Predikbeurten Sport Gemengde Berichten AXEL. GROENENDIJK. KLOOSTERZANDE. VOETBAL. VREEMDE VERSOHUNSELEN IN ABBEKERK. belangrijke vergadering. Hij opende dan op de gebruikelijke wijze met den Christelijken groet en gezamenlijk werd een Onze Vader gebeden voor de vervolgden in Duitschland en Spanje. De secretaris, de heer H. Vermast, las dan de notulen voor der laatst gehouden leden- vergadering, waarna enkele ingekomen stuk- ken ter sprake .kwamen o.a. aver het Kanun- nik Van Sehaykfonds. Dit fonds geeft steun aan arme priesterstudenten uit arbeiders- gezinnen. Het is verbeugend dat 't aantal priesterroepingen, vooral ook uit arbeiders- gazirmen zoo zeer toeneemt. Door de afdee- ling zal meegeholpen worden aian de prentjes- verkoop. Nu moest een commissielid gekozen worden voor 't Steunfonds ,,Voorzorg". Er waren 2 candidaten n.l. de heeren A. Manmaert en H. Vermast, waarvan laatstgenoemde werd ge kotzen. De heer Dubois bracht dan versiag uit over ,,Herwonnen Levenskracht". Door subsidie van de Werkliedenvereeniging, vrijwillige bij- dragen en 'n flinke opbrengst van de speldjes verkoop waren de totale inkomsten 226 en was er over 1937 een batig saldo van 140. God zij dank zijn er onder de leden van St Antonius geen t.b.c.-patienten. 't Is te hopen, dat dit ook zoo blijft. Dezelfde bracht daama versiag uit over het steunfonds ,,Voorzorg", een installing om eigen menschen, die in moeilijkheden zijn geraakt, te helpen met geld en in natura. Ook in 't af geloopen jaar heeft het steunfonds weer goede diensten bewezen. De punten 7 en 8 der agenda: verkiezing 4 bestuursleden en verkiezing voorzitte'r liepen vlot van stapel. Bij enkele candidaatstelling wenden de 4 aftredenden: de heeren De Bruijn, v. d. Bos, Dubois en Hamerlinck herkozen ver- klaard, waarna door de vergadering met bijna algemeene stemmen de aftredende voorzitter, de heer De Bruijn werd herkozen. Deze dankte de vergadering voor het in hem gestelde ver- tnouwen en hoopte met medewerking der leden zooveel als mogelijk was te bereiken in 't be iang der vereeniging. De secretaris moest nu punt 9 afwerken: 't jaarverslag. Aan dit zeer uitgebreide en mnjoode jaarverslag ontleenen we 't vo3gen.de: Vooreerst werd de teleurstelling uitgespro- ken over het vergaderingbezoek. Ondanks al 't werken van 't bestuur zijn de leden maar met ter vergadering te krijgen. Dan volgden enkele cijfers: 't ledental vermeerderde met 1 en bedroeg op 31 December 1937: 73; er wer- den 6 bestuursvergaderingen gehouden, ge middeld door 6 van de 7 bezocht; 7 bestuurs raadvergaderingen, gemiddeld door 8 leden bezocht, wat minstens 15 moest zijn; 5 leden- vergaderingen gemiddeld door ruim 18 leden bezocht. Hieraan voegde de secretaris toe of de leiden't doel en het nut der vereeniging dan niet beseffen. Laten de aanwezigen probeeren door propaganda't vergadering bezoek wat op te voeren. Ontvangen 107 ingekomen stukken; ver- spreid 9 circulaires. Aan de bondsretraiite te Seppe werd dioor 6 personen uit deze afdeeling deelgenomen. Herinnerd werd aan 't overweldigend sucees der jubileum-opvoering der tooneelclub ,,St. Jozef" en aan 't jubileumfeest op den volgen- den avond. Aan de bedevaart naar Zuiddorpe werd deelgenomen door 7 leden; aan de maan- delijksche communie wordt ook door te wei- nigen deelgenomen. In den loop van 't jaar kreeg Zeeuwsch- Vlaanderen een eigen kemleider en 't is ver beugend dat deze in onze afdeeling zijn beste en plezierigste club heeft. Breedvoerig werd nog ingegaan op de open- luchtmeeting te Philippine, waar Terneuzen zoo'n mooi figuur sloeg. De reisclub der af deeling heeft onder leiding van den heer Dubois een reis gemaakt naar Namen en later een gezelligen fietstocht. Ook tegenslagen zijn er geweestvacatures in 't bestuur door bedanlken, geliulkkig niet te wijten aan sleehte samenwerking, maar aan huiselijke en andere omstandigheden; de grootste slag was wel 't bedanken van den ijverigen penningmeester, den heer L. de Bak- ker. Ook de tooneelvereeniging verloor door bizondere omstandigheden haar leider den heer J. v. d. Velden. De gezellen-avonden gingen