Sport Gemengde Berichten Laatste Berichten Burgerlijke Stand AXEL. SAS VAN GENT. WALSOORDEN. KLOOSTERZANDE. ZELZATE. RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. VOETBAL. WEER VER WACHTIN G. Verder was ingekomen het rapport van het Accountantskantoor Moret De Jong be treffende de controle der rekenplichtige amb- tenaren, waaruit bleek, dat de administratie der gemeente in orde was. Mr. P. Dieleman te Middelburg had op ver zoek van het college een uitvoerig rapport ingezonden betreffende den naam der ge meente, waarin hij concludeerde, dat op grond van historie en pl'aatselijk gebruik de naam der gemeente behoorde te luiden Axel, en niet, zooals de Ministerraad had bepaald A k s e 1, hetgeen, naar hij. met een voorbeeld verduide- lijkte er bij de bevolking niet in wil. Naar aanleiding hiervan hadden Burg, en Weth. gesteund door dit rapport, hun bezwaren tegen de gewijzigde schrijfwijze van den naam der gemeente kenbaar gemaakt. Den beer Dieleman was namens den raad een dank- schrijven gezonden voor het uitgebrachte, zeer uitvoerig rapport. Een verzoek van P. Groothaert, om ver- goeding krachtens art. 13 der L. O. wet voor zijn schoolgaand kind, werd, in verband met tei zake door Burg, en Weth. in te dienen voorstellen, aangehouden. Na eenige discussie werd besloten, aan C. P. Provoost, schoonmaker van verschillende gemeentegebouwen, het bedrag dat hij per 1 Januari 1.1. was afgetrokken, ad f 100, opnieuw uit te keeren. Burg, en Weth. deden mededeeling, dat zij krachtens van den raad ontvangen machtiging enkele perceelen grond hadden verkocht. Om- trent den verkoop van een dezer perceelen, aan het Bylocqueplein, aangekocht door M. W. Visscher, bleken de meeningen verdeeld. Enkele leden waren van oordeel dat hem een lageren prijs behoorde te worden berekend, aangezien een gedeelte van dezen bouwgrond erg onvoordeelig gelegen is. Burg, en Weth. daarentegen hadden hiervoor geen aanleiding gezien, daar destijds door den raad de prijzen van dozen grond waren bepaald, en bij, de vaststelling daarvan wel degelijk rekening gehouden was met de eenigszins ongunstige ligging van het bed'oelde stukje grond. Met op 1 na algemeene stemmen werd in vasten dienst benoemd als controleur der Anbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzeke- ring M. Zegers. Besloten werd, aan G. J. A. de Jonge, de exploitant der gemeentelijke radio-distributie, concessie te verleenen tot 1 Mei 1942. Enkele leden zagen deze termijn liever gelijk loopen met de vergunning der P. T. T., welke een looptijd van 10 jaar heeft, doch Burg, en Weth. waren daartegenover van oordeel, dat een concessie voor den tijd van 5 jaar lang ge- noeg geacht moet worden, daar dit taedrijf nog groeiende is, en verschillende mogelijk- heden in zich heeft, die thans niet te overzien zijn. Besloten werd de concessie te verleenen als door Burg, en Weth. voorgesteld. Burg, en Weth. stelden voor, de overeen- komst voor het vervoer van schoolkinderen, aangegaan met Gebr. Esselbrugge, met ingang van het nieuwe schooljaar te verbreken, en te zijner tijd met voorstellen te komen voor het toekennen van vergoeding op grond van art. 13 der L. O. wet 1920, zooals dit artikel onlangs is gewijzigd. Omlijnde voorstellen hiertoe waren thans nog niet te doen. Na Uitvoerige discussie, waarhij de heer De Jonge namens de betrokken ouders mededeelde, dat de verontwaarddging over dit voorstel bij alle betrokkenen groot was, waarop de Voorzitter repliceerde, dat de heer De Jonge toch niet namens alle ouders kon spreken, daar hij, hem reeds mededeelingen van instemming waren ontvangen, werd het voorstel van Burg, en Weth. aanvaard.De beer Esselbrugge deed een voorstel om het indienen van voorstellen door Burg, en Weth. uit te stellen, tot bekend zou zijn, hoeveel gegadigden er voor deze