ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGH-VLAANOEREN Sproeten komen vroeg in Sprutol Bij alle Drogisten. No. 9747 WOENSDAG 13 APRIL 1938 78e Jaargang Politiekleeding. Binnenland Buitenland De burgeroorlog in Spanje EERSTE BLAD Burgemeester en Wethouders van TERNtUZEN AN ARCHIE DREIGT TE BARCELONA. TER NEUZEN 13 APRIL 1938. het voorjaar, koop tijdig een pot -,«:«?j»«.r^««7rFr-3a*iS3iaa«Hws-5^.5utffKitot£srasrEsas?5SStJ5a'j U ABONNEMJBNTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen rr. per post 1,55 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor he-t buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KliEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitlbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van adrvertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. roepen gegadigden op voor de leverantie van Inlicbtingen te bekomen bij den Inspecteur van Politie. Burgemeester en Wethouders voomoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVIJI J IF,, Seeretaris. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis, inge- volge artikel 38, juncto artikel 16 der Drank- weit 1931 Stbl. no. 476, dat bij hen is inge- komen een verzoek om een verlof A van JAiN JOHANNES OOSTDUK, van beroep fabrieksarbeider, wonende te Terneuzen, voor de benedenlocaliteit van het perceel, plaatse- lijk gemerkt no. 4 en gelegen aan de West- kolkstraat alhier. Binnen twee weken nadat deze beken-d- making is geschied, kan ieder tegen het ver- leenen van het verlof schriftelijk bezwaren indienen bij Burgemeester en Wethouders. Terneuzen, 12 April 1938. Burgemeester en Wethouders voomoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVIJLLE, Seeretaris. VERDEELING VAN DE NEDERL. (laiENTMAllKT. Naar vernomen wordt, is tusschen de Ne- derlandlsche, Belgisdhe, Duitsche, Engelsche en Fransche oementindustrie een overeen- koimst tot stand' gekomen, waarfbij de door contmctanten op de Nederl andsohe cement- markt te lever en hoeveeiheden cement nader zijn bepaald. Deze overeenkomist is aanigegaan tot einde 1942. OBorvendien heeft de Nederlandsche cement- industrie een overeenkomst gesloten met de internationale cemientindostrie, welke over eenkomst tot 1 Maart 1942 loop,t. GROOTE MEERDERHEID VOOR DALADIER IN DE FRANSCHE RAMER. iGdsteren heeift Daladier de regeeringsver- klaring in de Fransche Kamer voorgelezen. De maatregelen wellke de nienwe regeering noodig adht tot financieel en economnisch her- stel omivatten in hoofdzaak hiet voligende Heratel der beigrootingseenhedd, het nemen van een aantal gematigde fiseale maatrege- len, toelastinigvermindering in bepaalde geval- len, het aanivragen van nienwe voorschotten tor) de Bank van Franikrijik tot een bedrag van 16 milliard frs., een aantal aanvullende wets- ontwenpen tot het bereiken van het economi- sche herstel. In het wetsontwenp dat de regeerinig thans heeft ingediend, wordt miachtniging gevraagd am tot 31 Juli bij' decreten de noadzakelrjke maatregelen te nemen. (De regeeringHverklaring was geheel door de toehoeften ider landsrverdediging toeheenscht. Daladier braicht de artoeidsconflieten ter sprake en deeldie mee, dat maatregelen geno- men zullen worden om de wapentfalbrieage zander uitstel te doen hervatten. Na een kort delbat werd een voorgestelde miotiie van vwtrouwen door de Kamer met 576 tegen 5 stemmen aangenomen. LUCHTBESCHERMING DER PARIJSOHE BEVOLKING. De Matin" deelt nadere bijzonderheden mede over de bijeenkomst van den Generalen Raad van de Seine, en het blad kondigt aan, dat de 4.926.GOO iTWorvers. Wh- het district Parijs de noodige igasmaskers wien ontvan- gen. Deze zullen in totaal 284 millioen frank kosten, waarvan 184 millioen voor rekening van de*i staat zullen komen. Debouw van bomvrije schuilplaatsen