Buitenland De burgeroorlog in Spanje LERIDA DOOR FRANCO'S TROEPEN GENOMEN. TER NEUZEN, 6 APRIL 1938. D£ WERELDTENTOONSTELLING TE NEW YOBK. De regeering heeft in beginscl besloten aan d<! Staten-Generaal voor te stellen, het subsi- die voor de Nederlandsche en de Nederlandsch- Indische deelneming aan de wereldtentoonstel- ling te New York te verduhbelen><(zoodat zal worden voorgesteld, dit subsidie nader vast te stellen op anderhalf millioen gulden. DE PBIJZEN VAN BOGGE, HAVEB EN GEBST. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Dieters betreffende het nemen van maatrege- len ter verbetering van de prijzen van rogge, haver en gerst, heeft de Minister van Econo- mische Zaken nog het volgende geantwoord: Het is den Minister bekend, dat de prijzen van rogge, haver en gerst gedurende de laatste weken lager zijn dan hij door de bestaande maatregelen heeft beoogd te bewerkstelligen. Hij moge evenwel opmerken, dat zich gedu rende dit seizoen ook een tijdvak heeft voor- gedaan, waarin de prijzen hooger waren. Het is den Minister niet bekend, dat de ver- koop van hoogergenoemde producten onmoge- lijk is. Wei is het hem bekend, dat de telers, die bedoelde granen nog in voorraad hebben, in venband met de minder goede prijzen, aar- zelen tot verkoop over te gaan. De uitvoer van mais staat, daar deze het rfbrmale transitoverkeer betreft, in geen ver- band met de onderhavige aangelegenheid. Ten slotte herinnert de Minister er aan, dat hij de heffingen op den invoer van granen op 3 April 1938 heeft verhoogd met een bedrag van 0,50 per 100 Kg. INKOMENS EN VEBMOGENS IN NEDERLAND. Van de jaarlijks door het Centraal Bureau voor de Statist; ek bewerkte statistiek der in- komens en vermogens in Nederland, is zoo juist die betreffende het jaar 1036/1937 ver- schenen. Naast de cijfers voor elk der ruim 1000 gemeenten van het aantal aangeslagenen in de inkomsten- en vermogens'belasting, het bedrag hunner inkomens en vermogens en het gemiddeld inkomen en vermogen per aange- slagene, komen hierin voor de eerste maal ook voor elke gemeente de gemiddelde be- dragen dezer inkomens en vermogens per inwoner voor. Dezelfde gegevens zijn in deze statistiek ook opgenomen voor de elf provincien, de 42 economisch-geografische groepen en zeven groepen van gemeenten naar het zielental. Door onderlinge vergelijking dezer cijfers verkrijgt men een globalen indruk van de grootere of mindere welvaart der bevolking in de verschillende deelen van ons land. Hoe sterk deze cijfers wel afwijken, moge onder meer hieruit blijken, dat 4.77 van de aangeslagenen in alle gemeenten tezamen een inkomen heeft van 5000 of meer. Te Kerkrade is dit cijfer slechts 1.06 terwijl dit voor Bussum 13.84 bedraagt. Ook folijkt, dat 11.90 van de aangeslagenen in alle gemeenten een vermogen heeft van f 100.000 of meer, terwijl dit voor Emmen het geval is met 6.02 en voor Rheden met 24.09 De hoogste en laagste gemiddelde bedragen der in de belasting vallende inko mens per inwoner worden voor de afzonder- lijke gemeenten aangetroffen in Bloemendaal en Nistelrode (resp. f 1593 en 46). Het hoogste gemiddelde bedrag der in de belasting vallende vermogens heeft eveneems Bloemen daal en wel 17.380, terwijl voor het laagste bedrag f 33 wordt gevonden. Tusschen deze uitersten bevinden zich de overeenkomstige bedragen van alle andere gemeenten en die van de in de statistiek voorkomende territoriale onderdeelen des lands. Voor deze nadere bijzonderheden zij naar de publicatie zelve verwezen. Zij zal een wel- kom bezit zijn voor ieder, die aanwijzingen behoeft omtrent den economischen toestand der bevolking in de verschillende deelen van ons land. TWEE ROOMSCHE KAMEBLEDEN NAAB NED.