Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen. Artikel 4. Voor de toepassing van artikel 137 der Gemeentewet wordt aangewezen het ge- meentebestuur van Ter Neuzen. Artikel 5. 1. Deze regeling geldt voor de eerste maal over het kalenderjaar 1938. 2. Zij wordt aangegaan voor den tijd. van vjf jaren en wordt geacht telkens voor een gelijk tijdvak te zijn verlengd, tenzij, dezelfde tenminste zes maanden voor het einde van het loopend tijdvak schriftelijk is opgezegd. 3. Voor de op het tijdstip der opzegging krachtens deze regeling toegelaten kinderen blijft deize van kracht, zoolang die kinderen de school, waarop zij1 zijn geplaatst bezoeken. 4. Behoudens het daaromtrent in de gemeentewet bepaalde, kan tusschentijdscbe wijziging der regeling slechts gesehieden met goedvinden van beide partijen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 7. Toekennen vergoeding ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920. Bungemeester en Wethoudters van Ter Neu zen stellen den raaJd dier giemeente voor, het navolgenide Ibesluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Nenzen; Igezien een op 5 Januari 1938 ingekomen sckrijven van Krijn Hametunk, wonende te Ter Neuzen, Wijk P 15€, houfdende verzoek om steun uit de gemeentekas ter begemoetkoming in de kosten veribomden aan het bezoeken van de Christelijfce school voior geiwoon lager on- derwijs te Sluiskil door zijn kinderen overwegemde, dat van adnessant vijf leer- pliehtiige kinderen de Christoilijke school voor geiwoon lager oniderwijs te Sluiskil bezoeken; dat het perceel wijk P 156 meer dan 4 K.M. van genoemde school is verwijderd; (dat het in verband miet de flinanoieele draag- kracht van verzoeker billijk is te achlten, de gevraagde tegemoetkominig, ingevolge artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920 te verleenen; dat een bedrag van 16 per kind en per jaar billijk wordt geacht; b e 1 u i t aan Krijn HameOink, wonende te Ter Neu zen, wijk P 156, een steun uit te gemeentekas toe te kennen, berekend naar zestden gulden per jaar en per leerplichtig kind, over het trjldvalk dat elk leeirpliichtig kind in 1988 de Christelijke school voor gewoon lager onder- iwijs te Sluiskil zal bezoeken. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 8. Wijziging begrooting 1937. Burgeimeester en Wetbouiders stellen voor, de begrooting der inkomsten en uitgaven dezer giemeente voor den dienist 1937, te wijzigen ate voliglt: Gewone dienst. IQnder de inkomsten te vermeerderen de volgende posten Batiig slot f 2900; Verrekening art. 2 wet 4-3-35 S. 74 over 1936/36 3295; pensioenbij- dragen f 500; heffinig golden art. 13 W'aren- wet J120; vergoeding inndngiskosten Wiaren- wet 30; restitutie ibetaalde recognlities 2,50; vergoeding aansluiting school C waterleiiding 5; idem opembare U.L.O. school 5 pemsioen- Ibijidragen amlbt. commisisie wering schoolver- zudm f 4; bijdrage extra hulp werkloozen f 700; restitutie teveel bebaalde sulbsddie werk- loosheadsbesluit /620; opcenten dividend- en tantiemebelasting f 2000; 38 opcenten venmo- genisbelasting /1000; terugigaiaf van voor- schotten aan amlbtenaren verstreikt 450; 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefoud'S- IbeJastinig /1000; totaal 12631,50; onlder de uitgaven te vermeerderen de vol- gende posten: Onderhoud en aankoop meubelen gemeente- huis /100; abonnement op de telefoon /80; kiezerslijsten en udltoefeninig kiesverriclhtingen f 160; vertaringen stemibureaux ;f 25bevol- kdngsregistens en huisniummerSng f 160; kos ten aansluiten registratuuxibureau Ver. Ned. gemeenten 10; kosten onderhoud woonwa- genkamip f 15; verrekening udtkeering art. 3 sub c fin. verh. f 3665belooning dienaren van politie 110; kleeding en uitrusting poli- tieddenaars /40; ohderhioud brandiweerkazer- nen f 10; bijidrage aan hoofdstuk XVI van den toapitaaldienst tot d'ekkdn'g van de kosten van geidleeningen /18; keuring van trekhonden 5; kosten terzake van verzefcering f 500; betaling gelden art. 13 warenwet 120; teruig- gaaf aan het Rijk van teveel bij voorschot ont- vangen bijdragen art. 56 Wtoningwet 65bij drage aan hoofdstuk XVI van den kapitaal- dienst