ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANOEREN DE BOEREN-BARON No. 9752 WOENSDAG 27 APRIL 1938 78e Jaargang Feuilleton Binnenland Buitenland EERSTE BLAD v NEDERLAND WAS TE GEVAARLIJK! <L/ JtttC i nUHMin I illi HIHi'gli II M| ■"TrnfTT"—iim 1111 HIM<%Jf Ma-w»nnmi>,ini im,ni iu.o^'''yag3Sfcg^^ miiwttZtiTvmsxmtKxA< NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen tr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen /2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handeisadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van adrvertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. GEMEENTE TERNEUZEN. Herhalingsoefeningen 1938. De Burgeimeester der gemeente TERNEU ZEN brengt hierfbij ter openlbare kennis van belanghabbenden, dat de pulblicatie van 13 Ja- nuari 1938 met betrekking tot de herhalings- oefeningen 1938 de volgende wijzigingen be- hoeft Infanterie lichtingen 1927 en 1928: 5 Sept.14 Sept. moet zijn 10 Oct.19 Oct. 12 Sept.21 Sept. moet zijn 17 Oct.26 Oct. 29 Aug.14 Sept. moet zijn 3 Oct.19 Oct. 1 Sept.17 Sept. moet zijn 6 Oct.22 Oct. OMotordienst lichtingen 1927, 1928, 1932 en 1934: 24 Oct. moet zijn 31 Oct. Geneeskundige troepen lichtingen 1927 en 1928: 5 Sept.14 Sept. moet zijn 10 Oct.19 Oct. 29 Aug.14 Sept. moet zijn 3 Oct.19 Oct. Terneuzen, 25 April 1938. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openlbare kennis, dat tea? gemeente-secretarde ter inziage ligt een verzoek met bijlagen van J. P. VAN DER BENT, Korte Kerikstraat 2 te Terneuizen, om vergunning tot het oprichten van een bewaar- plaats en zouterij van dierenhuiden, in het penceel kadastraal beikend in sectie L no. 28, gelegen aan de Walstraat no. 6. Op Dinsdag 10 Mei a.s., des namiddags om drie uur zal in het gemeentehuis gelegenheid bestaan om betzwaren tegen de inwilliginig van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijik toe te liehten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren heblben, kunnen gedurende drie dagen v66r het bovengemelde tijdstip ter secretarie der ge meente kennis nemen van de ter zake inge- komen schrifturen. De aandacht van belanghebbende wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet op den bovertbepaalden dag voor het gem een tab estuu r zijn verscfaenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te liehten. Terneuzen, 26 April 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Burgemeester. B. I. ZONNEVTJLLE, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van W. G. VAN DER PERJL, Donize-Visserstraat 6 te Terneuzen, om vergunning tot het oprichten van een op- slagplaats tot bewaring en verwerking van oude metalen en lompen in het perceel kadas traal bekend in sectie L no. 1036, gelegen aan de Donize-Visserstraat no. 16. Qp Dinsdag 10 Mei a.s., des namiddags om drie uur zal in het gemeentehuis gelegen heid bestaan om bezwaren tegen de inwilli- ging van dit venzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te liehten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen v66r het bovengemelde tijdstip ter secretarie der ge meente kennis nemen van de ter zake in- gekomen schrifturen. De aandacht van belanghabben^e wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande juris- 45) Slot. Hij schonk thee, terwijl hij spraJk en Joe merkte op, hoe glanizend het zilver was en schreef dat toe aan de persoonlijke zorgen van Lady Beck. ,,Dit is Betty's eigen brood," zei Roger. ,.Bn Betty's hoter." ..Betty'is boter," herhaalde Joe. „Ja, er is niebs wat zij