ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN WOENSDAG 6 APRIL 1938 78e Jaargang Landbouwberichten Nc. 9744 TWEEDE BLAD GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. rrwria~.ri.ar»*~-*ri^^.Km^^r*aaaBamaam2>CKiJxxaeri*aBsa£X I uettK&aagsa: ■sKitt^SBsas' i TER NEUZENSCHE COURANT -jj-iTaBraaxjBrr-rmmrsm^MrvmmnHnswM^irw'^'i**^'^^1**-,*--**}!**, -iBBtt-Ma^^jHsxniBzafXicneaeeHtiHimciLiiiM ii i> m mi hii imnn M MWR IEPENZIEiKTE. In ©en vo-rig artdke-ltj-e over de iepenzi-ekte i® besdhreven, -hoe e:n zieke boom er uit ziet. De bladen zijn. in den1 aanvamg van de ziekte geel, vetfdrogen en valien ten sloitte af, terwijl dan de topblaadjes van ©en tak verdroogd en omgelbo-gen als een vaantje er aan tolijtven zit- ten. Treedt de zaekte al vroeg in heit jaar op dan kunnen talrijjke takken plotiselinig verwel- ken. Later in bet jaar gaat bet nfet meer zoo snel, maar verkieairen en vendrogen de bladen geleildelijlkde boom staat dan madden in den izamer al in de herfslttint. In beide gevallen Jijidt de boom aan watergebrek. Wanneer men een talk van aoio'n boom afsn-ijdt, ziet men in bet bout een bruine verkleunimg juist op de plaait-sen, waar de zg. /vat-en" zdtten, waar door water en voedse-I van de worteds naar de Ibl-alde-ren worden verivoerd. Deze vaten blijken gebeel venstopt en opgervuld te zijn met een bruine masisa. Hoe meer vaiten er verstopt zijn, hoe minder water de bocm kan krijigen. We- temsdhappelijk ondenzoek heeft nu aangetoo-nd, dait de oorzaak van deze verstopte vaiten- een zwiam is, die t'evems de veriweiklker der ziekte iis. Moe wordt de zwam nu van den eenen naar den anlderen boom overgdbrac-ht Dd-t is, zoo als reeldjs in hat vorige artikeltje wend aanigeduid, bet werk van de iepenspintkevens. De wijfjes 1-eggen haar eieren in de settlors van zieke en doode iepen. Wanneer deze eieren uii-tlkomen, vreten de lanvem zi-cSh vender -ganigen door de settlors en de buitenste lagen van bet bout waarin ze zicih verpoppen. Zij raken besmet met de zwam en, wanneer in bet voorjaar en den zomer de jonge kevers uitkom-en, nernen deze de ziwam of ziektekSem miede. De kevers vliegen nu om zi-cb te voaden naar jonige t-akjes van flinik groeiende boo men. Ze vreten van de oteels van deze takjes en brengen zoo de zwam in den boom. 'Het is duildiel-ijk, daJt de iepenizli-dkte zicb op deze wijze snel kan versprei'den-. Men beigrijpt nu ook, waarorn bet zoo rnoo-d- zalkelijlk is de settlors van de genooilde boom-en te vernie-tigen of d-e bo-omen onder het water te brengen. Wanneer ddt niest gebeurt, leven de kevers vender in de schors en zij versprei- den de ziekte weer bet vol-gen-de jaar. Er zijn enkeile vija-niden van de iepenspint- kevers betkenid, die meelhelpen aan bet opr-ui- talen van deze dieren. Een hiervan is- de specht. Deze pd'kt de lanven en poppen uit de settlors van de a-angetaste boomen. Wanneer een- boom door spechten foewerk-t i-s, 1-igt de settlors- onder d-e-n s-tam op d-en gronid. Ooik zijn er eenige sltuipiwespen, die tot de vijianlden van den spiin-bkiever beb-ooren. Zij leg- gen- haar eieren n-aast d-e keverlarve-n. Deze wooden dan- later door de sluipwespen-l-arven lee-g gezogen. Op dez-e manier worden heel wat spi-ntk-evens vemd-etdgd, maar er blijve-n er -toch dog steeds veel te ,veel over. M-en he-eft nu gezodht naar andere metihoden tot bestrijiddng van d-e k-ev-ers. Zjo-o heeft men d-eze- do-or bespu-iitinig met aJllerlei giftige stof- fen tracbten te vePde'igen, maar dlt alles heeft geen gunstig resul-taa-t opgel-eve-rd. Wle-1 heeft men sucees- geb-ad met het zoeke-n van een ie-p, die rui-et door de ziekte wor-dt aange-tast. Ten e-inide hun vatbaarh-eid n-a te gaajn-, wenden daantoe