Sproeten komen vroeg in Binnenland Buitenland het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. TER NEUZEN, 29 APRIL 1938. Witter dan wit REGISTRATIE JEUGDIGE WERKLOOZEN. Men schrrjft aan de N. R. Crt.: Het is 'hoe langer hoe meer noodizalkelijk ge bleken, dat de ovenheid kan beschikken over meer en betere gegevens omtrent den aard en bet aantal jeugdige werikloozen en van bun wedervaren in de saimienleving. Uit onderzoe- kingen in andere gemeenten was gebleken, dat slechts 50 van de jeugdige werkloo- zen bij de anbeidsbeurzen ingeschreven staat. Op grond van deze gegevens zou men te Haar lem, waar oip het oogeniblik 641 jeugdigen van 14 tot 24 jaar ingeschreven staan, moeten concliuideeren, dat hier ongeveer 1300 jeugdige werkloozen zijn. Raadpleegt men echter de gegevens van den burgerlijiken stand dan blijkt dat er 8981 personen zijn van 14 tot 24 jaar ouid. Daarvan bezoeken 2293 nog een school. Het aantal werkenden en niet werlkenden is tezanien dus 6688. Na langidurige besprekin- gen met den minister van sociale zaken is men er dus eindelijk toe geikomen te Haarlem een proeif te nemen met het instellen van een gemeentelijlke jeugdreglstratie. Want ook het departement van sociale zaken besdhikt tot dusver slechts over gegevens welke bij losse enquetes op verschillende tijdstippen in enkele gemeenten werden venzameld. Maar de regee- ring wensdht bieromtrent solider gagevens te bazitten en daarom he eft zij er toe medege- werkt, dat de jeugdregistratie het oo>g zal houden op allle jongens en voor hen wegen te zoeiken via de arbeidsbeurs, de centrale werk- plaatsen of de weiikkampen. De gebeele man- nelrjke jeugd, gaboren in de jaren 1917 tot en met 1924, zal nu worden geregistreerd. De werkneanende en werklooze jongelieden zullen een boekje ontvangen op het centrale bureau een z.g. staat van dienist, waarop vensehillen- de mededeelingen zullen vermeld staan over hun aptteiding, hun vaikonderwijs, bun diplo ma's, hun militairen dienst eniz.; verder ook data van indiensttreding bij werkgevers, maar geen reden van eventueel ontslag. Ieder e ver- andering van werkkring behoeft de handtee- keninig van den werkgever. De staat van dienst getuiigt niet van gedragingen, wel eventueel van goed besteden tijd. Het gaat er hier niet om alleen de werklooze jeugd te re- gistreeren, maar iederen jonigen van 14 tot 24 jaar die geen school meer bczoe-.kt. De staat van dienst wondt tenminste eenmaal in de twee maanden gecontroleerd. In de toekomst zal geen werikgever nog een jorugen in dienst nemen, indien hij niet van een boekje is voor- zien. Haarlem is met Breda, Nijmegen, Dor drecht en Zutphen de vijfde gemeente waar men het systeem zal toepassen. De werk gevers met wie men via het lichaam der Kamer van Koophandel voeling heeft gehad, hefbben hun voile medewerking toegezegd. Om de actie tot een vblledig succes te brengen, hebben ook de schoolhoofden hun medewer king verleend. (Ingez. Med.) DE NEDERLANDSOHE UITGEVERSBOND EN DE ORGANEN DER OMROEP- VEREENIGINGEN. De Nederlanldsch'e uitgeverslbonid heeft een adres gezonden aan den minister van Binnen- landsche Zalken, waarin hij er op aandringt, te bevonderen, dat er een wettelijke regeling kome van deze strekking, dat de omroep- organisaties om voor een machtigtng tot het doen van uibzemdingen in aanmerking te komen zich moeten verbinlden, dat zij zich zullen onthouden van het uitoefenen van elk bedrijf, dat niet redelijkerwijs geacht kan woTden noodizakelijk voort te vlloeien uit de werkzaambeden van een omroeporganisatie. DE ZAAX-OSS. Bij de Tiweede Kamer is thans ingediend het voorstel van den heer Wendelaar, om een pariementaire enquete te houden omtrent de maatregelen, wellke zijn genomen tegen de marechaussee be Oss. Aan de memorie van toelichting ontleent de Midd. Crt. het volgende: Het verloop van deze zaak in de Kamer is wel zeer ibijizonder snel geweest. En nu is vlug werken prijzenswaardig, mits de degelijkheid er