niet door van- wege te geringe belangstelling. Als slot vroeg de secretaris hem niet kwa- lijk te nemen, dat hij in zijn versiag hier en daar wel wat scherp was geweest. Hij had getracht middelen aan te wijizen om door deze moeilijke tijden heen te komen. Na een dankwoord aan den secretaris spoorde de voorzitter de .leden aan om lid van 't retraitefonds te worden. Volgens 't versiag van den penningmeester bedroegen de totale inkomsten ruim f 582 en de uitgaven 495, zoodat er 'n voordeelig saldo van 87 was. De begrooting voor 1938 met 'n totaal van inkomsten en uitgaven van 395 werd ongewijzigd goedgekeurd. Het volgemde punt: beleid van 't bestuur werd door den voorzitter kort ingeleid. Hij vroeg of 't misschien de schuld van 't bestuur was, dat zoovele leden niet naar de vergade- ringen kwamen. Critiek op 't bestuur werd er door de aanwezigen niet uitgeoefend. Bij de rondvraag vroeg de heer De Bakker nog er bij 't Hoofdbestuur op aan te dringen voor de kernclubs meer te doen. De heer Geerts uit Hulst nam nu 't woord, die begon met te zeggen, dat hij over t be- stuurabeleid wat zou zeggen. Hij wilde niet de bestuursleden feliciteeren met hun herverkie- zing, maar de leden, omdat ze zoo'n uitstekend bestuur hebben. Het is te goed, alles is te fijn in orde en de liefhebbers van 'n heiibeltje komen niet ter vergadering. Verder zijn er altijd personen, die hun aanmerkingen die ze meenlen te moeten maken op den „leugenhoek' laten hooren en niet daar, waar ze 't moesten doen. Wij, leden der Werkliedenvereeniging, befldben onzen plicht als mensch, onizen plicht als Katholiek, onzen plicht als lid der organi- satie te vervullen. Men moet de organisatie niet uitsluitend beschouwen als een verzeke- rinigs-instituut. Door het blad „Herstel" bereiken we ook de gezinnen, ook de jongeren, ook de leden die niet veel voor hun organisatie voelen. Daar- om moet er voor dat gezinsblad ijverig worden gewerkt. De strijd van onze dagen is geen strrjd om 'n bete broods, zooals zoovelen dat willen voor- stellen, maar 'n godsdienstig-zedelijke strijd. Er heerscht een groote begripsverwarring, ook onder de onizen. Veel wat krom is wordt recht gepraat. Dat Oostenrijk ingepalmd werd door zijn nahuur wordt door sommigen iets heel gewoons genoemd, terwijl 't niets anders dan roof is. Spreker wekte de aanwezigen op om ijverige leden te zijn en achter hun bestuur te staan; hij vond 't jammer dat veel van wat hij zei bestemd was voor degenen, die er niet waren. Een hartelijk applaus beloonde den spreker voor zijn opwekkende woorden. De voorzitter vertolkte hem in 'n dankwoordje de gevoelenis der vergadering en sloot de bijeen- komst met den Christelijken groet. COMMUNIEFEEST. Zondag werd in onze parochie de plechtige H Communie gehouden. Aan deze mooie plechtigheid werd deelgenomen door 18 jon- gens en 20 meisjes. OVERLEG EN ARBITRAGE De Minister van Economische Zaken heeft aan een groot aan'ta'l landbouwers in West Zeeuiwisch-Vlaan'deren1, met wie de landarbei- denslbonden nog niet tot overeenstemmjing kwamen inizake de loonen en arbeidsvoorwaar- den 1938/'39, oyerieg opigelegd met de mede- dealing, dat, inidien voor een bepaalden datum geen overeenstemminig met de landaibeiders- toonden wordt verkragen, oplegging van ver- plichte arbitrage zal volgen. - WATERSCHAP DER SLUIS AAN DE WIELINGEN. Te Oostburg vondt, meldt de Midd. Crt., de algemeene jaarvergadering plants van het waterschap der Sluis aan de Wielingen. Het voorzitterschap werd waargenomen door het bestuurslid E. Wijffels van IJzen- dijke daar de voorzitter, burgemeester Eras mus, in verband met het overlijden van zijn zoon, mr. J. Erasmus, verhinderd was. De vergadering besloot den voorzitter een schrij- ven van deelneming te zenden. De rekening over het afgeloopen dienstjaar werd vastgesteld in ontvangst op 16.155 in uitgaaf op 15.648, aldus met een goed slot van 507. De voordracht aan H. M. de Koningin voor het benoemen van een bestuurslid wegens af- treden van den heer E. Wijffels werd als volgt opgemaakt1. E. Wijffels, IJzendijke, 2. A. Dellaert, IJzendijke, 