Landbouwberichten Sport Gemengde Berichten FAILLISSEMENTEN. VOETBAL. - - SCHAKEN. H. d. F., oud 21 j., landbouwer te Zaamslag is weg ens'overtreding der Jachtwet, met ver- nietiging van het vonnis appel, veroordeeld tot 50 boete of 15 dagen hechtenis met ver- beurdverklaring van het niet inbeslaggenomen geweer, daarvoor te betalen f 25 boete of 10 dagen hechtenis. iC. D. v. H., oud 20 j., zonder beroep te Zaamslag, is wegens alsvoren, met vemieti- ging van bet vonnis appel veroordeeld tot 15 boete of 10 dagen hechtenis, met ver- beurdverklaring van het niet in beslaggenomen geweer, daarvoor te betalen f 10 boete of 5 dagen hechtenis. R. J. F. D., oud 28 j., landbouwer te Bou- chaute en I. J. D., oud 22 j., zonder beroep te Bouchaute, beiden beklaagd van mishandeling, zijn vrijgesproken. Bovengienoemde recihtbanlk deed uitspraak inizake D., sdiarenslijiper, zonder vast woon- of veriblijfplaats, die wend aangehouden in ver- band met een tegen hem uitgesproken vonnis, waarfbij hij wend veroondeeld tot 1 maand ge- vangeni&straf en welik vonnis hij onltkende. De rechtbank gelastte tihans tenuitvoerlegging van het vomnis. ElEN' BELANGRIJRE UITSPRAAR. De Middeliburgsche Rechtbank deed heden uittspraaik in de zaak van D. J. le C., garage- houder te Goes, door het kantongeredht te MldidieGlburg wegens overtreding van het R. A. P. (andiens dan met inachtneming van de aan een vengunniing als bedoeld in ant. 2 R. A. P. vebbonden vooriwaarden, een motorrijtuig tot verrvoer van personen over de wegen explbi- teeren) veroordeeld tot 6 boete of 2 dagen hechtenis. ®e Amlbtenaar van het O. M. was van dit vonmos in hooger beroep ge'komen. iDe Rechtbank sprak beklaagde vrij, door welke udtepraalk is uitgemaakt, dat het ver- hiuiren van auto's niet valt onder het R. A. P. (Hiet faUlissetoent van R. Rouw, kolenhande- laar te Hbeik, is geeindigd wegens gebrek aan baten. Curator was Mr. G. Tichelman te Ter Neuzen. JAARVERSLAG DER ZEEUWSCHE LANDBOUW-ONDERLINGE. Op Vrijdag 8 April 1938, werd in de ,,Prins van Oranje" te Goes onder leiding van den heer H. A. Hanken te Kloetinge, de jaarlijk- sche Algemeene Ledenvergadering gehouden van de Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge, af- deellng van de te Amsterdam gevestigde Vereeniging „De Cehtrale Landbouw-Onder linge". Uit het jaarverslag, loopende over het boek- jaar 1 November 1936 tot en met 31 October 1937, bljjkt, dat de Zeeuwsche Landbouw- Onderlinge bij het einde van het boekjaar 3068 leden had met een jaarloon van 5.285.113. Het leden-aantal van de Centrale Landbouw- Onderlinge bedroeg bij het sluiten van het boekjaar 32752 met een jaarloon van ruim 50 millioen gulden. In het verslagjaar werden bij de Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge aangegeven 1120 onge- vallen, waarvan 1 met doodelijken afloop. Het totaal aantal ongevallen voor rekening van „De Centrale Landbouw-Onderlinge' be droeg 9268. Het verslag geeft voorts mededeelingen over de Vrijwillige Verzekering voor patroons en kinderen van leden en over de ziekterege- ling voor inwonend personeel. Om den Nederl. Voetbalbeker. le ronde. GoesAllianioe RDORGS Eindhoven1De Baronie 2e ronde. VlissingenMMdellburig Zeeuwsche Voetbalbond. le Klasse B Com Boys 2SVO Temeuizen1 3Philippine HuJjst 2Temeuizensche Boys 2e klasse B. Hlulst 3Te meuizexuscihe Boys 2 Terneuzen 4Philippine 2 SVO 2Com Boys 3 SJtudskil 2Ria 2 1—0 2—1 4—2 0—2 05 11—2 0—9 1—7 2—3 5—1 9—0 HET OVERZICHT. Ron. Nederl. Voetbalbond. Kalmpioenschap van Nederland. De wedstrijd DW'SBe Quick is geeindigd met eien igedijk spel, d.w.z. zonder dat een van beide ploegen er in slaagde een doelpunt te plaatsen. Merkwaardig is het, dat ook in