-INDIE. Naar gemeld wordt, heeft het bestuur der R.K. Staatspartij besloten tot de uitzending van ©en delegatie der partij naar Nederlandlsch Oast-Indie. Tot leden van daze delegatie, welike in de maaniden Mei, Juni en Juli wordt uitgezonden tot het maken van een studiereis, zijin aangeiwezen de heeren M. J. M. van Poll, lid van1 de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voorzitter van de commissde uit de Katho- lieke Kamerfractie voor aangelegenheden be treffende de gefoiedsdeelen overzee, en Mr. Fr. Teulings, le secnetaris van het bestuur der R.K. Staatspartij' en lid van de Tweede Kamer. De dielegatie zal begin Mei haar uitreis met het mn. „Dempo" aanvaarden, om begin Augustus weer in het moederland terug te keeren. Dit tijdistip van de reis is zoo ge- kozen en de indeeling ervan is zoodanig opge- steld, dat ziji de delegatie met name de ge- legenlheid biedt om het bestuur der R.K. Staatsipartij te vertegenwoordigen bij de offi- cieele viering van het j-uhileum der Indische Katholieke Partij bij gelegenheid van het 20- jarig bestaan dezer partij, op Pinksteren-1938. 'De st/udiereis zal omvatten een bezoek aan belamgrijke iplaatsen en centra op Sumatra en Java, terwijl zoo eenigszins mogelijk, ook een bezoek zal worden getoracht aan de toloeiiende missle op enkele der kleine Soenda-eilanden, met name Flores en Timor. De delegatie wordt opgedragen aan het partijbestuur uitvoerig be rapporteeren over ervaring en indrukken, welike zij tijdens deze studiereis zal opdoen. HONDERDDUIZEND GULDEN AAN VBIJWTLLIGE BIJDRAGEN. [De Vereeniging voor National© Veiligheid deelt mede, dat Maandag aan vrijwilliige bij- dtragen sedert de oprichting der vereeniging het 'bedrag van een ton werd gepasseerd. Het totaalbedrag dat bij de vereeniging is ibimnengetkomen is thans 100.620,73, waaron- der circa f 6500 aan jaarlijksche bijdragen. Voor de volgende f 100.000 worden de foijdra- gen gaarne verwacht op gironummer 287177 van de Vereeniging voor National© Veiligheid, Den 'Haag. DE LEEBLINGENSCHAAL BIJ HET LAGER ONDERWIJS Het Tweede Kamerlid Suring heeift den Minister van Onderwijis, Kunsten en Weten- schaippen een aantal schriftelijike vragen ge- steld in veriband met diens besluit om in de moeilijikste gevallen, als gevolgen der gelden- de leerlingenschaal, een voorzienang te treffen door met toepassing van het tweede lid van artikel 56 der Lageronderwijiswet 1920 een extra-onderwijizer voor Rijksrekening toe te staan. Gevraagd wordt o.m. of de Minister bereid is, indien het niet mogelijk blijlkt, met een judste toepassing van het tweede lid van arti kel 56 der Lager-onderwijswet 1920 de moei- lrjkheden te ondervangen, alsnog verbetering dier schaal te bevordieren. YBOU WEN - VREDESGAN G 1938. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende De Vrouwen Vreidesgang 1938 belooft een groot succes te worden. In1 tal van plaatsen zijn oomite's van voorbereiding gevormd, ter wijl ook het Oentraal Comite van vele kanten, ook uit het buitenland, bewijizen van instem- ming met den Vrouwen Vredesgang ontvangt. Verwacht kan idtus worden, dat het aantal deelneemsters aan deze stille demonstratie, die een uiting is van der vrouwen ernstigen vredeswil, igroot zal zijn. De spoorwegien ver- leenen alle medewerking, om het vervoer der vrouwen uit alle deelen des lands naar Den Haag zoo vlot en gemakkelijk mogelijk te maken, waarover de plaatselijke comity's alle gewenschte inlichtingen kunnen verschajffien, evenals de admiinistratie, het Centraal Vredes Bureau in Den Haag. STILZWIJGEN EN VEBWABBING. Verwarring is schrijft de N. R. Crt. een typisch kenmerk van de nederlaag. Ver- deeldheid in eigen gelederen verzwakt ook het grootste lichaam en ontneemt het de weer- standskracht. Dit zijn de twee factoren, welke op het oogenblik typeerend zijn voor de be- trekkingen tusschen de Roomsch-Katholieke kerk en het nationaal-socialisme. De uiterlijke teekenen van de verwarring, welke in de Roomsch-katholieke kerkeltjke kringen heerscht, zijn elkaar de laatste dagen snel opgevolgd. Uiterlijke teekenen, welke te meer verbazing wekken, omdat naar buiten de Roomsch-katholieke kerk altijd en ook onder de moeilijkste omstandigheden als een geslo- ten geheel heeft gestaan en steeds met de discipline, een autoritair stelsel eigen, een be- paald standpunt heeft verdedigd. Dat zulks in de laatste week niet gebeurd is, dat ook naar