Ter Neuzensche Courant Binnenland De burgeroorlog in Spanje Buitenland Maandag 4 April 1938 No. 9743 TWEEDE BLAD VAN C ANTIEKAARTEN EN RETOUR-VACANTIEKAARTEN. belgie wil onze aardappelen WEREN. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen. VAN HOFJAGER SPEK MOET NOG STEEDS RUST HOUDEN. Naar gemeld wordt is hofjager Spek nog steeds met zoover hersteld, dat hij zijn werk kon hervatten. De hem behandelende genees- heer heeft hem voorloopig nog rust voorge- schreven. DE VRIJWILAIGE BIJDRAGEN VOOR DE LANDSVERDEDIGING. E>e Minister van Defensie deelt mede, dat hem van verschillende zijden voorstellen be- rei'ken om in verband met het binnenkomen van vrijwilige bijdragen voor de versterking van de landsverdediging tot een organisatie te komen die ter zake coordineerend en aanmoe- digend kan werken. Een dergelijke bemoeienis ligt echter niet op den weg van den Minister, maar is een zaak van particulier initiatief. Het totaal der ontvangen bijdragen was Vrijdag gestegen tot 61.302,73%. GEEN GARNIZOEN TE AMSTERDAM? iDe correspondent der N. R. Crt. te Amster dam schrijft: De kansen op het verkrijgen van een garnizoen schijnen voor Amsterdam vrijwel verkeken te zijn. De moeilijkheid, die wel haast een onmogelijkheid is geworden, blijft liggen in de bezwaren, welke de lucht- scheepvaart van de vestiging van een oefen- terrein voor het luchtafweergeschut zou on- dervinden. Mien neemt aan, dat een cirkel met een straal van 25 K.M. uit het middelpnnt van Schiphol gelegen, vrij moet blijven. Dat is dus een af stand van maar vijf minuten vliegen, uitgaande van de snelheid van gemiddeld1 300 K.M. per uur voor venkeersvliegtuigen. Slechts een kleine sector, die van het luchtverkeer met Texel, zou vrij blijven, maar dit blijkt onvol- doende voor het vinlden van een oplossing. Men vestigde er onze aandacht op, dat het in deize geen verschil van meening betreft tus- schen de gemeente Amsterdam en Defensie, maar tusschen Defensie en Waterstaat, onder welk laatste departement de burgerlijke lucht- scheepvaart ressorteert. Onder deze omstandigfheden wordt het waar- schrjmlijk, dat er te Amsterdam geen garni zoen komt. Voor een garnizoen in de gewone beteekenis van het woord schijnen er hier ter stede geen geschikte oefenterreinen aanwezig te zijp. noeh aan te leggen. DE DEKKING VAN DE DEFENSIE- UITGAVEN. Aan de memorie van antwoord aan de Tweed'e Kamer inizake het wetsontwerp tot tijdelijke voonziening tot versterking van de opbrengst van de inkomstenbelasting en van de dividend- en tantiemebelasting tot gedeel- telijke dekking van uitgaven voor de defen sie, is nog het volgende ontleend: De nieuwe uitgaven, waarvoor thans dek king moet worden gevonden, hebben dan be- trekking op de vergrooting van het contingent, de verlenging van den eersten oefentijd, de modemiseering van het materieel der weer- macht, de meerdere aantaouwkosten voor de marine, alsmede de meerdere uitgaven voor exploitatie en vervanging in verband met een en ander. Deze uitgaven zullen naar raming beioopen voor 1938 f 17,4 millioen voor 1939 f 25,9 mil lioen, voor 1940 f 33,1 millioen, voor 1941 f 41.1 millioen en voor 1942 f 43.2 millioen. Indien nog meer uitgaven noodzakelijk blijken, zullen deze hieraan nog moeten worden toegevoegd. Men kan zomder overdrijving constateeren, dat het als een eerezaak voor ons geheele volk moet worden beschouwd er voor zorg te dra- gen, dat de extra-lasten, welke de bijzondere intemationale toestanden thans in het belang van ons volksbestaan noodzakelijk maken, ook worden opgabracht. De gedachten van den Minister gaan op grond van deze overweging in de richting van een afzonderlijke financie ring van de bedoelde uitgaven door middel van een nationaal defensiefonds. Aldus zou voor de financiering van deze voor het geheele volk hoogst belangrijke zaak een vorm kunnen wor den verkregen, welke een ieder in staat stelt zich daaromtrent een volledig oordeel te vormen. Om het noodzakelijk evenwicht tot stand te brengen overwe-egt fte Minister een verhoo- ging van het percentage der omzetbelasting, eventueel nog