den eersten wedstrijd van DWIS in de kamp om den (hoogsten tditel te Rotterdam, het niet tot een maken van een doelpunt is kunnen komen. Voor Be Quick is deze uitslag in elk geyal gunstdg te noemen, al moige het dan ook zijn, dat DfWiS belangrijk minder speelde dan tegen Feijenoord- HeraclesPSV is een mooie, spannende ont moeting geweest, waanbij PSV de score open- de, idoch nog voor de rust intrad had Heracles den geffijlkimaker in het net gedeponeerd. Na de rust was een tijdlanig Heracles de sterkste en wist dit in een doelpunt uit te drukken. Toch had het maar weinig gescheeld of PSV had ook nog een doelpunt weten te maken, aangeizien zij' de laatste 10 minuten het spel geheel in handen nam. Afdeeling IV. Eerste klasse. Bleijerheide noch NiOAD heblben in hun laatsten wedstrijd het tot een overwinninig weten te brengen of ook maar een gelijk spel weten te verkrijgen, zoodat zij beiden thians met 11 punten einddgen, was, het niet, dat Bleijeihedide thans genooidzaakt zal wor- den eerst op het veld van NOAD den door haar gewonnen wedstrijd tegen haar mede- candidaat nog eens over te spelen. De stand is niu feitelijk geworden dat NOAD uit 19 wadatrijlden 11 punten heeft verikregen en Bdeijerlheide uit 19 9 punten. NOAD heeft dus aan een gelijk spel uit dezen wedstrijd reeds voldoende om Bleijerheide naar de degradatie- wedstrijden te kunnen verwij'zen. Projnotiecojnpetitie 3e klasse. GudokTerneuzen. 31. eerste promo,tiewedstrijd is voor onze UITSEAGEN VAN ZONDAG. Hon. Nederl. Voetbalbond. Kampaoenschap van Nederland. DWISBe Quick HeraclesPSV Feijenoord 2 DWB 2 Heracles 2 Be Qudok 1 PSV 1 gsp. gew. gel. verl. pnt. 11— 3 - 2 2 1—1 2 - 1 1 - 1 Afdeeling IV. le klasse. 0—0 2—1 doelp. v.t. 4—1 0—0 3—5 0—0 1—2 BlegerheddeRoermond 24 JWhanaNOAD 4—3 doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.it. PSV 20 13 3 4 29 59—27 NAC 20 12 3 5 27 49—29 .Juliana 20 11 3 6 25 47—41 BW 20 10 3 7 23 4940 LONGA 20 9 5 6 23 36—31 Eindhoven 20 8 4 8 20 43—37 Willem H 19 7 3 9 17 36—44 Roenmond 19 7 2 10 16 3645 MW 20 6 4 10 16 37—57 BJeijerheade 20 4 3 18 11 33—50 NOAD 20 5 1 14 11 38—62 Promotiecompetitie 3e klasse. GudokTemeuizen 3—1 doelp. gsp. gew. igel. verl. pnt. v.t. Giudok 1 1 - 2 3—1 Terneuzen 1 1 1—3 De Zeeuwen 3e klasse A. HoofidjplaatHulst 1—5 BiervlietSluiskil 1—1 OostburgCom Boys 0—1 doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t. Terneuzen 18 15 2 1 32 107—27 Breskens »17 13 1 3 27 64—31 Axel 17 9 3 5 21 42—33 SlulsMl 17 10 1 6 21 59—38 Uzenidijke 18 10 1 7 21 47—46 Hulst 18 9 1 8 19 55—48 Hoofdplaiat 17 6 3 8 15 3445 Oora Boys 17 3 4 10 10 24—61 Biervliet 18 2 3 13 7 23—63 Oostburg 17 1 16 1 20—81 3e. klasse B. VDdsstagen 2IHansweert 5—1 doelp. gsp. gew. gel. verl, pnt. v.—t. Vhssingein 2 15 10 2 3 22 54—26 Middelburg 2 16 10 2 4 22 49—23 Goes 2 15 9 2 4 20 42—20 Eiland' Boys 15 10 5 20 52—34 Terneuzen 2 15 7 3 5 17 51—34 EMM 16 7 2 6 16 4848 Zeelandia 2 16 4 2 10 10 43—57 Hamjsiweert 15 3 12 6 21—63 Goesche Boys 15 2 1 12 5 27—60 De istadgenooten uitgeloopen op een nederlaag, een udtslag, die zij, niet verdiend heblben,, want eeui gelijk spel had de verhouddnig beter weer- gegeven. Qua spel was Terneuzen de meerdere van de Tilburgers, maar voor het doel wilde het niet vlotten; d'e grootste factor, die daar- toe toijdroeg, was het veel te korte spel, waar- aan men tot het laatste toe vasthield. Een groot gemis had men in dit geval aan Lau rens, want dit is temslotte een speler, die het spel opentrekt. Thans werden de vleugelspe- fers ,te veel verwaarloosd. Tengevolge van deze taktaek kion de verdediginig van Gudok zeer diikwijls met sueces ingrijpen. Ook de vooriboede van Gudok maakte op ons