Landbouwberichten Gemengde Berichten Laatste Berichten DOOR EEN VRAOHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. ALLE KLEEREN VAN ARM GEZIN GESTOLEN. DOOR EEN MOTORFIETS AANGEREDEN EN GEDOOD. INGEZONDEN STUKKEN. SCHEEPV AARTBE WEGIN G. wat kunnen die wijven 't 'nen goedwillenden hardwerkenden en braven kearel toch moeilijk maken Verder wierd er in den trein nie meer ge- sproken. En 'n bietje triest kwamen we in Amsterdam aan. 'n Nevelig voorjaarszonneke vaagde over de rumoerige stad mee 't geklingel van de trams, 't getoeter op 't water van vlugge walmende motorbootjes, 't remmend lawijt van auto's en 't gebleer van kranten- en blommenkoop- lui. iDonker schaduwde de Sinterklaaskerk achter 't lichtgeflits op 't beweeglijke water, waarboven zwermende zilvermeeuwen witte spiralen trokken in den zongouwen nevel. De groote hotelgebouwen rechts blokten massaal omhoog, den gouwen nevel in, terwijl 't Damralk, als 'n drufcke rivier van licht, stroomde tusschen de booge gevels. Na den langen tocht deur den stillen, zonnigen bui- ten, mee de verre enders, viel die massieve stad zwaar op onze ziel en efkens stonden wij allebei, mensohen van den buiten, stil voor al dieen grijzen steen, vriemelend beweeg en schurend lawijt, waarvan onze ziel zich schaafde. ,,Koffie kunnen we op de boot krijgen," zee den Vic toen: „kom maar mee, Dre, ik weet den weg." We draaiden onzen rug naar al die vreemdigheid, gingen onder donkere, kille tunnels door en we roken daar't water al van 't U. Toen bleef den Vic even staan. Pakte me bij den mouw. ,,Dre ,,Vic ,,EhHanneke weet nog van niks, he?" ,,Neee, tenminste nie van mij, ge wou nie hebben da'k 't heur schreef." „JawelEhhm! Ik'k zou dus nog terug kunnen gaan, mee je." ,,Ja, Vic, da kan! En dan hebt ge vanavond flinlk de smoor in en ge kunt in gin veertien dagen 'nen kwast hanteeren „Kom dan maar mee!" En mee 'nen zwaai van z'n vioolkist rukte-n-ie zich van z'n eigen gedachten af. Zwijgend kwamen we in de loodsen van de Zeevaartonderneming, die den ,Vic zou over- brengen naar de Nieuwe Weareld. Ge brak er den nek ov.r koffers en zenuwaehtige men- schen en als den Vic al dat zenuwaohtig gedoe aanzag, wierd hij kalm. En eerlijk gezeed, amico, ik was wel wat minder op m'n gemak. Da'k 'nen goeien, braven kameraad, waarmee ik zooveul had afgetobd, nou ging wegbrengen veur zo'n verre reis, wie kost zeggen, hoe lang, begost nu te gloeien in m'n borst. Als we onze kaarten hadden laten controleeren en op 't schip gingen zonder denen druppel water te zien! Eigenaardig veur 'nen mensch als ik dan was 't efkens trap op- trap af, smalle gangen deur, mee genumnurde deurkes en dan kwamen we veur 'n deurke, waarvan den Vic zee: „hier is 't!" „Hier is 't? Watte?" vroeg ik. Maar hij verstond me nie, in de drukte, want veul menschen zochten huilie hut. Vic gooide 't deurke open, bekeek z'n hutje, z'n bed, z'n kasten, z'n waschwater, dan smeet ie de viool ep 't bed, ook zijnen*hoed, ging zitten en zee: „ik ben voorloopig thuis, Dre." „Is da nou de z.g. patrijspoort, Vic?" wees ik naar 'n rond raam, heelegaar gevat in zwaar koper. „Jawel, Dre, da's de koekoek!" ,,Brengen ze hier oew eten nou ook?" ,,Bejeeten doen we in salon B. Zal ik je dalijk laten zien. En nou? Eerst 'n borrd of 'n kop koffie, Dre?" „Is hier dan wel 'n belleke, Vic?" „Jawel, maar dat gebruiken we niet; kom mee, dan gaan we naar de kroeg." Ge kost zien, dat ie meer deus reis gedaan had! Afijn, den tijd vloog om, want voor mij was 't allegaar nuuw en de Vic liet me alios zien. En ik begreep ook, waarom ie reisde mee niks anders bij 'm dan 'nen tandenborstel en 'n viool. Hij kost hier alles gedaan krijgen en... den Vic kost reizen...! Dat zag ik dalijk. We kregen 'n goei maal eton, ,,koffiedrin- ken" noemden ze dat en toen ging er 'n bel of zoo iets en ik moest van 't schip. Witte