PSMI g&neest m 'zulvebt dz fluid Sport Schaakrubriek. SCHUSCHNIGG NAAR ELDERS OVERGEBRAOHT HE FRANSOHE SEN A AT AANVAARDT DALADIER'S ONTWERP. TER NEUZEN, 15 APRIL 1938. AXEL. VOETBAL RECHTSZAKEN. DE STRIJD IN CHINA. De Japanners hebben volgens U. P. gewel- dige versterkingen gezonden naar 't zoo bedreigde Sjantoengfront en het schijnt, dat de kans op het oogenblik weder gekeerd is. De Japanners melden namelijk, dat zij den opmarsch der Chineezen gestuit hebben en dat de Chineezen zich uit Tsi Nan hebben moeten terugtrekken. Van Chineesche zijde wordt toegegeven, dat de Chineesche troepen plotseling op heftigen tegenstand zijn gestuit in heel Sjangtoeng en dat Sin Ji en Tsjoe Foe de eenige sectoren zijn. waar zij hun voornaamste veroveringen kunnen handhaven. Hoe de toestand in het door de Japanners bezette Chineesche gebied is, blijkt uit het volgend Hbld.-Times-bericht. Wegens de guerrilla beteekent controle van de steden en dorpen nog niet beheersching van het omringende land, vooral niet daar roover- benden, die altijd opduiken zoodra het ergens niet veilig is, een lijn trekken met de sol- daten. De boerenstand kan niet aan het werk, en het geheele bezette gebied van China blrjft daarom onproductief. Zelfs in Hopei zijn door Japan benoemde bestuurders doodgeschoten door hun eigen volksgenooten, en in Peking, Nanking en Sjanghai is het moeilijk Chineezen van eenige reputatie te vinden die zich beschikbaar wil- len stellen. Het lamleggen van de bedrijvigheid in het bezette gebied is niet de eenige schade. Na het bombardement van de Japanners volgde de brandstichting der terugtrekkende Chinee zen. Alle bruggen en wegen en spoorlijnen zrjn in den strijd beschadigd. Het herstel hiervan zal enorme bedragen kosten. De schade, toegebracht aan de steden en dorpen, kan slechts gezien, maar niet beschreven worden. Alle vee is uitgeroeid. Er is niet gezaaid, dus er zal ook geen oogst zijn. Hon- gersnood is onvermijdelijk. Dijken zijn door- gestoken, dus er komen overstroomingen en als gevolg daarvan besmettelijke ziekten. Zelfs als de Japanners winnen, zullen zij slechts een ontvleesd geraamte overhouden. Toch zijn de Japanners van plan door te gaan totdat de Chineezen totaal verslagen zijn, en de Chineezen zijn even vast besloten door te vechten tot het bittere einde. HOE MEN IN DUITSCHLAND DE BEVOLKING TEGEN HET LUCHTGEVAAR WAPENT. Een der eerste dingen, die het 'nationaal- socialistische regime de burgers bijbracht reeds in 1933 was, dat zij ..Luftkriegge- waertig" zijn moesten. In de eerste plaats heeft men de „Luft- schutzverbaende" opgericht en thans telt het ,,Reichsluftschutzverband" 12 millioen leden, waarvan vijf millioen volledig getraind. Het lidmaatschap van den bond is vrijwil- lig. Wettelijk zijn alle burgers verplicht deel te nemen aan de oefeningen van den bond. Ongehoorzaamheid aan het bevel van het Luftschutzverband wordt bedreigd met boete, en zelfs met gevangenisstraf. Men brengt de bevolking bij, dat vijandelijke vliegtuigen van bases uit ,,die op een afstand van honderd minuten liggen" boven Berlijn hun vernielenden last kunnen neerwerpen. De andere groote steden liggen al even gevaarlijk en zoo vormt een luchtoorlog een voortduren- de bedreiging, daar ongeveer 65 pet. van het Duitsche volk in steden woont, en 25 pet. zelfs in steden van meer dan 300.000 inwoners. De industrieele centra zijn uiterst ongunstig gelegen. Het Ruhrgebied met een bevolking van 10 millioen menschen, die bijeengpakt leven in een zeer klein gebied met de voor naamste ijzer-industrieen zooals Krupp en andere wapenfabrieken, ligt op een afstand van 50 rnijl van de Belgische grens. Opper-Silezie, vrijwel even belangrijk, ligt zoo mogdijk nog ongunstiger, slechts enkela stappen over