ALGEMEEN KIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DE BOEREN-BARON No. 9746 MAANDAG 11 APRIL 1938 78s Jaargang Binnenland Feuilleton Buitenland Een Borstenhouder gratis! EERSTE 8LAD Onisierende vetwormpjes en huiduiislag verdwijnen snel met witte Purol JULIENNE SCHELFHOUT, gent. ■MEMc Lsafflwas-atvaKw*-. ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen rr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADV ERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst 6en dag voor de uitgave. DIT I5I.AI) VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. STEUN AAN KLEINE BOERENBEDRIJVEN. De Regeeringspersdienst meldt: VoOr het geval, dat gedurende het jaar 1938/39 en volgende jaren behoefte zou blijken te bestaan aan hulp aan kleine boerenbedrij- ven, hebben de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken, in verband met eventueel aan te brengen veranderingen in de bestaanden toestand, besloten: 1. Ten aanzien van het stichten van nieu- we bedrijfjes: a. Bedrijfjes welke na 1 November 1937 door splitting van bestaande bedrijven, door koop of verkoop of tengevolge van on tgin ning van woeste gronden ontstaan zijn, kun- nen in beginsel niet in de steunregeling wor den opgenomen. In zeer bijzondere gevallen eohter kan de Minister op voorstel van de plaatselijke commissie van deze algemeene regellng afwijken. to. Bij overlijden van den exploitant van een gesteund bedrijfje kan de rechtmatige oprvolger voor steun in aanmerking komen. e. Wanneer een gesteunde kleine grond- getoruiker binnen zijn gem een te vehhuist, en een ander bedrijfje betrekt, dan kan hij voor steun in aanmerking komen, indien het be- trokken bedrijfje volgens de toerekende netto- bedrijfsinkomsten op 1 November 1937 binnen de groepen a, b. of c valt. De bedrijfsaftrek, welke op zijn basisbedrag moet worden toege- past, moet berekend worden overeenkomstig de inrichting etc. van het nieuwe bedrijfje. d. Wanneer een gesteunde kleine grond- gebruiker zyn gemeente verlaat en in een andere gemeente een nieuw bedrijfje betrekt, dan kan hij in de gemeente van vestiging ge steund worden, indien het nieuwe bedrijfje vol gens de berekende netto-bedrijfsinkomsten op 1 Nov. 1937 in de groepen a, b of c, valt. 2. Ten aanzien van veranderingen van be staande bedrijfjes. De berekende netto-bedrijfsinkomsten wor den telkens voor een jaar vastgesteld, waarbij rehening gehouden moet worden met de in den loop van het afgeloopen jaar opgetreden ver anderingen, welke een gevolg waren: a. Van de jaarlijksche of halfjaarlijksche verpachtingen van los land of van het afloo- pen van de gewone pacht. b. Van ontginning of herontginning van stukjes woeste grond, waardoor het bedrijfje wordt vergroot. c. Van koop of verkoop van perceeltjes. DE .NEDERLANDSCHE VOLKSPARTIJ" IN WORDING. Aan een bericht in Het Volk ontleenen wij: In alle stilte wordt de oprichting voorbereid van een nieuiwe fascistische partij, die den n&am zal dragen van Nederlandsche Volks- partij. Het initiatief, tot de oprichting is ge- namen door uitgetreden leden van de NjS.B. ander leiding van Ds. Van Duyl, die ook een balangrijke rol zal spelen in de leiding van de nieuwe partij. De oprichting zal na Paschen geschieden. De N.V.P. zal bestuurd worden door een driemanschap, waarvan de samenstelling nog niet bekend is. Het schijnt in de bedoeling te liggen het systeem van driemanschappen als basis voor de gebeele organisatie te nemen en op deze wijze ook de afdeelingen te doen be- sturen. Vrjjdagavond is in een der zalen van den Bierentuin te 's-Gravenhage een besloten ver gadering