wa'k zoo gek vind, Vic?" „Nou?" „Ik ben nou op 'n groot zeeschip gewist, enkele uren zelfs, 'k heb er gegeten, gedron- ken, me veur de lol laten scheren en zoo en ik heb nie meer water gezien als wat er in m'n glaske zat, dat ze naast m'n tas koffie gezet hadden, 't is sjuust of deus ding op 't droge ligt, of... eh... zijn we nog nie op 't echte schip Den Vic lachte 'ns smakelijk en toen ging de tweede bel. Hij stak z'n hand uit. En efkens wierden z'n oogen rood. Steuvig kneep ie in m'nen knuist. „Dre, vriend, bedankt voor alles! Hou 'n oogje in t zeil, als je wil, op m'n boschhuis en op Herman en m'n vrien- delijke groeten aan Trui en Dre HI, man!" Ineens zat -ie weer in Ulvenhout en z n oogen glansden nat. Ik had trouwens oolk moeite m'n eigen goed te houwen. „Vic, goeie reis, kearel! sterkteEen m'n hartelijike groeten asteblieft aan Hanneke! En Hij kneep m'n hand nog vaster. >EnehZaligen Paasch, man, daar aan den wijen overkant!" De derde en leste bel ging. Ik moest van t schip ,,'t Zelfde Dre, 't zelfde! Ik bon die dagen met m'n gedachten bij Trui d'r koffie-met- koek, hoor!" Ej,.Vic,ehkom zoo rap moge- lijk verom. Meez'n drieen! Kunnen we 't veul gezellig hebben, jonk, bij ons!" Den Vic slikte. Keek omlaag. Toen douwde 'n vent me van 't schip af. De loopbruggen wierden meo kranen aan den wal gehaald en langzaam kwam 't schip los, onderwijl als er muziek gemaakt wierd aan dek. 'k Heb nog*fang staan wuiven. Want ik kost den Vic onderscheien, tusschen al die wapperende zakdoeken, want die glansden nie zoo zilverig als den Vic zijnen witten kop, die in den gouden nevel verder en verder ver- dween. Naar Amerika En as ie me uit Jt oog was, dan viel er wel efkens 'n leegte in en rond me. En ik merkte ineens, da'k alleen stond en teugen m'n eigen zee: „den Vic is dus weg!" Ik keek nog 'ns over 't water, maar niks anders viel in m'n oogen dan t geflits van gouwen zonneschervels, die deinden op t groote water. En ik docht, ziende naar dAar, waar ik 't schip vermoedde, ik docht hardop, en in trouwste kameraadschap„Vic jongen, vein harte: 'nen Zaligen Paasch!' Toen draaiae-n-ik langzaam weg van deus triest-leege plek, ging Amsterdam in. Naar Dre en Wieske, want ik had er m'n bood- sohappen nog te doen veur Dre III, lijk ge verstaat In Ulvenhout kan ik nog nie goed gewoon worden aan 't gedacht, dat m'nen kameraad den Vic daar gunder niemeer in 't bosch zit Te zwoegen aan z'n Donkere Licht". En als ik 'ns z'n boschhuis opzoek, Herman ontmoet en dan in plek van den Vic z'nen witten, scherpen kop, den zwarte, bollen kop van den Jaan onder m'n oogen krijg, dan is 't sjuust, of ik den Jaan niemeer kan uitstaan En da's toch nie waar, amico! 't Is 'nen heel ouwen kameraad, maar 't is nou 'n prentje in 'nen gaar verkeerden lijst. Herman en ik zijn kolossaal goeie vrinden geworden! Den beest voelt dat we allebei denzelfden Vic missen. En als ik mee den Jaan 'n pijp zit te rooken in 't atelier, dan ligt Herman uren mee z'nen gebrilden kop op m'nen knie. ,,Ik snap nie," hee Janus al gezeed: ,,wa gij in da monster ziet! 'Nen tijger is 'n lam- meke vergeleken bij da merakel!" ,,Ge went aan 'm, Jaan; ge went aan 'm. Ge mot nie vergeten: dieen beest is hier thuis en gij zijt veur hem 'nenindringer!" Toen 'k dat zoo 'ns teugen 'm gezeed had verlochtte me dat wezenlijk: „gij zijt hier 'nen indringer, Jaan!" Ineens mocht ik 'm weer liever. Maar heelegaar gewend worden aan deuzen toe- stand, neee, dat nooit. t Boschhuis is op den oogenblik 'n kunst- kapel; de ziel is eruit! En nou, amico: 't is Paasch! Den krenten- mik is besteld, de kinders komen weer af, 't zullen schoone dagen gaan worden! En als we Zondagmergen thuis zijn uit de vroege kerk en de kinders en de kleinkin- ders, Dre III naast z'n Wieske, weer ge- sch&drd om onze groote ronde tafel, in den wermen huis, waar 't geurt