Ter Neuzensche Courant Binnenland Maandag 11 April 1938 No. 9746 TWEEDE BLAD VEKSOHERTTE PASSENCONTROLE AAN DE GRENS. GEMEENTE RAAD VAN TER NEUZEN. VAN DE KONINGIN TE ROTTERDAM. H. M. de Koningin heeft Vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan Rotterdam. Het bezoek gold de bloemententoonstelling ,,Primavera" in de Nenijtohal en het nieuwe vlaggeschip der Nederlandsche koopvaardij, de ,,Nieuw-Amsterdam". Ongeveer om half twee arriveerde H. M. bij den buitentuin, welke voor de Nenijtohal ligt Bij den ingang van het tentoonstellings- terrein stond het bestuur der ,,Primavera" gereed om H. M. te ontvangen. Op het moment dat de Koningin de Nenijto- terreinen betrad, ging van het gebouw de koninklijke standaard omhoog en zette de muziek het ..Wilhelmus" in, dat door luid- sprekers over het geheele terrein hoorbaar was. Een dochter van een der bestuursleden bood aan H. M. een rulker orchideeen aan. Het publiek, dat bij den ingang samenstroomde, werd op een eerbiedigen afstand gehouden door politie-agenten, zoodat de hooge bezoek- ster ongehinderd de bloemen en planten op de tentoonstelling kon bezichtigen. Bij haar binnentreden was de Koningin zichtbaar verrast door den eersten indruk, welke de kleuren- en geurenpracht in de reusachtige Nenijto-hal op haar maakte. De entree, recht tegenover de waterpartij met geurende rozen, was dan ook een fleurig contrast met de wintersche luchten, welke H. M. nog eenige seconden tevoren buiten het gebouw had aanschouwd. De Koningin maakte van het bezoek geens- zins een haastige rondwandeling, doch genoot van elke partij en van elk verrassend hoekje. Met groote belangstelling informeerde H. M. naar bijzonderheden over planten welke haar aandacht trokken en meermalen gaf zij uiting aan haar bewondering voor hetgeen hier aan lenteweelde en bloemenpracht tentoongesteld was. De rondgang op de expositie duurde on geveer drie kwartier. Na het bezoek aan de bloemententoonstel ling heeft H.M. nog een toeizoelk gebracht aan Perniis, voor het beizidhtigen der installatie vain de Bataafsche Petroleum Maatschappij, en begat zidh vervolgens met de ,,Stad Rot terdam" naar de Nieuw Amsterdam" waar Zij een rondwandeling over en door het reus- adhltige sdhdp maakte. Zij bezocht eenige hut- ten van de toenLstenklasse, voorts het volks- verlbdfllf en beziehtigde ook daar de hutten en de wasdhtgelegenheden. Ook de keukens en de madhinekatmer werden niet overgeslagen Her&aaldelijk betuigde H. M. van Hare be wondering over dit mooie sclhip. Ten vervolge op een bericht omtrent de aan- stelling van een honderd tijdelijke hulpkom- mieizen voor de grensbewaking wordt nader gemeld, dat deze beambten niet, zooals nor- maal, onder de belastingadministratie en dus onder het departement van financien, doch onder dat van justitie zullen ressorteeren, wat er op wijst, dat hun taak zuiver politioneel zai zfln. Zij zullen dan ook, naar de N. R. Crt. van welingelichte zijde verneemt, voorname- lijk te werk worden gesteld aan de z.g. door- laatposten aan de Nederlandsch-Belgische grens, waar zij een scherpe passencontrole zullen moeten uitoefenen en het binnenkomen van ongewenschte vreemdelingen beletten. Zij zullen dien dienst verrichten onder toezicht van de brigadecommandanten van de Kon. marechaussee, die hun bevelen weer ontvan gen van de betrokken districtscommandanten. E5en en ander houdt verband met de invasie van Oostenrijksche vluchtelingen, die meest via Belgie ons land binnenkomen en dan veelal langs die doorlaatposten, die slechts een deel van den dag bewaakt zijn. In den regel zijn deze vluchtelingen niet in het bezit van de voor toelating in ons land vereischte beschei- den of wel zijn zij in het bezit van valsche paspoorten, die in Belgie op groote schaal schijnen te worden vervaardigd. In dit