aangevuld met een matige ver- hooging der personeele belasting. Nu voor 1938 gerekend moet worden op een extra-uitgaaf wegens de vervroeging van de verlenging van dien eersten oefentijd, waartoe dezer dagen werd ibesloten, overweegt de Mi nister een sipoedige indiening van de voorstel len betreffende de nog te treffen belastmg- maatregeten, opdat deze nog voor een deel ten bate van den dienst 1938 zullen kunnen sitrektoen. Intake het voorgestelde noodoffer in den vorm van een heffing ineens, sluit de Mimster zich aan bij de meening van andere leden, die van oordeel zijn, dat dit voorstel om verschil lende redenen moet worden afgewezen. Al moge voor de toe'komst het financieele aspect der rijksfinancien weinig rooskleurig zrijn een zoo radicate en, gezien den aanzien- lijken teruggang in het nationaal vermogen en inkomen als gevolg van de laatste crisis- periode, zoo hard'en maatregel, welke boven- dien tal van oeconomisch ongewenschte reper- cussies ten gevolge zou hebben, acht hij ondei de huidige omstandigheden volkomen onaan- nemelflk. De spoedige indiiening van de aanvullmgs- begrooting voor defensie zal zooveel mogelijk worden bevorderd. In (het algemeen kan de regeering wel mee- gaan met de geuite gedachte, dat een verbete- rinig van's lands financieelen toestand te ver- wachten is van een toeneming van de bedrij- vigheid. Overigens vestigt zij er in dit verband nog de aandacht op, dat ook deze defensie-uitgaven hetzij direct, hetzij indirect de bedrijvigheid hier te lande zullen stimuleeren en dientenge- volge de wenkloosheid zullen verminderen. Reeds aanstonds nadat de noodzakelijkheid van versterking van de defensie was gebleken, heeft de regeering aan het denkibeeld van een weerbelasting haar aandacht geschonken. Zij heeft echter na bestudeering van het in 1915 ingediende, doch later ingetrokken ontwerp van wet tot heffing van een weergeld en van de wijze waarop het denkbeeld in enkele an dere landen, met name in Duitschland en Zwit- serland, is uitgewerkt, van toepassing van dat denkbeeld moeten afzien. DE GEBRUIKSMOGELIJKHEID VAN DE BINNENVLOOT. In opdracht van het elfde Binnenscheep- vaartcongres, dat op 10 en 11 Juli 1936 te Scheveningen is gehouden, werd een commissie benioemd, welke tot taak had een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot vergroo ting van de gebruiksmogelijkheid van de bin- nenvloot en eventueele beperking van de ton nage en wat daarmede verder verband houdt. In haar rapport, dat thans is gepubliceerd, spreekt de commissie als haar vaste overtui- ging uit, dat de onder velerlei benamingen ge- heven binnenscheepvaartrechten in tal van ge- vallen fniuikend zijn voor de binnenscheep- vaart, vooral in haar concurrentie met andere vervoermiddelen. De commissie acht het zeer gewenscht, dat het centrale toezicht op de scheepvaarthef- fingen wordt versterkt. Zij beveelt hienvoor een regeling aan, waarbij deze taak wordt opge- dragen aan een door de Kroon te benoemen zelfstandige commissie van deskundigen. Deze permanente commissie zou dan eerst van, iedere binnenschee,pvaartheffing moeten onder- zoeken, welk gedeelte daarvan als te hoog of ongeredhtvaardigd moet worden beschouwd en voorts de Kroon van advies hebben te dienen bij de periodieke beoordeeling van alle binnen- scheepvaartheffingen. Opheffing der evenredige vrachtverdeeling zoo wordt opgemerkt zal de gebruiks mogelijkheid van de binnenvloot bevorderen door soepeler, passieve politiek. De bestaans- mogelijkheden zullen voorts toenemen, wan- neer de vaarwegen zoodanig worden ingericht, dat het waterverkeer sneller kan geschieden dan thans veelal het geval is. De noodtoestand, waarin de binnenscheep- vaart verkeert, wordt verergerd door de on- geregelde toestanden, welke in het Nederland- sche vervoerwezen bestaan. De commissie acht het gewenscht, dat er vanwege (de Regeering een onderzoek wordt ingestel'd, waabbij de tarievenpolitiek der Nederlandsche Spoorwegen wordt getoetst aan foedrijfs-economische foeginselen. Al zullen door de genoemde maatregelen de bestaansvoorwaarden voor de