niet kan," riep Roger trotsch uit. ,,Zij had het allemaal z<5o te pak- ken. Niets scheen haar te veel te zijn." ,,'Zoo," zei majoor Ricksltead. ,,Joe," zei Roger. ,,Er zijn dingen waar je niet over praten kunt, maar dit kan ik je wel zeggen, ieder uur van den dag zegen ik haar." ,,0, juist," zed Joe. (Hif nam een stukjie van Betty's gouden hoter en herhaalde Roger's woorden: ,,Er is niets wat zij niet kan. En er is niets wat zij niet doen wil... voor jou." ,,Ja", zed Roger zacht. ,,Er is niets wat zij niet voor me zou willen doen.'' Joe ging recht zitten en legde zijn mes neer. „En wat hejb jij voor haar gedaan, Roger (Roger ging ook rechtop zitten en keek hem met verlbaaside blik aan. ,,Jk weet niet, wat ik voor haar gedaan heb, behalve haar liefhebben," zei hij. „En dat is geen verdienste. Maar er is niets wat ik niet zou willen dioep." ,/Weet je dat zeker?" vroeg Joe. ,,Ik ben ongetrouwd en weet er niet veel van, maar ik zou zeggen, dat het offer niet heelemaal van e&n kant moest komen." ,,(H0e bedoel je dat?" vroeg Roger weer en het bleed trok weg uit zijn gebruind ge- zicht. ,/Wat ik zeg," antwoordde Joe. prudentie niet tot beroep gerechtigd zijn, zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder- wet op de bovenbepaalde dag voor het ge- meentebestuur zijn verschenen teneinde hun bezwaren mondeling toe te liehten. Terneuzen, 26 April 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. PRINS BERNHARD OP DE KOTA NOP AN. Naar de Sumatra Post meldt, heeft de Kota Nopan, welke Zondag te Belawan aankwam, Prins Bernhard en Prins Aschwin van Rotter dam naar Palermo gebracht, Het verblijf van beid'e Prinsen aan boord werd aanvankelijk geheim gehouden. Later waren alle passagiers opgetogen over de charme van Prins Bernhard en zij waren er vooral verwonderd over, dat hij zoo vlot Nederlandsch sprak. Prins Bernhard be- woonde de hut van den gezagvoerder, Prins Aschwin die van den hofmeester. Bij, het aan boord gaan zag Prins Bernhard er vrij slecht uit, dooh de reis naar Palermo heeft liem goed gedaan, seint Aneta. WERKLOOSHEID RLIJFT AFNEMEN. In de week van 4 tot en met 9 April 1938 waren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten 557.400 personen, onder wie 75.600 landarbeiders. Voor 421.700 verzekerden buiten de land arbeiders wias het werkloosheidspercentage 25.1. In de vorige verslagweek 21 tot en met 2 Ma.art 1938 was dit percentage 25.9. Voor ,de 557.400 verzekerden met inbegrip van de lan larbeiders was het werkloosheidspercen tage 23.8, in de vorige verslagweek was het 24.4. In de eerste verslagweek van April was het werkloosheidspercentage voor alle verzeker den in de iaatste jaren, waarbij tusschen haakjes zijn vemield de percentages, indien de landarbeider3 buiten beschouwing worden gelaten 1932 23.3 (23.9) 1933 26.8 (27.6) 1934 24.3 (25.9) 1935 28 (30.5) 1936 29.6 (32.0) 1937 25.5 (27.6) 1938 23.8 (25.1) Het werkloosheidspercentage nadert der- halve het peil van 1932. TUNNELS ONDER HET IJ TE AMSTERDAM. Aan de Telegraaf wordt gemeLd, dat er reden is om te veronderstellen, dat de kansen voor den tunnelbouw te Amsterdam er niet slecht voor staan. De Ministers van Water- staat en van ,Soc. Zaken, die zioh verieden week Donderdag te Amsterdam door de ge- meentelijke autoriteiten uitvoerig over de plannen voor den aanleg van twee tunnels onder het IJ helblben doen voorlichten, staan, naar verluidt, niet afwijzend tegenover ddt project. Men meent te weten, dat Minister Van Buuren, uit een verkeersoogpunt 'n afdoende