verband wordt op het oogenbiik een ondertaoek ingesteld naar Nederlanders, die o.a. op den dag van den voetbalwedstrijd Bel gie—Nederland hun Nederlandsche paspoorten voor vrjje hooge bedragen zouden hebben ver- kocht, teneinde vreemden de gelegenheid. te geven op deze passen, nadat zij van een ander portret en valsche stempels waren voorzien, one land binnen te komen. Tengevolge hier- van zal de passencontrole zich in de toekomst niet meer bepalen tot een vluchtig onderzoek, maar zal ook op andere wijze de identiteit van den houder worden onderzocht. DE DR1JVENDE DAGNIJVEKHEIDS- SOHOOL VOOR SCHIPPERSJONGENS. Bij de N.V. Scheepswerf voorheen C. M. van Rees te Sliedrecht is met goed gevolg te water gelaten het voor het onderwijsfonds voor de scheepvaart te Amsterdam in aanbouw zijnde schoolschip Koningin Wilhelmina". Op de .Koningin Wilhelmina", welk schip in den loop van den zomer gereed zal komen, wordt gevestigd de dagnijverheidschool voor schippersjongens, welke sinds iSeptember van het vorige jaar tijdelijk gevestigd is in de btnnenvaartschool van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam. !Het case© is 60 M. long, 12 M. breed en 3 M. diep. De bovenbouw, welke gebouwd wordt door de finma Van Andel en Veth te Sliedrecht, is 5 iM. hoog. V66r de tewaterlating heeft de burgemees- ter van Sliedrecht, Ir. H. Popping, het schip bezichtigd. DE SBELXINGiKWESTIE. De Regeering zou de eerste regeis der spelling-Marchant ovememen. Naar het „Volksblad" verneemt zou de regeering thans een beslissing hebben geno men in de speOliingkwesitie. Zij zoiu besioten hebben de eerste drie regeis van de spelling- Marchant 1934 Over te nemen. Deze regeis •iJn: 1. De e wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld; 2. De o wordt aan het eind van open lettergrepen niet ver dubbeld; 3. De sch wordt alleen daar geschre- ven, waar de ch uitgesprdken wordt. Echter behoudt het achtervoegsel -isch de thans gangjbare spelling. De regeering zou voorts besioten hebben om den regel van de spelldng-Marchant inzake de naamvals-n en de naamwoordelijke aan- dulding niet over te nemen, en daarvoor in de plaats te stellen de spelling De Vries en Te Winkel. Nader wordt nog gemeiM: Er is nog geen beslissing genomen wat betreft het tijdstip van invoering van deze spelling-iSlotemaker de Bruine. De datum 1 Januari 1939 wordt reeds genoemd, doch hier- omtrent staat nog niets vast, in verband met de voorbereiding. De regeering bereidt namelijk een wette- ljjke. basis voor ten einide aan de onzekerheid en tegenstrijdigheden op spellinggebied defi- nitief een einde te maken. Aangezien met de samenstelling van dit wetsontwerp, de behan- deling hiervan en de voorbereiding van de met een en ander in verband staande maat- regelen nog vrij geruime tijd gemoeid zal zijn, heeft <de regeering het gewensdht geacht niet longer te wachtem met de mededee- ling van de maatregelen, welke zij ten opzichte van de spelling denkt te nemen. Aldus zal een jeder, ook buiten de scholen, zich vast kiunneli voorfbereiden op .diem overgang naar de toekomstige nieuwe spelling. Het kabinet heeft voorts besioten een com- missie te benoemen, om de regeering op basis van de regeling 19341936 van advies te dienen omtrent de schrijfwijze van de bastaardwoorden, samengestelde woorden, van woorden omtrent welker schrijfwijze twijfel bestaat en van aardrijkskundige namen. Hangende het onderzoek van deze commis- sie blijft dus ook opgeschort de aamvankelijk door de regeering ten aanzien van de spelling van aardrijkskundige namen genomen beslis sing. Zoodra de regeering ten aanzien van het eerlang door bovengenoemde commissie uit te brengen advies een beslissing heeft ge nomen, zal de alsdan volledig geregelde nieu we schrijfwijze ook in de van de regeering uitgaande stukken