Ter ^euzensche Courant Binnenland Buitenland Woensdag 27 April 1938 No. 9752 TWEEDE BLAD OPVOERING DER PRODUCTIE HOOFDZAAK VOLGENS DALADIEK. EEN AANKLACHT TEGEN DS. REESEK. l HENLEIN'S VAN TWEEDE KAMER. Vergadering van 26 April. De zaak-Oss. De Voorzitter doet mededeeling van het bin- nenkomen van een vo-orstel van dlen heer Wendela-ar tot het houden van een enq-uete naar de toedracht der feiben, welke hebben geleid tot het ingrijpen door den Minister vare Justitie in zake de mareohaussee te Oss, en naar de vraag, of de Minister in deze be- voegd was te handelen, zooals hij deed. 'Dit voorstel zal worden gedrukt en nond- gedeeld, om daarna in de afdeelingen te wor den behandeld. Interpellaties. De heer Albanda (s.-d.) informeert, of het in het voornemen van den voorzitter ligt de behanideling van de interpellatie-van Gelderen spoedig aan de orde te stellen. De Voorzitter zegt, dat hij de interpellate voomeifiens is te doen houden tegelijk met de openbare behandeling van het wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor werkver- ruiming. De heer Albard-a vraagt, dat, mocht de voorbereiiding van dit wetsontwerp onverhoopt lang duren, de interpellatie eerder zal worden gehouden dan de openbare behandeling van dit wetsontwerp. De Voorzitter wil dit gaarne in overweging nemen. Het wetsontwerp Verhooging van crediet voor werkverruiming wordt verzonden aan de begrootingscammissie voor hoofdstuk I der rijksbeg rooting. De heer Rost van Tonningen (n.s.b.) vraagt de Kamer verlof, den Minister van Justitie vragen te mogen stellen betreffende de voor- loopige beslissingen ten aanzien der brigade der Koninklijke mareohaussee te Oss en eenige aanvullende vragen, welke onmiddellijk met het herstel van de opsporingsbevoegdheid der brigade der Koninklijke mareohaussee en met het verleenen van rechtsingang tegen enkele verdachten, evenals met de handhaving van burgemeester Ploegmakers en van den procu- reur-generaal van den Bosch in zijn functie, verband houden. De Voorzitter stelt voor over deze aanvrage te beslissen in den aanvang der eerstvolgende openbare vergadering. De vergadering wordt gesloten. Woordenwisseling in de Tweede Kamer. Onmiddellijk na afloop van de openbare ver gadering ontstond een scherpe woordenwisse ling tusschen de heeren Wendelaar (lib.) en Rost van Tonningen (n.s.b.), welke laatst ge- zeg-d toad: ,,Ik ben geen draaier" en deze woorden niet wilde terugnemen. DE RAAD VAN OSS SCHAART ZICH ACHTER ZIJN BURGEMEESTER. In de Maandagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Oss heeft, naar aanleiding van de mededeeling, dat de -heer J. Ploegmakers is herbenoemd tot burgemees ter, het oudste raadslid, de heer J. P. A. Smulders (r.-k.) het woond gevraagd, meldt het Alg. Handb. Spreker zeide, dat het feit van de herbe- noeming onder normale omstandigheden niet meer dan een formeele felicitatie tengevolge zou hebben. Thans echter meende spreker, dat er aanleiding bestaat de verdiensten van den burgemeester te memoreeren, ten einde daardoor de meer dan schandelijke agitatie, die tegen" den burgemeester is gevoerd, te neutraliseeren. De burgemeester is, aldus spreker, het doel geweest van een verderfe- ijke leugen- en lastercampagne en daarom mag met dankbaarheid worden gememoreerd, hoe vele belangrijke werken in het belang van de gemeente onder zijn bestuur tot stand zijn gekomen. Spreker somde deze vervolgens op, waama hij zeide, dat zoowel bij de leden van den raad als bij de bevolking groote veront- waardiging werd gewekt door de perscam- paigne tegen Oss. Dank bracht spr. aan Minister Goseling en zijn adviseurs, die niet hebben geschroomd, de harde en noodzakelij-ke maatregelen te nemen, die thans geheel on- juist worden voorgesteld. Spreker eindigde met het uitspreken van den wensch, dat het den burgemeester gegeven mage zijn, nog vele jaren in het belang van de gemeente werk- zaam te zijn. De heer Mr. Pulles (r.