regeling van de verbinding der IJ-oevers nood- zakelijk oordeelt. Hiertoe zal het best geko- zen kunnen worden, vooral met het oog op de belangen van de scheepvaart, een verbinding onder het water ,dbor. Waarschijnlijk zullen te zijner tijid de beide tunnels als een werk worden uitgevoerd, zij het ook dat wellicht met de kleine tunnel uit technische overwegingen zal worden aange- vangen. ,,Vinid je, dat ik haar te hard laat werken? Maar ze zegt, dat ze het graag doet en dat igeloof ik ook heusch." ,,Miisschien wel. Maar het hoeft niet." Er heerschte een diepe stilte, terwiji Roger strak voor zich uit zat te staren, dan zei hij met hortemde stem: ,,Je bedoelt, dat ik Betty niet zonder bruid- schat had moeten laten komen?" „Ik bedoel, toen ze wilde komen, had het genoeg voor jou moeten zijn dat ze wilde komen." ,,Dat is waar," stemde Roger met een diepe zucht toe. Joe'is gezicht vertrok een beetje, toen hij voortging ,,,IH:et zou de meeste mannen niet kunnen echelen, hoe ze kwam, als ze maar kwam." Roger sprak niet en Rickstead ging met groeienide ontroering verder: „Tot nu toe is het van haar kant alleen maar geven geweest, nooit nemen." „Maar ze is gelukkiig, Joe," hield de jonge vader vol. ,,lk zou het toch weten, als ze niet gelukkig was." ,,Zorg, dat je daar zeker van blijft," zei Joe. ,,(Zij foracht haar offer met graagte, nu moet jij aan het jouiwe gaan denken. Je zult niet altijld jong blijven en missehien gaan de izaken niet altijd goed. Helb je daar nooit aan geidacht?" ,,Maar ik zal toch zorgen, dat Betty nooit te kort komt," antwoordde Roger blozen'd. ,,Plff", zei de ander. ,,En als die kleine boven nu eens broertjes en zusjes krijgt Dan zal Betty toch graag heblben, dat ze goed opgevoed en goed verzorgd worden." 'Roger zweeg en zei dan met donkeren blik: ,,Het zijn niet alleen mijn persoonlijke ge- ■voeiens, als ik..., als ik het geld van de Hor- nooks a an nam, zou ik dwars ingaan, tegen alles wat de oudjes me geleerd heblben."' j,God zegen ons, man, je maak't me kwaad," riep Joe uit. ,,De oudjes liggen in hun graf, laat hun vooroordeelen met hen rusten. Het gaat toch om de toekomst." "verwacht mag worden, dat niet tevergeefs een beroep op het Werkfonds zal worden ge daan om de gemeente Amsterdam bij de financiering van dit groote werk, waarvan de kosten voorioopig op 18 millioen gulden zijn geraamd, bij te staan Hiemaast zal wellicht het Riik een bijdrage n de kosten verstrekken. Naar het zich laat aanzien zal in dezen thans vrij spoedig een beslissing verwacht worden. Teohnisch is het vraagstuk opgelost, het gaat thans alleen nog om de financiering. DE SCHRIJFWIJZE DER AARDRIJK.SKUNDIGE NAMEN. Het besiuit van den raad van ministers, wiaarbij in de onder haar gezag staande orga- nen, instellinigen en diensten de schrijfwijze van de aardrijkskundige namen van Neder- land, aangegeven in de Lijst der aardrijks kundige namen van Nederiand, uitgegeven door het Koninklijk Aardrijkskundig Genoot- sohap, moest worden gevolgd is voorhands buiten werking gesteld. Het is gehleken, dat ook in verband met de nog bestaande onzeker- beid betreffende de schrijfwijze der Neder- landsche taal, van verscheddene zijden ernstige bezwaren zijn ingebracht tegen deze schrijf wijze van de aardrijkskundige namen. Eerder is gemeld, dat de minister van bin- nenlandsche zaken in verband met klachten t.a.v. invoering van bovengenoemd beslmt dit in nadere overweging had genomen. De be zwaren, welke hiertoe hadden geleid, zouden van administratief-wetgevenden aard