TER NEUZENSCHE COURANT Binnenland m dtze zaak heeft men ook de ministers van Defensie en van Justitie met elkaar in tegenstelldng gebracht. Ten onreohte. De marechaussee is een politie-corps; de organi- satde, tucht en discipline behooren onder Defensie. De genomen maatregelen zjjn met wile instemming van Deifensie genomen. De burgeroorlog in Spanje in den Laatste Berichten Vrijda 3 8 April 1S38 DERDE BLAD No. 9745 TER NEUZEN, 8 APRIL 1938. TEGEN DUCDAEF GEVAREN. ZAAMSLAG. RECHTSZAKEN. onmiddellijk verdwijnen de pij nen met AKKER's KL005TERBALSEM WEERVERWACHTING. VROUW OVEEREDEN EN GEDOOB. REISGEZELSCHAPPEN NIET MEER TOEGELATEN. WINKELSLUITINGSWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, maken bekend, dat voor 1938 de volgende 66n en twintig dagen zijn aange- wezen, waarop het bepaalde in de artikelen 2, 4, 5, 7 of 8 der Winkel&luitingswet 1930 (zooals deze laatstelijk is gewijzigd) niet zal gelden 14, 15 en 18 April, 26 Mei, 2 en 3 Jund, IS en 16 Augustus, 19 t/m 24 September, 26, 27 en 31 December, en 4 dagen gedurende de te houden Winkelweek. Terneuzen, 6 April 1938. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, L. J. GEELHOEDT, fd Voorzitter. B. I. ZONNHVIJLIiE, Secretaris. TWEEDE KAMER. Interpeillatie over de brigade marechaussee te Oss. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer Meld de heer Drop zijn interpellatie aver het gefoeurdie met de brigade marechaus see te Oss. E>r was daarvoor zeer giroote be- langstelling op de tribunes. De heer Drop (»Jd.a.p.) zeide, dat klaar- heid noodilg is over deze zaalk, ook na de be- antwoordtng van de vragen van den heer Wlijlnikioap. Die Waarheid was ook niooddg in verfeand met een zaak tegen een Jioofdoom- missaris en twee amlbtenaren, maar die is nog niet gegeven. De minister was ,wel heel gauw met zijh 'beanitiwoording van de schriftelijike vragen en het perscommuniqud (Het schorsen van de bevoegdheid der bri gade te Oss imzake justitieel ondenzoek is wel zeer oniverwachts gekomen. Men moet dit in- grijpen ats een ingrijpen in een rechterlij'ke kwestie 'beschouwen. Miser duidelijkheid is noodig, ook na het perscammumiqud. De heer Drop releveerde het optreden ,van de brigade te Oss eh die wrijving met de ge- meentepolitie en herinnerde aan klachten over haadhanddg optreden van de gemeentepolitie, die tracht ibekenttnissen te verkrrjgen. Dat was het vorige jaar. Men heeft ,van optreden tegen de politie deswege niet gehoond. De heer Drop vroeg: 1. Welke zijn de niet wel te verantwoorden uitingen in sommige persorganen, die tegenstellingen hebtoen ge- schapen tusschen de brigade detr Kon. Mare- chaussde te Oss eenerzijds en andere organen van beetuur en poQitie anderzijds, welker aan- wakkering niet kon worden gedeeld? Welike zijn bedoelde tegenstellingen Daar- omtrent zijn nadere inlichtlingen noodnig. iDe heer Drop ging vervolgens de eigenaar- drge verhouding tusschen het corps der mare chaussee en de ministers van Justitie en Defensie na, onder wie bedden het ressorteert. Br is een aantal maredhaussdes, diat opspo- ringbbevoegdheid heeft. Kan die bevoegdheid zoo maar op eens worden gaschorst? Heeft bier de minister van Justitie ingegrepen Vhnvoigens vroeg de heer Drop: 2. Sirtds hoelang is uit venbalen en rapporten getbleken, dat ibij het opsporingsonderewek door de Kon. Marech aussde te Oss methoden warden toe- gepast. waardoor rechtmatige belangen van burgers op pajnitjike wijze warden geschonden, zoodat het onverrwijld geboden was maatrege- len te nemen am het vereischte evenwicht te herstetleu? En hiehblj aansludtend vroeg hij3. Welke bepaalde feiten, gelbeurtenissen of gedragin- gen hebiben aanleiding gegeven tot het besiuit am aan de brigade te Oss opidracht te geven Zich tot nader order van opsporingsdiensben te onthouden? Ook de verhouding tusschen gemeentebe- stuur of gemeentepolitie en de