de Poolsch-Duitsche grens en het derde centrum, in Saksen, ligt op een kanon- schot afstand van de Tsjechische grens. De luchtverdediging is dan ook in Duitsch- lands bewapening een belangrijke factor. Ge- heel gemotoriseerde eenheden, uitgerust met de modernste kanonnen, mitrailleurs van vei- schiilend kaliber, acoustische instrumenten en zoeklichten, zrjn in groote hoeveelheid ver- vaardigd of in construe tie. De Duitsche experts achten een aanval met cntploffingsmiddelen en daarnaast brand- bommen de voornaamste bedreiging. Het is dan ook opvallend, dat er naar verhouding weinig openbare bomvrije kelders zijn ge- maakt, zooals andere landen die kennen. Het zijn voornamelijk de groote gebouwen en fabrieken, die van versterkte kelders voorzien zijn; de particuliere huizen hebben hoogstens een keldei met een onbeteekenende verster- llen gasaanval korht volgens de deskun- digen in de derde plaats. Toch is sinds een iaar ongeveer een goedkoop soort gasmasker in den handel, voor volwassenen en kinderen boven 2 jaar. Voor zuigelingen is nog geen enlossing gevonden. De gasmaskers zijn verspreid in de grootste steden. Aan decentralisatie van de bevol king is nog weinig gedaan. Oud-ibondsikanselier Schusdhnigg is Woens dag naar Havas meldt, vertroklken uit de valla die (hij in de Belvedere bewoonde. Van gezag- heblbende zijde wordt verklaard, dat hij met in. de gevangenis is opgesloten, doch het Par" ket heeft geen enkele mededeelinig gedaan over Sctouschnigg's nieuwe verblijfplaats. Daar onlangs een zeker hooggeplaatst persoon naar het concentratie'kamp Dachau is gebracht, vraagt men zich af of Sohuschnigg niet naar Duitschland gevoerd zou zijn Ibij wijze van Jbesdhermende hechtenis De opvatting, dat een proces tegen den vroegeren bandskanselier wordt voorbereid, vindt steeds minder igeloof. Havas vemam Woensdagavond laat te Wee- nen, dat Sdhuschnigg weliswaar de Belvedere heeft verlaten, doch dat hij izicih nog in de stad Wjeenen bevindt. Naar hot schijnt izal de vroe- gere bonds'kanselier echter hinnen afzienbaren tjjd naar een plaats in Duitschland worden overgeibracht, waar hij zich slechts aan een zeer weinig merkbare ibewaJking zal moeten onderwerpen en op zijn venklaring zidh niet buiten een bepaald gebied te zullen begeven, vrijwel geheel ongehinderd zijn gang zal kun nen gaan. Men gelooft te Weenen, dat een dergelijke maatregel zal worden toegepast op de meeste gearresteerde hooge personen van het voormalig Oostenrijk. Het is mogelijk dat Schuschnigg voor hij 'naar Duitschland zal vertreklken in het huwelijk zal treden met gra- vin Fugger. Nadat de financieele senaatscommissie het financieele ontwerp van de regeering Daladier door de Kamer reeds aangenomen, met alge- meene stemmen had aanvaard, zonder eenige wijiziging aan te brengen (1 lid heeft zidh van stemming onthouden), werd dit Woensdagmid- dag door den Senaat in behandelinig genomen. AJbel Gardey, de rapporteur van de financieele senaatscommissie, gaf een opsoonming van de te nemen maatregelen en vergeleek dit ont werp, getbaseerd op een beroep op het crediet, met dat van Blum, alleen op inflatie geba- eeerd. De financieele commissie vroeg den Senaat voor het ontwerp te stemmen. Marchandeau, de minister van financien, zette daama de groote lijnen van het finan cieele herstel uiteen. De staat zou, zei hij, bij het beroep op het crediet de verplichtingen eerfoiedigen en beoogt dus ook geen enkele monetaire operatie. IHij voegde er aan toe, dat het ontwerp geen einde, maar een begin vonmt. Tensloitte vroeg Daladier den Senaat ver- trouwen in de regeering te hebben. scheidt niemand de echte meer van de twee- lingbroers. De film ,,Tweelingbroers" is wel de beste en geestigste, die wij van deze prinsen van den