uitkeering waren, doch hehaalde geen succes. De wijziging der verordening op de heffing van schoolgeld, ontmoette bezwaren hij den heer Fanoy. Deze betoogde, er in enkele der vorige vergaderingen op te hebben gewezen, dat onder de huidige heffing verschillende categorien van personen, die voorheen school geld betaalden, waren uitgevallen en deze ook onder de verordening behoorden te worden gebracht, terwijl Burg, en Weth. thans simpel de hestaande tarieven met 30 hebben ver- hoogd, zoodat degenen, wier aanslag reeds verhoogd was, thans het genoegen beleven, nog eens 30 meer te mogen betalen. Dit was niet zijn bedoeling. Het voorstel van Burg, en Weth. werd aangenomen; de heer Fanoy verzocht aanteekening, tegen te hebben gestemd. Nadat was vastgesteld het kohier Honden- belasting voor den dienst 1938 en wijziging der begrooting 1937 van het Gasbedrijf en Vleeschkeuringshedrijf, zette de raad zich aan het verwerken van den hoofdschotel, het bericht van Ged. Staten van Zeeland, dat aan de begrooting voor 1938 goedkeuring werd onthouden en waaribij werd voorgeschreven, dat de opcenten op de Personeele Belastmg zullen worden verhoogd tot 200, de subsidie aan het bewaarschoolonderwijs zal worden verminderd van 12,50 tot f 11,25 per kind, en dat begrafenisrechtien zullen worden inge- voerd Het college van Burg, en Weth. had, aangezien ieder lid hiervan een bepaalde, met te verwrikken meening was toegedaan, geen voorstellen kunnen doen. De verschillende meeningen en oplossipgen, die de leden meen- den te moeten iiiten en voorstellen, hier te releveeren zou teveel eischen van de beschik- foare plaatsiruimte, waarom wij hiervoor ver- wrjzen naar het uit te brengen uitvoerig raadsverslag. Wij volstaan er mede, te be- n eh ten, dat na ampele bespreking, een beslo ten vergadering, en nog verdere discussie, wei^d ajanvaard het voorstel van den heer Hamelink, bij de Kroon in beroep te gaan van de beslissing van Ged. Staten van Zeeland, daar de toestand der gemeentefinancien nog niet vereischt, dat wordt overgegaan tot een heffing van 200 opcenten, terwijl bovendien wat betreft de subsidie aan de bewaarscholen en het invoeren van begrafenisrechten Ged. Staten te diep ingrijpen in een stuk gemeen telijke autonomic. De overgroote meerder- heid van den raad verklaarde zich met dit voorstel accoord, de heer De Ruijter stipu- leerde hierbij, voor dit voorstel te zullen stemmen, om'dat hij het hoewel oneens met het eerste gedeelte van het voorstel-Hamelink en meenende, dat aan een verhooging der Personeele Belasting met 200 opcenten niet valt te omtsnappen het op het stuk van de aantasting der gemeentelijke autonomie met den voorsteller eens was. Het voorstel-Hamelink werd aangenomen met de stemmen van de heeren Esselbrugge, 't Gilde, Hamelink, Van 't Hoff, De Jonge, De Ruijter, Seghers, C. van Bendegem, P. J. van Bendegem en Van de Bilt voor; tegen stem- den de heeren Dieleman, Fanoy en Oggel. De heeren Hamelink en De Ruijter werden aangewezen, het standpunt van den raad hij den Raad van. State te gaan verdedigen. Hierna was aan de orde de omvraag, waar- van een dankbaar gebruik werd gemaakt. De heer Fanoy opende de rij met een verzoek om inlichtingen naar aanleiding van een courantenartikel omtrent de mogelijkheid tot verbetering der tertiaire wegen. Burg, en Weth. deelden mede, dat zij in dezen actief waren en ook naar de mogelrjkheid tot het indienen van een verzoek om verbetering der tertiaire wegen in de gemeente hadden ge- informeerd, doch dat de tijd hiervoor nog niet rijp was. De heer Dieleman informeerde naar twee woningen, die op het Bylocqueplein waren gebouwd en noemde de houten opbouwtjes daar aangebracht ouderwetsch, waarop de Voorzitter hem inlichtte, dat een dergelijke bouwwij-ze thans weer modern was. De heer Dieleman kon het niet