worden toegepast. V RIJ WILLI GE BIJDRAGEN VOOR PRODUCTIEVE WERKVERSCHAFFING. De Minister van Financien maakt bekend, dat met de bedoeling om te worden aange- wend voor productieve werkverschaffing, de volgende vrijwillige bijdragen in 's rijks schat- kist zijn gestort: Deventer ouderpaar 100; een Nederlan- der 100; M. J. K. te D. 25; E. B. te A. /500; J. ten M. te G. f 100; een werkende vi'ouw f 10; een 82-jarige weduwe f 2,50. DE VERPLIOHTE UITZENDING VAN NED. ARREIDERS NAAR DUITSOHLAND. De Nederlandsche bond van arbeiders in het lanldltaouw-, tudmlbouw- en zuiivellbedrijf deelt mede: Uit het antwoord van den Minister van sociiale zaken op de door den heer Drees gestelde vragen en uit een communique van den regeeringspersdienst, voorkomende in de bladen van 8 April j.l. kan worden afgeleid, dat de landarbeidersbonden zich hebben ver- eenigd met de bepaling in de ibekende circu- laire, dat de land- en veenarbeiders verplicht worden in Duitschland te gaan werken, op straffe van uitsluiting van den steun of van de werkverschaffing. Dit is evenwel niet het geval. Op den inhoud van genoemde circu late hebben de landarbeidersbonden geen in- vloed kunnen uitoefenen en zij heibben zich dus evenmin accoord verklaard met de daarin opgenomen en hierboven vermelde verplich- ting. In het antwoord van den Minister van Sociale Zaken op de vragen van den heer Drees wordt dan ook gezegd, dat vanwege het departement van dezen Minister met de drie grootste landarbeidersbonden overleg is g'epleegd over de toepassing van de bedoelde circulaire en is getracht een soepele toepas sing daarvan te verkrijgen. Hieruit mag evenwel niet worden gecon- cludeerd, dat de landarbeidersbonden zich met die verplidhte uitzending naar Duitschland hebben vereenigd. Integendeel, daartegen is vanwege deze bonden bezwaar gemaakt, even wel zonder resultaat. VERHOOGING CREDIET VOOR WERKVERRUIM1NG. Regeering raagt nog f 30 millioen. Bij de Tweede Kamer is door de Regeering een wetsontwerp ingediend tot verhooging van de begrooting van Financien der Rrjks- ■begrooting voor 1938. Aan de toelichting wordt het volgende ont- leend: Bij de wet van 2 Juli 1934 werd voor werk- verruiming een crediet toegestaan van 60.000.000, welk bedrag bij de wet van 1 Augustus 1936 werd verhoogd met f 6.300.000, en dus gebracht op 66.300.000 en bij de wet van 22 April 1937 werd verhoogd met 33.700.000, waardoor het derhalve kwam op f 100.000.000, welk bedrag practisch ten voile geblokkeerd is. Onder deze gelden is begrepen een bedrag van f 2.000.000, hetwelk ingevolge de tus- schen den Staat der Nederlanden en de ge- meente Amsterdam gesloten overeenkomst inzake den bouw van een nieuw raadhuis, goedgeikeurd bij de wet van 18 Juli 1936, in het dienstjaar 1938 aan de gemeente Amster dam moet worden uitgekeerd. Van het geblokkeerde geld was op 1 Febru- ari 1938 aan de betrokkein instanties uitibe- taald een bedrag van rond 40.000.000. Hierbij zij opgemerkt, dat een aanmerkelijk hooger bedrag is verwerkt, aangezien van de werken, welke voor de eerste maal zijn opge- leverd, de onderhoudstermijnen zjjn ingehou- den, terwijl boveridien de kosten van admini- stratie, e.d. van dengene, die hulp van het Werkfonds ontvangt, eerst na beeindiging van het werk worden uitbetaald. Voorts kan hieraan nog worden toegevoegd, dat de werken in uitvoering reeds verder zijn gevorderd dan de betalingen zouden doen ver- moeden. Dit houdt verband met de termijnen van betaling, welke door de betrokken instan ties soms geruimen tijd na den verstreken termijn het Werkfonds in rekening worden gebracht. Op grond van deze beschouwingen kan het vewwenkte bedrag op circa 50,000.000 worden gesteld. Nog een beiangrijk aantal plannen is in onderzoek, waarvan in ieder geval een groot gedeelte voor financiering ten