geen bepaald grooten indruk, wel werd meer vleuigelspel te zden gegeven, maar een be paald gevaarlijlken schutter was niet op te merken. Dat izij1 tenslotte nog drie doelpunten bij ellkaar kregen, hadden zij meer te danken aan het feit, dat zij het geluk geheel en al aan hun kant hadden. Met dit al is-Terneuzen twee kosttoare pun ten kwijt. Onder leiding van scheidsrechter Ridder van Rappard stelden de bedde ploegen zich op. Ter neuzen verscheen met de volgende opstelling: (doel Jan Dooms; achter v. d. Hooft en v. d. Wege; midden de Putter, v. He eke en Anth Geensen; voor Andr. Geensen, Kouwijzer, v. Pienlbroek, Dolbibeledr en v. Luik. Voordat die wedstrijd een aamvang nam, had eerst de gehruiikelijke bloemenhulde plaats. Doortdat Dotoheleir voor Teirneuzen den toss won, toremgt de midrvoor van Gudok den bal aan het rollen -Het begin is slechts een verkenning van elkaars krachten. Van de keepers is het die van Gudiok, wel'ke het eerst mioet optreden. Goed uitrvaillend stopt hij een schot van Van Pienhroek. Van eeadg overwicht van een der ploegen is in het eerste kwartier geen sprake. Doondat een forsche wind dwars over het veld staa-t, geraakt de bal herhaaldelijk over de zij lijn (wat gedurende den geheelen wedstrijd het geval is). De eerste comer is voor Gu dok, die echter zeer slecht wordt gienomen. Na een door Terneuzen genomen vrijen trap, lost Andr. Geensen een schot op doel, maar de ikee per staat op de goede plaats. Direct daarna moet Dooms vallend een schot van links uit den hoek van zijh doel houden. Als Terneuzen igavaarlijk in het doelgebied van haar tegen- staniders komt, wordt de bal hard ingescho- ten; de bal vliegt tegen een Gudokispeler aan, die daarna het leder met de hand foewerkt, het spel gaat echter gewoon door. Ook een aan Terneuzen toegekenden hoekschop wordt zeer slecht geplaatst. Er begint thans eenige tee- kening in den strijd te komen, waarhij Ter neuzen langzamerhand meer op den voorgrond komt. Zooals reeds opgemerkt, wordt er door het middentrio te veel gepingeid, waarmede men geen succes hehaal't. Maar ook de voor- hoede van Gudok zit niet stil en wanneer er 24 minuten zijn gespeeld, lost de linksbuiten een schot, dat via de lat uitvliegt. Enkele mi nuten, later zoekt dezeWde speler het doel in vrije positie veel te hoog. Bijna een half uur is er verstreken, als Van de Wege den bal niet voldoende onder controle kan krijgen en hem slechts ten halve raakt. Het leder komt daar- uit voor de voeten van een Gudok-speler, die van de daanuit ontstane kans dantobaar ge- Ibruik maakt en van korten afStand de score opent. 10. Terneuzen is door deze tegenslag geenszins ontmoedigd en overheerscht met haar spel vrijlwel het geheele middenveld. Als zij eerst een corner heeft mogen netmen, wordt haar dan een vrijen trap toegekend, omdat de keeper het aantal toegestane passen overschreed. Suc ces kon uit dezen vrijen trap niet worden be- haald. Als dan weer 'n corner niets heeft op- igeleverd, krrjgt Terneuzen weer een vrijen trap te nemen, ditmaal wegens, hands. De bal komt voor het doel, de d'oelman mist en het is Van Luik die de partijen weer op gelijken voet brengt. 