lach zagen en het publiek reageerde op al hun trouble met daverende lachsalvo's. Piccadilly Jim. -Piccadilly Jim een dagbladcaricaturist, die zijn hartsaangelegenheden in de war stuurt, omdat hij nu juist de familie Pett tot voorbeeld van zijn de heer en mevrouw Prot- ser-serie moest kiezen, van welke zijn uitver- koren Ann een nichtje is. En bovendien beeft zijn vader een welge- vallig oog laten vallen op Eugenia, de zuster van mevrouw Pett, hetgeen de familie even- min gaarne ziet. Zoodat er heel wat avontuur van noode is De Officier van Justitie was in hooger be roep gegaan van het vrjjsprekend vonnis en de andere partijen van bunne veroordeeling. Bij' het getui'genverhoor kwam niets nieuws in deze zaiken aan het licht. De getuigen van heide partijen verklaarden hefczeifde als voor de rechtbank. De advocaat-generaal, requisitoir nemende, achtte in de zaak tegen Ir. Mussert voor dozen noodweer aamwezig en vroeg bevesti- ging van het vonnis der rechtlbank, waarbij deze is ontslagen van rechtsvervolging. (In de zaak tegen den stoker M. .eischte hij wegens mishandeling van Ir. Mussert beves- tiging van het verjordeelend vonnis der rechtlbank tot f15 boete of 15 dagen hech tenis. Ook vroeg hij bevestiging van het vonnis waarbij de straatmaker B. is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. (Ingez. Med.) De Senaat heeft het ontwerp daarna aan genomen met 296 stemmen voor. Slechts 13 senatoren onthielden zich van stemming en 8 waren afweziig. DS. NIEMGIAER. De Berlijnsche correspondent van de Daily Telegraph and Morning Post meldt aan zijn blad, dat Ds. Niemoller uit het concentratie- kamp, waar hij ondergebracht was, weer naar Berlijn is vervoerd, waar hij in de gevangenis te (Moabit is opgesloten. Deze maatregel is ge nomen in verfband met een iziektegeval in zijn familie, teneinde hem in geval van ernst spe- ciaal verlof te kunnen geven tot een betzoek. Ds. Niemoller zal tot Woensdag a.s. in de ge vangenis te Moabit blijven. Dien dag worden ver-strekkende amnestiemaatregelen ver- wacht. Voorts vemeemt de correspondent dat Hitler op voorspraak van verscheidene invloedrijke delegaties, o.m. van hooggeplaatste officieren in principe toestemming heeft gegeven Nie moller in „eervolile" hechtenis te plaatsen in fort Glatz. GELD SPEELT GEEN ROL! iDinsdag heeft de politie te Vlissingen, meldt de Vliss. Crt., een in Engeland gewei- •gerden 24jarigen Duitscher aangehouden, die met de mailboot was teruggezonden. Hij was slechts in het bezit van f 6,—. Een vriendin in Engeland stuurde hem, desgevraagd, een tele- grafischen postwissel van 26,70, terwijl de jongeman in ipolitietoewaring bleef om met den mailtrein naar Duitschland te worden teruggezonden; een retouhkaartje voor deze reis was nog in bezit. Na onbvangst van het geld, verzocht de aan- gehoudene met Londen te mogen telefoneeren en in tegenwoordigheid van een politiebeamibte vond dit gesprelk plaats, dat geen enkele za- kelijke ibeteekenis bleek te hebben. Toen de man maar bleef doorpraten, waarschuwde de aanwezige inspecteur hem, dat dit gesprek „duur" zou worden; maar dit interesseerde den Duitschen jongeman blijikbaar niet. Hij bleef tenminste rustig door praten. Toen zijn spreeklust na 18 miniuten nog niet gestild. bleek te zijn, heeft de inspecteur het 'gesprek d'oen (beeindigen, daar de vreemdeling het anders niet uit het door hem ontvangen geld had kunnen betalen; de meerdere kosten zou- den in dat geval door de politie-adiministratie moeten zijn voldaan. Bij onderzoek bleek dat dit gezellige babbeltje maar even f 25,20 had gekoist, zoodat van het gezonden geld nog pre- cies... 1,50 over was! 