laste van het Werkfonds in aanmerking komt. Dientengevolge heeft de Regeering besioten een nieuw crediet van 30 millioen aan te vragen. Welke plannen uit het nieuwe crediet zullen worden gefinancierd en voor hoe langen tijd dat nieuwe crediet zal kunnen verstrekken, kan niet bij voorbaat worden aangegeven. Wel kan worden opgemerkt, dat het aange- vraagde crediet in hoofdzaak zal worden be- stemd tot bestrijding van de kosten van Rijkswerken en werken van andere publiek- rechtelijke lichamen. Het thans aangevraagde crediet acht de Regeering noodzakelijk voor de versnelde uit voering. Indien mocht blijken, dat dit crediet onvoldoende is voor de financiering van econo- misch verantwoorde plannen, zal de Regee ring een nieuw crediet aanvragen. Vergadering van Donderdag 24 Maart 1938, des namidd'ags 2 uur. Voorzitter: de heer Mr. P. H. W. F. Telle- gen, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, D. Scheele, C. A. Verlinde, N. J. C. Lamlbrecht- sen van Ritthem, J. Riemens, D. E. de Kraker, J. Duurinek, E. L. van Hecke, H. J. Colsen, L. J. van Driel, J. N. 't Gilde, M. de Vos, J. den Hamer en A. de Brurjn. Afwezig de heer P. van Cadsand. 2. Slot. 9. Verlenging zittingstyd leden der com- missies van bijstand. Burgemeester en Wethouders schrijven aan den raa/d: Tot 1 Januari 1938 werden de commissies van bijstand ibenoemd voor een jaar. Bij de inwerking getreden wijziging der Gemeentewet is thans bepaald, dat de Raad de zittingsduur van de leden van de commis sies van bijstand moet regelen. Deze duur mag niet langer zijn dan die der leden van den zittenden raad. In verband hienmede stellen wij voor den zittingsduur van de op 16 December j.l. be- noemde leden van de commissie van bijstand voor gemeentewerken en die der financien te verlengen tot September 1939. Den heer DEN HAMER heeft er niet het minste bezwaar tegen, den zittingstijd te ver lengen, daar het een zeer gemakkelijke functie betreft. In het algemeen verwondert het spreker evenwel, dat deze commissies bijna nooit samen komen. De commissie van bij stand voor gemeentewerken wordt nog wel eens een enkele keer gehoord, doch spreker die lid is van de financieele commissie is nog nooit voor een vergadering opgeroepen. De financieele commissie vergadert nooit, en spreker vraagt zich af, of het dan wel zin heeft, deze in stand te houden. De heer CGDSEN vindt dit ook. Destijds heeft hij er voor bedankt, omdat hij meende, dat er te veel werk aan verbonden zou zrjn. De heer SCHEEDE merkt op, dat de com missie voor de financien heel iets an'ders is dan de commissie van bijstand voor de openbare werken. De financien worden eerst in den gemeenteraad behandeld, doch waar er veel nieuwe werken geweest zijn, moest hierin de commissie voor bijstand voor de openbare werken meer gehoord worden. Moest het noodig zijn in het belang der goede zaak, mochten er groote financieele voorstellen zijn, dan zullen Burgemeester en Wethouders zeker overwegen, dat in dezen met de commissie gesproken wordt. De VOORZITTER is van oordeel, dat het enkele feit, dat de commissie niet vergadert, nog niet zegt, dat deze niet noodig is. Als ze niet noodig was, zou ze ook niet ingesteld geworden zrjn. De heer DEN HAMER vraagt of Burge meester en Wethouders zonder zich verder vast te leggen niet kunnen toezeggen, dat de commissie bijv. eenmaal per jaar ver gadert, voor de behandeling der begrooting. De leden kunnen dan een beter inzicht in de zaak krijgen. Zooals de situatie thans is, weten zij van de gemeentelijke financien niets. De VOORZITTER geeft ten antwoord, dat een vergadering van de financieele commissie voor de behandeling der begrooting niet noo dig is, daar hier de gewoonte heerscht, dat er voor de behandeling der begrooting een voor- onderzoek plaats heeft. De heer SCHEELE geeft als zijn oordeel te kennen, dat de commissie voor de financien wordt bijeengeroepen, indien een bepaald pro gram, bepaalde voorstellen worden opgesteld, en Burgemeester en Wethouders bepaalde punten met .de commissie wenschen te be- spreken. De VOORZITTER geeft den raad, dit te laten zooals het is. Met algemeene stemmen wordt het voor- stel van Burgemeester en Wethouders aan- vaard. 