Predikbeurten i>oort j Gemengde Berichien KANTONGERECHT TE ROTTERDAM. VERDRONKEN. VOOR VERSTERKING DER DEFENSIE. AXEL. RECHTSZAKEN. VOETBAL. 4 - SCHAKEN. MOTORDEFECT BOVEN DE NOORDZEE. EEN OUDE REDDER OVERLEDEN. WEERVERWACHTING. De rechtbank te Rotterdam he eft ter ver- vulling van de vacature van kantonrechter aldaar opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling Mr. J. J. A. F. Greebe, griffier bij het kan- tongerecht te Zaandam; Mr. H. M. B. ter Haar Romenij, advocaat es procureur te Rotterdam, kantonrechter- plaatsvervanger in bet kanton Rotterdam; Mr. A. J. M. Oonincx, kantonrechter te Ter- neuzen, tevens belast met de waarneming van het kanton Oostburg. Toen tegen etenstjjd Maandagavond te onge- veer 6 uur het 6-jarig dochtertje van den heer P. de Braal te Hoek nog niet thuis was, en de ouders daardoor in ongerustheid verkeerden, ging de moeder haar zoeken. Tot haar groote ontsteltenis vorid zij haar meisje in den drink- put voor het vee op de naburige weide van den ■lanabouwqr De Jonge. Het kind bleek reeds geheel verstijfd te zijn en ofschoon dokter Van Breda Vriesiman, dadelijk te hutp geroe- pen, nog gerunimen tijd trachtte de levens- igeesten op tte wekken, moc-ht hem dit niet meer gelukken. LANDBOUWBEDRIJF IN OOSTELJJK ZEEUWSCH-VIAANDEREN. De Minister van Economische Zaken heeft in het arbeidsgeschil in den landbouw in Oost Zeeuwsch-Viaanderen tot arbiter aan- gewezen de heer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Door de gezamenlijke organisatie's was besloten tot vrijwillige arbitrage en den Minister te ver- zoeken een arbiter aan te wijzen. De laatste lijst der bijdragen voor verster- king van 's lands defensie vermeld een totaal bedrag van 94.167, hieronder zijn eenige ibijdtragen uit Westelijik Zeeuwsch-Viaanderen. SCHATTING PACHTWAARDE. Ter voorziening in de vacature in de Com- missie van Advies in zake de schatting en de vaststelling van de pachtwaarde der calami- teuze polders en waterschappen in Zeeland, ontstaan door het overlijden van den heer H. P. J. Rottier te St. Jansteen, hebben Ged. Staten als lid dier commissie benoemd den heer C. H. M. Plasschaert aldaar, die zijn be- noeming heeft aangenomen. DE HAVEN IN DEN PERKPOLDER. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer deelt de Minister van Waterstaat mede dat hij de totstandkoming van een veer De Noord-Ossendrecht niet kan bevorderen, zoo- wel met het oog op de zeer hooge kosten, als met het oog op andere bezwaren. De ver- plaatsing van het veer HansweertJWalsoor- den naar KruiningenPerkpolder heeft een tweeledig doel, rill. te bereiken, dat de veer- booten de haven vein Hansweert, waar zij veel hinder voor de scheepvaart veroorzaken, niet meer behoeven te gebruiken en een betere verbinding tot stand te brengen tusschen Oost Zeeuwsch-Viaanderen en overig Nederland. Toen den Minister bleek, dat zoowel Ged. Staten van 'Zeeland als de gemeentebesturen van Axel, Goes, Hoek en Kruiningen dringend verzochten de uitvoering van de werken tot aanleg van de veerhaven te Perkpolder en de bijkomende werken niet op te schorten, heeft hij het bestek voor aanleg van de veerhaven op 4 Maart j.l. gegund. MAG MEN GEEN VOLKS- EN NATIONALE LIEDEREN ZINGEN In de Maandag gehouden gemeanteraads- vergadering te 's Gravenpolder, werd critiek uitgeoefend op het besluit van weth. Verhulst (a.r.) die als loco-burgemeester bij de ge- boorte van Prinses Beatrix toestemming had gegeven, dat in de herberg door een mond- orgelclub volks- en vaderlandsche liederen werden gespeeld. Een der raadsleden stelde dat op een lijn met dansmuziek. Weth. Verhulst verdedigde zijn houding. Er