-k.) wenschte den burgemeester eveneens geluk met zijn herbe- noeming. iSpreker zeide, dat een stroom van leugens en laster over Oss door een -deel van de pers verspreid is, die ten doel had, het bur- gerlijk en geestelijk gezag te ondermijnen. De voorstelling, alsof Oss een_haard van cor- ruptie is, is onjuist. Zij, die tot oordeelen be- voegd zijn, in oasu de leden van den gemeente raad, zijn ervan ov-ertuigd, dat de voorstelling-, alsof Oss een oord van zedeloosheid is, wordt ingegeven dioor het verlangen de burgerlijke overhead en het geestelijk gezag omlaag te halen. De bevolking van Oss heeft daarover te- recht, ook in daden, van haar verontwaardi- ging doen blijken. Spreker zeide, dat men in de aamvallen moet zien een poging om de hechtheid van de katholieke beginselen en de katholieke organisatie te ondermijnen; maar dit zal nimmer gelukken, zooals het ook in het verleden nimmer gelukte. De burgemees ter kan ervan verzekerd zijn, dat de Ossche bevolking in haar geheel achter hem -staat. De heer Hoeks (s.-d.) verklaarde, dat ook de socialisten van meening zijn, dat de ge meente en de inwoners op schandelijke wijze in opspraak zijn gebracht. Er zijn vele arrestaties verricht, die later ongegrond ble- ken. Spreker laat bierbij de gemeentepolitie buiten beschouwing. De raad toeeft vervolgens op voorstel van den heer -Seuren (r.-k.) een motde aange- nomen, waarin hij zijn voldoening uitspreekt over de toerbenoeming van burgemeester Ploegmakers en met kracht protesteert tegen de lastercampagne in de pers tegen Oss ont- ketend. De burgemeester heeft vervolgens zijn er- kentelijkheid geuit voor de tot hem uitge- sproken hartelijke woorden. Spreker zeide, dat in November een perscampagne tegen hem is begonnen. Maar spreker heeft dit rustig over zicto heen laten gaan, waarbij hij zich gesterkt wist door het vertrouwen dat de raad in hem stelt. Daarvoor brengt spreker dank. En hij hoopt in de komende jaren nog veel in het belang van Oss te kunnen doen. Op een vergadering in het gebouw van den protestantenbond te Workum, sprak Ds. E. Reeser van Winterswijk over de nationaal- socialistische beweging. Spr. beweerde o.a. het volgende: ,,In Amsterdam werd onder toestemming van burgemeester De Vlugt op een tentoon- stelling van de Vrijdenkersvereeniging „de Dageraad" gelegenheid gegeven voor een dubbeltje op een Ohristusbeeld te schieten". Naar aanleiding hiervan heeft de voorzitter van ,,-de Dageraad" de heer J. Hoving, een aanklaoht ingediend bij den officier van justitie wegens laster en beleediging van een groep van de Nederlandsctoe bevolking. DE MOEILIJKHEDEN IN DEN AARDAPPEIJIANDEL. De bond van kleinhandelaren in aard- appelen, groenten en fruit in Nederland heeft in een adres den) noodtoestand in den aard- appelhandel onder de aandaoht van den Minis ter van Economische Zaken gebracht. Door- dat de prijzen van de consumptie-aardappelen on-rustbarend stijgen, is het prijsniveau ver boven de financieele draagikracht van een gr-oot deel der bevolking komen te liggen. Verwacht wordt, dat de prijsstijging zal voortduren, gezien de groote hoeveelheden aardappelen, welke den laatsten tijd zijn ge- expbrteerd, in het bijzonder naar Belgie. Bovendien zijn nog groote kwantums aard appelen gedenatureend, waardoor de prijs van de goede consumptie-aardappelen kunstmatig wordt opgevoerd. Hierdoor kan een groot deel van de bevol king zich niet voorzien van dit populaire en bij uitstek goede volksvoedsel, waardoor de consumptie van aardappelen, in belangrijke mate zal afnemen, en tevens het gebruik van groenten m-ede als oorzaak van de dure aard appelen, belangrijk zal afnemen, waardoor de tuinbouw, die voor den afzet van zijn produc- ten voor een groot deel op de binnenlandsche markt is aangewezen, belangrijke nadeelen zal ondervinden. Als gevolg van een en ander zal de geheele omzet van den kleinhandel aan den consument belangrijk verminderen, waar door zijn bestaan onmogelijk wordt gemaakt. Ook door de strenge koude en vele nacht- vorsten zijn op verschill-ende plaatsen de vroege aardappelen afgevroren, waardoor de kans wordt vergroot, dat de prijzen nog meer omhoog zullen loopen en het niet denkbeeldig is, dat er straks een belangrijk tekort zal zijn aan dit onmisbare volksvoedsel. De bond verzoekt daarom den Minister mede in