niet onder lijdt. Van de aibnorrwale snelheid in dezie zaak, welke de voorsteller aanvanke- HJk mede bevorderd heeft, is echter acthteraf als bezrwaar gelbleken, dat voor de leden der Kamer de tijd outbroken heeft om gelijk na een schriftelijike voorlbereiding van bet deibat het gewal is de argumenten van den minister op haar voile waarde te toetsen. IHoe het zij, de minister van justitie toonde zich 'bereid den interpellate, den heer Drop, te beanbwoorden en verschafte zijnerzijds uitvoe- rige inlichtingen, van welker degelijkheid de Kamer zo6 onder den indruk kwarn, dat zij die voldoende achtte. Daarmede had de zaak uit kunnen zijn en ze zou ongetwijfeld ook uit zijn geweest, wamneer de door den minister gege- ven inlichtingen oOk voor hen, die beter dan de leden der Kamer op de hoogte van de fei- ten waren, afdoende waren geweest. Maar het is gelbleken, dat de zaalk niet uit is. Dat is in het openbaar gebleken door de reacties van een groot deel der pers op de behandeling van de interpellatie. Ook in dit stadium der zaak kan de voorsteller zijn in- stemming niet geven aan alle ontevredenheids- betuigingen in de pers over 's ministers inlich tingen, integendeel, ook thans wi'l hij uitdruk- kelijk veilklaren, dat er daarbij uitlatingen zijn, waarmede hij zich geenszins kan ver- eeniigen. Maar daarbegenover wijst hij er op, dat in verschillende serieuze bladen zeer ge- reserveerde artikelen hebben gestaan, waaruit men den indruk krijgt, dat de Kamer en, naar men mag aannemen ook den minister zeer be- langrijke inlichtingen onthouden zijn. Voigens die bladen heeft de Kamer wel de waarheid vemomen, zij het een soms misschien eenigs- zins gekleurde waarheid, maar heeft zij toch niet de geheele waarheid vernomen. Het is voor de leden der Kamer in dit sta drum der zaak vrijwel onmogelrjlk te beoor- deelen in hoeverre dat al dan niet juist is, Maar de voorsteller acht het nuttig, mede te deelen, dat hij en naar hem bekend is verschillende andere leden der Kamer ook buiten de pers om van zeer uiteenloopende zrjden berichten hebben gekregen, voigens welke de Kamer indeidaad niet voldoende van de feiten op de hooigte zou zijn geweest om zich een rechtvaardig oordeel over het ge- beurde te Oss te kunnen vormen. Daar komt nog iets artders bij. De minister heeft het goed gevonden, hansgende deze zaak de marechaussee nog eens hun zwijgplioht in te schenpen. Inderdaad behoort de politie bi; de veivulling van haar dikwijls zoo kiesche taak te kunnen zwijgen en er is geen beziwaar tegen, dat de minister haar daaraan af en toe eens doet herinneren. iMaar in dit geval heeft de zaak een onaan- genamen bijsmaak. Men heeft hier en daar den WANENB FIJNE VLEESCHWAREN EN CONSERVEN tIngez. Med.) inidrulk gekregen, dat deze herinnering op dit oogenJblik minder nooiiig was ter beseherming van rechtmat'ige belangen van het publiek dan om de marechaussee te beletten, zich te verdedigen. De heer Wendelaar den'kt er niet aan om te berweren, dat de herinnering met dat doel gegeven is, maar het is er wel het resultaat rvan. En ook dat geeft een gevoel van onlbevredigdbeid, men kan zich den rechts- staat nu eenmaal niet denken zonder een zoo ruim mogelijk necht wan verd'ediging van ieder die wordt aangevallen. Ocdk in dit opzicht heeft de interpellatie- Drop niet voldoende licht gegeven, niet vol doende licht kunnen gevein. Indefdaad blijkt en men voelt dat in ruirne kringen van ons volk over de zaak Oss het voile licht nog niet opgegaan. Gezien de diepte van de heerschende ontstemming, ook in volkomen rustige en heheerschte deelen der bewolking, zou de voorsteller het ernstig betreuren, wanneer de Kamer deze ontstem ming zou laten woortwoekeren. Het vertrou- wen van ons vol'k in den rechtsstaat is ge- sohokt en dat moet zoo spoedig m>ogelijk wor den hersteid. Er is hier een roep om recht, waaraan gehoor gegeven dient te worden. Tenslo'tteHet geval Oss wordt door velen, te recht of ten onrechte de