leiding der brigade van de martechanssee moet tot kiaar heid worden geforacht. In dit verb and stelde de heer Drop de 4e en 5e vraag: 4. (Wat is den minister bekend van de ver houding tusschen gemteentebestuur of ge meentepolitie en de leiding der brigade van de marechaussee te Oss, op wel'k tijdstip is een minder goede verhouding hem bekend ge- worden en weike maatregelen stelt de minis ter zich voor te nemen ten einlde' deze verhou ding op goede basis te regelen 6. Acht de minister het uit een oogpunt van aligemeen justitieel beleid juist, in om- shandigheden als die te Oss aanwetzig zijn, de brigade der Kon. marechaussee surveil lance en Ibewakingsdiensten te laten doen, bttjWbaar ook in het territoir der gemeente politie, terwijl de1 brigade haar voomaamste taak, waarvcor zij destijds is versterkt, niet mag uitoefenen? Daama kwam de heer Drop te spreken over bepaalde todstanden te Oss, opmerkend dat hij zich van elkie sensatie wilde onthouden. Hijj wees op de arrestatie van den bankier v. H., welke later woer in vrrjheid, dioch niet button venvolging is g'esteld. Hij herinnerde aan e;n reeks van misdrijven in de kringen, die niet tot de meest draagkrachtigen behoor- den. Nu wordt opgetreden tegen de mare- cfhaiuissde, die meer onafhanfkelijik van de plaatsedijke omstandigheden is dan de gemeen- tdtjke politie. Men voelt dat hier iets niet kio.pt en men heeft het gewoel dat met tweeerlei maat wordt gemeten. De heer Drop stelde In verband hiermede de zesde vraag: 6. Moet de minister niet erkennen, dat het gevoel van rechtszekerheid kan zijn aangetast door ingrijpen qp een oogenbldk, dat gerech- teljjk onderzoek werd gedaan in andere krin gen der bevoHdng dan die, waariin sinds 1935 mtsdrijven werden opgespoord en tot berech- ting gebracht en op welke wdjtze stelt hij zich dan voor de waarfborgen voor rechtszekerheid gdijkelijik voor aflle bevolkingsgroepen be her- eteiaen of te versterken? Antwoord van Minister Goseling. De Minister van Justitie, de heer Goseling, zeide deze interpellatie op prtjs te stellen. Het snelle antwoord op de vragen' van den heer WSjjhkoop moest den weg tot het geven van nadere inlichtingen eftfenen. De minister maancie tot bezinning omtrent deze zaak. De heer Drop heeft haar sober behandeld; dat is niet overal het geval geweest. Wat de maatregelen betreft: van de brigade Qbs zal het personeel worden overgeplaatst. Zij helblben zich te onthouden, tot nader order/ van justitieel ondenzoek. Er blijft echter een brigade martehaussAe te Oss gevestigd. De aanleiding tot deze maatregelen bespre- teemd, wees de minister erop, dat hij zich efsrige beperktheid zou moeten opleggen. R>£Jchtmatigc belangen van burgers en leden dee brigade moeten warden ontzien. In de eerste plaats merkte de minister op, dat hij met afkeer werd vervuld telkens te Keen, dat het gaat tegen de door de Koningin gedecoreerde brigade te Oss. Van de in 1935 gedecoreerde leden (4) zijn er nog 2 te Oss. Het grootste deel der brigade van 1935 is niet meer te Oss. Oiveriigenseen gedecoreerde is niet on- sehendbaar. Ook hij kan fouten begaan. Ver- keerd is geweest, dat men 't corps later met mateloozen lof heeft avergoten. De Regee- ring moet ook hier voor het evenwicht zor- gen, niet in het minst in het belang van de menschen zelf. Het voomaamste piuit van de interpellatie ligt in de dicrde vraag. Daarlbij bepaalde de minister zioh het eerst. Van de strafzaak tegen den directeur van de fabriek is de minis ter in de 2e helft van Februari op de hoogte gekomen. Deze strafzaak heeft haar normale verloop. De directeur is in arrest en hij blijft in arrest. Het vooronderzoek is reeds ver ge- vorderd. In deze zaak heeft de marechaussde een lofwaardige actliiviteit betoond. Geruch- ten liepen er allang, doch in zaken als deze moet men eerst over feiten beschikken om te kunnen ingrijpen. Ben der