buiten heel duidelijk bleek, dat er ver- schil van meening heerscht, maakt de ge- beurtenissen dus nog belangwekkender. Herhalen wij in het kort den gang van zaken. Het begon met den oproep van Innitzer, waarin bepaalde dingen, door het nationaal- socialisme op maatschappelijk terrein vol- bracht, werden geprezen en de geloovigen werden opgewekt zich voor de aansluiting bij het Duitsche rijk uit te spreken. Gezien de vroegere houding van den kardinaal-aarts- bisschop Innitzer, gezien ook de nauwe ver- bindingen van de hooge kerkelijke autoriteiten met de leiders van het vroegere Oostenrijk- sche regime, was deze verklaring een verras- sing. Een groote verrassing weliswaar, maar toch nog geen verwarring. De verwarring begon echter, toen door het officieele blad van het Vaticaan werd medege- deeld, dat de verklaring van het Oostenrijk- sohe episcopaat was opgesteld zonder vooraf- gaand overleg met den Heiligen Stoel en on der uitsluitende verantwoordelijkheid van het Oostenrijksche episcopaat. Krachtiger kon men Innitzer al niet desavoueeren. Nochtans was dit eerst het begin van de verwarring, welke nog zou toenemen door een rede over politiek katbolicisme, welke het radio-station van het Vaticaan Vrijdagavond uibzond. Daar- in werd o.m. gezegd: „Het ligt niet op den weg der kerkelijke autoriteiten uitspraken te doen, waarin het succes van een regeering wordt atfgemeten en gewaardeerd. Geen ge- loovige behoeft zich in zijn geweten verplicht te gevoelen zich ibij dit oordeel (d.i. van In nitzer) aan te sluiten en er zich naar te rich- ten bij het uitoefenen van zijn politieke rech- ten. Deze adhaesie van de zieleherders aan de machthebbers van den dag moet beschouwd worden als* een gebrek aan trouw en waardig- heid". In deze, overigens voor het Vaticaan buiten- gewoon merkwaardige toespraak, werd dus op wel zeer scherpe wijze te kennen gegeven, dat de Oostenrijksche geloovigen niet gedwongen waren de zienswijze van hun aartsbisschop te volgen. De verwarring, welke hierdoor gesticht was, nam nog toe, toen bekend werd, dat in krin gen van het Vaticaan deze radiorede werd afgekeurd. Men deelde mede, dat de uitzending was ge- schied buiten medeweten van den kardinaal- staatssecretaris. Ondershands werd echter vernomen, dat de rede toch vrijwel de meening van den staatssecretaris weergaf, terwijl de spreker bekend kon zijn met het misnoegen van den Paus en van diens adviseurs over de gebeurtenissen in Oostenrijk. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat Berlijn aan den gang van zaken groot gewicht hechtte. De keten van gebeurtenis sen was daarmede echter nog niet afgesloten, Immers de dag van gisteren was hierbij van bijzonder belang, met name voor de vraag of nu ook van de Duitsche kansels af een opwekking voor het ja-stemmen zou worden uitgebracht. Bij voorgaande gelegenheden, met name voor het plebisciet in het Saar- gebied in 1935 en naar aanleiding van de herbezetting van het Rijnland in 1936, was dit wel gebeurd. Zwijgen beteekende onder deze omstandigheden dus niet alleen het aannemen van een andere houding dan het Oostenrijk sche episcopaat, maar daarnevens het afwij ken van een tot dusverre gevol'gde gedrags- lijn. Het was begrijpelijk, dat men in staats- kringen te Berlijm aan deze geste een bijzondere beteekenis zou hechten. Teekenend voor de verwarring en verdeeld- heid, welke op bet oogenblik in R.-Kath. Duit sche kringen herschen, is het feit, dat de con ference der Duitsche bisschoppen in deze aangelegenheid niet tot een eenstemmig besluit is kunnen komen. In edn kwestie, welke van zoo fundamenteele beteekenis is, kon de kerk de eenheid, welk juist nu van de grootste waarde zou zijn geweest, niet hand- haven. Den bisschoppen moest individueel de vrijheid worden gelaten om te beslissen over de geschiktheid en den vorm van een even- tueelen oproep ten 'gunste der volksstemming. Lang niet alle bisschoppen hebben van de geboden vrijheid gsbruik gemaakt om de ge loovigen op te wekken voor te stemmen. Op het moment, dat wij dit schrijven, is