tot dekking van de fcosten van geldlee- ningen f 1425; jaanwedden van het personeel bii opembare iwerken f 150; onderhoud wegen en voetpaden 210; onderhoud wandelplaatsen en plantsoenen /500; onderhoud van pompen en riolen 1900; onderhoud havens /50O; bij drage aan hoofdstuk XVI van dten kapitaal- dienst tot delkkinig van de kosten van geid- leeninigen /320; ohdertooud en adminlistratie van bezittinigen, hiet voor den publieken dienst besteanid f 300; kosten instandhouding school- gebouwen /400; aanlschaffing schioolmeubelen 3125; onderhoud' sdhiooLmeubelen 75; aan- schaffen en onderhoud schoollboeken 450; betaling wegens teveel genoten vergoeding warn het Rijk krachtens art. 56 der L. O. web 1920 1365onderhoud seihoolmeulbelen /50; kosten ouderavnmdem .10uitkeering aan ge meenten krachtens art. 86 L. O. wet 1920 f 75; idem art. 205 50; bijklrage aan hoofdstuk XVI ■van den kapitaalddenst tot dekking van de kosten van geldleenimgen 132idem ,f 5te- gemoetkomiing artikel 13 L. O. wet 1920 10; Ibelooning doctoren enz. f 100; kosten van overlbrenging, iplaatsing en verpileging van arme krankzdnn-iigen 550; suhsidie Burgerlijk Anmlbestuur 4500; kosten iverzCkeringen 15; kosten conitrotle werklioozen f 300bijdrage voor bijzonidere hulp aan werkloozen 11430; tenuggaaf toelasitdngen 100restitutie aan het rijk van te veel genoten hoofdsom en opcen ten directe belastimgen f 175; bijdrage aan hoofdstuk XVI van den kapitaalddenst tot dek king van de 'kosten van geldleenimgen f 320 vDorsdhoften ambtemaren 450; bijdrage aan den kapitaaldienst voor aanleg waterleiding openlbare scholen voor gewoon lager onder- wijs /550; idem aflossimg geldleening /10; totaal 21835; onder de uitgaven te verminderen de volgen- de posten: Isubisildie aan we rk loozenk assen f 1400; rente kasgelden 1600; onvoorziene uitgaven j 6203,50; totaal 9203,60. Kapitaaldienst. Onder de inkomsten te vermeerderen de volgende posten: bijdrage van hoofdstuk VII van den kapi taalddenst f 18012,11; waarborgisom wielerbaan 500; batig slot 1936 57,16,49; bijdrage van hoofdistuk VTH-9 van den kapitaaldienst 645; odlem van hoofdstuk V111-7 van den1 kapitaal dienst 1340 opbrengst verkoop grond 5350; opbrengst verkoop effecten 25500; bijidrage van hoofdstuk VIII-2 geiw. dienst f 550geld leening overgetoracht van hoofdstuk XVI /9100; bijdrage van hoofdstuk VHII-7 gew. dienst 10; waarborgsommen gestort door be- ■sturen van bijzondere lagere scholen f 1340; geldlleening civerigebracht van hoofdstuk XVI ,f4i255; waaiborgsomlmen gestort door bestu- ren van bijzondere lagere scholen ,f645; bij drage van hoofdstuk I van den kapitaaldienst f 37200; idem van' hoofdstuk V van den kapi taaldienst f 19960,84bijidrage gewone dienst tot ddkkdng van de kosten van slulting ver- vroeigde aflossimg en coruversie van geldleemin- gen 2220; onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende posten: bijdrage aan hoofdistuk XV van den kapi taaldienst 37200; buiitemgewone afiossing van geldleeningen 18012,11; nadeelig saldo kapi- taaidien'st hoofdistuk VI f 1350; overlboekimg waaiborgsotmmen /500; bijdrage aan hoofd stuk V van den kapitaaldienst 18012,11; bij idrage aan 'hoofdstuk XIII-3 van den kapitaal dienst 19960,84aankoop grond 810kosten st'icbtdng 550; buitengewome afiossing f 10; kosten sitiehtdmg Jozinajstraat en N.H. school 9100; bijidrage aan hoofdstuk VII /1340; sti'chtinig U.LjO. Grenulaan 4255; Ibijdlrage aan hoofdistuk VII /645; buitengewone afios sing geldilieendnigen 19960,84kosten conver- sie geldleening 2220. De heer RIEMENS wil omtrent een post een opmerking maken. Dat betreft de riolen, en wel de pompinstallatie daarvoor. Spreker is er over verwonderd, dat dit, nademaal de installatie betrekkelijk nieuw is, zooveel ge- kost heeft. De VOORZITTER antwoordt, dat bet noodig.was. De heer iSOHEEDE deelt mode, dat deze kosten het gevolg waren van een ongeluk. Er is gebleken, dat het rioolgemaal defect was en doorsloeg. En dan draaide het nu eens vooruit en dan achteruit. De heer RIEMENS meent, dat dit gemaal automatisch is, en dus geen toezicht behoeft. De heer SC5HEEDE geeft te kennen, dat er wel toezicht op noodig is. De heer CODSEN verzoekt inlichtingen om trent den post voor overuren voor het politie- personeel. Wat wordt per uur hiervoor betaald. De VOORZITTER vraagt, wat de heer Col- sen weten wil. De heer OODSEN vindt deze post nogal hoog. Worden er overuren betaald, als een politie-agent eens een half uur over tijd in dienst moet blijven? De VOORZITTER: Neen, zoo zijn we niet. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aamvaard. (Wordt vervolgd.) (Vervolg.) De zeevaart op het kanaal van Ter Neuzen. iHet verkeer op de haven van Ter Neuzen is in vergelijking met het vorig jaar achter- uiitgegaan, hetgeen niet moet verwonderen, daar dit het vorig jaar hooger was als gevolg van de staking te Antwerpen, welke drukte in deze haven had gebracht. Ook was de uitvoer per zeeschiip kleiner in verhand met een anderen weg dien een groot deel van de productie der cokesfabriek te Sluiskil neemt, welke in plaats van over zee, per spoor over land wordt verzonden. Gering was het vervoer van stukgoederen, grooter de aanvoer van steenkolen en ijzer, terwijl ongeveer gelijk toleef die van hout, kunstmest en pijpaarde, terwijl de uitvoer van hijna alle producten die hier verwerkt worden, cokes, kunstmest, steensoorten en ijzer lager was. Met imbegrip van die, bestemd voor Sluiskil, kwamen binnen 245 zeeschepen, met een in- houd van 264.605 reg. tonnen, terwijl 292 zee schepen, met een inhoud van 275.858 rag. ton nen uitvoeren. Blijikens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek was het totaal van het havenjverkeer (in- en uitvoer) te Ter Neuzen (waaronder Sluiskil en Axel) ter zee 622.149, langs de riVieren 686.634, totaal 1.308.783 tonnen, welke cijfers over het jaar 1936 waren resp. 729.977, 691.532, totaal 1.421.509; ook in deze cijfers teekent zich dus een teruggang af. In de Nederlandsche havens wordt dit ver keer slechts overtroffen door dat van Amster dam, Rotterdam, IJmuiden en Vlaardingen, terwijl Vlissingen dit benadert met 1.133.929 tonnen. Met bestemming voor Gent werden opge- schut 2240 zeeschepen, met een inhoud van 1.887.246 reg. tonnen, te'gen 2075 met 1.780.507 reg. tonnen in het jaar tevoren. Bestemd voor Sas van Gent kwamen binnen 23 zeeschepen, met een inhoud van 22.165 reg. tonnen; het jaar tevoren 22 zeeschepen met 20.540 reg. tonnen, een stationnair verkeer alzoo. De binnenvaart. Om te lossen kwamen te Ter Neuzen binnen 1721 binnens'chepen met een inhoud van 349.328 scheepstonnen (het jaar tevoren 2243 met 470.510 scheepstonnen), terwijl met lading vertrokken 2783 binnenschepen, metende 472.449 scheepstonnen (het jaar tevoren 2101, metende 460.491 scheepstonnen). Er was dus een teruggang in dten import, doch een bedui- dende vooruitgang in den export. Op het lagere cijfer der te Ter Neuzen gelost hehbende schepen was van beduidenden invloed dat het water voor de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij niet meer per schip uit Zuid-Beveland wordt aangervoerd, doch ook de aanvoer van stukgoederen, gemen'gde lading, hout, gebakken steen, kalk, cement enz. was minder, stationnair was de aanvoer van steen kolen, aardappelen, vlas, ijzer en erts, veld- vruchten, grind en zand, terwijl de aanvoer van natuursteen aanzienlijk hooger was. De uitvoer van natuursteen was ook van invloed op het zoo sterk gestegen aantal met lading vertrokken schepen, aangezien dit aan tal niet minder dan 1424 bedroeg. Hooger was ook de uitvoer van steenkolen, water en pijp aarde, stationnair die van gebakken steen, hooi, stroo en veevoeder, doch lager die van stukgoederen, gemengde ladingen, hout, kalk en cement, meststoffen, aardappelen, ijzer en erts en vel'dvruchten, alsook beetwortelen. Aan de Axelsche Sassing kwamen binnen 631 schepen, metende 84.217 scheepstonnen, en vertrokken 663 binnenschepen, metende 84.453 scheepstonnen (het jaar te voren waren die cijfers resp. 662 schepen, metende 86.933 scheepstonnen aangekomen en 660 schepen, metende 86.773 scheepstonnen, vertrokken). Er was dus eenige teruggang in het aantal schepen, met een vrijwel gelijken totaal-inhoud. Gestegen was de aanvoer van hout en graan, stationnair die van hooi, stroo en vlas en