gehouden voor genoodigden. Aan den oproep hadden ongeveer 125 personen gehoor gegeven. De vergadering werd gepresideerd door Ds. Van Duyl, die deze bijeenkomst een historische gebeurtenis noemde. Na hem voerden 't woord ir. Djjt en mr. J. E. W. Duys -i rc imbi U 39) Vervolig. Toen zij allamaad tienuig waren in de rook- Icatmjer, daoht majoor Ridksitead, dat Roger eT beter udt began te zaen. Maar de vnedige mat wieird ruiw verstoord door het rinkelen van de tetefloon. Het toestel himg in de rookkamer en er werd naar Betty gervraagd, tenwijl d'e anderen nog aan tafel1 zaten. ,,Iik wou", riep Sam uit, ,,dat die menschen demand niet op zoo'n iddoot uur opbelden. Wie is Ihet?" ,Het was interlooaad", zei de kneoht. ,,Ik geloof, dat het mijafheer Richard was." (Lady Anna stiond al half op. ,,En vroeg hij oim juffrouw Homock?" ,Ja, my lady, hij wilde absoluut juffrouw Hotmo'ck sprelken." „Ik denk", prwelde Lady Anna, ,,dat hij vergeten heeift en het Betty wil laten op- sturen." Maar zij bleef omgenust. Het diuiurde lang voor Betty terug kwam. De Ibedienden waren al weg en de heeren reokten al voor zij weer versdheen. Eij liep zander een woord naar haar plaats terug en het was druddeltjk, dat zij zeer geagi- beerd was. »,Wat is er?" vroeg haar moeder scherp. En toen zij niet antwooirdde: ,,Wat moest Dick?" „0, niets bijlzonders, komen jullie niet in den' salon? Ik vind het hier koud." ,,Ja, we zaten alleen nog op jouw te wach- toeti," zei haar moeder en stand meteen al op. ,,Vooruit Betty", zed Sam. „Dat lieve broer- tje van je zit in de nesten. Wat heeft hij uit- die een lange rede hield, waarin hij o.a. met geestdrift gewaagde van 'n reis naar Duitsch- land, die hij zeer onlangs heeft gemaakt. Medegedeeld werd, dat binnenkort vergade- ringen te Amsterdam en Den Haag zullen worden gehouden. DE ELECTRICITEITSVOORZIENING IN NEDERLAND. Thans is verschenen het voorloopig verslag der Tweede Kamer op de derde nota van wijziging van het wetsontwerp algemeene regelen ter zake van electriciteitsvoorziening. Daaruit blijkt de Kamer nog allerminst vol- daan. Er wordt te grooten invloed van de Provincials Staten gevreesd. Intrekking van dit wetsontwerp en vervanging door een nieuw on twerp, na grondige studie en bepaling van een standpunt, wordt in overweging gegeven. PER.MANENTK ECONOMISCHE NEDERLAND-BELGISCH- LTJXEMBURGSCHE COMMISSIE. Vrij dagmiddag is in 't Paleis der Academien te Brussel de Permanente Economische Neder- landsch-Belgische Commissie geinstalleerd. Talrijke Nederlandsche en Belgische autori- teiten waren daarbij aanwezig. In de loges bevonden zich de vertegenwoor- diger van koning Leopold, generaal Nugter, ae minister van openbaar onderwijs Hosta, de Nederlandsche minister mr. Steenberghe. Op het podium zat de heer Vink, voorzitter der Kamer van Koophandel, omringd door de ge- wezen ministers Posthuma en Van Isacker, de heeren Lichtenauer, secretaris der Kamer van Koophandel te Rotterdam; Schoorl, Geluk, Molenaar, Blink, leden der Nedergoudsche delegatie der Permanente Economische Com missie, tal van Nederlandsche en Belgische hoofdambtenaren enz. Redevoeringen werden gehouden door den heer Vink, den Belgischen premier Janson en den Luxemburgschen premier Dupong. De beer Van de Mandele van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel bood de Brusselsche Kamer den zilveren penning van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel aan. GEEN DIESELTREIN MEER BESCHIKBAAR VOOR DE ZEEUWSCHE LIJN. Zooals we dezer dagen reeds meldden zullen verschillende Dieseltreinen, die o.a. in verband met de electrificatie