naar Trui d'ren beroemden koffie, naar den goudgelen eier- struif mee spek, naar den verschen krenten- mik van den Fielp en de bekers appelsienen- sap op de glanzend-witte tafel te fonkelen staan als of ze geschept zijn uit 'nen gouwen zonneplas, als 't geluk dan uit alle oogen iblimkt, want w&ar ter weareld is 't beter dan om Moeders tafel, dan zullen m'n gedachten veul gaan naar dat verre hospitaal, daar aan den anderen kant der weareld, waar, zoo is mijnen diepsten Paaschwensch, den Vic's en Hannekes Kerstbede in vervulling moge gaan, op deus Hoogtij van Opstanding uit 't Donker naar 't Nieuwe Licht! Zooals op Paaschmergen, na den triesten Rouw van Goeien Vrijdag, aan dieen bloeienden en gloeienden Oosterkim, den stralenden zonnehostie majestueus ontstijgt aan dieen karbonkelenden, gouwen kimmekelk, geheven in de Handen van den Schepper eigens, Die zoo den Eersten Paaschdag als den groote Communie 't algeheele Menschdom toereikt. Dan is alles triest en rouw van den Goeien Vrijdag vergaan voor den Glorie van den Nieuwen Dageraad van Pahsch, die als 'nen ubelenden zonsopgang triumpheert over den zwarten Nacht van den Calvariekruisberg, dieen top van leed. Amico, ik mot er gaan afscheien. Namens Trui en Drd III 'nen Zaligen Paasch en gin haarke minder van oewen t. A v. DRE. EXTRA KALVERTOEWIJZING IN VEK15A-N!) MET HI T MOM)- EN KLATJW2EER. De minister van Economische Zaken heeft besloten, dat met het oog op de bij de laat- ste mond- en iklauwzeer-epidemie geleden verliezen de aan de ondersdheidene gewesten voor 1938 verleende' kalverfcoewiijzingen alsnog een verhooging izullen ondergaan. Bij de bepaling van de uit dien hoofde aan de gewesten toe te kennen extra toewijzing is uitgegaan van een uitgebreid en nauwkeurig door den centralen crisis-controledienst inge- steld onderzoek, alsmede van de cijfers, welke dienaangaande door den veeartsenijfeundigen dienst zijn gepubliceerd. Op dien grondslag is het aantal extra schet- sen voor geheel Nederland op 28.506 vastge- steld. Ten aanzien van de toewijizingen bmnen de gewesten, de toewijizingen dius aan de ver schillende daarvoor in aanmenking komende veehouders, is Ibepaald, dat alleen zij, op wier bedrijf volgens officieele verklaringen na 1 Augustus 1937 mond- en klauwzeer heeft ge- heersoht, voor deze toewijzing in aanmerking kunnen komen. Voorbs zal bij de vaststellinig van de toewij zing rekening worden gehouden met: le. het aantal aan mond- en [klauwzeer ge- storven dieren boven 1 jaar tijdens de periode, gedurende welke het bedrijf door den veeartse- nijkundigen dienst toesmet is verklaard; 2e. het aantal na de vorenbedoelde periode aan mond- en klauwzeer gestorven dieren boven 1 jaar en de tijdens en na die periode tengevolge van genoemde ziekte plaats gehad hebbende noodslachtingen van dieren (boven 1 jaar; )3e. het aantal stuks vee boven 1 jaar, het- welk door het mond- en klauwzeer wrak is geworden en dientengevolge spoedig zal moe- ten worden opgeruimd. De gewestelijke landibouw-crisis-organisa- eullen zoo spoedig mogelijk bekend maken, waar en op welke wijze aanvragen voor deze bijzondere toewijzing dienen te worden inge- diend. DE RUPSEN VAN DE BASTAARDSATIJN- VLINDER BEGINNEN DE NESTEN TE VERLATEN. De Nederlandsche Heidemaatsohappij zendt het volgende bericht: Nadat de rupsen van de zoo sohadelijlke en gevreesde bastaardsatijnivlinder de winter- maanden in haar overwinteringsnesten heb ben doorgebracht, zijn zij, door het zaohtere weer daartoe verlokt, sedert Wbensdag j.l. be- gonnen, deze nesten te verlaten en hebben zij bereids met hare schadelijke vreterij aan de knoppen een aanvang gemaakt. In den aan- vang verlaten zij deze nesten nog slechts op warme dage in de middaguren. Nog is het dus tijd om door het uitknippen van nesten, die gemakkelijk te herkennen zijn, dit schadelijk gedierte in den