grind, terwijl gedaald was die van bouwmate- rialen, steen, stukgoederen en zand, terwijl als nieuwe lading vermeld kunnen worden 47 scheepsla'dingen met kisten, welke laatste we ongetwijfeld terugvinden in den sterk gestegen uitvoer van aardappelen, welke het vorig jaar in groote kwantums per kist voor overzeesche gewesten werden geexporteerd, ook was hoo ger de uitvoer van graan, doch lager die van stukgoederen, beetwortelen en ate verder van hier verzonden producten of waren. Het scheepvaartbedrijf. De stijging der vrachtprijzen die in het laat ste kwartaal van 1936 was ingetreden, heeft zich nog wel het geheele jaar 1937 doen ge- voelen, zoowel voor de zee- als voor de binnen vaart. Er kwamen momenten voor, dat het moeilijk was zich van scheepsruimte te voor- sden, waardoor begrijpelijk de vrachtprijzen stegen. Toch moet geconstateerd worden, dat de toestand voor schepen beneden d'e 200 ton slecht bleef. In verband met economischer vervoer worden zooveel mogelijk groote sche pen gevraagd. Na hetgeen ik het vorig jaar over de Even- redige Vrachtverdeeling heb gezegd, en de afwijzing van de beschul'digingen die men ter zake tot de Kamers van Koophandel en Fa brieken heeft gericht, omdat die wet, zooals de Kamers ook hetaben voorspeld1, den schippers geen voldoening schonk, d.w.z. hen niet uit den nood hielp, kan ik ter zake kort zijn. De wet, die met 1 Januari 1938 moest af- loopen, is nog tot 1 Jul! d.a.v. verlengd en door den Minister van Waterstaat, dje de uit- voering daarvan inmiddels aan zijn Departe- ment zag toegewezen, is een gewijzigde rege ling aangekondigd. Ik wil de hoop uitspreken dat het d^zen bewindsman en zijn raadslieden gelukken moge, een nieuwe regeling te ont- werpen, die meer dan de bestaande het econo- misch belang van het schippersbedrijf in al zijn schakeeringen zal kunnen bevorderen, zonder andere belangen meer dan tot nu toe te schaden. Maar ik vrees, dat hierbij altijd eenig voorbehoud noodig zal blijven, omdat het een uiterst moeilijk vraagstuk is, en er groote strijd van ibelangen is tusschen ver- schillende categorieen. Het zijn ondertusschen niet alleen d'e vrije schippers, vooral die der kleinere scheepjes, die over de wet klagen. Onze Kamer berei- ken ook ieder jaar rapporten met klachten van toeurtschippers die zich door de crisiswet- geving in zake vervoer en aankoop van graan e.d. en ook door de beperking die hen op grond van de Evenredige Vrachtverdeeling worden opgelegd benad'eeld achten, en evenzeer ook door de voortschrijdende concurrentie van cooperatieve aan- en verkoopvereenigingen, die het den beurtschippers die gewoon zijn ook eigen handel te drijiven, zeer moeilijk maken. Met groote belangstelling wordt in elk geval ook door de schippers uitgezien naar de aan- gekondigde regeling der coordinatie van het vervoerwezen. Spoor- en tramwezen. Het passagiersvenkeer van den spoorweg MechelenTer Neuzen toont behalve voor Axel en Sluiskil, dat stationnair bleef, voor alle oiverige stations op het Nederlandsch ge- deelte een daling van het verkeer aan. Het goederenvervoer geeft lagere cijfers aan voor de stations Hulst en Kijkuit, een ongeveer gelijk blijven van den import en export te Sas van Gent, doch een aanzienlijke stijging van den aanvoer en uitvoer voor het station te Ter Neuzen en van den uitvoer over het station Axel. Het personenvervoer over de tramwegen liep ook nog eenigszins terug, doch het goede renvervoer en dat van beetwortelen bleef stationnair. Veerdiensten. Over de cijfers betreffende de provinciale veerdiensten over het jaar 1937 kan voor het oogenblik nog niet beschikt woraten. Bedrijven. Voor de scheepswerven in het gebied der Kamer was er in den aanvang van het jaar opleving te bemerken, 'doch in de laatste maan den werd het voor de kleine werven slecht, bij gebreke van nieuwbouw van visschers- scheepjes. Voor den ijizenbouw was het beter. De werf te Ter Neuzen was behoorlijk voor- zien van orders en behaalde bevredigende resultaten. Over de vooruitzichten valt niet veel te zeggen maar de verwachtlngen zijn op reparatiewerk gericht. In het afgeloopen jaar werden 137 repara- ties uitgevoerd, waarvoor