heer Wende laar houdt zich daar,buiten beschouwd als een toetssteen voor het parlementair-democra- tisoh systeem. Als owertudgd voorstander daar van acht hij; het noodzakelijk, dat de Kamer doet wat in haar vermogen is om de goede werking daarvan te bevorderen. De doofpot moge het attribuut zijn voor andere systemen, het onze blijve ge'kenmerkt door de behande- linig van zelfs de moeiiijkste zaken in het voile licht der openbaarheid. DE MARECHAUSSEE IN DE ZAAK-OSS. Naar de N. R. Crt. vemeemt, hebben de zes onderofficieren, die tot de brigade der Kon. Marechaussee te Oss hebben behoord en die eerst van hun opsporingsbevoegdheid ontheven en vervolgens overgeplaatst zijn, bij het amb- tenarengerecht een klacht aanhangig gemaakt tegen de besluiten en handelingen, welke tot de bovengenoemde ontheffing en hun over- plaatsing hebben geleid. De klaagschriften van de zes onderofficieren zijn Domderdag bij het ambtenarengerecht in- gezonden. Van elk der klagers is er boven- dien een verweerschrift bijgevoegd. De kla gers vragen vernietiging van d'e besluiten, waartegen zij beroepen inbrengen, ten eerste wegens onbevoegdheid van den Minister van Justitie, en ten tweede omdat, al ware de Minister bevoegd geweest, de klagers geen zoodanige handelingen hebben verricht, dat de door den Minister getroffen maatregelen ge- motiveerd zouden zijn. Mr. R. H. James, advocaat en procureux te Apeldoorn, zal als raadlsman van de klagers optreden. Voigens de Ambtenarenwet en de Militaire Ambtenarenwet zijn de zittingen van het amb tenarengerecht openbaar, tenzij een van de partijen sluiting van de deuren verlangt. Deze kan ook dan echter nog worden geweigerd, indien de voorzitter van oordeel is, dat het algemeen belang behandeling in het openbaar vereischt. Aangezien dit laatste ongetwijfeld het geval is, is het te hopen, dat inderdaad deze zaak in het openbaar zal worden behan- deld. Het ambtenarengerecht, waarvoor de zaak gebracht is, zetelt in Den Haag. Dat ambte narengerecht van drie leden (waaronder de voorzitter Mr. van Haeringen) wordt voor militaire ambtenarenzaken aangevuld met twee militaire leden. Deze worden benoemd door den Minister van Defensie uit de mili tairen of eervol ontslagen militairen van de landmacht. SCHEEPSRAMFEN BIJ DE RINNENV AART Het ligt in de bedoeling van den Minister van Waterstaat, Mr. Dr. Ir. J. A. M. van Buuren, de Binnenvaartrampenwet van 9 Juli 1931 dit jaar in werking te doen treden. Deze wet beoogt de regeling van een statis- tisch onderzoek naar rampen in de binnen- vaart, waaruit zou kunnen blijken, of in de toekomst toezicht op de binnenvaart nood zakelijk is. In de wet wordt het onderzoek naar die rampen geregeld en hierbij wordt onder ram pen verstaan: ongelukken waarbij schade van beteekenis aan schepen of opvarenden, onder wie de leden van de bemanning, is ontstaan. Tot dusver werd naar dergelijke ongelukken geen onderzoek ingesteld. Het onderzoek zal in de eerste plaats ge- sehieden door een ambtenaar van de scheep- vaartinspectie, in gevallen echter, waarin dit onderzoek niet voldoende wordt geacht, dan wel een onderzoek met volledig verslag wordt gewensoht, \reedt een commissie van onder zoek, bestaande uit voorzitter, secretaris en twee leden op. Wij vernemen verder, dat zeer waarschijn- lijk tot voorzitter van deze commissie zal worden benoemd Mr. W. A. C. van Dam te Rotterdam. Thans is men bezig met de voorbereiding van de samenstelling dezer commissie voor zoover de leden betreft. Het ligt namelijk in de bedoeling, in verschillende deelen van ons land personen aan te wijzen, die lid kunnen zijn van deze commissie van onderzoek. In verband met de verscheidenheid van de onge lukken, zoomede ter vermindering van de aan het onderzoek verbonden kosten, wordt een dergelijke regeling gewenscht geacht. De voorzitter der commissie zal dan in elk spe- ciaal geval twee leden, die aan het onderzoek zullen deelnemen, aanwijzen, rekening houden- de met