Ihof, in boomgaarden, in de plantsoenen en weglbeplantinigen, te bestiij- den, maar spoedig ingrijpen is geboden. Vooral in de buurt van boomgaarden verdient het aanibeveling, heggen en ook andere aangren- zende beplantingen thans zoo spoedig moge lijk te zuiveren, opdat straks de rupsen, wan- neer gabrek aan voedsel dreigt, niet overkrui- pen naar waardevoller cultuurgewassen. Slechts weinig boomsoorten zijn dan voor hun vraatzucht veilig: eik, wilg, berk, els, haag- doom, alsmede onze ooftboomen, moeten het dan ontgelden. Volgens waarneming van onzen landgenoot De Fluiter is dan zelfs de te velde staande rogge van hun gading. Omdat de rupsen thans reeds de knopschub- ben hebben doorboord, is reeds schade aange- richt: men late toet niet tot een ernstige plaag komen. Uitknippen en verbranden der nesten is een afdoend middel, dat, indien het arbeids- loon geen overwegend 'bazwaar vormt, zeker de voorkeur verdient boven het toepassen van bestuivimgen. Voor zulk een bestuiving is het tijdstip nog niet aangebroken, deze kan eerst met goed gevolg plaats vinden op een oogen blilk. dat het meerendeel der rupsen zich bui ten de nesten bevindt. MELKBOER VERBALISEERD. Woensdagochtend hebben controleurs van de centrale crisis-controledienst, in samenwer- king met de Kon. marechaussee op den Haar- lemmerweg te Amsterdam een melkboer ver- baliseerd, omdat hij niet was aangesloten bij de door den minister van Economische Zaken aangewezen organisaties, welke thans de sedert 3 April j.l. geldende consumptiemelk- regeling uitvoeren. De consumptiemelk, welke hij vervoerde, is ter plaatse inbeslaggenomen. DE MOORD OT EEN NEDERLANDSCHE VROUW TE ANTWERPEN. iDe 29jarige !H. V., die verdacht wordt van den moord op de Nederlandsche vrouw C. v. P., is Woensdagnacht in zijn woning te Ant- werpen teru'ggekeerd. Hij werd door de poli- tie gearresteerd, aldus het A. N. P. De moord moet reeds op 19 Maart gepleegd zijn, zoodat het lijk in verregaanden staat van ontbinding werd aangetroffen. DE VIJFVOUDIGE MOORD TE LOCHEM. iWoensdagmiddag hebben dr. Hulst uit Lei den en dr. Hesselink uit Arnhem, sectie ver- richt op de lijken van de vijf slachtoffers van den moord te Lochem en op dat van den da- der. Hierbij is komen vast te staan, dat de vijf slachtoffers door moord om het leven zijn ge- komen, nog voordat de brand was gesticht. In de nalbijheid van de boerderij is een met bloed besmeurde lantaam en voorts een bijl gevonden, waarmede de moord moet zijn ge pleegd. (Wat de dader na den moord gedaan heeft is niet precies komen vast te staan. Zijn lijk, dat onder de resten van de hoodiberg werd ge vonden, was door het vuur verkoold, hetgeen de sectie zeer heeft bemoeilijkt. Het is niet komen v-ast te staan, dat de man zich door ophanging van het leven heeft be- roofd. Na de sectie zijn de stoffelijke over- schotten naar het lij:kenhuisje te Lochem ge- bracht. IWoensdagmiddag smeulden de puinhoopen van de gedeeltelijk afgebrande boerderij nog. De nog overeind staande resten zijn in den laten middag omver gehaald. iOp den oprit aan de v. d. Takstraat te Rot terdam is Woensdag een ernstig ongeluk ge- beurd, dat den Mjarigen D. Stolk, matroos op het opleidingschip aldaar, het leven heeft ge- kost. De jongen, die op zijn fiets zat, wilde tus schen een auto en een anderen wielrijder door- glippen, toen hij de maeht over het stuur kwijt raaJkte en (kwam te vallen. Hij kwam juist te- recht voor een bestelauto. De bestuurder kon door remmen een aanrijding niet meer vermij- den, omdat de jongen als het ware regelrecht onder den auto schoot. Het rechtervoorwiel ging den jongen over de beenen en het rech- terachterwiel over de borst. Hij liep daarbjj zulke zware inwendige kneuzingen op, dat hij vrijwel op slag dood was. Een eenvoudig gezin uit de Kanaalstraat te Amsterdam is, meldt „De Telegraaf", ernstig