zal 250 rxiillioen vereischen. Hiervan neemt de staat de helft voor zijn rekening. Vijftien millioeh wil men beschikbaar stellen voor het in orde brengen van evacuatiewegen. Het departement van de Seine zal van zijn kant 428 millioen beschikbaar stellen, die ge- dekt zullen worden door een leaning. DE STAKING IN DE PARIJSCHE METAAI.INDUSTRIE BIJNA ALGEMEEN. De correspondent der N. R. Crt. te Parijs telefoneerde gisterenochtend De staking in het metaallbedrijf is nu bijna algemeen; het aantal stakers wordt op 130.000 gesehat. Terstond hebben de stakers van Renault Maandag posten uitgezet om den werkwilligen het verlaten van de fabrieken te beletten, maar velen ontkwamen met de be- loflte Dinsdag te zullen terugkomen. De druk werd van binnenuit zoo hevig, dat op groote schaal uittochten toegelaten werden. Een groot deel van het personeel kon de lokalen aldus verlaten, waama de poorten op slot gin- gen en de achtergeblevenen zich bereid ver- klaarden een mogelijk beleg te doorstaan. Vele anderen verspreidden zich over de koffie- huizen in de buurt, om elkaar te vertellen hoe zij ontkomen waren. Een van hen zei, dat als een onpartijdige stemming mogelijk was, tachtig percent zich daartegen zou uitspreken em een arbeider voegde er bij: alien, die de fabriek ktmnen verlaten, hebben dit gedaan. Alle politieke meeningen waren bij ons ver- tegenwoordigdvolkspartij, socialisten en communisten waren het eens. Sommige gede- legeerden van de artoedders hebben hun stem zeifs tegen de staking verheven. Op de vraag van een vertegenwoordiger van de Figaro waarom zij de belhamels lieten begaan, kwam het antwoord: de arbeider is weifelmoedig en vreesachtig. De stoutmoe- digsten, die niet voor bedreigingen terug- schrikken, steepen de anderen mee. Zij die in de werkplaatsen als lauw bekend stonden werden van het eerste oogenblik af door kameraden, die ,,zuiver in de leer zijn", scherp in het oog gehouden. Zij blijven als gijzelaars in handen van de bezetters. De vrouwen van de stakers moeten in het algemeen niets van deze agitatie hebben en bazen, administratief personeel en technici gaven te kennen terstond het werk te willen hervatten. Omtrent de redenen van de uitbreiding van de beweging weet men, dat de arbeiders vra- gen in de eerste plaats onderteekening van een voorloopig accoord aangaande de collec- tieve conventies, in de tweede plaats een on- middellijke aanpassing van de loonen aan de levensduurte door een vermeerdering per uur met 75 centimes, in de derde plaats de mach- tiging om de vakvereenigingsbladen binnen de lokalen te brengen en in de vierde plaats be- raadslaging over de afdankingen van gedele- geerden en verantwoordelijken der syndicaten, welke in den loop van de laatste maanden voorgekomen zijn. DE STRIJD IN ZUID-SJANTOENG. De Times scbrijft over de ontwikkeling der militaire gebeurtenissen in China en betoogt, dat, zelfs indien de overdrijving in rekening wordt gebracht, aan welke, zoowel in het Oos- ten als in het Westen, een generale staf van een lager genedgd is zich over te geven, men als waar mag aannemen, dat de Chineezen bij Taiertsjwang een mooie overwinning hebben behaald. De invallers in dit gebied hebben de beschikking over slechts weinig spoorwegen, of wegen geschikt voor voertuigen. De Japan- ners hebben veel last van de onafgebroken guerilla, door de Chineezen gevoerd. De in vallers zullen ongetwijfeld trachten nieuwe versterkingen te sturen en het offensief te hememen. Maar de Japansche staatslieden en ook de militairen, die in staat zijn zich een voorstelling te maken van de toekomst, mogen zich weleens afvragen, hoe het met hun land gesteld zal zijn, indien zij genoodzaakt zouden wezen nog zes maanden de militaire, politieke en oeconomische lasten van den oorlog te moe ten dragen. Aan