anders vinden dan een mengelmoes. De heer Hamelink verzocht verbetering van het woonwagenkamp, n.l. een voorziening in de sanitaire behoeften, afrastering van het. terrein en een voorziening voor drinkwater. Hij informeerde verder, waar hij vemomen had, dat de raad van Vogelwaarde besloten had te trachten aansluiting te zoeken hij den Keuringskring Axel, of een dergelijk verzoek reeds was ingekomen. Dit hleek niet het geval te zijn, daar nog slechts inlichtingen waren verzocht. In een volgende vergadering zal van een en ander mededeeling worden gedaan. De heer C. van Bedegem verzocht, te wor den ingelicht omtrent de loonen der losse werklieden in de gemeente. Deze inlichting zal eveneens in een volgende vergadering verstrekt worden. De heer 't Gilde verzocht, maatregelen te treffen om een einde te maken aan den over- last van parkeererude auto's op Zaterdag, waar men thans toch over een parkeerterrein en een ,,man met roode pet" beschikt. Hiertegen kunnen nog geen maatregelen worden genomen, aangezien de betreffende verordening tot heden niet is goedgekeurd. Bij Ged. Staten is aangedrongen op een spoedige beslissing. De heer Seghers deelde mede, dat een nieu we circulaire van den Minister van Sociale Zaken zal verschijnen betreffende het uitzen- den van arbeidskrachten naar het buitenland, waarhij de thans geldende bepalingen ten zeerste zullen worden verzacht, en verzocht met het oog hierop, reeds thans soepelheid te betrachten. Verder herhaalde hij als laatste punt der omvraag zijn verzoek omtrent aanleg van een trottoir in een gedeelte der Walstraat. Hem werd toegezegd, dat dit spoedig zou gebeuren. DE Z. E. G. A. M. Aan het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn de volgende vragen gericht: Ondergeteekenden: J. A. Dekker en W. F. van Gorsel, beid'e lid der Provinciale Staten van ZeelanJd, verzoeken antwoord te mogen ontvangen op de hiernavolgende vragen. 1. Wat is de reden, dat op de door onder geteekenden gestelde dringende vragen in- zake de Zeeuwsche Gasmaatschappij (Zegam) reeds d e r t i e n weken geleden aan U toe- gezonden, tot heden nog geen antwoord is ontvangen 2. Is U niet van meening, dat beantwoor- ding nu te meer klemt, nu aan ons is geble- ken, dat de Zegam thans weder met een nieuwe actie is begonnen, o.m. door beslag- legging op een bankgarantie, welke gesteld was voor de inmiddels door de Zegam verloren procedures,? 3. Is het juist dat de tegenpartij der Zegam deze reeds per dagvaarding heeft aansprake- lijk gesteld voor alle schaden, welke zij door de nieuwe actie der Zegam ondervindt? 4. Zijn Ged. Staten niet van meening, dat het geheel tegen den geest der Provinciale Staten is, dat thans weder een actie welke misschien veel kosten kan meebrengen wordt aangevangem? Te meer waar een lid van Gedep. Staten zelf aan ondergeteekenden verklaarde, dat men een hersenkronkel moet hebben om te denken met succes in deze zaak te kunnep procedeeren. 5. Kunnen Gedep. Staten mededeelen wat de totale kosten der verloren procedures van de Zegam contra Imperial bedragen (met in- begrip van vergoeding borgstelling, gerechts- kosten, honoraria en alle andere uit deze pro- cessen voortvloeiende kosten) 6. Indien deze kosten nog niet precies be- kend zijn, kunnen Gedep. Staten dan mee- deelen of deze volgens hun meening meer of minder dan honderd duizend gulden zullen bedragen 7. Was de voornoemde nieuwe actie der Zegam officieel bij Gedep. Staten bekend, en geschiedde deze met haar instemming? 