3. C. Blondeel, Aarden- burg. Voorlezing geschiedde van een circulaire, gedateerd Februari 1938, door de Besturen der Waterschappen Sluis aan de Wielingen, Ver- eenigde Polders der Sluis in den Elisabeth- polder en Vereenigde Polders der Sluis tegen den Magdalenapolder gericht aan ingelanden en besturen van polders in West. Zeeuwsch- Vlaanderen om mede te werken aan de op- rich ting van een eigen „Polderbond voor West. Zeeuwsch-Vlaanderen". De ontvanger-griffier lichtte de in de circulaire vermelde motieven toe. Hij: was van meening, dat de Zeeuwsche Polderbond voor het beoogde doel, handhaving der polder-autonomie, niet geschikt is omdat juist de voorzitter van dien bond die autono mic wil aantasten, hoewel de statuten vermel- den, dat een der d'oeleinden van den Zeeuw- schen bond is bevordering van de autonomie der waterschappen en van de belangen der waterschappen en polders in Zealand". iSpr. riep de medewerking in van alle polder- bestiuren teneinde tot oprichting van genoem- den bonld te kunnen komen, temeer nu uit bet versiag der najaarszitting van Prov. Staten is geibleken, dat het college van Gedeputeer- den zijn voornemen tot samenvoeging der pol ders handhaaft. Burgemeester Leenhouts van Retranche- ment hleek eveneens gekant te zijn tegen de beoogde samenvoeging doch oprichting van een eigen polderbond achtte hij ongewenscht. Na repliek van den ontvanger-griffier betuig- de de vergadering unandem adhaesie met bovengenoemde circulaire. Naar aanleiding hiervan werd met algemeene stemmen beslo- ten aan Ged. Staten te verzoeken van het voorstel tot oprichting van een Waterschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen te willen afzien, subs, aan Prov. Staten te verzoeken een dergelijk voorstel niet te willen aannemen. De begrooting werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 20.891, met een post onvoor- zien van f 691. De te heffen bijdr^gen per ha zal f 1,10 bedragen. De afgevaardigde, burgemeester Leenhouts van Retranchement, vroeg welk standpunt het 'dagelijksch bestuur imneemt ten opzichte van de vernieuwing en verhreed'ing van de brag over het Kanaal in den grind'weg Sluis Nieuwvliet. Door de grindwegcommissie is gervraagd 25 in de kosten van vernieuwing bij te dragen. De ontvanger-griffier anitwoordde hierop dat het Waterschap het kanaal en deszelfs kunstwerken slechts in beheer en onderhoud van den Staat der Ne'derlanden heeft overge- nomen en dus eigenlijk niets te maken heeft met vernieuwing of nieuwe werken. Evenwel staat het bestuur zeker niet afwijzend tegen- over de beoogde ver.betering doch het meent, dat zij die dit belangrijke werk op zich nemen ban hun verzoek tot ibijdrage dienen toe te voegen een bestek en teekening alsmede een begrooting der kosten. De heer Leenhouts verklaarde de grindwegencommissie in dezen geest te zullen adviseeren waarna de vergade ring werd gesloten. de de heer C. Bakker van de warme waardee- ring en hocguclhtinig voor den chef. Ook na- mens de afdeeling Vol'ksonldenwiys bracht spr. den dajnk on^'er. Hem een rijik gezegenden rast- tijd toewenschende, bood hij als stoffelijk blijk van waaideerdng een Perzisch ik/leed aan en een kleedje namenis den handwerkcursus aan mevrouw Bosischaart. De heer Koperberg sprak naimens de bad- gasten, dankte voor de onidervonden vriend- schap en ibood een schilderij aan van het strand mlet een schelpeiwisscher. Meivrouw M. EymaiBoelke sprak van de Ibewondering, die de moeders hadden voor de •gehoonzaamheild, waaraan de heer Bosschaart de kinderen wende. Aan mevrouw Bosschaart ibood zij bloetmen aan uit waardeering voor hetgeen zij, behialve als echibgenoote, h-uis- vrouw en moeder, ook als rentmeesteresse voor Maatschappelijk Werk had gedaan. De heer Aukes herdnnerdle aan. de samen werking in het belang van Volksonderwijs. Het was een moeilijlke, maar schoone taak om mee be strijlden als hieit volksonderwijs in het gedrang kwam, wat nogal eens gebeurde. De heer Venmeer gewaagde van de toewij- ding van het scheidende hoofd voor het N. O. G., waarvoor hij sinds 1916 in den kring Alkmaar werkte en dankte hem daar- voor