het belang van duizenden consumenten en kleinhandelaren, maatregelen te treffen, waar door wordt voorkomen, dat alle pogingen welke worden gedaan om de aardappelprijzen kunstmatig op te voeren, worden belet, in de eerst-e plaats door extra-heffing op de Malta- aardappelen van vijf cent per kilo te doen vervallen, althans in dien tijd, ,dat er geen aanvoer van eenige beteekenis is van nieuwe Hollandsche aardappelen en in de tweede plaats door tegen te gaan, dat alle aard appelen, die eenigszins voor consumptie ge- schikt zijn niet worden gedenatureerd, terwijl men tenslott-e den Minister vraagt te over- wegen, in hoeverre m-eer export moet worden stopgezet. DE S.D.A.P. IN FRIESLAND. Uit het jaarverslag van het gewest Fries- land der S.D.A.P., loopen-de over het tijdvak October 1936-April 19-38, blijkt, dat het ledental op 1 October 1937 7861 bedroeg. Op 31 December 1937 was dit aantal verminderd tot 7134. Het aantal afdeelingen is verminderd van 124 tot 120. Het verslag ein-digt met de opwekking om thans, na de kw-estie-iKies, met moed en vast- beradenheid in hers.teld onderli-ng vertrouwen d-e toekomst tegemoet te gaan. DE WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING. Zooals kortgeleden we-rd gemeld, is er in het kabinet-Colijn een .controverse ontstaan tusschen de Katholieke ministers ee-nerzijds en Dr. Colij-n en Minister De W-ilde anderzijds, naar aanleiding van ee-n ze-er belangrijk plan tot werkverscbaffing, waarm-e-e een bedrag van 150 millioen gemoei-d zou zijn. Dit plan is door de Katholieke Ministers Romme en Steenbergh-e bij den ministerraad ingediend. Naar thans in parlementaire kringen ver- luiidt zal deze kwes-tie in de Kamerzittingen van deze -week, waarschijnlijk reeds Dinsdag bij de interpelatie van Prof. Dr. J. van Gelde ren over het werklooshei-dsvraagstuk, aan de orde komen. De Katholieke fractie moet reeds de regee- ring sub rosa duidelijk te verstaan gegeven hebben, dat, wil niet eventueel aan een socia- listische motie van afkeuring steun verleend worden, de regeering in haar geheel ruim-e toezegging zal dienen te doen nopens het op groote schaal aanvatten van de best-rijding der werklo&sheid ten aanzien waarvan ons land sta-tistiek itegenover andere laden zoo'n slecht figuur maakt. Dat de Katholdeken echter -de regeering Colijn zouden willen laten val-len, neemt men in welingelichte kringen vooralsnog niet aan. DE BELASTINGVOORSTELLEN IN BELGIE. Zondag is in de schouwburgzaal Patria, onder groote belangstelling, het buitengewoon congres gehouden van het Bloc van Relgische katholieken, ter bespreking van den politieken toestand, g-eschapen door het indienen van de nieuwe belastingvoorstellen. Het Parti Catholique Social" en de Katholieke Vlaam- sche Volkspartij" kwamen 's ochtends ieder afzonderlijk bij-een. In de -eers-te vergadering braohten prof. Baudhuin en het kamerlid De Winde rapport uit. Bij, de Kath. Vlaamsche Volkspartij war-en de rapporteurs; prof. Eys- kens en het Kamerlid prof, de Vleeschouwer. Na den mid-dag kwam het congres in een gezamenlijke vergadering bijeen. Af en toe was de discussie nogal vinnig. Ten slotte werd, met 722 tegen 63 stemmen bij 27 onthou- dingen een resolutie aangenomen, waarbij het congres verklaant het ensemble der belasting voorstellen van d-e regeering niet te kunnen aanvaarden. Vodr alles moet het evenwicht van -de begrooting door f-link-e besnoei'ingen worden hersteld. Wei kan h-et congres zich vereenigen met het wederinvoeren van de z.g. crisdsbelasting'en het principe van een ver hooging van zekere douane- en accijnsrechten met dien v-e-rstande, dat het product van deze fiscale maatregelen bestemd wordt voor het herstel van het bu-dgetaire evenwich-t en niets anders. Voorts eischt het congres dat per- manente corutrole zou worden geoefend op den actieven en passieven toestand van de be grooting, dat een einde zou gesteld worden aan -de cumulatiemisbruiken en dat de uit- gaven van het Nation-aal Inst-ituut voor Ra-dio- Ornroep en het departement van volksgezond- heid zouden worden beperkt. BEROEP G(P HET GEWETEN DER WERELD. iAchter de figu-ur van