binnenscheep- vaart verbeteren, men mag toch niet verwach- ten, dat daardoor de geheele binnenvloot rede- lijke bestaanskansen zal krijgen. Vooral in de lagere tonnageklassen zal er een aantal sche- pen te veel zijn, zoodat voor deze groep sa- neeringsmaatregel-en het meeste noodig zijn. Aangezien zorgvul'dig moet worden ver- meden, dat het Nederlandsche deel van de Rijnvloot in de saneering wordt betrokken, mag d'e grens naar het oordeel der commissie niet hooger dan 200 ton worden gesteld. Deze grens is echter voldoende hoog om een be- langrijk en zeer noodlijdend deel van de bin- nenvaart eenigszins te helpen. Als eenig bruikbaar middel tot saneering beveelt dle commissie aan de beperking van de binnenvloot door uitkoop van daarvoor in aan- merking komende schepen. Deze maatregel moet worden gecombineerd1 met een regeling om de oudere schippers, die uitgestooten wer- den, blijvend te helpen. Aan uitkdopsom zou een levenslang matig ouderdomspensioen kunnen worden toegekend Dit pensioen zou door een op te richten stich- ting kunnen worden geregeld. Als eerste en meest urgente maatregel dien.t de invoer van buitenlandsche inzouderheid van Ned. aardappelen bij miristerieel decreet te worden sto,pgezet. Er werd in de vergadering op gewezen, dat er op het oogenblik in Belgie nog aanzienlijke hoeveelheden aardappelen liggen. De prijzen varieeren van 15 tot 35 fr. al naar de maat en de kwaliteit. De hoeveelheid is z66 groot, dat een belangrijk gedeelte ervan als veevoe- der gebruikt zal moeten worden. In de handelsovereenkomst met Nederland werd voorzien, dat ingeval de prijzen op de Belgische markt beneden fr. 40 zoud'en dalen, de invoer uit Nederland mocht worden stop- gezet. De onmiddellijke sluiting der grenzen voor den invoer van consumptie-aardappelen is dan ook urgent naar de meening van deze katholieke parlementsleden. Daar voor het overige de geest der Nederlandsch-Belgische handelsovereenkomst niet in overeenstemming is met de algemeene beschouwingen, die door de Katholieke landbouwgroepen van Kamer en Senaat naar voren zijn gebracht, vragen deze groepen cp de meest nadrukkelijke wijze, dat de Belgisch-Nederlandsche handelsover eenkomst binnen den kortst mogelijken ter- mijn zal worden opgezegdi. Ook dit jaar zullen de gewone vacantiekaar- ten bij de Ned. Spoorwegen geldig zijn van 1 Juli tot en met 15 September. Bovendien zul len, evenals het vorige jaar, doch thans van 4 Juli tot en met 15 September, op vier week- dagen, n.l. van Maandag tot en met Donder- dag, z.g. retourvacantiekaarten worden uit- gegeven, die voor de terugreis ook den volgen- den dag geldig zijn. De reis op deze kaarten kan aangevangen of geeindigd worden (zoowel heen als terug) op een station onderweg. Kinderen beneden tien jaar betalen, zoowel met gewone als met retourvacantiekaarten half geld1. TWEEDE NASLEEP VAN DE „DETERDING-ENVELOP". Ingrypen van Minister Steenberghe. Zooals men weet, had de firma Gebr. De Wijze te Ouyk zich in de eerste helft van October 1936 tot d'e Veehouderijcentrale ge- wend met de mededeeling, dat zij gedurende een aantal weken 1500 varkens per weex kon exporteeren naar Zwitserland voor inkoop 3b cents per kilo levend gewicht. Zij onderhan- delde daarover te Den Haag met den onder- directeur der Veehouderijcentrale, den heer Oonk (die sedertdien is afgetreden en zijn functie van procuratiehouder der firma Zwa- nenberg te Oss weer heeft ihervat). De transactie, schrijft het Haridelsblad, werd door de leiding der Centrale practisch onmo- gehjk gemaakt; de firma mocht slechts twee wagons (dus 80 varkens) exporteeren, doch tegen den toen geldenden marktprys van 40 cents en dan moest bovendien de factuur door dte Centrale zelf worden uitgeschreven ten name van den Zwitserschen afnemer. De zaak p-ing* ook niet door. De Deterding-envelop" bracht later aan het licht, dat nadien door of via de firma Zilversmid en Pinto duizenden varkens naar Zwitserland zijn uitgevoerd, echter met voor 40 doch voor 34 en 32 cents per kilo, be- navens nog vier kilo korting per varken Bovendien stond de „verdwaalde factuur niet op naam van den Zwdtserschen kooper maar op dien van Zilversmid en Pinto. Uit deze enveloppe zijn twee vordenngen tot scha- devergoedingP tegen de Veehouderij-centrale °nStadeneerste plaats een van Dr. Deterding. Deze kreeg naar ons blad bleek promp f 112.000 uitbetaald. In de tweede plaats een vordenng van Gebr. De Wijze wegens gemaakte onkosten en ge- derfde winst. 