naimens de afdeeling. Ook in de commis- sie van vooribereiddng voor de inspectieverga- derinigen toonde hij zijn kraoht. De heer Dijikers, oud-hoofd der christelijke school te AOkimaar, dankte voor hetgeen de heer Bosschaart deed voor het bijizonder on- derwijs. De gehuldigde dankt. De heer J. G. Bosschaart bracht allereerst danlk aan het oomiite, dat de gelegenheid schlep voor verschillende personen om af-' scheiid te nemen. In Egmonid aan Zee was het moeilijk en rusteloos werk, ook voor V.V.V. en andere diingen. Komende uit een rastig Zeeuwsch dorp had hij niet gedacht hier 22 jaar lang haast dubibel te moeten leven. Zijn hand1 vond veel werk te dioen en de danktoaar- hedd overheerscht vandaag, dat te helbben kunnen doen. Het is niet gemakikelijk nu te wennen aan het idee „je moet er uit", maar de herinnering aan hehgeen gedaan kon wor- dlen met Gods hulp, zal het lichter maken. Het deeid hem alls voorstander van het open- Ibaar onderwijs genoegen hier ook vertegen- woorddgers van het ibijjzonder onderwijs te zien, voor wie hij ook, bij verschii van inzicht, persoondijke en prinoipieele waardieering kon hefbtoen. Ondanks verschillend. politick inzicht kunnen we ook eendrajcihtige NCderlandsche staatslburgers zijn. Veel wordt momenteel van het onderwijs geivergd, maar hiopelijlk zal er, ■naast geld voor de defensie, ook meer be- schijklbaar komen voor de opvOeding der Nedierlanidische jeugd. (Applaus.) Den burgemeester en het gemeentefbestuur toracht hij dank voor die samenwerking en voor hetgeen gedaan1 werd voor de school, den heer Diun voor diens persoonldjlke waar deering, het personeel voor de medewerking en vrientdschap, mevrouw Eyma en de heeren Aukes, Dijikers, Koperberg en Vermeer voor ham woorden. De Egmondsche ibevolking dankte hij voor ondervonden hartelijikheid en medeleven. Nu Egmond1 te verlaten, noemde die hieer Dun een goed en venstamddig basluit, maar getmiakkelijk iis het niiet. Van harte hoopte hij temslotte, dat voor Egmond en zijn school een tijid van groei en bloei mogen komen en dat het .Egmond wel mocht gaan. Na deze met luid applaus besloten rede, was er gelegenihtiid van heit scheidende hoofd en mevrouw Bosschaart afscheid te nemen, van weOlke gelegenheiid velen gebruik maak- ten. Des morgens hadden de kinlderen al af scheid genomien onlder aanlbdiedinig van een isalontafel als afscheddSgeschienk. EEN AFSCHEID. De heer J. G. Bosschaart, vroeger werk- zaam te ZaamsOag en Hoek, heeft wegens het iberedlken van den pensioengerechtigden leef- trjd afscheid genomien van het opentoaar onder- wijts. De Alkmaarsche Oourant schrijft: Ben treffend afscheid was het, dat de ge- meente en de school te Egmonid aan Zee Don- derdagmiddag nanaen van' het scheiidende Ihoofd der O. L. school, den heer J. G. Bos schaart. Wegens het ibereifcen van den pen sioengerechtigden leeftijd gintg hij den ddenst verlaten en tevens ook de gemeente, om zich in Amsterdam te gaan vestigen. Vele hedanigsiteJleniden waren in de fleurig versierda. gymnastielkizaal bijeen, toen de heer ■en mevrouw Bosschaart met familie werden toimnen geleid. Aanweiziig was het dagelijlksch (bestiuur der gemeente met den secretaris, in- specteur Dun, mr. J. P. Bosnian, secretaris der FCderatie van V. V. V.'ls in Noord-Holiand iboven het Noordizeek'anaal, de heer Aulcus uit Baktoum namenis' Vblksoniderwijs en voorts o.m. de directeur der gemeentelbedrijven, de directeur der Prins He.ndrik Stichtimg en vele ooldega's. Burgemeester C. J. Eyma begon met op de voldoening te wijzen, die de heer Bosschaart kan gevoelen, nu hij het werlk gaat verlaten, waaraan hij. zijn leven gegeven heeft. Benoemd op 14 Sept. 1915, ontmoette hij vele moeilijk heden. Nu verlaat hij een school, die bloeit en waar een goede geest heerscht. Met energie en dOorzettinigsvermOgen wijdlde hij zich aan zijn taak. Het moet een prettiig gevoel zijn na zulk een arlbedld in vtolle fleur heen te gaan, om nog van het leven te kunnen genie ten. Grootie dank kornt hem toe voor hetgeen' hij voor de jeugtd heeft gedaan. Niet alleen op de school laigt echter zijn verddeniste, maar