was reden om feest te vieren en de bevolking wilde dat. Spr. heeft geen vergunning tot dansmuziek gegeven. Daar is hij tegen. Maar wel om volks- en vaderlandsche liederen te spelen, wat iets geheel anders is. De bevol king heeft prettig feest gevierd. Er is geen enkele wanklank gehoord. (Vliss. Crt.) TOT BEHOUD DER ZEEUWSCHE KLEEDERDRACHTEN. In de dezer dagen gehouden algemeene ledenvergadering van de Vereeniging tot be- tooud der Zeeuwsche kleederdrachten heeft de voorzitter, de heer B. von Brucken Fock een openingsrede uitgesprOken, waarin er op werd gewezen, dat de doeleinden, die de vereeniging ziich voorloopig had gesteld, voor een belang- ,TQk deel zijn b«reikt; de in samenwerking met de Z. L. M. gelhouden propagarida-avonden zijn een groot sucees geworden, tal van propagan- 'da-(vlugschriften zijn gedruikt en verspreid, en daarin is o.a. gewezen cp den wensdh van H.M. de Kioningin, dat de bevolking het Zeeuiwscih costuum zooveel mogelij'k in eere houde; de medewerking van het onderwijizend personeel is ingeroepen. De Oommissaris der Koningin en zijn echtgenoote helbben het Be- schermheer- en Bescherrnvrouwischap aan vaard. Er is dus groote steun van hoogenhand. Zeer waardeerende artikelen aver het werk der vereeniging en de samenstelling van haar Ibestuiur zijn versahenen, o.a. in de N. R. Crt. en het Handelstolad. De A.N.WjB., Toeristenlbond voor Neder land en de Maatsohappij Zeeland" verleenden jaarlijksche subsidies. Deze bijdragen, gevoegd 'bg die der leden, maken het miogelijk, het werk voort te zetten. Er is reden, aan te nettnen, dat tengewoige van de door de ver eeniging gevoerde propaganda, waardoor op de kleederdradht in zoo waardeerenden zin de aandacihit werd gevestigd, het minderwaardig- heiclsgevoel, een der oorzaken van de verdwij- ning. zal zijn verrninderd. (Vender werd medegedeeld, dat een bespre- king zal worden belagd met de Walchersche boerenkleermaikers, teneinde te traohten te Itooimen tot organisatie, mogelijik ook voerende tot cooperatiewen inkoop van grondstoffen ten behoeve van de kleaderfdnacht, teneinde deze goedikooper te ikunnen maken. Aan den minis ter van Finaneien is verwoligens verzocht te bevorderen, dat de bij het Zeeuwsch costuum anafscheidelijk behoorende gouden en ziliveren versierselen worden vrdjigesteld van de daarop geheven omzettoelasting en dat de waartoorg- toelasting daarop worde verlaagd. Geoonstateerd werd, dat de strijid om het behoud der Zeeuwsche dracht 'belangrijk moei- lijker is dan voor soortgelijke organisaties in andere landen, omidat het in Zeeland niet gaat oim een nationale kleedij, doch om een plattelands-kleeding. En bovendien worden in andere landen gecostuimeerde volksfeesten en -dansen gehouden, die de hoofdsehotel vormen voor de propaganda, wajar wij ons in Zeeland van helbben te spenen om de eenivoudige reden, dat het Nederlandsche, in elk geval het Zeeuiwlsche volik, nu eenmaal geen dansend en feestend volk is, vooral niet de plattelands- Ibevolkiing. "De kleederdrachten in Hongarije". De AjN.W'.B. was ter vergadering, die ook werd bijgeiwoond door eenige leden in de klee derdradht, ver.tegenwoordigd door zijn direc- teur, den heer W. A. M. Westeroiien van Meeteren, die een uiteemzetting gaf van het- geen in Hjgngarije is geschied om de kleeder- dracht, die bijna verloren was gegaan, weder in eere te herstellen. Na den wereldoorlog, toen groote stukken van Htongarije waren afgescheurd en groote ellende over het land kwam, is het nationaal gevoel herleefd. De bastaansvooinwaarden wa ren den 'Hdngaren onltnomen. Naast een reveil .der nationale gevoelens, ontstond de behoefte aan een