Konrad Henlein, den leider van de Sudeten-Jduitsche partiji, welk-e Zondag haar c-ongres beeindigde, doemen de silhouetten van Berlijn op. Hen-lein webkt met Berlijn nauw samen, gelijik alle Duitsche groe- pen in andere staten him oog naar Berlijn richten. Dat bet-eeikent, dat Berlijn een zeke- ren invloed heeft op de verlangens, welke- Hen lein formuleert. Wie zich op den Duitsohen staat beroept, moet hem ook gehoorizamen in dien zin, dat hij bij zijn daden tokening moet h-oud-en met datgene, wat Berlijn gewen-scht acht. Daarom kan -men Henlein's r-ede van tiweeer- lei oogp-unt uit beschouwen. Eenerzij-ds, als wat zij direct is; cen foiimuleering van wen- schen van een volksgroep, welke toijna een vlerde deel van de bevolking orravat, ander zijds, en dan indirect, als een aanwij-zin-g van wat Berlijn op het oogenblik ten opziehte van Praa-g wen-scht. Uiteraar'd moet daarbij de n-a-druk op de tijd?lbepaling ,,-cp het cogeniblrk" vallen. Want di-t zegt niets over de uiteindelijke bed-oelin- gen van Berlijn. Zoo moe-t men oolk Hen lein's rede zien. Zij is een momentopname, e-en aflbalkening van de politieke aspiraties voor de naaste toekomst. Zij zegt niets over die verder afgele-gen tijden. Want eischen kan men veranderen, al naar gelang de tijds- omstandigheden. Eenvoudiger zelfs nog, men b-ehoeft, mits zij ruim genoeg geformuleerd zijn, niet eens de eischen, maar alleen de in- berpretati-e te veranderen. En de fonmuleering van Henlein's verlanigens voldoet zeker aan he-tgeen daarvan tot dat do-el vereischt wordt. Wat leert ons Henlein's rede voor het hed-en? Wjellke con-ciusies izijn daaruit te trek-ken voor de komende maanden? Daarop kan het antwo-ord niet anders luiden dan dat de voornaam-ste -conclusie deze is, dat Berlijn op het oogenblik geen strijd wenscht. Het wil een regeling van de positie van de Sude- t-en-Duitsche groep in den Tsjech-oslofwaaJk- schen staat. Daartoe heeft Henlein zijn ■eischen geformuleerd, welker inwilliging hij noodig ach-t voor een vreedzamen ontrwikke- lingsgang. Deze eischen zijn van versehil- lend karaik-ter en gehalte. Maar het voor- naams-te in die eischen is, dat zij een basis vo-or ondethand-elingen -vonmen. Zij laten den we-g tot een vreedzaime oplossing open. Henlein's acht eischen laten zien, dat de kloof we-1 breed is, maar niet onaverbru-gfbaar. Dat is tegelij-kertijd hoopvol, met name wat betreft de moigelijkheid om tot een overeen- stemming te geraken en gevaarlijk, n.l. in het geval, dat die overeenstemminig niet word-t bereikt. De eischen van Henlein zijn gema- ti-gder dan men zich had voorgesteld. Of dit vo-or den Tsjechoslowaakschen staat een voor- deel dan wel een nadeel is, staat nog te bezien. Het programma, dat nu ontw-ikkeld wordt, is m-eer dan een pol-itie-k programma; het is een beroep op het geweten van de wereld. Berlijn be-seft maar al te goeid, dat de Tsjechi- sc-he kwes-tie eigenlijk beheerscht wordt door de pulblielke opinie in andere landen. Want die bepaalt om het met een in Duitschlan-d ge- liefde uitdruikkdng te zeggen de ,,Schul-d- frage", welke van zeer grooten invloed is op reacties van andere staten voor het geval, dat een bevrcdi-gende op-lossing niet mogelijik is. Hoe gematigder de eischen, des te meer zul len de andere landen in Praa-g op inwiilliiging aandringen, hoe vergaander, des te meer zul len zij Praag in zijn houding stijv-en. In Ber lijn heeft men dit maar al te -goe-d begrepen. Er waren dus tweeerle-i redenen om de eischen geimaltigd te doen zijn. Eenerizijds wordt hier door de kans op overeenstemming vergroot, an-derzij-ds wordt bij afwij-zing der eischen de scihuld van het uibblijvtn van overeenstem ming op -de Tsj-eohische volksgroep geladen ZuLks zou de inleiding voor een moreele recht- vaand-iging van andere stappen kunnen wor den. (Praag kan Henlein's eischen niet zonder meer naast zi-ch neerleggen. Het kan die evenmin afwij-zen zonder v-oor het front van d-e pulblieke opinie zekerheid te helbtoen gekre- gen, dat de in-terprebatie, welke Henlein aan zijn formuleerin-g wiil geven, in-druisdht tegen de belangen van den Tsjechoslaiwaakschen