bui- tengewloon valt ook te waardeeren wat hij deed voor Egmond aan Zee in de V.V.V. Nooit was er een onaangenaam woord gevallen en eerlijk en oprecht was alles wat hij deed. Daarom dankte spr. hem als hoofd en als bur ger van Egmond aan Zee voor al wat hij ge daan hald. Namerns het comitC bood1 hij als geischeink een fraaien clutofauteudl aan. (De lieer G. Chr. Dun, imispecteur van het ■lager omderwijis, herinnerde aan het woord van den Prediker, dat alles z'n bestemden tijd heeft. Het heenigaan is al'tijid tragiisch en wee- moediig. De niadrak valt bij dit afscheid ech ter op de danlkbaarheid voor wat gedaan kon worlden en voor het heengaan met nog een kradhit en energie verviul'd, als weindigen op dien leeftijd. Naimens het rijksschooltoezicht dankte hij voor het gepresteerde werk, met den wemsch, dat de levenisiavonid gelukkdg zou mogen zijn. Namens het onderwijizend personeel getuig- 2. 3. 4. 5. 6. 7. )8. 9. Gemeenteraad. In de op Diinsdag 5 April, des namiddags 2 uur, te 'houden openlbare vergadering van den gemeenteraad alhier komen de votgende puniten inbehamdeling 1. Notulen: Ingekomen stukken en mededeeiingen. Voorstel om M. Zegers definitief aan be sbel'len ails agent der Arbeddstoemid- deli'nig en' WerkloosheildsverzCkering. Voorstel om de aan den heer G. J. A. de Jomige verleende gemaentelijlke oon- ceissie voor het exploiteeren van een radio-distrdibuti'etoedrijf te verlemgen tot 1 Mei 1942. Voorstel am met ingang van 1 Mei a.s. de overeemkamst op te zeggen met tGelbr. Bsselbrugg.e voor het vervoer der sahoolkinldteren, die meer dan 5 K.M. van de school venwijlderd wonen. Voorstel tot wijiztgiinig van de verorde- ninig fat heffinig van schoolgeld. Voorstel tot vaststellinig van hetkohder Hondenbelasting voor het jaar 1938. Voorstel tot vaststehing van: a. de wijziginig van de begrooting van het Gaslbedrijf 1937; b. Ide wij'ziging van de begrooting van het VleesChkeuringsbedrijf dienst 1937. Beslissinig inzake niet-goedkcuring van die gem eentetoegrooting dienst 1938. Verplaatst. De Weleerw. heer G. Bongenaar, sedert September 1927 kapelaan alhier, gaat ons ver laten en is als zoodanig ovepgepliaatst naar Teteringen. Zijn opvolger is de Weleerw. heer L. Mol, vooriheen assistent in het gasthuis te Steenlbergen. Een droeve plechtigheid. iZaterdag j.l. werd onider een geweldige deel neming en ibelangstelling het stoffelijk over- schot van den 13jarigen leerling der Handels- dagschool te Hulst, onizen dOrpsgenoot Lod. Wieemaas, die door zoo'n droevig ongeval om het leven kwam, ter aarde besteld. De begra- fenisplechtigheiid werd ibijgewoond door den ■directeur, de leeraren en de leerlingen zdjner school, de afdeeling Groenendijk der Jongens K.J.V. en de Wlelpen. Langen tijd was hij zelf een zeer geiziene Wlelp geweest. Door z^jn medescholieren werd hij grafwaarts gedragen, terwijl een tweetal kranseni, de een van de studenten der school, de andere van de Wel- pen, het droeviig overschot dekten. DINSDAG 5 APRIL 1938. Nederduitsch Gerefortneerde Gemeente. TER NEiUZiEN. 6.30 u., Ds. Kramp, van Enk- huiizen. BELGIENEDERLAND 1—1. Zoo behoort oolc deize lanidenwed'strijld weer tot het verleiden en hij zal niet in de herinne ring blijivem voortdeven als een der beste, die het Oranjeteam te Antwerpen heeft gespeeld, wellictot wel als een der onaamgenaamste wat de weersgesteldlbeid aangaat, want de Maart- sche buden hebben er in d»e tweelde helft van den weidstnijid geducht hudsigeh'ouden. Enfdn, men weet van te voren niet welk weer het zal zijn, want anders zou het stadion vast niet zoo ovenvuld zijn geweest als thans het geval was, tengevolge waarvan, evenals vorig jaar begaf het een der hefcken en stroomide bet puibliek op het veld. Gelukkig kon men deze ongewenSchte mjvasie thans beter in bedwang hodden en veroorzaakte dit geen hinder voor de trilbunies. De verkeersregelinig in de stad en op de toegangswegen was belangrijlk ver- beterid, zoodiat er dibmaal geen opstoppimgen plaats hadden. Over het spel zelf hablben de bezoekers zd'ch een oordlee'l kunnen vormen en zij die voor hun luiidisprelker