Chineeschen kant strijden de troepen niet enkel moedig, maar in betere samenwerking en volgens betere methoden dan in de eerste maanden van den oorlog het geval was. Het moreel der Chineezen blijft goed. Een welslagen van den opmarsch naar Hankou door de Japanners schijnt twijfelach- tig met het oog op al deze punten kan de militaire toestand in zijn geheel genomen niet als gunstig voor de Japansche verwachtingen worden geacht. Geruchten achterhaald. De Japansche berichten uit Hankou, volgens welke Tsjang Kai-Sjek en T. V. Soeng tijdens den luchtaanval van j.l. Zomdag zouden zijn gedood, worden te Hankou offipieel tegen- gesproken. Medegedeeld wordt, dat Tsjiang Kai-Sjek zicb toen te Hankou bevond«en dat Soeruge op het oogenbliik te Honkong is. HET GEHEIME DOSSIER VAN SCHTJ SCHNIGG. In de Daily Herald schrijft een speciale medewerker Het geheime dossier van Schuschnigg met bijzonderheden over het onderhoud te Berch- tesgaden, vertrouwelijke brieven van Hitler en tal van andere documenten, is te Londen aan- gekomen, medegebraeht door Scfnuschnigg's vriend Zematto, den oud-staatssecretaris voor cultureele zaken. Van deze documenten werpen enkele een bijzonder licht op de Duitsch-Italiaansche be- trekkingen. E!en ervan, onderteekend door een hoogen Duitscben functionnaris, geeft den nazi's in Tirol order ,,zich voor het oogenblik van iedere propaganda te onthouden", doch kondigt aan, dat nieuwe instructies zullen worden gegeven na de inlijving van Oosten- rijk door Duitschland. Een van de vier brieven van Hitler, die zich in het dossier bevinden, is bjjzonder bezwa- rend. Deze brief, die voor de gebeurtenissen in Oostemrijik geschreiven is, zegt, dat het uur der bevrijding nadert. Hij bevat zinspelingen op de kaart van Oostenrijk en Tsjecho-Slowa- kije, die bij het ,,verzoeningscomitd" is gevon- den, en op den druk, die ap Tsjecho-Slowakije moet worden uitgeoefend, ingeval de positie der Suletenduitschers Duitsche inmenging zou vereischen. Men vindt er tenslotte documenten onder, die volgens de instructies vaun Von Papen zijn opgesteld, waaronder 'n plan voor industrieele penetralia in geheel Oost-Europa, Hongarije, Zuid-Slavic, Turkije en Griekenland, waarin de reeds behaalde resultaten zijn aangegeven. ROOSEVELT'S POSITIE. Ware bet niet, dat politieke en militaire zorgen op net oogenblik in vele deelen van de wereld de ghesten volkomen in beslag nemen, dan zouden, scbrijft de N. R. Crt., de vooruit- zichten op oecoromisch gebied met de groot- ste bezorgdheid worden gadegeslagen. Want die vooruitzichten zijn allerminst rooskleurig. iE!r zijn maar al te veel teekenen aanwezig, dat de wereld voor een nieuwe depressie op oeco- nomisch gebied staat, ja zelfs ten deele zich daarin al reeds bevmdt, hetgeen met name voor de Vereenigde Staten geldt. Welk ver- loop deze depressie zal nemen, vooral of zij in karakter en uiting op de vroegere zal gelijken, ondanks de groote mate van autarkie, welke vele staten aanvaard hebben, laat zich nog allerminst voorzien. Men heeft dikwijls geloofd, dat een depressie op oeconomisch gebied niet komen kon, zoo- lang het tempo der wapenvoorziening nog maar werd opgevoerd. In de practijk wordt nu bewezen, dat deze stellimg, behalve op incidenteel terrein, niet houdbaar is. Het geen begrijpelrjk is, indien men bedenikt, dat zelfs in de landen. welker regeeringen de hoogste bedragen aaa de versterking van de weermacht uitgeven, deze bedragen wel ten opzichte van bet staatsbudget een zeer hoog verhoudingscijfer aangeven, maar dat zij van de geheele nationale productie slechts enkele procenten zrjn. 