals vorige jaren de kampioen van de Eer ste Klasse Z.V.B. automatisch een plaats in de rijen van den K.N.V.B. zal worden toege kend. Zoo die aan de Oostelijke kampioens- club werd aanigeboden is het logisch dat ook d'e Westelijke kaimpioenscluto hierin zou dee- len. Het gevolg zou hiervan zijn, dat de Derde Klasse van den K.N.V.B. in de toekomst over- belast zou worden en het is dus best denk- baar, dat men in de kringen van den K.N.V.B. en Z.V.B. overweegt'of ook hier geen promo- tiecompetitie zal worden ingesteld. De ge- stadige groei van beide bonden zal wel nood- zaken, dat in de toekomst hierin voorziening zal worden getroffen. Het is dus niet te verwomderen dat de Ter neuzensche Boys zich al bij voorbaat gaan trainen voor een mogelijke promotiiecompe- titie en hebben zij daaram Axel uitgenoodigd om tegen hen uit te komen op het veld aan den Moffenschans. ONTPLOFBARE STOPPEN TE SAS VAN GENT OVER DE GRENS GESMOKKELD. Toen op 15 October van het vorig jaar het auto-busje, dat de passagiers uit Belgie naar Sas van Gent toracht, toij de Belgisch-Neder- landsche grens werd doorzocht, vond de douane-foeaimtote op een der passagiers, den 42jarigen Rotterdamschen koopman A. J. F., een z.g. „smdkkel-gordel", waarin zich 3 V2 kg trotyl (een zeer explosieve stof) bevond, als- mede een aantal slagpijpjes. Dit alles bleek te kunnen dienen voor het vervaardigen van handigranaten, bommen of ter verspreiding van vergiftige, verst-ikkende of weerloosana- kerude gassen, zoodat de vuurwapenwet wel op zeer ernstige wijze was overtreden. De man wer gearresteerd en deelde mede, dat hij de explosieve stoffen met bestemtming voor strijd in Hulst te doen plaats vinden tussen 2 groepen van 15 a 20 spelers. We hopen hierover spoedig nadere mede- delingen tle kunnen doen. De hoofdschotel van de avond vormde de Simultaan-wedstrijd, welke schrijver dezes op verzoek van de damclub „Excelsior" speelde tegen 23 dammers uit Clinge, Hulst en Graauw. Met genoegen constateerden we, dat daar in het Zuiden van ons gewest een opgewekt diaimleven ontstaan is. Geen wonder, dat we aan verscheidene borden hechte tagenstand ontmoetten. Na ongeveer 4 uur rondwandelen had de simultaanspeler 17 partijen gewonnen. Hij ver- loor 2 partijen tegen de heron R. Willaert te Clinge en A. de Smit te Hulst, terwijl 4 par tijen remise werden, met de heren Edg. Plas- schaert en C. Burm te Clinge en F. Pleunis en F. Verpalen te Hulst. Metnuirn 82 van het te behalen aantal punten ikon de simultaanspeler dus tevreden zijn. Het was een mooie aivond, die voor de groeiende dambeweiging in Clinge, Hulst en omgaving een flinlk stuk propaganda beteken- de. Er liigt nog een groot terrein braak. Het actieve bestuur van .Excelsior" is St. Jan- steen, Graauw en Nieuw-Namen aan het be- werken, zodat we ook in deze plaatsen, naar we hopen, spoedig de sticbting van damclutos tegemoet kunnen zien. Wie onzer lezers kan ons inlichten over de dammerij in Sas van Gent, Kloosterzande, Philippine, Stoppeldijk enz. Dammers in deze en andere plaatsen kunnen alle gewenste inlichtingen krrjtgen. De Ter Neuzensche Courant is bereid de grootst mo gelijke medewerking te verlenen! CaroK ann-opening. Wit: Dr. S. G. Tartakower. Zwart: H. Fahmi. Miinchen 1909. 