De burgeroorlog in Spanje TER NEUZEN, 11 APRIL 1938. HOEK. AXEL. Van onze Adverteerders DE NIEUWE WINKEL VAN D. E. WOLFERT, SAS VAN GENT. RECHTSZAKEN. gaan denken en spreken in termen alsof de oorlog vioor de dewr stond en niet meer tegen te houden zou zijn. Enjgelanid wapende ter- wMle van behoud van den vncide en hoe ster- ker het gewapend zou zdjn hoe vaster vrede in EJuropa zou verzelkerxi zdjn. de DE POIJTIEKE TOESTAND IN JAPAN. In Japan denlkt men ook aan kalbinetswijzi- ging. De oorzaaik daarvan is het verloop der zaken in Ghina. Daar gaat het in de laatste week de Japanneris niet voor den wind. Het is wel te venmoeden, dat men in Japan toen men er aan bagon er gemaJkkelijiker aver een wandeling naar en in China heeft gedacht dan thans, nu men moeilijkheden op den weg onitmoet en hier en daar al eens beeft moeten teruigtrekken. Daarbij kornt ook een zekere vrees voor in- mengdng van de zijde van Rusland1. Volgens een Dtomei-lbericht udt Polen zou maarsehalk Blue her, de cppenbeivelheiblber van het Russi- sehe leger in- het verre Oosten, te Moskou reeds helbiben woorgeeteld Japan den oorlog te venklarenEen besliuit zou echter nog niet zijn genomen. HET GROOT-DU3TSOHE RIJK. iDe vorige week is in Duitsclhland zoowel door Goring als door Hitler de bevolkinig met het oog op het gisteren gehouden plebisciet in enkele reuizen-meefingen toegesproken en Zaterdag deed Hitler dat te Weenen. Hij werd door een geweiiddlgie menschenmenigte bij zijn komst met stormachti'g gejulbel begroet. Hitler reed staande in zijn open auto als een triomfator door de lange Mariahilfer- strasse de sitad ibinnen. Omgeveer honderd auto s reden in breedie rijen aclhteir zijn wagen aan. He Fiihrer begaf zich onmiddellik naar het stadhuis, waar hij een toespraak hield. Daarin zeide hij o.a., dat Weenen een parel is, welke nog op de juiste manier waarddg gevat moet warden. Om klokslag twaalf uur heeft minister Gblbibels ,op het balkon van het stad huis den „Dag van het Groot-Duitsdhe Rijk" geproci am.ee md. Hertig duizend postduiven s'tegen op het piedn voor het stadhuis op om deze boodsdhap in aile riohtingen van het Groote Duitsche Rijk te brengen. Sirenen huilden en gedurende 2 rnmuten hebiben alien in Weenen het werk in de bedrij:ven neergelegd en heeft het verkeer op de straten stilgestaan. Een ieder hdef zijn rechterarim ornhoog om den Budtsdben groet te brengen en de mannen ontlbloo-tten het hoofd. Des avonds sprak hij in de groote hal van het Noordwest-sitation. Daar werd na afloop del' rede met Buitschen tekst gezongen het „Wilt heden nu treden" uit Valerous Gedenck- clanck. CHINEESCIIE OVERWINNING IN /A ID SJANTQEN1G. De strijd in Zuiid Sjantoeng duurt nu al eenige weken. Hardnekkige pogingen der Ja- panmers om de stad Taie rstis jo eang in bezit te krijigem om zoodoende een opmarsdh naar Hsoetsjaufoe te begininen, loop en steeds op ndets uit. De Ghineezen verdedigen zich hier niet alleen kradhtdg, dioch zij doen ook telken- male tegeruaanrvallem, zoodat den Japannens geen oogenlblik rust wordt gelaten. Volgens uit Hankau ontvanigen berichten zijn de Japansche troepen in Zuid-Sjantoeng tbans tot een algemeene terugtocht langs den spoorweg Taiertsjioeang-Lintsjeng overgegaan. Voortdurend wordien zij. door de Ohineesche troepen achterivoligd. Volgens- de officieele Cbineesche berichten wemden de Japiansclhe troepen door een1 reus- acbtiiig tegenioffiensdef verslagen. In 24 uur zijn 7000 tot 8000 Japaneezen gesneuveld. Twee Japanscihe ddivisies, aldus wordt ver klaard, bervlinjden zicih in vollen aftocht en worden stel-selimatig vernietigd. Veel tanks, gepanitsexide wagens, machinegeweren en an- der oorlogstunig vielen den Chineezen in hanJden. Te Hankau heerscht een uibbundige vreugde. De Japansche troepensterkte bij Taiefftsj- wang die 20.000 man bedroeg, is vrijwel tot de helft verminderd. Verecheidene daiiizenden JapanEezen zijn omsdngeld. Een