slachtoffers ver- zamelde haar moed :en begaf zich naar de poli tie, in dit geval de marechaussee. De andere zaken, waarin de marechaussee verkeerd is opgetreden, hebben hiermede niets te maken. Dit wenschte de Minister uitdruk- kelijk vast te stellen. De tweede zaak waarin de Minister werd gekend, was die van dgn dusgenaamden ..bankier". Hij was makelaar en bezorgde assuranties. De Minister ging het verloop van diens arrestatie na. Op 19 Maart, om 3 uur 's middags, is de man gearresteerd, en om 9 uur is hjj in verzekerde bewaring gesteld. In- middels had om 4 uur een huiszoeking bij den man plaats, waarover rapport door de ma rechaussee is uitgebracht. Doch de officier van justitie wist daar niets van. De wacht- meester is volkomen op eigen verantwoorde- lrjkheid daartoe overgegaan. De officier las het 's Maandags in de krant. Op 28 Maart heeft de officier, na vooronder zoek, beslist, dat de man niet vervolgd mocht worden, omdat er niet voldoende redenen voor zijn gevangenhouding waren; de man is bui ten vervolging gesteld. Vervolgens behandelde de Minister de zaken betreffende 2 geestelijken, burgers van Oss, die verdaeht werden van een zedlenmisdrijf. Daaromtrent waren verschillende personen ge- hoord, ook in Den Haag, doch de geestelijke zelf nog niet. Van strafbare feiten is niets gebleken. Wat den Minister het meest heeft getroffen is dat men in de tweede zaak een jongen, die destijds (in 1931) minderjarig was, nog in de marechausseekazerne heeft gehoord. De kroongetuige was iemand, die reeds 18 veroor- deelingen achter den rug had, een berucht individu. Er is gesuggereerd, dat op last van hooger hand het verhoor niet is voortgezet. Daartegen kwam de Minister op, op grond van een brief van den officier van justitie van 29 Maart. De Minister heeft terdege begrepen welke kiemen hierin zaten, doch hij is niet voor den valschen schijn geweken. In een andere zaak, een civiele kwestie tusschen een winkelier en zjjn winkeljuffrouw, is de marechausse'e even- eens onjuist opgetreden. Een andere zaak tegen een arbeider, die een overtreding van de Vuurwapenwet had gepleegd en een nacht in arrest werd gehouden, is nog in onderzoek. De Minister kon er alleen van zeggen, dat de rug van den man er leelijk uitzag, toen hij uit de marechausseekazerne terugkeerde. Men moet zioh ook indenken in de sfeer, die aldus ontstaat. De Minister achtte ingrij pen geboden. Hij krijgt den indruk, dat de brigade te Oss „op hoi is geslagen"; dat is ook de meening van den procureur-generaal. Overplaatsing was in het belang van de men schen zelven. En zoo is Vrijdag de bekende maatregel tot schorsing van de opsporingsbevoegdheid ge nomen. Op 2 April zgn verdere besprekingen gevoerd. De nieuwe brigade zal binnen enkele dagen opsporingsbevoegdheid krijgen. Onder zoek in bepaalde hangende zaken is niet ge- schorst. En zonder aanziens des persoons zul- len zij worden afgewerkt. De Minister ging vervolgens over tot een meer categorische beantwoording der vragen. 1. Niet wel is aan te nemen, dat interpel- lant onbekend zou zijn met de in min of meer sensationeelen vorm gestelde beschouwingen in eenige bladen, waarbij, mede naar aanlei- ding van een ernstige zedenzaak te Oss, ten koste van den burgemeester van die gemeente en de plaatselijke politie de activiteit der Koninklijke marechaussee overmatig werd ge- prezen, met nadruk werd gewezen op tegen stellingen tusschen beide soorten politie en het gezag van het hoofd van plaatselijke politie tegenover de in bijstand werkende rijks- politie werd aangetast en ondermijnd. Deze campagne moet naar mijn oordeel mede on- gunstig hebben gewerkt op de mentaliteit der marechaussee. 