1. e2e4 c7c6* 2. d2—d4 d7—d5 3. Pbl—c3 De varianten van deze opening, die door een tweetal spelers, Kann en Caro, is ingevoerd, lijken veel op die der Fransche partij. Zoo komt hier ed5: in aanmerking. Deze rail- variant leidt echter niet tot een zoo gelijk spel als de Fransche ruilvariant, daar er wederzijds verschillende lijnen open zijn. Toch geniet den laatsten tijd de Panow-variant veel aandacht: 3. ed5: cd5: 4. c4 Pf6 en het Spanje van Belgie naar Nederland ibracht. Hij had naar hij zeiide kennis gemaakt met een Oostenrijker, die hem verzocht had een pakje voor Spanje uit een plaatsje nabij Ant- werpen te halen. Dit had hij gedaan. Pas later was hij tot de ontdekiking gekomen, dat hij explosieve stoffen moest smokkelen. Dit veihaal vond bij de rechtbank te Mid- delburig, waarvoor F. zich te verantwoorden heeft gehad, weinig geloof. Het was meer waarschijnlijk, dat de stoffen n'oor Nederland waren besteanid. De straf was dan ook zeer zwiaar geweest: twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de praventieve hechtenis. Verdachte kwam van dit vonnis in hooger beroep bij het Haagsche gerechtshof en in een uitvoerig betooig zette hij uiteen, dat hij tegen elken vorm van terreur was, maar veel werk verrichtte om het reputolikeinsche Spanje te helpen. Het daajdwerkelijik over de grens smok kelen van explosieve stoffen had hij, behalve in dit geval, nooit gedaan en zou hij nu ook niet meer doen. De president merkte na diit hetoog op, dat hij niet geloofde, dat de explosieve stoffen voor Spanje waren bestemd, daar het slechts zullk een kleine hoeveelbeid betrof. ,,En in ons land zal verdachte er ook wel geen goede be- doelingen mee hebben gehad", zoo besloot de president. Ook de procureur-igeneraal, mr. L. B. J. Vermeulen, had weinig geloof in verdachte's uiteenizettingen en vordende bevestiging van het vonni's van de Middelibungsche rechtbank (twee jaar gevangenisstraf). HAANTJES GESCHEIDEN VAN DE HENNETJES. Den laatsten tijid is op de Veluwe de Japan- nees S. Isa bezig, die de machtiging van zijn regeering -beizit otm zich in het buitenland als isiexer" uit te geven. De sexer vermag bij eendagskuikens de haantjes van de hennetjes te scheiden, een kunst, die blijkbaar enkel nog Japanners vrijwel onfeilbaar blijken te ver- staan. De heer Isa heeft hiervoor in Japan een speciale studie gemaakt. Vergezeld van een talk, reist hij dit seizoen de Nederlandsche broederijen af. De Nederlandsche autordteiten hebben ech ter geweigerfd hern een officieele werkvergun- ning te geven, omdat men oneerlijken handel met de uitgeschoten haantjes vreest. Reeds is gebleken, dat deze vrees niet ijdel is. Deze sexer is in staat per dag eenige dui- zenden kuikens te keuren. Gebleken is, dat zijn werk deugdelijk is. Om de besparing der kos ten van het opfokvoer malken de houders van broederijen druk van zijn kunde gebruik. De man vraagt pas betalinig als de goede uit- komst is gebleken. Dat het een vermoeiend werk is, wijst uit, dat de heer Isa vorige week tijdens zijn werk- zaamheden, die hij1 onder een sterk schijnende lamp verricht, flauw is gevalllen. Gemachtigden van de Japansche regeering zijn op deze wijze ook reeds werkzaam ge weest in Engeland, Fr-ankrijk en Belgie. Tel. POLITIEMAN GEDOOD BIJ ARRESTATIE. Eenigen tijd geleden had de vrouw van een metselaar de echtelijke woning te Avelghem (Belgie) verlaten om bij een broer te gaan wonen. Toen Maandag de vrouw met haar broer op straat kwam, loste de verlaten echt- genoot een geweerschot op de vrouw, zonder haar te treffen. Haar broer wilde ingrijpen, doch werd in den rechterarm getroffen. De metselaar trok zich vervolgens in zijn woning terug. Korten tijd later vervoegden zich twee gendarmen bij de woning om den met