iklein deel kon naar Sjilhsjioejbean ontkomen. Het Ohineesche .perElbure.au meldt, dat zeventig procent van het in Mantsjoekwo lig- gende Japansche Kwantoenleger naar China gezonden is. Gedurende de laatste dagen zijn meer dan 3000 Japansche soldaten over iTentsin naar Zudd^Sjianitoeng vertrokken om den omsdngel- den troepen te hulp te komen. Volgens een offlicieel communique trekken de Japansche troepen bij1 Taiertsjoeang in Noordwestelijke richting terug. Gedurende de laatste zes maanden hebben de Japansche troepen niet zoo zware verliezen geled:n als thans. In de laatste week zijn 10.000 Japanneezen bij Taiertsjoeang ge- sneuveid. Catalonie verstoken van electriciteit. 0> Het radiostation te Burgos heeft medege- deeld, dat de strijidkraohten van generaal Mx>s- cardio di eleotrtsche centrales te San Lorenzo en te Camarasa, ten noorden van Balaguer, hebben Ibezet. De oentrale te Camarasa is een van de voornaamste der centrales aan de Noguera Pallarasa. Alle centra voor de voort- brcnging van electrische beweegkracht voor de Katalaanische industrie zijn thans in han- den der recktsahen. In het officieele ocimimunique van Franco's hoofdkwartier wordt verklaard, dat na de in bezi'tnemiing der electrische centrales van San Lorenzo en Camarasa do electrische energie, welke voor Barcelona bestemd was, is afge- sneden. De rechtsche diivisie is nu ten zuiden van de Ebro maar dan halverwege tusschen Mo- rella em de zee. Legion airs helbiben de belangrijike steUdng ten noordiwesten van Cherta bezet. Het ge- bied van Pennaroya werd ,,gazuiverd''. Ver- scheiden belangrijike heuivels weriden bezet, o-a. de bergtoppen van Gralla et Espadella. Uit Madrid meldit Havas, dat rtpriblikedn- sche batterijen Vrrjdagmorgen hevig vuur hetfben geopend op de rechtsche stellingen ten Westen der hoofldstad. In Estremadura is het linksohe offiensief, dat uitgegaan was van de grenizen der pro- vincde Toledo, uitgebreid. Het ontwikkelt zich over een front van veertlig kilometer in de provinoie Caceres, vanaf Villar del Pedrosos tot Alia, met een boog rondom Sierra Alta- mira. De rechtervleugel richt zich naar Rio Gualija. (Het dorp Carasealejo is op zes April gepasseend. De omsdngelde rechtschen vluoht- ten in de kenk. De linikervleugel heeft La Calera venoverd en is aangekomen bij de Sierra Guadalupe, waar hij. zich meester heeft gemaakt van den bergpas van Alia en den berg Garirapata. Groep viuchtelingen weigert uit Frankrijk terug te keeren. Uit Pont du Roi wordt gemeld, dat tot de talrijke viuchtelingen, die zilch thans te Val Daran bevinden, duizenid strijders uit Lerida Banbastro eni Tremp behooren. Na 48 u.uir rust te hebiben genomen en na v. eer wat opgeknapt te zijn, keerden zij terug in de richting van Kataloniie. Aangekomen bij Qol la Bonmaige weigerden zij verder te gaan. Zij keerden naar Val Daran terug en verklaarden, dat het nutteloos was hun leven te offeren en dat zij met vechten niets meer zouiden besreiken. Franco ontfaioet krachtigen tegenstand. Volgens een bericht uit Barcelona weten de v.nsterkte regeeringstroepen thans tusschen Tremp en Tortosa den opmarsch der recht schen in Oatalonie tegen te houden tuss'chen Morella en Moradel'anmeiva. Langs den rechteroeiver van de Ebro ont- moetten de troepen van Franco, die uit Gan- desa naar de kust optrofcken, voor het eerst krachtigen tegentstand. Het front langs de Eforo is thans gestabili- seerd en de weg naar Valencia is ontruimd. Stoottroepen der regeering, gelegerd op heu- veltoppep, in loopgraven en ravijlnen, verdedi- igen den toegang tot de kust dfer Middelland- sche Zee. In dem sector ten oosten van Morella heb iben de regeeringstroepen tegenaanvallen on- damomen en de stellingen heroverd, welke zij Vrijdiagfeniiddag verloren hadden. De opmarsch der colonnes van Franco ondervindt v'ertra- ging en de gemotoriiseerde afdeelingen liggen onder het vuur van de artillerie der regeering. Aan