0,„OT, Wij vememen thans, dat Minister Steen berghe persoonlijk in deze aangelegenheid heeft ingegrepen en ook aan de firma De yze een belangrijk bedrag heeft aangeboden Ook de merites en consequences van dit geval in zijn samenhang met andere feiten en officieele verklaringen, zullen wij dezer da^en uitvoerig terugkomen, vervolgt het blad. Ge- noeg zij thans vast te stellen, dat ^n m Den Haag klaarblijkelijk, zij het ook in alle stilte, de befaamde varkensaffaire, het koste wat het wil wenscht te liquideeren. Naar onze wyze van zien echter vordert het algemeen belang dat deze liquidatie zich in de meest volstrekte openbaarheid1 voltrekt. De correspondent van het Handelsblad te Brnssel meldt: De actie, die sedert eenigen tijd door de Bel gische tuinders en importeurs wordt gev°erd, om tot een beperking of zoo mogelijk tot een algeheel verbod van invoer van aardappelen, fruit en groenten te komen welke actre, naar men weet, hoofdzakelijk gencht is tegen den invoer uit Nederland - heef t thans ook in parlementaire kringen weerklank De katholieke landbouwgroepen van Kamer en Senaat die een onderdeel vormen van de groote' katholieke fracties in het parlement. hebben een vergadering king van den noodtoestand waann de Belgi sche land- en tuinbouw verkeert Men was het er over eens, dat een perma nente tolbescherming zoo noodf ^an£?nVUen met een complex van contmgenteenngen en licentierechten dringend n«odcf;k^iJ' de hinnenlandsche markt als afzetgeb d de inheemsche landbouwproducten te reser- veeren. Een dergelijke beschenmmg drnnt ge- naard te gaan met een rationeele export- politiek, waarbij de belangen van de lan®0^" producenten. even krachtdadig behartig nen te worden, als die van de nyVerheid. EXTRA HULP AAN WERKLOOZEN. De Minister van Sociale Zaken heeft, zooals in ons vorig nummer gemeld, in overleg met den Minister van Economische Zaken, een cir culate gezonden aan de gemeentebesturen be treffende extra hulp aan werkloozen 1938. Blijkens d'ezen omzendibrief zal, evenals voor het afgeloopen dienstjaar, ook voor 1938 extra hulp aan werkloozen kunnen worden verstrekt in den vorm van dekking, kleeding en schoeisel. Voor deze steunverleening komen in aan- merking de aribeiders, die hetzij uitkeering ge- nieten ingevolge een steunregeling, hetzij hij een gesubsidieerde werkverschaffing zijn ge- piaatst. Tevens komen hiervoor in aanm-erking de kleine grondgehruikers, die kunnen worden gerangschikt onder de zg. b- en c-groepen. Werkloozen, die uit een werkloozenkas trek- ken, kunnen, indien en voor zoover zij daaraan dringende behoefte hebben, eveneens voor de hierbedoelde extra hulp in aanmerking komen. In het algemeen zullen slechts die kastrekkers voor extra hulp in aanmerking komen, die kas- bijslag ontvangen of steun zouden genie ten, indien zij geen kasuitkeering ontvingen. In aansluiting o,p een vroegere circulate merkt de Minister nog het volgende op: De steunverleening b. is een vonm van extra hulp afhankelijk van de individueele behoef- ■ten, en niet een aanvull-ende steun, waarvan ieder, daarvoor in beginsel in aanmerking komend gezin, een evenredig aandeel toekomt. Aangezien nu deze behoefte aan extra hulp over het algemeen grooter zal zijn naarmate het gezin grooter is en de inkomsten geringer zijn, is de b-steun in de eerste plaats bedoeld voor de grootste geZinnen, waar tengevolge van langdurige werkloosheid of langdurige oeconomische bedrijfsmoeilijkheden, mede ge- let op bijzondere omstandigheden als ziekte, gezinslnkomsten enz. met betrekking tot het aanschaffen van kleeding, d'ekking en schoei sel, zoodanige achterstand is ontstaan, dat ver- strekking van extra hulp noodig is. Voor ieder geval afzonderlijk zal