in 83 gevallen van het droogdok gebruik werd gemaakt. Ook werden 4 schepen tot tankschepen omgetoouwd, terwijl 1 tankschip werd ver lengd. Het maximum-aantal arbei'ders liep op tot 70. Uit de bouwbedrijven zijn de rapporten in bet algemeen niet gunstig. Groote werken kwamen zoo goed als niet voor en het bouwen van woningen is sterk achteruitgeloopen. Het gevolg van een en ander is, dat wanneer een werk wordt aanbesteed, een aantal aannemers opkomt voor den wedloop om het werk te be- machtigen, tenein'de in vele gevallen voor zich- zelf werk te hehben, en ze zichzelf als het ware pijnigen bij hunne berekeningen hoe laag ze kunnen gaan, om bij het werken in een lange dagtaak tenslotte toch nog een drogen boterham te kunnen verdienen. Het is mis- schien iets hard gezegd, maar toch moet ik afgaande op hetgeen ik af en toe hoorde en wat uit de ingekomen rapporten te lezen is, tot de conclusie komen, dat de toestand daar- mede juist gescbetst wordt. Er wordt over het algemeen door de aannemers weinig of niets meer verdiend. Zij die nog reserves hadden van vroegere jaren zien die verdwijnen en het aantal dergenen die hunnen verplich- tingen aan de leveranciers niet meer behoor lijk kunnen nakomen, stijgt Voor de cokesproductie -was er een opleving gedurende het geheele jaar, wegens de geste gen aanvragen voor metallurgische cokes, terwijl de behoeften van de afnemers van cokes voor huislbrand vrijwel gelijk bleven. Ondertusschen zijn alle moeilijkheden nog niet verdwenen, en wordt met name voor export naar het buitenland den invloed van contingenteeringen of andere maatregelen op dit gebied nog maar al te zeer ondervon'den. De internationale verhoudingen maken de vooruitzichten voor de toekomst onzeker. Ingevolge de Internationale Conventie van Stikstof-producenten bleef de productie van het hoofdproduct der Compagnie Neerlandaise de 1'Azote te Sluiskil, de zwavelzure ammo- niak, op dtezelfde hoogte als het jaar te voren. In verband met wijziging der vraag, zijn nieuwe installaties aangebracht voor het leveren van nitraten en ammonium, aluin en aluminium- sulfaat. Het proefdraaien van deze instal laties tot vervaardiging van nieuwe producten had het gewensehte verloop, zoodat deze bedrijfsklaar zijn. De verkoop van ammonium- aluin is langzaam stijgiende. Tengevolge van bijzondere omstandigheden in Spanje stond de aanvoer van een der voornaamste grondstof- fen voor deze ond'ememing, de pyriet, enkele maanden stil. Later kon deze weer aange- voerd worden, zonder dat eohter garantie bestaat, dat deze aanvoer in de toekomst on- gehinderd zal blijven plaats vinden. In de spiegelglasindustrie in het algemeen was eenige verbetering waar te nemen, doch aan het eind van het jaar werd het weer slapper. Daar'door is dte toestand over het algemeen nog weinig gunstig. Export gaat nog met groote moeilijkheden gepaard en daardoor blijft de omzet ver beneden het gewone peil. De te Sas van Gent gevestigde fabriek kon thans voor het binnenland een groot quan tum leveren en boekte daardoor eenigszins betere uitslagen, doch voor export bleven de zaken onbeduidend. De productie en omzet zijn nog steeds niet in verhouaing tot den omvang van het bedrijf. Van de afdeeling cbemische producten dier onderneming werd de zwavelzuurfaibriek (looden kamersysteem) begin Februari weer in bedrijf gebracht en werkte deze op onge veer halfproductievermogen. De fabriek van geconcentreerd zwavelzuur (contact systeem) was het geheele jaar in bedrijf, doch nu en dan moest de productie worden geremd. Die van superphosphaat werd, evenals vorige jaren laag gehouden. Door allerlei helemme- ringen wordt de export van dit artikel zeer bemoeilijkt. De contingenteering van superphosphaat in Nederfand maakte het mogelijk de binnen- landsche prijzen op redelijk peil te houden. De resultaten waren gunstiger dan die van de laatste voorgaande jaren, maar konden toch niiet bevredigend worden genoemd1. De toestand van de Nederlandsche suiker- industrie was in 1937 in zooverre bemoedigend dat de suikerprijizen, die als gevolg van de depreciatie van den gulden eenige verhooging hadden ond'ergaaji, zich wat konden verbete- ren, dank