bestaansmiddel en men vond een hondgenoot in het vreemdelinigenverkeer. De zaalk is in Htongarije zeer krachtig aangepakt. Alle groepen der bevolking hehlben medege- werkt, de geestelijikheid niet het mirnst, zoo wel de R. K. als de Protestantsiche, om de ikleederdrachten nieuw leven in te blazen. Er zijn plaatselijke sltreekivereenigingen onder lei- ding van de geestelijikheid. Er is een kleeder- drachtfonds, gestcund door den Staat. De huisvlijit, die verlband houdt met de kleeder- dracht (iborduurwerk o.a.) is een bron van in- komsten. De kleederdrachten zijn geheel her leefd en sipeoiaal de jongeren dragen haar. Er zijn werk'costuumis en Zondagsche pakjes en zij zijn geheel aangepast aan de eischen des tijds. Niet het minst in de hoogere standen worden zij gedragen, sipeciaal door de jonge ren beneden 25 jaar. Spreker meende, dat, hoewel de Hongaar- sche toestanden natuuirlijk geenszins met de Zeeuwsehe vergeleken kunnen worden, er toch zelkere paralellen waren te treklken. Spreiker is van oordeel, dat ieder Zeeuwsch meisje, vooral ook uit de hoogere standen, een Zeeuwsch costuum moet bezitten, al ware het maar om dit bij hepaalde gelegenheden, b.v. op den veirjaardag van H.M. de Koningin, of des Zondags bij den kenkgang enz. te dragen. Zuiks ware een uitstekende prapaganda. Deze meeninig werd door enkele bestuurs- ledien bestreden, o.a. door den heer C. A. van Woelderen, die er op wees, dat de costuiums 'bij „verkl,eede" personen dikwijls zoo slecht ziitten, dat z.i. een averechtsche uitiweirkiing ware te vreezen. De statuten der vereeniging werden na af- loop dezer voordracht vastgeS'teld; daarop zal t.z.t. de koninkldjike goedkeuring worden ge- vraagd. Bij de hierop gevolgde besprekingen werd nog naar voren gebracht, dat het verdwijnen der dracht veel meer een kwestie is van ,,mode" dan van practische bezwaren, het- igeen bleek uit de verschijning van een jonge- man, die door het dag. hestuur was uitgenoo- digd' in de vergadering te komen, teneinde van hem te vernemen, wel'ke beweegredenen hij had om van kleeding te veranderen. De gees- tesgesteMheid, waarin de vereeniging thans tracht verandering te brengen, namelijfc ge- brek aan eerbied voor een eervolle artlstieke tra'di'tie, neiging tot vervlakking en afdaling ■tot den rang van het kuddedier, is de hoofd- zaiak. Door de geestelijlken, die deel uitmaken van het bestuur, Ds. Oosthoek en Pastoor Ulleman, waren ontwerp-zendibrieven opgesteld om de Zeeuwsche geestelijikheid op te wekken, mede te werken het Zeeuwsch volkskarakter aan te kweeken en de Zeeuwsche kleederdracht te propageeren zullks in verband met den gees- telijken achtergrond. Deze zullen t.z.t. worden gedruikt en rondgezoniden. 'OOk werd nog besloten eenige kunstenaars uit te noodigen- een aantrekkelijike en spreken- de reclameplaat te vervaardigen. Van de Zwitsersohe kleederdrachtvereend- ging was een gelukrwensch en sympathietoe- tuiging ingekomen, waarbdj het door die ver eeniging uitgegeven tijdschrift als gratis- abonnement werd aangebod'en, welk aanibod uit den aard der zaak gaame is aanvaard. Eandbouwcursus. Maandagavond werd in een lokaal der open- bare school de eindles gehouden van de deze winter gegeven landbouwcursus. Tegenwoor- dig waren de heeren Ir. Droogendijk, Rijks- landbouwconsulent te Goes, J. M. Oggel, wethouder alhier, J. den Hamer Sr. en I. de Feijter, de laatste twee namens de afdeeling Z. L. M. De leerlingen J. Dekker, M. Nijssen, M. W. Verhelst, C. J. Verhulst, C. v. d. Velde, R. Scheele, P. Goossen en J. Goossen werden bevorderd tot de 2e klasse. Ongeval. Opnieuw is de straatkruising in de West- straat het tooneel