de be hoefte door middel van huisbezoek moeten worden vastgesteld. Hieilbij wordt opgemerkt, dat bij de beoordeeling van deze behoefte geen rekening mag worden gehoudten met de spaar- regeling voor b-steun. Evenals het afgeloopen jaar toehoudt de Minister zich het recht voor, den b-steun ge- heel of gedeeltelijk niet in geld, doch in natura te verstrekken. Er dient op te worden gelet, dat de goede- ren, welke worden verstrekt, voor zooveel mogelijk, zijn van Nederlandsch fahrikaat. De afwijking van de vastgestelde limieten, al hebben, daarbij niet louter politieke facto- rien den doorslag gegeven, is daarom gestaf- feld. Amerika wenscht hehalve de tonnage ooik het kaliber van het geschut boven de ge- stelde limieten uit te breiden. Dit is het land, dat de grootste Pacific-belangen heeft en geen interesse voor de Europeesche wateren. En- geland, dat in beide deelen van de wereld be langen heeft, wil wel de tonnage, maar niet het kaliber vergrooten. Terwijl ten slotte Frankrijk, welks Europeesche belangen over- wegen, zijn houding wenscht te bepalen over- eenkomstig de reactie van de continefitale Europeesche mogendheden op de besluiten van Engeland en de Vereenigde Staten. Met andere woorden, vinden Duitschland, Rusland of Italie in de genomen besluiten aanleiding om even eens met den bouw van grootere schepen aan te vangen, dan zal ook Frankrijk volgen. Frankrijk wil dus om het zoo te formuleeren, een Europeeschen standaard volgen, Engeland volgt echter een twee-oceanen-standaard, ter wijl de Vereenigde Staten een Pacific-Stan- daard volgen. De moeilijkheid, welke een ieder zal begnj- pen, is uiteraard, dat een oorlogsschip geen aan plaats gehonden object is. Men kan met de beste bedoelingen een scbip bouwen voor het gebruik in den Pacific, dit neemt toch niet weg, dat het in geval van nood evenzeer elders kan worden gebruikt. Dit geldt uiteraard in het hijzonder voor Engeland en daarom heeft de Engelsche uitbreiding dan ook wel degelijk beteekenis voor landen als Italie en Duitsch land. Geleid door de gedachte de overschrij- dingen van de limieten te beperken, heeft Engeland het geschutskaliiber niet vergroot, in de hoop, dat wellicht de andere landen hier- in aanleiding zullen vinden om maar niet te reageeren. Terwijl anderzijds in den Pacific het nadeel van het kleinere geschut niet zoo evident behoeft te zijn, dan dat het wel op- weegt tegen het voordeel van het door de politiek geboden compromis. De viootkwestie zal na deze mededeelingen onderwerp van bespreking tusschen meer lan den worden. Het verlangen bestaat om zoo veel mcgelijk het vlootverdrag in stand te houden. Daarom wenscht men ook de afwij1- kingen van de oorspronkelijk opgestelde limie ten vast te leggen en in gemeenschappelijk overleg tot een minimum te beperken. Men kan slechts hopen, dat deze opzet zal slagen. Het was noodzakelijk, nu Japan ver der wil gaan, de bestaande verhoudingen niet te verstoren. Dit komt aan den vrede in de geheele wereld ten goede. Maar evenzeer pro- fiteeren alien, indien het mogelijk hlijkt al- thans een minimum aan beperking in stand te houden. DE POSITIE VAN MIKLAS, SOHUSCHNIGG EN DE HABSBURGERS. Van officieuze zijde te Weenen wordt ge- melld: tHet feit, dat den vroegerem Oostennjkscihen toondskans'elier Schuschnigg, die zich nog steedls ophiouldt in zijn paleds, het slot Belve dere. (bet hem toelbehooremde radiotoestel werd gelaten, heeft Tsjedhiisdhen bladen aan- leiddbg gegeiven tot de bewerinig, dat Schuscb- niigg gediwongen worldt de tegen hem gerichte nedevoerimgen van Duatsdhe aeniders aan te hooren. Volgens bedoelde kringen kan hiervanj geen sprake zijn. Schusdhnigg scbijint veeleer de hem geboden gelegeniheid zich op de hoogte te stellen van de dagelijiksche gelbeurtenissen rijkelijlk te baat te nemen, daar hij zijn radio vaak aan zet. De vroegere borudspresident, Miklas geiuet volgens deze kringen. ook nog volledi'ge vrij- hedd van beweging in zijn woninig in de Rajdetzkystraat, zoowel als daar buiten. Daar hij tot nu toe van dit recht uit te gaan geen gelbruik heeft gemaakt, dodh