'Een typisch staaltje van de gemakkelijke wijze waarop sommige menschen met geld om- gaan, of liever blijk geven dat zij er juist niet mee weten om te gaian! LUXOR THEATER. „Tweellngbroers". Heeft u wel eens iemand gezien, die een strak gezicht hield als hij vertelde een Laurel- en Hardyfiim te zullen gaan zien. En dan was hij misschien nog op een kilometer afstand van de bioscoop. En als hij eenmaal in de voile verwikkelin- gen van iemand, die eens volop genieten wil, is neergezeten en het tweetal nog geen secon- de op het witte doek is verschenen, dan lacht hij al breed uit en hij laat het lachen niet voor het einde. Bij de film „Tweelingbroers" moet men zich alles wat men zich voorstelt van de gein, van de grappen, de fratsen, maar vaak ook den echten fijnen humor van dit kostelijke tweetal in het dubbel voorstellen. Want ze spelen zichzelf 5n hun tweelingbroeders. Wan- neer u dit zoo onmiddellijk niet begrijpt, is bet zoo erg niet, want door dat gecompliceerde tweelingbroedersehap raken niet alleen zij zelf, maar ook hun echtgenooten, ja heele volksstammen in de war. Heeft u bet nog niet begrepen? Wel: Lau rel en Hardy, brave getrouwde burgerlieden, die al reeds in het accentueeren van deze levenshouding verrukkelijk zijn, hebben twee- lingbroers, die als druppels water op ben lijken. Dat zijn matrozen en rabauwen, die graag de bloemetjes buiten zetten. Om in een paar woorden deze dolle geschiedenis te ver- tellen: zij gaan met te zamen een dollar op zak naar een cafe, willen er tracteeren, be- leenen den ring van hun kapitein, komen ten slotte in hun onderkleeeren met dekens gedra- peerd op het politiebureau en dat in de stad waar Olie en Stan wonen, die niet van hen te onderscheiden zijn. Er is niet veel fantasie noodig om te snappen welke allergekste ver- wikkelingen en situaties, van de vermakelijk- ste tot de pijnlijkste hieruit voortvloeien en die het publiek van de eene lachbui in de an dere doen vallen. De kapitein zet beurtelings den echten Olie en Stan en de onechte na, zoo doet de makker wiens kleeren ze beleend hebben; de echtgenooten zien de tweeling broeders voor hun mannen aan, waardoor hevige ruzie ontstaat, waarna ze zich weer met de tweelingbroeders verzoenen en de arme Olie, Stan, Bert en Olf zien 66k zelf die ver- keerden voor de verkeerden aan. Enfin, 't wordt als een in de war geraakt kluwen met wel den climax als de beide stellen, precies eender gekleed in een chic restaurant zijn met de vrouwen, de dure meisjes, den kapitein, den makker, en een dronken heer, die er gek van wordt. Den lof van Stan en Olie behoeven wij niet meer te zingen. Hun gelaatsmimiek, hun ge- baren, de parmantig-bazigheid van den dikke, de onnoozelheid van den domme, wie kent ze niet. Welnu in deze film, die dus eigenlijk een dubbele Laurel en Hardyfiim is, spelen zij hun dubbele rol op precies dezelfde manier met ■dezelfde expressies en gebaren, die hen zoo onweerstaanbaar komisch doen zijn. Ten slotte raakt men de kluts kwijt en onder- voordat vader en zoon gekregen hebben, wat hun hart begeert. Maar zij krijgen het en hoe dat is meer iets om aan te zien dan om na te vertellen: naamsverwisseling en vermom- ming moeten de voornaamste diensten bewij- zen en als men den inhoud leest, valt het niet gemakkelijk om een aanknoopingspunt te vin den voor de gedachte, dat dit toch wel eens een erg aardige film zou kunnen zijn. Toch is zij dat en dit vooral door de voor- treffelijke vertelkunst, welke de regisseur Frank Z. Leonard erin blijken doet. Zijn doel blijft: het vertellen van het verhaal; hij dwaalt er geen oogenblik toe af om zijn doel in het speciale filmeffect te zoeken. Maar het ver tellen gebeurt met een kennelijk filmstijlge- voel, gevoel voor de juiste lengte en de afwis- seling van de verschillende scenes, gevoel voor een enkel fotografisch moment, gevoel ook voor de