gedupeerd door inbrekers, die in korten tijd vrijwel de geheele garderobe van het echtpaar en al het linnenigoed uit de kast plus nog een bedrag aan geld stalen. Een oude japon van de vrouw lieten de dieven in een kast hangen. Overigens stalen zij vrijwel alles. Dat waren drie pakken van den man, waaronder er een was, dat de beWoner dezer dagen van moei- zaam bijeengespaard geld had kunnen koopen. Voorts een regenjas van den man, een man tel, een paar schoenen en twee jurken van de vrouw, een lap stof, zes lakens, zes theedoe- ken, zes sloopen, drie handdoeken enz., kort- om alles wat de dieven aan linnengoed en kleeren vonden, stalen ze weg. Verder nog een kaartpotje, waarin f 21,5i0 was geborgen en 2 uit een glazenkast. De vrouw was 's morgens even uitgegaan om waschgoed weg te brengen. Toen zij een uur later thuiskwam vond zij het vreemd, dat de etagedeur open was. In haar woning wachtte haar een veel grootere verrassing. Alle kasten stonden open cn daarin... was niets meer te vinden. Alleen het goed van haar dochtertje hadden de dieven laten liggen. De kleeren van het zoontje waren niet thuis, daar het kind reeds eenige weken in een her- stellingsoord wordt verpleegd. Men zal zich de ontsteltenis van de vrouw kunnen voorstel- len toen zij bij haar thuiskomst slechts leege kasten vond. De inbrekers bleken zelfs een laken van een bed te hebben gestolen, waarin zij vermoedelijk al het gestolen goed hebben verpakt. De vrouw deed direct aangifte bij de politie van het bureau aan den Overtoom, die een uitgebreid onderzoek instelt. Buren hebben reeds kunnen mededeelen, dat zij omstreeks elf uur 's morgens een on- bekenden man bij het huis hebben gezien, die later met een groot wit pak de woning ver- liet. De man had na lange wenkloosheid pas weer werk gevonden en nu zijn er zelfs geen kleeren meer om het zieke kind te bezoeken, want het eenige wat de man nog heeft is zijn kapotte werkpak. WEER BELGISCHE HAANTJES BINNENGESMOKKELD Niet minder dan 1400 kuikens, waarvan de herkomst niet kon worden opgegeven en waarbij evenmin een vervoersdocument bleek te zijn, zijn, volgens de Telegraaf, Donderdag door de politie in de buurtschap Meulunteren in beslag genomen. De kuikens, die met een vee-auto uit Veenendaal werden vervoerd, zouden juist op een boerderij' worden afgeleverd, toen de poli tie ingreep. De auto werd in beslag genomen, terwijl de kuikens naar de Fluimveecentrale in BeekJbergen zijn opgezonden. Het uitgebreide onderzoek, dat nog steeds voortduurt, sc'hijnt er op te wijzen, dat het hier Belgische kuiikens betreft, die, evenals verleden jaar op uitgebreide schaal geschied- de, naar ons land worden gesmokkeld. Na verloop van tijd blijken de kuikens dan bijna uitsluitend haantjes te zijn! De hoofdaanlegger van dezen .smokkelhan- del, die voor dergelijke vergrijpen, verleden jaar gepleegd, door verschillende kantonge- rechten was veroordeeld, heeft zijn straf hier niet willen ondergaan en is naar Belgie uit- geweken. Het vermoeden bestaat, dat hij nu vanuit Belgie dezen handel in Belgische... haantjes, die op een zeer bijzondere, vermoe delijk Japansche wijze, geselecteerd worden, leidt. VALSCHHEID IN GESCIIRIFTE. De marechaussee uit Waalwijk heeft Dins- dag te Waspik den winkelier A. B. gearres teerd wegens valschheid in geschrifte. De heer B. is een der vooraanstaande inwoners uit de gemeente Waspik en sinds jaren lid van den gemeenteraad en van het burgerlijk armbe stuur. De valschheid in geschrifte is door hem gepleegd in zijn kwaliteit van vertegenwoor- diger van een naaimachinefabriek. Hij heeft verschillende huurcontracten valschelijk on- derteekend met de namen van menschen, die hem daarvoor geen toestemming hadden ge- geven. B. streek echter zoodoende de provi- sie op. Voor de betrokkenen had zijn handelwijze zeer onaangename gevolgen. Uit den aard der