geweest van een verkeers- ongeval, hetwelk ditmaal den Directeur onzer Gem. Gasfabriek, den heer K. W. trof, die op zijn inspectietocht naar de dagelijksche werk- zaamheden in zijn motorwagentje kwam aan- gereden. Door een voorbijganger was" de heer W. gewaarschuwd, dat de tram op komst was, doch deze meende, dat hij door genoemde persoon werd gegroet en het gevolg was een botsing. Gelukkig beperkte het ongeval zich tot materieele schade en eenige schrammen. Brand, voorkomen. Gisteravond omstreeks 10 uur werd de brandweer gealarmeerd vanwege een begin van brand bij den broodbakker v. H., aan de Koestraat. Een partij kluifhout bad vlam gevat, doch, doordat de brandweer onmiddellijk ter plaatse was werd het vuur oogenblikkelijk hedwon- gen en was de schade niet groot. VRIJDAG 15 APRIE 1938. (Goede Vrijdag.) Ned. Hervormde Kerk. TER NiEUZEN. 9.30 u., Ds. G. W. Korevaar, ivan Zaamslag, bed. 'H. A.; 8.15 u., de heer K. P. van der Graaf, liturgie Wijdings- dienst, m,et medew. kerkkoor, SLTJISKIL. Geen ddenst. ZAAMSLAG. 5 u., Ds. Korevaar, bed. H. A. KLOOSTERZiANDE. 9.30 u., Ds. A. Dronkers, bed. H. A. Gereformeerde Kerk. TE1R NEUIZEN. 6.30 u., Ds. G. W. van Houte. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSDA'G. 5 u., Ds. J. Tolisma. Gereformeerde Gemeente. TER NEIOZiEN. 6 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZBN. 5.30 u., leesdienst. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MTDDELBURG. De Rechtbank deed: heden vervroegde uit- spraak in de zaa'k van J. F. V.,, directeur van den reinigings- en ontsmeftingsdienst te Mid- dellburg, verdaicht van als amlbtenaar in strijd met zijn plicht, aannemen van geschenken van derden. De Rechtbank heeft beklaagde vrijgespro- ken van het hem ten laste geleigde. POUTIEREOHTER TE MIDDELBURG. Zittinjg van 12 April 1938. A. B., oud 39 j., werkman te Clinge, ver aacht van wederspannigheid tegen de politie te Clinge op 8 Maart 1.1. Eisclh14 dagen gevanigenisstrafUitspraak 6 weken geyangenisstraf voorwaardelij'k. 'L. O., oud 25 j., arbeider te Sas van Gent, verdacht van diefstal van een tool ten nadeele van zekere A. Veerman, gepleagld te Zelzate (B.) op 7 Maart 1.1. Eisclh: 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitapraak idem. J. M. W., oud 42 j., schilder te Zaamslag, verdacht van beleediging van R'. J. v. d. Veke en W. E. de Vos te Axel op 6 Maart 1.1. Eisch: 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR DE PAASOHDAGEN. Zondag (le Paaschdag). Kon. Nederl. Voetbalbond. Kampioenschap van Nederland. Feij'enoordPSV. Heracles'Be Quick. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse C Groede 2Hoof dpi aat 2. Maandag (2e Paaschdag). Kon. Nederl. Voetbalbond. Kampioenschap van Nederland. PSVEeijienoord. Be Quiclk'Heracles. Afdeeling IV le klasse BleijerheideNO AD (terrein NOAD). 2e klasse A. ROSGoes. Promotiecompetitie 3e klasse. Terneuzen'De Zeeuwen. 3e klasse B. Goes 2Biland Boys. Vlissingen 2Terneuzen 2. Nederlandsche Voetlbalbeker. (2e ronde.) AllianceRBC. EindhovenTSC. Juliana'Palemdg. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse B. BKjVVSVO. iHontenisseAxel 2. Hulst 2Ria. le klasse C. Bienvldet 2Groede 2. Bresikens 2iSchoondijike 2. Groede 1JJzenidijke 2. Hloofdp'laat 2Breskens 3. iSOD 1^Oosttourg 2. 2e klasse B. BKW 2SVO 2. IHontenisse 2Axel 3. Philippine 2Hulst 3. Ria 2Tern. Boys 2. Terneuzen 4Sludskil 2. OOMPETITIESTAND Z. V. B. le klasse B. doelp gesp. gew. gel. verl. pnt. v.t. Tern. Boys 17 112 1 28 74—30 Hontenisse 15 10 2 3 22 65—38 Ria 14 8 3 3 19 58—37 Axel 2 16 8 2 6 18 7051 BKW 13 7 2 4 16 52—27 Philippine 15, 5 3 7 13 2647 Terneuzen 3 16 5 2 8 12 45—51 SVIO 16 2 6 8 10 22—40 Hulst 2 14 3 11 6 16—62 Corn Boys 2 15 2 2 11 6 20—55 le klasse C. doelp. gesp. gew. gel. verl. pnt. v.