filmzijde van het spel, dat deze film daardoor vanzelf ook overheerscht. Robert Montgomery speelt de hoofdrol met eenige veerkracht, die het tempo van de heele film aangeeft. Frank Morgan is in de rol van Jim's vader nog beter in de vermomming van Zweedschen graaf dan in persona. Toch zijn het Grant Mitchell, in de rol van Herbert Pett en E. E. Clive in het kleine rolletje van hoofd- redacteur van een krant, waarvoor Piccadilly Jim werkt, die dat extra's in ham spel geven, dat ons er echt voor interesseert, dat iets dat bij de vrouwen vooral bij Billy Burke (Euge nia) te vinden is, die in haar eveneens betrek- kelijk ondergeschikte rol meer de aandacht trekt dan Madge Evans als Ann. CONCERTGEBOUW. VryspraakLevenslang. Danielle Darrieux speelt de hoofdrol in de charmante film die ons onder den Holland- schen titel „Vrijspraak... Levenslang" wordt voorgezet. De geschiedenis speelt in Parijs in drie kringen: die der gefortuneerde bour geoisie, die der rechterlijke macht en verder in de „onderwereld", in het duistere rijk der Apachen van Apacbenwereld is uit den aard der zaak niet iedereen wat hij schijnt. Dat is in de film ook zoo, maar nu toch weer anders dan men zou meenen. Dit lijkt den lezer wel- licht duister, maar een filmrecensent is geen ,luide-verklikker Een Fransche film, een met vele deugden eia weinig zwakke plekken. Bekoorlijk, vlot, met entrain gespeeld, vol gratie en niet zon- der flink wat humor. Fijn door de beheer sching van alien, op eene na. Maar die eene moet ook de uitbundigbeid zelve zijn. Als een lentebries ijlt zij door het verhaal en omdat zij een groot actrice is wordt haar sprankelend en onstuimig spel nergens tot charge, ver- moeit niet en detoneert nooit. Fransche be- koringskunst op haar best! De vader van Jacqueline, de oude Serval is kostelijk; de tegenspeler van bet jonge meisje, Pierre Mes- nard geeft knap spel en weet weeke liedjes goed over het voetlicht te krijgen. Volksonderwys. De afdeeling Axel van bovengenoemde ver- eeniging hield onder de tactische leiding van den heer C. Ham el ink haar jaarvergadering in de openbare school, die, alls gewoonlijk, slecht bezocht was. Onder de diverse voorstellen van het bestuur waren er verschillende van finantieele strek- kinig, o.a. om aan het fonds voor kramers- en schiippePslkinderen een subsidie te verleenen, door een finantieele bijd'rage mede te werken aan het wervaardigen van een propaganda- Volikasonderwijsfiim, een naburiige zusterafdee- ling een bijdrage te verleenen enz. Het ledental bleek van 141 tot 167 te zijn gestegen en gememoreerd werd hetgeen zich in het afgeloopen vereenigingsjaar heeft af- gespef Id. De ontrvangsten bedroegen f 441,13% en het jaar kon met een ibatig saldo van 30,40 worden afgesloten, zoodat op 1 Jan. 1938 de afdeeling zich in een 'zuiver bezit van 60,37 mocht verheugen. De finantieele toe- stand mag gunistiig worden genoemd, ook al leverde de laatste feestavond een tekort op van 18,31. De propagandacommissie werd ten deele herkozen en aangevuld met de heeren W. E. I. de Jager, J. J. Ortelee en F. N. Hiemstra. In het bestuur kwam belangrijke wajziging door het bedanken van den v-oorzitter en de leden Ortelee en Jac. Dieleman Oz. In deze vacatures werd voorzien door de verkiezing van de heeren A. J. iSchieman, W. E. I. de Jager en F. N. Hiemstra. iNadat nog eenilge zaken van huishoudelijken aard waren besproken, werd de vlot aifge- werkte agenda beeindigd met enkele woorden van afisoheid en waardeering voor het werk van den praeses in het jaar, dat hij de af deeling heeft geleid. Ook de beide andere af- tredenide bestuursleden deelden in dien lof en de voorzitter hoopte, dat, nu er verscheidene gamstige perspectieven zijn en er in Axel weer meer en meer liefde en