zijn. Is het bovenstaande berieht nu zoo op te vatten, dat dit besiuit inderdaad voorshands buiten werking wordt gesteld? vraagt de N. R. Crt. EVENREDIGE VRACHTVERDEIELING. De Eerste Kamer heeft gisteren het wets- ontwerp betreffende de wet op de Evenredige Vrachtverdeeling zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De beer De Jong (r.k.) merkt op, dat uit- voering van de wet op de vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart niet voldaan heeft. Spr. vertrouwt, dat de regeering de fouten zal hebben begrepen. De groote fout is, dat de binnenscheepvaart, inzonderheid de particu- liere en de kleine readers, aan banden zijn gelegd en dat de groote door allerlei bepaiin- gen werden verlicht. Spreker somt eenige bezwaren tegen de wet op, waaronder het wachten op de schippers- beurzen. Dit beteekent armoede voor vele schippers, die niet graag naar den steun loopen. Spr. wijst op het streven om te blij ven beneden de tarieven der bevrachtings- commissies. Bij het nieuwe wetsontwerp wil spr. betere samenstelling van de bevrachtimgscommissies en vermindering van hun aantal, en meer uni- formiteit in de uitvoering van de wet. Met deze en andere wijzigingen zal het nieuwe wetsontwerp beter voldoen dan het tegen- woordige. Het gaat er om, den schippers een menschwaardig bestaan te verzekeren. De Minister van Waterstaat, de heer Van Buuren, zal traohten, in de nieuwe regeling met de bezwaren zooveel mogelijk rekening te houdlen. Meer kan spr. thans niet zeggen. Wat de beurtvaart betreft, ook deze is in terugigaande lijn gegaan. De codndlnatie van het goederenvervoer zal ten deze ook nuttig werken. Het „HandeLsblad" sohrijft: Met de boottrein uit Vlissingen, die Dinsdag- avond om 9.10 uur op het Centraal Station aankwam, arriveerde een gezelschap van tach- tig Engelsche predikanten en burgemeesters van Londensche voorsteden voor een twaalf- daagsch bezoek aan Nederiand. Aanvankelijk had dit gezelschap uit 150 personen zullen bestaan, doch zeventig van de oorspronkelijk ,,De toekomst," herhaalde Roger vaag, want hij was geschrokken van die uitlbarsting. ,,Ja, Betty's kinderen en kleinkinderen, jouw kinderen en kleinkinderen. Moet de familie langizamerhand lager en lager zak- ken? Moet Betty zwoegen en slaven, tot ze er bij neenvalt?" „Groote hemel," riep Roger uit. Zwoegen slaven." ,,Daar draait het todh op uit, mijn jongen. Je moet de zaken nemen zooals ze zijn." „Wat moet ik dan doen?" vroeg Roger geslagen. ,,Je theorleen overhoord gooien en je stij- ven nek buigen. Ja, daar zit hem de knoop. Je hebt een harden kop en een stijven nek. Dien moet je nu voor Betty maar eens buiigen." Roger antwoordde niet, hij was doodsbleeik. ,,Je schoonvader heeft er met me over ge- sproken", ging Joe zach'ter verder. ,,Hij denkt vindt, dat het tijd wordt, dat je het Betty wat gemakkelijker maakt." Roger stond vlug op en begon de kamer door te loopen. Maar Joe ging zonder mede- lijden voort: ,,lriij heeft me geizegd, dat Betty's bruidschat voor haar klaar ligt en hij vindt, nu het kind er Is, dat zij het geld moet heblben." ,,Zoo, is het dat?" zei Roger half tot zich- zelf. „Ja, zei hij; dat je voort kon gaan met idioot te doen, hij zou zijn woord tegenover Betty houden, of je kon, zooals hij het uit- druMte, uitscheiden met blind en zelfzuchtig zijn en haar haar deel geven. Denk er nu maar eens over, Roger." Hij stond op en sdhoof zijn stoel achteruit. ,,Ga je?" vroeg Roger, als was hij gehyp- notiseerd. ,,Ja, ik ga. Ik helb gezegd, wat ik zeggen