het front van Estraitnadura. Aan het front van Estramadura, in den sector van Puente del Arzobisipo, zetten de i egeeringsitroepen voigens berichten uit Madrid, met sucices hun acttie voort. De stel lingen der opstandelingen te Sordo zijh om- singeld. Be artillerie van de regeering bom- bardeert zonder ophouden de achterhoede van den vijand, teneinde den. aanvoer van verster- kingen te verhiimderen. RIJK.S-UNIVERSITEIT UTRECHT. Heden promoveerde aan de Rijks-Universiteit te Utrecht tot doctor in de Wis- en Natuur- kunde, op proefschrift, getiteld: „Onderzoe- kingen over het Warmtetransport in Haag- buizen", de heer C. A. Campagne, leeraar aan de R.H.B.S. alhier en aan de R.H,B.iS. te Oostburg. EXAMEN MIDDENSTANDSDIPLOMA ,,ALGEMEENE HANDELSKENNIS". De contactcommissie voor het middenstands- onderwijs uit de drie Nederlandsche midden- standsbonden verzoekt ons, de aandacht er op te willen vestigen, dat de aanmelding voor dit examen sluit op 15 April a.s. Men zij er bij zijn verzoek om toezending van een inschrijfformulier voor het examen op bedacht, duidelijk mede te deelen, of men zich aan het volledige, dan wel aan het zoo- genaamde spoedexamen wenscht te onder- werpen. Teneinde mogelijke teleurstelling te voor- komen, wachte men niet tot het laatst met zijn verzoek om toezending der formulieren. PADVINDERSUITVOERING. Vrijdagavond j.l. werd door de N. C. V. P. groep II, te Ter Neuzen een uitvoering ge- geven in het Concert- en Bioscoopgebouw. Om 8 uur werd de avond geopend met vlaggenparade en padvinderswet, waarna de heer Geijp een kort openingswoord sprak. Daarna werd met het eigenlijke programma begonnen. Allereerst traden op de Welpen, die o.a. opvoerden de ,,Dans van den dood van ,-Shere Khan". Hierin werd uitgebeeld hoe ,)Shere Khan" de tijger door Mogwli, het menschenjong gedood werd. Deze beide namen werden door Ruyard Kipling gebruikt in zijn beroemd book over de jungle. De Welpen vervolgden met een tooneelspel in drie bedrijven: „Joris' Droom". Het volgende programmaniummer zou door de voortrekkers worden verzorgd, doch deze hadden zich blijkens mededeeling niet voldoen- de voorbereid, zoodat nu door verschillende verkenners demonstratie's op padvindersgebied gegeven werden, waarvan wij noemen: E.H.B.O., mqrgenoefeningen in het kamp, tumbling (Engelsch voor duikelen) en rope- spinning en pionieren (het bouwen van een uitkijktoren). Na de pauze kwam de clou van de avond, de revue: ,,Nou dat is me ook wat". De ver schillende tooneelen hiervan waren achter- eenvolgensOuverture revue; Wie klopt daar, een stukje waarbij aehtereenvolgens verschil lende personen zooals Piet Hein, Michiel de Ruijter e.a. ten tooneele kwamen, waarbij dan telkens een toepasselijk liedje gezongen werd. Dit tooneel viel bij het publiek z66 in den smaak, dat het nog eens herhaald moest wor den. Daarna volgde het tooneel: ,,De deur en de kist". Bij den tandarts, waarin voor de zooveelste maal nog eens werd uitgebeeld, dat het geen pretje is bij den tandarts te moeten terecht komen. Detective-Detective, het vol gende tooneel, was er een met een ontknoo- ping; men kwam nl. tot de ontdekking, dat de Prins van Wurtemburg geen mensch maar een hond was. „Als de vrouw van honk is", ,,In den trein" en ,,Vlotte winkelbedienden", volg- den daarna nog. Uit het herhaalde applaus na elk tooneel en het hartelijk gelach dat voortdurend op- klonk, bleek dat deze revue bij het publiek zeer in den smaak viel. Wegens het vergevorderd uur, het was in- tusschen half een geworden, moest het laatste gedeelte van het programma, het Kampvuur, in petto gehouden worden voor een volgenden keer. Al met al kunnen we zeggen, dat deze avond, die zeer druk bezocht was, zeer goed geslaagd is. ZEEUWSOHE A.-R. GEMEENTE- BESTUURDERS. Te Goes werd de tweede jaarvergadering gehouden van de Zeeuwsche Vereeniging van A.