den aard van het ongeluk en de plaats, waar dit is geschied. (N. R. Crt.) DE N ATIEVDAG VOOR DE NIEUW-AMSTERDAM. Toen het casco van de Nieuw Amsterdam te water is gelatep, he,eft het hoofdbestuur van De (Princevlag aan de directie van de H.A.L. de natievlag voor het nieuwe zeekas- teel .aangelboiden. Dit aanibod beoogde symibo- lisch uitiing te geven aan de werkelijk natio- Hale belangstellinig voor dit schip. De aanbieding van deze vlag zal plaats vin- den op de achter'dekken van het schip, ge- meerd aan de Wilheiminakade te Rotterdam, op Zatendag 7 Mei om 4 uur n.m. De gelbeur- tenis wordt bijgewoond door den burgemees- ter van Rotterdam en vele autoriteiten met hunne dames. Voorts komen uit verschillende deelen van ons land 2500 leden van de Prince vlag met hun vlaggen en voor een belangrijk deel in uniform, die zich met een aantal tam- boers-, trompetters- en pljperskorpsen der vereeniging evenoens op het schip zullen op- stellen. De korpsen zullen eeresignalen ten gehoore brengen. De vlaggenvendels zullen vlaggenoommando's uitvoeren. Na een rede, uit te spreken door den voorzitter der ver eeniging, den heer Joh. G. L. Berlott, zal onder het spelen van het volkslied de overdracht van de natievlag plaats vinden. [De aan te bieden natievlag is een z.g. zes- kleedsvlag van de kleuren, zooals de nautische dienst van de H.A.L. die voor hare schepen verlangt, t.w. helder rood, wit en krachtig hemelstolauw. Nadat de overdracht heeft plaats gevonden, zal een gedeelte van het sohsip worden bezich- tigd; de directie van de H.A.L. biedt aan de leden van de Princevlag in het nieuwe ontsche- pingsgelbouiw thee aan. Daama marcheeren de Princevlag-afdeelingen van de emplace- menten aan de Wiilhelminakaide naar den Cool- singel, waar voorlbij het stadhuis voor den bungemeester en autoriteiten zal worden ge- defileerd. DUITSOHLAND HOOjPT NOG OP HELIUM UIT AMERIKA. (Binnenkort zal de president van de Duitsehe Zeppelin Werfce, dr. Hugo Eckener, te Was hington aankomen om met de autoriteiten te confereeren over de vtraag of de Vereenigde Staten 10 millioen kubieke voet van het niet- ontvlaanbare helium-gas widen verkoopen voor het nieuwe Duitsehe luchtsehip LZ 130, dat te Friedrichshafen gehouwd wordt. De helium-eontrole-commissie heeft geen bazwaar tegen den verkoop, omdat voigens haar meening in een modemen oorlog geen Zeppelins gebruikt kunnen worden. Ickes, de minister van binnenlandsche zaken echter, die het contract moet opstellen en onderteekenen, is er tegen en dr. Eckener zal, als hij met den minister comfereert, vernemen dat deze van meening is, dat het gas wel voor militaire doeleinden kan worden gelbruikt, en dat de wet op den uitvoer van helium daarom dezen verteoop aan Duibschland verfbiedt. Het Ame- rikaansche leger besdhikt over inlichtingen, voigens welke tijdens den weTeldoorlog, toen men nog lang niet zoover was met luchtsche- pen als teigenwoordig, in Duitschland plannen heibben bestaan om den Zeppelin L 7 bommen te laten werpen op Neiw York. Er zijn trou- wens ook militaire deskundigen, die van mee ning zijn dat luchtschapen zeer goed in oor- logstijd te getoruiken zijn. De Berlijnsche correspondent van de Times meldt in verband hiermede nog, dat het onder de heerschende omstandigheden als zeer on- waarschijnlijk moet worden beschouwd dat de Amerikaansdhe regeering den verkoop van helium goedkeurt. Dr. Eckener wil echter tooh prolbeeren de regeering te Washington te ver- murwen en tot andere gedachten te brengen. ZJou hij; daarin niet slagen, dan komt men in Duitschland voor een onaangename positie te staan. Na het ongeluk te Lakehurst, Ned- Jersey, verleden jaar, toen de „Hindeniburg" in vlammen opging, is in Duitschland beslo- ten geen brandbaar gas meer te gebruiken De LZ 130, die reeds op stapel stond, werd verboowd. Dit was noodig omdat waterstof tweemaal zooveel hefivermogen heeft als helium. Duitschland heeft thans de kens uit drie mbgelijkheidenhet kan de