'Dit geldt in een land als de Vereenigde Staten zelfs voor de metaal- industrie, waar de extra-orders voor de defen- sie bij lange na de vermindering van gewone orders niet kunnen compenseeren, als gevolg waarvan het peil der bedrijvigheid zeer be- denkelrjk is ineengezakt. Bij de mentaliteit van overschatting van de beteekenis en de macht van den staat, waaronder vrijwel de geheele wereld gebukt gaat, verdiept men zich niet al te zeer in de diepere oorzaken van dit oeconomisch ver- schijnsel. Men zal zich zeker geen moeite getroosten om de spanningen, welke daaraan ten grondslag liggen, weg te nemen. Veeleer tracht men remedies te vinden tegen de uiter- lijke verschijningsvormen van de depressie. In de hoop, dat de medicijnen, welke slechts de uitingen van de kwaal moeten wegnemen (bijv. de werkloosheid verminderen), langs indirecten weg ook de wortels zullen aantas- ten. De verschillende manieren, waarop de aanzweri'gelings-poiitiek is toeigepast, zijn ons maar al te goed toekend. Men (kan het prin- cipe aldus samenvatten: door uitgaven tot inkomsten. Over de merites van de uitgavenpolitiek zou men vele kolommenkunnen vullen. Het be- drijfsleven is nu eerimaal geen laboratorium, waar men proeven onder overigens constante voorwaarden kan nemen. De voorstanders van de politiek van Roosevelt, die op dit ge bied heel wat gepresteerd heeft, mogen al op successen bogen, het lijdt geen twijfel, dat de algemeene en uit natuurlijke bronnen voort- spruitende opleving ook een groot deel van het werk beeft gedaan. En de resultaten met de bewapening verkregen, welke men zonder bezwaar als een onvrijwillige uitgavenpolitiek kan beschouwen, welke oeconomisch zeker niet eenzijdiger is dan de bouw van huizen en wegen, die gewoonlijk op werkverschaf- fingsprogramma's paraisseert, zijn allerminst bemoedigend. Men kan zicb trouwens niet aan het gevoel onttrekken, dat het netto-resultaat van een maatregel bij de tegenwoordige regeerders allerminst beslissend is voor de toepassing. Het is veeleer een kwestie van mentaliteit ge- worden en uit dien hoofde is het begrijpelijk, dat Roosevelt weer teruggrijpt naar een uit gavenpolitiek. Roosevelt heeft het geluk gehad het oecono misch getij mee te hebben. Dat vooral heeft hem gebracht naar een toppunt van populari- teit, welke allengs is gaan verminderen om nu voor onverschilligheid en twijfel plaats te maken. De tijd van het critiekloos aanvaarden is in de Vereenigde Staten voorbij en zou nu een verkiezing voor het presidents chap moe ten worden gehouden, dan zou Roosevelt naar veler meening een zwaren dobber hebben. De nederlaag, welke bij heeft geleden met zijn wetsontwerp over de reorganisatie van de federale regeering, welke' door Roosevelt als zeer urgent was bepleit, spreekt boekdeelen over de stemming in het Congres en doet het prestige van den president al even sterk af- breuk als zijn mislukte poging tot herziening van het opperste gerechtshof. Want al ging bet er om de administratieve efficiency te vergrooten, het resultaat zou- toch geweest zijn een vermeerdering van de macht van den president en het onttrekken aan het toezicht van het Congres, dat hierop niet gesteld blijkt te zijn. Het geheele land heeft deelgenomen aan deze actie tegen den president, wiens prestige zeer geschokt is door vroegere nederlagen, maar vooral door het feit, dat hij niet bij machte is gebleken de oeconomische depressie te stuiten. Het kon Roosevelt niet baten, dat hij zich beriep op de omstandigheid, dat een reeks voorgangers zich met deze kwestie had bezig gehouden. Zijn verzekering, dat hij geen dictator wil zijn, kon al evenmin verhinderen, dat meer dan 100 leden van zijn eigen partij naar de tegenstanders overliepen, 'toen wat men hier zou noemen de kwestie van vertrou- wen werd gesteld. In het zittingsjaar van het Congres, dat bijna ten einde is, heeft Roosevelt maar wei nig succes gehad. De meeste belangwekken- de maatregelen hebben het niet tot wet kun nen