selaar te arresteeren. Deze vuurde op hen en trof den 48-jarigen wachtmeester Desloo, vader van vier kinderen, die op slag werd gedood. De moordenaar nam de vlucht en verborg zich achter een huisje. De gendar merie te Kortrijk werd te hulp geroepen en toen de moordenaar deze politiemacht op zich zag afkomen, g-af hij zich over. Hij werd overgebracht naar de gevangenis van Kortrijk. „DAT ZOU MIJ GEEN GOED DOEN". Toen koning George Zaterdagmiddag naar Windsor teragkeerde, na in de St. Paul's Cathedral den dienst ter herdenking van St. George's dag te hebben bijgewoond, kwam, dicht bij den hoofdingang van het kasteel, de koninklijke auto in botsing met een kleineren gesloten auto die uit een der zijstraten kwam aangereden. De spatborden der twee auto's geraakten in elkander beklemd, en het duurde eenige minuten alvorens de wagens konden worden vrijgemaakt. De koning, die in groot-tenue-admiraals- uniform was gekleed, bleef in den auto zitten, wordt de vraag of Wits centrumpion sterk of zwak is. Verder is e5 een goede zet, en voorts de textzet. 3d5 X e4 Hier is 3. Pf6 niet goed wegens e5, en daar c5 daarop de beste tegenactie inluidt en dit (in tegenstelling tot de Fransche partij) tempoverlies beteekent. 4. Po3Xe4 Pg8f6 Een andere voortzetting is 4. Rf5. 5. Pg3 Rg6. 6. Pf3 Pf6. 7. Rd3 Rd3: 8. Dd3: 5. Pe4Xf6f Hier haalt Pg3 niet veel uit, daar het paard niet goed staat. Wel heeft men een paar keer 5. Pc3 gespeeld. Dit is misschien het eenvoudigste, maar veel belooft het niet. 5e7Xf6 Dezien zet speelde Tartakower zelf bij voor- keur. Nimzowitsch daarentegen hield' meer van 5. ....gf6: waardoor het centrum wordt versterkt en de g-lijn open komt. Na het slaan met den e-pion is het zwarte spel iets vrijer, maar heeft geen pion meer in het cen trum. 6. Rflcl Rf8d6 7. Pgl—e2 0—0 8. 0—0 Bij de variant met gf6: rocheert Zwart lang. 8. Rc8g4 9. h2h3 Rg4Xe2 10. Dbl X 62 Tf8e8 Een tempowinst zonder waarde. 11. De2—h5 Dd8e7 12. Rcld2 Pb8d7 13. Tal—el De7—f8 14. Dfh.5—f5 Te8Xel Zwart moet de open lijn opgeven, daar Pb6 Rd3 g6 Df6: een pion kost. 15. TflXel Ta8d8 16. Rc4d3 g7g6 17. Df5—g4 Dreigt Dg4h4 en Rh6. 17h7h5 Het middel schijnt nog erger dan de kwaal. 18. Dg4—e4 Rd6c7 De bedoeling wordt op den 23sten zet duidelijk. '19. Rd3c4 Kg8—g7 Er dreigde natuurlijk Dg6j. 20. De4—e3 g6—g5 Steeds nieuwe dreigingen die den zwarten koningsvleugel verzwakken. 21. De3—e2 Pd7—b6 22. Rc4—b3 Td8Xd4 Ruil van een centrumpion tegen een vleu- ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN Iederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U 6pgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el- lendig en ziet alles somber in. De, laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U [™toe LEVERPJLLETJES nemen om een 1 ter gal vr0 te doen stroomen en U zult weer geheel om S Oasjbadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever- pilletjes bp apothekers en drogisten. f. 0.75. (Ingez. Med.) terwijl zijn adjudant den chauffeur hielp bij het ontwarren der spatborden. De schok was gelukkig zeer getting geweest, en de koning was volkomen ongedeerd. Intusschen hadden politie-agenten ide straat afgezet om de nieuwsgierigen op een afstand te houden. Zoodra de koninklijke auto uit zijn beknelde positie was bevrijd, werd doorgereden naar het kasteel. Z. M. zond onmiddellijk den chauffeur terug om naar den toestand van den bestuurder van den anderen auto te informeeren. Deze had echter evenmin letsel opgeloopen. Hij was meer overstuur