luchtsdhip-diensten staJken (wat vrijwel onmogelijk is; het kan toch waterstof gebruiken (wat de maatscbap- pij zeer angaame zal dd'en), of het kan pro- beeren helium te koopen in Mexico, Canada, Roemenie, Japan of Estland, waar het gas in kleine hoeveelhaden schijnt voor te komen. JODEN MOETEN OPIGAVE DOEN VAN HUN BEZIT. Generaal-veldmaarschalk Goring heeft als gevoimiachtiigde voor het vierjarenplan een verordening uitgevaardigd op grond waarvan ieder Jood van Duitsehe nationaliteit zijn geheele vermogen in binnen- en buitenland moet opgeven en taxeeren op de tegenwoor- dige basis, tenzij het vermogen niet een be- drag van 5000 M. overschrijdt. Joden van vreemde nationaliteit behoeven slechts hun bezit in Duitschland op te geven. Tegelijlkertijd wordt bepaald, dat van over- eenkomsten inzake verkoop of verpachtinig van industrieele, land- of boschbouwbedrijven aan de autoriteiten mededeeling moet worden gedaan voor zoover bij daze zaak een Jood als contracteerende partij betroklken is. Bvenzoo is voor de opening van een nieuw industrieel bedrijf of de vestiging van een, filiaal door Joden toestemming noodig. De verordening dient voigens het Duitsehe Nieuwabureau eenenzijds voor de bepalingen van het vermogen der Joden in het Duitsehe Rijk, doch kan anderzijds worden beschouwd als een voorbereidenden maatrege! voor den economis'chen opbouw van Oostenrijk. De ver ordening zou voorts beoogen afzionderlrjk op treden tegen Joodische bezitters te verhinde- ren, daar alle met Joden verband houdende kwesties b'imnen het Rijk uitsluitenld langs wettelijken weg geregeld moeten worden. CHINEESCHE PILOTEN UIT HET BUITENLAND NAAR CHINA. Het corps der Ohineesche luchtmacht zal ibinnenkort versterkt worden met ruim 50 er- varen Ohineesche vlieigers tot het buitenland. Enthousiast geworden door den heldhaftigen tegenstand van hun landgenooten tegen de Japanners, geven deze piloten hun vaak winst- gevende toaantjes op, om naar China terug te keeren en hun diensten aan de regeering aan te bieden. Onder hsn bevindt zich een 28jarige vrouw, die in de Vereenigde Staten haar vliegopleiding ontwing. De meesten dezer pilo ten kornn trouwens uit de Ver. Staten. In San Francisco hebben Ohineeizen een bedrag van 400.000 dollar bijeengebracht voor den aan- koop van vliegtuigen. „IJZER IS MEER WAARD DAN WOORDEN!" Mussolini heeft Maandag den eersten steen gelegd voor het raadhuis van de nieuwe stad Pomezia. Bij de plechtigheid heeft Mussolini 't woord gericht tot die aanwezige autoriteiten en boeren en gezegd; Voor alle Italiaansche plattelanders d.w.z. enkele tientallen millioenen en ik ben er trotsch op tot hen te behooren, van de Alpen tot Libye, is het vandaag een feestdag. Feiten zijn steeds welsprekender dan rede- voeringen. Bedenkt dat ijzer dat van de zwaarden en dat van de ploegen meer waard is en meer waand' zal zijn dan woorden. ROME ONTVANGSTKLAAR. Bij gelegenheid van het bezoek van Hitler aan Italie heeft de Italiaansche politie de vrije hand moeten laten aan de Gestapo, die al eenigen tijd in het land vertoeft. Sinds Zon- dagmorgen zeven uur worden Duitsehe en Oostenrij.ksche Joden van hun bed gelicht en uit Rome verbannen voor den tijd dat Hitler daar zal zijn. Bekende Jod'en zijn reeds ,,tot de circtoatie" genomen en bevinden zich in gevangenissen, overgeleverd aan alle onge- makken daaraan verbonden. De Italiaansche politie is zoo voorkomend, buiten de Gestapo om de meeste ,,verdachten" te waarschuwen en raadt hun aan, vacantie te nemen, daar zij ajiders slachtoffers zullen worden van het drieste optreden van de Gestapo. De schrik zit er bij idte Joden nu zoo diep in, dat velen zich gereed maken, vrijwil- lig Rome te verlaten. Bovenidien worden er razzia's gehouden maar dan door de Italiaansche politie zelf onder de ,,elementen", die men er van ver- denkt, geen sympathde met 't fascisme of het nationaal-socialisme te hebben. AANMANING VAN DE NON-INTER VENTIEBEiLASTLNG. In de te