8. Is het bestuurslid der Zegam Mr. W. F. C. Baars te Rotterdam, zelf thans weder be- zoldigd uitvoerder van deze nieuwe actie der Zegam 9. Is het juist dat door Gedep. Staten of haar voorzitter na de laatste Statenzitting bemiddeling is verleend in de zaak Abra- hamse 10. Is U hereid indien voorstaande vraag met ja wordt beantwoord het resul- taat dezer bemiddeling mede te deelen? VERKEER TUSSCHEN NOORD- EN ZUID-BEVELAND GESTOORD. •Het dtoor den Noordiwesterstorm op j.l. Zon- dag in de Scheldemonden opgestuwde water werd oonzaak van een stagnatie in den veex- dienst KortgeneWolfaartsdijk. Van begin tot ednd stond meldt de Midd. Crt. de veerdam te Kortgene onder water. Bij het veenhuis, waar de dam het laag-st is, stonid zeer veel water. De veerdienst Kort gene.^Wolfaartsdijk werd na 3 uur giestremd; pas om half 6 was1 de dam v.riji van 't water. Er waren automoibilisten, die meer dan 4 uur gewacht hebben. Maar toen de dam vrij was begon de groot- ste moeilijkheid. De boot ging naar het veer van Wolfaartsdijk en liep daar op den steiger vast. Er was geen mogelijiMieM oim e-r af te komen. Inmiddels stonden er een groot aan- tal auto's op het Kortgeensdbe Veer te wach- ten en men begreep niet waarom de boot niet kiwam. Het water iginig af en de boot ging al maar scheever en sicheeiver ligigen en toen be greep men te Kortgene, dat die boot vast zat. Telefonisch werd de bulp ingeroepen van de Frov. boot uit Zierikzee. Deze kon plan. 8 uur te Kortgene izijn. Als men den weet, dat pas- sagiers en autoanobilisten van 's middags 3 uur hebben gewacht om ovengezet te worden, dan ibegrijpt men wel, dat men op een eiland is. Fubliek en auto'is groeiden aan bedide stei- gers aan en oak de inwoners van Kortgene kwamen een kijikje nemen. Er werd een roeiboot in gereedheid gebracht en men ging daarmee naar de veerboot om eens poolshoogte te nemen. Veerlui en personeel gingen mee en er werd 1 passagier met een fiets meegenomen. Inmiddels bereilkte ons het officieele be richt, dat de boot op een paai vast zat. Veel werd er geizucht, gemopperd en om een brug verlangd. Omstreekis 8 uur ver- scheen de Paw. boot uit Zierikzee. Deze pro- beerde de boot van de paal te trekken, maar 't lu'kte niet. Herhaalde pogingen mislukten. Om 9 uur verscheen eindelijk de Prov. boot uit Zierikizee voor den Kortgeensehen steiger. iMlaar door de stenke. ebstroom kon men eerst niet aanleggen. Pas om pl.an. 9.30 ge- lulkte het eindelijik- Passagders uit Wolfaarts dijk en wat auto's werden gelost en die van uit Kortgene opgeladen. Men wilde trachten het veer van Walfaartsdijk te bereiken, maar of dit zou lukken wist men niet, want de veerboot lag in den weg. Als het plan niet lulkte, dan zou men naar Katsche Veer moe ten varen. Bij 't afzenden van dit bericht was het nog onbekend, hoe het gegaan is. Wel weten we dat alle auto's niet overge- zet konden worden, daar het dek van de Prov. boot veel te klein is. De veerboot, welke Zond'agavond op een paal bij het Wblfaartsdijksdhe veer is geva- ren, is, naar de Midd. Crt. verder meldt, om half 11 "a avonds, van bet Kortgeensiche Veer naar dat van' Wolfaartsdijk gevaren. Er waren automobilisten, die niet minder dan 8 uren hebben gewacht, totdat ize ovengezet konden wordten. De veerboot is door de ruwe zee, den ebstroom en den wind op den paal terecht ge- komen. De boot zat vast, op de plaats waar de bovenlbouw (het dek) zich ibevindt. (Het personeel van de veerboot, en dat der Prov. boot uit Zierikzee heeft zich kranig ge houden. Men stond voor zwaar en ondank- baar werk. Op de veerboot heeft een bekwame stuurman gestaan die jarenlang gevaren heeft. Maar tegen de krachten der natuur is in bepaalde omstandigheden niets bestand. OOK EEN KIJK OP DE KWESTIE DER KLEEDERDRA GIITEN. „De Zeeuw" deed dezer dagen mededeeling van den inhoud van een schxijven van een een- vou'dige vrouw over de propaganda van de instandhoudinig van de Zeeuwsche kieeder- draclht, waaruit wel een anderen kijlk op deze kwestie blijkt, 'dan bij de gewone propagan- disten. 