verscbiliende' iepen- soorten melt bebu-l-p van een spuitje besmet met de zwam, die d-e ziekte vero-orza-akt. Toen nu iepensoorten uit alle -deelen van de wereid z-oo wenden bebandelid, Meek, d-at er enkeie zeer zieik werlden, maar andere daar- enbeigen vo-lkom-en gezond biev-en. De iepen-, d-ie g-ezo-nd b-leven, waren echter met alle g-eschik-t voo-r -aanpl-anting lamgs- de wegen en in de polders. Aan d-eizie eiisch voldoet tot dusiver het best een iep, afkoimsbig van een groep zaailin-gen uit Spainjie en belboorende tot den Europee- echen veidiep. Deze iep kreeig den naam iep ,^Ohnistine Bu-isman" (Nr. 24). Men kan nu du-s weer inplaats van dien HMiandisdhen iep, die erg v-atlbaar is vo-o-r de zi-elkte, een anderen iep pot en. To-cb is het n-iet raadizaam, dezen nieuiwen iep readis op eendgsains groo-te stibaal aan te plan-ten, aangezien de opgedane erva- ring nog be gering is. lOm het rooien van de boomen en de vernie- tigimig van de sdhors alg emeen- pl-aats t-e- do en viniden, i-s, zooals reeds in een v-orig artikel we-rid vermieid, het K-on. beslud-t van 14 Sept. 1935 uiitgevaardigd. Op gronid van dit besluit kunnen: de eigenaars worden verp-liidht, de edeke boomen, diie van rijlkswege zijn opge- sipoiord en getaerk-t, v<56r 1 April te rooien. Wanneer de eigeniaar in gebrelke blijft dit te doen, wo-rdt proces-venbaal opgem-aakt en de boiom bovenidien op kosten van den eigenaar gero-oiid. Dit laatsbe moet zoioveel mogelijk wo-rlden voo-rkomen en dit kan, wann-eer ieder- een tijdig zijn gemerkte -boomen rooit en voor onder water brengen van de stamtm-en of ontisidhors-inig en veilbrandiing van de sc-hors zorgdra-agt. Laat een ieder in zijn eigen belang, zoowel als in dat van anderen-, med-erwerlking verlee- nen brji de best-rijiding van de iep-erazii'ekte door de voorgeschreven maatr:|gel-en sti-pt op te voligen. Ali-een dan best-aat er ka-ns, dat wij alitb-ans nog een gedeel-te van onze fraade en voor het Hio-Majnidsche landschap zoo karalkite- ristiieltoe iepenlbeplanitiingen bebouden. Vergadering van Donderdag 24 Maart 1938, des namiddags 2 uur. Voorzitter: de beer Mr. P. -H. W. F. Telle- gen, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, D. Scheele, C. A. Verlinde, N. J. C. Lambrecht- sen van Ritthem, J. Riemens, D. E. de Kraker, J. Duurin-ck, E. L. van Hecke, H. J. Colsen, L. J. van Driel, J. N. 't Gilde, M. de Vos, J. den Hamer en A. -de Bruijn. Afwezig de heer P. van Cadsand. De Voorzitter opent de vergadering in de volgende bewoordingen: EdelA-chtbare .Heeren Leden van dezen Raad! Ofschoon het eerst-e kwartaal van 1938 wel- haast ten einde loo.pt, meen ik toch niet te moeten afwijken van de goede gewoonte om in de eerste vergadering welke in het nieuwe jaar wor-dt gehouden een samenvatting te geven van hetgeen in het afgeloopen jaar voor deze gemeente vermel'denswaard is. Bevolking. De bevolking is van 11.298 in- woners op 31 December 19-36 toegenomen tot 11.355 inwoners op 31 December 1937. Deze niet onbelangrijke toename is uitsluitend ont- staan uit het geboorteoverschot. Immers in het afgeloopen jaar werden er in deze gemeen te 225 nieuwe ingezetenen geboren, er over laden 80. Nieuw vestigden -zich hier 514 inge zetenen, doch er vertrokken 584, dus 70 meer. De zuivere bevolkingstoename bedroeg der- halve 57 zielen, d.w.