zdttend "het oog- getudgeniversiag van den heer Hollander heb ben aanhoord, weben nu ook wel, dat het ge- lijlke spel voor de Beigen volk'omen verdiend was, aangeizien zij den meeisten tijd in den aanval waren en vooral sneiler dan de spelers van het Nelderlamdsclh elftal. Het comibinee- ren- gelulkte bij de Beigen veel beter dian in de zoo geroemid'e Nederlandsche voorho.ede. Ge- lukkiig was Van Male in prima vorm en ont- brak er ten slotte bij de Beigen het goede scihot, want ondanks hun overwicht hebben zij uiteindelijik den gelijlkmaker nog aan een ge- luikje te danlken, daar Calbenhoive en Van Male bediden naar den hoogen bal toelooipend elkaar niet beigrepen, en de een dien ander in den weg 'lobpend, waaridoor Isemiborghs ge legenheid krijjgt den bal in het ledige NCder- landlsdhe doel te plaatsen. ■In ,de eerste helft was het Van Spaen- donck, diie een hem door Vente t'oegespeelde bal weet te benuttan en. de rust met een 01 voorsiprong voor Nederland deed ingaan. lOiverigens was het wel een spannenden strijd, al was hij arm aan grodtsche momen- ten, dit in tegenstelling met dien voorwed- strijd tusschen de Belgische en Nederlandsche juniors, want daarin hebben de in het wit spe- lend Nederlandsch jeugd-elftal een keurig partijtje voetibal ten toon gespreild, waarop hun tegenstonders abso'luut geen vat hadden. Het was een lust te zien hoe alles bij de jonge Nedierlandsche speieris klopte, zij bagrepen el kaar volkoman .en wonnen welverdiend1 met een groote 17 meerderlbaid, terwijl noig eenige doelpunten ongeidig weriden verklaard wegens buitenspel. Kaartverkoop en valsche kaarten. 't Was gisteren in Antiwerpen weer het zich berbalend spel, dat men in de omigeving van de middenstatie, waar het des middagB al Nederlander was1 wat men hoorde of zag, nog gemakkelijik boegangislkiaarten kon koopen. Zelfs in de restaurants kon men vernemen, dat men ,,nog toevallig" nog 'n kaart dispo- nnibel had. Op de trottoirs van de Keyserlei was de samenscholing rond de verkoopers van kaar ten voor den Bel'gie-Hollandwedstrijd zeer kimderlijk voor de overdrukke passage. Er is voor hen, diie van dien straabverikoop gebruik anafcen, thans blijfcbaar een groot riisioo ver- bonlden, daar ze niet alleen den penning 16 beitalen, doch ibowendien ook het gevaar loo- pen valsche kaarten te krijigen. 'Door de politi'e te Antwerpen werd tijdens de verkoop plants had ontdeikt, dat er valsche kaarten van 10 en 14 francs in omioop waren ■getoracht. OnmaddeM'ijk greiep de politic in en stelde zich in verfbdnding met den organisator van den wedistrijd, den Belgiischen Voethalibond. Bijgesbaan door rijksipolitie werden politie- posten geplaabst bij de bealde tribunes, waar voor die valsche kaarten waren verlkocht, n.l. de blokken K en X. Al sipOedig hadden de poli'tietmiannen de zakken vol valsche kaarten en vele bezoekers, die misschien voor hoogen prijs een kaart hadden gelkodht, moesten terugkeeren. Verscheiden van hen 'gingen eens rondizien of zij misschien de opkoopers konlden vind'en en al spoedig kreeg de politic Iberi'cht, dat op talrijke plaatsen notg opkoo pers hun handel dreven. De politie arresteer- de hierop vijf personen, die valsche kaarten foleken te verkioopen. De kaarten en het geld, dat de opkoopers voor hun valsche kaarten hadden ontvangen, werden in beislag genomen. Op het politiebuneau werden zij aan een Strang verhoor onderworpen en al spoedig be- kenlden zij, dat het hoofdkiwartier was geives- tigd op de Keyzerled. De politie deed hier on- middellijk een inival en veerti'g personen werden naar het politietoureau geleid. Hier bleek, dat velien van hen zelf mislaid waren en dachten echbe kaarten te verkoopen, zoodat 37 weer op vrije voeten werld'en gesteld. In totaal werden acht personen vastgehou- dien, Beigen en Nedcrlanders. Uit het onder- izoek is getolelkien, diat de hoofdischulldigen zich yermoedelijk op Nederlandsch gebded bevin- den en het oniderzoek wordt verder in samen werking met de Nederlandsche justitiie voort- gezet. Naar schatting zijn vijf duizend valsche kaarten in omlOop gebracht. VR1ENDSOHAPPEL1JKE