'Deze vrouw vraagt allereerst waarom juist de landtoouwende bevolking wordt opgewekt zich in de Zeeujws'che dracht te steken, waar deze dracht toch ontieend is aan de Weeding der edelen en aanizienlijken. Daarmee in strijd is toch ook wel de aansporing om bij voor- keur dienstboden in Zeeuwsch costuum te vra gen. Veel meer doeltreffend zou, naar zij meent, zijn, wanneer de heeren en mevrouwen zelf de Zeeuwsche Weederdracht igingen dra- gen, evenals de onderwijzers van Zeeuwsche aftoomst, die werden opgeweikt de aandacht van de Ikinderen op het mooie van deze Wee ding te vestigen. De inzends'ter ontkent voorts, dat de Zeeuw sche vrouwen en meisjes zich voor de Zeeuw sche kleederdracht zouden schamen. De zaak is, meent zij, dat algemeen wordt beseft, dat wij leven in de 20ste eeuw, die ook aan de kleeding andere eischen stelt. OPLICHTING. Door de marechaussee te Hansweert, werd dezer dagen aangehouden een zekere C., kleermaker, oud 41 jaar, van Belgische natio- naliteit, wonende te Antwerpen, die blijkens uit op hem bevonden papieren, in Belgie tot een stevige gevangenisstraf wegens diefstal was veroordeeld en die bleek uit de werk- kolonie te Merxplas in Belgie, te zijn ont- vlucht, alwaar hij nog eenige jaren moest doorbrengen. Uit een nader onderzoek kwam vast te staan, dat deze man die flink van de tongriem bleek te zijn gesneden en zich als een geloovig Christen voordeed, van die hoe- danigheden had weten gebruik te maken, om verschillende in Zeeland gevestigde geeste- lijken (predikanten en pastoors) en eenige andere personen met een goed hart, geld af te zetten en deze te bewegen kleedingstukken aan hem af te staan. Een der predikanten bewogen door 's mans fantasierijkdom, be- schaafd en vertrouwenwekkend optreden had hem zelfs aan zijn tafel genoodigd. De be- drieger was zoo handig daarbij de verschil lende geestelijken tegen elkander uit te spe- len, waarhij hij bijbelteksten vertoonde, die hij van een predikant die hij had hezocht, zou hebben gekregen. Daarbij kwam dat zooals gezegd, hij goed in den bijbel thuis was, het geen ook een reden was, dat de geestelijken werden bewogen hem voort te helpen. PREDIKANT VERLAAT ZIJN STANDPLAATS. Naar de Midd. Crt. meldt, heeft de Geref. predikant te Veere, Ds. J. van de Guchte, die sedert 1931 aldaar staat, Maandag 28 Maart zijn standplaats verlaten. Naar verluidt heeft Ds. v. d. Guchte aan zijn familie gemeld, dat hij niet meer naar Veere wenscht terug te keeren. Een ibezoek van een der gemeente- leden aan den vertrokken predikant heeft ook niet het verlangde resultaat gehad. Van andere zijde meldt inert aan dat blad, dat het hier een kwestie van overspanning be treft. Ds. v. d. Guchte zou veertien dagen verlof van den kerkenaad hebben gekregen. De overspannen toestand, waarin hij verkeert, brengt men in verband met een operatie, welke hij onlangs heeft ondergaan. Eindelijk Nadat sinds eenige jaren geleden gedurig reeds pogingen waren aangewend en stappen gedaah bij P.T.T. (ook vanwege het gemeente- bestuur) kan thans de verheugende mededee ling worden gedaan, dat zeer binnenkort ter plaatse van de bakkerij van den heer Kalle (hoek Prins Hendrik- en Pironstraat) een brievenbus wordt aangebracht, hetgeen door de bewoners van het zich nog steeds snel uit- breidenide nieuwe stadsgedeelte zeker met vreugde zal worden begroet. De honderd bereikt! Het feit, dat j.l. Maart,daf(,dfs de Chr. Frobelschool aan de Prins Mauritsstraat het honderdste schoolgaande kleutertje werd inge- schreven was aanleiding tot feestbetoon in den vorm van tractatie van de schooljeugd. Ambachtsbelang. Aan het jaarverslag der vereeniging .Am bachtsbelang" alhier, ontleenen wij, dat de af- geloopen wintercursus werd gevolgd door ruim 50, over 5 verschillende klassen verdeelde leerlingen, te weten 5 timmermans, 2 metse- laars, 12 schilders, 5 electriciens, 5 hankwer- kers, 2 auto-monteurs, 1 smid en 