10. Verhoogen jaarwedde controleur J. Duurinek. Een schrijven van den volgenden inhoud: Ondergeteekende, Judocus Duurinek, gebo- ren 28 Mei 1908, wonende Leliestraat 18, Ter Neuzen wendt zich beleefd tot uw college met het volgende: als controleur bij den dienst der steunver- leening der gemeente Ter Neuzen moet bij regelmatig straat- en huiscontrole uitoefenen en zich door weer en wind, zoowel per fiets als te voet, naar alle mogelijke plaatsen be- geven, het is dus voor hem een noodzakelijkheid goed gekleed en geschoeid te gaan, echter, het veelvuldig berijiden van zijn fiets en het zich bevinden in slecht weer hebben tot gevolg een groote slijtage van zijn Wee ding, waardoor hij zich niet onbelangrijke uitgaven moet getroosten, al is het voor hem wenschelijk, dat hij: een woning betrekt, gelegen in een andere om- geving dan de tegenwoordige, toch moet hij daarvan afzien omreden het verschil in huur minstens f 1,per week bedraagt, dat hij dan meer zou moeten betalen, redenen waarom hij Uw college beleefd ver- zoekt, zrjn jaarwedde te stellen op f 1300. Hierbij wordt overgelegd een rapport van den ambtenaar, belast met de uitvoering der steunverleening, luidende: Naar aanleiding van het door mijn ambte naar J. Duurinek, aan uw college gericht schrijven d.d. 20 December 1937, inhoudende een verzoek om salari^verhooging, welk schrijven mij in afschrift om advies werd toe- gezonden, deel ik uw college mede, dat ik de door Duurinek aangevoerde motieven wel kan onderschrijven. Daar ik over zijn werkzaamheden en jjver zeer tevreden ben, meen ik te mogen advisee- ren, op zrjn verzoek goedgunstig te beschik- ken. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit verzoek in te willigen. Met algemeene stemmen wordt aldus besioten. 11. Wijziging naam gemeente. Burgemeester en Wethouders schrijven den raad: Blijkens de archieven is de naam onzer gemeente steeds verschillend geschreven. Luidde de naam vroeger veelal Neuse of Neuze, toch komt ook reeds in het begin van de 19e eeuw de naam Ter Neuzen voor. Tegen woordig wordt door openbare besturen en particulieren geschreven Ter Neuzen, Ter- neuzen of Neuzen. Van'verschillende zakenlieden uit de ge meente is er bij ons college op aangedrongen eenbeid te brengen in de benaming der ge meente, daar deze verschillende schrijfwijzen voor hun zaken aanleiding geven tot verwar- ring. De voorkeur wordt in dit adres gegeven aan den naam Terneuzen. Wij meenen dat de naam Terneuzen de meest algemeen aanrvaarde naam is, en het om praktische redenen wel gewenscht is de naam in 65n woord samen te vatten. Ook de regeering wenscht in het algemeen blijkens een van haar uitgegane circulaire welke inmiddels weer is ingetrokken in de benaming der gemeenten meer eenheid te brengen. In genoemde circulaire was de naam der gemeente ook aangegeven als Ter neuzen. Op deze gronden stellen wij U daarom' voor te besluiten aan onze gemeente de naam Ter neuzen te geven. Door ons college zal dan ter uitvoering van bovengenoemd besluit Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsehe Zaken worden verzocht te willen bevorderen, dat ook de verschillende Rijksinstanties zich aan deze naam zullen houden. De heer LAMBREOHTSEN VAN RITTHEM merkt op, dat het voorstel om den naam der gemeente te veranderen er zoo sober staat. Spreker zou het op prijs gesteld hebben, in dien dit voorstel niet zoo sober geweest was, het betreft hier