zij de in 1937 tot stand gekomen Londensche Suikerconventie, waarin de meeste belanghebbende land en deelnemen, en die ten doel heeft, de voordien bestaande voortdurende dreiging van overstelpend aanbod op de wereldmarkt weg te nemen. Ook de prijzen van de overige producten der suikerindustrie waren iets beter dan in het jaar daarvoor. Intusschen kan de totale productie-opbrengst nog altijd niet den kostprijs der bieten dekken, zoodat de nu reed's sedert 1931 ingevoerde rijkssteun voor de bietenteelt nog steeds nood- zakelijk was, al kon deze in vergelijking met vorige jaren belangrijk verminderd worden. Als gevolg van dien steun, blijft de bieten teelt nog steeds beperkt tot 70 procent van dien vodr 1931, zoodat de eampagne der fabrie ken te Sas van Gent slechts een paar maan den heeft kunnen duren. Niet alleen is zulks voor 'de ondernemingen, in verband met de daarop drukkende vaste' lasten niet economisch, doch ook in verhand met de werkgelegenheid die door de eampagne wordt geschapen, is die korte duur wel zeer te betreuren. De opbrengst van den oogst was geringer dan dte beide voorafgaande jaren, maar toch nog vrij normaal, terwijl het suikergehalte zeer bevredigend was. De afzetmogelijkheid van de producten liet niets te wenschen over, doch de fabrieken moeten zich nog steeds aan de lage prijzen aanpassen. Het ware te wenschen, dat hierin spoedig een zoodanige verbetering intrad, dat de steun kon vervallen. De landlbouwers zou- den d'an weer meer ibieten kunnen telen, de fabrieken zouden een langere eampagne kun nen maken en dus hare capaciteit meer uit- buiten en ook daardoor reeds betere uit'kom- sten kunnen iboeken. Terwijl ook zou verval len het dooden van elk initiatief, dat van het verleenen van den steun het gevolg is. Het ziet er thans evenwel al niet meer naar uit, dat deze wensch in vervulling zal gaan, daar de werel'dp'rijs der suiker in de eerste maand van 1938 reed's met 12 procent is ach- teruitgegaan. De Stijfsel- en Glucosefabriek te Sas van Gent kende ups en downs. Terwijl men zich reeds opmaakte voor een feestelijke herden- king van het 25-jarig bestaan der onder neming, waartoe alle aanleiding bestond in verhand met de gunstige resultaten die zij kon boeken, werd juist met Pinksterdag de fabriek geteister'd door een felle brand, die men geluk- kig betrekkelijk kon localiseeren, waardoor ook de productie geen noemenswaardige stag nate ondenvond. Het zilveren feest is onder groote belang stelling, ook van Regeeringsautoriteiten ge- vierd. In het najaar verduisterde de alge meen waargenomen inzinking, ook de voor uitzichten van deze onderneming en de pro ductie moest worden beperkt met als gevolg ontslag van personeel en inkrimping van werk- tijd. De vooruitzichten zijn thans nog niet veelibelovend. De bloem- en meelfabricage werd door de aanvankelijk algemeene verbetering van den economischen toestand niet gunstig be'invloed. De prijsverhoogende factoren van de verhoo ging der prijzen van grondstoffen, als daar zijn de monetaire maatregelen van 1936, en de oploopende tarweprijzen, konden slechts ten deele door verlaging van crisislasten wor den opgevangen. De in den loop van het jaar toegenomen import van buitenlandsche bloem, als gevolg van het handelsverdrag met de Vereenigd'e Staten van Noord-Amerika, heb- ben druk uitgeoefend op den omvang der fabricage. Van de textielbrandhe's werden slechts mededeelingen omtrent onhevredigenid'en gang van zaken ontvangen. Daarvoor werden ver- schillende redenen aanigegeven. Zij stemmen wel daarin overeem, dat op het korte fcijdperk van opleving, met goede orders, een terugslag is gevolgd in de tweede helft van het jaar. De voorraden werden niet afgenomen niet alleen, doch ook nieuwe orders bleven uit. Daar sommige fabrieken toch trachtten hunne voorraden op te ruimen, ontstond een sterke prijsd'aling. Enkele fabrikanten van betere tricotagegoederen kregen den indru'k, dat het pulbliek door de daling der koopkracht die betere goederen niet meer kan aanschaffen en het in de artikelen van mindere kwaliteit moet zoeken. Voor die branche was ook de schommeling in de wolprij'zen in het najaar een