Londen gehouden vergadering van de subcommissie voor d'e niet-inmenging heeft de secretaris, Hemming, zijn waarschuwing herhaald betreffende beeindiging van het waarnemingssysteem, wanneer niet de be- langrijke aohterstanden in de betalingen tot een totaal van minstens 80.000 pond sterling v<56r het einde van April zijn aangevuld. Maisky heeft meegedeeld, dat Rusiand weigert, zijn bijdrage te betalen, maar dat het alsnog bereid is, het overeengekomen ge deelte te storten, wanneer de terugtrekking der buitenlandsche strijders uit Spanje wer- kelijkheid wordt. De vertegenwoordigers van Duitschland, Italie en Engeland hebben er in toegestemd, hun bijdragen tot en met 8 December te be talen. Naar verluidt, zullen zij hun regee- ringen aanbevelen, de betalingen voort te zetten. Bijgevolg deelde Hemming mede, dat hij de controle gaande zou kunnen houden, zelfs zonder de Russische bijidragen. Frankrijk, Polen en Lithauen hebben hun bijdragen tot 8 December reeds gestort. Belgie, Tsjecho- Slowakije, Denemarken, Estland, Finland, Letland, Nader land en Roemenie hebben niet alleen hun bijdragen tot 8 December reeds gestort, maar ook die voor de volgende maan den. DE ONREKEUDE SOLDAAT RLIJFT ONBEKEND. Op 70-jarigen leeftijid' is majoor Lespinasse te Pean overleden. Majoor Lespinasse heeft een groot geheim meegenomen in het graf. Hij was namelijk de eenige ter wereld, die den naam kende van den Onbekenden Soldaat, die onder de Arc de Triomphe te Parijs ligt begraven. Tijdens de plechtigheid van 9 November heeft majoor Lespinasse zes doodkisten van gesneuvelde Fransche soldaten naar den graf- kelder te Verdun laten brengen. Daar zijn de kisten onder toezicht verruild. Zes onder-officieren hebben toen de kist aangewezen, welke onder de Parijscbe eere- poort zou worden bijgezet en ook hierbij was de majoor tegenwoordig. Hij was dus de eenige, die wist, welke soldaat naar Parijs werd gebracht. Alleen de vestingscommandant Lespinasse, een zwaar verniinkt officier uit den wereld- oorlog, had kunnen zeggen op welk slagveld de soldaat ges®euveld was, die als zoovelen onlbekend begraven werd, maar als symbool voor hun aller nagedachtenis twee jaar na den wapenstilstand overgebracht is naar den heu- Vel in het Westen van Parijs om bij een eeuwig-brandenid'e vlam onder den Arc de Triomphe een laatste rustplaats te vinden. Sinds den elfden November 1920 worden daar elken avond om halfzeven eerbewijzen ge bracht aan de nagedachtenis van hem en zijn makkers en sinds dien dag vonmt bij het mid- delpunt van elke nationale plechtigheid. Het kan een officier zijn geweest of een eenvoudige ,,poilu'', een rijke, een arme, een Parijzenaar of een Marseillaan of een boeren- zoon tot een klein gehucht. Niemand weet het. Hij kan gesneuveld' zijn aan de Mame, aan de Oise, in den Elzas, of in Belgie, dat wist slechts majoor Lespinasse, die thans op 70-jarigen leeftijd gestorven is zonder ooit zijn geheim te hebben prijsgegeven. LUXOR-THEATER. Koningswalze r Deze ,,Koningswalzer" behoort aan de spits van die films, die in hartelijlkheid, elegance en sentiment uitmunten en den tpeschouwer mee- sleepen. In deze film is de do see ring humor, sentiment en kijlkspel voortreffelijlk gedaan. Dodh ge tenet de film gaan zien, om zijn hartolijkheid en bontoommie, om Horlbiger en Willy Fonst, om Sima en Lanegger, die zoo voortreffelijlk den ouden Tomasoni speelt en verder om de poetisdhe Heli Finkenzeller, die de mooie Tlheres speelt met zooveel eenvoud en chanme, om Ellen Schwannecke en bovenal om de regie van Herfbert Maisch, die dit gees- tige spel van deze eiigenlijk slechts semi- Weenscihe, want ook half gemoedelijk Beier sche film, heeft gedirigeerid, met zooveel een voud en sentiment. Deize film is grootsch van opizet. Gewel- dige menschienmassa's worden er in op de been geJbraoht, grootscihe fessten worden aan- gericht. Willy Fonst ,speelt de ondeugende officier, elegant als altijd, goed danceur, een vdlbloed