staat. Het is in het belang van de positie van het land gediwongen, het buitenland te laten oor'deelen of een interpretatie aanvaard- baar is of niet. Henlein heeft een beroep gedaan op het ge- voe-len van de wereld. Maar met waJt zij nu weet, kan en mag die nog niet antw-oorden, omdat de consequenties van de geformuleerde eischen niet te overzien zijn. Het gaat niet alleen om de prin-cipes, het gaat toch ook en vooral om de toepassing. Want juist daar uit komen de verstrekikende gevol-gen voort. Om sleehts een vo-ortoeel-d te noe-men. Als achts-te punt verlan-gt Henlein de vrijheid om de Duitsche levensbes-chouwing te belijden. Daarmed-e zou men kunnen instemmen; in een democratisch land moet ieder de vrijheid heb ben te deniken wat hij- wil. Er is hieraan echter een ,,-maar" verbonden. Wan-t betee- k-ent de aanvaarding van de Duitsche le-vens- bescho-uwin-g ook de aanvaardin-g van het poli- ti-elke pro-gramana van de Duitsche nataonaal- socialisitische partij? Dat programma heeft als eerste punt de vereenigin-g van alle Duit- schers in een grooten staat. En dus dient men te weten of Henl-ein zijn achtste pro- gramma-punt zoo wenscht te zien uitgelegd, dat daarmede de vrijheid wordt gegeven actie te voeren voor d-e aansluiting van de Sude- ten-'Duitschers Ibij Duits-chland. Want een dergedij-ke actie, welke direct tegen den staat zelf is geri-cht, kan zei-fs de mees-t lilberale staat onder geen be'ding toestaan. Wa-aruit dan dad-e-lijk vol'gt, dat de instemming met d-i-t programmapunt geheel afhankelijlk is van de interpretatie. Met verschiilende andere punten staat het al weinig anders. Ze zijn redelijik en aanvaardlbaar in de ui'tle-gging, wellke wij daaraan op het eerste oog zouden willen geven, zij zouden het niet zijn, indien d-e Su'deten-Duitsche opvatting tegen den Tsj-echosl-owaakschen s-taat in zou gaan. Daar- enlboven, wa-t niet minder belamgrijk is, kan nog geenszins worden gezegd of het door Hen lein ontwikikelde program een maximum dan wel een minimum wil zijn. Daarom is h-et nog te vroeg voor een oor- deel. De situatie is op h-et o-ogenblik zoo, dat beide partijen, de Tsjechosiowaaksche regee ring en de Sudeten-Dui-tsche partij, hun wen- schen hebben kenbaar gemaakt. De onder- haridelingen kunnen nu -beginnen. Eerst dan zal kunnen blijken, hoever de partijen van elkaar staan. Zoowel de codificatieplannen van minister-president Hoclzja, als het programma van Henlein openen vele mogelijikheden voor ui-tleggmgen en concessies. Eerst als deze be- kend zijn, zal de -wereld een oord eel kunnen vellen. Maar dat oordeel zal dan ook van het hoogsto belang zijn. DE MAATREGELEN TEGEN ONIGEWENSOHTE VREEMDEUNGEN IN FRANKRIJK. De P. tit Parisien maakt melding van eenige maatregelen wellke zijn genomen inza-ke het toezicht op vreemdelingen op Fransch grond- gebied. Er zijn alleen voor het departement van de Seine retds 26-0 be-velen tot uitzet-ting geteekend. Andere zullen volgen. Tot de eerste groep ongewen-sdhten behoo ren vier -Russische generaal-s, die tegen het einde dezer maand zullen worden geleid naar de door hen op te geven gren-s. Generaal Sjatilof, de chef van den genera- len staf van het -leger van Wranigel in de Krim en president van de Russische oud- strijders-vereeniiginge-n in Frankrij-k, was medewerker getoleven van generaal Miller, die verleden jaar onder dazelfde omstandigheden als Koe-tjepof was verdwenen. Hij had sind-s eenige maanden zijn beroep van taxi-chauf feur -opgegeven. Hij zou, naar men zegt, Franco hebben voorgesteld in Frankrijk een Russische divisie „witte jagers" op de been te brengen. Zijn voorstel heeft eveniwel in het hoofd-kwartier van Salamanca n-iet het onthaal gevon-den, dat Sjatilof had verwacht. De generaal keerde toen zeer teleurgestedd in Frankrijk teruig. De generaals Toerlkoel en Koessonsky -zullen hean in zijn nieurwe bal- lingschap volgen. Alle drie war-en belang rijke gebuigen ibij het onderiaoek, d-at geopend werd na de ver-diwijning van generaal Miller. -Generaal Kotslkin, de vietde generaal, die door de maatregelen word-t getroffen, was mogelijk niet -zoo act-ief in