2. Gedurende het verloop van een achttal dagen zijn mjj die methoden geleidelijk uit ver- balen en rapporten bekend geworden. Onver- wijld ingrijpen was te meer geboden, omdat de wijze, waarop het onderzoek in de zaak der jeugdwerkloozenzorg had plaats gevonden Officier van Justitie bereids had aanleiding gegeven om op 15 November 1937 de brigade Kon. Marechaussee te verbieden onderzoeken in te stellen in zaken waarbij organen der ge meente Oss waren betrokken, hetgeen voor de brigade der K. M. een ernstige waarschuwing moet zijn geweest. 3. Tot de bedoelde opdracht hebben aan leiding gegeven de volgende feiten: a. de zaak v. d. H.: Opmaken van prooessen-verbaal t.a.v. fei ten, die reeds gerutmen trjd zijn verjaard en waarvan de belangen zoo gering waren, dat, al ware de verjaringstermijn nog niet voltooid geweest, een opsporingsonderzoek niet oppor- tuun was te achten. Arrestatie en de wijze waarop zulks geschiedde. Huiszoeking en in beslagneming geheel archief op eigen gezag. De aan deze heele zaak gegeven ruchtibaarheid. b. zaak opzichters-werkverschaffing Ondanks mededeeling van het hoofd van politie van Oss, dat hem b(j onderzoek geble ken was, dat het hier geen strafbaar feit be- trof, overgegaan tot arrestatie van die twee jonge menschen, welke bij voorgeleiding na 4 dagen door den officier van justitie werden in vrijheid gesteld. Indien van. eenig strafbaar feit sprake zou zjjn geweest, had dit geen hoogere waarde kunnen betreffen dan onge- veer 10. Veel ruchtbaarheid, waardoor ge- meenteljjke gezag dragers volkomen ten on- rechte in een kwaad daglicht werden gesteld. c. onrechtmatige arrestatie in een van den aanvang af als civielrecbteljjk te onderkennen financieele kwestie, waarbij klaarblijkelijk de bedoeling heeft voorgezeten door vrijheidsbe- rooving pressie tot oplossing der kwestie in een bepaalde richting te beinvloeden; d. onderzoekingen tegen de beide geeste lijken; in beide gevallen een uitvoerig onder zoek, terwijl vaststond, dat van een strafbaar feit geen sprake was; verhoor van verschillen de minderjarigen. Een minderjarige, die eer- der reeds had verklaard, dat met hem niets was voorgevallen, gehoord in 't bjjzijn van den aangever, die 18 strafvonnissen tegen zich zag gewezen en ook bij de Kon. marechaussee als zeer ongunstig bekend stond; ruchtbaarheid omtrent die zaken; e. gegronde verdenking van mishandeling van een persoon verdaeht van overtreding der vuurwapenwet, ten einde hem tot bekentenis te brengen; f. in verbalen in strijd met de waarheid verklaren, op last of met medeweten van den officier van justitie te bandelen. 4. Het is den Minister bekend, dat de ver houding tusschen Kon. Marechaussee en ge meentepolitie na in 1934 en 1935 aanvankelijk slecht te zijn geweest, aanzienlijk is verbeterd onder leiding van den vorigen opperwacht- meester en weder ernstig is verstoord sedert de herplaatsing in Oss van den tegenwoordi- gen brigadecommandant. Verwacht mag wor den, dat de goede verhouding zal worden her- steld door den eerstgenoemden opperwacht- meester, die juist met het oog daarop wordt teruggeplaatst. 5. Deze voorloopige maatregel werd door noodzakelijkheid geboden. Een voorname taak van de versterkte brigade ligt in de beoefening mede der preventieve politie, het door haar gezag en waakzaamheid voorkomen van straf bare feiten. Het ware onjuist geweest de bri gade daarvan te ontheffen. 6. De juistheid van hetgeen in deze vraag wordt gesuggereerd kan de Minister in geen enkel opzicht erkennen. Daargelaten de vraag of de jonge opzichters der werkverschaffing, de overtreder der vuurwapenwet, de winkelier B. en zelfs de assurantiebezorger v. d. H. be hooren tot de vooraanstaande kringen van Oss, die, zooals ook enkele bladen hebben ge- insinueerd, thans tegen de onderzoekingen der actieve marechaussees zouden moeten worden beschermd, merkt de Minister op, dat hij geen onrechtmatig optreden duldt ten aanzien van eenig persoon tot welken rang en stand deze ook mocht behooren. De door het optreden der Kon. Marechaussee in het algemeen in gevaar gebrachte rechtszekerheid zal worden hersteld en versterkt doordat door den betrok ken korpschef in overleg met den Minister van Defensie en hemzelf het noodige ter vervan- ging van personeel wordt verricht. Repliek van den heer Drop. De heer Drop (s.d.a.p.) deed den minister nog eenige vragen, na te hebben opgemerkt, dat in dit geval blijkfbaar veel verikieerden scihijln is gewekt. Hoe zijn de rapporten van den minister tot stand gekomen. Zijn de ge- geivens verkregen op grond van overleig ook met anderen dan de proc.