moest. O, zeg haar, dat ik teruig ga naar Gibraltar." ,,Naar Gibraltar?" riep Roger uit. ,,Ja, ik denk, dat het me beter zal beval- len dan Ierland." ingeschreven deelnemers hebben zioh terug- getrokken, omdat zij een bezoek aan Neder iandte gevaarlijk achtten! De Enigelsch-Nederlandsche reis-instelling World Friendship Tours, die den laatsten tijd op den voorgrond treedt door het organiseeren van wederzijdsche bezoeken van Engelschen aan Nederiand en van Nederlanders aan En- geland zij had er bijvoorbeeld ook voor ge- zorgd, dat 960 Engelsche scholieren te Am sterdam en in omliggende plaatsen hun Paasch-vacantie konden doorbrengen had voor de trip, die Dinsdag begon, groote belang- stelling ondervonden. Zij zou bestaan uit een select gezelschap van leidende figuren uit Lon- den en omgeving. Reeds maanden tevoren had zij, 150 deelnemers kunnen noteeren. Edoch, nadien gebeurde er iets, dat velen dead be- siuiten toch maar liever af te zien van een bezoek aan deze zijde van de Noordzee. Het Derde Rijk lijfde zonder slag of stoot Oosten- rijk in. Deze gebeurtenis maakte diepen in- druk op duizenden Engelschen. Terecht overigens. Een onverwacht gevolg van het een en ander was echter, dat vele inschrijvers aan de „frien,dship tour" naar Nederiand hun naam uit de lijst van deelnemers lieten schrappen. En telkens bleek, dat bij vrijwel alien hetzelfde motief ben daartoe had bewogen: nu Oosten- rijk geannexeerd was vonden zij het beter het vaderland voorioopig niet te verlaten Zoo bleven er van de 150 net tachtig over. Voor dit moedige troepje nu is een uitgebreid en sterk gevarieerd reisprogramma in elkaar gezet. RELANGRIJKE RESPREKINGEN TE LONDEN. De Londensche correspondent der N. R. Crt. meidt Londen wordt deze week weer het tooneel van groote diplolmatieke activiteit. Drie be- langrijke gebeurtenissen staan op het pro- gramma, de vergadering van de sub-commis- sie van de niet-inmengimgscommissiede on derteekeninig van het Engelseh-Iersche ver- drag en de besprekingen met de Fransche ministers. De vergadering van de niet-inmengingscom missie een belangrijk evennament te noemen, lijkt op het eerste gezacht misschien lichtelijlk overdreven. De resultaten van de besprekin gen in dit lichaam zijn het iaatste half jaar niet van dien aard geweest, dat men geneigd zou zijn de thans geopende vengadering met veel spanning tegemoet te zien. Desondan'ks zijn er redenen de bijeenikomst van heden als belanigrijiker dan vele van haar voorgangers te beschouwen. Het is namelijik niet omwaarschijnlijk, dat zij zal beslissen of de organlsatie in het leven zal worden gehouden, dan wel voorgoed zal wor den geliquidcerd. De toepassing van de beginselen van niet- inmenging en de controle daarop kost geld, hoe onvoimaakt de toepassing en de controle ook moge zijn. Sedert Noveonber van verie den jaar helbben reeds verschillende leden van de commissie hun contributie aan de gemeen- schiappelijke kas gestaakt. Rusland is begonnen en zijn vertegenwoor- diger heeft veriklaard, dat de niet-inmenging in den bestaanden vorm een klucht was en dat zijn regeerinig niet verkoos daar verder voor te bet Eden. Volgens het principe oog om oog, tand om tand, dat vrijwel alle werlkiaaamheden van de commissie heeft beheerscht, hebben Duitsch- land en Italie toen geantwoord, dat zij in dit geval eveneens hun contributie zouden inhou- den. Verschillende andere leden hebben zich geleidelijlk aan bij deze financieele staking aangesloten. Het gevolg is geweest, dat de lets in zijn gezicht gaf Roger antwoord, meer dan zijn woorden. Gibraltar was belter voor den majoor, omdat het verder weg was. De herhaalde uitnoodigingen van Sam Hor- nock en het onschuldige aandringen van Betty zouden hem daar niet meer hinderen. 