11. Er zijn nog 6 minuten in de eerste helft te spelen. Onmiddellijik na dit doelpunt heeft Van Luik weer een goede kans, maar is, ditmaal te drif- tiig. Voordat dan de rust wordt aamgekonddgd, moet Dooms ook nog eemmaal optreden, om een verraderlijken sehuiver uit zijn doel te houden. Ook de tweede helft wordt met hetzelfde j hooge tempo als in de eerste helft ingezet. We hadden vbor onze stadgemooten goeden moed, tmaar toch blcek spoedig, dat het spel aan haar zijde niet meer datgene was, wat wij j voor de rust zagen. Tengevolge hiervan was i het spel aan beide zijden op gelijke hoogte. Oipmerkelijik is het, dat Guldiok nog al eens in het buitenspelrvalletje tippelt. Wanneer dit j echter op zek-er oogenhlik niet door den j 'sohieidsrech'ter wordt opgemerkt en de rood- zwarte verdediging op het fluitsignaal staat te wajch/ben, ontstaat een benauwd oogenhlik j voor haar doel. Tenslotte gelukt het aan Van i de Wege den bal van voior het doel weg te krijgen. Ook nu is, eivenats in de eerste helft, j de eerste corner voor Gudok, die echter weer slecht geplaatst wordt. Bvenzioo vergaat het bij, een aan de thuisclub toegekenden vrijen trap. Er zijn ongeveer 20 minuten verstreken, j als uit een verrassenden aanval van Terneu- I zen een opgelegde kans ontstaat, die jammer- lijfc wordt gemist. Twee minuten daarna gaat de roodzwarte voorhoede weer in goede slag- orlde naar het vijandelijke doel. Op het moment dat Kouwijzer dan weet te scoren, klinkt juist het fluitje van den scheidsrechter voor bui- benepel. Zeven en twintig minuten is de tweede helft oud, als bij een aanval van Gudok Van der Hoioft aarzelt om den bal weg te trappen. Van de Wege komt toegesneld, maar er doet zich dan precies hetzelfde voor als in de eer ste helft en op fortuiniijke wijze komt daar- door Guidok wederdm aan de leiding. 21. Ook nu laten de Terneuzenaars zich niet ontmoediigen en het spel gaat in hetzelfde snell'e tempo voort als voorheen. Wanneer bij een aanval van Gudok Doolms uit zijn doel komt, kan hij den bal niet in zrjh bezit krijgen, er ontstaat een anigstig moment, doch ten slotte brengt een verdediger opluchting. De tijd begint langzamerhand te versitrijiken, maar toch geiven wij onze stadgenooten nog gtoede kans om den gelijlkmaker te scoren. Elf mi nuten voor het einde krijgen zij een comer te netm-en, waaruit Dolbfbeleir naast kopt. Wan neer bij een onderschepten aanval de Gudok- doeiman wede'rom te lang met den bal wan- delt, wordt dit weer bestraft. Het is nu op korteren afstand van het doel; wanneer deze vrijle trap is genomen, denken wij Van Bien- broelk met een kopbal te zien scoren. Hij is echter onfortuinlijk, want de bal snort juist lungs den verkeerden kanttvandepaal. Einde- lijfk, vijtf minuten voor het einde, valt dan de ibesliissing, ten gunste van Gudok. Uit een door haar genomen corner komt de bal voor den doelmond. Dooms wil het leder wegslaan, maar wordt daarin gehiinderd door een opeen- gehoopte kluwen van spe-lers en een der Gu- dok-spelers heeft niets anders te doen dan zijn hoofd onder den bal te steken, waaraan hij prompt voldoet. 31. Zoo komt dan het einde van dezen aantrek- kelijken en vluggen wedstrijd, maar waarhij jammerlijk genoeg door de rooidizwarten een geheel verkeerde spelwijlze werd twegepast. Rest nog te venmelden, dat de wedstrijd in de allerfoeste verstandhouding werd gespeeld, Geen enkele maal moest de scheidsrechter voor een emstige overtreding ingrijpen. den gelijlkmaker te voor komen en daar komt het ten slotte toch maar op aan. IZooals verwacht werd heeft het reserve- elfital van SVO aan het derde elftal van de Com Boys geen kans gelaten om de beide punten of ook maar een punt' te bemachtigen en toonde zij haar meerderheiid met een 51 ovenwinning. Tenslotte heeft ook Slui-skil 2 aan de ge- stelde venwiachlting voidaan en werd het reserve-elftal van Ria met een nederlaag van niet minder dan 90 naar huis gezonden. H'ierdoor blijven de SluisMlsche reserves him collega'is van de Ter Neuzensche Boys op den voet volgen en zal het wel in den komenden strijd Sluiskil 2Terneuzensche Boys 2 be- sliist worden iwie van beide uiteindelijk de eereplaats zal bezetten. Zaterdagmiddag had te Axel wederom een ontmoeting plaats tusschen de Axelsche Jeugd Schaakclub en die van de Rijks H. B. S. alhier. Daar de H. B. S.