van de lijn Utrecht Arnhem vrijkomen, worden ingelegd op de lijnen die uit het centrum van ons land gaan in de richting Groningen, Twente en Maastricht. Het ,,Utrechtsch Dagblad" stelde dezer dagen de vraag waarom de Zeeuwsche lijn geheel buiten deze verbetering blijft staan. Wie in den zomer, aldus het blad, de vaak afgeladen voile treinen ziet, die van Roosen- daal uit via Goes naar Vlissingen gaan, btjv. den welbekenden (slechts eenige doorgaande van Amsterdam over Utrecht en Den Bosch) trein in den morgen, 8.35 uit Utrecht (of noem den middagtrein, die te 5.28 in Vlissin gen arriveert), die weet geen antwoord te vinden op de vraag, waarom Zeeland van de Diesel-verbindingen blijft buitengesloten. Het zou ook voor het reizend publiek in, deze richting een weldaad zijn, als het meerdere comfort ook zijn deel werd. De heer Giesbergen, hoofdinspecteur der Nederlandsche Spoorwegen, chef van de af- (ingez. Med.) gehaald? We moeten het tocto vroeger of later hooren en je kunt alles gei-ust zeggen waar Joe en Roger bij zijn." ,,Zal ik weggaan?" vroeg Roger. ,,Neen, neen;"' zei Sam korzel'ig. ,,Je bent todh geen vreemide. Toe, Betty, dat zeuren is niets voor joai. Wat heeft de aap nou weer uitgethaiald1 „0, het is akeldg," riep Betty uit. ,,En het is het ergste voor Roger. Dtidk is verloofd met Rita de la Riva." Lady Anna slaakte een gilletje en Sam bromide wat. „Ik dacht, idiat de vent iets ergs had ge- daan," riep hij uit. ,,Ik geloof niet, dat er veel ergers is, vader," zei Betty. Vader, ziet u het niet in? Ik schaaim me aver hem. En juist mi Roger hier is." Roger zat doodstil, zijn Vlammende kleur trok langzaam weg. Betty keek niet in zijn richting. ,,En wat zei hij?" vroeg Laidy Anna zacht- jes. Zij was erg geischnoikiken, maar meer om Diok, dan am Roger. ,,Hjij zei: Zeg aan de familie, dat ik me verloofd heb met Rita de la Riva,"' zei Betty langzaam. ,,Hij scheen bij hen thuis te tele- foneeren. Ik geloof, dat zij naast hem stond. Hij brak telkens af om wat tegen haar te zeggen. ,,Ik veronderstel," zei Sam, ,,dat dit als wraak bedoeld is voor mjjn stanidje." ,,Neeai," onderbrak Lady Anna hem. ,,Denk maar eens hoe hij verladen week ook al over haar siprak. Toen was ik er al bang voor." „Hij zei, dat het morgen in de krant zou staan," zei Betty ckrf. Zij hield op en kneep haar lippen samen. ,,Hu schijht er op te rekenen, diat wij alles maar goed vimd,en," zei Sam diep verontwaar- digd1. lets in Betty's gezicht deed hem er nog aan toevoegen deeling dienstregeling, deelde het blad naar aa.uleidmg van deze vraag mede, dat aanvan- kelijk alleen sprake was van Diesels naar het Noorden des lands en naar het Oosten, Gro ningen en Enschede, omdat deze beide rich- tingen het meeste vervoer trekken. Het Zui- den was daar toen met bij betrokken, omdat men het met uitvotrbaar achtte, 66k naar Maastricht, Dieseltreinen te laten loopen. Bij een herberekening «n met plooien en meten is tenslotte de lijn naar Maastricht er toch nog bijgekomen, maar toen was het voorhan- den zijnde Diesel-materiaal ook totaal uitge- put en kon met den besten wil ter wereld niet worden gedacht aan Dieseltreinen op de Zeeuwsche lijn, hoe graag men dat ook zou hebben gedaan. Het reizigersvervoer op de lijn naar Maastricht is in den regel ook groo- ter dan op de route naar Vlissingen, al kent het vervoer naar en van Zeeland in de zomer- maanden stellige zeer hooge toppen. Maar er is geen Dieseltrein meer beschikbaar, en waar niet is HET KABINET-BLUM GEVALLEN. Een ministerie-Daladier gevormd. 