belangstelling voor de zaak van het openlbaar onderwijs gaat be- staan, dat Volksondertwijs weer een periode van groei en bloei tegemoet zal gaan. DE KOMENDE WEDSTRIJDEN. Kon. Nederl. Voetbalbond. Kampioenschap van Nederland. Het prcgramma voor den Eersten is gelijk aan dat van den Tweeden Paaschdag, alleen worden de rollen dan omgewisseld en zijn de gasten van den eersten dag de gastheeren van den tweeden dag. De ploegen blijven dus el- kaar gezelschap houden en het is dan ook best mogelijk, dart de Paaschdagen voor de eene club twee overwiimingen brenigt, waar- tegenover dan staat dat de tegenpartij twee nederlagen te. slikfcen krijgt. Zoo ontrvamgt Feijenoord eerst PSV en den volgenden dag gaan de Rotterdammers naar Eindhoven. Wij denken hierbiji aan t/wee overwinningen van de Westelijike kaanpioensclub. Heracles ontvangt eerst Be Quick en dan moeten de Heracliden naar Groningen trekken. Bij deze ontmoetin- gen bestaat de groote kans, dat de club, die op eigen terrein speelt de overwinning be- haalt, doos eerst een Oostelijke en dan een Noordelijke izege te zien zal zijn. Afdeeling IV. Eerste klasse. BleijerheideN O AD. Men kent de voorgeschiedenis van dezen wedstrijd, tengevolge waarvan NOAD nog- maals een kans geboden wordt om de onder- ste plaats te verlaten, dan wel een beslissings- kamp te moeten spelen, in welk geval deze clubs dan in e6n competitie viermaal tegen- over elkaar zouden komen te staan, hetgeen dan ook een unicum zou zrjn. Bleijerheide won op eigen terrein met 61 van NOAD, maar zij pleegde een onregelmatigiheid, de wedstrijd werd geannuleerd en Bleijerheide moet thans op het terrein van NOAD den strijd opnieuw tegen deze club aambinden. Dit is voor Bleijerheide een streep door de reke- ning en kan haar behoud in de Eerste Klasse kosten, (want NOAD won destijds op haar ter rein met '20 van Bleijerheide. Thans is dtis de toestand z66, dat NOAD reedis aan een ge lijk spel voldoende heeft en staat zij er dus betrekkelijk veel beter voor dan haar tegen- stander. Tweede klasse. RCS—Goes. Een kiamp izonder eenig belang, ultsluitend om de competitie in deze klasse te voleinden. Goes verloor thuis ispelend met 15 van ROS en de Souburgers zullen het vermoedelijk weder tot een oviemvinning weten te brengen nu zij in eigen home de competitie beeindigen. Promotiewedstrijd Derde Klasse. TemeuzenDe Zeeuwen. (Het verloop van den eersten wedstrijd in deze competitie is weliswaar op een nederlaag voor de rood-izwarten uitigeloopen, doch uit het verslag is voldoende gebleken, dat Ter- neuzen geenszins moet iwanhopen over het verdere verloop. Integendeel, onze stadge- nooten zullen, ondanks de geleden nederlaag, met meer vertrouwen deze verdere wedstrij- den tegemoet zien, dan een week geleden. Zij zullen GUDOK alhier een warme onbvangst bereiden, de nederlaag kan gewroken worden en indien dit zoo is staan beider kansen weer gelijk. Nu is het echter absotuut noodzake- lijk, dat de eerste thuis'wedstrijd moet gewon- DE BL.\UWEXZuVNDZAKEN VOOR HET GEREOHTSHOF. Woensdag werden voor het Gerechtshof te Aimsterdam in hooger beroep behandeld de verschillende aanklachten in verband met de incidenten op het Blauwe Zand, ter gelegen heid van het bezoek aldaar van den leider der NjS.B., Ir. Mussert. (Zooals bekend, was deze door de rechtbank vrijgesproken van de tegen hem ingediende klacht wegens mishandeling van den stoker M., op grond van noodweer, en was de sto ker zelf veroordeeld, terwijl de straatmaker B. was veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf wegens bet gooien met steenen, nen worden en dit achten wij zeer goed moge lijk. De Zeeuwen heltaben wij reeds vroeger meermalen lalhier aan het werk gezien, zrj ontwikkelden steed's een snelle partij, doch