nog slechts de oproep van he diocees Fulda be kend, terwijl over verklaringen in andere diocesen nog niets is vernomen. De beslissing, waarvoor de bisschoppen geplaatst waren, was zonder twijfel moeilijk. Als Duitscher zullen zij. zich in hun hart ver- heugen over de vereeniging van twee Duitsche volken, als geestelijke moet het hun in hun ziel zwaar vallen een oproep te doen ten gunste van het nationaal-socialisme, waax- mede zij. zich meer dan ooit in strijd achtien. De moeilijkheid van het vraagstuk kan ech ter het gebrek aan leiding bij de geloovigen daarom niet goedpraten. De geloovigen, die steeds geneigd zijn op bet kompas van hun geestelijke herders te varen, weten niet wat zij van deze tegenstrijdige verklaringen moe- ten aanvaarden. Het nationaal-socialisme heeft het grootste succes op de kerk behaald, waarvan het heeft kunnen droomen. Waartoe zal medewerken, dat de raidorede van het Vaticaan noch in Duitschland noch in Oostenrijk door de pers bekend is mogen worden gemaakt. Hij heeft de kerk, althans in deze kwestie en voor dit oogenblik, van haar leiding beroofd; de reeds lang aanwezig zijnde weifeling is nu ook naar buiten te voorschijn getreden. Berlijn is ongetwijfeld ontstemd over het stilzwijgen van het Duitsche R.-K. episcopaat, in tegenstel'ling ook met de evangelische kerk, welke zich voor het ja-stemmen heeft uitge- sproken.. Daarom laat het zich nog niet overzien langs welken weg het zijn succes zal willen consolideeren, door welke gevoelens ook het zich daarbij zal laten leiden. Maar wel kan men zeggen, dat de kerkelijke kwes tie ih een nieuw stadium is getreden, een stadium, waarin de positie der R.-K. kerk verzwakt en die van den staat versterkt is. DE RETREKKIN GEN TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIe. In den Belgischen Senaat hebben twee spre- kers de BelgischNederlandsche betrekkingen aamgeroerd. Vos (soc.) constateerde, dat Nederland met fair play de beslissing van het Int. Gerechtshof te Den Haag in de kwestie van het Albertkanaal heeft aanvaard en spr, hoopte, dat de minister van deze uitstekende atmosfeer tusschen beide lamden zal profitee- ren om onderhandelinigen te beginnen over de vraagstukken, die tusschen beide landen han- gende zijn. De tweede spreker, Orban (VI. katholiek) sprak in denzelfden geest en uitte den wensch dat de regeering van Belgie zich met de Nederlandsche in verbinding zal stellen om de kwestie van de verhouding tusschen Ant- werpen en Rotterdam en Antwerpen en den Rijn te regelen. Hij zou een Nederlandsch- Belgische commissie de besprekingen tusschen beide landen willen zien beginnen. Minister Spaak antwoordt heden. MGR. INNITZER NAAR ROME. Kardinaal Innitzer is uit Weenen op weg naar Rome, waarheen hij door het Vaticaan is ontboden. HITLER TE GRAZ. Graz was Zondag in feesttooi. Hitler zou er spreken. Er waren meer menschen in de stad dan men ooit gezien heeftc,De wegen van het station naar het Parkhotel waren omgeven door een opeengepakte menigte. De groote locomotievenloods achter het station, welke 20.000 menschen kan herbergen, was ingericht voor Hitler's spreekbeurt, doch daar de loods nog veel te klein was om de samengestroomde menigte te bevatten, werd de rede door luidsprekers in alle hoofdstraten en pleinen weergegeven. Hitler's rede werd voortdurend door toe- juichingen onderbroken, Hij zeide o.a., dat de nood in Oostenrijk overal door de eensgezinde energie en de materieele beteekenis van een volk van 75 millioen voor goed zal worden overwonnen. Het vraagstuk van de z.g. Oos tenrijksche onafhankelijkheid, waarover in het buitenland zooveel is gesproken, heeft bij de bevolking van het land Oostenrijk slechts lachen veroorzaakt. Het is de natuurlijke meening, niet alleen van elken volksgenoot in Oostenrijk, doch van elk lid van het Duit sche volk, dat er slechts een zelfstandigheid bestaat, n.l. de zelfstandigheid van het Duit sche volk. In de Oostenrijksche provincies weet men uit eigen nood en smaad te goed, dat zelfstandigheid niet door het buitenland kan worden