helemmering. De vooruitzichten zijn over het algemeen niet hoopvol. Ook wordt nog de klacht vernomen over gebrek aan geschoold Nederlandsch personeel. In dit verband kan gememoreerd worden het oprichten van de textielsChool te St. Jan- steen in, het jaar 1936. Deze kon in Septem ber 1937 aan 13 jongiens een getuigscbrift uitreiken. Deze cursus legt een grondslag van vakkennis en geeft een inzicht in de we- verij, doch de jongens verlaten de school na- tuurlijk als leerlingen. De mededeeiing omtrent de industrieen voor suikerwerken en bisquits zijn ook over 1937 niet gunstig. De devaluatie had over de geheele linie een prijsverhoogende werking. Niet alleen grondstoffen, maar ook verpak- kingen, gereedschappen, onderdeelen en alles wat verder voor het bedrijf noodig is, zijn meer of minder in prijs gestegen. Van regeeringszijde werden alleen de crisis- heffingen van de voornaamste grondstoffen verlaagd, maar van alle andere zaken moest de fabrikant de prijsverhooging voor zijn reke- ning nemen. Daarbij komt, dat de stijging der wereldmarktprijzen niet evenredig was aan de verlaging der heffingen. Het vermoe- den werd uitgesproken, dat de oorzaak hier- van is, dat uit het landbouwcrisisfonds van alles en nog wat wordt gesteund en de heffin gen slechts op enkele producten worden gelegd welke juist zijn de grondstoffen van het bedrijf, n.l. suiker, bloem en vetten. Wat dit laatste betreft is deze industrie er ook de dupe van gewordem, dat de olie met een duto- bele heffing werd belast, tot het tegengaan van ongeoorloofde margarinefabricage door de huisvrouwen. Tegenover die geschetste prijs verhooging der grondstoffen verkeert de fabri kant' vrijwel in de onmogelijkheid den prijs van zijn product te verhoogen. Toch was, voor wat de industrie in het gebied der Kamer betreft, tegenover die moeilijkheden, de omzet bevredigend te hand- haven. Mosselen. In het seizoen 1937, was de zaadval bijnia nihil in de Zeeuwsehe- en Zuid-Hollandsche stroomen. Aan de zeeweringen der Nederland sche en Belgische kusten was d'e aanslag nor maal. Er was dan ook geen voldoende Zeeuwsch mosselzaad aanwezig, en in verhand hieimede, is gunstig beschikt op een verzoek der mosselvisschers, tot het openstellen van de mosselzaadbanken der Waddenzee tot 16 Februari 1937. iHet aangevoerde mosselzaad was prachtig, en door de schaarste was het mosselzaad prijzig. De ontwikkeling op de perceelen was in alle opziehten gunstig. De prijzen van het Gentraal Verkoopkantoor te Bergen op Zoom betaald waren loonend. Er was zeer goed vraag naar mosselen door Frank rijk en Belgie. Bij de leveranties voor Parijs, voor de z.g. Parijsche combinatie, was een prijs bedongen, die goed loonend was. Buitenstaanders, dus niet gerechtigden, hebben steeds vanuit Belgie mosselen aan zeer lagen prijs op deze markt aangeboden, zoodat een gedeelte der Parijsche kooplui zich tot deze buitenstaanders hebben gewen'd. Alhoe- wel onderzoeken zijn ingesteld, en een enkele der buitenstaanders voor enkele weken uitge- sloten is geweest van mosselleveranties aan het Centraal Verkoop Kantoor te Bergen op Zoom, konden zij ondanks de regeeringsmaat- regelen door blijven leveren aan de Parijsche kooplui, zoodat de Parijsche combinatie in Felbruari gedwongen is geweest hun verzen- diingen stop te zetten. Na Fetbruari zijn de prijzen op de Parijsche markt dermate terug- geloopen, dat de verzending niet meer loonend was. De hoeveelheid mosselen door de Philippien- sche mosselkweekers aan het Centraal Ver koop Kantoor te Bergen op Zoom geleverd, zal ongeveer hetzelfde quantum bedragen als het vorig jaar n.l. pl.m. 58.000 balen k 100 K.G. Wat de regeling der consumabele mosselen betreft, kan er op gewezen worden, dat de Fhilippiensche mosselvisschers voor de oprich- ting van het Centraal Verkoop Kantoor steeds pl.m. 22 van den geheelen Zeeuwschen om zet leverjden, terwijl door de huidige regeling, die volgens de productie naar schatting door het Centraal Verkoop Kantoor wordt gere- geld de levering voor Philippine terug is ge vallen tot pl.m. 13 dit is ongeveer 45 a 50 van de productie. iDat die regeling voor velen funest is, blijkt wel