veel- eer in. zijn wondng blijft, is in overeenstem ming met zijn ei!gen wemschen. De in omloop gebrachte berichten over de intoeslagneming van de onroerenldte goederen der Haibslburgers in Oostenrijk, worden on- juiat genoemd. DE VLOOTBOUW. Wat reeds eenigen tijd in de lucht hing, is nu schrijft de N. R. Crt. ook formeel bekend gemaakt. Engeland en de Vereenigde Staten zullen gebruik maken van een bepaling in het vlootverdrag van Londen, volgens welke de verdragsluitende partijen het recht hebben om van de gestelde hoogste limieten voor linieschepen af te wijken, indien landen, welke niet bij het verdrag zijn aangesloten, schepen, welke de gestelde limiet overschi ij- den, bouwen. Daartoe zijn dezer dagen de for- meele nota's uitgewisseld, welke het resultaat zijn van de vlootbespre'kingen, welke kortge- leden zijn gehouden en waarover het diepste stilzwijgen is bewaard. Het standpunt, dat bij deze besprekingen is ingenomen, kan men het beste omschiijven als te hinken op twee gedachten. Eenerzijds de wensch aan de beperking van de wapening nog zooveel mogelijk vast te houden, gelijk ook Chamberlain deze in zijn jongste groote rede nog heeft verdedigd, anderzijds de wil om on der geen beding toe te staan, dat landen, welke geen partf zijn in de vlootovereenkomst van Londen, van de daar aangenomen beperkingen gebruik zouden maken om hun relatieve kracht te versterken. Het zijn deze gedachten ge- weest, welke de besluiten van de vlootbespre- kingen beheerscht hebben, welke besprekingen noodig waren geworden, nadat Japan gewei- o-erd had inlichtingen over zijn vlootbouw te verschaffen. Inilichtingen, welke gevraagd waren, omdat er in Engelsche en Amenkaan- sche marinekringen op grond van mlichtmgen en aanwijzingen ernstige vermoedens waren gerezen dat Japan schepen op stapel heeft staan welke niet vallen binnen de limiet, ge steld in het Londensche vlootverdtag, dat Japan niet geteekend heeft. Echter willen de partijen, welke thans de veilig'heidsclausule van het vlootverdrag in werking hebben gesteld, er naar streven zoo veel mogelijk van dit verdrag in stand te hou den en de afwijkingen naar vermogen te be perken Vandaar dat men hoopt de genomen beslissingen regionaal te kunnen beperken. Het beleid, dat voor oogen staat, is een poging om eenerzijds in den Pacific de bestaande ver houdingen tusschen de sterkte van de vloten van Engeland, de Vereenigde Staten en Japan niet te doen verbreken, maar anderszijds te "voorkomen, dat de vergrooting van tonnage en kaliber aanleiding zou zijn voor de Euro peesche staten om aan deze uitbreiding deel te nemen. JAMMERLIJKE TOONEELEN AAN DE SiPAANSDHFRANSCHE GRENS. Aan de Engelsche en Fransche bladen worden, schrijft het Handelsiblad treffende fcijizionlderheKkn gemeM omtren/t den pliotselin- gen sfcroom -van vluidhtelingen burgers zoo wel als miilitairen 111e uit Katalonie de Fransdhe grens hebben oversdhreden. Zullen de militairen worlden teruiggestuurd De Matin" weet te vertellen, dat er Vrijdag- avonid in het station van Bagneres-de-Dudhon een trein met 1900 linksdhe miiliitiesoldaten geredd. stond om naar Bercelona te word^en teruggeizonden, maar dat het vertrek werd opgeschort op een uit Parijs ontvangen in- structi.e. Baigneres-de-Duchon, de badplaats in de Pyreneeen, op slechts enkele kilometers van de Spaanscihe grens gelegen, biedt zooals gemeld onderdak niet alleen aan duiizen- den burgers, maar ook de owerblijfgelen van Generaal Gallons tiende legeroorps. Het ver- eorgen der gewonden en het verplegen der ziefcen stelt de hoogste eischen aan het ge- meentebestuur. Jhtuisisdhen zijn tal van dok- toran en verpleegsters naar Ducihon ver- brio'kken ten einde huip te bidden. Tot de in Duchon aamgekomen mildtaiire lei- ders behooren generaal Gallo zelf, de 35- jarige commandant van het tiende leiger- corps, verschelldene andere legeraanvoerders, dr,ie Russische officieren en 3000 .man van de 21ste divisie, welke deel uitmaakte van het tiende legercorps. De generaal verfclaarde, dat hij met een deel van de 3>lste divisie van de rest van zijn leger was