-schaakclub niet volledig kon uitkomen, wist de Axelsche club op vrij- wel alls borden met winst te eindigen en werd het voor haar een groote overwinning. Axel Ter Neuzen H. de RuijterP. J. van de Sande 10 M. WondergemJ. Platteeuw 10 P. MarijsC. v. d. Stigchel T. de RuijterD. v. Wijck 01 W. van DoeselaarA. Schirris 10 Hoeb6A. 'Hack 10 I. MangoldL. Kolijn 10 J. de PutterC. Stapper 10 J. KlaassenC. v. d. Giessen 10 J. 't GildeJ. v. d. Staal 10 8%— 1% Derde klasse. HoofdplaatHulst. 15, Hulist heeft haar competitie beslotgn met een vrij groote en verdiende overwinning op Hoofdplaat, welke cliulb dus tweemaal met vier doelpunten vers-chil in de miinderheid bleel Hoofdp'laats etadigt dus definitief op de 8ste plaats in de ranglijst, hetgeen voor haar doen laaig moet genoemd worden, althans vorige seizoen maakte zij, een veel beteren indruk dan thans het geival is geweest. Ook Hulst heeft heel wat betere seizoenen medegemaakt, doch haar doelgemSdldelide is toch nog boven het cijfer 1 gebleven, n.l. 1.06. BiervlietSluiskil. 11. Dat Sluiskil het te Biervliet niet verder zou brengen dan een gelijk spel, is een eervolle af- sluiting van het seizoen voor Biervliet, want Sluiskil heeft nog kans om als derde in de ranglijst te eindigen, hetgeen toch wel er op cvijkt, dat zij tot de sterke verttegenwoordigers van de derde klasse mag gerdkend worden. T OostburgCorn Boys. 01. 'De Corn Boys hebben het te Oiostiburg niet gemalkkelijik gehad in hun laatsten udtwed- strijd van dit seizoen, want zij heblben slechts met het eenige doelpunt dat in dezen strtjd werd gemaakit de beide punten veroiverd. Thans moet Oostburg nog naar Hoofdplaat en is.dit hiun laatste kans om het nog tot een overwinning in dit seizoen te brengen. Zeeuwsche Voetbalbond. Eerste klasse. SVO, dat bij de vorige ontmoeting met haar plaaltsgenooten van het reserve-elftai van de Corn Boys het niet verder wist te brengen dan een punteuverdeeling, wist thans de Corn Boys, op hun eiigen terrein te beletten een met sueces bekroonden aanval op haar doel te brengen, waartegenover zij1 zelf 5 maal den doelman van1 de Com Boys liet visschen. Het derde elftal van Terneuzen mag op een bijzonder succesivoil'en wedstrijd terugizien. Deelden zij de vorige maal te Philippine de punten, thans hadiden de bezoekers uit Philip pine niets in te brengen tegen het goed slui- tend combinatiespel van de thuisclub. Reeds bij, de rust was de stand 41 en fcoen in de tweede helft de roodnzwarten het voordeel van den stevigen wind verkregen werd him over wicht nog grooter. Het scoringsbord wees dan ook bij het einde van den eenzijdiigen strijd 112 aan. De TeTmeuzensehe Boys helbibem zooals ver wacht kon worden te Hulst niet gefaald in hun k'^mp tegen de Hiuistersche reserves, die met niet minder dan 09 werden geklopt. De wacht is nu verder op den uitslag van het and'erzioek inzake het voorval bij den wedstrijd Terneuzensche BoysPhilippine. Zooals men weet kon in die tweede helft van den strijd Philippine zich niet met 'n seheidsrechterlijke ibeslisising vereenigen en verliet zij het veld. De stand was toen 31 voor de Boys. Het kan echter ook anders loopen, want verliest Hontendisse in haar rests,erende wedstrtjden maar slechts een punt, dan is het puntenaan- tal dat de Boys momenteei reeds bezdften, voor alle clubs onbereiklbaar geworden en legt dus de beslissdng van het onderzoek geen gewicht meer in de schaal. Tweede klasse. Het reserve-elftal van de Terneuzensche Boys heeft voor de tweede maal het elftal van Hulst 3 met sprekemde cijfens er onder ge houden, weliswaar is het ditmaal niet