zaak voldeden zij niet aan de voorwaarden van het huurcontract, dat zij niet hadden onder- teekend en in enkele gevallen had dit reeds loonbeslag tot gevolg. Daarenboven schijnt er nog sprake te zijn van verduistering, die B. ten nadeele van de naaimachinefabriek zou hebben gepleegd. Woensdag is de winkelier voor den officier van Justitie te Den Bosch geleid en door den rechter-commissaris in verhoor genomen. Donderdagavond om ongeveer zes uur stak de 78-jarige B., wonende te Haarlem, op het Soendaplein aldaar de straat over zonder op het ver.keer te letten. Op ongeveer vijf meter afstand naderde een motorrijder met matigen gang. B. werd gegrepen. Hij kreeg een zware hersenschu'dding en een sohedelbasisfractuur, waaraan hij later op den avond in het zieken- huis Joannes de Deo is overleden. De bestuur der van den motor kreeg spierscheuren aan armen en beenen. GEHEIME RADIOZENDER IN BESLAG GENOMEN. De radiocontroledienst heeft Donderdag in samenwerking met den gemeente- en rijks- politie te Dedemsvaart een clandestienen radioizender in beslag genomen. Tegen den overtreder zal proces-verbaal worden opgemaakt. BROEDMACHINE IN BESLAG GENOMEN. Gemeente- en rijlkspolitie hebben Donder dag bij een huiszoeking te Schoonhoven een in werking zijnde broedmachine, met een capaci- teit van 80 eieren, in beslag genomen. De machine, waarvoor geen vergunning was ver- leend, was verborgen in een kast op den zol- der. Tegen den eigenaar, den 26-jarigen D. V., is proces-verbaal opgemaakt. ONGELUK IN EEN DROGISTERIJ Woensdagochtend was een 21-jarige bedien- de in den winkel van den drogist V. E. aan het Spaarne te Haarlem bezig een mand- flesch met salpeterzuur te verplaatsen, die op den grond stond. Hij gleed uit met het gevolg, dat de flesch aan het rollen raakte. Even verder stond een andere flesch met zwavel- zuur; beide flesschen botsten tegen elkander, vielen stuk en de inhoud van de eene kwam met dien van de andere in aanraking. Hier- door ontstond een chemische reactie. De be- diende kreeg een gedeelte van de verbinding over de handen en het linkerbeen en hij liep daardoor brandwonden op. Een 28-jarige be- diende wilde hem helpen, doch ook hij kreeg de vloeistof over zijn handen. Beide slacht offers zijn per ziekenauto naar de Mariastich- ting vervoerd. De wonden zijn zeer ernstig. Om verdere ongelukken te voorkomen, heeft men zand op den vloer gestrooid. Er ontstond in den winkel zooveel damp, dat voorbijgan- gers dachten, dat er brand was uitgebroken. TWEE JEUGDIGE DIEVEN AANGEHOUDEN. In den laatsten tijd zijn te Assen twee m- braken gepleegd, die veel overeenkomst met elkaar vertoonden. De gemeentepolitie is er thans in geslaagd een tweetal 17-jarige jonge- lui te arresteeren. Het zijn A. B., die de hoofddader bleek te zijn, en J. W. beiden te Assen woonachtig. Beiden hebben een vol- ledige bekentenis afgelegd. Naar thans blijkt, zijn verschillende andere inbraken op dezelfde wijze gepleegd. Zoo werd vijfmaal ingebroken aan het adres van den winkelier Joling aan de Ged. Singel, twee- maal bij een winkelier in de Kruisstraat en nog eenmaal bij een anderen winkelier in die straat. Van deze diefstallen was aanvankelijk geen aangifte gedaan. In totaal zij tien inbra ken tot opheldering gebracht. Bij een gehouden huiszoeking heeft de politie boven in de hanebalken van de woning van A. B. een bedrag van f 122 teruggevon- den van de f 160, die bij de Gruno waren ge stolen. AUTO OP VERWARD GERAAKTE FIETSERS IN GEREDEN Toen de 23-jarige heer Schalk, wonende in de ..Nieuwe Huizen" te Breda, Dinsdagavond laat met zijn verloofde even buiten het dorpje Dorst in de richting van Tilburg reed, geraak- ten de sturen van hun rijwielen plotseling in elkaar verward, met het gevolg, dat de heer S. viel en op den rijweg terechtkwam. Op het- zelfde moment naderde een auto uit de rich- ting