—t. Schoondijke 1 16 13 2 1 28 84—27 Breskens 2 13 12 1 24 55—22 Groede 1 14 9 1 4 19 62—24 Hoofdiplaat 2 15 9 1 5 19 45—31 Breskens 3 12 T 1 4 16 42—29 Biervliet 2 15 6 3 6 15 40—42 Schoondijke 2 14 5 9 10 37—54 IJizemidijke 2 1'5 4 2 9 10 28—36 Oostburg 2 13 4 9 8 21—61 SCD ,14 2 1 11 3 28—60 Groede 2 15 1 1 13 3 20—75 2e klasse B. gesp. gew. gel. verl. doelp. pnt. v.t. Tern. Boys 2 17 16 2 30 104—33 Sluiskil 2 16 14 2 28 104—17 Axel 3 14 9 -X-, 5 18 56—44 BKW 2 13 7 2 4 16 48—49 Homtenisise 2 14 7 7 14 61—31 Philippine 2 113 4 2 7 10 34—46 Terneuzen 4 13 4 2 7 10 31—52 Hulst 3 13 5 8 10 29—77 Ria 2 11 2 3 6 7 1743 SVO 2 14 1 3 11 5 19—65 Corn Boys 3 10 10 13—59 SCD twee wimstpunten in mindering wegens niet opkomen tegen Biervliet 2. SLUISKII^-TER NEUZEN II. Dinsdag werd te Sluiskil een massakamp gespeeld tusschen de Siuiskdlsche schaakclu'b „De Pion" en het tweede tiental der Ter Neu- zensche Schaalkclulb. De uitsJag was als volgt: Sluiskil Ter Neuzen H. VoorhansJ. J. Kaan 01 A. ZegersP. de Bakker 10 G. WluLlamsJ. P. van der Staal 01 A. WullemsG. Verpoorten 01 C. v. d. Ploeg(P. A. v. d. 'Heuvel 01 A. LeenhoutsJ. J Kaan Diz. 01 J. LijfbaartM. van der Have 01 J. de JongL. Dobtoeleir 01 A. de OoninCkD. Marijs 10 W. FaasJ. van de Velde 01 Ter Neuzen won aldius met 82. (Sluiskil had aan de oneven borden zwart. ZWEEFVLIEGEN. Haagsch zweefvliegtuig gedaald op het vliegveld Vlissingen. Zondagmiddag, toen enkele Walchersche zweefvliegers op het vliegveld Vlissingen aan het oefenen waren, kwam, meldt de Midd. Ct., .n statige glijvlucht een vreemd zweeftoestel op het terrein neer. Een jonge man, gekleed in een leeren jas en een lichte sportbroek, stapte uit de Grunau-baby, wreef zich de ver- kleumds handen, en zei: „Ik kom van Ypen- burg". Degene, wiens naam in de historie van de Vlissingsche luchthaven vermeld zal moeten worden, omdat hij de eerste zweefvlieger zal blijven, die in een vliegtuig zonder motor van elders naar Vlissingen kwam, is de Hagenaar H. van Zanten, lid van de Haagsche zweef- club. Hij was Zondagmorgen te half elf van het Haagsche vliegveld Ypenburg door den sleep- piloot Van Goens op een hoogte van 600 M. gebracht, had zich vrij gemaakt, en was, min of meer zonder bepaald doel, aan het zweven gegaan. Er stond een straffe Noordenwind, er waren geschikte cumulus-wolken langs de kustlijn, en in het brein van den Haagschen zweefvlieger, die het vorige jaar zijn C-brevet behaalde, rijpte het plan tot zijn eersten groo- ten tocht. Stijgwinden brachten hem op 1800 meter en met een flinke snelheid ging het naar het Zuiden toe. Ergens boven Zuid-Beveland, toen de Gru- nau-baby naar de aarde scheen te verlangen en reeds op 300 M. was gedaald, dacht Van Zanten, dat het einde van zijn avontuur was genaderd, doch terwijl hij naar een geschikt landingsterrein uitkeek, voerde wat stijgwind hem weer op 1200 M. Hij kreeg Vlissingen in het oog en besloot daar te landen. In glijvlucht ging het op het doel af en om tien minuten voor half twee had de Haagsche zweefvlieger zwevend niet slechts den afstand Ypenburg Vlissingen, die in rechte lijn circa 85 K.M. bedraagt, overbrugd, doch tevens het vlieg veld Vlissingen het eerste, op eigen kracht ge- arriveerde zweefvliegtuig bezorgd. Dat er enthousiasme onder de Walchersche zweefvliegers heerschte, laat zich verstaan. Want een zweefvlucht van een kleine twee uur, op zich zelf in ons land nog een opmer- kelijke prestatie, krijgt een bijzonder relief als zij voor het grootste gedeelte is