0ooai:s reeds werd verwacht heeft de minis ter-president Blum met zijn ingediemde wets- vooi st. el leu, die door de KamEr waren goed- gekeurd, in den Senaat een groote nederlaag geleden. De senatoren heblben er niet veel meer over gepraat. Ze gevoeldem er blijkbaar zelfs weiinig voor om Blum nog aan het woord te laten komen. Dat recht heeft hij zich ech- ter als hoofd der regeering niet laten ont- namen. Hij heeft daarbij tot de senatoren een emstige waarschuwiing gericht, om de wetsontwerpen die door de Kamer gekozen overeenkomstig het algemeen kiesrecht en dus de volksimeening vertegenwoordigende, waren aangenomen, niet te' verwErpem. Daartegen. werd door den voorzitter van den Senaat aangevoerd, dat deze zich zijn grond- wetteljjke taak niet kon laten' ontnemen. Met 223 tegen 49 stemmen heeft de Senaat zich tegen de financieele ontwerpers verklaard. Blum heeft zijn eeni:ge weken volgehouden pagilng om de maclht ts behouden niet zien slagen. Hij kion thans niets anders meer dan zich terugtrekken en aan den President der Republiek het ontslag van zijn mindisterie aan- bied'en. Daze heeft dat aanvaard en aan Daladier opidracht gegeven een nieuw ministerie saam te stellen. Deze zat biijikibaar al op die op- dracht te wachten en had blijkenS' de berich- ten al materiaal verzameld. Hij heeft ook de medeweirking der sociahstEn, Blum incluis, gevraagd. Daarover moest echter de nationale raad der partij1 beslissen, die het niet raad- zaaim bleek te achten, dat socialisten deel zou- den maken van het kafoinet-Daladier. Deze had Zaterdag aan die joumalisten me-egedeeld, dat zijn regeering een sterke zou zijn. In elk geval is hij er gisteren in geslaagd, zonder mEdewerking van de socialisten, een ministerie te vonrnen. Dit ministerie zal een anderen koers willen gaan dan> het vorige. Of het inderdaad. een sterke rageerdnig zal zijn en of het lang zal hiouden, zal de toefcomst moe- fctn leeren. In Prankrijk kan men nog al eens een miniisterie venslijiten. Niet onmogelijik is het echter, dat verschillende omstandigheden in de huitenlandische politick, die ondertus- schen een heslissing krEgen of waarvan dit spoedig verwacht wiordt, aan dit nieuwe kabi- net gunstig izijn, omldat de meeningen in Frankrijlk over die verschillende kwesties ook wel de binnenOandische toestanden ongunstig hEbben beinvloed. GOEBBEiLS OVER KOLONlEN. Minister Goebbels heeft te Neurenberg in een vergadering ter gelegenheid van de ver- ,,Zei hij ie,ts van je moeder of mi} ,,HSj, zei, dait ik u moest zeggen, dat u zich vender niet druk voor hem hoefde te maken over de firma, want dat zijn schoonvader een veel. beter baantje voor hem had." Lady Anna kreunde en sloeg de handen voor haar gezicht. Haar man kwam met zware stappsn naar haar toe en sloeg zijn airmen om haar been, „Kom, liefste, kom mee. Dan kunnen we er eens rustig over praten." Zij gingen samen de kamer uit, vol van hun verdriet. Betty bleef nog even achter. ..^Roger," zei zij; ,,ik schaeum me voor je. Ik schaam me over mijn heele familie. Zelfs vader en moeder denlken alletn maar aan Dick. Het spijit me (voor je." Zij, vloog weg, zonder hem aan te zien. Gedurende een paar minnten hing er een dooidsche stilte in de kamer, toen begon Roger ,,Het moest komen. Het spijt me voor Bet ty. Zij kan het niet helpcn." ,,Jij stomme uil!" riep Joe. Roger keek verhaasd op. De gewoonlijk zachte oogen van de majoor bliksemden en zijn gezicht was grauw. ,,Kun je met verder zien? Heb je anders geen gevoed?" riep hij met gesmioorde stem. „Joe!" riep Roger owast. ,,Ben jij een stok of een steen?" schreeuw- de Joe. „Dat je niets voeit, als het liefste meisje van de