Temeuizen is den laatsten tijd op dit vlugge tempo getraind en haar spel kan technisch laooger worden aangeslagen. Het is dus maar de kwestie of zij dit zal kunnen ontwikkelen. Er staat zeer veel c*p het spel voor Temeu zen, meer dan voor De Zeeuwen, die nog best een verloren partij velen kunnen, want zij zul len hun kracht wel het ibest op eigen terrein kunnen ontwikkelen. Verliezen de rood-zwar- ten, dan zou er al veel moeten gebeuren willen zij nog een kans behouden. Deze wedstrijd moet dus gewonnen worden, dat alle spelers hiervan goed doordrongen mogen zijn. Snel- heid en samenspel kunnen alleen tot de zoo begeerde overwinning leiden. Wij zouden hiermede kunnen beshaiten, doch voor het bestuur van Temeuzen is het een bij'zondere dag diaar zij bij dezen wedstrijd haar bezoekers voor de eerste maal een be- hoorlijke 'zitplaats kan aanbieden. Temeu zen is n.l. in het bezit gekomen van een over- dekte tribune, de eerste in ZeelandDeze wordt geopend en de spelers van Temeuzen moeten er voor zorg dragen dat het een dub bele feestdag wordt. Een Paascheivolle tri bune met bezoekers, die niet moede worden hoon juichkreten over het veld te doen hooren. Derde klasse. De Eiland Boys behouden nog een goede kans om het tot de tweede plaats te brengen, doch dan moeten zij de Goesehe reserves er onder weten te houden, hetgeen een niet ge makkelijke taak zal zijn. De Temeuzensche reverves gaan bij hun Vlissingsche eollega's op ibezoefc. De rood-zwarten hebben bij de Eiland 'Boys roet in het eten gegooid, zij zijn feitelijk verplicht het voor de Boys weer goed te maken door het tot een over-winning te brengen, waardoor hun 'kansen een extra ver- sterking krijgen. Vlissingen 2 is echter de leidende club in deze afdeeling, die door een overwinning op Temeuzen 2 defindtief beslag op de eerste plaats zal leggen. De taak zal dtis voor de rood-zwarten izeer moeilijk zijn. Nederl. Voetbalbeker. Tweede Ronde. Roosendaal krqigt een plaatselijke ontmoe- ting te aanschouwen, hetgeen reeds lang ge leden is, want de tijd dat zoowel Alliance als RIBC in de Tweede Klasse prijkten is reeds eenige jaren voorbij. Toch zien wij in de toe- komst Alliance weder in de rij der Tweede Klassers verschijnen, haar spel doet voor menage Tweede Klas-club ooiet onder, en het is best mogelijk dat zij in staat zal zjjn dit reeds nu te Ibewijzen. Eindhoven zal In TSC geen gevaarlijken tegenstander zien, evenmin als Juliaota dit van Falemig zal zeggen. Zeeuwsohe Voetbalbond. Eerste klasse. SVO moet naar Bosrihkapelle om daar den strijd aan te foinden tegen BKW, die wehs- waar dit seizoen met meer als eerste doch niettemin tot de sterke ploegen behoort, zoo dat het wel een overwinning van de thuisclub zal worden. iHontenisse heeft nog altijd een ac'hterstand van 2 punten op nummer 66n van de(ze klasse, de Ter Neuzensche Boys. Al is het dus practised nog mogelijk om met deze club als gelijke te eindigen, de kans daartoe is zeer gering te noemen. Vermoedelijk zullen de Axelsche reserves het dan ook niet tot een overwinning te Hontenisse weten te 'brengen, noch tot een verdeeling der punten. Hulst 2 ontvangt de club Ria uit Westdorpe, dat eer- tijds ook tot de gegadigden naar de eerste plaats kon gerekend worden, doch daarin is gefaald, tengevolge waarvan Ria wel als derde het sei'zoen zal besluiten. Tegen Hulst 2 spel end moet de overwinning aan Ria toege- dacht worden. Tweede klasse. De reserves van BKVV zullen in de reserves van SVO wel geen lastige tegenstanders heb ben, althaios voor een zwaardere taak komen de reserves van Hontenisse te staan, die het derde elftal van Axel op bezoek krijgen en hierbij zal hard gewerkt moeten worden om zich de meerdere te toonen. Te (Philippine wordt de strijd beslist tusschen de plaatse lijke reserves en Hoolst 3. In deze kamp den ken wij de overrwinning toe aan het thuisspe- lend elftal. Het reserve-elftal van de Tern. Boys zal te Westdorpe wel niet struikelen tij- dens het bezoek aan de reserves van Ria, evenmin als hun medecandidaat naar de eere- plaats Suiskil 2 zulks zal doen op het terrein van Temeuzen, waar het vierde elftal van de roodzwarten deze reserves partij moet geven. 