door het feit, dat hij den auto van den koning had aangereden dan door de botsing- zelf. Hij bleek een officier te zijn, die bij een der kasteelbewoners, brigade-generaal Onslow, logeerde. Nadat hij later door d'e politie was veihoord, weigerde hij den verslag- gevers zijn naam mede te deelen. „Dat zou mij geen goed doen", zeide hij. TWEE BRUIDSMEISJES VERBRAND. Te Coventry is een emstig ongeluk gebeurd op het atelier van een fotograaf, die juist een braidspaar vereeuwigd had. Onderweg naar het atelier kwam de tullen sluier van de 23-jarige Eunice Naylor in aan- raking met een electrisch kacheltje en in een oogwenk stond het meisje in vlammen. De bruigom en zijn „best man" deden wat zij konden om de vlammen te dooven maar in hun zenuwachtigheid trachtten de braid en de andere bruidsmeisjes, die even gevaarlijk gekleed waren, te helpen met het onvennijde- lijk gevolg, dat ook haar kleeren vlam vatten. De beide mannen en de fotograaf trokken de brandende kleeren van de lichamen der meis- jes en aan hun kordaat optreden is nog te danken, dat er niet meer slachtoffers gevallen zijn, maar toen de ziekenauto's de gewonden naar het ziekenhuis gebracht hadden bleek, dat Eunice Naylor en de zes-jarige Josephine Russell reeds aan hun brandwonden waren overleden. De toestand van de pas gebuwde braid, haar 16-jarig zusje Leocnie en een meisje van acht, dat de sleep van de braid gedragen had, is zeer ernstig, maar niet direct levens- gevaarlijk. Het atelier is volkomen uitge- brand en de fotograaf en zijn vrouw hebben ook ernstige brandwonden opgeloopen. Van de negen menscben, die de groep zouden hebben gevormd, zijn alleen een page en een der bruidsmeisjes ongedeerd gebleven. De ibraigolm en zijn vriend konden na behan- deling in het ziekenhuis in hun woningen teragkeeren. SAS VAN GENT. Huwelijks-voltreikkingen. 21 April. Richard Jacobus de Caluwe, oud 22 j. en Oscarina de Caluwe, oud 22 j. Geboorten. 21 April. Beatrix Magdalena, d. van Gijsbertus Gelderland en van Laura Maria Baert. Eddy Prudent Jacques Egidiusz. van Amandus Eduardus Josephus Franciscus Gelr- naerdt en van Nelly Rosalia Jeanette Ml- chielsen. SAS VAN GENT. In de week van 17 tot en met 23 April hebben zich in deze gemeente gevestigd: M. A. de Caluwe, landtoouwersknecht, van Ter Neuzen. A. R. van Boxelaere, zonder beroep, van Zelzate. Ver trokken: F. J. Oosterhout, machine-foankwerker, naar Breda. gelpion is wel goed, als de koning maar niet in moeilijkheden komt. 23. Rd2c3 Df8d6 Dreigt Dh2t en Dhl mat. 24. De2Xh5! Dd6—h2f 25. Kg!—fl Pb6d5 Halsbrekende combinaties. Er dreigde Df7:t. Indien Wit nu Rd4: speelt, volgt Dhlf Ke2 Pf4f Kd2 Del :-j- en Ph5: en Zwart is uit de moeilijkheden. 26. Rb3Xd5 Td4Xd5 Stelling na 26. Td5: Wit beeindSigt de partij nu door een elegante combinatie. Het is in dergelijke posities, waar beiderzijds wordt aangevallen, van het grootste belang, aan de beurt te zijn. En Wit is aan de beurt. 27. Rc3Xf6f Kg7Xf6 Gedwongen, want anders volgt mat door Dh8. 28. Dh5h6f Kf6f5 29. g2g4f Kf5f4 30. Dh6f6f Zwart geeft op, want er volgt mat door 30. Tf5. 31. Df5: mat. Massakamp ZeelandAntwerpen. Wij ontvingen mededeeling, dat deze tradi- tioneele strijd wederom op Hemelvaartsdag te Antwerpen zal worden gespeeld. Men geve zich zoo spoedig mogelijk, met speelsterkte op, aan zijn clubbestuur of anders aan den secretaris van de Terneuzensche schaakclub, den heer J. P. van der Staal, 't Zwaantje, Terneuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 7