WEDSTRIJD. HoekOthene 53. Zaterdag j.l. werd alhier een vriendschap- pelijke wedistirij'd gespeeld tusischen de voet- (balcipbs Hoek en Othene, welke werd opge- luisterd door de muziefkvereendgimg „Elk naar zijn krachten". De burgemeester van Hoek, Mr. J. A. v. Tienhoven, verniclhtte den aftrap. Bij de rust was de stand 51 in het voordeel van eerstgenoemde club. De eindeindslag luiidde 53 voor Hoek. De elftallen werden hierop weer met mu- ziek naar het cluibdokaal bij den heer P. Hugs- sen gebracht, waarna een dralk bezocht bal werd gegeven. FFT.T.F BRAND TE AMSTERDAM. Een poes als brandstichtster. iZaterdagochtend vroeg het was circa half acht werd de Amslterd'amsche 'brand- weer gewaarschuwd vqpr eeni zwaren brand in het perceel Tweede Oosterparkis'traat 49. Met twee motorspuiten en een ladderwagen werd uitgerukt en na aankomst bij den brand foleek inderdaad dat hier sprake was van een vuurzee, welke niiet ailleen mioeilijlk was te be- strijlden en een groot gevaar opleverde voor de (belenldiemde perceelen, doch welke tevens mienschenilevens zou Ikunnen 'kosten, wamneer niet anmiidldellijk krachtig werd ingegrepen. Het vuur bleek onfcstaan te zgn op de tiweede vertdieping, waar de vrouiw van een betwomer, den heer J. H. ter Verne, kort voor het uit- forekien van den brand een tedl met wasch- water op een petroleumstel had gezet, welke teil- omver was gegooid door een kat. In een ooigwenlk stand de kieuken, waar het petro- ■leumstel stand, In brand. Doze sioeg over naar de achterkamer en vervolgens naar de voor- kaimer en het tnappenhuis. Via het trappen- huis baandten de vlaimmen zaich een weg naar de derde etage, bewoond door de familie de Bruin. Vlammen en een dichte rook 'beletten de 'bewoners van de derde etage aanvankelijk om hun wondng langs den normalen weg te verlaten. De eerste zorg van die brandiweer. die inmi'ddels tar plaatse was 'Verschenen, was uiteraard het in veiligheid stellen van de men schen, die zich in het branidende huis bevon- den. Zij verschafte zich toeganig via het trap- penhuis en de belendende perceelen. De bewo ners van de tweede etage, de heer Ter Verne met zijn vrouw en kind, hadlden zich reeds via den normalen weg in veiligheid gesteld, de be woners van de derde etage iufcte dat niet zoo gemakkelijik, ddch niadJat de bramidiweerlieden te hulp waren gekomen, sl'aagde men er in om de heer de Bruin, zijn vrouw en een acht maanden oud dochtertje zonder ongelukken op straat te brengen. Een ongeveer SOjairige vrouw, die eveneens op de derde etage sliiep, reddte zidhzelf dioor via don zolder en het plat het huis van die buren te bereiken. Door het vuur met drne stralen van alle zijdien in te sluiiten, slaagde de brandiweer er m den brand tot de tiweede en derde etage te beperaen. De tweede werd vrijWel geheel door het vuur verwoest, de derde weild minder ver- nield, doch ook op deze verdiepdnig is belang rijke schade ontstaan. De eerste etage kreeg uiteraard veel waterschade. De huiskat van de familie Ter Verne heeft haar snoodte doad met het leiven moeten foe- talen. EEN SOHERPZINNIG AGENT. Op het politiebureau aan den Charloischen Kerksingel te Rotterdam doet een agent dienst die door zijn collega's en vele anderen het wandelend adresiboek wordt genoemd, omdat hi) schier alle bewoners van Charlois bij naam en toenaam kent. Deze agent surveilleerde dezer dagen bij den Sluisjesdijk en toen viel hem op, dat de grand langs dien dijk op een bepaalde plek den indrak maakte, alsof er kort tevoren was gegraven. Hij keek eens scherper toe en toen trok hij de conclusie, dat er op die plaats kort na elkaar tweemaal moest zijn glgraven. Hij besloot hierait, dat op die plek iets 'begraven was geweest, dat daarna weer te voorschijn moest zijin gebracht en hij meende, dat dat wel eens gestolen waar zou kunnen zjjn. Daarom ging hij eens rond- neuzen bij de diverse opkoopers in Charlois en bij een vond hij een partij lood, welke daar kort tevoren was gebracht door twee maiuien. De opkooper kon een vaag signalement van de verkoopers opgeven, maar dat was voor het wandelend adresboek al