brengen. Zijn ontwerpen met betrekking tot de belastingwetgeving zijn aanzienlijk ge- wijzigd. De nieuwe nederlaag was dus een bekroning van een reeks van tegenslagen. Roosevelt wil nu uit een ander vaatje tap- pen. Hij is er van overtuigd, dat zijn popu- lariteit ten nauwste samenhangt met de oeconomische omstandigheden. Nu wil hij trachten zijn tegenders te verslaan door een opleving in het bedrijfsleven kun.stmatig dan wel te verstaan te verwekken. De uit gavenpolitiek in optima forma beleeft weer gouden dagen; niet minder dan 5 milliard dollar wil de president voor 15 maanden ter beschikking stellen om het bedrijfsleven nieuw bloed in te pompen. Hoewel het Congres deze nieuwe ontwer pen nog niet tn, behandeling heeft genomen, waardoor zij nog wijziging kunnen ondergaan, is er wel kans, dat deze ontwerpen ook wet zullen worden. De verkiezingen staan voor de deur en de meeste afgevaardigden zullen het wel niet wagen tegen een dergelijk ont- werp te stemmen, ook al zijn zij er innerlijk van overtuigd, dat het niet baten zal. Roosevelt zelf heeft door zijn beleid in aan- zienlijike mate tot een psychotagie van pessi- misme bijgedragen. Zijn maatregelen, welke niet op solide grondslagen rusten, hebben in zakenkringen wantrouwen gewekt. Of nu de geboden materieele bulp in staat is dit psycho- logiscbe wantrouwen weg te nemen, kan men betwijfelen. Voor Roosevelt persoonlijk zijn de nieuwe pogingen natuurlijk van bet hoogste belang. Het gaat voor hem om zijn positie en die van zijn partij. En daarom kunnen de gevolgen op politiek terrein geenszins onderschat worden. De repiulbliikednsche troepen, die ondanks de heviige aanvallen nog al'tijd bij Tortosa stand- houden, om te voorkomen, dat de nationalis- ten tot de kust doordrinigen, worden door ver schillende gevaren Ibedreiigd. De witten zijn door de bezetting van den Turtmellheuvel, hal- verwegen tusschen Moralla en de kust, in zulk een igunstige positie gekomen, dat zij hun tegenstanders in den rug kiunnen bedreigen en hen diwingen Tortosa op te geven. Een tweede gevaar voor de rooden is, dat troepen van het eiland Majorca naar de mondinig van de Eibro worden gebracht en over de rivder Tortosa bereiken. Tortosa zelf biedt thans een verschrikke- lijiken aanlblik. De huizen zijn door de vele toomlbardementen zoo zwaar toeschadigd, dat zij wel nooit meer hersteid zullen kunnen wor den, in de verlaten straten liggen ontwortel- de boomen en in het ongereede geraakte auto's, de brug is nog foruiklbaar en het ver- keer is niet gestreand, al toestaat er groot gevaar voor de voetgamgers, dat zij door Ibom- men worden getroffen. Ook voor Barcelona wordt de toestand steads moeildjker, Slechts enkele uren per dag wordt er stream geleverd en dan maig er nog slechts een beperkt getoruik van gem-aakt worden. Liften mogen alleen in ziekenhiuizen werken en tot haar .groote spijt hetotoen de schoon-en van Barcelona moeten ervaren, dat haar haren niet meer gepenmanent mogen worden, hetgeen zonder electrische machine niet mogelijk schijnt te zijn. Sedert de natio- nalisten de electrische centrales bij Tremp in hun bezit hebben, betrekt Barcelona zijn elec- trischen stroom voornamelijik van de groote centrale te La Valira in Andora en gezie-n het groote belang van de verlbreking der elec- trdciteitsvoorziening, is de magelijkheid dus niet uitgesloten, dat Franco zal trachten ook deze verfbinding af te snijden. Dreigender echter dan deze ongemakken is, naar de corr. van de Times meldt, het geivaar van anarchie. De extremisten schijnen een greep naar de macht te willen doen, nu de re geering, als gevolig van den opmarsch der na- tionalisten in een ste-eds moeilijker positie komt. Vrees voor de an-archisten schijnt de amlbassades en consulaten er toe gebracht te hebben den budtenlanders