-z. bijna viermaal zooveel als in 1936. De oorzaken van deze vooruit- gang in bevolkingstoename zijn al even moeilijk na te gaan als die der achteruitgang, welke wij hier het vorige jaar mo-esten vast- stellen. Met belangstelling mag dan ook worden tegemoet ge-zien het resultaat der onderzoekingen van deze op het eerste oog zoo onverklaarbare fluctuaties in d-e bevolking van de grootere Zeeuwsche gemeenten. Het lijkt mij niet onwaarschijnlijk, dat de con-clusies van dat onderzoek van meer -dan -enkel academische waarde zullen blijken te zijn. Intusscben kan wel reeds nu worden gezegd, dat men a con- trario redeneerende van hetgeen hieromtrent door mij het vorige jaar is opgemerkt, thans niet mag besluiten dat deze meerdere bevol kingstoename een aanwijzing zoude zijn van het aanbreken van betere tijlden. Int-egendeel meen ik in het ffeit, dat meerderen van hier vertrokken dan zich hier vestigden eerder een bewijs te moeten zien, dat Ter Neuzen vooral voor het werkend deel onzer bevolking nog niet die aantrekkingskracht bezit die wij het alien zoo gaarne toewenschen. Er werden 102 huwelijken voltrokken, tegen 91 in 1936. Een gunstige fa-ctor is anderzij-ds de verlaging van het rentetype, waardoor conversi-e van eenige loopende leeningen kon worden uitge- voerd. Voor een hoog noodige verbetering van de rechtspositie der gemeente-ambtenaren werd besloten de destijds toegepaste 2% korting weer terug te geven. Huisvesting. Voor de huisvesting onzer bevolking werd in 1937 vergunning v-erleend voor den bouw van 48 nieuwe woningen, tegen 60 in 1936. 12 -Hinderwetsvergunningen wer den verstrekt. In dit verband moge nog worden herinnerd aan de officieele opening door zijn Excellentie den Minister van Sociale Zaken der Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding op 27 Januari 1937. Brandweer. De reorganisatie der brandweer werd verder doorgevoerd. De motorspuit voor de buurts-chap Sluiskil werd van een 2e handseh chassis voorzien en verder geheel omgebouwd, terwijl op het oude chassis een material-enwagen voor de kom is ge-bouwd. Slechts eenmaal moest worden uitgerukt voor een kleine brand in de Nieuwediepstraat. Het materiaal werd ook overigens zooveel als de bescbikibare middelen dat toelieten in overeen- stemming gehouden met de nieuwste eischen des tijds. De geest onder de manschappen iiet niets te wenschen over. Besmettelijke ziekten. Vastgesteld werden 7 gevallen van roodvonk en 3 gevallen van diphtherie. De veestapel werd geteisterd door het mond- en klauwzeer, welke ziekte echter over het algemeen een goedaardig verloop had. Arbeidsbemiddeling. Toch kan met blijd- schap worden vastgesteld, dat het gemidd-eld aantal ingeschreven werkloo-zen daalde van 726 in 1936 tot 600 in 1937. Hiervan moet in de eerste plaats de oorzaak gezocht worden in het feit, dat een kleiner aantal niet steuntrek- kenden zich hebben laten inschrijven. Verder is van invloed geweest een ruimere werk- gelegenheid b-ij de N.V. ,,De Hoop", wegens overslag van circa 65.000 ton stortsteen en bij de Firma Kramer wegens overs-lag van c.a. 10.000 ton rails. Bij bet werk aan de nieuwe Zevenaarbaven werden geduren'de 1937 onge- veer 30 personen meer te werk gesteld dan in 1936. De verbetering van het weggedeelt-e Drie- wegeniSt. Annapolder gaf gedurende een half jaar werk aan ongeveer 30 personen. Het aantal werkloo-ze fabrieksarbeiders afkomstig van de beide fabrieken te Sluiskil was ongeveer 30 minder dan in 1936. Zoo was ook de werkloosheid in d-e metaal- in'dustrie aanmerkelijk minder dan in 1936. De anbeiders die over eenige vakkennis be- schikten en reeds vroeger werkizaani waren gewees-t ibij de Te-r Neuzensche S-cheepsibouw- maatschappij konden alien opnieuw worden te werk gesteld. Ook bet landbouwbedrijf heeft blijkbaar meer arbeiders opgenomen dan in 1936, daar het aantal ingeschreven w-erklooze landarbei- ders gemiddeld 1-5 minder bedroeg per maand dan in 1936. Zoo steeg ook het percentage van het aantal aanvragen om manlijk personeel waaraan vol- daan kon worden. Van de 1073 aanvragen van werkgevers werden er voldaan met inge- schrevenen uit deze gemeente 927 en 80 uit andere gemeenten, totaal duss 1007 d.w.