-generaal Is ook overleg met de marechaussee gepleegd, ten gevollge waanvan bepaalde menschen buiten vervolging zouden worden gesteld? Is er tegen de brigade uitsluitend disciplinair opgetreden. De heer Drop had den indruik, dat er strijd is met de locale organen -en dat de procureur- generaal in deze zaak een taak heeft vervuld, die hem organisch niet toekwam. Gezien de overwegende beteekenis van de positie van den procureur-generaal is dit van groot belang. De heer Wendelaar (lilb.) zeide in te stem- men met de afkeuripg van methoden van menschen, die prolbeeren wantrouwen te zaaien tegen den minister van Justitie en de politie. De heer Wendelaar vroeg of het wel toe- vallig was, dat in de bepaalde zaak het slacht- offer zioh ,,toevalilig" tot de marechaussee wendde? Hij hoopte, dat door de getroffen maatregelen voorgoed aan het ontslagnemen tusschen de politiekorpsen te Oss een einde is gemaafct en dat de eer van het corps mare chaussee ongeschonden is gefbleven. De heer Rost van Tonningen (n.s.fo.) merkte op, dat deze interpellatie precies zoo is ver- laopen, als hi) van dit politieke syisteem had verwacht. De minister en de heer Drop waren het volkomen eens, imffners de minister had zijn antwoord reeds op een getypt velletje ge- reed. De heer v. Tonningen prees vervolgens het optreden van de marechaussee, aan wie de minister het zwijgen heeft opgelegd. Hij be- zigde vervolgens eenige woorden, die de voor zitter niet kion toelaten, en hield den minis ter voor, dat hij volgens zijn eed op de Grond- wet, verplicht is te zorgen voor de vedligheid van personen en goederen van iedereen. De heer van Tonningen betoogde, dat de Kamer zich vroolijk had gemaakt over het lot van jonge meisjes. Hij wees erop, dat de marechaussee Oss veriest heeft van Toon de Soep en consort en. De heer Drop ging deze marechaussee te lijf. (Geladh.) De voorzitter hamerde, toen de Kamer ru- moerig b'leef. De heer Rost van Tonningen critiseerde ver volgens de houding van den minister van Jus titie, wiens aftreden hij eischte in verband met de aantasting van de rechtszekerheid. Tenslotte protesteerde hij nogunaals tegen de ,,harteloosheid", waarm .de de Kamer deze zaak had behandeld, welk aangehaald woord de voorzitter reeds eenmaai gewraakt had en nogmaals bestraffen moest. De heer Rost van Tonningen eindigde met te zeggen, dat als dat zoo zou doorgaan, de Ka mer zich buiten het volk zou stellen. (Ge ladh.) Dp de pufblieke tribune begonnen een paar menschen hold te applaudissetren en bleven daarmede doorgaan, hetgeen den voorzitter aanleiding gaf, den Rjjksveldwadhter te ge- lasten, de publieke tribune te ontruimen, het geen rustig geschiedde. De heer van der Goes van Naters (s.d.a.p.) wees erop, dat de critiek hier te lande, gelijk men ziet, nog vrij; is. Hij vroeg nadere inlich tingen omtrent het antwoord van den minis ter op de eerste vraag van den heer Wijmkoop. In Buropa is nog steeds een voedingsbodem voor een verachtelijike anti-papisme. Daarom mag niet den indruk worden gevestigd alsof het rechts-apparaat de geestelijken niet be- strrjkt. De heer van der Goes had nog niet begrepen waarin de onrvoorzichtigheid der marechaussee imzake het onderzoek tegen de geestelijken bestond. Er waren geruchten, welke door dat onderzoek definitief den kop ingedrukt hadden kunnen worden. De heer