afgesneden. Hij stond voor het aiternatief: door de vliegtui- gen te worden uitgemoord of naar Frankrijk uit te wijken. Alle wegen naar het oosten waren afgesneden en de bergweg naar de grens was de eenige, die nog open was. Sinds 24 Maart waren zijn troepen dag en nacht zender ruistpoois in actie gieiweest. Zij leden onteettende verliezen en hadden geen contact meer met het ministerie van oorlog in Bar ce- lona. Levensmiddelen en munitie bereiktsn hun slechts met moeite. Aan het front van 'Huesca stond generaal Galilio tegenover een colonne Italianen, Moo- ren en legionnaires. Gedurende 24 uur onder- giingen zijn troepen het schrikkelijkste hom- bardement van geschut en vliegtuigen. Gra- nait'en en bonnmen decimeerden de gelederen. ,,Elen voor een werden onize machinegeweren vernield," zoo vertelde de generaal, ,,en twee onizer beste brigades werden als het ware weigigeivaaigd. Een deride brigade werd gezon den cm de po.sdtie aan de Cinca te verdedigen en van dat moment waren we alleen op de frontlinie. De generate staf gaf ons order terug te trekken. Wij begonnen in de rich- ting van Baribastro te wijken, doch werden nooiidlwiaarts gestuwd. Wij, poogden ons te h-:rstelle.n door bezit te nemen van een berg- tcp, varjwaar wij ons in het hart der bergen koriden. nestelen om een guerilla te voeren. Wij warden daarin veirhinldieird door een snelle beweging van den vijard en moesten gestadig teruigtreikken totdat wij de Fransche grens overschreden. De luchtmacht bleef onzerzijds in gebreke. Wij zagen geen een van onze vliegtuigen gedurende den strijd, llntusschen blijiven de berichten uit Parijs molding maikerf van de aankomst van vluch- telingen in Zuad-Firankrijik. De meesten van hen verlkeeren in alleirlbedrtoevendsten toe- stand; zij hqbben ontizettende onttoeringen ge- ledien tijdens hun tocht over de besneeuwde wqgen. Veten zijn onderwag ingestort en moesten aan, (hun lot worden overgelaten. Een jajmmertijk schouwispel, dat slechts den wenscfh dloet opkomen dat deze verschrikking (het spoedig einde van den burgeroorlog moge beteelkenien. De stad, die niet kan worden gebombardeerd. Er blijkt een Spaanscihe stad te zijn, vlak bij het oorloigstiooneel, die door Franco's vlie- gers zorgvuldiig (wordt ontziien. Deze stad heet Llivia en Ibevindt zich vlak Ibij Puigcerda, maar zij is geheel door Fransch grondgelbied omgev'en. Zij is als 't ware een eiland in Frankrijk en door een weg van twee K.M. lengte met Puigcerda veribonden. Daze eigenaardige toestand dateert uit de zewentiemde eieuw, toen Spanje er krachtens het z.g. Verdrag der Pyreneeen in toestemde 33 dorpen aan FrEinkrijk af te staan. Aaravan- kelijk behoorde ook Lilivia daartoe, maar de Spanjaarden beweerden dat Llivia geen dorp, doch een stad was, en Llivia bleef Spaansch. Het gewlg is dat vliegtuigen, wilde zij Llivia bomlbardeeren, over Fransch gebied zoulden moeten vliegen, hetgeen natuurlijk tot complicaties zou leiden1. De politde in Livm bestoat uit een chef en drie man; het aantal bewoners bedraagt eenige honderden. Het is nu wat voter ge worden, nu er vluehtelingen binnen stroomen. Maar overigens bewaart de stad haar kalmte, want haar ,,ikan toch niets gsbeuren1". De strijd om Lerida. Vrijdagmiddag, om 13 uur 20, zijn de op- standelingen doorgedrongen tot de eerste hui- zen van de buitenwijken van Lerida. Zij heb ben deze huizen bezet. De regeeringstroepen verdedigen de stad tot het uiterste. Krijgsgevangenen hebben verklaard, dat Campesino, dien veten dood waanden, thans in Lerida is en gezworen heeft, de nederlaag van Teruel te w.reken. Zij, bevestigden ook, dat het slot van Lerida versterkt is en dat daar zeer lang tegenstand zal worden geboden. Eenige afdeelimgen opstandelingen zijn in Lerida in de val gelokt en hebben daarbij zware verliezen geleden. Ooggetuigen verhalen, hoe Donderdagmid- dag een colonne de stad naderde zondei op tegenstand te stuiten. Desalniettemin rukten de opstandelingen slechts met de grootste voorzichtigheid op. In de stad hadden de ver- dedigers zich echter, gewapend met handgia- naten en