-z. 93 terwijl in 1936 dit percentage 84 bedroeg. De bemiddeling voor vrouwelijk personeel liep een-igszins terug, doordat thans S-chockaerts Breifabriek geen gebrek aan nieuwe werk- krachten meer had en derhalve geen aan vragen m-eer deed. Steunverleening, werkversohaffing en werk- loosheidsverzekering. Hiervoor werd betaald aan: Steunuitkeeringen in 1936 f 97.957,45, in 1937 f 80.844,10; loonen werkverschaffing in 1936 f 36.417,17; in 1937 51.682,17; uit- keeringen werkloozenkas in 1936 42.268,60; in 1937 f 28.553,29; totaal in 1936 176.643,22; totaal in 1937 161.079,56 De meerdere werkgelegenheid in 1937 ver- geleken bij 1936 -blij-kt nu nog niet e-ens zoo zeer uit de f 2000 die minder werden uitge- keerd -aan steun en werkvers-chaffing tesamen als wel uit de bijna f 14.000, die door de werk- loozenkassen minder werden uitgekeerd dan in 1936. Nog duidelijker komt de verbetering- uit ibij vergelijking der totaalcijfers van 1936 en 1937; in het geheel werd er 15.563,66 min der uitgekeerd, ondanks uitzen-ding in grooter aantal naar de werkversohaffing. Bij de werk versohaffing bedroeg bet gemiddeld aantal manweken 76 in plaats van 50 in 1936. Burgerlijk Armbestuur. Aan het Burgerlijk Arm'bestuur werd in het afgeloopen jaar in totaal 43.500 uitgekeerd tegen 38.000 het vorige jaar. De belangrijke vermeerdering van deze uitgaafpos-t moet grootendeels ver- klaard worden uit het aantal niet of niet meer valide arbeiders die van d-e steun naar armen- zorg moesten worden overgebracht. Voor krankzinnigen werd f 8850 uitge- geven; aan dokters, vroedvrouwen en apothe- kers 5000. Voor de buurtscbap Sluiskil werd een eigen geneesh-eer belast met de armenpraktijk aan- gesteld. Financien. Hiervoor werden reeds eenige belangrijke punten naar voren gebracht, die de gemeentefinancien betreffen. Nog kon voor de dienst 1938 6000 aan de reserve word-en toegevoegd, 4000 minder dan het vorige jaar. De reserve bedraagt thans totaal f 43.000. iHet -zuinig beheer der voorgaande jaren, alsook de meerdere opbrengst der belastingen konden Uw Raad doen besluiten tot een ver laging der personeele belasting met niet min der dan 40 opcenten, waardoor voor 1938 ge- rekend zal moeten worden met een mindere opbrengst van tenminste 14.000. Behalve op deze mindere inkomsten moge hier voor dit jaar Uw aandacht worden geves- tigd op de garantieuitkeering van het Rijk krachtens de wet op de finantieele verhouding, welke elk jaar een negende minder w-ordt, waardoor de begrooting ieder jaar met f 3700 wordt gedrukt. Verder werd het vorige jaar de eerste termijn betaald van het gemeentelijk aandeel in de aanlegkosten der Zevenaarhaven. Onderwijs. Het onderwij-s had geregelden voortgang. In het aantal leerkrachten aan de openbare scholen kwamen geen verande- ringen voor. Hiermede is een wellicht wat dorre opsom- ming gedaan van eenige statistische gegevens over het gemeenteleven van Ter Neuzen in 1937. Acbter deze cijfers schuilt de bloed- warme werkelijkhei-d. Ook voor de gemeente was bet leven in het afgeloopen jaar vol van de vreugden en de smart, die ieder van ons in -het eigen gekend heeft. Ook voor de gemeente was er de hoop op een allengs zich aankondigend economisch herstel. -Helaas moet ik hier, naar mijn mee- ning in den verleden tijd spreken en moet er gegronde twijfel bestaan of deze lichte ople- ving zich zal bestendigen. Mocht inderdaad, wat God verhoede, opnieuw een inzinking bet maatschappelijk bestel komen bedreigen dan zal Uw Raad zich in de komende vergaderin- gen hebben te beraden op de middelen waar- mede het best daaraan het hoofd kan worden geboden. In dat licbt gezien betwijfel