gewaarborgd. Tenslotte gewaagde Hitler van zijn buiten- landsche politiek van den vrede, van de vreed- zame samenwerking met Italie en over het onvoorwaardelijk vasthouden van het Duitsche volks, zinsneden, waarbij er aan het gejubel gecu einde scheen te komen. Van Maandagochtend vroeg af werd het Parkhotel belegerd door een menigte, die Hitler wilde zien en toejuichen hij zijn ver- trek. Ook langs den weg naar het station stond weer een dichte haag menschen. Hitler is per extra-trein naar Klagenfurt vertrokken, waar hij Dinsdagavond spreken zou. Na een strijd, welke langer duurde dan eerst verwacht werd, hebben Franco's troepen Zondag de stad Lerida geheel bezet. Zondagmiddag hebben de rechtschen het kasteel, in het Noorden der stad gelegen en het spoorwegstation in het oosten, ingenomen. Hun vechtwagens reden de stad binnen en bestookten de regeeringstroepen, die zich nog in de stad bevonden. Acbter de binnen- rukkende rechtsche troepen volgde onmiddel- lijk politie en civiele garde, ter handhaving van orde en rust na de bezetting der stad. In bet Noorden hielden de regeeringstroepen nog langer stand tegen de rechtsche ruiterij, welke den weg voor de vluchtelingen poogde af te snijden. In het Zuidoosten houden de regeeringstroepen de stellingen bij de dorpen Albatarrech en Montollu bezet, zonder echter tegenaanvallen te doen. De troepen van generaal Moscardo hadden reeds eerder ten Nogrdwesten van Lerida het dorp Almacellas bezet, waardoor de verbindingen met Bar- bastro, zoowel langs de straatweg als langs den spoorweg waren verbroken. Na de be zetting van Lerida veroverden de rechtschen in dit gebied nog verscheidene dorpen. Met den val van Lerida is een belangrijke fase afgesloten in het, naar alle waarschijn- lijkheid, laatste stadium van den Spaanschen burgeroorlog. Deze fase is eigenlijk begon- nen op 23 Maart, toen Franco, na eerst in den sector van Huesca te zijn opgerukt, zijn troe pen de Ebro liet overschrijden, die direct daarna de vijandelijke linies binnendrongen. De regeeringstroepen hadden ibij. Alcaniz sterke verdedigingslinies aangelegd en hadden daar reeds dagenlang stand kunnen houden. Door deze manoeuvre echter stortte hun front ineen. Op 26 Maart werd Bujaraloz ibezet. Hierna volgde de snelle opmarsch naar het Catalaansche gebied. Op 29 Maart kregen de colonnes, die bij Barbastro opereerden, contact met den rechtervleugel welke uit Sarinean oprukte. Op 1 April kregen de colonnes die uit Zuid-Aragon, via Mequinenza waren, opgerukt, eveneens contact met de andere legercorpsen, zoodat de frontlijn hier thans, behalve bij den z.g. zak ten noorden van Fraga, ongeveer een gesloten geheel vormt. De correspondent van de Times meldt uit Madrid, d.d. 3 April; Zoowel aan het front van de republikem- sche troepen bij Guadalajara als in Madrid beeft bet Maandag projectielen gehageld. Aan het front woedde een heftig artillerieduel en Madrid is anderhalf uur lang onderworpen aan een bombardement met granaten van een zwaarder kaliber dan deze gemartelde stad ooit te voren hebben getroffen. Om half zeven zomertijd, welke Dinsdag voor het republikeinsche deel van Spanje is ingegaan, toen de straten vol menschen waren, die na hun werk genoten van den prachtigen zonne- schijn, begonnen de granaten in het centrum van de stad te vallen en later in bijna alle deelen van de stad. Totale cijfers van het aantal dooden en gewonden worden niet op- gegeven. Havas deelt mee, dat de rechtsche artillerie tweeduizend granaten op de stad heeft doen neerkomen, waaronder projectielen van 15.5 cm. en zwaarder. Vooral rond het paleis van de Cortes, op het Prado, in de Granvia en in de Alcalastraat vielen de granaten neer. Een groot aantal personen werd getroffen. Tot nu toe heeft men vijftig dooden en gewonden ge- teld. Ook hebben de rechtschen Zaterdagavond, Portebou, aan de Spaansch-Fransche grens, gebomibardeerd. De toestand in Barcelona. Volgens verhalen van reizigers, die de laat ste dagen uit Barcelona zijn vertrokken, hebben zich ondanks de door de regeering