tat dub- bele cijfers geikiomen, doch een, 17 overwin ning is toch ook niet voor de poes. Het vierde elftal van Terneuzen moest het ditmaal met een nederlaag doen tegen de re serves van Philippine, die kans zagen den strijd in hun voordeel met 23 te eindigen, dat wil niet zeggen, dat de gasttem in de meer- 'derheid warem, want in de tweede helft werd voomamedijk op de speelhelft van Philippine doorgebracht. Niettemin wisten de verdedigers EEN MERKWAARDIGE DIEFSTAL. Donderdag is te 's-Gravenhage een 25jarige vrouw aangehouden, die in het bezit bleek te zijn van een uit een winkel in de Schoolstraat gestolen bruin lelderen damestasch. Deze vrouw had eenige dagen geleden aan dien winkel een bezoek gebrachit en toen heeft 'haar baby van aehttien maanden, die zij in den kinderwagen mee had genomien, een tasch van de toonlbank genomen en in den wagen verstopt. De moeder had naar zij bij de politic befcemde het voorval opgemerkt, doch het oogluikend toegeiaten. Donderdag zag een winkeljuffrouw de moe der weer wandelen met de tasch bij zich. Zij waairschuwde daarop de politie en deze heeft de moeder aangehouden. Zij is na verhoor weer op vrije voeten gesteld. VIER PERSONEN IN VERBAND MET EEN INBRAAK AANGEHOUDEN. De gemeentepolitie van Nijkerk is er in sajneniwerfking met de rijikspolitie en de cen trale recherche te Amsterdam in geslaagd in de hoofldstad vier personen, onder wie eenige Ibekende inbrekers, te arresteeren. Zij worden verdachit van een inibraalk te hebben gepleegd in een expiortslagerij te Nijkerk. De arrestan- ten zijh per politie-auto naar Nijkerk ge- bracht. Twee van hen zijn aldaar, de beide anderen, in verbamd met gebrek aan plaats- ruimte, resp. te Atmersfoort en Butten opge- sloten. De aangehouidenen zijn inwoners van Amsterdam. Het onderzoek in deze zaak is nog in vodlen gang. ROGDVONK. Men meld't uit Zutphen: Vier militairen van de eerste compagnie van het alhier in gamizoen liggend bataljon infan- terie zijm naar de militaire zaekeninrichting te Amhem gehracht. Zij zijn waarschijnlijik lijdenide aan roodvonk. Als voorzorgsmoat- regel rukt de troep, waartoe deze militairen toehooren, gedsoleerd uit. Ook hebben de sd- daten geen vengunning 's avonds de stad in te gaan. BOTSING OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. 'Donderdagavond heeft een botsing tusschen een goederentram van de Westlandsche stoom- traim en een particulieren auto op den onbe- waakten overweg aan de Kleime Woerdl'aan te Naalldiwijk een ravage aangericht, waarbij echter geen menschenlevens zijn verloren ge raakt. De tramlijn kruist ter plaatse de straat midden in de belbouwde korn, zoodat van die straat af geen uitzlicht op de lijn be- staat. Een goederentram kiwiam uit de rich- ting Maassluis op wtig naar Loosduinen, toen op dat oogenblik de heer P. Vollehregt met zijn auto, waarin nog zijn echtgenoote en een kennis waren gezeten, den overweg passeerde. De machinist van den trcin had wel fituitsig- nalen gegeven, maar door het aamzetten van den motor had men die in den auto niet ge- hoord. De auto werd achtenstevoren ter zijde van de rails gewordpen en vemield. De loco- motief sprong door de schok uit de rails maar werd door den langen sleep goederenwagens over hionderd meter opgeduwd, waarbij twee eerste wagons achter den locomotief naast de rails werden meegesleept. Over dezen afstand zijn de rails en de dwarsliggers vernield; de ibodem is diep omgeploeg'd. Een geneeshecr verleende huip aan eenige gteiwonden. Werklieden van de W.S.M. kwamen spoe dig ter plaatse en maakten een aanvang met het opruimingswer'k, 'dat wel den geheelen nacht zal hehlben geduurd. Het wegverkeer en het tramverkeer was ge- stremd. De