hieruit, dat vele mosselvisschers reeds 100 hehben geleverd, omdat de op hunne banken aanwezige hoeveelheid mosselen 30 tot 100 te hoog zijn geschat. Visscherij. De uitkom'sten der kustvisscherij, welke in het gebied der Kamer hoofdzakelijk van uit Bresikems wordt uitgeoetfenld, bleven ook in het vertslagjaar en vooral gediuirende de win- tenmaamden, ver beneden hetgeen noodig is, om de viiss'chers het geheele jaar dOor een kanig stuk brood te verscbaffenDe zomer- maanden zijn, in verband met de vangsten van1 gamalen "voor de drogerijen te Breskens Weil wat beter geweest, maar ook deze aan voer bleef beneden die van 1936. Dat deze toestand ook het overige Breskemsdhe bedrijfs- leven in omgiunstiiigan zin beinvloedde, spreekt vanzelf. Nu Belgie en Frankrijk als afzetgelbded 'gnaotendeeils verloren zijn gegaan en de En- gelsche markt niet vergroot en de steun in gevolge de Landbouwcrisiswet 1933 niet toe- reikenid is, was Breiskens'' gemeentetoestuur weder verpliicht het grootste gedeelte van het ■verslagjaar de visschers geldelij'k te steunien. De gamalenviS'Sicherij is, wegens de excen- trisohe ligging van ons geweSt, hoofdzakelijk oip het 'buitenland aangewezen. Alleen met steun van de Regeering zu'llen de vele moei- lijikheden, die den export omrdnigen, opgeheven kunnen worden. De plaatiselijke viisdhhandel, zoowel voor versohe als 'Voor geconsenveerde, werd1 ook door versdhiHende omstanddlg|heden gedrukt, eenerizijfis door scheripe concurrentie, ander- zijldis door stijigende kosten voor export naar het buitenland. Klompenindustrie. De beriidhten uit de klompenindusltrie lui- den, in tegenstelling met die van het jaar te voren ongunsti'g. De devaluatie had tenge volge stijging van loonen en stijiging der hout- prijlzen. Verschillende overeengekomen verkoo- pen werden van de zijde der verkoopers zonder meer geanniuleeTd'. Aanlgezien die ongunsti-ge factoren ook niet door boogere prijzen voor hiet afgewerkte prodU'Ct konden worden opge vangen, in verband met de prijzen waarvoor van andere zijlde werd aanigelboden, wordt de toestand voor de exploitanten moeilijk. Er bleven verschillende voorraden onverkocht. De syrruptomien die het voriig jaar de jaar- lijksdhe klompenbeuns to Clinge ongunstig selhienen te beinvloed'en, hebben naar het sdhijlnt nog vender doorgewerkt, daar die in 1937 gehouden met gesiaagd mOet worden ge noemd1. De vrees' wordt uitgesproken, dat in- dien hierin geen verandering ten goede komt, men deze voor ophefiftag van de induistrie in dit gewest in het leven geroepen onidememing, zal moeten opgeven. De Bouwvakken. 'Hetgeen hiervoren oimltrent de bouwvakken in het algemeen reeds is aanigestipt, kan ook voor den handel in bouwimaterialen gelden. Er was een teruiggang over d'e geheele linie. Kruideniers waren. De udt'komsten van deze branche, zoowel voor de groissiers als voor de winikelieris, zou den een heihaling kunnen zijn van de ver schillende bezwaren die reeds het vori'g jaar zijn meegedeeid en die den handiel ongunstig beimvtloeden. In dit valk ondervindt de particu- lier een zwaren druk, zoowel van de zijde van de grootfbedrtjiven, als van de codperaties, zoo wel van die der arbedders- als die der land- bouwerscodperaties, die ten slotte ook met groottoedrrjven met fldiaJen zijn te vergelijken. In een der rapporten wordt ten deze een ver- gelijfkiing gemaakt met den strijd1 tusschen de vDlikeren, dat het er ten slotte om gaat, dat het groote het kleine tracht te verdrukken en weg te werken. VOor de ondernemers is het een geluk, dat een groot deel van het pubMek toch nog den partdcuiieren ondememer, die met hard werken tracht het hoofld boven water te hioulden, met zijn klanddizie steunit. Het grossiersvak wordt zeer benadeeld1 door de orisiis-zuivelvoorschriften, daar thans den omzet van speik en vet is vervallen, die vroe- ger belangrijk was en ook die van margarine tot een ontoeduidehden omzet is geslonken. Ook de omlzetbelasting dnukt het bedrijf van den grossier, daar in vele gevallen om geen klanten te verliezen, -van het verhalen op den kooper niets teredht komt. En dat die belas-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 7