gemaakt boven een streek, die tot nu toe voor zweefvliegen niet geeigend scheen. De theorie luidde, dat de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden door het vele water de voor zweven noodige thermiek mist. Maar Van Zanten's tocht leidde over een grooten afstand over deze eilanden. De Walchersche zweefvliegers trokken uit zijn prestatie de conclusie, dat Zeeland voor de zweefsport dus toch heel wat geschikter is dan men steeds heeft gemeend en over de practische bewijslevering waren zij alleszins begrijpelijk, zelfs op het grastapijt van de luchthaven, volkomen in de wolken. Tot degenen, die den zweefvlieger kwamen complimenteeren, behoorde de heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen. Tegen half zes is de heer Van Zanten op sleeptouw genomen door den sleep-piloot Van Goens, die hiervoor uit Ypenburg was over- gekomen, weer naar de residentie vertrokken. F.F.N ONBETROUWBAAR STRUNPUNT. Diinadaigmorlgen ontstond te Rotterdam brand op een dtage van een pan'd aan het Stationsplein. De (bewoner, de 26-jarige J. Dekker, zag geen kans meer om langs de trap te ontkomen en kwaan aan (hot venster. Een glazenwassdher wierp hem een touiw toe, dat D. aan den pooit van een canapd vastmaakte. Toen hij .zich daaraan naar beneden wilde laten torak het tow, waardoor hij van 8 meter hoogte viel. Hij kwam in een opigahouden springtzei'l teredbt, maar door de vering kwam hij op straat teredht en mo est met een her- senschiuidding in het ziekenhui® worden op- genomen. VEE-AUTO ONDER TREIN. Een ongeluk op den onbewaakten overweg nabij wachtpost 4 in het Duitsche grens- plaatsje Kempen heeft twee menschenlevens geeischt. Op den gevaarlijken overweg is een met vee beladen trangportauto, hestuurd door den 37- jarigen veehandelaar H. Kilders uit Kempen, door een personentrein gegrepen. De veehan delaar had in 'den wagen drie koeien en drie kalveren geladen, welke dieren op een nabij- gelegen boerderij moesten worden afgeleverd. Op den onbewaakten overweg werd de auto door den locomotief van den trein gegrepen en ongeveer vijftig meter meegesleurd. De vee-auto werd totaal gekraakt. Het vee werd door den trein vermorzel'd. Ten gevolge van de botsing ontplofte de benzinetank, waardoor de auto in brand vloog. De bestuurder van den wagen zag gedn kans meer, zich in veiligheid te stellen. Het ver- koolde lrjk van het slachtoffer werd uit de brokstukken van den wagen gehaald. De 59-jarige mej. S. uit Bracht, schrok zoo- danig door den knal 'der ontploffing, dat zij uit angst het portier van haar coupe opende en uit den trein sprong. De vrouw werd hier- door door den achtersten wagen van den trein geraakt en was vrijwel op slag dood. Drie andere treinreizigers werden ten gevolge van de ontploffing licht gewond. Het ongeval veroorzaakte op het enkel- sporig baanvak belangrijke vertraging. On middellijk is een hulptrein met het noodige personeel uit Crefeld ontboden om het oprui- mingswerk ter hand te nemen. Op den onbe waakten overweg vond reeds vroeger een on geval met doodelijken afloop plaats. NIET GESCHOTEN OP DEN TREIN. Het onderzoek van de Rijswijksche politie heeft uitgewezen, dat op den trein, waarvan Zondagavond een ruit beschadigd werd, niet geschoten is, zooals aanvankelijk op grond van de mededeelingen van een passagier werd ver- moed. De ruit vertoonde een sterke breuk met een zeer klein gaatje, dat onmogelijk door sen kogel kon zijn veroorzaakt. In het comparti- ment is dan ook geen kogel gevonderi, wat zeker had moeten geschieden, wanneer op den trein geschoten was. De politie is tfaarom tot de conclusie gekomen, dat een op de rails lig- gende