-R. gemeente-bestuurders. De voorzitter, Dr. J. W. Goedbloed van Middelburg, betoogde in zijn openingswoord, dat in de wereld de afgod van het denkend verstand heeft plaats gemaakt voor den af god van den instinctieven wilsdrift. Het sou- vereine weten heeft plaats gemaakt voor de souvereine daad. Hierbij sluiten zich drie leu- zen aan, die der mythe, die der <§lite en die van de leer van het geweld. Spreker eindigde met tegenover deze wereldbedreigende leuzen te plaatsen het Christelijk beginsel en de Calvi- nistische levens- en wereldbeschouwing, tot welker handhaving hij alien krachtig opwekte. Bij de rondvraag bracht de heer Blok van Axel het schoolartsenvraagstuk ter sprake, waarop eenige diseussie volgde. Aan het be- stuur werd verzocht dit onderwerp op een der volgende vergaderingen eens te laten inleiden. In de middagvergadering hield de heer J. J. Talsma, burgemeester van Renkum, een refe- raat, getiteld: Rondom de woningwet". Spreker kwam na een historische uiteenzet- ting tot een uitwerking van de begrippen volkshuisvesting en stedebouw. Vervolgens werden behandeld uitbreidings- en streek- plannen. Spreker vestigde er de aandacht op, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen het eerste streek- plan, zij het ook van beperkten omvang, in werking is getreden. Spreker stond daarop stil bij de woningproductie en de bevolkings- toename. Tenslotte gaf hij eenige practische richtlijnen. Op deze zeer deskundige inleiding volgde een geanimeerde bespreking, waaraan deel- namen de heeren Veenendaal, Huinink, den Hamer, van Dis en Goedbloed. Daarna werd deze goed geslaagde dag door den heer Talsma met dankgebed gesloten. (De Z.) VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTING ENZ. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont- vangen wegens te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Temeuzen 24,98. PROVINCIALE ZEEUWSCHE V.V.V. Zaterdagmiddag heeft de Provinciale Zeeuw sche vereeniging voor vreemdelingenverkeer te Middelburg een algemeene vergadering ge houden. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, Mr. J. Moolenburgh, te hopen, dat men dit jaar in Nederland in verband met de toestan- den in het buitenland tot een verhoogd vreem delingenverkeer zal komen. Spr. deelde mede, dat van de twee Zeeuwsche plaatsen, die tot nu toe in de vereeniging ontbraken, Vlissingen zich thans bereid heeft verklaard tot de Prov. Zeeuwsche vereeniging toe te treden. Thans ontbreekt in het provinciaal verband nog slechts de V.V.V. Oost-Kapelle. Mr. Moolen burgh bracht burgemeester van Woelderen, eere-voorzitter van de V.V.V.-Vlissingen en hoofdbestuurslid van de A.N.V.V., die ter ver gadering was, dank voor zijn bemiddeling. Aan het jaarverslag uitgebracht door den secretaris, den heer G. Houtekamer, is het volgende ontleend. Het aantal aangesloten plaatselijke V.V.V.'s bedraagt 17. Een nieuwe folder in 4 talen werd op groote schaal ver- spreid. De inkomsten bedragen 689,75; de uitgaven 644,30. Dank zij de bemiddeling der vereeniging zal in Mei een groot aantal Ame- rikaansche toeristen een bezoek aan Zeeland brengen. Door tusschenkomst der vereeniging kregen 140 leesgezelschappen in Zeeland regel- matig uitgaven op toeristisch gebied in bezit, ter circulatie onder de leden. Tot lid van het bestuur werden herkozen of gekozen de heeren R. Gerritsen te Zierik- zee, J. Risseeuw te Groede, J. L. Dregmans te Koudekerke, W. A. van Poppel te Hulst, Van Hekke te Vrouwenpolder, C. le Nobel te Cadsand, J. Duerinck te Hontenisse, A. de Vrieze te Ter Neuzen en F. van de Velde te Vlissingen. Op voorstel van het bestuur werd besloten, dat de vereeniging zich zal aansluiten bij de A.N.V.V. Voor de propaganda zal een stempelboekje worden uitgegeven voor een Zeeland-tocht, in welk boekje o.a. een korte beschrijving zal komen van alle plaatsen in Zeeland, waar een aangesloten V.V.V. bestaat. Voor degenen, die van dit boekje gebruik maken, zijn eenige prijzen uitgeloofd. De