d-e kringen der Russisohe emiigranten. Ook zal de wit-Russi- s-che journalist Souvorin worden uitgezet. IJZEREN HEKKEN IN DUITSCHLAND MOETEN WORDEN AFGEBROKEN. Een circulaire van den Duitschen minister van binnenlandsche zaken verklaart, naar Havas uit Berlijn meldt, dat -de bouw van nieuwe fabrieken, welke noodzakelijk is- ge- worden in het kader van het vierjarenplan en de bewapening, groote hoeveelheden ijzer eischt. Maar tengevolge van den deviezen- toestand doen zich moeilijkheden voor om ijzer en schroot in te voeren. Ten einde binnen den vastgestelden tijd alle politieke en economi sche doelstellingen te kunnen verwezenlljken moeten alle mogelijkheden om zich ijzer te verschaffen worden geexploiteerd. Derhalve noodi-gt Goring de gemeent-en in het Duitsche rijk uit voor 1 Augustus a.s. alle ijzeren hek- ken te doen afbreken, waarvan het niet abso- luut noodzakelijk is, dat zij blijven bestaan. Aanbevolen wordt de hekken, welke tuinen omgeven, te vervangen door lage muurtjes. De afgebroken hekken kunnen verkocht wor den aan handelaars in oud ijzer, die zich schrif- telijk moeten verplichten het ijzer onmiddel lijk te leveren aan de fabrieken, welke voor de bewapening werken. In de vergadering van den ministerraad heeft minister-president Daladier, meldit het ,,Handelsblad", de noodzakelijkh-eid. besproken meer te produceeren. Hij verklaarde erop, dat het niet mogelijk is de belasting-en sterk te verhoogen; daarom moet men door verhoo- gen van de productie trachten het kapdtaal te doen terugvloeien. In de fabrieken, waar de arbeiders aan den loopenden band werken, moet de werkweek van veertig uur gehand- haafd blijven, doch in de seizoenarbeid moeten wijzigimgen worden gebracht, terwij-l in de metaalindustrie een werkweek van 45 uur zou kunnen worden toegepast. Bovendien moet gestreef-d worden naar een gezon-der financieel beleid. Na afloop van -den ministerraad heeft Dala dier t-egenover d-e pers verklaard, dat de Fransche productie „feitelijk op ieder g-e-bied merkbaar lager is. dan bij de m-eeste Euro- peesch-e mogendheden. Het noodzakelijk even wicht op -de betalingsbalans en de begrooting kan sleehts door arbeid worden v-erkregen.' Het plan moet -dus alles, wat deze onver- mijdelijke toeneming der productie in den weg zou kunnen staan, terzijde stellen. Anders is er geen heil van te verwach-ten. Het plan acht de monetaire vrijheid van het driehoeks accoord en de verdedi-ging van -den franc on- misbaar voor den terugkeer van kap-i-taal en een beeindiging van het onvruchtbaar op-po-t- ten van geld. De volgende maatregelen moeten derhalve verwezen-lijkt worden: financieele gezond- m-aking; herstel van het evenwicht op de be grooting door fiscale bemoeiin-gen, die de productie n-iet nadeelig be'invloe-denvernieu- win-g van -d'e technische installatie; arbeids- regeling binnen het kader d-er wet met het oog op een beter rendement; hulp aan de han-d- werkslieden; een arbeid,splan, beoogende de opruiming van krotwoningen; ontwikkeling van het crediet voor Industrie en handel; ver- betering van de voorwaarden voor de betaling op de openbare mark-t; ontginni-ng der kolo- n-iale rijkdommen; faciliteiten voor het to-e- rism-e als nationale indiistri-e. Dit plan, waarover -de regeering het in haar geheel eens is, zal worden ten ui-tvoe-r gelegd -door een aantal decreten van wet, die in over eenstemming met vroegere besluiten, binnen- kort zullen worden uitgevaardigd. -De eerste decreten zullen op 3 Mei in het Staatsblad worden -gepubl-icee-rd. EEN GESCHIL VAN EEN DAG OVER EEN BALLON. Aan de Poolsch-Tsjechoslowaaksche grens heeft de Tsjechosiowaaksche grenswacht Zon- dagmorgen om halfvijf eenige schoten afge- vuurd op den ballon ,,Mosciska", -die tij-dens een nachtelijke Poolsohe oefenvlucht de Tsjechosiowaaksche grens naderde. De bal lon, die toebehoort aan de Poolsche liga voor verd-adiging tegen luchtaanvallen, werd ge troffen en daalde op Tsjechos-lowaaksch grond- gebied in de omgeving van Muszyna. De twee luchtvaarders Lancuki en Kasprzak, werden gearresteer-d en naar Lip-iany vervoerd. Tijdens dezen tocht leid-de men de