mitrailleurs, verborgen. Bovendien konden zij uit verborgen artilleriestellingen alle belangrijke straten en pleinen met snel- vuurgeschut bestrijken. Ze hadden bevel gekregen, zich bij den m- tocht der opstandelingen volkomen stil te hou den en pas op een afgesproken teeken aan te vallen. Spoedig daarop reden veertig of vyftig tanks de stad binnen. In volkomen rust en orde kon den zij de hoofdstraten binnenrijden en stellin- gen betrekken. Eenige tanks keerden om :n brachten de infanterie bericht, dat de stad ontruimd was. Daarop trOkken ook afdeelin- gen infanterie de stad binnen en tezelfder tijd vlogen eskaders gevechtsvliegtuigen bo-, en Lerida. Nog zweeg het af weer geschut. Tjen echter de nationalistische infanterie in de boofdstraat was gekomen, werd het afgespro ken teeken gegeven en van alle kanten het vuur geopend. De colonnes, die in gesioten oelederen marcheerden, konden geen dekking vinden in de smalle straten. Handgranaten slcegen groote gaten in de gelederen en het tank-afweergeschut opende het vuur op de tanks Te zelfder tijd1 beschoten de luchtat- weerkanonnen de vliegtuigen van den vijand en een oogenblik later verschenen reeds re- geeringsvliegtuigen, die den strijd met de op standelingen aanbonden en hen verdi even. Spoedig daarna moesten de opstandelingen de stad verlaten. i. Door den Voonzitter der Kamer, den heer J A van Rompu, werd in de vergadering op 26 Maart 1.1. het volgende jaaroverzicht ge geven: Mijne Heer en, Al zijn er weer al eemiige weken versitreken, sinds we den nieurwen jiaairlkrdng zijn ingetre- den, wil Ik u toch,, nu we veer de eerste maal samenkicimen, een welkcm. tc-eroipen en de beste wenschen uiitsiprelken, zioo voor uiw per- soon als voor uwe famclte, voor uwe zaken en bedrijf, en daaraan de hoop toevoegen, dat die laatsten voorepioediig mcgen g'aan. Voorts wenlsclh ik ook een woord van dank te laten hiooren, van diank,, dat we alien ge- spaard zijn gebleven, en we met bet college waairmede we 1937 zij,n ingetr-:den, ook in 1938 zijn overgeggan. De heeren wier maudaat met 31 Decemjber 1.1. afliep wenisch ik geluk, dat dit zonder strijd wierid vernieuwd, en ik ben overtuigd, daitzij met deze'lfde toewijlding als voorheen de belangen die aan de Kamer zijn toetvertTOuiwd, zullen wiilllen blijiven betoartigen. lOnizie werkizaamheden n.amen nog steeds in onwanig en belanigrijkhedd toe. Wij schromen daar niet voor, inte|ge:nideel, wij widen, als Kamier van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuiwlsch-Vlaanderen gaarne werken vooi' het algemeen wedzijni, maar toch is het wel jam mer, dat een groot deel dier vermeerdering van de werkizaamlhieiden een gevolg is van de minder goede economised1; toestanden, daa,r deze de overheid diimgen tat ingrijipen. om venbcterlng te biereriken. Nog imjner zijn de tijd'en in economiisch opizicht zorgwo'l en de zware donkere wolken, die in de laatste weken aan dien internationalen politieken horizon verrezen geiven ncg te meer aanle.lddr.g tot tie kommering. Miogen deiz; dionfcere wolken cvex- drijjven, zo-nder dat daaruit hieaillooze bliksem- edhlichten omiaag schteten, cm omze leeds cnitwricihte maatsclhaipplj ten doode te teiste- r,en, en het its een innige hede, dat het ons gegeven zal zijin, cnizen ailbeid in vredestoe- stand te kunnen voicrtizeitten. Ik hoop, dat wij alien in h;t nieuiw aangevangen jaar over de nociddige kradhiten zullen kunnen beschiikken cm on,ze taak alis bestuurdens en leden der Kaimer te venvtffien, en d'at, cnlder Gcds Zegen, onze arlbeiid zal strekfcen tot bevordering der landlstoelangen in het algemeen en tot die van het gewest dat wiij v.erftegenwoordiigen in het bljg.cniier. Onder de cmstandrghieden die wij heleven, mag h-et zeker een voorr;cht genoemd wor den, dat ik nu ten tweeden male in d'e eerste vergeIferiinig c'ei; jaar-: mag geiwaig maken van e:n," hisuigellijike gefbeuirtenis vioor ons Vader- land en hiet daiarmede zoo nauiw vehbonden Varsteiih.uiis, Mocht ik het vomg jaar memo- reeren het hu'welijk va.n H. K. H. Prinses

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5