Don Juan, precies een rol voor hem. Prachtig is Paul Horlbiger als de Koning van Beier en. Oskar Sima heeft weer een heer lijke schurkacihtige rol. De lieflde triomfeert onder leiding van den regisseur Herbert Maisch, die met ztok een film vol walsmuiziek wel raad weet, die voor een extra attractie heeft gezorgd door een opera-uitvoering in te lasschen, en die van Koningswalizer een aardige, met tempo en chanme gesipeelde film heeft gemaakt, een lust voor oog en oor, en die met stijgend enthou'siasme genoten wordit. „De Kroongetuige". Een fi'lm waarbij men tegelijkertijd in span ning zit, ladhen moet, de sensatie van een inoord beleeft, een dramatische terechtzitting meemaakt, een opera hoort, een onverwachte ontknooping en ten slotbe een happy ending ziet, dat is de film „De Kroongetuige". Vanwege die spanning en die onverwachte ontknooping kan de recensent zich gevoeglijk onthouden van het geven van een uitgestip- peld relaas, aangezien het bij spannende films, waarin men natuurlijk den verkeerde voor den dader van den moord! aanziet, voor den toeschouwer prettiger is den afloop niet te kennen. Resten dus de opera, de rechtszaal en de comische noot. Die laatste wordt veroortzaakt door het optreden van een wat al te ijverigen rechercheur en door die Goethe-vereering van den gemoedelijken dik- ken hoofdinispecteur, die ondertusschen met al zijn letterkundige citaten toch maar netjee achter die waarheid komt. Er is namelijk een man vermoord, en een componist, die inder daad alien schijn tegen zioh heeft, want hij was bij den vermOorde op bezoek geweest en hij had een appeltje met hem te schillen, wordt van de misdaad verdacht. Wegens ge- brek aan bewijs wordt hij echter vrijgespro- ken. Dan gaat hij op zoek naar dien waren dader en hij doet dat op aanraden van den hoofdinspecteur met een variatie op de list, die Shakespeare Hamlet liet gebruiken. Hij wil den dader tot een bekentenis dwingen door een opera die op de moordizaak is getespd- reerd. En dat luikt hem, of liever getzegd, het lukt den inspecteur. Hoewel de componist een oogeniblik zijn hart vasthield dat zijn toeleg hem nog ongeluikkiger maken zou dan hij reedis was. Dat gebeurt echter niet en dat wordt dan meteen het gemellde gelukkige slot. En wanneer de lezer meent, dat wij eenigszins in raadselen spreken, dan raden wij hem aan, zijn nieuwsgierigheid te bevre- digen door zelf naar dat gelukkige slot te gaan kijken. Hij zal dan tevens de veelsoor- tige genoegens hebben beleefd, waarvan wij in den aanhef spraken en borvendien zal hij dan hebben genoten van het goede spel van Syfoille Schimitz, Ivan Petrovich, Gustav Wal- dau en vele anideren. worden Uw tanden wanneer U poetst met wat goeds, namelijk met |%/OI^OI Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. (Ingez. Med.) HEEMRAADSCHAP „HET-VRIJE-VAN-SUUIS". Tot nu toe had de provincie Zeeland een zeer groot aantal polders en waterschappen, doch van een Heemraadschap was te dit pol der land geen sprake. Thans staat ook dien vorrn van publiek- rechterlijk lichaam te worden ingevoerd. Dit hanigt af van de beslissing, die de Provinciale Staten zullen nemen over het door Ged. Staten thans opgemaakte ontwerpbesltot tot vesti ging /van het Heemraadschap ,,Het-Vrije-van- Sltos". Dit ontwerp is thans qp de secretariedn van alle gemeenten in Westelijik Zeeuwsch-VIaan- deren en op die der gemeente Philippine tor inzage neergelegd in het bijzonder voor hen, die tot heden niet in een waterschapsveriband leefden en door de opricMing van het Heem raadschap daarin zullen worden opgenomen. (Bedoeld zijn de eigenaars van het gebouwd.) Aan de polders, die bij de opridhting van het Heemraadschap betrokken zijn, is een af- schrift van het ontwerp toegezonden. Zoowel belanghebbenden, die op de secretarien in zage nemen, als de polders kunnen tot 14 Mei bezwaren inidienen. Het ontwerp noemt allereerst alle polders en waterschappen, die in het Heemraadschap zullen vallen. Het