gepubliceerde oproepen tot weerstand slechts 30 pet. der opgeroepen lichtingen aangemeld. De F.A.I, heeft de propaganda uitgebreid en spoort het publiek aan verraders aan te bren- gen en verdachten te ontmaskeren. Talrijke arrestaties zijn verricht. Te Barcelona vreest men, dat de rechtschen zich meester zullen maken van de electrische centrales te Tremp, die bijna 50 pet. der energie voor Barcelona leveren. Indalecio Prieto heeft .Donderdag een nota gezonden aan de vakvereenigingen, waarin hij haar vraagt de fabrieken in geval van een recht schen ajanval door de arbeiders te doen ver- dedigen. De Temps publiceert een telegram van zijn correspondent te Perpignan, waarin wordt gezegd, dat in Catalonie talrijke personen zijen gearresteerd. Onder de arrestanten zouden zich ongeveer tachtig Franschen bevinden, o.a. de Fransche consul te Tarragona, Merelo. De Fransche ambassadeur te Barcelona stelt alles in bet werk om zijn vrijlating te ver- krijgen. Het offensief der regeering in de provincie Guadalajara. Generaal Miaja, die een krachtig afleidings- offensief aan bet Guadalajara-front is begon nen, meldde, dat daar Maandagochtend fel werd gestreden. De rechtsche troepen waren gedwongen versterkingen -aan te voeren in de sectoren Ribarredonda en Saelices. Bij Moca- sillas, een sterke strategische positie, werden bloedige gevechten geleverd, waaraan door vechtwagens en ruiterij werd deelgenomen. De rechtsche luchtmacht poogde vergeefs de nadering van convooien der regeeringstroepen naar het front te verhinderen. Generaal Miaja heeft Maandagavond medie- gedeeld, dat de operaties aan het Guadalajara- front door de regeeringstroepen methodisch worden voortgezet. Hij leidt daar persoonlijk de krijgsverrichtingen. In Madrid worden de weerbare mannen door vrouwen vervangen. Bij de metro zijn tbans vele vrouwen in dienst. Volgens de correspondent van de Times levert dit offensief voor de nationalisten geen gevaar op en men verwacht niet, dat het noodig zal zijn, dat zij troepen van belangrijker fronten in de richting van Madrid zenden. Terug naar Catalonie. Uit Toulouse meldt Havas: Reeds zijn 1600 Spaansche vluchtelingen in twee treinen naar Oenbere vertrokken, terwijl reeds eerder 5440 manschappen van de link- sche troepen werden teruggezonden. Van de 6000 vluchtelingen, die in Luchon zijn aangekomen, hebben 254 gevraagd naar Hendaye te worden gezonden. Van de burgers werden 1200 opgenomen in de kampen in Midden-Frankrijk; te Luchon bevinden zich thans nog 220 burgers en 60 soldaten. Omtrent het lot van de 43ste divisie, die in de bergen bij Lentea omsingeld is, is niets bekend. De autoriteiten van Hendaye hebben den Spaanschen rechtschen autoriteiten te Irun gevraagd of zij de vluchtelingen en soldaten, die uit het door de linkschen bezette deel zijn gevlucht, willen ontvangen. Hierop is geant woord, dat geen bezwaar bestaat voor ben, die geen ernstige misdrrjven op hun geweten hebben. De Spaansche autoriteiten te San Sebastian hebben den Franschen consul aldaar toege- staan Ducoureau, den consulairen agent te Irun, die reeds sedert den len Januari j.l. ge- vangen zit, te bezoeken. Een speciale verslaggever van de Times" telefoneerde uit Luchon: Tijdens het weekeinde zijn nog eenige groepen vluchtelingen uit Arragon, meest soldaten die terugtrokken voor den nationa- listischen opmarsch, hier aangekomen. De militairen zagen er na den vreeselijken tocht over de Pyreneeen nog vrij. goed uit, maar de burgers, onder wie veel vrouwen met babies op den arm of kinderen geklemd aan haar rokken, boden een deemiswekkend schouw- spe'. Velen vielen van uitputting en honger neer. Uw correspondent heeft simds het be gin van den oorlog veel vluchtelingen over de Fransche grens 'zien komen, maar geen van alien zag er zoo uitgemergeld uit als dezen. Daar Frankrijk geen belligerentenrechten heeft toegekend aan de partijen in Spanje, konden de 5000 soldaten niet beschouwd wor den sis een leger, dat geinterneerd moest worden. Voor het eerst echter hebben de soldaten de vrije keus gekregen