kiezelsteen met kracht tegen de ruit is gesprongen, hetgeen reeds meer is voor- gekomen. i GESCHENK VAN DE KONINGIN VOOR EEN BEHOEFTIG BOERTJE. Dinsdagochtend is, volgens net Handelsblad, aan een klein boertje wonerde in een van de oude Schermermolens, een schaap met twee lammetjes aangeboden namens H. M. de Koningin. Het boertje had nl. door de ge- vreesde leverbotziekte al zijn schapen verloren. Een assistent van den bedrijfsconsulent voor steun aan kleine hoeren, de heer H. Bruin te Schermerhorn, had, met medewerking van den burgemeester van Schermerhorn, een ver- zoek aan de Koningin gericht, om een schaap met lammetjes te mogen koopen, welk verzoek is ingewilligd. Dezer dagen kwam het om de dieren aan te schaffen. Men heeft dadelijk een rasecht Texelsch schaap met lammetjes ge- kocht. Verbaasd keek het boertje, G. Seenstra, op toen hem Dinsdagmorgen de schapen- familie werd aangeboden juist toen hij thuis kwam van de weekmarkt te Purmerend. In oprechten dank is het geschenk aanvaard. AUTOMATEN-DIEVEN GEARRESTEERD. De recherche te Schiedam heeft Maandag avond vier personen op heeterdaad betrapt. terwijl zij bezig waren, met behulp van ver- tinte centen, sigaretten te betrekken uit een automaat aan de Westvest te Schiedam. Bij de komst van een rechercheur trachtten zij aan den haal te gaan, doch met behulp van zijn politiehond, slaagde hij er in de vluchte- lingen staande te houden en naar het hoofd- bureau over te brengen. Het bleken te zijn: de 17-jarige J. C B., de 30-jarige L. W. v. K„ de 19-jarige C. M. H. en de 17jarige A. E., alien woonachtig te Schiedam. Een van hen bekende dat hij op deze wijze reeds tienmaal sigaretten had be- trokken. B. is in verzekerde bewaring gesteld; de overigen zijn na verhoor vrijgelaten. GEVONDEN GELDTROMMEL NOG NIET VERMIST. Het geval van de geldtrommel, die Zondag middag door welpen in het gemeentebosch van Baarn is gevonden, is nog niet geheel opge- lost. De heer K. van de Lammert Majoorlaan te Bussum, aan wien hrieven, die in de trom mel lagen, geadresseerd waren, heeft een en ander als zijn eigendom herkend. Hij heeft de trommel veertien dagen ge- leden het laatst op zolder gezien en wist dat er geld in was. Hij heeft echter den laatsten tijd niet naar de trommel omgekeken. De politie onderzoekt het geval. De heer K. mist geen andere voorwerpen uit zijn huis. IDe veertien passaigiens en drie leiden der be- mannimig van een Douglas DC III toestel van de Cichisdhe Luchtvaartamatechajppaj C.L.S., iwelk toestel Dinsdagimoiigien am halfnegen van Croydon was gestart met bestemmfing Rotterdam, helbben boven de Noordizee een onaangenaam avontuiur beleefd, dat dank zij den goeiden vliegefgensclhaippen der Douglas- machines en de bekwaamheid van den piloot zander kwaide gevolgen is gelbleven. Kort na de start raakte de olieleiding van den redhtenmiotor defect, waardoor de odie met groote kraclht naar huiten geslimgerd werd tegen den rechterHzijwand van het vlieg tuig. Deze motor moest worden uitgesohakeId en o(p een motor werd verder gevlogen naar Waalhaiven. Geluikkiig toleef deze motor goed werken en de piloot slaagde er in de zwaar- geladen machine, ruim een kiwartier over tijd, op Waallh'aven binnen te brengen en een per- fecte landing uit te voeren. De machine was aan den rechterkant dik met olie bedeikt. Na een uur hard werken htad- den monteurs de schade hers te Id en kon de reis met twee motoren worden voortgezet In het Marine hospitaal te Den Helder is in den ouderdom van 78 jaar overleden Srjbrand Kuiper, een van de roemrijke oude garde der oude redders uit de Heldersche vereeniging ,,,Moed, volharding, zelfopoffering". iSijhrand