'Roger stond verstomd. Deze toevallige herinnerinig aan de grootte van Joe's offer toonde hem helder de kleinzieligheid van zijn bonding. De muur van vooroordeelen scheen te vallen en een stroom van lioht vloeide over zijn verstand en hart. Joe kneep zijn hand met een pijnlijke ste- vigheid en ging naar de deur. ,,Ga je heusch?" vroeg Roger heesch. ,,Ja, dag, oude jongen." Weg was hij. Roger stond hem na te staren, tot het ge- snor van zijn motor verstorven was. Hij was vol berouw en sehaamte en een vloed van ge- voelens overstelpte hem. Joe ginig in ballingschap, Joe, die hem zijn groot gelu'k had bezongd en wat had hij ge daan? Hij had zijn eigen leven verder geleefd, hij had geen enlkele gewoomte veranderd, hij had, zooals Joe zei, alles genomen en niets teruiggegeven. En wat was l'iefde waard, als zij zelfzuchtig was Hij toeende zach om en vloog de trap oip. 'Betty lachte hem toe, van achter haar witte ibedigordijnen, zulk een beeld vain geluk, dat het Joe's woorden scheen uit te wisschen. Maar Roger, nu gewaarschuwd, meende, dat zij er moe uitzag. Zij stak een waarschuwenden vinger o<p. ,,Bahy slaapt", fJuisterde zij. ,,1'k heb juist de eieren-rekening nagezien, maar het wil niet uitkomen." Een stapeltje kasboe'kjes lag bij haar bed, Rcger nam ze en legde ze buiten haar hereik. „Je hebt je te moe gemaakt," zei hij be- rouwVol. ,,Nee, ilk ben niet moe, maar mijn tellingen willen niet uitkomen." Roger kuste eerst haar en dan het kleine donziige hoofdje naast haar op het kussen. secretaris van de commissie op de iaatste vergadering heeft moeten verklaren, dat de bodem van de kas in het zicht was en dat, tenzij de leden hun leven beteT'den, de geheele organisatie op 15 Mei wegens getorek aan fondsen moest worden opgedoekt. Op de vergadering van heden zal nu moe ten blijken of deze financieele crisis de com missie, die reeds zooveel politieke crisis heeft doorstaan, nu eindelijk den doodsteek toe zal brmgen. Het is allenminst uitgesloten, dat de kwijnende patient inderdaad op deze manier aan zijn eind zal komen. Er is althans voor- alsnog nog geen enkel teeiken dat Rusland, Duitschland of Italie bereid zijn hun respec- tieve hou'dingen te wijzigen. Daar Engeland, noch Frankrij.k van zins schijnen te zijn hun collega's in het niet-immengingswerk vrij te houden, is het moeilijik te zien hoe een bank- roet kan worden vermeden. De vraag rijst dan of met de liquidatie van de niet-immengingsorganisatie ook het voort- bestaan van de oivereenkomst zelf in gevaar zou worden gebracht. Het is niet ondenk- baar, dat sommige onderteekenaars van de niet-inmengingsovereenlkomst maar al te gaame deze zaak zouden aangrijpen om hun vrijheid van handelen te hernemen. Opdoe- ken van de niet-inmengingscommissie zou voorts ook zijn invloed hebben op de ten uit- voerlegging van het Engelsch-Italiaansche accoord. In de documenten, welke aan dit accoord zijn vehbonden, heeft de Engelsche regeering namelijk verklaard, dat zij van haar kant de overeemkomst niet in werkinig zou kunnen laten treden, voordat de Italiaansche regee ring haar vrijwilligers in overeenstemming met een regeling, door de niet-inmengings commissie vastgesteld, uit Spanje zou hebben terug getrokken. Wanner de commissie nu voorgoed wordt begraven, verliest deze voorwaarde dus haar