heer Le Nobel besprak bij de rondvraag het in het steekplan opgenomen rijwielpad BreskensKnocke en vroeg de gemeenten, Breskens, Groede en Nieuwvliet aan te spo- ren den ondergrond in orde te brengen wat andere gemeenten reeds deden en wat als voorwaarde voor verderen aanleg gesteld is. Besloten werd dat de V.V.V.'s in West Zeeuwsch-Vlaanderen dit samen zullen trach- ten te bevorderen. De heer Eekhout maakte bezwaar dat Bres kens, met het kleine stukje strand, evenveel aan contributie zal moeten betalen als groote Noordzee-badplaatsen, waarop de heer Le Nobel de oplossing aan de hand deed dat Bres kens, Groede en Cadzand, gezamenlijk als lid zouden kunnen toetreden tot de Commissie voor Noordzeebadplaatsen. 100.000 IN HET WATER GEWORPEN. Deze week zijn door onderscheidehe oester- kfweekers te Ierseke op hun perceelen in de Oosterschelde diverse kwantums Fransche zaai-oesters uitgezaaid. De totale waarde be draagt ruim een ton gouds. Donderdagmorgen arriveer^e hier voor reke- ning van de fa. Verwijs, een der grootste en meest vooruitstrevende oesterkweekers, het te Groningen thuisbehoorende motorschip ^Primus" met een lading van circa 8 millioen Fransche zaaioesters, voor het grootste ge deelte afkomstig uit Arcachon en het overige gedeelte uit Morbichan, welke Vrijdag op de perceelen in de z.g.n. Baol zijn uitgezaaid. Dit is voor het eerst, dat zulk een groot kwantum door 6en firma is aangekocht. Dat hiervoor veel durf en ondernemingsgeest noo- dig i-s, zal ieder ingewijde moeten toestemmen, daar de faetoren, die een mislukking op eenige winst bieden, legio zijn. Jaarvergadering „Groene Kmis". De vereeniging het ,,Groene Kruis'' hield op Zaterdag 9 April haar jaarvergadering op de Gehoorzaal alhier. Op de gebruikelijke wijze werd deze, zooals gewoonlijk druk bezochte bijeenkomst, geopend door den voorzitter, Mr. J. A. van Tienhoven. Uit het jaarverslag van den secretaris stip- pen we aan, dat het ledental nog steeds in klimmende lijn zich beweegt en thans 629 be draagt. Aan 117 personen werd 157 stuks materiaal uitgeleend. Door de wijkverpleging werden 2674 bezoeken afgelegd, plus 112 zui- gelingenbezoeken en 284 bezoeken aan t.b.c.- patienten in totaal in 1937 dlus 3070 bezoeken. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten bedroegen 3744,15% en de uitgaven 2766,53, zoodat er een goed slot is van 977,62%. De begrooting voor 1938 die met algemeene stemmen goedgekeurd werd, zag er als volgt uit: inkomsten 2490, uitgaven 2593,51, met een nadeelig slot van 103,51. Na twee vrije stemmingen en een herstem- ming werd in de plaats van den heer J. Dreg- mans tot bestuurslid gekozen, de heer D. W. F. Kaijser; welke de benoeming aannam. Bij de rondvraag kwam nog naar voren de vraag hoe ver men stond met de plannen tot den bouw van een Groene Kruis-gebouw. Van de bestuurstafel werd meegedeeld, dat dit om redenen van practischen en financieelen aard werd uitgesteld, doch dat dit plan geenszins van de baan was. De vergadering werd bezocht door 80 leden, wat ook getuigt van meeleven met deze ver eeniging die zooveel goed werk verricht voor hen die met ziekte te kampen hebben en door het consultatiebureau voor zuigelingen mee- werkt aan het welzijn van het kind. De Martelgang van kromme Lindert. De Nederl. Ver. van Fabrieksarbeiders heeft op het gebied van haar jaarlijksche „kunst- avonden" een uitstekende reputatie en dat was dan ook op te maken uit de massale opkomst naar ,,Het Centrum" op j.l. Zaterdag, waar de opvoering zou plaats hebben van bovenge- noemd tooneelspel, naar den overbekenden ge- lijknamigen roman van A. M. de Jong. Zooals de voorzitter, de heer J. Dieleman Adrz. in zijn openingswoord echter zeide, was het doel van het ibrengen van kunstgenot binnen het bereik der georganiseerde arbeiders en arbei- dersvrouwen van tweeerlei strekking en dien- de dit n.l. ook ter bevordering van de pro paganda van de beginselen