1 loodgieter. Aan een 6-tal dezer leerlingen kon een einddiploma worden uitgereikt, n.l. aan. H. Biegel, C. v. d. Broeke Jz., J. Mangold, Abr. v. Meurs, Adr. v. Meurs Pz., en J. van Meurs Jz. Een reprise. De onlangs met zooveel succes alhier opge- voerde komedie van Jaap van der Poll in 3 bedrijven, getiteld ,,Levensavond", zal op den derden Paaschdag alhier in ,,Het Centrum" andermaal voor het voetlicht worden ge bracht. IJverig wordt daarbij gestudeerd aan een hyper-moderne klucht getiteld „De Schoonheidskoningin". Nadere anonceering volgt in een der eerstvolgende nummers. Benoemd. Tot kantoorhouder van het hulpkantoor der Posterjjen alhier, is benoemd de heer G. J. Harmsen. Voorheen was de heer Harmsen in dezelfde functie werkzaam aan het hulpkantoor te Hazerswoude. Benoemd. In de vacature ontstaan door de pension- neering van den brievenbesteller, den heer C. Jansen alhier, zijn benoemd op arbeidscontract als le hulpbesteller de heer P. Tieleman en als 2e hulpbesteller de heer J. Tieleman. Openstelling telefoonkantoor. Naar we vernemen ligt het in het voor- nemen der Posterijen om binnenkort over te gaan tot openstelling van het hulpkantoor alhier voor den telefoondienst van 821 uur. Thans is het hulpkantoor voor den telefoon dienst opengesteld van 820 uur, terwijl tevoren het kantoor voor telefoongesprekken gesloten was van 4.306.30 uur. Doodelijke val. In een woning aan de Groenstraat leunde P. Colpaert, bij het uitdoen van zijn schoenen tegen een kelderdeur, die niet goed gesloten bleek te zijn. Het gevolg was dat de deur openging en C. achterover in den kelder viel. Ofschoon deze slechts enkele treden diep was, kwam C. met het achterhoofd zoodanig op de steenen terecht, dat hij op slag dood was.' Hij is gehuwd en vader van twee jeugdige kinderen. POLITIERECHTER TE MIDDELBURiG. Zittinig van 5 April 1938. De volgende zaken werden behandeld: P. N., 59 j., landtoouwer te Hontenisse, ver- dadht van ibeleediiiginig van D. A. Boenne te •Hulst op 28 Februari '1.1. lEisch: 10 boete of 5 dagen heciht. Uitspraak: idem. H. F. de W., 37 p, werkman te Axel, ver- dacht van beleediging van J. S. M. P. Schaep te Axel op 23 Februari 1.1. lEisch10 boete 'Of 5 dagen heeht. Uitspraak: idem. M. L., huisivr. I. de J., 35 j., zonder beroep te Sdhoondijike, vexdadht van beleediging van R. M. Kouwenberg te Schioondijlke op 23 Fe bruari 1.1. Eisch: f 20 iboete of 12 dagen ihecht. Uitspraak: 15 boete of 10 dagen hecht. R. G. B., 24 j., landbouwer te Philippine, verdacht van mdshandelinig van G. Hulle te Assenede (B.) op 27 Februari 1.1. Eisch. f 25 boete of 16 dagen hecht. Uitspraak: idem. J. F. de B., 3i2 j., werkman te Vogelwaarde, verdacht van misihan'deling zijner eohtigenoote te Vogelwaarde op 20 Februari 1.1. Eisch10 boete of 5 dagen hecht. Uitspraak: idem. J. v. O., 27 j., artbeidex te Hontenisse, ver dacht van tmishandeling van F. Dieleman te Hontenisse op 24 Februari 1.1. Eisch: 15 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak: idem. G. J. v. D., 26 j., arheider te Ter Neuzen, verdacht van beleediging van C. J. de Waele te Sluiskiil op 3 Maart l.'l. Eisch5 'boete of 3 dagen hecht. Uitspraak: 10 boete of 5 dagen hecht. J. v. d. W., 49 j., werkman te IJzendijke, verdacht van mishandeling van A. P. Aers en diens ecbtgenoote te St. Jansteen op 1 Maart. Eisch: 3 maanden gevang. Uitspraak: 1 maand igevang. Ph. J. L. S., 28 j., arbeidster te Kemseke (B.), verdacht van m'ishandel'ing van M. de Jonghe te St. Jansteen op 22 Februari 1.1. Eischf 15 iboete of 10 dagen hecht. Uitspraak: idem. GESMOKKELDE SPIRITUS OP TERREIN VAN LANDBOUWER TE BRESKENS GEVONDEN. 'Gp het terrein van den landlbouiwer T. C. du B. te Breskens werden, zooals gemeld, in De cember 1933 twee hooiwagems, beladen met gesmokkelde spiritus gevonden. 