politie stelde onder leiding van inspecteur Beelkman een onderzoek in. FAILLIETE SLAGEIt WREEKT ZICH. In arren moede heeft, meldt ,,De Telegraaf", de failliet verklaande slager K. Ruiter in de Sint Janstraat te Enkhuizen zich gewroken. In de etal'age van de slagerij. hangt een lijst met de namen en adressen van een groot aan tal klanten en daarachter de bedragen, die ze hem schulddg zijn, in totaal bijina dulzend gulden. Voor deze ongewone publicatie bestaat een enomme belangstelling. De burgers prenten de namen goed in hun ibrein en in het sappig- ste Enkhuizer dialect hoort men de lang niet malsehe commentaren. De slager is failliet gegaan door tiwee col- lega's, die vioor f 65 zijn faillissement aan- vroegen en verkregen. 'Om zich te recht- vaandiigen tegenover de buitenwacht heeft de slager nu daze balans opgemaakt, waarmede hij zijn onschuld wil aantoonen. iOm het plaatselijk effect niet te verstoren staat het eiland Urk, als dorado der wanbe- talers, genoteerd voor /450. Als een loop end vuurtje is de mare van deze wraalkn-emSng door het stadrje gegaan. In Enkhuizen kent iedereen elfcaar en uiteraard is men nieuwsgierig om te weten of vriend of maagd ook verm eld staat, zoodat het ver- keer vrijwsl permanent versperd is in het an ders zoo stille straatje. De meeningen over dezen wanhocpsmaat- regel loopen zeer uiteen. De een vindt het onk'iesch en grof, een schande die verboden moest worden, terwijl een tweedie over deze drastiische daa'd zijn voile sympiathie betuigt. Een derde, kennelijk met een schoone lei, ge- niet zichtbaar van <^e senisatie, een volgende toeschouwer loopt schicbtig door, geschrok- ken over deze ongehoorde schending van het pofgeheim. Ook zijn er Jantjes secuur, die in alle gemoedsruist de lijst staan over te schrijiven! De failliete slager te Enkhuizen die, om zich te rechtvaardigen, een ziwarte ljjst in zijn etalage had opgehangen, heeft deze tot twee maal toe, op aandrang der politie', moeten1 verwijderen. Er zijn namelijk klachten wegens smaiad ingediend door twee personen wier namen op de lijist vtoorkwamen. Aan de groote belangstelling van het publiek voor den slagerswinkel is nu weer een eind gekomen, doch de bevolking heeft zich inmddidels de namen van de slecht beta- lende stadgenooten in het oor geknoopt. HOUT, DAT EEN ZIEKTE VEROORZAAKT. Ter vervanging van eikenhout wordt sedert enkele jaren in de meubelnijlverheid te Meche- len het hout van een Cbngoleeschen boom, kambala genaam'd, gebruikt. Verschillende arbeidens van een fabriek, waar dit hout wordt bewerkt, werden herhaaldelijk door een zonderlinge zdekte aamgetast, nadat het fyne zaagsel in de kleerien en tot op het lichaam was doorgedrongen. Daardoor ontstond oxit- stekingi vooral daar waar de huiid gevoelig is. De oorzaak kon nog niet wetenschajppelijk* vasltgesteld worden. Enkele gevahen van eczeem en zonder koorts (erythema) hebben zich voorgedaan, welke een verpleiging van verscheiden maan den vergden. Kambala is een geelachitig hout, dat don- kerbruin wordt wanneer het langdurig bloot- gesteld is aan het daglicht. HENRY FORD VOORSPELT. In een interview dat de autokoning Henry Ford heeft toegestaan, toen hij te Detroit van een vacantie-reis terugkeerde, heeft hij o.m. het volgende verklaard: Niets van wat in de laatste paar weken ge- beurd is, heeft wijziging gebracht in mijn ge- loof, dat een tijdperk van voorspoed voor ons ligt. Het zal komen door een grooter begrip van het feit, dat alle rijkdom uit den bodem komt en dat er een uitgebreidere bodembe- werking moet komen". Ford zeide verder, dat hij nog steeds van meening was, dat een oorlog nutteloos is. ,,Niemand wint een oorlog, behalve de finan- cieele