der moderne arbei- dersbeweging, waartoe de heer J. W. de Vries, de voorzitter-fh'oofdibestuiurd'er der landelijke organisatie ter inleiding van dezen avond een propagandawoord zou spreken. Op zeer be- zadigde en emstige wijze voldeed deze talent- voile spreker aan zijn taak en zijn kernachtige, tot diep nadenken stemmende rede, bracht het talrijke auditorium in de vereischte stemming voor het sterk-realistische schouwspel, dat daarop in den vorm van genoemd tooneelspel voor het voetlicht werd gebraeht, door de bekende „Jonge Spelers" uit Amsterdam. Op meesterlijk-artistieke wijze werd dit in sappigst, zuiver Brabantsch dialect gespeelde familiegebeuren vertolkt en het is zeer moei- ltjk uit de executanten de „ster" aan te wij-' zen, al zijn wij overtuigd, dat de vertolker van de titelrol, (tevens de regisseur), de heer An ton Burgdorffer, de allerzwaarste rol vervulde en dat op meer dan eminente wijze. Doch „Anneke", de veelbeminde dochter van de in- trigeerende vrouw van Tilburg (Marie Men- nier) gaf buitengewoon sterk en beheerscht spel te aanschouwen en in e<5n adem kunnen wij daar den ,,Breje" (Jan Seves) en ,,De Puit'' (Jan Lemaire Jr.) bij noemen, terwijl de ondergeschikte rollen eveneens allervoor- treffelijkst werden vertolkt. Felle haat en op- standigheid, doch vooral ook diepe mensche- lijkheid ibeheerschten alle 5 de bedrijven in climax. Is de dialoog, oppervlakkig beschouwd, eenigszins ruw, men vergete niet, dat deze zuiver aanpast aan het milieu, dat in weerwil van zijn „smeuigheid" niet altijd en zelfs maar sporadisch „gekuischt" is in het Bra- bantsche binnenland. Wij kunnen dan ook niet anders dan lof voelen, voor den diepen kunstizin en tevens bewonderinig voor de gewel- dige kennis van dat, wat er diep in het hart van de Brabanders uit de heffe des volks leeft, bij den gevierden auteur van „de Martel gang" (Merijntje Gijzens Jeugd", enz.). Het was een avond, zooals wij nog weinigen in „Het Centrum" beleefden, onder de velen welhaast een uitverkorene en het bestuur van de Fabrieksarbeidersorganisatie mag met trots op dit verheffend werk wijzen; Deze perzik smaakt ongetwijfeld naar meer! Nieuw sucees van den Kijksspeiirhonel te Axel-Kijkuit. Twee kommiezen vonden in den nacht van 7 op 8 April tijdens hun dienst in den Autri- chenpolder onder Sas van Gent, een rijwiel en een zak met doode doch nog warm aanvoelen- de kippen, in het veld. Zij brachten hun vondst bij rijksveldwachter van Dommelen te Westdorpe. De brigadier der rijksveldwacht, De Man, te Sas van Gent en rijksveldwachter van Dommelen wisten spoedig den eigenaar van de kippen op te sporen en die moet er al heel veel kwijt zijn geraakt in een kort tijds- verloop. Wie had het rijwiel in het veld achter ge laten? Want, dat was ongetwijfeld de kippen- dief De rijksspeurhond van den rijksspeurhonden geleider, de rijksveldwachter Beke te Axel- Kijkuit,. werd ontboden en deze wist spoedig een spoor van den dader te vinden. Het bleek A. Th. te zijn uit Westdorpe. De man herkende wel zijn rijwiel doch ont- kende de kippen te hebben gestolen. ,,Bent u niet daar in het land geweest?", neen, „kom dan maar mee, de speurhond zal het je wel weten aan te toonen!'' A. Th. moest zijn mes, portemonnaie enz. leggen tusschen soortgelijke voorwerpen van meerdere andere personen. De hond werd lucht gegeven aan de gevonden voetafdrukken en zie, telkens apporteerde hij het voorwerp van A. Th. en bracht het bij zijn geleider. Hij is aangehouden. Ook Westdorpe is ge- lukkig bevrijd van een kippendief, dank zij de voortreffelijke eigenschappen van den rijks speurhond. Nader vernemen wij, dat A. Th. een vol ledige bekentenis heeft afgelegd. Het 40-jarig regeeringsjubiieum. In verband met het op 6 September van dit jaar te berdenken 40-jarig regeeringsjubiieum van H. M. de Koningin, was door de Burge meester een vergadering bijeengeroepen van hoofden van gezinnen en voorzitters