'Deze wagens behoorden hem inderdaad toe, doch van de flasschen spiritus, onder het hooi verstopt, zeide hij niets af te weten. Hij moest zich evenwel voor dit feit voor de Middeilburgsche rechtbank verantwoorden, doch werd toen van rechtsvexvolging ontsla- gen. De gevonden spiritus werd natuurlijk verbeurd verklaard. De officder van justitie teekende van deze beslissing hooger beroep aan en de rijkisadvo- caat achtte hem schuld'ig em vorderde een geldboete van 1000, een vordering, welke de prO'cureurHgeneraal overnam Het 'Haagsche gerechtshof bevestigde Maan dag echter het Middelburgsche vonnis, waar hij de landbouwer was vrijlgesprolken. SMOKKELARIJ DOOR KAPITEIN VAN DE „JEANETTE". De kapitein van het stoomischip ,,Jeanette" van een Rotterdamsch cargadioorskantoox had twee bussen alcohol gesxnokikeld. Voor idit feit had de Middeilburgsche recht bank den kapitein tot zes wefken gevangenis straf veroordeeld, terwijl het cargadoorskan- toor (een N.V.) wegens lossimg zonder benoo- digd document een geldboete van 200 subs. 20 dagen hechtenis werd opgelegd en de ,,Jeanette" verbeurd werd verklaard. Conform den eisch van den procureur-generaal heeft het Haagsche gerechtshof in hooger beroep den kapitein aan beide strafbare feiten (smok- kelarij en lossen zonder geldig document) schuldig geacht en Maandag veroorde'eid tot een gevangemisstmf van vier weken en een geldboete van 100 subs. 20 dagen hechtenis. Het cargadoorskantoor werd vrijgesproken, doch de verbeurdverklaring van het schip werd bevestigd. Bij arrest van het Gerechtshof te 's-Gra- venhage is failliet verklaard Anna Maria de Nijs, weduwe van Josephus Cammaert, wonen de te Hontenisse, Kruispolder. Rechtercommissaris Mr. C. E. Muller. Curator: Mr. G. Tichelman, advocaat te Ter Neuzen. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond. Kampioenschap van Nederland. DW1S—Be 'Quiok. Heracles(FS'V. Afdeeling IV le Masse Bleije rheid eRoermond JulianaN'OAD. Promotiecompetitie 3e klasse. GTJDGKTerneuzen. 3e Masse A HoofdplaatiHulst. BiervlietSluiskil. OostburgCom Boys. 3e Masse B. Vlissingen 2Hansweert. Nederlandsche Voetbaibeker. le ronde. GoesAlliance. RBCRjCS. EinidhovenDe Baronie. 2e ronde. VlissingenMiddelburg. BIJTIJDS OEPAKT. De marechaussee te Zundert heeft aan de Belgische grens den 18-jarigen A. M. uit Capelle aan den IJssel aangehouden. De jongeman,, die van zijn vader een klein bedrag aan geld had ontvreemd en uit vrees voor ontdekking de ouderlijke woning was ont- vlucht, trachtle naar Belgie uit te wijken. Door tusschenkomst van de politie is de min- derjarige aan zijn ouders teruggegeven. KIND VERDRONKEN TE IJLST. Maandagavond omstreeks zeven uur be- merkte een schipper, die met zijn schip in de Vaart lag, bij het aan wal gaan, dat tusschen zijn schip en den wal het lichaam van een knaapje dreef. Terstond bracht hij het op het droge, doch de dadelijk geiyaarschuwde ge. neesheer kon slechts den dood van het kind constateeren. Het was de 4-jarige F. Bosch- ma, die in een onbewaakt oogenblik te water moet zijn geraakt. INBRAAK IN EEN KERK. Toen pastoor C. de Graaff te Irnsum Zon- dagochtend in de kerk kwam ontdekte hij, dat er was ingebroken. De offerbus voor de oentrale verwarming en die voor de kerk bleken leeg te zijn; de offerbus voor de armen was meegenomen. Op het zij-altaar was het tabernakel opengebroken, doch daar- uit is niets vermist. Vermoedelijk is de dief binnengekomen door een glas-in-loodraam boven de deur, welke de veribinding vormt tusschen kerkhof en kerk, in te drukken. Door den hoofdingang heeft hij het kerkgebouw verlaten. BRAND IN EEN SJAL. Maandagavond omstreeks half zeven ont- stond brand in een paardenstal in de Van Swindemstraat te 's-Gravenhage. In de stal stonden bij het uitbreken van den brand een paard van een bewoner van de BeeMaan, die tevems eigenaar is van de stal, en een paard van een bewoner van de Urkschestraat. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat er ge- rookt is in de'stal. Een der paarden is ge- stikt. Het andere paard kon tijdig naar buiten worden gebracht. Het had geen letsel gekre gen. Met een straal heeft de bemanning van de motorspuit van de post Archimedesstraat het vuur gebluscht. De eigenaren der paar den waren niet verzekerd. Meest matige Westelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken. Weinig of geen regen, lets zachter. TWEE INTERPELLATES IN DE TWEEDE KAMER. 's GRAVENHAGE. De Tweede Kamer heeft vandaag biji den aanvang der vergadering den heer Drop (S.D.A.P.) toegestaan een inter- peliatie te houden over de voorloopige beslui- ten van den Minister van Jusitdtie inzake de marechaussee te Oss en hetgeen daarmee in verband staat. De interpellatie is toege- voegdl aan de thanis in behandelinig zijnde agendla. De heer v. Gelderen' (S.D.A.P.) heeft verzocht den Minister van Algemeene Zajken te mogen interpelleeren aangaande het steeds dringender wordende prableem der werkloos- heid. De Kamer zal morgen bij den aanvang der vexigad'ering hierover beslissen. BUITENMAN VAN 3000 BEROOFD. ROTTERDAM. Te Rotterdam is gisteiren een buitenman van een bedrag van 3000 be- roofd. In verband hiermede zijn 2 vrouwen en een man door de politie aangehouden en in het hoofdfoureau ingesloten. Van het geld is uiteraard niets gevonden. DUITSC'H VLIEOTUIG BOVEN DE MEMEL. UONDEN. De aandacht van den Minister van Buitenlandlsche Zaken te Praag is er, naar de correspondent van de Daily Telegraph meldt, op gwestigd, dat een Duitsch militair vliegtuig boven de velden van Budejovitsj en andere deelen van Zuid-Bohemen heeft gevlo- gen, hetgeen tot vijflmaal toe is herhaald in de loqp van de laatste twee weken. De laatste maal werd den bestuurder van het vliegtuig met raketten te kennen gegeven, dat hjj moest ianden. Hij verdween' echter in de richting waarvan hiji was: gekomm, klaarblijikelflk Dinz. Er is den Minisitex van Buitenl. Zaken igevraagd luchtposten te plaatsen, teneinde dergelijike tochten onmogelijk te maken. t ARAOON GEHEELIN HANDEN DER RECHTSCHEN. S'AjRAGO'SSA. Van gisteravond wordt gemeld, dat men kon zeggen, dat er in Aragon geen front meer is van de regeeringstroepen. Het leger van generaal Mosicara, dat ten Noorden van Lerida optrad, is opgerukt in de richting van de troepen van generaal Yague en voor Bolaques, op twee kilometer ten Noordoosten van Lerida aangekomen. Deze nieuwe opmarsch heeft het geheele front over- gebracht naar Catalaansch gebied. DS. NIEMoLLER IN EEN FORT? BERUIJN. Het gerucht gaat, dat Ds. Nie- moller van het concentratiekamp te Sachsen- hausen is overgebracht naar een fort te Glatz. Officieele kringen zijn niet in staat dit gerucht te bevestigen. Men is van oordeel, dat, indien het gerucht waarheid zou bevat- ten, deze verplaatsing een verbetering is voor de positie van den predikant. KARDINAAL INNITZER BIJ DEN PAUS. ROME. Kardinaal Innitzer heeft zich heden opnieuw naar hiet Vaticaan begeven, waar hij een tweede onderhoud had met den Pauselfl- Iken staatssecretaris, Z. H. Em. Kardinaal Pacelii. Toen Kardinaal Innitzer het aparte- ment van den Paus verliet, glimlachte hij en maakte een voldonen indruk. AXEL. Huweiijkis-aangiften. 4 Maart. Peter Jacob Knieriem, oud 35 j., wedn. en Frangoise Cor nelia de Jonge, oud 30 j., jd. 16 Maart. Leon Franoiseus Frankevijie (van St. Jansteen), oud 27 j., jim. en Elsa Berthina Augusta de Kerf, oud 30 j., jd. Joost Goedbloed (van Biggekerke), oud 31 j., jm. en Suzanna Pleter- nella die Bruijne, oud 25 j., jd. 18 Maart. Oor- nelis Verschelldng, oud 25 j., jm.- en Catharina Cornelia den Doelder, oud 25 j., jd. 31 Maart.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3