arrestan- t-en langs -de oev-ers van de -Oppa (aan de Poolsche grens), waar de Polen aan den over- kant hun grenswacht zagen en den soldaten toeriepen: ,,Wij zijn door de Tsjeche-n ge- arresteerd. Zij hebbeii onzen ballon nee-rge- cihoten. Wij zijn Zaterdagavond van Mos- ci-ska vertrokken. E-r stond Noordenwind, doch wij zijn door een tegenwind in de tegen-o-ver- gestelde richting gedreven en voordat wij het bemerkten, naderden we Tsjechoslowakije. Het was te laat om toen nog te dalen. Deelt dit mede aan de autoriteiten te Mosciska." Er werden door de plaatselijke Poolsche autoriteiten onderhandelin-gen geopend, om de vrijlating van de beide piloten te verkrijgen. Nader verneem-t Havas, dat het incident in den loop van den avond na -d-e besprekingen met de Poolsche autoriteiten is bijgelegd. De twee Poolsche piloten zijn in vrijheid gesteld en de ballon is door de Tsjechosiowaaksche autoriteiten naar Tamof worden teruggezon- den. HET AMERIKAANSCHE HELIUMGAS. Een moeilijke situatie voor Duitschland. D-e correspondent -der N. R. Ort. te Berlijn meldt: D-e weigering van de Vereenigde S-taten om aan Duitschlan-d heliumgas te leveren, een weigering, welk-e den schijn heeft definit-ief te zijn, is voor Duitschland te meer onaange- naam d-aar Washington gedurende geruimen tijd voed-sel heeft gegeven aan de verwachting, dat Duitschland stellig op de levering van heliumgas kon rekenen en de Duitsche Zeppe lin reede-rij, op die verwachting bouwend, zich ontzaglijke inspanning en enorme u-itgaven heeft getroost. In pc-liti-eke kringen houdt men het er dan oo-k voor, dat het besluit van de Vereenigde (Staten een politieken bijsmaak he-eft en tot de reactie behoort op de aanslui ting van Oostenrijk. Wat moet Duitschland nu doen De nieuwe Zeppelin -opnieuw verbouwen en weer voor waterstofgas geschikt maken, is een moeilijk gangbare weg geworden sedert generaal-veld- maarschalk Goring zoo n-adrukkelijk heeft verkaard, dat het gebruik van waterstof- luchtschepen niet meer in aanmerking kwam en in verband daarmee de vaart oo-k op Zuid- Amerika is ge-staakt. Indien het dus niet meer mogelijk zal blijken, de regeering van de Vereenigde Staten van gedachten te doen veranderen, resp. de voorwaarden gewijzigd te krijgen (men -weet, dat Duitschland het stor- ten van -een waarborgs-om en de schriftelijke beves-tiging van haar verklaring omtrent de civie-le -do-elein-den van het betrekken van heliumgas inacceptabel acht), dan zal er niets anders overblijven dan het Zeppelinbedrijf voorloopi-g stil te leggen, totda-t het misschien aan de Duitsche chemie zal gelukken een ander onbrandbaar gas te vervaardigen. Uit den aard der zaak wordt d-aar ree-ds lang naar gezocht, maar tot dusver nog niet met afdoend succes. De -Duitsche pers maakt van de-ze heele kwestie met geen woord melding. HET ANTI-SEMIT-ISME TE WEENEN. De Daily Telegraph meldt uit Weenen, dat het nationaal-socialistis-che regiem voor groote moeilijkheden staat ibij zijn streven d-e Joden uit W-eenen te verdrijven. Er zijn bijna even- veel Joden te Weenen als in de rest van Duitschland. Tijdens het einde der week zijn inti-midatie-methoden toegepast, wellke vooral niet-Joden groot onge-mak he-bfben geibracht. Verscheidene groote c-afe's waren Zondag leeg, hoewel het er anders meestal zeer druk is, om-dat van de eigenaars of pachters was geize-gd, dat -het Joden waren. Voor de cafe's werd gepost door bruinhemden, die niet-Jo den de waarschuwinig gaven niet binnen te gaan. Deze waarschuwing was volgens den correspondent niet op onzekeren toon gesteld. Het principe dezer actie is, dat Joodsche winkels en cafe's sleehts Joodsche klan'ten mogen hebben. De uitwerking van dezen maat- regel is zeer merklbaar, daar, natuurlijik. ook de Joodsche klanten wegfblijven. Voor een zeer beken-d cato bij de opera stond overal het woord ,,Jude" ges-chil-derd. Geen plaats in dit cafe werd bezet. -De grootste zaak in fijne vleeschwaren te Weenen, die anders op Zaterd-ag tot aciht uur stamprvo-1 i-s, was dezen keer al om vijf uur ge sloten. De klanten waren gevlucht, nadat zich voor het hu-is posters h-adden