Kuiper behoort niet tot die oude redders in de kringen der blauwe zeeridders, die er een collectie medailles op nahield. Ge- dwongen door de levensomstandigheden koos hij liever de geldelijke belooning voor zijn red- dingen in plaats van een medaille. In de tijden van Dorus Rijkers en Janus Kuiper behoorde hij menigmaal tot de koene bemanning van de reddingboot, die de haven van Nieuwediep uit- ging als er op de gevaarlijke gron'den van de Haaks een sehip in nood zat. Hij maakte tal van moedige reddingen mee, waarvoor hij op laten leeftijd onderscheiden werd met de bron- zen medaille van de Oranje-Nassau-Orde. In totaal nam hij deel aan zeven reddingen, waar- bij 73 schipbreukelingen gered werden. GEWAPENDE POSTBEAMBTEN IN OEGHOSLOVAKIJE. De ibandieten in Cechosiovakije hlijken maar al te goeid op de hoogte te zijn van de groote geMsomimen, die brieventoesteilers dikwijis by zich hetotoen, vandaar dat zij herhaaldelijik de ibeamtoten van de P.T.T. aanvallen en be- rooven. Om daaraan een einde te maken, zijn naar de poetkantoren in de provdncie 2500 revolvers 800 gummdstokken1000 met ijizer beslagen stokken en 700 alarmfluiten gezonden. In de bergacihtige en betooschte getoieden krrjgen de posttooden bovendien nog speciaal-afgeridhte honden mee, die onmiddellijk waarschuwen, als er verdachte personen in de natoijhead zijn. DE MAN MET DE 400 VERLOOFDEN. ,,U bent erger dan een moordenaar", vopg- de de Parijsche kantonrechter Maandag den 45j'arigen zich noemenden Joseph Durand, vol gens de Telegraaftoe. „U bent een misdadige Casanova". Durand, die er. volgens den oorr. van de Daily Mail, van beschulddgd wordt in drie jaar tijd ongeveer 400 verloofden te hetotoen gefoad, stelde zioh mees'tal voor als directeur-gene- raal van de een of andere "bank met een schoon-klinkenden naam, en wist op deze wijze het vertrouwen te winnen van een groot aan- tal vrouwen, die bij hem kwamen oim zjjn aid- vies over beleggingen in te winnen. Niet zoo- zeer het fejt ^jnt deze man, die overigens wet- tig getrouwd ts, een gemiddelde maakte van een verloofde per drie dagen, wordt hem ten laste gelegd, doch 51 van zijn slachtoffeirs heb- iben een Macht tegen hem ingediend wegens oplichtinig voor een bedrag van bijna een ton. Oim dit gemiddelde op peil te hioudejn was het n'Codizakelijk dat hij zijn huwelijkisvc»orstel- ien in een moordend tempo op elkander deed volgan. Gewoonlijk deed hij het voorkomen of hij heivdg verliefd was op de dame die zijri, raad kwam inwinnen; na eenige dagen volgde dan reeds het aanzoek, terwijl hij er gewoonlijk binnen zes weken in slaagde, naast het .iart ooik den buidel van zijn aamgetoedene te ver- overen. [Het kan niet worden ontkend, dat Durand in zijn bedrijf een zekere artisticitedt ten toon spreiidde, en als een goed zakenman zijn arti- kel aan de behoeften van de majkt aanpaste. Nu eens kociht hij zijn verloofde een ring, dan weer ging hij op royale wijze met ze uit en toeizocht sjie'ke restaurants. Edn van zijn sladhtoffers. die vaak naar de kerk ging, placht hij aan den ingamg van het getoouw op te wachten, terwijl hij meermalen met haar de diensten volgde. Een ander, in tranen ba- dende, vertelde hoe hij haar bejaarde mioeder dikwij'ls toezocht en thee bij haar drank. Een galerij van 51 vrouiwen, wier leeftijd varieerldie' tusschen 30 en 72 jaar, defileerde voor den rechter en Durand glimlachte. Over enkele weken zal uitspraak worden gedaan. Meest matige Noord-Westelijke tot Noorde- iijike wind, zwaar bewolkt tot betrokken, wei- nig of geen regen, weinig verandering in tem- peratuur.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2