Trujjen (r.k.) zeide volkomen door het antwoord van den minister bevredigd te rajh. Dat er hetreurensiwaardige toestaniden in Oss hebben geheersdht en nog heerschen wordt door de R.K. evengoed betreurd, maar daarvoor behoeft men de RjK. Staatspartjj nog geen verwtjten te maken. De heer Truijen verklaarde groote bewonde- ring te hebben voor de marechaussees, die in Oss goed werk hebben verricht, maar sluit dit in, dat de manschappen van dit corps niet faien kunnen Het zal den minister genoeg aan 't hart zijn gegaan, nu te moeten ingrij pen. Het geval heeft groot gerucht veroor- zaakt doordat twee geestelijken beschuldigd werden van omzedelijke handelingen. Met na druk wenschte de heer Truijen vast te stellen, dat de geestelijkheid hier te lande onder het gefwone recht valt. Het is ernstig, dat op haar de verdenking van amzedelqkheid rust. Het antwoord van den minister is echter bevredi- gend. Hier te lande is geen kaste van personen voor wie de justitie moet wijken. De heer Kersten (c.g.p.) meende, dat de mi nister zijn optreden tegen de brigade der ma rechaussee te Oss niet heeft kunnen recht- vaandiigem, een brigade, die alien lof verdient. Het gold hier echter Roomsche priesters en daarom heeft de minister ingegrepen, waar dient anders al die geheimzinmigheijd voor. De minister heeft als goed zoon der Kath. kerk het kanonieke recht de voorkeur gege ven en daardioor twee priesters onttrokken aan het Nederlandsche recht. Dat is de diep- gaande be'teekenis van deze zaak voor zoover zij hier woirdt behandeld. Nu zal de bisschop onderzoelken of de priesters schiuidig zijn of niet en daarom moeten plichtsgetrouwe ma rechaussees worden overgeplaatst. Het gerval te Oss moet het Nederlandsche volk de oogen doen opemgaan. Het moet erop staan, dat het Nederlandsche recht wordt ge- hamdhaafd. De heer Wijnkoop (cjp.) zeide er geen spijt van te hebben gefhad, schriftelijke vragen aan de Regeering te hebben gesteld. Het deed hem genoegen, dat de interpellatie daarop is ge- woigd; had een ander ze niet aangevraagd, dan zou hij het zelf hebben gedaan. Na het antwoord van den minister zijn tnog wel eenige vragen over geblerven. Aan een politick die door de fasoisten in deze zaaJk wordt bedreven zou de heer Wijn koop niet meedaem. Het speet hem, dat een goed vaderlander als de heer Kersten zich daardoor op siceptouw had laten nemen. Voor zoover uit de mededeelingen van den minister valt op te maken, staat vast, dat de Katho- Ueke geestelijken vallen onder het gewone Nederlandsche recht. Er is echter wel heel snel tegen de mare chaussee opgetreden, Vtoorts voerden nog het woord de heeren De Geer en Joekes, waama de Minister van Jus titie de nieuwe vragen van den heer Drop be- antwoordde. iln zijn tripliek verklaarde de heer Drop de antwoorden van den Minister afdoende. Alleen de heeren Kersten en Rost van Ton ningen bleven onbevredigd. FRANCO'S TROEPEN HEBBEN TREMP GENOMEN. De rechtsehe troepen onder generaal Sol- chaga hebben Donderdag de stad Tremp ge nomen, waar de centrales voor de electrici- teitsvoorziening van Catalonie gelegen zijn. Eveneens werden de dorpen San Lorenzo en Caramasa genomen, waar zich twee andere electrische centrales bevinden. Deze plaatsen liggen eenige K.M. ten Noorden van Balaquer, van waaruit de rechtschen langs de Noguera Palaresa waren opgerukt. Het eerste gevolg van de verovering van Tremp is de'stopzetting van de belangrijkste fabrieken van Barcelona, aangezien hun electrische installaties van Tremp uit werden gevoed. Barcelona is bijna geheel in het duister gehuld. Het werk in de wapenfabrieken moest worden stilgelegd. De trams loopen niet meer. Dank zq de oproep van de genera- liteit tot de bevolking, blijft de laatste kalm en ondanks haar belofte om de andere elec trische installatie te vehbeteren, is de moreele uitwerking van dezen toestand zeer diepgaand. Dit