ik of een wijs, immers een rooruitziend beleid heeft voorgezeten bij de verlaging der personeele belasting met 40 opcenten; 20 opcenten waren naar mijn meening meer gerechtvaardigd geweest. Intusschen mogen wij ons gerust blijven verheugen in de gezonde toestand der ge- meente-financien, slechts op die basis is- een harmonische ontwi-kkeling van het geheele gemeenteleven in al zijn geledingen mogelijk. En het is alsof deze gezondheid zich op het gelaat der gemeente gaat weerspiegelen. Het gemeentelijk uitbreidingsplan komt '-hoe langer zoo meer tot werkelijkheid en bij het wandelen door de nieuwe buurten van Leeuwenlaan en Julianastraat waant men zich in een andere stad dan waar zich dat met dien naam tooit aan de zijde der Axelsche brug. Over deze laatsbe antiquiteit is ook in 1937 eindelijk het verlossend woord gesproken en erjJbestaat goede hoop, dat met de vernieuwing van dit verkeersobstakel nog in den loop van dit jaar een aanvang zal worden gemaakt. Zoo wint Ter Neuzen steeds meer aan aan- trekkelijkheid als woonstad. Bij den aanleg en vernieuwing van wegen kreeg naast de buurtschap Sluiskil in het afgeloopen jaar ook Driewegen een beurt, terwijl voor de geheele gemeente meerdere straten: voor dit jaar op het programma staan, waarvan reeds een ge- deelte in uitvoering is. De eischen van het moderne verkeer waren onder meer reden voor het vaststellen van een nieuwe politieverordening. Door U\V Raad werd nog besloten tot de instelling van een cursus werkpLaats-praktijk voor metselen en straatmaken aan de plaatse lijke Ambachtsschool, terwijl de gemeente zich garant stelde voor een leening van deze instelling, noodzakelijk voor een belangrijke uitbreiding der reeds lang te klein gebleken localiteiten. Een der grootste zorgen, ik moest daarop reeds wij-zen, blrjft voor deze gemeente het groote aantal der werkloozen. Uitgezien zal moeten worden naar nieuwe obj-ecten voor werkverschaffing nu binnenkort de werken voor het Hulster- en Axelerambacht zullen zijn geeindigd. Om de door dezen plaag ge troffenen gelegenheid te geven zich nuttig bezig te houden werd een cursus georganiseerd voor handenarbeid en voor radiotechniek, welke zich gelu-kkig in stijgende belangstelling mogen verheugen. Volledigheidshalve, ik behoef U dit immers niet in herinnering te brengen, zij hier ver- meld, dat Ter Neuzen met groote geestdrift het huwelijk van onze geliefde Prinses vierde en reeds liggen alweer achter ons die dagen van blijde spanning, welke bekroon-d werden met de geboorte van Prinses Beatrix. Uit de ongekende eenstemmigheid waarm-ede die feesten hier zijn gevierd blijkt hoe Ter Neuzen mee gevoelde dat een hope des Vaderlands werd vervuld, ook dat ons aller vurigst-e wen schen voor een zegenrijke toekomst naar deze jongste Oranjetelg bij haar geboorte zijn uit- gegaan. Zoo ging het leven van Ter Neuzen in 1937 zij het soms moeizaam toch nog langs effen wegen. Wat zal de toekomst brengen? Juist nu, nu alles -zich ten goede scheen te zullen wenden dreigen van alle kanten om ons dierbaar Nederland de onweerswolken. Die dreiging maant ons paraat te zijn, zoowel ieder van ons afzonderlijk als vaderlander, als wij hier gezamenlij-k als bestuur dezer ge meente. Het staat te verwachten, dat op dit punt zware finantieele offers zullen worden gevraagd o.a. t-eneinde de bevolking afdoende tegen mogelijke luchtaanvallen te kunnen be- s-ohermen. Doch dit is slechts e6n zaak uit vele, die U moeten manen om ook voor dit jaar naar een woord van den -Griffier dezer Pro- vincie een gezond pessimisme" te blijven be- trachten. Uw taak zal dus ook voor 1938 geen lichte zijn, doch daarom geen minder dankbare. Wanneer wij ons, in eendracht samenwerken- de