naar welk deel van Spanje zij terug wilden. Onder toe- zieht van een groote macht Fransche gen- darmen werd de stemming gehouden, vooraf- gegaan door een toespraak van een Spaan schen majoor, die de mannen aanspoorde naar het republikeinsche gebied terug te keeren. De stemming, welke man voor man geschied- de, duurde vijf uur. Van de 5000 soldaten bleken er slechts 200 over te willen gaan naar nationalist; sch grondgebied. Geen uur later vertrokken de eerste treinen van Luchon naar Cerbere, vanwaar de troe pen verder naar Catalonie zullen gaan. De 200 neen-stemmers bevinden zich nog te Luchon in afwachting van hun reis naar Hendaye. Uit Rome wordt gemeld, dat Gayda in de „Girnale d'ltalia" een hoofdartikel aan de naar Frankrijk uitgeweken troepen der regee ring van Barcelona wijdt. Hij. schrijft o.a.: ,.jHet betreft een nieuwe ongeoorloofde flagrante overtreding door Frankrijk van de niet-inmengingsverplichting. Men heeft reeds de eerste bewijzen dat deze actie tusschen den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Paul-Boncour, en den Sowjet-Spanjaard Negrin werd overeengekomen. Dit systeem vormt een directe oorlogs- gemeenscliap tusschen het Sowjet-Spaansche gebied en het Fransche gebied, dat een etappe wordt van het front; een etappe, waarin de strijders zich reorganiseeren, versterken en nieuwen moed kunnen scheppen. Het is in overeenstemming met de intema- tionale gabruiken, dat overloopefs naar het gebied van een neutralen staat daar direct worden» ontwapend en geinterneerd. Het is thans dus duidelijk en ondubbelzinnig bewe- zen, dat Frankrijk niet neutraal is, doch de Sowjet-iSpanjaarden achter het strijdfront steunt en aldus bijdraagt tot hun tegenstand. Men zal thans wel duidelijk begrijpen waar- om de zittinig van de Londensche niet-inmen- gingscommissie zoo rustig en stil is ver- loopen. Zij zou zich anders al te zeer moeten bezig houden met een dergelijke inmenging, welke in verschillende deelen van Europa met aandacht wordt gadegeslagen. Wedloop naar de zee. In een radiorede voor Radio Sevilla heeft generaal Queipo de Llano, naar Renter uit Saragossa meldt, medegedeeld, dat Tortiosa door de rechtsche troepen was ingenomen, terwijl de rivier Noguera in het Noorden van de provincie Lerida met succes was overge- stoken, doch blijkens een later door Reuter uit Saragossa ontvangen bericht zou dit voor- barig zijn. In het laatste bericht wordt n.l gezegd dat, hoewel de legioensoldaten, die thans near Tortosa oprukken, een kleineren afstand hebben af te leggen dan de troepen onder Aranda, zij waarschijnlijk op krachtigen tegenstand zullen stuiten. De troepen van Aranda, die Morella hebben ingenomen, zul len dan ook wellicht nog den wedloop naar de zee winnen. In het officieele rechtsche communique wordt gemeld, dat de rechtsche troepen, de samenvloeiing van de Noguera, de Begre en de Riva Gorzola bereikt hebben, Zij ver- meesterden daar een artilleriepark met een enorme hoeveelheid materiaal, terwijl zij 160 krijgsgevangenen maakten. De strijdkrachten op den linkervleugel, die langs den weg naar Boltona oprukken, heb ben verscheidene dorpen bezet, o.a. Boltana. De troepen in Aragon zijn de Noguera over- getrokken en hebben zich van het dorp Aldesa meester gemaakt. De legioensoldaten achter- volgden den vijand tot Morella. Zij maakten 300 krijgsgevangenen. Aan het front van Guadalajara werden de tegenaanvallen van den vijand afgeslagen. Het lin/ksche ministerie van landsverdedi- ging heeft in een communique medegedeeld, dat Lerida is ontruimd door de linksche troe pen; zij hebben zich teruggetrokken in stel lingen buiten de stad. Meer naar bet noorden hebben zij Cofibins, Albesa, Algerri en Alfar- ras bezet. Ten zuiden van de Ebro is de vijand opgerukt tot Mora de Ebro. In den sector Morella heeft de vijand nieuwe stellinigen bezet. In den sector Guadalajara is een aantal hoogten door de linkschen vermeesterd, de vijandelijke troepen vluchtten in wanorde. Uit wraak hebben de rechtschen meer dan duizend granaten op de stad afgeschoten. Uit