werd nog versterkt toen het bericht zich verspreidde, volgens welke de regeering naar Valencia zou gaan. De troepen van generaal Alonso hebben hun opmarsch in den sector voortgezet. Zij daalden van de toppen van de Sierra del Monte Tur- mell af en bereikten Donderdagmiddag vlak terrein. De rechtschen omsingelen thans het bergland, waar de regeeringstroepen om den rechtervleugel der legionnaires, die zich nu ten Oosten van Morella bevindt, te bedreigen. De republikeinen bevinden zich in een ge- vaarlijke situatie en beginnen in verschillende sectoren in oostelijke richting te wijken. In het tijdvak tusschen 18 Maart en 6 April hebben de rechtsehe troepen 289 dorpen met 343.000 inwoners en een oppervlakte van 20.000 vierkanten meter veroverd. De repu blikeinen zijn nu nog meester in Catalaansch gebied van 22.000 vierkanten kilometer. I.A VDMAOHT. Bij Kon. besiuit is bij het reserve-personeel der landmacht, wapen der genie, bij het regi ment genietroepen de reserve-kapitein, de heer T. Horensma, directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, ibenoemd tot reserve- majoor bij dat regiment. Bij het binnenkomen van de haven te Ter Neuzen is het Zweedsche s.s. „Hollandia" tegen een der ducdalven aangevaren met het gevolg dat deze beschadigd werd. Nadat het schip cautie gesteld had heeft het de reis weer kunnen voortzetten. De ,rHollandia" was op weg van Goteburg naar Gent. De schade welke het reeds meergemelde Zweedsche s.s. „Hollandia" aan een der duc dalven in de haven van Ter Neuzen heeft toe- gebracht wordt nadat een onderzoek was in- gesteld, door den Rijkswaterstaat op f 8000 geraamd. De „Hollandia" is inmiddels van Gent naar Antwerpen vertrokken. Eindles Landbouwcursus. J.l. Dinsdag werd alhier de eindles gehou den van de dezen winter gehouden algemeenen landlbouwcursus, waaraan door 19 personen werd deelgenomen. De volgende cursisten wer den tot het tweede leerjaar bevorderd: P. de Blaaij, P. Dieleman, D. van Dixhoom, J. M. Goossen, J. Hamelink Czn., J. Hamelink Pzn., G. Jansen, A. van Overbeke, Chr. de Putter, J. de Putter, M. de Putter, J. Roose Jac.zn., A. Scheele, P. Verhelst en W. Zegers. AANKI.AOHT TEGEN REWACTIE „VOLK EN VADERLLW INGEDIEND. Namens de firma D. van Crefeld te Rot terdam heeft Mr. J. Coert bij, de Justitie een klacht ingediend tegeu de nedactie van ,,Volk en Vaderland", die in haar nuimmers van 25 Maart en 1 April j.l. artikelen heeft gepubli- ceerd, aver wedkier inhoud de directie van dezen vleesdhhandel zich ernstig voelt belee- di'gd. O.a. werdecn in deze artikelen gezegd, dat de firma zocwel op Nederlandsch als op buittnlamdsch vleesch, dat hier in transito heeft gelegen, onrechtmatig restitutie op crisisheffingen en uitvoerpremies zou hebben ontvangen, hetgteen, naar de directie mede- deelt, volkomen in strijd is met de waarheid. Onverwachts overvallen U de venijnige steken. Wrijf dadelijk met Kloos- terbalsem, welke tot diep in de weefsels door dringt. omdat de stoffen die de pijnen ver- oorzaken er door worden verdreven. Doosje 35 ct. Potten 62'/j ct. en f. 1.04 (Ingez. Med.) In 't Noorden matige tot krachtige, in 't Zuiden, matige Noord-Westelijke tot Noord- Oostelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt, waar- schjjnlijk nog enkele lichte regen- of hagel- buien. Koude nacht, overdag weinig verande- ring in temperatuur. HET 350-JARIG BESTAAN VAN BEN RAAD VAN STATE. 's-GRAVENHAGE. Aan den maaltijd, die ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan aan de Raad van State is aangeboden, heeft H. M. de Koningin de volgende rede gehouden: Mijne Heeren, leden van den Raad van State. Waar op 12 April het intreden van de Raad van State in ons staatsbestel zal wor den herdacht, wil ik aan dezen disch uiting geven van mijn groote waardeering voor het geen dit college voor de belangen van Staat en Volk heeft gediend. 