beteekenis en wordt de inwerikinigtreding van het Engelsch-Italiaansche accoord afhankelijk van Mussolini's belofte zijn troepen uit Spanje terug te trekken na het einde van den Spaan- schen burgeroorlog, voor zooveel de commis sie voordiem geen concrete resultaten zou heb ben bereikt. Dit beteekent dus dat de vervulling van de overeenkomst zou moeten waichten op bet ein de van den burgeroorlog, hetgeen, gezien de bewezen, onberekenbaarheid van het krijgs- bedrijf, nog wel eens even zou kunnen duren. DUITSCHE PREDIKANTEN MOETEN EED OP HITLER AFLEGGEN. De predikanten en functionarissen van de oud-Pruisiscbe Evangelische Unie zullen voortaan ,den eed van trouw aan Hitler moe ten afieggen. In geval van weigering zullen zij worden afgezet. HERNIEUWDE OAMPAGNE TEGEN DEN GODSDIENST IN RUSLAND. De hernieuwde anti-religieuze bedrijvigheid van de iaatste weken heeft, volgens het Han- delsblad, deze' week, de Russische Paasch- week, een toppunt bereikt. De thans woedende oampagne is niet minder dan die, welke volgde op de „oorlogsverklaring aan de hemelbewo- ners" van de ,,Prawda" in Maart 1923. De Russische kranten vermelden processen, arres- taties, onderzoekingen en liquidaties bij leden van de Orthodoxe, ProtestEtntsche, Katholieke, Baptistische, Evangelische, Adventistische en Mohammedaansche geloofsgemeenschappen in vrijwel alle deelen des lands. De meest gecom- pliceerde beschuldigingen van Boecharinisme, Trotskisme, samenzweringen, moorden. beroo- vingen, spionnage, spoorwegsabotage, oogst- mislukkingen, monarchisme en fascisme wor den geuit. De meeste leiders die hierbij zijn betrokken, worden slechts met initialen in de kranten aangedudd, waarschijnlijk om hun namen niet bekend te laten worden als mar- telaren. ,,Ik heb een geschemk meegeforacht, Betty,"' zei hij. ,,Wlat?" riep Betty. Bollen?" ,,Nce, het is een geschenk voor den jongen heer Beck van zijn grootvader." ,,0", zei Betty, blij en nieuwsgierig. ,,En wat geeft Paps aan baby?" ,,Nu, het is voor jou ook, het is voor ons allemaal. 'Het hangt er van af, of je het heb lben wilt, Betty. Het is je bruidschat." Zij werd bleek en keek Roger vragend aan. Met een schok zag hij den smeekenden blik in haar oogen. Dan zei ze laungzaam: ,,Het hangt van mij af, zeg je, of ilk het heb ben wil?" ,,Ja," zei hij stil. ,,Van jou, Betty-lief." Hij kon bijna het klcppen van haar hart booren, hij voelde het, toen zij zijn hocfd orn- laag trok, tot naast dat van het slapende kind. ,,Ik denk, dat we het moesten aannemen," zei zij. ,,Ik denk het ook," stemde hij toe. Hij hield zijn boofd op en zag haar gelaat stralen'd van inwendige vreugde. ,,0!" riep zij uit. ,,Dus de kleine John Beck krijgt wat hem toekomt. Niet, dat we niet gelukkig zijn geweest," ging zij bevtnd voort. „ik ben volmaakt gelukkig geweest. Maar ik vind, dat het kind het recht heeft op alles wat zijn moeder hem geven kan, zoowel als zijn vEider." .Betty, liefste," zei hij. ,,Ik ben blind en zehlzuchtig geweest. Ik heb jou alles laten opofferen en ik heb niets voor jou gedaan." ,.Zoo moet je niet praten," viel zij hem in de rede. ,,Je hebt me alles gegeven wat ik in de wereld verlang. Mijn leven is vol geluk geiweest. Voor mijizelf helb ik ndets meer noo- d:g, maar in deze iaatste dagen heb ik wel nagedacht, of het eerlijk zou zijn, den kleinen John zijn erfdeel te o-nthouden." Dan kuste Roger eerst haar en toen de baby. ,,De kleine John Beck zal helblben wat hem itoekomt," zei hij. BI'NDE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1