belangen, die hem bevorderen en voor- bereidingen daartoe maken." Een combinatie van jeugdige kracht en rijpc wijsheid is noodig voor de leiding van de wereldzaken. ,,Beroof de wereld van de hersenen van mannen en vrouwen boven de 50 jaar en alles moet gaan stilstaan. Rijpe leeftijd alleen, noch jeugd alleen kunnen de zaken der wereld aan den gang houden. Samenwerking tusschen beide is noodig". i TWEELING VAN 90 JAAR. De dames Mitchell en Parkhurst hebben van den koning en de koningin van Engeland een gelukwenschtelegram ontvangen. Het zgn twee zusters, die beiden 90 jaar oud zgn ge worden en vermoedelijk de oudste tweeling in Engeland zijn. SCHOENEN, GEBAKKEN VISCH EN AARDAPPELEN. Is hij, die twee rechterschoenen, den eeneh bruin en den anderen zwart, uit een winkel- etalage wegneemt een dief? Deze vraag werd volgens „De Telegraaf" Vrijdag door een rech- ter te Bonden opgelost, toen de oud-Britsche vedergewichtkampioen, Herry Corbett werd voorgeleid. Een politie-agent getuigde, dat Oorbett, wiens eigenlijke naam Coleman is, dronken op de etalage van een sehoenwinkel was toegeloopen, haar had ingetrapt en daar na de twee schoenen had meegenomen, terwgl hij in zijn andere hand een portie gebakken visch en aardappelen geklemd hield. De rech- ter vond dit alles wel heel amusant, ,,maar dat drinken van jou vind ik heelemaal niet zoo humoristisch", zeide hij tegen Coleman alias Oorbett. Maar hij noemde hem geen dief, maar een kerel, die leelgk aan den drank was geraakt. Bidden ge een vriend kunt vinden, die voor 25 pond borg wil staan, dat je in zes maanden niet meer drinkt, wil ik het nog eens met je probeeren, vond de rechter. En nu zoekt Coibett naar 'n goeden vriend, die er 25 pond aan wil wagen. Hg vindt dien zeker nog wel. KUNSTMATIG OPGEWEKTE AARDBEVIN GEN De fascistische schrijver Adone Nosari heeft de mogelijkheid beschreven om in tgd van oor log in vijandelgke gebieden kunstmatige aard- bevingen te veroorzaken. Het denkbeeld be- rust op de theorie, dat, zooals sommige ge- leerden verzekeren, aardbevingen in hoofdzaak een electrisch verschgnsel zijn, dat onder zekere voorwaarden door electrische ontladin- gen in de atmosfeer kan worden teweegge- bracht. Volgens den schrijver ontstaan deze voorwaarden in den toestand, welke bekend staat als ,,aardbevingsweer", d.i. een atmos feer met electriciteit van een bepaalden vorm. De theorie houdt nu in, dat vliegtuigen boven een vijandelijk gebied, dat onderhevig is aan een dergelijken toestand, electrischen stroom kunnen doen ontstaan en op kunst matige wijze een aardbeving kunnen veroor zaken. DE VOLMAARTE HUISVROUW. Australische boerenmeisjes, die een land- bouwkamp bezoeken bij Curlswis in Nieuw- Zuid-Wales, hebben de volgende tien geboden opgesteld voor de volmaakte huisvrouw. Vol gens deze geboden moet zij: 1. Haar mans huis in orde houden birtnen d© grenzen van zijn inkomen. 2. Wasschen en koken en belangstellen in 's mans werk. 3. Een gezin vormen. 4. Haar eigen gezondheid in de eerste plaats in acht nemen ter wille van man en kinderen maar nooit te veel eten of gaan lijden aan ingebeelde kwalen. 5. Het dienstpersoneel behandelen als men- schelijke wezens en nooit klagen over de dienstbode bij haar man. Geen man verlangt ernaar het droevige verhaal te hooren, hoe de meid een kopje heeft gebroken. 6. Zorgen een goed humeur te bewaren. 7. Boeken en dagbladen lezen en nog in wat meer belangstellen dan het eigen erf. 8. Zorgen dat zij er goed blijft uitzien en 's ochtends geen vodden van kleeren of afge- trapte pantoffels dragen. 9. Zich nooit laten verleiden tot stands- vooroordeel. 10. Nooit zeuren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3