en secre- tarissen van de verschillende plaatselijke ver- eenigingen. Deze vergadering had plaats op de bovenzaal van het Hotel „Het Gulden Vlies" en mocht zich in een redelijke opkomst verheugen. Eejn kleine 50 personen waren aanwezig. Nadat de voorzitter de beweeg- redenen tot deze oproep had uiteengezet, be- antwoordde de vergadering de vraag of het heugelijke feit hier ter plaatse feestelijk moet worden herdacht algemeen en spontaan in be- vestigenden zin. Nadat verschillende der aanwezigen een eenigszins grootere (dan gewoonlijk) te vor- men feestcommissie hadden bepleit, besloot men deze uit 9 personen te doen bestaan en werden bij eerste stemming hierin gekozen verklaard de heeren: J. M. Oggel, D. J. Oggel Ez., F. Dekker Pz., F. C. Schauwaert, A. van Maale, W. A. den Boggende, K. v. d. Hooft, G. de Jonge en Adr. Verschelling Cz. (Scha- penbout). Het uit deze feestcommissie gekozen dage- lijksch bestuur werd na de vergadering uit den boezem van het comity gevormd als volgt J. M. Oggel, voorzitter, F. Dekker Pz., vice- voorzitter; A. van Maale, secretaris; F. C. Schauwaert, penningmeester; W. A. den Bog gende, algem. secundus. weg- in diemst is gerweest. Gedurende al dien tijid heeft hij het station Sas van Gent als standplaats gelhad. Als plidhtagetrouw beamjbte staat onme eta-dgenoot zoowel bij zijn superieuren als tbij zijh colleg-a^, evenals bij het prulbliek, waar- mee hij in zijh amlbtelijken werkkring dage- lijiks meet omgaan, hoog aantgeschreven'. In alle v-oohkomende aangelegenheden staat fhij een ieder, die zijn hulp en voohLichttng noodiig heeft in zaken, het sjxior betreffendle, met de meeste bereildwilligheid en vriendieiijlk- head ten dienste. Zijn dertigjarig julbileum zou zeker niet an- opgemerkt voo-rfbijgegaan zijn, wanneer be- halve eenige ingewijden, het groote publiek daanvan kennis had genomen. Het li!gt trouwens in den aard' van zijn be- scheiden karakter, zich liefst zooveel moge- lijk op den achtergrond te houden. Doch met des te meer hartelijtkheid zullen de velen, die dagelijks met hem in aanrakW ikolmten (en dat zijn er velen), zich met de wei nigen, die het wel wisten, verheugen met dit amlbtsjulbileum Aan zijn diensttijd is een groot stuk ge- schieidenis van de spoorwaglijn, in welker dienst hij' stond1, vertoonden. Velen zag hij komen en gaan, van hoog tot laag, alle belangrijike gebeurtanissen maakte hij mede. Moge het hem gegeven zrjn, nog vele jaren i goede igetzondhedd zijn amjbt met dezelfde opgewektheid en gezonden levenslnst te mogen vervullen. Ruim 5 maanden is het geleden, dat werd aangevangen met de verbouwing van den bekenden winkel van den heer D. E. Wolfert in de Korte Kerkstraat tusschen Nieuwstraqt en Noordstraat. In dden tijd is het groote pand, zoowel voor wat de winkel- als de woningruimte betreft, geheel verbouwd en in modernen stijl gebraeht. Alle lichtkozijnen zijn b.v. voorzien van stalen kozijnen en de etalageramen worden alle door een luifel afgedekt. Achter de groote spiegelruiten zijn stofvrije etalagekasten gemaakt, en deze bieden een flinke ruimte voor het tentoonstellen van de uitgebreide collecties luxe en huishoudelijke artikelen die de heer Wolfert voorradig heeft in glas, geleierd, emaiile en nieuw-zilveren- metaaibewerkingen en wat dies meer zij. Doordat ook het linkergedeelte van het pand gelijkvloers br; den winkel is getrokken, is deze aanmerkelijk verruimd en biedt nu ook de gelegenheid een groot aantal artikelen in met glazen deuren afgesloten kasten en in vitrines keurig en tot koopen uitlokkend voor de bezoekers van den winkel uit te stallen. Wij wenschen den heer Wolfert succes met zijn geheel v-emieuwde en verjongde onder- neming, die hij Woensdag heropent. Een jubileuxn, dat ougemerkt voorbijging. 