zijn er 76. Van de polders en waterschappen in West Zeeuwsch-Vlaan- deren vallen er buiten Adortos, Tienhonderd en Zwarte, Oud- en Jonig Breskens en Hoofd- plaat en Thomaes, omdat hun financieele po sitie opname in het 'Heemraadschap onge- wensoht maaikt. Ook zijn totgezonderd de e.g. Internationale polders, te weten de Godefroi- polder, het watersdhap Greveninige, de Kleine Boompolder, de Middelburgsche polder en het watersdhap Rolbtoemoreed-, Gouvemeur- en Craeyens, voor zoover zij binnen de Nederl. grenzen gelegen zijn. Deze polders ein water schappen zijn trouwens in staatsrechtelijken ton geen polders, zoodat dit laatste woord alleen in zijn aardrrjkskumdige beteekenis daarop kan worden toegepast of als aandto- ding dat hier van een belangengemeensdhap sprake is, soortgelijk aan die, welke een pol der vormt. Het kan waarschqnlijk aartbeve- ling verdienen, mettertijd over deze gebieden een waterschap op te richten, zooals nog on- langs met den in gelijke omstandigheden ver- keerenden, in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen ge legen, Prosperpolder geschiedde. Daama zou er alles voor te zeggen zijn, om ook dezen pol der in het op te richten Heemraadschap „Het Vrije-van-Sluis'" op te nemen. Het is raaJdzaam gebleken, om ook gebie den, welke tot nu toe feitelijk op grond van den loop der historie, buiten waterschapswer- band waren gelbleven, meest stedelijke gebie den en oude forten en schansen, die men kan beschouwen als oude nederzettingen, gelegen boven de polderlanden en minder beboefte helbbende aan dijksbeschermmg, in het wa terschap op te nemen. Daargelaten, dat de gemeenschappelijkheid en de wederke erigheid van belangen, thans vele malen integer is dan weleer, toen de nei- ging om ieder maar voor tochzelf te laten zorgen, hoogtij vierde en waaruit immers die vele kleine, autonome staatjes tojn voortge- komen, eisoht ook de bUlijkheid, dat ^zooveel mogelijk alien voor alien zongen. stadjes in Wlest Zeeuwsch-Vlaanderen is geen bestaan denklbaar zonder het omnngende PlDe bestuursorganisatie is in verschillende artikelen van het ontwerp-reglement geregeld en zal bestaan bij een opperwlakte van onge veer 25000 ha tot den dijkgraaf, 8 Heemraden en 40 hoofdingelanden; Schouwen met 9J5b ha heeft een voorzitter, 4 Heemraden en 21 hoofdingelanden; Wafldheren met 17990 ha 4 raden en 24 commissarissen. Een novum is de instelling van Hoofdinge- laniden-plaatsvervangers, zulks om tusschen- tijdsche veikiezingen te voorkomen. Hoo_ - ingelamten en plaatsvervangers moeten in het Heemraadschap wonen, de Heemraden in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Diifegraaf en Heemraden worden, aldus het ontwerp-reglement worden door den Koning benoemd, de hoofdingelanden voor de stem- gerechtilgde ingelanden, voor de yehkieizing wTawan het waterschap verdeeld is in vier kieskringrn, namelijk Oostburg met der op te nemen polders, Groede met 13, IJzendqKe met 2^ en Aaildenburg met 15, die resp. 11, 9 11 en 9 'hoofdingelanden kiezen. Er zullen drie overgangspenoden m het bestuur van het Heemraadschap tojn. e eer sto periode is die van de totstandkomteg af tot het optreden van het eerste door de Kroon benoemde dageatjksch toestuur tiet tweede omvat den tijd van die benoeming af tot drie jaar na het eerste Nieuw^ar ria benoeming en de derde penode oopt vanaf het einde der tweede tot 25 jaar later. Van den aard en omnvang der werkzaam- heden zal mede afhangen of de betrekktege^ van eriffier en ontvanger kunnen woraen vereenigd. In de eerste jaren zal er wte geen snrake van kunnen zijn. Verder worden nog als hoofdamibtenaren genoemd de ingemeur en Stemgoreclitigld voor het ongebouwd ztolen ziin zii die minstens 1 ha grond m eigendom heibben Met 10 tot 25 ha heeft men 2 van STot 50 ha 3, van 50 tot 75 ha 4, daarboven fst—Voor de igebouwde Mgenxtam krijgt men 1 stem ^ij minst bare oipfbrengst, van 1000

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6