een maatregel, die voorgoed genomen wordt. En dan had spreker gaarne gezien de motieven, die Burgemeester en Wet houders er toe geleid hebben, dezen naam thans voorgoed vast te leggen. Spreker heeft een en ander nagegaan, en waar van de historie weinig bekend is, is spreker in dezen uitgegaan van het Verdrag van 1839, dat voor Ter Neuzen van zeer veel belang is. En hierin werd Ter Neuzen ook genoemd in verband met het scheepvaart- reglement over de Schelde. Spreker is in het bezit van een origineel exemplaar van dit ver drag, en reeds terstond in artikel 1, het Koninklijk besluit no. 45 van 1843, vindt hij den naam Terneuzen", aan elkaar, zooals Burgemeester en Wethouders thans voorstellen te schrijven. Toen spreker dit gezien had in dit internationale verdrag, dat voor deze ge meente van zeer groote beteekenis is, meende hij na deze toelichting met het voorstel te kunnen vereenigen, zooals Burgemeester en Wethouders dit thans specificeeren. Alleen had hij gaarne gezien, dat dit voorstel berust had op historische gronden, en dat o„a. ver- wezen zou zijn naar het verdrag van 1839. De VOORZITTER antwoordt, dat Burge meester en Wethouders met opzet de histori sche motiveering hebben weggelaten. In het eerste authentieke stuk, dat bekend is, wordt de naam geschreven „Ter Neusen" met een s. Op het schilderrji, dat vroeger op de raadszaal hing, en thans is schoongemaakt, en in spre- kers kamer hangt, staat „Ter Neuzen" zooals het thans ook geschreven wordt. De heer DAMBRBCHTSEN VAN RITTHEM merkt op, dat het verdrag van 1839 toch een officieel stuk is. De VOORZITTER wijst er op, dat het ver- leenen van het wapen ook een officieel stuk is. Dit dateert van 1815 en hierop staat de naam der gemeente vermeld „Terneuzen". De heer LAMBREOHTSEN VAN RITTHEM constateert, dat dit dus juist wordt geschreven als in het verdrag van 1839. De VOORZITTER vervolgt, dat er nog oudere namen bekend zijn. Zoo is er een plakkatenboek, dat dateert uit den tijd der Republiek, en hierin wordt de naam verschil lend geschreven. Daarom hebben Burgemees ter en Wethouders ook de motiveering zoo sober mogelijk gesteld. De heer LAMBREOHTSEN VAN RITTHEM had liever gezien, dat verwezen werd naar den historischen grond, waarop de naam der gemeente gegroeid is. De VOORZITTER zag het daarentegen lie ver zooals het nu Is. Dit bewijst, dat het groeit, dat het leeft. Men kan er op wijzen, dat een naam dateert van eeuwen her, doch spreker vindt het mooier dat er op gewezen kan worden, dat het iets is, dat in den loop der tijden gegroeid is. Dit vindt spreker mooiei dan van den naam de historische herkomst te ontleden. De heer LAMBREOHTSEN VAN RITTHEM deelt mede, dat de rijkswaterstaat den naam Ter Neuzen steeds schrijft Ter Neuzen, dus in twee woorden. De VOORZITTER is van meening, dat in dien het voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt aanvaard, ieder die den naam leest, dit begrijpen zal. De heer 't GILDE will hierwer ooik iets zeggen. Zooals de naam thans geschreven wordt ,,Ter Neuzen" kan dit aande-iding geven tot verwarring. Spneker heeft het on'dervon- den, dat een brief aan zijn adres gelezen werd ,,Tervueren". Als er nu Neuzen" staat, is het zoo kort, dat de naam niet verward kan worden. Als de naam diuis Neuzen" geschre ven wordt, zal men niet ge-makkelijk een brief fout bezorgen. De heer SOHEELE merkt op, dat men dan hlenvoor kan letzen ,,Veume". De heer LAMBREOHTSEN VAN RITTHEM deelt mede, dat kort geledien een kaipdtein tegenover hem de klacht uitte, dat ,,Ter Neu zen" niet in het telefbon'boak voorkwam, om dat het staat onder Neuzen". De VOORZITTER meent, dat het ook daar om van het grootste belang is, dat er een- stemmighedd komt. iDe heer DEN HAiMER wijst er op, dat als mien in het buliteniand over Neuzen" spreekt, die plaats daar niet belkend is. De VOORZITTER: In Nederland' ook niet. De heer DEN HAiMER is het er mee eens, dat het van belang is, dat er eenstemmdghedd komt, dan moeten de Posterijen .Terneuzen" ooik aanvaarden. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aange- nomen. 12. Verleenen straatnamen. Burgemeester en Wethouders stellen voor het navolgende besluit te nemen: De game enteraad van Ter Neuzen, oiverwegende diat het wenschelijk is voor de uitvoering van het uitbreaiddnigeplan in de Noorldpolder enkele straatnamen vast te stellen besluit aan de op bijigaande teekeningen aange- duide straten de navolgende namen te geven: aan de straat in gole kieur: Beatrixstraat; aan de straat in roode kleur: Hendrikstraat; aan de stnraat in bilauw geareeerd: Juliana van Stolbergplantsoen; aan de straat in rood geareeerdKoedijk. De heer DE KRAKER heeft tegen het ver leenen van straatnamen persoonlijk geen be zwaar en vermoedt, dat er ook nog wel ver schillende bij zullen komen. In de raadsvergadering van 19 November 1.1. heeft evenwel de heer Scheele verklaard, er wel bezwaar tegen te hebben, dat men voor de straatnamen namen van personen zou zoeken. Daarom stelt spreker voor, geen straat namen meer te verleenen, doch straatnum- nummers, dan was men ineens gered. De heer LAMBREOHTSEN VAN RITTHEM De 44e straat! De VOORZITTER is van meening, dat de heer De Kraker een gedachte uit, die bij het Nederlandsche volk niet wel ontvangen zal worden. De heer DE KRAKER: Het is een kwestie van gewoonte! De VOORZITTER herhaalt, dat dit er bij het Nederlandsche volk niet in wil. Men zou kunnen zeggen, dat dit meer poetisch is. De heer DE KRAKER zal over zijn voorstel nog gaarne het gevoelen van den raad hooren. De heer VAN DRIEL geeft te kennen, dat er voor de Oranjewijk in ons Vorstenliuis nog namen genoeg zijn. Spreker zou den raad wil len geven, zoo door te gaan als thans ge- schiedt. Indien eventueel zou worden overge- gaan tot een nummering van straten, zou dit slechts mogelijk zijn, indien alle namen wer den afgeschrapt, en dan van de Markt uit als no. 1 begonnen werd met nummeren. Overi- gens heeft het geven van straatnummers ook zrjn bezwaren. Spreker heeft het althans wel ondervonden met Amerikaansche familie. In dien een brief werd geadresseerd aan hun adres, dan is het wel voorgekomen, dat deze terugkwam, daar de betrokken familie in- middels was verhuisd. De heer 't GILDE zou gaarne als het moge lijk is, hij weet wel dat het niet altijd bestaat, de namen van de straten zoo kort mogelijk zien. Thans wordt weer voorgesteld te geven den naam Juliana van Stolbergplantsoen". Spreker vindt dit schitterend. De heer SCHEELE: Verlengde Van Steen- bergenlaan! De heer DEN HAMER merkt op, dat indien deze naam wordt verleend, het niet anders kan. De VOORZITTER merkt naar aanleiding van de opmerking van den heer 't Gilde op, dat men, indien er nieuwe straten bijkomen, voor het feit zou kunnen komen te staan, dat men een naam zou moeten verleenen, ongeveer als: Tweede Juliana van Stolbergdwarsstraat. De heer DE VOS vraagt, of Juliana" er niet af kan. Dan wordt de naam Van Stol bergplantsoen. De heer DEN HAMER is er ook voor, dat, indien eenigszins mogelrjk, de namen zoo kort mogelijk gehouden worden. Men mag even wel ook geen namen gaan verknoeien. De VOORZITTER geeft te kennen, dat zijn opmerking niet ernstig was bedoeld. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aanvaard. 13. Ontheffing schoolgeld dienst 1937. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken om ontheffing van schoolgeld dienst 1937, Stellen Burgemeester en Wethouders voor: te handhaven ,den aanslag van A. Stockman, E. Schelstraete, Westdorpe; ontheffing te verleenen aan: A. Harpe 1,50, Wed. C. R. van 't Hoff, Hoek f 4,50, Wed. J. J. Hurjssen 7,50, J. P. Maelsaeke, Zaamslag 2, J. Bonte f 6,25, C. Hamelink 2, J. C. Leunis f 1,50, M. van Boven 11,40, L. Remeijnsen, Westdorpe f 0,60, E. A. van den Eeckhout f 4,16, H. van Thiel 0,55, J. Loof 2,40, J. Scheele f 11,05, J. Valstar, Gouda 2,71, H. R. J. van der Veen f 15, L. Wiskerke 8,96, G. Marsilje f 3,55, G. Verzrjl 2,94, L. A. Bracke 0,92, J. R. Scheele f 8, A. A. van Leeuwen 3,33. Met algemeene stemmen wordt aldus besioten. 14. Ontheffing hondenbelasting dienst 1937. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek om ontheffing van hondenbelasting dienst 1937, stellen Burgemeester en Wethouders voor, te handhaven den aanslag van E. P. van den Bulck. Met algemeene stemmen wordt aldus besioten. 15. Ontheffing rioolbelasting djenst 1937. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken om ontheffing van rioolbelasting dienst 1937, stellen Burgemeester en Wethouders voor: ontheffing te verleenen aan: Jac. Broer f 2, Ch. G. Ververs f 3, P. C. van Aerde 3, Dames Baert f 6, J. Pladdet 6, P. Meeusen 4, M. J. van der Werf f 2, Wed. S. Tollenaar en J. Tollenaar, resp. 24 en 12. De heer COLSEN verwondert er zich over, dat er op het kohier adressen voorkwamen, waarop de gemeente nog geen recht had, daar de nieuwe straat, waarin deze betrokkenen wonen, nog niet door de gemeente is over- gen omen Er is buiten deze nog geen men sch in die straat die een briefje heeft ontvangen. Spreker bedoelt het adres in de Spoorstraat. Als de menschen het werkelijk moeten betalen als het plicht is, dan dient toch ontheffing te worden verleend, aangezien de gemeente nog' geen recht heeft, hier rioolbelasting te heffen. De VOORZITTER antwoordt, dat dit abusie- velijk was opgegeven. Met algemeene stemmen wordt aldus be sioten. 16. Wijziging tarief afname electrische stroom. Burgemeester en Wethouders schrijven den raad In verlband met het hooge stroomtarief, dat de gemeente aan de P.Z.E.M. moet betalen voor de levering van het krachtverbruik door het rioolgemaal, hebben wij de directie der P.Z.E.M. verzocht ons een billijker tarief in rekening te willen brengen. Blijkens hun schrijven van 18 Maart 1938 is de P.Z.E.M. bereid het krachttarief genoemd in het contract dd. 3/6 November 1931 in gunistaiger zin te wijizdgen. Volgens artiikel 7 is thans voor kradhtdoel- einden 20 ct. per K.W.U. verschuldigd, terwijl de kolenclausule luidt: Indien de gemiddelde prijs van de steenkolen met een stookwaarde van 7200 cal. in een kalenderjaar stijgt boven 10,per 1000 Kg. vrij aan de centrale, dan zal telkens 0,075 cent per K.W.U.dat door den K.W.U.-meter wordt aangewezen, meer betaald moeten worden voor elke stijging van f 0,50 boven de 10,- Het tarief en de kolenclausule komen nu te luiden als volgt: 1. Voor het strocanverbruik af genomen in de speruren wordt berekend 28 cent per K.W.U. De speruren zijn: Januari van 16 y2 uur tot 22 uur Februari van 17 uur tot 22 uur Maart van 18 uur tot 22 uur April van 19 uur tot 22 uur Mei van 20 uur tot 22 uur Juni van 20% uur tot 22 uur Juli van 20% uur tot 22 uur Augustus van 19% uur tot 22 uur September van 18 uur tot 22 uur October van 17 uur tot 22 uur November van 16% uur tot 22 uur December van 16 uur tot 22 uur 2. Voor het stroomverfbruik afgenomen tusschen 6 uur 's morgens en het begin der onder 1 genoemde lichturen wordt berekend 12 cent per K.W.U. 3. Voor het stroomveribruik afgenomen tusschen 22 uur en 6 uur 's morgens wordt berekend 6 cent per K.W.U. 4. Daar nu voor het registreeren van het verbruik een klok noodig is, moet hiervoor een huur van f 9,per jaar worden betaald. 5. Alle tijden zijn aangegeven in den mid- delbaren tijd van de raeridiaan van .Amster dam. 6. De prijzen voor de electriciteit zijn af- hankelijk van de kolenprijzen. Een toeslag

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5