bij on-zen arbeid gedragen weten door het besef, dat er een hoogere leiding is, die alle dingen regeert dan is het -zeker dat ons streven het welzijn der gemeente Ter Neuzen, met gunstigen uitslag zal worden bekroond. Met die bede, dat God onze beraadslagin- gen -zal willen besturen moge ik eindigen, hieraan, zij het dan wat laat, toevoegende mijn beste wenschen voor U persoonlijk en voor de Uwen. -De heer GEELHOEDT: Mijnheer de Voor zitter, het is altijd de gewoonte, dat door het in jaren oudste lid van den raad met een enkel woord wordt geantwoord op de nieuwjaarsrede, die de Voorzitter in de eerste vergadering van het jaar uitspreekt. Waar de heer Van Cad sand niet aanwezig is, veronderstel ik, dat het de bedoeling van den raad zal zijn, de traditie in dezen hoog te houden, en neem ik aEtn, dat de taak van den heer Van Cadsand, als oudste lid van den raad op mij rust. Ik wil dan beginnen, met u dank te bren gen voor uw breedvoerig verslag, dat u over het afgeloopen jaar gegeven bebt. Ik weet wel, al hetgeen U opgesomd en opgenoemd hebt, daaraan heeft de raad medegewerkt, en kan als zoodanig den leden bekend zijn, doch het is toch steeds aardig, -aan te hooren, het geen geschied is en hetgeen voorgevallen is. Tenslotte bren-g ik U namens den raad mijn goede wenschen voor het verdere verloop van dit jaar, en spreek de hoop uit, dat U in het gedeelte van het nieuwe ja-ar, dat nog volgt, voorspoed moge worden gegeven, en dat U opgewekt en in gezondheid de taak moogt vervullen, die U is opgelegd. De VOORZITTER: Mijnheer Geelhoedt, ik dank U voor de wenschen die U aan mijn adres hebt uitgesproken. 1. Notulen. Wordt voorgesteld, de notulen der vergade- ringen van 9 November en 16 December 1937 vast te stellen, zooals deze in druk zijn ver- schenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 2. Ingekomen stukken. a. iHet raadsbesluit van 9 November 1937, tot beffing van opcenten op de personeele belasting, voorzien van bewijs der Koninklijke goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 9 November 1937 tot wijziging der leges ter secretarie en rech- ten wegens verrichtingen van de ambtenaren van den Burgerlijken iStand, voorzien van bewijs der Koninklijke goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. c. Alvorens tot wijziging der begrooting voor den dienst 1937, voorzien van bewijs der goedkeuring door Gede-puteerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een missive van -Gedeputeerde Staten van Zeeland, van den volgenden inboud: Het wil ons voorkomen, dat door de intrek- king bij besluit van den raad uwer gemeente van 16 dezer (medegedeeld bij uw telegram van dezelfde dagteekening) bet raadsbesluit van 9 November tevoren inzake afschaffing d-er kermis- moet worden gearfit niet te zijn genomen, zoodat wij op dit raadsbesluit geene beslissing meer kunnen nemen. Het intrekkingsbesluit zelve wordt inmid- dels door ons voor kennisgeving aangenomen. Aangenomen voor kennisgeving. e. Bericht van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dat zij hunne beslissing omtrent de begrooting d-er inkomsten en uitgaven voor den dienst 1938 verdagen, het gemeente-^ bestnur machtigen, om te beeschikken over de" helft van de op die begrooting voor gewone uitgaven gebrachte sommen en te innen de op die begrooting geraamde inkomsten, voor zoo- ver die uitgaven en inkomsten ook op de be grooting van bet loopende jaar voorkomen. Aangenomen voor kennisgeving. f. Bericht van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij wordt medegedeeld, de be slissing van den Minister van Binnenlandsche Zaken naar aanleiding van met bet college van Gedeputeerde Staten gevoerde correspon- d-entie dat deze met het