wereld... o, jij ezelskop." Roger was opgestaan. Hij was ook doods- bleek en zijh oogen waren groot. De twee zagen elkaar zwijgend een poos aan. ,,Nou is het getbenrd," kreunde majoor R'ickstead met gebrcken sUm. „Ik wou, dat ik dtood was. Ik ben het Jeven niet 1 anger waard... een verrader. Rotger bleef zwijigen, maar stak hem over de tafel zijn hand toe. Joe gaf hEim de zijne en Roger kneep ze met een kracht, die den ander verbaasde. Dan liep Roger de kamer kiezing'scampagne gespnoken en hierbij het koloniale vraagistuk behandeld. Hij verklaarde, dat dit vraagstuk zal wor den opgelost. ,,Wij kunnen niet zeggen, wan neer", aldus spreker, „evenals het onmogelijk was vast te stellen, op welk tijdstip Oosten- rijk tot het Duitsche rijik terug zou keeren, het Rijhiland bezel zou worden, of de conserip- tie weer ingevoerd' izou worden. Al deze vraagistulkken zullen opgelost worden op het ototgemblik, dat het gevaar het geringst is." „Wjj hebbEn vaak genoeg onderhandeld", zeide 'hij. ,,Doch er is een oogenblilk, dat wioonden nutteloos zijh en daden noodzakelijk". .JISJEN DOOR JAPANNERS IN BRAND GESTOKEN. Uit Chineesche bron wordt gemeld, dat Japansche troepen Jisjen, ongeveer 50 km ten Noordwesten van Taiersjoeang in brand heb ben gestefcen om hun terugtocht uit laatstge- no-ennde stad te dekken. HET KRAAKT IN DE BELGISCHE REGEERING. HBet indienen van een wetsontwerp waar door nieuwe belastingen voor een bedrag van 6en mdlliiard 350 millioen francs warden inge voerd:, heeft in het gansche land groote heroe- ring gewekt. Verschillende rechtsche en libe rate bladen zijn van oordieel, dat de regeering de vroegere gedane beloften niet heeft gehou den en ontslag ibehoort te nemen. Het is een sehandaal, aldus schrijft de Liibre Belgique, dat de regeering steeds weigert tot bszuinigingen over te gaan en in plaats daar- van het bedrag der begrooting in vergelijking met 1937 met 10 pet. vertooogt. IDe Antwerpsiche Mfitropole verklaart onom- wonden, dat de tEgenwoordige regeering, on- der den drang der socialistische minister, be- zi)g is het land uit te persen, de nijverheid vol- ledig bloedarm te maken, den handel te tergen en <de menschen te plumderen. Dipe jaar schandalige verkwistingen, gren- zeloiaze grootheidswaanizin, onbezonnen wet- ten, dwaize prioefnemangen op alle igebied, heb ben de staatsfinancien uitgeput. Indien de openbare meening niet in opstand kamt tegen het kabinet JansoniSpaak zal ons land binnenkort op financ-leel gebied de- zelfde wanorde beleven als Frankrijlk. De Vlaamtsche nationalisten hebben besloten een campagne op touw te zetten tx>t ontbin- ding van het parlement. De grafdelvers van ons nationaal bezit moe ten ter veranltwoording geroepen en gestraft worden, zegt men, en daarvoar is in de eerste plaats de ontbdnding van het parlement nood zakelijk. In den Belgischen senaat heeft zich Vrijdag een voor mttmiistEr Spaak onaangenaam inci dent voorgadaan. Liberale en rechtsche sena toren hadden, bij gelegenheid van de bespre- kingen over de begrooting van buitenland- sche zaken, een amendament ingediend, waar bij de regeering werd uitgenioodigd een han- delsvertegenwoordiger naar Burgos te zenden. Dit amendament wend door de socialisten en oommjunisten bestretden, ook door den minis ter van buitenlandsche zaken Spaak (soc.). Het gerucht liep bij het begin van de zit- ting, dat Spaak de vertrouwenskwestie zou stellen. De reohterzijide van den senaat kwam on- midldellijk bijeen om het netelig geval te be- spreken. De meeste leden oordeelden, dat men v66r he/t amendement moest stemmen, zelfs indlien Spaak daama