Rome wordt gemeld, dat de zegevieren- de, snelle opmarsch der rechtsche troepen en Italiaansche legioensoldaten in geheel Italie groote geestdrift heeft gewekt onder volk en Zwarthemden. Zoodra het bericht werd ver nomen, dat de leigoenisoldaten, die opereeren in den sector van de Ebro, zich tezamen met de Spaansche troepen in het zicht van de Middellandsche Zee bevonden, werden te Rome en in de andere centra des lands door volk en Zwarthemden optochten geimproviseerd, die met muziek en vlaggen door de straten trok- ken en juichten voor Italie en het rechtsche Spanje, den Duoe, Franco en de legioensolda ten, die aldus meldt het Ag. Stefani op Spaanschen grond ,,de hoogste rechten der beschaving van Rome handhaven." BELASTING NAAR INKOMEN EN VERMOGEN. De Rijksomtvangier verzoekt ons te bench- ten, dat eind dezer week wordt begonnen met het vervolgem der aanslatgen Inkomstenbelas- ting 1937-38, igedateerd in Januari 1938, waar- op nog niet twee-vijfde deel is aangezuiverd. OMHOOGGE V AREN. Tijdens de vaart op d Wester-iScbeide is het op weg naar Dordrecht zijnde m.s. ,,Verande- ring" op de plaat van Baarland omhooggeva- ren en blijven zitten. Eerst den volgenden mor- gen is het schip met behulp van de sleeplboot ,,Holliand" weer vlot getrokfeen. De „Veranderinig" heeft oogensohijnlijk geen schade ibeikomen en heeft dan ook de reis voortgezet. BENOEMD. Met ingang van 4 April is benoemd tot op- zichter bij den Provincialen Waterstaat van Noord-Hollanld, met stamdplaats Haarlem, de heer M. E. Padmos. EXAMEN VOOR HET MIDDENSTANDS- DIPLOMA HANDELSKENNIS. In antwoord op het tot den Minister van Economische Zaken gericht verzoek, ontving de Kamer van Koophandel en Fabrieken van den Minister bericht, dat, bij voldoende deel- neming, gelegenheid zal worden gegeven om in Zeeuwseh-Vlaanderen aan het examen deel te nemen. Zooals wij reeds in ons nummer van Vrijdag j.l. mededeelden, zal dit examen te Ter Neuzen worden gehouden. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Beroep op de Kroon inzake begrootiiig. In de gisteren gehouden vergadering waren alle leden aanwezig. Ingekomen was een bericht van Ged. Staten dat de bouw van het gemeentehuis aan de laagste inschrijvers kan worden gegund, mits het toezicht tijdens den bouw zoo goed moge lijk zij, en het verschil tusschen de raming en de aannemingssom althans gedeeltelijk zal worden aangewend voor verschillende ver- beteringen, zooals het gebruik van een goede kwaliteit gevelsteen, een betere behand«ling van de balklaag en vloeren en een minder sober© afwerking van de raadszaal, en overleg gepleegd wordt ter zake van den aankoop van het materiaal met de Provinciale Zeeuwsche Schoonheidscommissie. Burg, en Wetb. be- richten, dat de gunning inmiddels bad plaats gevonden, en voor het overige rekening zal worden gehouden met de wenken van Ged. Staten Ged. Staten van Zeeland, gaven in over- weging, dat getracht zou worden, enkele lee- ningen die geeombineerd waren, geplaatst te krijgen met een looptijd van 5 a 10 jaar, tegen een rentevoet van 2% a 3 Ten aanzien van dit schrijven bleek er een misverstand te bestaan, aangezien de heer C van Bendegem meende, dat de bedoelde leening, dan ook in den tijd van 5 a 10 jaar zou moeten warden afgelost, hetgeen juist tegenovergesteld was aan de bedoeling, waar- mede het besluit tot het combineeren van deze leeningen was genomen. Nadat hij was ingelicht, dat zulks niet het geval was, aan gezien na afloop van deizen termijn nader overleg zou moeten worden gepleegd omtrent het opnieuw sluiten, dan wel voortzetten der bestaande leening, hetgeen thans voor de gemeente een direct voordeel beteekent, doch wat in de toekomst, bij stijgimg van den rentestand, even goed op nadeel kan uit- loopen, werd dit schrijven aangenomen voor kennisgeving. Burg, en Weth. zullen omtrent de mogelijkheid van het leenen der gelden tegen een der genoemde percentages een on- derzoek instellen en te zijner tijd met voor- stellen bij den raad komen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2