opgesteld. Verschei-den personen, die zich naar Jood sche zaken be-gaven zonder dat zij wisten, dat de eigenaars Joden zijn, werden aangesproken toen zij weer buiten kwamen. Zij werden ge- dwonigen een uur lang te midden van natio- naal-socialisten in bruine hem den te loopen. met om hun hals een bord, waarop te lezen stond ,,ldiit is een christen varken, dat in Jood sche winkels koopt". Tientallen Jodien prob-eeren dagelijks de grens over te komen naar Hon-garije of Tsje choslowakije. Een Weensch juwelier werd aan de grens gearresteerd, toen hij op weg was naar Bratislave (Preslbur.g) de hoofdstad van Sl-owakije, op 48 km van Weenen gele-gen. Hij reed op een gewone fiets. Op het Duitsclh-Oostenrijiksche d-ouanekantoor was hij goed Ibekend, omdat hij- ter plaatse vaak in zijn auto passeerde. Hij k-laagde bij de beambten over zijn armoed-e en niets werd op hem be- vonden. V-envolgens werd zijn fiets nauwkeu- rig onderzo-c-ht. Onder het zadel werden dia- manten gevonden ter waarde van 40.000 tot 50.000 .gulden. De man werd gevankelij-k naar Weenen teruggebra-cht. BRITSCH VISUM VOOR DUITSCHERS VEREISCHT. Naar de Berlijnsche correspondent van de News Ohroni-cle aan zijn blad meldt, heeft de Britsiche regeerin-g aan de Duitsche laten weten, d-at v-oortaan weer alle Duits-cfaers, die Engeland binnenkomen, op hun pas een En- gels-ch visum m-oeten -hefbben. Tot dusver was voor Duitsche be-zoekers geen visum vereis-ch-t. -De correspondent achfhet mogelijik, dat nu vo-or-taan Duits-cihi-and o-ok weer een Duitsch visum zal eischen o-p het paspoort van de En- gelsc-hen, die Du-i-tsch-land binnen-komen. DHGRELLE ANDERMAAL VEROORDEELD. Het Hof van Appel te Brussel heeft Maan- dagmid'dag arr-;st geveld in de pro-cessen Van Cau-welaert contra Degrelle, den leider van de Rexistisc-h-e partij. Degre-lle w-erd, naar men zich herinnert, door -de rechtlbanik te Antwer- pen veroordeeld tot het betalen van 1 franc scha-deivergoeid-ing en het bekostigen der plaat- sin-g van het vonnis in verscheidene -bla-den, wegens -het valschalijk en lasterlijk beschuldi- gen van minister van Staat Van Ca-uwelaert, zijn politiekm invloed te heibben miabruikt ten gunste van een door zijn zoon -beheerde bankon-dernaming. Tijd-ens de beha-n-deling van di-t proc-es, in eerste instantie, fbrmuleerde d-e advo-caat van Degrelle nieuwe beschul-digin- gen aan het adres van mr. Van Cauwelaert. Zoo baweer-de deize advocaat o.m. dat mr. Van Cauwelaert, bunge-m; ester van Antwerpen zijnde, een aanzienlijik comm-issieloon zou heb ben -ontvangen bij het a-fsluiten vjn een stads- leenin-g ten ibe-dr-aig-e van 100 millioen francs. Het vonnis, in deze tweede zaak, luidde: 25.000 francs scbad-iivergoedinig en plaatsing van het ge-motiveeride arrest in een aantal couran-ten. -Het Hof van Appel bekrachtiigd-e het vonnis geveld in het eerste proces doc-h oordeelde, wat de tweede zaak betreft, dat de scha-de, door mr. Van Cauwelaert geleden, van zuiver moreelen aard was. Om de-ze red-en kan het her'stel dioor publicatie van het vonnis in vier bladen, naar keuze van den aanle-gger, als voildioenids woriden bes-chouwd en ver-valt de veroordeelinig van Degrelle tot het betalen van 2-5.000 francs schadevergoedin-g. DE GEHEIME RADIO-UITZENDINGEN IN RUSLAND. iReu-ter meldt uit Helsingfors, dat het ge- heime anti-Sowjet-ra-diostation, volgens de Finsche bladen, zijn uitizendin-gen blijft voort- zetten. In weerwil van de GJP.O.E. en van Je-sjicw (den -volkscommissaris van binnen- lands-che zaken) zetton wij oruze uitizendingen van Russisch gelbied uit voort, aldus de ge- heimzinniige stem. De uitiz-:ndin-gen beginnen reeds des morgens om 5 uur, op een korte golf van 32.5 meter. De cmroeper zegt: De Russische bevrijders spreken weer. Roode sc-I-d-aten, verdrijif-t d-e tyrannen bij de 1 Mei- paradie! Doodt Stalin en Jesjow. Richt je geweren op de tribune waar de vijandm der Sowjet-Unie, Stalin, Worospilow en Jesjow zich ibevind-en. Daarna dring-t een vrouwelijke omroeiper bij de -boeren erop aan-, tegen het Kremlinlbew'ind in opstand t-c komen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5