ontslag zou nemen. Toen verschesn de minister van landlbouw (kath.), die er knadhtig op aandrong, het amendement terug te nemen, daar anders een mdnisitercri- sis mogelijk was. Een uiterst verwarde dis- cussie volgde, waama men besloot het amen dement in te trekken. Dit werd gedaan. Onmidtdellijk werd het ■voorstel in de openbare vergadering door de Vlaamsche nationalisten en rexisten overge- noimen. Hoewel de premier Janson afwezig was, uit en Joe zat in z\jn ledig glas te staren, tot- dat zijp dioomjErrjen verbrOken werden door de binnenkomemde bediemden. Niemanid sliep veel op Hawkhurst dien nacht, en toen Roger den volgenden morgen door den tuin diwaaide, zag hij bleaker dan anders. Betty was op eenigen afstand aan 't bloemen plukken; bij een bocht van het pad zag hij haar pltotseJing voor zich, zooals ze zich stil aver den bonten border boog. Nu scheen het hem, dat hij de echte Betty voor het eerst zag; hij bdeef een oogenblik onbeweaglijik staan; toen ging hij met lange passen op haar toe 'Zij keek hem aan, haar adem stokte. Betty", zei hij stamelend en sprak verder de eerste woorden, die hem in gedachten kwa- men: Betty, mijn oogen waren tot nu toe gesloten, maar sinds gisteren... Ik heb den heelen nacht aan je gedacht, en toen... kende ik je. Ik zal je later wel eens vertiEllen, hoe mijn oogen geopend werden. Betty, gisteren begreep ik voor den eersiten kieer, wat jij bent... o, Betty.'"' Betty's kleine hamdjes lagen gevouwen tegen zijn borst. Zij. kon niet spreken, maar zij keek hem aan met haar diep-blauwe oogen en hij; kuiste haar in de schaduw van een seriinlgenboiam. Betty," zei hij, later, toen zij langzaam naar huis (wandelden, ,,ikun je me vergeven, dat ik zooveed tijld vi.rmorst heb? Kun je tot mij komen, alsof... er noodt iemand an ders geweest was? Er had nooit iemand an ders moeten zijn." ,,Ja, ik zal graag komen. Ik geloof, Roger," ging zij met een onzeker ladhje vooirt, „dat er eigenlijk nooit iemand anders geweESt is." ,,Nee, eigenlijk nooit," gaf Roger toe. ,,Je kent nu mijn ondeugden en geibrefcen, Betty, wil je het met me profoiseren?" „Ik zal het profoeeren," zei Betty met een lieven lach. Hij; keek haar aarzelend aan. Gedurende 14 dagen, van 4 tot 17 April, zal U een prachtige Borsten houder als geschenk aangeboden worden, vanaf een aankoop van 56fr. Koopt Uw Corset bij Brabantdam 6, Dampoortstraat 23, Ryhovelaan 9 en Antwerpschesteenweg 105. (Ingez. Med.) sfelde Spaak namenis de regeering de vertrou- wenisikwestie tegen het amendement. Het was zijn wensch, dat lifoeralen en katholieken zich tegen het amendement (oorsprohkelijk hun voorstel) zoudtsn uitispreken. Bij de stemming onthielden zich evenwcl de leden van deze beide groepen. Het resultaat was dat het amendiament werd verworpen met slechts 59 stemmen (socialisten en oom- mjunisten) tegen 17 (fronters en rexisten) en 58 onthou'dingen (lilberalen en rechterzijde) Spaak verwierf dus slEchts 59 van d'e 134 stemmen. De socialistische minister was zeer fnisnoegd, doch tot een ontslag is het ditmaal niet getoomen. ENGELAND'S BUITENLANDSGHE BET .F l 11 Voor zijn kiezers te Birmingham heeft de Britsche premier Vrijdagaivond een groote redie gehouden, die aan het slot een grootsche ovatie van de zijde van zijn aarihangers heeft geleid. )Over de buitenlandsche poditiek zeide Cham berlain dat het een gevaarlijk spel was om Engeland te bindiEn aan verplichtingen, die verder weg lagen dan' in Frankrijk of Belgie, dus jegens landen wier lot niet onmiddellijk met de levenisbelangen van het Britsche Rijk verbonden waren. Wij behooren de rechten om