genoeg. Gnmiddeilijk stapte hij naar de woning van de twee, die hij uit de beschrijving meende te kunnen herken- nen en al spoedig erkenden deze twee, dat zij het lood hadden gestolen van onbewoonfoaar verklaarde panden aan de Gouwstraat. Zij hadden het lood inderdaad gedurende 24 uur verborgen in den grond bij den Sluisjesdijk. Zij zijn aangehouden en opgesloten. SCHERVEN INGESUKT. De 26-jarige werklooze kellner S. uit Rotter dam, die te Capelle aan den IJssel was opge sloten, verdacht van oplichting, heeft Vrgdag- avond in zijn eel scherven ingeslikt van een bord, waarop hem voedsel was verstrekt. Er traden bloedingen op, zoodat het raadzaam werd geoordeeld den man over te brengen naar het ziekenhuis Bethesda te Rotterdam, waar hij met Roentgenstralen wordt onderzocht. TWEE PERSONEN TE BOVEN-SMILDE OM HET LEVEN GEKOMEN. Te Boven-Smilde heeft Zaterdagavond een ernstig ongeluk plaats gevonden. Met den autobus van de N. T. M. kwam uit de richting Assen mevr. de wed. Langhout uit Loosdrecht mee, om haar zoon, Ds. Langbout, die van daag jarig is, te bezoeken. Zij liep achter den autobus om en wilde den voorrangsweg over steken zonder te letten op het verkeer. Juist naderde uit de richting Smilde 'n motor- fiets, bestuurd' door den ongeveer 20-jarigen ongehuwden M. de Boer uit Steenbergen, gem. Rhoden. Een aanrijding was onvermijdelijk. Mevr. Langhout werd tegen de straat gesmakt. Zij werd zwaar gewond en bewusteloos bij haar zoon bimnengedragen, waar zij korten tijd later is overleden. De Boer reed na de aanrijding tegen het betonnen muurtje, dat langs de Drentsche Hoofdvaart loopt en werd eveneens zwaar ge wond. Hij had een schedelfoasisfractuur op- geloopen en is eveneens bg Ds. Langhout bin- nengedragen. Hij is daarna in bewusteloozen toestand naar bet ziekenhuis te Assen ver- voerd waar hij in den loop van den avond is overleden. DUOPASSAGIER TE ZEIST DOODELXfK GEWOND. Zaterdagmiddag reed de heer Eggink uit Barghem met zijn zuster als duopassagier op zijn motorfiets op den rijksstraatweg te Eem- nes, ter hoogte van hotel Groeneveld in de richting Amersfoort. Hem passeerde een vrachtauto met aanhangwagen, afkomstig uit Wijk bij Duurstede. Door onlbekende ooraaak kwam het achterste deel van den aanhang wagen met de motorfiets in botsing. Mej. Egink kwam daarbij te vallen en liep ernstige kwesturen op. Na door een arts uit Soest verbonden te zijn, is zij naar het ziekenhuis te Baam overgebracht, waar zij kort na aan komst is overleden. De motorrij'der heeft geen letsel bekomen. Dat het warm was in Maart is reeds uit den treure vermeld, maar zoo warm als in Ablbekerk, een dorpje van een 800 inwoners hij Hoom is heit, schrijft ,,De Tetegraaf" ner- gens geweest. Daar is n.l. een vierjarig meisje in de stra- lenide zon letterlijk op.het asphalt vastgepiakt, zoodat het kind op straat uitgekleed moest warden en een petroleumbad de teerresten moest veriwijderen. Den d'orpsschiMer, die op zijn gemak op den weg had plaats genomen om een raam- kozijn van een nieuwe verflaag te voorvaian, verging het niiet beter. Hij verspeelde een broek onder de hilariteit van zijn medendor- pelingen, 'die den man letterlijk van den weg moesten afseheuren. De weg is kort geleden geasphalteerd en de deklaag' onthreekt nog. Men hoopt, dat die van minder kleverige sutostantie zal erjn. AANRIJDER VAN BARON ROfilL, GEVONDEN. Op 1 Maart j.l. werd de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holiand, mr. dr. A. baron Roeli op de Groote Markt te Haarlem het slachtoffer vein een aanrrjdlng. Bij het overstelken (botste een fietser tegen toaron Roell, idie op den grand viel en een em'stdge intra-articulaire knietoreuk opliep, waarvoor hij! nog steedls in het zdekenhuis de Mariastichting wordt verpleegd. lEen maiand na het ongeval is edndelgk de dader, een achttienijarige Haarlemsche jongen, door de politie opgespoord. De jongeman is verhoord en het is gebleken, dait hg, en niet baron Rdeil, schuld heeft. Wegens het ver- oorizaJken van zwaar Mchamelijk letsel is pro- ces-iverbaal opgemaakt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2