10. 11. 12. 13. Re2f3 a2a3 Rcld2 Tal—el Rc8b7 Rf8e7 0—0 Tf8d8 Siciliaansche party. In de Sicilaansche partij komen in hoofzaak de volgende voortzettingen in aanmerking: A. Na 1. e4 c5. 2. Pf3 Pc6. 3. d4 cd4: 4. Pd4: Pf6. 5. Pc3 de zetten e6, Pf6, Rb4 en 00. Deze variant is verouderd, daar Wit gemakkelijk een goed spel krijgt. B. De verdediging met 5. d6 en daama g6 en Rg7, de drakenvariant. C. De Scheveningsche variant met 5. d6 en 6. e6, benevens Re7. De volgorde der zetten is gewoonlijk onverschillig. D. De Maroczy-variant, waarin Zwart niet 4. Pf6 speelt, maar eerst e6 of d6. Wit speelt dan 5. c4! en krijgt een zeer sterk spel. Dit is echter steeds te verhinderen door 4. Pf6 van Zwart. E. De Paulsen-variant, zeer solide en sterk, met e6, a6 en Dc7. F. Voorts zijn er nog onregelmatige varian- ten, zooals 2. Pc3 zonder d4. 2. b4, een gam- biet van twijfelachtige waarde, dat den laat sten tijd in zwang komt, en 2. d4 cd4: 3. Dd4: wat ook niet heel goed is. Wit: Strobl. Zwart: Samisch. Weenen 1921. 1. e2e4 c7c5 2. Pgl—f3 e7e6 3. d2d4 c5Xd4 4. Pf3Xd4 Pg8f6 5. Pblc3 Natuurlijk niet e5 wegens Da5t en De5: 5. d7d6 Zwart moet e4e5 verhinderen, Wit moet probeeren, het door te zetten. In de volgende zetten speelt Wit zwak. Re2, 00 en f4 moest geschieden. 6. Rfle2 a7a6 7. Ddld3 Dd8c7 Dd3 is een ongewone en ook geen goede zet. Zwart heeft nu tot plan b5 en Rb7, Re7, 0- q en moet dan kiezen tusschen Pbd7 of Pc6 benevens Pfd7. g oo Pb8d7 Dit komt ook wel in aanmerking, om met Po5 op e4 los te trekken. Het is merkwaar- dig, maar de langzame ontwikkeling van Zwart is op geen manier buiten. 9. f2f4 b7b5 Dreigt ook nog bij gelegenheid ta4, waar door e4 een dekking verliest. d6d5 Pf6e4 door Wit uit te De andere toren hoort op c8. Of de konings- toren naar d8 of naar e8 hoort, hangt van de omstandigheden af. Wit gaat nu op de ge- wone manier op den koningsvleugel aanvallen, maar overziet de bedoelingen van den zoo schijnbaar onschuldigen zet Tfd8. Nu blijkt, dat de dame op d3 niet goed staat. 14. g2g4 Dit is in beginsel de goede voortzetting, maar De2 moest eerst geschieden. 1 4Pd7e5! 15. Dd3e2 iDit is al te defensief. Weliswaar schjjnt 15. fe5: de5: een pion te verliezen, maar er kon op volgen 16. Pe6:! Td3:? 17. Pc7Td2: 18. Pa8: Ra8. 19. Tf2 en wint, of beter 16. Pe6: fe6: 17. De2, waarna Wit door de drei- ging g5 en Rg4 goede aanvalskansen krijgt, al moet hij vei'zwakking van den konings vleugel op den koop toe nemen. 1 5Pe5Xf3t Hiermee wordt de best geplaatste figuur van Wit geruild en komt de dame in de dia- gonaal van Rb7 te staan. 16. De2XfS Dreigt o.a. Rc5. 17. e4e5 18. Df3d3 Niet Pe4 de4: De3 Td4: en Da4: kan niet wegens Rc5. 18Ta8c8 19. P64f3 Pe4Xd2 Inleiding tot den volgenden doorstoot. 20. Pf3Xd2 d5d4 Ook na 20. Dd)2: Rc5t en d4 staat Wit treurig. 21. Pc3e4 Dc7Xc2 De altijd (bebalve in de Maroczy-variant. die daarom zoo sterk is) zwakke pion c2 ia nu gevallen. Ruilt Wit de dames, dan is na 22. Dc2: Tc2: de dreiging f5 en Tg2t zoo exnstig, dat Wit b2 en a3 in den steek moet laten. 22. Dd3g3 ^4d3 Nu komt Rc5 opzetten. 23. Tflf2 Rb7Xe4 24. Tel X e4 Pe4: (wat Rc5 verhinderde) wordt legd door d2. 24. 25. f4f5 Hier had Wit ook kunnen opgeven. neemt al zijn stukken achter elkaar. 25 Dc2Xd2 Wit geeft op. Re7c5 weer- Zwart

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2