aan te raden Barce lona te verlaten. Tal van arrestables worden te Barcelona verricht en een van de redenen daarvan schijnt te zijn, dat de Catalanen over zooveel moge lijk gijzelaaris willen beschiikken, ten einide bij een overgave gunstige voorwaarden te kun nen beidingen. In de vesting van Montjuich, de drie tot gevangenissen ingerichte schepen en de andere gevangenissen bevinden zich naar S'chatiting 10.000 gevangen-en en men vreest voor wraakneimingen, indien Barcelona op- nieaiw van bomlbardementen te lijden heeft. Dat -de strrjld toch wordt voortigezet, is een gevolg van de omstandigheid, dat de Catala nen geen hoop helbiben hun autonomie te be- houden, indien Franco wint. De repuibliek is het laatste. bolwerk der Catalaansche natio- nahsten en daarom kunnen zij niet de vlag strijken. (Tel.) LUCHTBESCHERMING. Het bestuur van de Afdeeling Terneuzen der Nederlandsche Vereeniging voor Lucht- bescherming kan met groote voldoening vast- stellen dat het meerendeel der bevolking gehoor heeft gegeven aan den oproep van onzen burgemeester om lid te worden. Nog steeds komen de aangiften tot lidmaatSchap binnen, die dank zij de onmisbare medewerking der Temeuzensche padvinders werden inge- zameld. De eerste algemeene vergadering der afdee ling zal worden gehouden op Woensdag 20 April des avonds te 8 uur in het Concert- gebouw. Voor die vergadering zal als spreker optreden de heer A. van Batenburg, Hoofd van de Luchtbeschermingsdienst te Renkum en adviseur op het gebied der luchtbescher- ming van den Commissaris der Koningin voor de Provincie Gelderland. Het onderwerp der lezing zal nog nader worden bekend gemaakt per advertentie in dit blad van Vrijdag a.s. Het is noodig dat alle leden deze vergade ring bijwonen en zij worden verzocht zooveel mogelijk introduces mee te brengen. Vooral de vrouwen zijn welkom daar haar bij de zelfbescberming der burgerlijke bevolking een belangrijke taak is toebedeeld. Laten alle leden inmiddels voortgaan in eigen kring propaganda te maken voor de vereeniging, opdat als doel bereikt worde, dat alle huisgezinnen te Terneuzen aangesloten zijn. Op die wijze zal een volledige organisa- tie der zelfbescberming voor alle inwoners gemakkelijk bereikibaar zijn cn kan de ver eeniging een sterke steun zijn voor de over- heid bij haar taak ten deze. CONCERT VAN HET MUZIEKGEZELSCHAP. J.l. Maandagavond gaf het muziekgezel- schap ,,'De vereenigde werklieden", directeur de heer A. Schirris in het ,,Concertgebouw" het aangekondigde winterconcert. Het bezoek was redelijk. De, opgekomenen hebben zich best kunnen amuseeren, aangezien er weer Ingez. Med.) een zeer aantrekkelijk programma werd ge boden. 'Het werd geopend met een 5-tal mooie nummers uitgevoerd door de harmonie, waar- na de afdeeling zang en tooneel volgde, welke ook geheel door den directeur was igeleid en verzorgd. We kregen eerst de aardige voordracht „De kweekschool van Miss Mops" en vervolgens een Cowboysong en een Napolitaanseh vis- scherslied. Hierbij viel niet alleen de zang van den solist en de begeleiding met mando line, wandoline en guitaar op, docb ook de welluidende zang van het dameskoortje. Een algemeen applaus was de belooning der uitvoerders. Na de pauze kregen we een goed verzorgde opvoering van het kluchtspel met zang „Eene vrouw op Schildwacht". We hebben in een reeks van jaren meermalen met dit stuk ken nis gemaakt. Het bleek echter, ook door ae wijze waarop bet werd voorgebracht, niets van zijn bekoring te hebben verloren, terwijl een tweetal balletten werden ingelascbt, die het effect ten zeerste verhoogden. De leider bleek hierbij een goede keuze te hebben gehad, om het oor en het oog der toeschouwers te streelen. Uit de geheele uitvoering bleek, dat het aan de vereeniging gelukt is, weer een flinke