Breda, welke bestuurd werd door den heer H. uit Tilburg. De heer S. werd aan- gereden en zwaar gewond, buiten bewustzijn werd hij opgenomen. Dr. Sluyters uit Teteringen, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp. Per ziekenauto is het slachtoffer, wiens toestand zorgwekkend is, naar het St. Ignatius Gast- huis te Breda vervoerd. Woensdagmorgen was hij nog niet tot bewustzijn gekomen; men vreest voor zijn leven. GEV AARLIJKE KUIKENDIEF. Dat een rat ook een gevaarlijke kuikendief kan zijn, heeft, volgens „De Telegraaf" de iandbouwer J. v. G. in IJsselstein bij Venray ondervonden. Een groote bruine rat, welke nabij den kippenstal huisde heeft in twee nachten tijds niet minder dan 150 jonge kui kens afgeslacht. Het knaagdier had een ge deelte van zijn prooi weggesleept en verbor gen tusschen het stroo. De gevreesde kuiken dief heeft zijn bloeddorstigheid met den dood moeten bekoopen. Een hond wist hem n.l. te vangen. ONDER EEN AUTO GERAAKT. De 18-jarige Duitsche matroos E. Grfiner, opvarende van de „Mannheim 220" van de Standard Transport Company, is Dinsdag avond op het zuidelijke brughoofd van de Wil- lemsbrug te Rotterdam, bij het oversteken achter een tram om, onder een vrachtauto, be stuurd door den 30-jarigen G. B. uit de Paul Krugerstraat, geraakt. Met een rechteronderbeenfractuur is de jongeman per auto van den Gen. Dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. SPANJAARD VAN MOORD VERDAOHT. Dinsdag hebben recbercheurs van het hoofd- bureau te Amsterdam, op verzoek van de politie te Marseille, op het bijkantoor der Pos- terijen in de Hobbemastraat een Spanjaard, zeeman van beroep, aangehouden, daar hij verdacht wordt van een moord, gepleegd in Marseille. Hij zou daar iemand hebben dood- geschoten. De man, die zeer klein van stuk is, was gemakkelijk te herkennen en de arres- tatie leverde geen moeilijkheden op. Voor alle zekerheid traden de rechercheurs hem met de revolver in de hand tegemoet en van verzet was dan ook geen sprake. Na vervulling van de noodige formaliteiten zal de Spanjaard aan Frankrijk worden uitgeleverd. ZEVEN POTVISSCHEN AANGESPOELD. Op eenige K.M. van Ancona zijn Binsdag- nacht zeven groote potvisschen aangespoeki elk ter lengte van ongeveer 20 M. en met een gewicht van ongeveer 1500 K.G. Visschers hebben twee dezer walvischachtige dieren ge- dood, terwijl de vijf andere op het strand zijn gesleept. De potvisschen trekken groote belangstel- ling. GRANAAT BIJ Ml I.IT AIRE OEFENING ONTPLOFT. Dinsdagmiddag heeft tijdens een oefening op het schietterrein voor de artillerie op het mili- taire vliegkamp El Hajeb (district Meknes) een Marokkaansche tirailleur een niet tot ont- ploffing gekomen granaat aangeraakt. De helsche machine ontplofte. Drie personen kwa men om het leven, tien werden ernstig en tien licht gewond. Het zijn alle Marokkaansche tirailleurs. KINDEREN AAN GEREDEN. WAGENINGEN. In de Veerstraat te Wage- ningen werden vanmorgen 2 kinderen van J. C. Koehoorn, 3 jaar en 15 maanden oud, in een karretje gereden door den 9-jarigen Van R., en toen deze plotseling den weg overstak door een auto aangereden. Het jongste kind werd aan het hoofd gewond en verkeerde in ernstigen toestand. Het andere kind was licht gewond en het jongetje dat het karretje trok kwam met den sohrik vrij. Het wagentje was vernield. BOERDERIJ AFGEBRAND. AKKERWpUDE. In den afgeloopen nacht is de boerderij van den heer A. A. Coonstra te Akkerwoude geheel afgebrand. Zestien stuks vee, enkele kippen en eenden zijn in de vlammen omgekomen. Vijftien stuks vee, een paard en zes biggen heeft men kunnen red den. De inboedel ging geheel verloren. De brand is waarschijnlijk verporzaakt door een brandenden lantaarn, die door den bewoner was geplaatst bij een zeug met biggen. Alles was verzekerd. DE RECHTSOHEN TREKKEN STEEDS VERDER NAAR DE ZEE. MORELLA. De