te beslissen wanneer wij in een oorlog zullen treden aan ons zelf te houden en kunnen de besli'ssing diaarover niet aan anderEn over- laten. Men heeft ons wel gezegd, dat we de wereld zoo'n emstige waarschuwing moe ten geven, dat er inderdaad geen sprake meer zal zijn van oorlog. Maar dat zou spelen zijn. Spelen niet met geld, maar met levens van mannen, vrouwen en kinder en van ons eigen ras en bloed. Ik ben niet toereid aan een der- gelijk spel medie te doen. De bespreikingen met Italie waren in een vergevorderd stadium en het zou spoedig blij ken, dat niet de regeering en spreker per- soonlijk, maar de oppositie in haar verwach- tingen was trleurgesteljd. De verwijiten, dat de regeering den Volken- bond den rug had toegekeendi, waren volmaakt onwaar en ontogiech. De idealen van den Vblkenfoond waren ook h-eden nog de idealen der regeeTting, maar wanneer de cmzetting dier idealen1 in de werkelijlkheid boven de macht van den Volkenbomd in zijn tegenwoor- dige isamenstElling ging, dan was het een spe len met woorden door steeds met die begin- seien te schenmendie thans niet voor verwe- zenlijlking vatbaar waren. Wiat Oiostenrijk betrof was de Engelsche regesring ilnderdiaaid diep geschokt door de methoden, dlie de Duitsche regeering had aan- gewenid bij' de ovem.eming van de souvereani- tdit. Met het feat van e:n vrijtwillige aan- sluiting zou de regeering zich onmiddellijk vertzoenid hebben. Aan hen, die zoo geschrok- ken waren, dat zij meenrlen, dat ook in Einge- lan'd conscriptie dienide te worden ingevoerd, z'fide spreker, dat er gelegenheid te over was om bij; de drie taklken van defensie vtrijiwillig dienst te nemen en dan was er de luchtaf- weerdiienst waanvoor minister Hoare een mil lioen vrijwilligers gevraa.gd had en zeker zou krijgen. 'GhamtoEriain woarschuwde eohter om te ,,Ik ben cen eigenwijize vent," zed hij. ,,Ik zal je nu vragen, een offer voor me te bren gen. Ja, dat waag ik, maar je zult het be- grijpen. Betty, ik pas niet bij je... je moet rijk zijn." ,,De katoenen-prinisesi", lachte Bitty, met voorgewertde lfuichthartigheid. Zij hijigde even. ,,;Nu", zei Roger, „ik wil je gelid liever niet. Ik wil niet gebonden en gehinderd zijn. Ik wil niet uit mijn sfeer getrokken worden, zooals eerst. Hould je genoeg van mij; om bij 'me te komen, zooals je bent en het allemaal te verlaten Om m ij voior j© te laten1 zor- gen en wenken? Ik heb genoeg voor ons bei- denje zult niets te 'kort komen..." ,iDaar dacht ik niet aan," zei Betty. ,,Ik zou mezelf niiet meer kunnen lecnen tot parasiteeren," zei Roger. „Wil je komen en imijp leven nemen, zooals het is? En meeste- resse zijn van een hui's, zooals ik het je geven kan? Ik begrijp niet, hoe ik het durf vra gen, maar toch dee ik het." „Ja", zei ze. ,1k zal het doen." Majoor Rickstead stond in ds hall, toen zij binnen kiwamen en zij ging rechtiuit naar hem toe. ,,Joe, jij m/oet het het eerste weten." Hij keek naar haar stralend geizichtje en naar dat van Roger en begreep hun geliuk. Hij stak hun ieder een hand toe. ,,Wtel!" zei hij en glimlachte. Rotger drukte zijn hand stevig en Betty legde de hare in de bncede palm dtie hij haar toestak. .Heerlijk, dat het gebeurd is, voordat je weg gaat, Joe," zed zij. ,,Je ikunt ons je zegen schenken. Dien zcu ik niet graag gemist hebben." „Ja, ik zal je mijn zegen geven," zei Joe en zijn stem beefde. ,,Ik wou,'1' zei zij, emstiig en vol sympathde, ,,dat ik jou wat van mijn geluk kon geven." ,,0, wed," zei majoor Rickstead, ,,ik hen al met den goeden wil tevreiden." (Wiordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1