groep dames en heeren te verzamelen, voor steun aan het geven van de wintercon- certen, hetgeen ook weer een belofte is voor de toekomst. Het woord van hulde, dat de voorzitter na afloop zoowel aan den leider als aan de mede- werkende dames en heeren bracht, was alle bezoekers uit bet hart gegrepen. Een bijzon der woord van dank bracht hij aan mej. Fina Platteeuw, van Hoek, die, toen de vertolkster der hoofdrol door familie-omstandigheden op het laatst van medewerking moest afzien, die taak op zoo uitnemende wijze belangeloos heeft overgenomen. Zij kreeg daarvoor een bloemenhulde, die ook werd verleend aan de tweede dames-hoofdrol, Rosa, gespeeld door mej. Van Fraaijenhove, benevens aan mej. Fiek Schirris, die door begeleiding op de piano het werk, door haar vader geleid, heeft ge- steund. Door de afdeeling tooneel werd vervolgens als bewijs van sympathie aan den heer Schir ris en zijn dochter een bloemenhulde aange- boden, voor de gegeven leiding en voor de aangename uren, door en tijdens de repetities genoten. Deze avond werd besloten met een zeer geanimeerd bal, onder leiding van den heer Lev. Hamelink. ORGELOONCERT FEIKE ASMA. Gisteravond werd vanwege het Comite „Nagedachtenis Jan Zwart" in de Gerefor- meerde Kerk alhier een herdenkingsconcert gehouden, waarbij de heer Feike Asma, orga nist van de Hooglandsche Kerk te Leiden en oud-leerling van Jam Zwart, medewerking verleende. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 75 vers 1, waarna de heer C. J. Notoels, voorzitter der orgeteemmissie, voorging in gebed. In zijn openingswoord zei spr., dat het hem een aangename taak is dezen avond te mogen inleiden. Spr. wijst erop, dat de gave der muziek een der schoon- ste gaven is door God den mensch geschon- ken. Het stemt hem tot vreugde, dat hij op dezen herdemkingsavond hier den heer Feiike Asma, een oud-leerling van hem aan wiens nagedachtenis deze avond is gewijd, mag be- groeten, waarna hij hem verzocht met zijn programma aan te vangen. Dat hetgeen de heer Asma op het orgel presteerde voor de muziekliefhebbers, meer speciaal voor de liefhebbers van orgelmuziek, een genot was, bleek wel uit de groote aan- dacht waarmede hetgeen ten gehoore werd gebracht, werd beluisterd. Vooral de Passie- en Paaschmelodieen van Jan Zwart werden ontroerend gespeeld. Nadat het r-ijke en schitterend uitgevoerde programma was afge- werkt, sprak de heer Nobels een slotwoord, waarin hij den heer Asma dank bracht voor zijn werk, dat hij belangeloos heeft gedaan. Hij verzocht alien de nagedachtenis van den grooten orgelmeester Jan Zwart in hooge eere te houden en dat ook met daden te too- nen. Ds. Van Houten sloot op verzoek deze bijeenkomst. HET PERSONEEL DER Z.V.T.M. HEEFT NOG GEEN UITKEERING ONTVANGEN. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer herinnert de Minister van Waterstaat aan de toezegging, dat het Rijk een derde deel van een uitkeering aan ontslagen personeel van de Z. V. Tramw.egmaatschappij voor zrjn rekening zou nemen, indien van de provincie eveneens een bijdrage tot een derde deel van het voor dit doel benoodigde bedrag werd ver kregen. De provincie verbond aan haar be- sluit evenwel de voorwaarde, dat eerst een fusie tusschen de tramwegen in Zeeuwsch- Vlaanderen moest zrjn tot stand gekomen. Pogingen om deze voorwaarde te doen intrek- ken hebben geen gevolg gehad. Aangezien de fusie nog niet is tot stand gekomen, is nog geen uitkeering aan het personeel gedaan. RIJKSPQSTSPAARBANK. In den loop der maand Maart werd aan het postkantoor alhier op spaarbankboekjes ingelegd 74.745,10 en terugbetaald f 60.553,25, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 14.1(91,85. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be- droeg 38.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1