raadsbesluit tot intrekking der crisiskorting voor de ambte naren der gemeente genoegen neemt. Aangenomen voor kennisgeving. g. Proces-verbaal van de op 20 December 1937 gehouden opneming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat het batig saldo over 1936, voor den ge- wonen dienst bedraagt f 42.9-31,15, dat de in komsten over het dienstjaar 193-7 tot op datum hebben beloopen 709.475,0-3, totaal 752.406,18, dat het nadeelig saldo van den kapitaaldienst over 1936 beloopt 57.833,51, en de uitgaven over den dienst 1937 tot op datum beliepen 619.622,07, totaal 677.455,58, zoodat in kas moest zijn f 74.9-50,60, hetgeen overeens-temt met de in de kas bevonden en in het proces-verbaal om- schreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. Proces-verbaal van de op 14 Maart 1938 houdelij-ke werkzaamhe'den te verrichten, dit was in 1937 niet het geval. De meeste ver- zuimen werden gep-leegd, omdat er in bet huis- gezin door ziekte van anderen hulp noodig was. Bovendien deed zich een geval van ,,abso- luut" verzuim voor. Bij onderzoek Week, dat bedoelde leerling van school genomen was, omdat de ouders in de meening verkeerden, dat hij niet meer leerplichtig was. Met zeker- heid konden ze het -zelf niet bepalen, want het trouwboe-kje was -zoek. Een waarschu- wing vanwege den Inspecteur van het L. O. was echter voldoende om de vergissing te her- stellen. -De Commiss-ie trad in den loop van het jaar (1 April) in haar geheel af. De aftredenden werden herbenoemd en als nieuwe leden wer den door den raad benoemd de heeren J. J. Kaan en ,-S. J. Mielen, die de -plaats innamen van A. de Kraker en W. D. de Vries. Aangenomen voor kennisgeving. j. Jaarvers-lag der commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil over 1937, waar in wordt medegedeeld, dat in dat jaar negen vergaderingen werden gehouden. De commissie kreeg 15 verzuimen te be- handelen. Tien personen werden door de com missie opgeroepen, waarvan er negen ver- schen-en. De verzuimen waren- alle van korten duur, de ouders zon'den hun kinderen weer spoedig naar school. De heer COLSEN zou willen, dat een meer uitgebreid verslag verscheen van de commis sie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil. Spreker heeft dit ook bij de stukken ingezien en geconstateerd, dat dit verslag slechts 4 regels groot is. Vroeger werd een verslag ge- gegeven, dat tot in de finesses de gevallen aangaf, die behandeld waren. Spreker zou willen zien, dat in het verslag uitkwam, waar door 'de verzuimen zijn veroorzaakt, en om- standigheden, waaronder het schoolverzuim plaats had, b.v. oudste kind thuis gebleven, omdat de moeder ziek was, enz. Omtrent de oorzaken van het verzuim is in het vers-lag thans niets te lezen. Misschien zou het mogelijk zijn, dat dit in de toekomst meer uitgebreid gegeven werd. De VOORZITTER heeft er geen bezwaar tegen, de commissie hierop te wijzen. Aangenomen voor kennisgeving. k. Een schrijven van J. A. Struijck, van den volgenden inhou'd: Hierbij heb ik de eer uwen raad ontheffing te vragen van mijn benoeming tot lid van de commissie van toezicht op bet Middelbaar Onderwijs in de gemeente Terneuzen; en wel per 1 Maart 1938, zulks in verband met mijn vertrek uit deze gemeente. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Een schrijven van het lid van den raad J. Duurinck: h. gehouden opneming van -boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat het batig slot over het dienstjaar 1936 bedraagt f 429-3-1,15, de inkomsten over den dienst 1937 tot op datum beliepen 801.949,19, die over den dienst 1938 tot op datum 47.798,72, totaal f 892.679,06; het nadeelig slot van den kapi taaldienst over 1936 -beliep f 57.833,51. de uit gaven van den dienst 1937 tot op datum be- droegen f 753.794,35, en die over den dienst 1-938 f 67.228,96, totaal f 878.856,82, zoodat in kas moest zijn 13.822,24, hetgeen overeen- stemt met de in de kas bevonden en in het proces-verbaal omschreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. i. Jaarverslag der commissie tot wering van schoolverzuim in de kom over 1937, waar uit blijkt, dat in dat jaar door de Commissie slechts 7 gevallen van ongeoorloofd verzuim werden behandeld. Betrof het andere jaren meest kinderen, die bijna den leerplichtigen leeftijd hadden bereikt en dan maar thuis werden gehouden om huis- -Hiermede bericht ik u, dat ik ontslag neem als lid van den raad der gemeente Terneuzen. Aangenomen voor kennisgeving. m. iRekening en verantwoording der com missie tot wering van schoolverzuim in de kom over 1937, 'beloopende in totaal in ont- vangst 257,25, in uitgaaf 134,10, sluitende al-zoo met een batig saldo van 123,15. n. Idem van de commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil, -aanwijzende in ont- vang f 106,40, in uitgaaf f 73,40, sluitende alzoo met een batig slot van f 33, Burgemeester en Wethouders stellen voor, deize rekeningen goed te keuren. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. o. Het Burgerlijk Armbestuur verzoekt, de begrooting voor den 'dienst 1937 te wij-zigen als volgt: onder de inkomsten te verhoogen den post: subsidie van de gemeente met 4500onder de uitgaven te verhoogen de posten: bedeeling in geld enz. 3500,„ziekenverpleging 1000. Burgemeester en Wethouders stellen voor, deze sup-pletoire begrooting goed te keuren. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. p. Een schrijven van B. A. Th. M. Truf- fino en R. O. Wilking, resp-ectievelijk voorzit ter en secretaris der Katholieke Middelbare Schoolvereeniging te Huls-t, luidende: Het bestuur der -Katholieke Middelbare Schoolvereeniging te Hulst he-eft de eer Uw college hiermede beleefd te verzoeken, in ver band met den voortdurenden groei der onder haar beheer staande erkende Middelbare Han- del-sdagschool en met de noodzakelijk gewor- den bouw van een gymnastieklokaal, het aan deze school tot op heden toegekende subsidie te willen verhoogen en vast te willen stellen op J 100 per jaar per leerling, die uit uw-e ge meente onze school bezoeken.. Burgemeester en Wethouders stellen voor, op dit verzoek afwijzend te beschikken. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. q. Een schrijven van den volgenden inhoud: Ondergeteekend-en Jac. 'de Pooter, wonen- de Driewegenstraat 17, Jac. Drabbe en J. Hamelink, resp. wonende Hoogendijk 24 en 26 alhier, geven met verschuldigden eerbied te kennen erkennende de groote verbet-eringen die door het gemeentebestuur aan de bes-trating te Driewegen izijn aangebracht, dat zij juist ten gevolge van deze verbeteringen ongemak en uiteindelijk nadeel zullen ondervinden; 'door d-eze, aan de bes-trating aangebrachte verbeteringen, is het toegangspad tot hunne erven en hun woningen beneden het straatpeil komen te liggen, waardoor dit pad geen af- watering meer heeft. Daarbij komt, dat al het water dat van den oprit komt, welke voor hun woning is gelegen, zich op genoemd pad ver- zamelt; tengevolge hiervan is genoemd pad bij regenachtig weer niet -begaanbaar, terwijl het water, dat zooals boven gezegd, geen afvoer heeft over de erven wegstroomt, vnl. brj Jac. Drabbe reden w a atom ondergeteekend-en den ge- meenteraad beleefd, doch dringend verzoeken: 1. genoemd toegangspad afdoende te v-er- beteren; 2. een behoorlijke waterafvoer te maken, waardoor de overlast, sinds de aangebrachte verbeteringen ondervonden, wordt opgeheven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5