350 jaar heeft de Raad van State zich met voile toewijding van zijn taak gekweten en dit is een waarborg, dat ook in de toekomst op de lofwaardige werkzaamheid der leden zal kunnen worden gerekend. Ik acht mij gelukkig, u mijne heeren hedenavond om mij heen te zien ter herdenking van dit heugelqke feit, en ik voeg den wensch er aan toe, dat grj de belangen van het rijk op dienovereenkomstige wijze ook in de toekomst zult willen dienen. Ik stel u voor, met mij te drinken op de gezondheid der leden van den Raad van State. De vice-president van de Raad van State heeft in zijn antwoord uiting gegeven van de gevoelens en warme erkentelijkheid waarmee de leden van de Raad van State vervuld zijn, voor de ontvangst door H. M. bereid, en een dronk ingestel'd op het welzijn van H. M. de Koningin en op het Koninklijk Huis. SPANJAARBEN NAAR AMELANB. DEN HAAG. Naar wij vernemen zou het in de bedoeling liggen de destijds ontvluchte doch naar ons land teruggekeerde Spanjaar- den, die na hun aankomst hier te lande in het huis van bewaring alhier zijn opgesloten op het eiland Ameland te interneeren. VLISSINGEN. Van middag is een jonge vrouw, wier identiteit nog niet is vastgesteld door een vrachtauto overreden. De vrouw werd op slag gedood. SLAGHTOFFER VAN ONBEWAAKTE OVERWEG. GOUDA. Gisteravond is de oud-wethouder van Gouda en oud-sigarenfabrikant J. A. Donker het slachtoffer geworden van een onbewaaktan overweg alhier. Toen hij per rijwiel huiswaarts keerde is hij door den trein toen hij den overweg aan den Zwartenweg passeerde, gegrepen en gedood. Het ongeval werd door het treinpersoneel niet opgemerkt. Pas na aankomst in Den Haag bleek, dat een rijwiel voor aan den machine hing. Een toen ingesteld onderzoek leidde tot het resultaat dat men te half 2 op 70 M. van den overweg het totaal verminkte lijk van het slacht offer heeft gevonden. De overledene was weduwnaar en 74 jaar oud. Hij was lid van den raad en een vooraanstaande figuur in de R. K. raadsfractie. LUCHTBESCHERMINGSOEFENING IN UMRURG. MAASTRICHT. Naar we vernemen zal in begin Juni in Limburg een luchtverdedigings- dag worden gehouden, naar het voorbeeld van de luchtverdedingsdagen in 1937 te Scheve- ningen en Amsterdam gehouden. De bedoe ling is, een groot deel van Limburg in de demonstratie te betrekken, BE STRIJD IN SPANJE. SALAMANCA. Volgens het gisteren door het hoofdkwartier van Franco gepubliceerde communique hebben de rechtsehe troepen o.a. de dorpen Talarn en Claret bezet. Het ter rein, dat den vorigen dag door de regeerings troepen was veroverd, is gezuiverd. De troe pen, die in 't Zuiden opereerden, maakten zich meester van Tremp en bezetten eveneens een aantal dorpen. De troepen in Aragon ver- overden Villa Nueva de la Sal. Aan de fron- ten van Guadalajara zijn alle vijandelijke aan- vallen afgeslagen. GEZONDHEIBSTOESTANB VAN GANDHI. CALCUTTA. Gisteren is een uitgesproken verbetering in den gezondheidstoestand van Gandhi ingetreden. WARiSCHAU. Naar de Express Porasny meldt, heeft de Sovjet instructie gekregen van de hooge executieve, in den vervolge geen reisgezelschappen naar de Sovjet Unie meer te organiseeren.' Tot nader order moet aan onderdanen van de naburige landen geweigerd worden de Sovjet Unie binnen te gaan. TERRORXSTEN BRENGEN TREIN TOT ONTSPORING. JERUSALEM. Gewapende terroristen heb ben op de lijn van Palestina naar Egypte een goederentrein tot ontsporing gebracht. De locomotief en 3 tanken met petroleum vlogen in brand. Het treinpersoneel werd beschoten, doch niemand werd getroffen. Een aanslag op een personen trein, die op weg was van Jeruzalem naar Lydda mislukte. Geen der reizigers werd door de schoten der terroristen getroffen. PAUSELIJKE INTERNUNTIUS VERLAAT VVEENEN. WEENEN. Mgr. Cicognani, de Pauselijke Internuntius, heeft Weenen definitief ver- laten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 9