2iondag 10 April j.l. herdacht de heer Alfred Bock'stael alhier, den dag, waarop hij 30 jaar geleden in dienist trad bij de spoorwegmaat- schiappij GentTer Neuzen. Bij den overgang van deze lijn wend het per- soneel der vorige explodtante door de spoor- wegmaatschappij Mechelen-Ter Neuzen over- genicmen. Ook de heer Bocfcstael, zoodat deze juhdla- riis, hoewel niet altijd bij dezelfde werkgeef- ster, dan toch 30 jaar lang ;b\j dezelfde spoor- A RRON DISSEMENTS -R ECHTBANK T» MIDDELBURG. De navolgende strafzaak werd door genoem- de rechtbank behandeld: Onregeimatigheden te Middelburg. J. A. V., directeur van den gemeente-relni- gings- en ontsmettingsdienst, wonende te Mid delburg, terzake van het feit waarvan hem een verwijzing naar de terechtzitting is be- teekend, welke verwijzing in hooger beroep door het Gerechtshof te 's-Gravenhage is be- vestigd te weten, terzake dat hij te of nabij Middelburg als directeur van den gemeente- reinigings- en ontsmettingsdienst en als zoo- danig belast met de zorg voor de betaling van in de jaren 1926, 1927, 1928 en 1929 aan den gemeente-reinigings- en ontsmettingsdienst voor de paarden van dien dienst door Adriaan Barentsen geleverde mangels, in de uitoefening zrjner voornoemde betrekking in de jaren 1926, 1928 en 1929, telkens bij die uitbetaiin- gen aan Adriaan Barentsen een geldsbedrag van ongeveer /40, althans telkens een zeker geldsbedrag, van Adriaan Barentsen heeft aangenomen, wetende dat deze gift hem ge- daan werd tengevolge of naar aanleiding van hetgeen door hem in strijd met zijn plicht, in zijne bediening was gedaan of nagelaten, n.l. door op plaats en tijden voormeld in zjjne voormelde hoedanigheid opzettelijk brj de on- derhandelingen met Adriaan Barentsen over de leveringen van mangels door Adriaan Barentsen aan den gemeente-reinigings- en ontsmettingsdienst als voorwaarde om hem de leverantie te gunnen voor zich zelven f 1 althans eenig geld per 1000 Kg. te leveren mangels te bedingen, waarbij hij wist, althans moest weten en begrijpen, dat deze Adriaan Barentsen den prijs, dien hij voor zijn mangels wilde bedingen op den grondslag van den marktprijs, verhoogde met het geldsbedrag of een deel van het geldsbedrag, dat hij aan ver- dachte volgens afspraak moest geven, zoodat dus verdachte voor den gemeente-reinigings- en ontsmettingsdienst of voor de gemeente Middelburg een hoogeren piqjs aan Adriaan Barentsen betaalde voor de in voornoemde jaren geleverde mangels dan hij zou hebben moeten betalen, indien hij verdachte niet tevoren een zeker geldsbedrag voor zich zelf zou hebben bedongen, zoodat derhalve verdachte door onder genoemde omstandig- heden vorenvermelde geldsbedragen als gift aan te nemen van Adriaan Barentsen wist, dat deze giften hem gedaan werden tengevolge of naar aanleiding van hetgeen door hem op vorenvermelde wijze in strijd met zijn plicht, in zijne bediening was gedaan of nagelaten. Verdachte was verschenen en werd rechts- kundig brjgestaan door Mr. A. H. Kuipers advocaat te Middelburg. Van de zijde van het O.M. waren een twaalf- tal getuigen gedagvaard. Er bestond voor deze zaak een groote pu- blieke belangstelling. De verdachte heette vrjjwel alle door de ge tuigen geuite voor hem bezwarende verkla- ringen, gelogen. De officier van justitie zette in een uit- voerig requisitoir uiteen, dat het wettig en overtuigend bewijs geleverd- is. Een voor- waardelijke straf met geldboete achtte hfl niet op zijn plaats en vorderde veroordeeltng- tot 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. A. H. Kuipers, pleitte op juridische gronden vrrjspraak of ontslag van reehtsvervolging. Hij verzocht aan de recht bank om met het oog op belangen van ver dachte nog v66r Paschen uitspraak te doen. De rechtibank bepaalde die uitspraak voor- loopig op 22 April. De rechtbank heeft in hare zitting van 8 April, de volgende vonnissen ultgesproken C. J. P., oud 51 j., koopman te Biervliet, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 weken ge vangenisstraf.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2