opmarsch der troepen van Franco in de richting van de Middellandsche Zee werd gisteren hervat over een front, dat loopt van Cati naar Chert. De vijand bood slechts zwakken tegenstand, en eenige uren later kwam de linkervleugel van Franco nabrj Lajana, in de linkerzijde van San Mateo aan. De infanterie drong de stad binnen, terwijl de regeeringstroepen naar het Zuiden vluchtten De rechtschen trokken in Oostelyke richting verder. De weg ValenciaBarcelona is gis- teravond over een afstand van verscheidene K.M. ter rechter en ter linkerzijde van Vinaroz voor de regeeringsaanhangers onbruikbaar ge worden, aangezien Franco dien weg doeltref- fend met zijn artillerie kan bestrijken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. i YV AARSOHUWING AAN DE LANDBOUWERS. Naar aanleiding van uw berichtje in uw courant ,,Weest op Uw hoede" aangaande de origineele Chilisalpeter 15% had ik gaame dat U het volgende in uw blad opnam. Bij voorbaat mijn dank. Betreffende de ernstige Waarschuwing aangaande de zoogenaamde Orig. Chilisal peter had ik het volgende: Weten de Heeren Landbouwers dat het absoluut niet wetenschappelyk vaststaat^ dat de, volgens de advertentie, waardevolle bijelementen in Orig. Chilisalpeter wel iets te beteekenen hebben voor de landbouw wanneer men 1 of 2 balen Chilisalpeter per gemet uit- zaait, en dat er geleerden zijn die juist het tegendeel van sommige dier elementen beweren. Weet U, dat er landen zijn waar men vol- strekt geen reclame mag maken met deze nevenelementen Weet U dat de Amm. Salpeter 16,4 en Kalk Ammon Salp. 21 per stikstof goedkooper is van de Chilisalpeter. Weet U dat zij die proeven hebben genomen met Amm. Salpeter 16,4 nitraatstikstof er van overtuigd zijn, dat deze meststof even goed werkt als Chilisalpeter en dat bij deze meststof de kleigrona niet dichtslaat bij regenval. Weet U dat de handel geen orig. Chilisal peter kan koopen dan tegen sterk verhoogde prijzen, omdat de cooperaties en een bevriende groothandel met al de Chilisalpeter gaat schui- ven die ge'importeerd mag worden in Neder land, zoodat de .handel in dit product niet kan concurreeren en de prijzen daardoor te hoog zijn. Weet U, dat U door orig. Chilisalpeter te koopen deze praktijken steunt en U de con- currentie buiten werking stelt die U tenslotte toch laag beprijsde meststoffen brengt. Landbouwers laat U dus niet beet nemen en steunt de concurrentte meststoffen Amm. Sal peter 16.4 en K. A. S. 21 EEN OPMERKESR. Voor Sas van Gent: 14 April. Duitsch s.s. WACHTEL, 554, stukg., Antwerpen. Van Sas van Gent: 14 April. Duitsch s.s. WACHTEL, 554, stukg., R'dam. Voor Zelzate: 14 April. Eng. s.s. MOUNT- JOY, 147, teer, Londen. Van Zelzate: 13 April. Zweedsch s.s. STEN STURE 646, fosfaat, Helsingfors. yoor Gent: 13 April. Fransch s.s. SENNE- VILLE, 2549, erts, Casablanca. 14 April. Noorsch s.s. FRODE, 360, pek- kolen, Goole; Duitsch s.s. MARTA, 295, aard- appelen, Danzig; Nederl. m.s. BERGENDAL, 291, pekkolen, Londen; Foolsch s.s. WILNO, 1121, kolen, Gdynia; Eng. m.s. JOLLY NIGHTS, 182, pekkolen, Boston; Duitsch s.s. FRIE5LINGH]AUS2356, erts, Oxelosund. 15 April. Eng. s.s. PTARMIGAN, 204, ledig, Antwerpen; Russ. s.s. KAMA, 1094, ledig. Kopenhagen; Eng. s.s. DOTTEREL, 580. stukg., R'dam; Ned. m.s. IRENE, 109, papier, Londen; Eng. trawler CAIRNRJGH, 87, ledig. Leith, voor de sloop. Van Gent: 13 April. Eng. s.s. HAWKINGE, 1493. ledig, Cardiff; Zweedsch s.s. WALLO- NIA, 1021, stukg., Antwerpen; Noorsch s.s. LAP'PEN, 304, stukg., Antwerpen; Duitsch m s ANNE PETERS, 246, ledig, Antwerpen; Eng ss BLACKTOFT, 654, ledig, Blyth; Zweedsch s.s. SKARABORG, 849, ijzer, Stock- 14 April. Noorsch s.s. FRODE, 360, ledig, Antwerpen; Nederl. m.s. BERGENDAL, 291, ledig, Antwerpen. 15 April. Fransch s.s. SENNEVTLLE, 2549, 'ledig, R'dam.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6